Ingezonden Sport N.V. LAFÈBER, Bedrijvigheid in de haven Maaswijdte vischnetten en minimum-maten vischsoorten Ingekomen personen Aanbesteding B,-steun De politiek, de defensie en defensiepolitiek Burgerlijke Stand H.R.C.-nieuws Heldcr-nicuws Tijdschriften Vischafslag Den Helder De sardien ls gekomen! Traditie getrouw is met den Z.-Westerstorm ook weer de sardien verschenen. Het was een aardig gezicht, de motorbotters en kotters twee aan twee voor den Gem. Vischafslag te zien verschynen met een flinke lading van deze zilvervischjes aan dek. En het bracht direct als in het verleden, een prettig beeld van leven en bedrijvigheid in de haven en voor den vischafslag; want in tegensteUing met andere visch en garnalen wordt sardien ook in de Buitenhaven gevangen. Het opmerkelijke van sardien is wel, dat ze alleen en bg voorkeur met Z.-westerstorm ver schijnt, en soms, als het kalmer wordt, weer even plotseling verdwijnt. De vangsten waren heel behoorlijk, een aanvoer van 100 tot 150 manden per span vaartuigen was geen jiitzon- dering; daarbij bleef de markt flink op prijs, er werd 1.50 tot 1.75 per mand betaald. Het was en is dan ook een welkome afwis seling voor de belanghebbenden in de dagelijk- sche bezigheid, en bovendien een extraatje, want dit finantieele buitenkansje valt er uit nemend in. Het visscherijbedrijf, in den kern een gezond bedrijf, maakt tengevolge van het gebrek aan uitvoer nog altijd een moeilijken tgd door. Hopen we slechts, dat de contingenteering enz. spoedig wordt opgeheven en de vrije handel hersteld wordt, dan is er ook voor onze vis- scherij niets in den weg om zich te ontwik kelen. Voor- en nadeelen onderteekening verdrag. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer op het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 23 Maart 1937 te Londen gesloten verdrag nopens het vaststellen van een maas- wijdte van vischnetten en van minimum-maten op sommige vischsoorten wordt o.m. ontleend: Verscheidene leden verklaarden tegen de voorgestelde goedkeuring ernstige bezwaren te hebben. Ernstige moeilijkheden vreesden deze leden van de uitvoering van het vedrag voor de kustvisschers, voor de eendenhouders en voor de vischmeelindustrie. Tegenover deze nadeelen staan voordeelen, welker waarde de hier aan het woord zgnde leden voorshands vrij problematisch achtten. Nog vestigden deze leden er de aandacht op, dat controle op het naleven van de be palingen betreffende maaswijdte buitengewoon moeilijk zal zijn. Elke visscher immers, die mededeelt op makreel te visschen, zal onge hinderd en ongestraft netten met te nauwe maaswijdte aan boord mogen hebben. Verscheidene andere leden erkenden, dat de kustvisschers, de eendenhouders en de visch meelindustrie schade zullen lijden, al zal deze schade, althans voor de kustvisschers, op deh duur wellicht in voordeel verkeeren. Een derde groep van verscheidene leden verklaarde met de indiening van dit wetsont werp geheel in te stemmen Sommige leden vestigden er de aandacht dp. dat het verdrag eerst in werking treedt, nadat alle staten, die het hebben ondertee kend, tot ratificatie zijn overgegaan en ver bonden hieraan de vraag, hoe het met de ra tificatie of de voorbereiding daarvan in de overige staten, die het verdrag onderteekend hebben, gesteld is. H. A. Scholten, koopman, Loodsgracht 5. H. A. Tamis, dienstbode, Kerkgracht 16. H. Tammer, koopman, Kanaalweg 25. A. C. Veter, dienstbode, Koningstraat 15, B. OttenHeida, Julianadorp, Landbouw- straat 19. J. de Langen, dienstbode, Krugerstraat 68. M. C. Mawhin, naaister Polderweg 63. K. Roszak, kokkin, Havenplein 20. J. W. M. Voets, timmerman, Krugerstr. 32. J. C. de Witten Boekei, van Foreestweg 4 R. Baanstra, smid-bankwerker, Rijksweg 52, Julianadorp, p.a. A. R. E. Pian. N. Bakker, dienstbode, Spoorstraat 38. H. C. Noordermeer, chauffeur, Niéuw- straat 5a. C. C. Petersen, Hoofdgracht 73. E. ThielFabig, Vlamingstraat 1. W. J. G. Sjoerds, Fazantenstraat 65 H. Lammers, monteur P.T.T. Gladiolenstr. H. Ie Grand, serg. mach. K.M. Ie Schagen- dwarsstraat 4 P. Leek, dienstbode, Julianadorp, Nieuwe Weg 5. H. J. Meulendijke, Violenstraat 103. J. G Kasteel, 'banketbakker, Keizerstr. 21 bii v. d. Bogaerde B. Kramer, groentenhandelaar, Graven- dwarsstraat 3. C. D. Lan, timmerman. Kanaalweg 47. A. M. H. Lampers, dienstbode, Juliana- park 3. t Gri D^kker dienstbode, Koegras, Kortevl. 2. J. C. Fietsma. Asterstraat 22, t/h de Voogd van der Straaten. L. Hermans, musmus, Zuidstraat 67. t w-v1usde R'dder, 2e Emmadwarsstr. 3. w„' _vant Beek, korp. torpedomaker, Hugo de Grootstraat 15. S. Potter. Wagenstraat 4. C. H. Colle, Nieuwstraat 18. Tn een advertentie in dit nummer maakt net bestuur van de commissie voor de B-steun bekend, dat de leveranties van kleeding, io«'Se' en dekking voor het winterseizoen 1938 1939 zullen worden aanbesteed. Voor bgzonderheden leze men deze advertentie. UITSLAG VERLOTING BAZAR VRIJZ. VROUWEN-VER. 2e prijs lot 89: schilderij; 4e prjjs, lot 300: ,us«»n: 5e prijs, lot 111: kapstok; troostprijs, lot 172: kussen. Be le en 3e prijs zijn denzelfden avond in ontvangst genomen. Be namen der beide poppen zijn niet geraden. Het A. I. D. de Preangerbode meldt, omtrent de opheffing van het verbod van het lidmaat schap van de S.D.A.P. en N.V.V. nog het vol gende: „De heer mr. Boelen richtte de volgende vragen tot de regeering: Is de opheffing van het verbod van het lid maatschap van de S.D.A.P. en het N.V.V. voor de Nederlandsche weermacht ook van kracht voor de marine zoolang deze in Nederlandsch- Indië is gestationneerd Heeft de Nederlandsche regeering vooraf overleg gepleegd met de Indische regeering over de opheffing van het verbod, waar toch de Koninklijke Marine hare werkzaamheden in hoofdzaak in Indië heeft? Zoo neen, welke redenen hebben er toe ge leid, dat vooraf geen overleg plaats had? Toelichting. Volgens het .Soerabajaasch Handelsblad" dd. 4 November 1938 en de „Locomotiefdd. 8 Nov. 1938 zou de Nederlandsche regeering de verbodsbepalingen hebben opgeheven zon der de Indische regeering daarin vooraf te Hennen en zelfs zonder dit dadelijk aan de mariiie-autoriteiten in Nederlandsch-Indië offi- cieef~Le melden." Overplaatsingen. Serg.-machinist H. A. M. Lambregtse van Tromp naar W.s. W.oord 26-11-38. Sergt.-monteur P. M, Goeman van Sumatra naar Kaz. A'dam, Radiodienst 19-12-38. Oppermonteur T. Goedhart van O.Z.D. naar Sumatra 17-12-38. Onder intr. der op 28-11-38 bevolen overplaatsing naar den Radiodienst der Marine te^Amsterdam. Maj.-vltmkr. (M) W. N. C. Zomerdijk, serg.- vltmkr. (M) P. J. Bosdijk van Kaz. A'dam 29-11-38. Gedetacheerd bij de Dornierfabrieken te Friedrichshafen, onder intrekking hunner detacheering bij de K.L.M. Serg.-schrijver J. de Vries van W.s. W.oord naar O.Z.D. 28-11-38. Maj.machinist J. F. C. Kloosterhuis van W.s. W.oord naar Brinio 6-12-38. Serg.-machinist A. de Boon van Z 6 naar A. v. d. Hulst 6-12-38. Serg.-machinist J. J. Lammerts van v. Speijk naar Z 6 6-12-38. Korp.-machinist R. Markus van Tromp naar W.s. W.oord 26-11-38. Korp.-machinist W. C. Smit van W.s. W.oord naar Tromp 26-11-38. Stoker le kl. M. Jacobs van O.D.Z. naar Kaz. A'dam Radiodiens 1-12-38. Marinier le kl. H. Esve'dt van Kaz. W.oord naar Kaz. A'dam 21-11-38. Matroos 3e kl. C. A. de Bruin van W.s. Vliss. Kaz. W.oord 24-11-38. Stoker 3e kl. (I. V.) W. M. de Jong van v. Speijk naar Kaz. W.oord 25-11-38. L.l.-vltmkrs. (H) L. C. van Roon, K. Jansen van de Mok naar de Kooij 23-11-38. L.l.-vltmkrs. (H) M. Landman, J. J. v. d. Vusse van de Kooij naar de Mok 23-11-38. Marinier le kl. B. L. v. d. Nol van v. Speijk naar Kaz. W.oord 23-11-38. Ondervolgende schepelingen zijn aangewezen om den 14en December 1938 per nf.s. „Sibajak" van de N.V. „Rotterdamsche Lloyd" naar Oost- Schipper G. T. van Huet; serg.-torpmkr. J. Indië te worden uitgezonden. Nadort; serg.-mach. F. H. J. van Dijk; maj.- vltmkr. (H) J. H. te Boekhorst: serg.-monteur A. A. Buijs en J. Leering; serg.-hofmeester A. A. Steer; serg.-kok P. J. Kampman; serg. d. Mars. H. van Amersfoort en C. Koens; kwar tiermeester J. H. Kaptein; korp.-telegr. B. M. v. d. Meulen; motrozen 3e kl. M. Eberwijn, H. M. 's Gravemade, W. J. Hanssen. H. Heins en D. de Heus; mariniers 3e kl. J. H. Bseken- kamp, C. A. Brekelmans, H. Clarisse, F. P. L. Coenders, J. J. v. d. Ende, A. Esbach, J. L. Franken, K. H. Goessens, D. de Graaf, P. A. J. van Hest, K. v. d. Heuvel, K. Pietersen, A. P. Warrens. B. G. v. d. Wekk°n, W. Wille- boordse, G. Willems en H. L. Wolf. Met ontslag uit den zeedienst. Konstabelsmaat L. Arensman 4-1-39. Marinier le kl. J. T. G. Jansen 21-11-38. Lichtmatroos J. I. v. d. Velde 19-11-38. Marinier 3e kl. J. Kamminga 22-11-38. Matroos 3e kl. C. Milhous 1-12-38. Matroos le kl. M. Schuiten 1-12-38. Lichtmatroos J. A. Ruiis 1-12-38. Stoker le kl. H. G. Edcius 1-12-38. Mil. werkman O. de Wolff 10-1-39. Mil. werkman G. Jansen 19-1-39. Korp.-konstabel C. Grootjans 22-1-39. Aanneming. Ondervo1 rende seinersmaats m. i. v. 1 No vember 1938: M. Timmers, J. P. J. de Ridder, G. Poll, W. H. Oort, J. H. v. d. Noordt, A. Keekstra, J. Jaspers, O. Jansen, J. Hii'kema, M. Hoek stra, J. Hakkaart, F. A. S. Weiter, J. C. Bruggeman J. Bouquet, J. Booij, B. J. F. Blok, R. Berndsen. Bevordering. Korp.-monteur A. Freen 16-11-38 serg.-mon- Serg.- d. mariniers J. C. Sinke 24-1-38 serg.- mai. d. mariniers. Korp.-monteur I. J. van Opbergen 1-10-38 serg.-monteur. L.l.-sohrijver P- J- E. Jongen 1-11-38 schrg- versmaat. l^xeJUch nieuw-4 POLITIE. GEVONDEN: 1 Schortje. 1 Portemonnaie met riem, 1 Tabakszakje, 1 Heerenhoed. van 19 tot en met 25 November 1938. GEBOREN: Maarten Leendert, z. v. Douwe Jan Bakker en Albartba Lubbers; Gerardus Johannes. z. v. Simon Cornelis Witte en Cor- nelia Agatha Witte. GETROUWD: Augustinus Maria van Voo- ren en Naantje Adriana de Graaf. OVERLEDEN: Jannetje de Vries, 77 jaar, wed. v. Pieter Zjjm, Uoet&at De HRC-elftallen voor a.s. Zondag zgn: HRC I Dijkshoorn Leavey Selderbeek Kuiper Stolk Zuidema Sanders Roomeyer Pirard de Jong Dissel Vertrek per bus llu30 van het clublokaal. HRC II Dukers Siersma Buitenhuis Post van Dok Kok de Vries Heyblok Zymni Boonstra Snijders Aanvang 2 uur HRC Hl Goudswaardt de Brugne Dekker Geervliet Dijkshoorn Darphorn Knol Oom Kater van Els de Boer Aanvang 10u30. De elftallen voor Zondag a.s. zijn als volgt: HELDER I-ZW I 2 uur Kenter Smit de Jongh L. Trap Hoebe Quant Siersma Gast Kiesewetter Wieren Godschalk QSC U—HELDER n. Prins Schotting G. v. Beekhoven Been v. Steenbergen Teeckelenburgh Voerman v. d. Bogaerde Burger Bgl de Leur ATLAS I—SCHAGEN I. Atlas speelt Zondag 27 Nov., n.m. 2 uur tegen Schagen met het onderstaande elftal: J, de Ruiter L. Beyer M. Mieldijk Slotemaker J. Buis H. Schenk J. Wijker Snijders Post Lokkers G. Wijker STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Bintang, 22 Nov. v. Batavia. J. P. Coen, u., 23 Nov. v. Sabang. Marnix v. St. Aldegonde, u., 24 Nov. te Genua. Poelau Bras, t„ 24 Nov. v. Genua. Poelau Laut, u., 24 Nov. te Sabang. Saleier, 25 Nov. te A'dam. Sembilan, 24 Nov. v. Amsterdam. Tarakan, u., 24 Nov. 70 m. v. Land's End. KON (VEO STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ Agamemnon, 24 Nov. v. Malta. Achilles, pass. 23 Nov. Gibraltar. Aurora, 24 Nov. v. Livorno. Boskoop, u., 23 Nov. v. Callao. Bodegraven, 24 Nov. te Delfzijl. Barneveld, t., 23 Nov. v. Cristobal. Bennekom, t., 23 Nov. v. Cristobal. Berenice, 22 Nov. v. Demerara. Breda, u., 23 Nov. te Corral. Colombia, t., 23 Nov. v. Barbados. Crijnssen, 24 Nov. te Amsterdam. Fauna, pass. 24 Nov. Gibraltar. Helder, pass. 24 Nov. Ouessant. Hermes, 24 Nov. v. Thessaloniki. Irene, pass. 24 Nov. 115 mijl N.O. Finisterre. Juno, 24 Nov. te Genua. Odysseus, 24 Nov. te Kopenhagen. Orpheus, 24 Nov. v. Vigo. Oranje Nassau, u., pass. 24 Nov. Bevezier. Pericles, u., 22 Nov. te Cristobal. Plato, 22 Nov. v. Kingston (Ja.). Pluto, 24 Nov. v. Amsterdam. Pygmalion, 12 Nov. te Varna. Strabo, 23 Nov. te Cristobal. Stella, 25 Nov. te A'dam. Ulysses, 23 Nov. te Piraeus. Telamon, 22 Nov. v. New-York. Trajanus, 24 Nov. Ouessant gepass. KON PAKKTVAAHT MAATSCHAPPIJ. Boissevain, 23 Nov. v. P. Natal. Maetsuycker, 23 Nov. te Sydney. Ombilin, 23 Nov. v. Newcastle. Nieuw Zeeland, 23 Nov. v. Brisbane. Ruys, 23 Nov. v. Hongl.ong. KON HOLL. LCOYD. Amstelland, t., 24 Nov. v. Bahia. Fort Archambault, 23 Nov. te Buenos Ai rel Montferland, t., 25 Nov. te IJmuiden verw. Zaanland, u., 24 Nov. te Santos. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Binendijk, 24 Nov. te Antwerpen. Beemsterdijk, 22 Nov. te New Orleans. Burgerdijk, 24 Nov. te Antwerpen. Delftdijk, 23 Nov. te Cristobal. Maasdam, 23 Nov. v. Tampico. Rotterdam, 26 Nov. te R'dam verwacht. JAVA NEW-YORK-L1JN. Dolius, 24 Nov. v. Dakar. Eurybates, 18 Nov. v. Kaapstad. Kota Pinang, 23 Nov. te New-York. Simaloer, 20 Nov. te Batavia. Siantar, 24 Nov. v. Sabang. SILVER-JAVA PA« IF1C-LIJN. Manoeran, 24 Nov. v. Beira. Marken, 25 Nov. te Soerbaja. Modjokerto, 23 Nov. te Balboa. Saparoea, 24 Nov. te Salcutta. Silverbeek, 21 Nov. te New Westminster. Silverbelle, 23 Nov. v. Calcutta. »AVA— CHINA—.JAPAN LIJN'. Tjisadane, 23 Nov. te Hongkong. Tjisalak, 23 Nov. v. Shanghai. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran, 24 Nov. v. Rotterdam. Dempo, t., 25 Nov. v. Singapore. Indrapoera. u., 24 Nov. v. Colombo. Kota Tjandi, t., 23 Nov. Dover gepass. Kota Inten, t., pass. 22 Nov. Perim. Kertosono, 25 Nov. te Bremen. Kota Baroe, 24 Nov. te Batavia. Kota Nopan, t., pass. 24 Nov. Ouessant. Sibajak, t., 25 Nov. Gibraltar. ROTTERDAM -ZUID AMERIKA LIJN. Alcyone, t., 24 Nov. te Santos. Alhena, 25 Nov. te A'dam. STOOMVAART MI.. OCEAAN. Ajax, 25 Nov. te Shanghai. Antenor, 25 Nov. te Penang. Maron, pass. 24 Nov. Gibraltar. Peisander, 23 Nov. te Port Said. Patroclus, pass. 25 Nov. Bevezier. EMZETCO i.IJN. Jonge Anthony, pass. 25 Nov. Vüssingen. Jonge Elisabeth. pass. 25 Nov. Leixoes. Jonge Johanna, 23 Nov. te Jaffa. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Den Helder, 24 Nov. 1938. Geachte Redactie. Ondergeteekende verzoekt beleefd eenige plaatsruimte in uw blad. Ik had gisteren, 23 Nov., een van de eerste 10 volgnummers, die werden uitgegeven en zoodoende was ik ook de eerste 10 die om drie uur precies plaatsen kon bespreken. Nauwelijks waren wij dan ook bg het loket of daar ging de telefoon al, om plaatsen te be spreken. U begrijpt, dat is zeer gemakkelijk, maar nu vraag ik mij af wat met de menschen moest gebeuren, die al reeds 1 1V& uur zich de moeite getroost hebben om buiten in regen en wind te wachten tot het hun beurt was? Geachte Redactie, ik was dan ook zeer ver heugd toen de heer P. v. Twisk de telefoon ter hand nam en aan het kantoor vroeg om de telefoon van het Rialto-theater voor een uur af te sluiten, om dus aan dit euvel, dat heusch wel meer gebeurt bij verschillende gelegen heden, een einde te maken. Voorwaar van den heer Van Twisk een zeer flinke daad. U dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, J. C. COELERS, Hector Treubstraat 23. Het Kind. Veertiendaags blad voor ouders en opvoeders. Uitgave C. A. Spin Zn. N.V. te Amsterdam. Nummer van 12 November. Geopend wordt met mededeelingen van het derde congres voor kleuterzorg, met in aansluiting daarop: welke vorderingen maakte de kleuterzorg in ons land sedert het congres 1932? Prof. Carp heeft het over „De voorstelling en de denkwereld van het jonge kind" terwijl de kinderarts Suze v. Veen belangrijke dingen zegt over „De beteekenis van het kleuteronderwijs". Diverse andere artikelen completeeren dit nummer. Het bij blad „De Merel" is aardiger dan ooit. In Weer en Wind. Drs. J. J. Smith, de jonge en bekwame bioloog, die van zooveel markten thuis is, bracht dezen zomer een bezoek aan Zuid- Frankrijk, waar hij scherp uit zijn oogen heeft gekeken. Van wat hij daar beleefde met dieren en planten stelde hij een fleurig en kleur'g relaas samen, waarvan het begin, dat zic'i vooral met de merkwaardige Indische vijgcactus bezighoudt, werd afgedrukt in de November-aflevering van In Weer en Wind. Het ontwikkelen van foto's is een nauwlet tende aangelegenheid; wie daarbij zoo weinig mogelijk flaters wil begaan, luistere naar de wijze adviezen, die W. A. van Bezooijen in zgn maandelijksche kroniek ten beste geeft. Een redactioneele boekbespreking besluit het gevarieerde nummer, waarvan de illustra tie der traditie getrouw, wederom op een hoog peil staat. Afzonderlijke vermelding ver dient de titelplaat van. R. A. Maas Geestera- nus, die de bonte pracht uit van een kuif- vlinderrups. Het November-nummer van „De Wan de 1 a a r". Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren (N.-H.) verscheen het No\ ember-num- mer van „De Wandela r", geïllustreerd maandblad gewijd aan na'uurstudie, natuur bescherming, heemschut, geologie, folklore, buitenleven en toerisme, onder leiding van A. V. Fey. De eerste plaats is ingeruimd voor een artikel van C. A. Kruis, „Op den blanken top der duinen". Men vindt hier een groot aantal belangrijke gegevens over duinvormnig en -verstuiving, over den invloed van wateront trekking en bebossching, over de levensge meenschappen van plant en dier. S. M. van de .Galiën debuteert met een bijdrage over de Meerkoet. Een tafreeltje uit het leven dezer vogels aan een rietzoom werd door Rein Stuurman in beeld gebracht. Het is Menno Daalder, die over de Sowjet Riviera schrijft. Zoowel over zijn verblijf aan de oevers van de Zwarte Zee als over de reis erheen. Over het verschil tusschen twee soorten zwartkop meezen, n.1. de glanskop en de marktkop, schrijft Mr. Fr. Haversclimidt een opstel, dat door een foto wordt verduidelijkt. De ver schillende stekelsoorten worden door J. Vogel beschreven en door Engelse en Horstman in beeld gebracht. Ten slotte de vaste rubrieken over den sterrenhemel, het tuinieren, de ka merplanten, de honden, de puzzle etc. opge luisterd met foto's en teekeningen. Natuur en Techniek. Het November-nummer van „Natuur en Techniek" opent met een overvloedig geïllu streerd artikel, dat „Van dokters en patiën ten" heet en een causerie is over de medische opvattingen in de Middeleeuwen en meer in het bijzonder over het medisch onderwijs aan de Middeleeuwsche Universiteiten. Bij prach tige foto's schrijft D. van der Sijde over den heremietkreeft. M. A. Boer wijdt een artikel aan de beteekenis van de nieuwe sleeptank van het Scheepbouwkundig Laboratorium te Delft voor den bouw van groote Oceaan schepen. Het artikel „De ceders van den Li banon" beschrijft deze oude reuzen, die slechts tot zeer bepaalde gebieden op aarde beperkt blijken te zijn. Het artikel „Uitvinder diplomaat" is een korte karakteristiek van den Maagdenburgschen burgemeester en phy- sicus Otto von Guericke. Professor Y. Frolov schrijft over „Denkende paarden en goed-ge- loovige menschen". Boeiend is het fragment van „Ik zoek het gevaar", dat in dit num mer, met enkele afbeeldingen, is ontleend aan het zoojuist in de „Natuur en Techniek Biblio theek" verschenen boek van dien naam van den Amerikaanschen diepzee-duiker en film operateur John D. Craig. Naar aanleiding van de politieke spanning en de publieke angsten in het eind van September, herinnert het artikel „Het vergaan der wereld" aan vroegere algemeene angstperioden in de his torie. H. J. Robinson zet zgn overzicht van „De ontwikkeling van het denken" voort en nummer sluit met het gebruikelijke nieuws van de maand. Een schat van afbeeldingen verlucht dit interessante nummer. Ons Nederland. Het November-nr. van dit tijdschrift, uitgave A. J. G. Strengholt's Uitg. Mij., N.V., Leidschegracht 11, A'dam, opent met een fijne plaat van „De Betuwe als Z(j op haar schoonst is..." en ook het volgend plaatje geeft een beeld, zoo schoon als men het in de jonge lente verwachten zou. Er zijn ZUIDSTRAAT 8-10 Voor goede Fietshand schoenen behoeft U bij ons niet meer te betalen dan f 2.50 per paar heel wat artikeien in dit nummer, die nuttige verkeerswenken geven, of die vertellen van een mooi plekje hier of van een voor het ver keer bealngwekkende gebeurtenis elders in 't land. Ernst Groenevelt vertelt in een smeuig artikel over het boottoerisme en zijn geneug ten. Het nummer brengt veel variatie. CritiBchHtilletin, uitgave van Loghum Slaterus N.V., Arnhem, opent he.. November- nr. met een beschouwing van Jos. Panhuysen „De wereld der mannen" (Virgina Woolf, Three guincas). C. J. Kelh schrijft over het Hol- landsch provincialisme (J. W. de Boer, Vrou wen en vrienden). Johan Tjheunisz. heeft het over „De roman van een leelijhe vrouw" naar aanleiding van Marie Schmitz. Een mensch vindt het geluk. Zoo vinden nog verschillende romans een critische beschouwing. Een uitnemend en leerzaam maandblad. Het November-nummer van ».Weest Pa» r a a t", orgaan van „De Nederlandsche Pad vinders" opent met het nieuws uit het Natio naal Hoofdkwartier, waarin overgedrukt de oproep, die H.M. de Koningin na de spannen de Septemberdagen tot Haar onderdanen richtte en het schrijven, dat de bfationale Padvindersraad daarop aan H.M. de Ko ningin deed toekomen. Al.eela Lignac geeft in een artikel over het B(ijzonder E(ischen)- werk, nog eens de gedachte weer van dit werk, n.1. dat óók kinderen met een handi cap het padvindersspel kunnen spelen en liefst op een wijze, waarbij ze zich als gewone kinderen kunnen voelen. A. Stakenburg schrijft over de bedoeling van den Groeps raad; De Welpenrubriek „Rondom de Raads- rots" geeft waardevolle wenken voor Oude Wolven; Hopman Wenniger geeft een paar verkenningsspelen voor in de stad. In de rubriek van de Ned. Chr. Ver. van Padvin ders schrgft Ds. Berkel een artikeltje over „Ons Insigne". Tot beslu t een verslag van een Rotterdamsche groep, hoe ze daar het Kerstfeest plegen te vieren. „De kapiteinsjaren van Maerten Harpertszoon Tromp", door dr. F. Graefe, bewerkt door Mej. dr. M. Simon Thomas. Uitgave N.-Holïand- sche Uitgevers-Mij., Amsterdam. Prijs geb. 3.90, ingen. 2.90. Voor dit boekwerk, dat het vijfde werk is, dat onder de auspiciën van de Commissie voor de zeegeschiedenis uit de Kon. Ned. Academie v. Wetenschappen verschijnt, schreef haar secretaris, gep. kapitein ter zee J. C. M. Warn- sinck de inleiding. Dank zij den uitnemenden arbeid van mej. dr. Simon Thomas, is het zeer uitvoerige stu diemateriaal van den Duitschen marine-histo ricus dr. Friedrich Graefe over Tromp thans in één Nederlandsch werk samengevat. Zoo doende ligt dit fraaie boek over een bekend Nederlandsch zeeman en zijn tijd thans voor ons, waarbij de bewerkster aldus de inleider alle recht laat wedervaren aan den ijver en den speurzin van den Duitschen geleerde. Dr. Graefe stelde reeds in de jaren 1909 tot 1914, vervuld van een oprechte bewondering voor de ontwikkeling van Neerlands macht ter zee, in de Haagsche archieven een onderzoek in naar de verrichtingen en het beheer onzer zee macht in de eerste helft van de 17e eeuw. Na den wereldoorlog zette hij zijn arbeid voort en werd meer en meer geboeid door den figuur Tromp. Maarten Harpertszoon Tromp was immers de man, die in 1629 door Piet Heyn werd uit gekozen als commandant voor zijn vlaggeschip de „Groene Draeck". Piet Heyn zelf ver klaarde aan de Admiraliteit, „dat hij veele kloekmoedige kapiteynen hadt gekend, doch in de zeiven altijdt eenigen misslagh gevonden, maar nooit in Tromp, in wien hij alle deughden erkende die in een' Zeeoverste worden ver- eischt". Schrijver en bewerkster geven ons na een kort overzicht van Maarten Harpertszoon's jongere jaren, een prachtige beschrijving van zijn kapiteinsjaren, welke den lezer uitermate boeit. Het boek is fraai geïllustreerd en zal z'n weg ongetwijfeld vinden, dank zij de (geluk kig!) groeiende belangstelling voor onze zee geschiedenis. OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Wintertijd Zon Nov. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 27 7.42 3.52 10.00 21.50 3.55 15.50 M 28 7.44 3.52 10.30 22.20 4.25 16.10 D 29 7 43 3.51 11.05 23.00 5.00 16.40 W 30 7.47 3.50 12.00 23.50 5.40 17.25 Dec. D 1 7.48 3.49 13 05 6.35 18.35 V 2 7.50 3.49 1.05 14.15 7.50 20.00 Z 3 7.51 3.49 2.25 15.25 9.10 21.20 HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Delmulet, motorschip „Kunlabori". Den Helder, 25 November. Aangevoerd door sardijnvisschers: 375 manden sardijn p. mand 1.552.30 Door garnalenvisschers: 158 litten levende garnalen p. lit 2.551.70 Gekookte garnalen per kg 0.15 tP.cPia&eii MORPIIY I— A.S.C. II Zondagmorgen 11 uur vindt in de bovenzaal van het Kegelhuis een wedstrijd plaats tus schen Morphy I en de Amsterdamsche Schaak- cluk A.S.C. IL

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7