Aspirin OpqepaAtqffepi Texslsch nieuws Ernstig ongeval KeAk en Zwuhnty Agenda Ibsen's „Nora" voortreffelijk vertolkt Puzzle-wedstrijd Van Willigen Buitengewone Soiree-Dansante Propaganda - vergadering N.C.G.O.V. V érkeersongeluk Koningsplein op Man van steiger gevallen Wijziging uren van opening Nutsspaarbank 0 Nu Is het opletten en on middellijk Ingrijpen, düs bij de eerste teekenen direct Aspirln nemen! Uit het politie-rapport He'dersche botter vergaan Steunverleening aan kleine boeren Tijdschriften Artistieke daad van „Het Neder- landsch Tooneel" Deze tijd lijdt aan het euvel der problemen: wij hebben de problemen van de ouderen en de problemen van de jeugd. Wij hebben poli tieke, economische en zielkundige problemen. En niemand zal durven ontkennen dat zij niet zeer belangrijk zijn. Haar wij mogen bij dit alles nimmer verge ten, dat ook de weg der vorige generatie niet over louter rozen ging, dat ook in een tijd wwaarvan wij wel eens meenen dat het leven zoo zachtkens en conflictloos voortebde, pro blemen bestonden en één ervan was de eman cipatie. Het is deze emancipatie, die het criterium van Ibsens drama „Nora" vormt, het tooneel- epel, dat gisteravond als tweede abonnements voorstelling in Casino door „Het Nederlandsch Tooneel' is gegeven. Het is het verhaal van de vrouw, die na acht jaar huwelijksleven beseft in al die jaren feitelijk de rol van schoone pop gespeeld te hebben, van een charmant stuk speelgoed voor haar man, die meent zielsveel van haar te houden, doch in werkelijkheid naast haar voortleeft. Deze vrouw zet een valsche hand- teekening, teneinde aan een bedrag te komen waardoor haar man in Italië zijn gezondheid terug kan krijgen, welke strafbare daad aan het licht komt met alle gevolgen van dien. Het is uiterst merkwaardig een dergelijk stuk ,oud" tooneel te zien opvoeren. Men kan interessante parallellen trekken tusschen dat gene wat enaele tientallen jaren geleden als het beste en schoonste van het tooneel gold en tusschen onze moderne dramaturgie. Tusschen beide liggen inderdaad punten van overeen komst, doch tevens van contrast. De kracht van overtuiging, die uit dit stuk spreekt is buitengewoon sterk. Het is één strijd tegen lafheid en halfslachtigheid, een indrukwekken de getuigenis voor eerlijkheid en zuiverheid en een offensief tegen een fatale opvatting van het huwelijksleven, die voor dien tijd karakte ristiek was. Beleeft Nora aan het einde van het stuk niet het verwachte groote vonder in haar leven men beleefde gisteravond w e 1 het wonder dat zulk een oud stuk met zulke oude problemen (of zijn ze niet zoo oud?) een groot publiek niet alleen wist te boeien maar het kon doen meeleven, het te doen ondergaan van een sfeer, die niet meer van dezen tijd is. Natuur lijk, daar is een deel dat ons thans verwron gen en geforceerd lijkt. Men noemt voor het voetlicht zijn vrouw na acht huwelijksjaren niet meer „eekhoorntje" en „zangvogeltje" en men danst geen tarantella's meer vlak voor het heengaan uit het huis der kinderen en van den man. Maar dat doet niet af van het zeer hooge geestelijke niveau, waarop zich dit menschelijk drama, zoo simpel tenslotte, afspeelt en dat ons zoo veel, zoo ontzaglijk veel, te zeggen heeft. Ook voor vandaag nog en voor morgen. De vertolking stond op bijzonder hoog peil. In de eerste plaats geldt dit voor de figuur van Nora, uitgebeeld door Annie an Ees. Zel den zagen wij haar zoo waarachtig, zoo op gaand in haar rol, zoo volmaakt uitbeeldend d e vrouw van haar tijd. Afgezien van het feit dat deze rol physiek zware eischen stelde brengen wij hier een eeresaluut aan haar artistiek vermogen dit alles zóó klaar en zui ver weer te geven. Waarlijk- met zulke krach ten lijkt ons het Nederlandsche tooneel nog kans van redding te hebben. Uitstekend was eveneens Oscar Tourniaire als de gederailleerde zaakwaarnemer. Gedegen karakterwerk, dat uitmuntte door beheer- sching en zeggenskracht. Ludzer Eringa als tegenspeelster van Annie van Ees en Theo Frenkel als dokter Rank waren al evenzeer op hun plaats, terwijl J ies Elout tenslotte een gave vertolking leverde van de tweede vrou wenfiguur. Stuk voor stuk stonden zij op hun plaats en hebben dit Ibsen-drama leven ingeblazen, op een wijze die waarschijnlijk zeer weinigen van het auditorium onberoerd gelaten heeft. Het décor van Karei Brückmann en de tooneel- aankleeding ademden in al hun soberheid den juisten sfeer, terwijl tenslotte de regie van Eduard Verkade feilloos verliep, iets wat van een zoo kundig vakman overigens geen ver wondering hoeft te baren. Een tooneelavond, waarvan men iets mee naar huis nam en waaraan men, bij al onze eigen problemen, nog geruimen tijd zal kunnen terugdenken. De poging van de firma Van Willigen om door middel van een puzzle-, waaraan te vens verbonden een slagzinwedstrijd, de aan dacht op haar Speelgoed-afdeeling te vesti gen, is een succes geworden. Een' groot aantal goede oplossingen van de puzzle zijn binnengekomen en wat betreft de slagzinnen, hebben velen van hun kunnen blijk gegeven. Ook waren er gedichten binnengekomen, waarvan de inhoud werd gewaardeerd, doch die uiteraard niet voor premies in aanmer king konden komen, daar deze voor de beste slagzinnen waren uitgeloofd. Zaterdag a.s. organiseert de directie van het Dansinstituut „Polak" een buitengewone Soirée voor de leerlingen van genoemd insti tuut. Abusievelijk stond in de „rubriek" Waar gaan wij heen? Zaterdag 20 Nov. De leerlingen kunnen hun introducties van af heden in ontvangst nemen. Nevens uitmuntende dansmuziek, zullen ver schillende attracties voor een prettige afwis seling worden ingelascht. Het bijwonen van dit soirée door de ouders zal bizonder worden op prijs gesteld. Men leze de desbetreffende advertentie. BIJLEGGER VERTROKKEN. Het Engelsche vrachtschip „Falcon", dat op weg v-n Harlingen naar Londen, hier gisteren- midd" g wegens den storm wa3 binnengeloo- pen, is vanmorgen naar Londen vertrokken. In hét gebouw Palmstraat hield bovenge noemde Vereeniging .gisterenavond een propa- ganda-vergadering, welke slechts matig bezet was. De voorzitter, de heer C. J. Bijlsma, opent na het lezen van 1 Joh. 3 op de gebruikelijke wijze en heet de aanwezigen welkom, in het bijzonder den spreker, Ds. G. Barger, adj.- direeteur der N.C.G.O.V. te Heukelum en het Christelijk Mannenkoor. In verband met de matige opkomst wijst spreker op de onjuistheid van de bewering, dat het werk der geheelonthouders niet meer zoo noodig is: „We zien zooveel dronken menschen niet meer". Het feit, dat nog 300 millioen gul den per jaar in Nederland wordt uitgegeven aan alcohol bewijst echter reeds de noodzake lijkheid van het werk. Sinds de intrekking van het drankverbod in de Vereen. Staten nam daar de misdadigheid met 100 toe. Ook in Nederland wordt nog veel ellende geleden. In de opvoedingsgestichten, de gevangenissen en de krankzinnigengestichten vindt men de slachtoffers. Wij zijn geheelonthouders omdat wij er ons niet van'af kunnen maken met de Kaïns vraag: „Ben ik mijn broeders hoeder?' Onze strijd zal, aldus spreker, zoo lang duren als de drank in Nederland vrij verkocht mag worden. Het Christelijk Mannenkoor laat zich daarna hooren en... van den goeden kant! De opwaart- sche lijn, waarin dit koor zich in materieel en technisch opzicht beweegt, is blijkbaar nog niet tot stilstand gekomen. „Mannenzang" en „Avondzang" werden onder leiding van den heer Van der Vliet zeer verdienstelijk ge zongen. Ds. Barger, het woord verkrijgende, begint met de mededeeling, dat hij zonder moeite de uitnoodiging kon aanvaarden, daar er nog steeds belangstelling is voor het werk der ge heel-onthouders. Als zoon van een predikant voelde spreker al jong de behoefte om later, evenals zijn vader, in de gevangenissen te mogen preeken. En dat is dan ook werkelijkheid geworden. De inrichting van een gevangenis is zóó, dat de gevangenen den predikant kunnen zien, doch elkaar niet. Ieder heeft een eigen hokje. Ook het interieur van een cel beschrijft Ds. Barger en hij vertelt welk een ellendigen indruk dat steeds op hem maakt. Daarna komt de spreker op degenen, die hij in de gevangenissen ont moet heeft. Hoe hij in de afmattende, sloo- pende gevangenissfeer dikwijls een welkome gast was. Vele voorbeelden brengt spreker naar voren: van den jongeman in Haarlem, die er tegen op zag over 3 weken weer vrij te zijn. Want hij wist, dat hij er na korten tijd in zou terugkeeren. Al jong was hij behept met snoep lust en nu kan hij geen fiets laten staan. Zijn slappe wil is daarvan de oorzaak. Hijzelf ge bruikt geen drank, maar zijn vader was een dronkaard en daardoor was hij met dit droe vige feit geboren. Zoo kwam spreker in aanraking met veel kinderen van alcoholisten, o.a. in Neerbosch, waar een meisje verpleegd wordt, dat aan toe vallen lijdt. Het verschrikkelijke is echter, dat de vader moet erkennen, dat hij door het drankgebruik de oorzaak van die ziekte is. Dan volgt het ontroerende verhaal van een jongeman, in Antwerpen, die in dronkenschap een varensgezel met een mes gestoken heeft. De jongeman durfde het aan zijn Christelijke ouders niet schrijven. Vele voorbeelden toonen aan hoe verwoes tend het alcoholgebruik niet hef minst op het nageslacht werkt. Andere voorbeelden doen het gevaar ook voor z.g. matige en gelegen heids-drinkers zien. Daar de liefde van Christus ons dringt, zet ten wij met kracht den strijd voort! Het Chr. Mannenkoor laat nog twee liederen hooren en dan dankt de voorzitter allen die aan het slagen van dezen propaganda-avond hadden medegewerkt. Terwijl de vergadering op het punt is den slotzang Gez. 180 1 en 3 te zingen, vraagt nog de heer Sinjewel het woord. Hij vertelt op soms vroolijke wijze van zijn levenservaringen en zegt, dat de geheelonthouding voor ons een groote kracht is. Dan sluit Ds. Barger met dankgebed. Gisteravond te 12 uur heeft op het Konings plein een verkeersongeluk plaatsgevonden, waarvan een dame van den Brakkeveldweg, die van de abonnementsvoorstelling huis waarts keerde, het slachtoffer is geworden. Genoemde dame stak op den hoek Konings plein—Loodsgracht plotseling den weg over, tengevolge waarvan de chauffeur, die overi gens met een zeer matig gangetje reed, geen gelegenheid meer kreeg tot uitwijken. De dame werd geraakt door het rechter spatbord, v aardoor zij'aan het hoofd, ge wond raakte. Zij is direct naar het Hoofd bureau van Politie gebracht, teneinde al daar verbonden te worden. De inmiddels ontboden geneesheer Dr. Büchli Fest, constateerde een lichte hersen schudding. De dame werd naar haar woning overgebracht. Dat de auto geen schuld had werd direct geconstateerd door de er achter rijdende motorbrigade. Hedenmorgen, te omstreeks half acht, was de heer G. de Wit bezig met het werken op een steiger, opgesteld achter de bakkerij van den heer Post in de Vijzelstraat. Van een hoogte van bijna 3 meter is hij op een gege ven oogenblik, toen hij zijn evenwicht ver loor, komen te vallen. De bakkerij binnengebracht, klaagde de heer de W. over pijn in zijn ledematen. Het is ons niet bekend of deze val ernstige gevol gen voor het slachtoffer zal hebben. Men deelt ons mede, dat in verband met de inwerkingtreding van het kantoorwerktijden- besluit, ingaande I December a.s. de avond uren en avonden van opening der Nutsspaar bank wordén gewijzigd, HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI 20 tabletten in een buisje 75 cent. BRAND AAN DE JAVASTRAAT. Gisterenmiddag is brand ontstaan in perceel Javastraat 123. Er raakte hier een houten be schot van den schoorsteen in brand, waardoor een sterke rookontwikkeling ontstond. Door direct ingrijpen van de bewoners, kon het begin van brand met emmers worden gebluscht, zoo dat hulp van de brandweer niet meer noodig was. BEKEURINGEN. Een autobushouder werd bekeurd omdat zijn voertuig een wolk van gas en rook veroor zaakte, hetgeen tegenwoordig niet meer ge duld wordt. Wegens overtreding van de Arbeidswet werd iemand bekeurd. Toen gisterenmiddag, na aankomst van de boot, die om 4.20 uit Den Helder ver trekt, een groep scholieren van Den Burg zich per rijwiel naar huis begaf, geraak te een dezer leerlingen, de omstreeks 17- jarige Jan Rab, door den stormwind ge dreven, aan den linkerkant van den weg. Juist kwam uit dezelfde richting de heer P. Brouwer met een luxe-auto aangereden. De auto reed tegen den jongen, die van zijn fiets werd geworpen, en een eindje met de auto werd meegesleurd. Bewusteloos bleef de ongelukkige op den weg liggen. Direct wer den de cuders en een dokter gewaarschuwd. De vader van het slachtoffer was spoedig ter plaatse, doch eerst na eenigen tijd kwam dokter Van Dommelen aangereden. De jon gen had men onder eenige dekens op den weg laten liggen. Dr. van Dommelen oordeelde directe overbrenging naar een ziekenhuis in Den Helder noodzakelijk, waarna de patiënt met de ziekenauto per „Dr. Wagemaker" vervoerd werd. Nader vernemen wij, dat de getroffene reeds voor aankomst van de boot te Den Helder was overleden. Oosterend De H.D. 188 als verloren beschouwd. Woensdagmorgen is op het Schild nabij Oost een Heldersche botter lek geslagen. Het schip kwam vanaf Vlieland, en wilde nabij de Engelsche kust op bot visschen. Nabij Oost was het schip voor anker ge legd, doch door het slechte weer sloeg het lek. Het water stroomde naar bin nen, en het schip verkeerde in nood. Door lichtseinen trachtte men de opmerkzaam heid te trekken, doch de seinen werden aan den wal niet gezi.n. Ten einde raad werd een oude deken in de mast gehe- schen. Dit noodsein werd opgemerkt door den heer Steigstra, die cp weg was naar de haven. Deze riep de hulp in van schip per J. J. v. d. Vis, die met zijn vaartuig de uit 4 personen bestaande bemanning van boord haalde. De opvarenden waren schipper Pot, wo nende in een woonschuit aan de Achter- Binnenhaven te Den Helder, zjjn 2 zoons en een knecht. In het schip staat reeds veel water. Het is oorspronkelijk 'n Texel- sche botter geweest, doch later door schipper Pot aangekocht. De schuit droeg 't nummer H.D. 188. l»en advertentie opmaken kan iedereen; ïen goede adveitentie ontwerpen is echter een kunst! -aat ONS het daarom voor U doen... iet kost U niets extra! DL'ITSCHE KERKSTRIJD. Het. besluit van den Duitschen rijksminister Kerrl inzake inhouding in speciale gevallen van de staatstractementen der predikanten heeft andere bewoordingen dan tot dusver in de pers werd gemeld. In het bezit van het officteele rijksbesluit deelen wij nader mede, dat in spe ciale gevallen inhouding van de staatstracte menten zal kunnen worden bevolen jegens zoo danige personen, die wetten en verordeningen van het rijk overtreden". Hiermede is dus de werking dezer bepaling juridisch begrensd. De op deze wijze eventueel ter beschikking komen de gelden zullen voor extra-hulp van andere kerkelijke gemeenten gebruikt kunnen worden. PROF. DR. KARL BARTH. Als. zou de strijd, naar aanleiding van de uit latingen van dr. Karl Barthwelke de Tsjechi sche soldaten aanvankelijk in het Sudetenland voerden, een strijd voor de kerk van Christus zijn, hebben in Zwitserland een aantal theolo gen, o.a. dr. H. von der Crone en de bekende dr. R. Grob te Zurich een open brief aan Karl Barth gepubliceerd, waarin zij de vraag stelden hoe Karl Barth zeggen kan, dat men met de wapenen in de hand voor de kerk van Christus strijden kan. ,floe kunt gij", alzoo vragen zij, „in éénzelfden brief betreuren dat het pacifis me van den na-oorlogschen tijd gefaald heeft, terwijl gij tegelijkertijd wenscht, dat voor de kerk van Christus ieder bij menschen moge lijke weerstand aan den g~ens van Tsjecho- Slowakije geboden zal worden f" GEMEENSCHAPSBOND. Enkele vrienden van het evangelisatiewerk te Hoorn (N.H.) hebben het voormalige Bap tistekerkje te Hoorn overgenomen en dit ter beschikking gesteld voor den arbeid van den Nederlandschen Christelijken Gemeenschaps band. De Gemeenschapsbond, die aldaar reeds geruimen tijd evangelisatiesamenkomsten hield, heeft nu in dit gebouw een vast punt van werk zaamheid te Hoorn gevonden en hoopt het tot een centrum van geestelijk leven uit te bou wen. WELSPREKENDE CIJFERS. 0 Het aantal theologische studenten aan de Duitsche theologische faculteiten loopt sterk uiteen. Aan de spits staan Tübingen met 348, Erlangen met 260 en Leipzig met 143 theolo gische studenten; daarentegen bedraagt het aantal te Jena slechts 54, te Bonn 29, te Kiel 22. De groote kerk is daarheen waar de voor mannen der (groote) belijdenisbeweging dr. Mahrarens staan, daar waar de faculteit Duitsch-Christelijk is, is het ebbe. (De kleinere belijdenisbeweging dr. Niemöller beschikt over geen énkele faculteitszetel) STOOMVAART MIJ. NEDERLAND, Enggano, 22 Nov. v. Genua. Joh. v. Oldenbarnevelt, 23 Nov. v. Colombo. Marnix v. St. Aldegonde, 22 Nov. v. Algiers. Poelau Bras, 23 Nov. te Genua. Saleier, ^3 Nov. te Londen. Salabangka, pass. 21 Nov. Gibraltar. Tjikandi, 21 Nov. v. Port Said. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ Aurora, 23 Nov. te Savona. Bennekom, 21 Nov. te Balbao. Bodegraven, 22 Nov. v. Amsterdam. Calypso, 21 Nov. te New York. Deucalion, 22 Nov. v. Alexandrië. Euterpe, 23 Nov. te Bordea. Fauna, 22 Nov. v. Algiers. Hermes, 22 Nov. v. Piraeus. Mars, 22 Nov. te Susak. Odysseus, 23 Nov. v. Odense. Orestes, 23 Nov. te Bordeaux. Orion, 22 Nov. te Tel Aiviv. Pygmalion, 22 Nov. v. Bourgas. Tiberius, 22 Nov. v. Canne_. Titus, 22 Nov. v. Trapani. Trajanus, pass. 22 Nov. Finisterre. Ulysses, 22 Nov. v. Thessaloniki. Venus, 23 Nov. v. Istanboul. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bilderdijk, 22 Nov. te Baltimore. Breedijk, 23 Nov. te Rotterdam. Burgerdijk, 22 Nov. Lizard gep. Damsterdijk, 21 Nov. te Seattle. Lochgoil, 21 Nov. v. Los Angeles. Narenta, 21 Nov. te New Westminster. Rotterdam, 25 Nov. te Plymouth verwacht. Veendam, 22 Nov. te New York. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk, 23 Nov. te Hamburg. ROTTEKDAMSCHE LLOYD. Dempo, 23 Nov. v. Batavia. Kota Agoeng, 22 Nov. v. Singapore. Kota Baroe, 22 Nov. v. Padang. Kota Tjandi, 23 Nov. v. Rotterdam. Sitoebondo, pass. 22 Point de Balie. Tjikembang, 23 Nov. Gibraltar gepass. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Ajax, 22 Nov. v. Kobe. Calchas, 20 Nov. v. Port-Said. Rhesus, 23 Nov. te Amsterdam. Myrmidon, 23 Nov. te Belawan Titan, 23 Nov. te Rotterdam. KON PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Nieuw Holland, 21 Nov. v. Batavia Tasman, 21 Nov. v. Batavia. SILV ER-JA VA PACIFIC-LIJN. Iloegh Silverstar, 22 Nov. v Penang Marken, 21 Nov. te Singapore. Hoegh Silvercrest, 20 Nov. v Seattle Silvermaple, 21 Nov. v. Singapore. JAVA—NEW- YORK-LIJN. Singkep, 21 Nov. te New Orleans. Troilus, 20 Nov. te New York. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjisalak, 22 November te Shanghai. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. Alhena, 23 Nov. v. Hamburg. Alphacca, 23 Nov. te Rotterdam. v'EKEENIGDE NED. SCHEEPVAART MIJ (Holland—Afrika Lijn). Boschfontein, 23 Nov. v. Rotterdam Sprmgfontein, 22 .Nov. v.' Genua. (Holland—Oost-Azië L(jn) Giootekerk, 23 Nov. te Rotterdam Gaasterkerk, 22 Nov. v. Penang. (Holland—Australië LUn) Aagtekerk, 22 Nov. te Antwerpen. Burgemeester en Wethouders van Den Hel- der maken bekend: dat, evenals voor het jaar 1938, ook voor het iaar 1939 voor deze gemeente de regeling voor de steunverleening aan z.g. „kleine boerenzal ^Ingevolge deze regeling kunnen alle grond gebruikers, wier bedrijfsinkomsten meer dan f 4 per week bedragen voor tewerkstelling op eigen bedrijf in aanmerking komen, be houdens: 1 grondgebruikers, wier bedrijfsinkomsten meer dan 4.—, doch minder dan 7.— per week bedragen en die den leeftijd van 66 jaar bereikt en overschreden hebben, tenzij een plaatsvervanger aanwezig is. In dat geval kan bedoelde plaatsvervanger voor tewerkstelling on eigen bedrijf in aanmer king komen; 2 grondgebruikers, wier bedrijfsinkomsten meer dan 4.—, doch minder dan 7.— per week bedragen, en die weduwe zijn, tenzij een plaatsvervanger aanwezig is. ia dat geval kan bedoelde plaatsvervanger voor tewerkstelling op eigen bedrijf in aan merking komen; 3. grondgebruikers, die lichamelijk niet in staat zijn hun bedrijfje naar behooren te bewerken, of niet in aanmerking komen zich bij de bureaux voor arbeidsbemiddeling te laten inschrijven, voorzoover zulks inge volge de bepalingen noodzakelijk is; 4. grondgebruikers, die een bedrijfje exploi- teeren, dat, berekend naar den toestand en omstandigheden, waarin het op 1 Novem ber 1937 verkeerde, niet voor de kleine boerenregeling in aanmerking zou zijn ge- van het Rijk der Nederlanden. 5. grondgbruikers, die geen ingezetenen zijn komen Zij, die meenen voor steun ingevolge be doelde regeling in aanmerking te kunnen ko men, kunnen zich daartoe opgeven bij den Dienst voor Sociale Zaken (oude Raadhuis), Dijkstraat 25, alhier, vóór 1 December a.s., alwaar nadere inlichtingen worden verstrekt. Zonneschijn, halfmaandel. tijdschrift voor de jeugd, uitgave drukkerij Spin en Zn. N.V., N. Z. Voorburgwal 271273, Amster dam. De binnenkant van de frissche omslag pagina, heeft bij een fijn plaatje, een stem mingsvol Novemberliedje van F. Lassche, en daartegenover een vroolijke plaat van twee groote hazewindhonden „Samen op de foto". „Hans de Stumper" heet het tooneelstukje van Hans Christiaan Andersen, dat Jan Kraan geestig illustreerde. Niet alleen voor de grootere kinderen is er een zeer gevarieerd menu, ook de heele kleintjes, die pas letters kunnen eten, vinden er veel variatie. Spelletjes en raadseltjes, verhaaltjes en leuke plaatjes. Inderdaad „een zonnig tijdschrift" voor onze jeugd. Staat en Kerk. Als nr. 14 van de serie tijdseinen, stemmen uit Chr. Histori- schen kring, is van de hand van Drs. G. C. van Niftrik verschenen: „Staat en'kerk", zeker een onderwerp, dat ook buiten den kring van de Chr. Historischen belangstelling zal trek ken. De uitgave wordt verzorgd door N.V. Drukkerij C. Blommendaal, Rijnstraat 9, Den Haag. Nederlandsch Archief v. Genea logie en Heraldiek (no. 3; Nov. 1938). Ook ditmaal heeft de Redactie voor de noodige variatie zorg gedragen. Wij lazen na een bijdrage over den stijl van het wepen, over het recht op naamsverandering, de voortzetting van een historie der Groningsche Elema-heerd, genealogica, enz. Is men weer eenmaal met lezen begonnen, dan wordt de aflevering niet spoedig uit han den gelegd. Met belangstelling wachten wij de volgende! A. Mr. B. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—12 en van 13.30— 17 uur. Zaterdag van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 7—10 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Het mysterie van de blauwe vaas", en „De firma is verliefd". Rialto, Spoorstraat half 8: „Verwaarloosde jeugd". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De zangvogel van Broadway". Heden: Café Sanders, Koningsplein, S u. n.m. Bazar Damesafdeeling Ver. van oud-onderofficieren. Casino 8 uur. Concert en film, Oranje-Harmo- me-kapel. Café „Prins Hendrik", Julianadorp. Concert Harmonie „Kunstzin". Vrydag 25 November Casino, 8 uur: Openbare vergadering SDAP. Zaterdag 26 November. Casino, 8.30 u. Bal-Masqué „Heldersch Man nenkoor". Musis Sacrum: Soirée Dansante v. Leerlingen v. h. Dansinstituut „Polak" Zondag 27 November Musis Sacrum: „Practise Evening", 8 uur. casino 3.30 en 8 uur: Band Nick White met Joe Petersen. Café Prins Hendrik, Julianadorp, 8 uur: Con cert en tooneeluitvoering „Harmonie Kunst- zin Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 750.4 lemperatuur lucht 8.3 Wind; richting: W.Z.W.; kracht: 6. Licht op 4 uur 05 min.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6