Katholieken bljven zwijgen over Ondsiwijsbegrooting duistere dager Postvlucbten op Indiij Hedenavond spreekt Dr* Colijn Engelsche lichter drijvende gevonden Een wilde bus te water Jongen met vijf mille er van door J Tweede Kamer Het Landbouwcrisisfonds heeft goed geboerd! Luchtkruisers overgedragen Toch een federatie van vreemdelingenverkeer in Noordholland! Het recht van vereeniging en vergadering Accoord Rome-Londen geen terugkeer tot traditioneele vriendschap'' Ontploffing in Hotel te Vught Nog een zwakke muur in Rotterdam Fraude bij de K.P.M» te Sydney Meisje tusschen trein en perron doodgedrukt "conomische barometer Debat met den minister natte loos geacht. Motie tot verla ging der leerlingenschaal. „Staat mag niet parasiteeren op slechtbetaalde leerkrachten. Nadat de voorzitter der Tweede Kamer, den heer Albarda (s.d.) gistermiddag toe stond den minister van Algenieene Zaken te interpelleeren over het beleid der regeering inzake het vluchtelingenvraagstuk welke in terpellatie heden aan de orde komt, zette de Kamer haar besprekingen over de Onder- wijsbegrooting voort. Behandeld werd de af- deeling Lager Onderwijs. Er valt van de ge voerde besprekingen weinig nieuws te ver tellen. Bijna alle woordvoerders dringen aan op verlaging der leerlingenschaal en wijzen er op, dat de toestand der kweekelingen niet akte ellendig is. De staat mag niet parasiteeren op niet- of slechtbetaalde leerkrachten, aldus de vrijz. dem. mevr. BakkerNort. Het amendement Tilanus tot het aanstel len van surnumerairs wordt van verschil lende kanten gesteund. De heer Tilanus (c. h.) stelde voor, gedu rende 1939 de kweekelingen met akte tot den leeftijd van 25 jaar tegen f 60.— per maand aan te stellen voor die scholen, die een zoo danig aantal leerlingen hebben, dat zij ge acht kunnen worden in moeilijkhedente geraken. De chr. dem. afgevaardigde de heer van Houten noemt de voorgestelde tegemoetko- mnig echter een lapmiddel. De heer Thijssen (s.d.) dient een motie in, waarin de Kamer uit spreekt, dat verbetering der perso neelsvoorziening bij het lager onder wijs noodzakelijk is door wijziging der leerlingenschaal. Meerdere sprekers pleiten voor vervroeg de pensioneering der onderwijzers en ver lenging van den leerplicht. Slechts de anti- re volutionnaire onderwijs-specialist, de heer Rnosien staat aan de zijde der regeering en meent dat er voor verlaging der leerlingen schaal geen geld voorhanden is. De katholieke Kamerfractie vol hardt in haar reeds bij de algemee- ne beschouwingen over dit begroo- tingshoofdstuk aan den dag gelegde zwijgzaamheid, omdat zij overjeg met den minister over de leerlingen schaal nutteloos acht. Waarschijn lijk zullen ook heden de katholie ken er bij de debatten het zwijgen toedoen. Een middel De heer Zandt (staatk. geref.) vindt een op lossing van het werkloosheidsvraagstuk door pl.m. 4000 religieuse leerkrachten te ontslaan, die, aldus spr., de gewone on derwijzers verdringen. De soc. dem., anti-rev., chr. dem. en com- mun. vertegenwoordigers bepleiten verbe tering van het ondenviis aan schipperskin deren, resp. een wettelijke regeling van dit onderwijs. Om kwart voor zeven wordt de vergade ring verdaagd tot heden één uur. Radiotoespraak ter aanbeveling van de nationale collecte op 3 December. De minister-president dr. H. Colijn heeft zich bereid verklaard om he denavond te kwart over zeven voor de beide zenders een kert woord te spreken ter aanbeveling van de na tionale inzameling van Zaterdag 3 December ten behoeve van uitgewe kenen om geloof of ras. Gelijk bekend, wordt deze collecte onder auspiciën van het Nederlandsch Jeugdlei dersinstituut georganiseerd namens het co mité voor bijzondere Joodsche belangen, het Protestantsch Christelijk comité voor hulpverleening aan vervolgden om ras en geloof, het R.K. hulpcomité en -het alge meen kindercomité. Winstsaldo van 21 millioen. Aan de memorie van toelichting bij het wetsontwerp tot wijziging van de begroo ting van het landbouwcrisisfonds ontleenen wij: De sedert medio 1936 ingetreden prijsstij ging on de wereldmarkten, voor Nederland nog geaccentueerd door de gevolgen van het loslaten van de gouden standaard, heeft een zeer groeten invloed on de financiën van het landbouwcrisisfonds uitgeoefend en heeft tot een algemeen vrij belangrijke vermindering der steunuitkeeringen kunnen leid»n. Als gevolg hiervan konden eenige crisis heff-ngen o"hee| komen te vervallen terwijl anjjere heffingen be'»"'-.-;^ verlaagd kon den worden. Een enkole moest slechts worden verhoogd. De gewone dienst voor het jaar 1937 zal uiteindelijk sluiten met een voordeelig slot van circa f 21.000.000. Er dient rekening mee te worden ge houden. dat uit dit saldo nog steunuitkee ringen voor de melkveehouders in 1938 en 1939 moeten worden gefinancierd. Ook en kele andere bedragen moeten nog worden verrekend. Onze militaire luchtvaart twee Fokkers rijker. Gisteren werden door de militaire lucht vaart èen tweetal Fokker T. 5, tweemotórigc luchtkruisers van de Fokkerfabrieken over genomen. De beide toestellen werden door de fa- brieksviiegers Meinecke en Leegstra voorge vlogen en vervolgens voor de militaire lucht vaart door kapitein-vlieger Zegers en luite nant-vlieger Scherpenzeel, nagevlogen, waar na de toestellen werden overgedragen. Avonturen van twee Belgische zeelieden! Gistermiddag omstreeks half twee trof een Belgisch visschersvaartuig op enkele zee mijlen ten Noorden van het lichtschip ..Ter- schellingerbank" een Engelsehen lichter, zonder opvarenden aan boord, ronddrijven de aan. Twee leden van de bemanning va/i den Belgischen kotter begaven zich op den lichter en trachtten met behulp van een tros verbinding tusschen beide vaar tuigen tot stand te brengen. Nauwelijks was men hierin geslaagd of het touw brak. De tros bleef in den schroef van het Bel gische visschersvaartuig steken, zoodat het vaartuig niet verder kon varen. Men heeft assis'entie verzocht van de motorreddding- boot „Brandaris" van de N.Z.H.R.M., welke onmiddellijk is uitgevaren. Later in den middag verscheen een tweede Belgische kotter in de buurt. Ondanks den zwaren storm heeft de „Brandaris" de beide leden der bemanning van het Belgische visschersvaartuig, die zich op den F.ngelschen lichter hadden be vonden, aan boord van den kotter terug gebracht. De reddingboot blijft in de nabijheid van den kotter. de 29-jarige chauffeur van de bus, J. P. G. Krijn uit Den Haag. plotseling uitwijken voor een wielrijder, die uit de richting van de binnenstad kwam en die blijkbaar van meening was, dat hij nog wel voor de bus den rijweg kon oversteken om de tan Ho- gendorpstraat in te rijden. Dit bleek echter onmogelijk. Door het krachtige remmen slipten de wielen van de autobus, die wa gen schoof naar het linkergedeelte van den weg om via een smal trottoir in de Haarlem mervaart terecht te komen. De wielrijder, de 19-jarige kantoorbediende J. O. van Roon uit Amsterdam, was door den buffer van de bus opgenomen en in het water geschept Hoewel alle 22 inzittenden van de bus uit den aard der zaak zeer waren geschrok ken en zij voor een gedeelte een nat pak had den gekregen, bleek geen van allen ernstig te zijn gewond. Ook de wielrijder niet, uit gezonderd een aantal schaafwonden. De autobus is in den loop van den avond door een groote kraanwagen van_ de firma Sommeling op het droge gebracht.' Het verkeer ter plaatse moest geruimen •tijd worden omgelegd. Geen persoonlijke ongelukken. Een autobus van de Firma Sommeling, die maar men weet een „wilde" busdienst exploiteert o.a. Tusschen Den Haag en Am sterdam, is gisteravond kort voor half ze ven aan den Haarlemmerweg ter hoogte van de Van Hogendorpstraat te Amsterdam, in de Haarlemmervaart gereden. De bus verdween voor een gedeelte onder water, doch dank zij de snelle hulp van toegeschoten voorbijgan gers, konden de 22 passagiers, de chauffeur en de wielrijder, die het ongeluk veroorzaakte en die ook in de vaart terechtkwam, tijdig worden gered. Geen der slachtoffers kreeg noemenswaardig letsel. Chauffeur moest plotseling uit wijken. Niet ver van het Haarlemmerplein, ter hoogte van de Van Hogendorpstraat moest Mededeeling van Ged. Staten. Subsidies zullen nader worden bezien. In de vergadering van de Prov. Staten heeft gedeputeerde Polak nog enkele mede- deelingen gedaan over de subsidies voor de organisatie voor vreemdelingenverkeer. Wij berichtten reeds eerder, dat hierom trent Maandag j.1. een conferentie met be langhebbenden is gehouden. Besloten is, aldus de heer Polak: niet te komen tot een vereeniging in de provincie, maar wel tot een federatie, die zich zal aansluiten bij de Nederlandsche Vereeniging en die met Ged. Staten het subsidie van Noord-Holland zal regelen. Wat het toegestane subsidie van f 1800 betreft, aldus het Hsb., stellen Ged. Staten voor dit bedrag terug te storten in de pro vinciale kas en het dan te doen uitkeeren aan de Algemeene Nederlandsche Vereeni ging. Of op de begrooting voor 1940 een hooger bedrag zal worden uitgetrokken, is nu nog niet te zeggen, maar het is niet onmogelijk. -1 - Minister blijft op zijn stuk staan. i Vele leden der Tweede Kamer hebben blij kens het voorloopig verslag hieromtrent be zwaar tegen de voorgestelde wetsbepaling, dat de politie vrijen toegang heeft tot niet- openbare vergaderingen van meer dan tien personen. De minister blijft hier echter per tinent op aandringen. Ook ten aanzien van het algeheele spreekverbod van vreemde lingen blijft de minister op zijn stuk staan, ondanks de bezwaren van vele Kamerleden, die het laken dat een vreemdeling op een vergadering zelfs niet meer de onschuldig ste begroeting mag uitspreken. CIANO OVER DE SEPTEMBER- CRISIS EN DE GEHEIME BE SPREKINGEN TUSSCHEN HIT- LER EN MUSSOLINI. De Italiaansche minister Ciano heeft in de Kamer merkwaardige onthullingen gedaan over de houding van Italië tijdens de September-cri- sis. Reeds in 1937 heeft Italië Tsje- choslowakije aangeraden in alle vrijheid met Berlijn, Boedapest en Warschau tot overeenstemming te komen en niet te bouwen op de col lectieve veiligheid! Het Tsjechische verdrag met Rusland is het begin van de beslissende crisis geweest. Nadat Ciano uitvoerig de gebeurtenissen voor de bijeenkomst te Berchtesgaden had nagegaan, zeide hij dat de Duce, gedwongen door de onbegrijpelijke stijfhoofdigheid van 1 sjecho-Slowakije zijn standpunt had be paald. Geheime inlichtingen Op Zondag 25 September heeft de specia le gevolmachtigde van Hitier, die per vlieg tuig was gekomen, den Duce uitvoerige in lichtingen van geheimen aard verstrekt: hij bevestigde de erkentelijkheid van het Duitsrhe volk voor de houding van Italië. Maandag 26 September besloot Hitier in verband met de weigering van Tsjecho Slo wakije een nieuw ultimatum aan Praag te zenden, dht Woensdag 28 September te 14 uur afliep. Deze beslissing was geheim, doch Ciano werd er van in kennis gesteld door den Kalinanschen ambassadeur en hij bracht ook den Duce op de hoogte. Mussolini nam met kalmte van het besluit kennis en beval de mobilisatie voor den vol CIANO. genden dag. Onder zijn persoonlijke leiding begon des Dinsdags de mobilisatie. Men heeft wel beweerd, dat de duce bij het treffen van zijn maatregelen op verzet gestuit is. Het is echter niet de moeite waard derge lijke leugens tegen te spreken: heel het volk was in die Septemberdagen bereid te mar- cheeren in de richting, die zijn leider zou aangeven, zooals het dat ook in de toekomst zal doen. aldus Ciano. die daarna het be kende verzoek van Mussolini aan Hitier. de krijgsoperaties 24 uur uit te stellen, be sprak. Ik twijfel er niet aan, vervolgde de minister, of Hitier zou een der gelijk voorstel van ieder ander on middellijk van de hand hebben ge wezen. In het begin van den middag werd telefonisch medegedeeld, dat Hitier het voorstel aanvaardde op ééu voor waarde: dat de duce persoonlijk aan wezig zou zijn, als eenige waarborg voor succes. Het onderhoud in den trein. Mussolinie vertrok en in den trein had hij eenl ang onderhoud met Hitier. De staatslieden stelden daarbij vast, dat de conferentie niet moest verloopen in kwes lies over de procedure en redeneerkunst. De spil RomeBerlijn is een zeker en machtig instrument, aldus zeide Ciano Soldeerlamp explodeerde. - Ho teldak over een lengte van twin tig meter gelicht. In het bekende toeristenhotel „de Hut te Vught heeft zich gistermiddag een he vige explosie voorgedaan, waarbij groote schade werd aangericht. De loodgieter van Dun uit Vught was in een der achteruit gelegen kamers bezig met het repareeren van de waterleiding. Hij maakte hierbij gebruik van een soldeer lamp. Toen hij zich naar den kelder begaf om daar nog eenige werkzaamheden te ver richten, liet hij de soldeerlamp brandend achter. Kort nadat de loodgieter zich naar bene den had begeven hoorden de bewoners een knal en bleek de soldeerlamp te zijn ont ploft, hetgeen waarschijnlijk zijn oorzaak vond in een lek in de lamp, waardoor gas- vorming ontstond, Een begin van brand wisten de bewoners met enkele emmers wa ter te blusschen. Evenwel bleek de ontploffing tot gevolg te hebben gehad, dat aan den achterkant de buitenmuur aan de bovenzijde naar bui ten was gedrukt, zoodat deze thans een hal ve meter uit het lood hangt. De binnehmuur werd geheel ingedrukt, terwijl de inventa ris in een naastgelegen kamer werd ver nield. Door den enormen druk was het dak over een lengte van ruim twin tig meter en over zes kamers, van de muren gelicht. De schade schat men op drieduizend gld. Zij wordt door verzekering gedekt. In de kamer, waar de ontploffing plaats greep, bevond zich de behanger de Bresser. Deze werd van de trap geslingerd en bleef bewusteloos op den vloer liggen. Hij was spoedig weer tot het bewustzijn terugge keerd en bleek geen verwondingen te heb ben opgeloopen. Hoogstraat over vijftien meter af gezet. In verband met het feit, dat er wer king is geconstateerd in de zijmuur van een pand aan de Hoogstraat te Rotterdam, is de bouwpolitie ertoe overgegaan, een gedeelte van de Hoogstraat over een lengte van onge veer vijftien meter af te zetten. Ongeveer vier maanden geleden is er ge lood en toen reeds vastgesteld, dat de zij muur van dit pand, dat op den hoek van de Halvemaansteeg staat, eenigszins naar bui ten hing. Toen men gisteren nogmaals een looding verrichtte, bleek dat de bult in de muur weer eenige centimeters grooter was geworden en in verband met het feit dat er dus doorloopend werking in de muur zat, achtte men het niet raadzaam om de situatie zoo te laten. Teneinde de winkeliers in dezen vrij drukken tijd niet te zeer te dupeeren, is de afsluiting echter zoo beperkt mogelijk ge houden. verder, dat van beslissende beteekenis voor den loop der historie is. Muenchen is niet alleen de oplossing voor een crisis, maar heeft een veel ruimere politieke beteekenis. Het is misschien nog voorbarig daarover een oordeel te vellen. Te Muenchen is Duitschland niet alleen hersteld in zijn na tionale rechten op de Sudetenduitsche pro vinciën, niet alleen' is het aanzien van Italië op reusachtige wijze gestegen dank zij den arbeid van de Duce en de houding van bet volk, maar bovendien zullen ver scheidene feiten, leerstellingen en instel lingen den grooten invoeld van 'n zoo uit zonderlijke gebeurtenis ondergaan. De spil heeft den vrede een nieuwen dienst bewe zen door de arbitrage in het Tsjechoslowaak scha geschil. Ciano zette voorts uiteen, dat ook later tusschen Italië en Duitschland volkomen overeenstemming heeft bestaan. Er moet thans niet meer gesproken worden over een grens (de Hongaarsch-Tsjechische) die 20 dagen geleden is vastgesteld en plechtig aanvaard. De arbitrale uitspraak is strikt rechtvaardig. ACCOORD ROME LONDEN GEEN TRADITIONEELE VRIENDSCHAP. De ItaliaanschEngelsche overeen komsten. waaraan de namen van Chamberlain, Lord Halifax en Lord erth zoo^ nauw verbonden zijn, be- teekenen in het geheel geen eenvou- digen terugkeer tot de traditioneele vriendschap, zooals zij in geheel andere tnden werd uitgelegd. In te- Rendeel. het betreft hier een geheel van overeenkomsten, die, rekening houdende met de nieuwe werkelijk heid in F.uropa. de Middellandsche u en ,Afnka. de betrekkingen tus schen heide rijken regelen op den gtondslag van de volmaakste moree- le. politiek en militaire gelijkheid. Het van kracht worden der Paasch- overeenkomst is een concrete bij- vrede de bevestiRinR van den nnavl2.eJndi-8'de ziln rede mef loftuiting nppmf 'asni™e, dat met voldoening kennis RekTn verhelderen van den poli- is en v°n' maJ|r. nif>t al te optimistisch minister: aam JWij zien' a,dus de Het beeld van een vereenigd, gewapend dei u ,*ShaÜiK I,aIië' dat 7-'in rijk verovert en\- n 'uist0 grenzen aanwijst \an Rome uit den weg naar het herstel aangeeft, dat beeld heeft het leven van ?e L?J mannen en den dood van on ze helden verplicht- Yertrek van Aankomst t« Singap. 30 Nov. Band. 30 Nov. Torenvalk (heenreis) Wielewaal (heenreis) Ibis (terugreis) Jodhp. 30 Nov. Bagd. 30 Nov. Rang. 30 No*. Athene 30 Noy, Emoe Napels 30 Nov. Alex. 30 Nov. (heenreis) I Pelikaan I \fefjan 30 Nov. 'Rang. 30 Nov (terugreis) I i Boekhouder zou ongeveer een ton verduisterd hebben. Gebleken is, dat op het kantoor der Ko ninklijke Paketvaart Mij. te Sydney een groote fraude is gepleegd. Zij loopt over verscheidene jaren. Hieraan is schuldig de Australische boekhouder van het bedoelde kantoor, die gewerkt heeft met valsche handteekeningen op de betalingsstukken, zoodat ontdekking van het misdrijf niet ge makkelijk kon geschieden. Een boekhouder van het hoofdkantoor der Paketvaart-maatschappij te Batavia is, naar de Tel. meldt, naar Australië vertrokken, ten einde de zaak uit te zoeken, hetgeen, geruimen tijd kan duren. Hoewel de om vang der verduistering nog niet te overzien is, wordt verwacht dat bijna een ton zal zijn gefraudeerd. Ernstig ongeluk op stationsem* placement te Wormerveer. Gisteravond is op het stationsem placement te Wormerveer een ern stig ongeluk gebeurd, waarbij de 17- jarige mej. G. Kenters uit Amster dam, werkzaam bij de cacao- en cho coladefabriek der erven H. de Jong te Wormerveer, om het leven is ge komen. Eiken avond, na het uitgaan der fabriek, bevinden zich op het station circa tweehon derd meisjes, die wachten op don trein naar Amsterdam. Aangezien niet altijd alle meis jes een zitplaats kunnen vinden, gebeurt het wel, dat er eenigen zijn. die op een vol genden trein moeten wachten. lederen avond opnieuw ontstaat er een gedrang, daar ieder een plaatsje wil bemachtigen. Terwijl de trein nog niet geheel tot stilstand is geko men, klauteren de meisjes reeds op den trein. Dft geschiedde ook gisteravond weer. Msj. K. greep de deurkruk, werd meegesleurd en geraakte be kneld tusschen den trein en het per ron. Zij was op slag dood. Het stoffelijk overschot is door de politie in beslag genomen. Na twee cheques te hebben qe- ind niet bij zijn patroon teruq- gekeerd. Gistermiddag tusschen drie en vier uur werd de zeventienjarige Gerard de Jong, werkzaam bij de Moluksche handelsver- eeniging te Amsterdam uitgezonden ter in ning van een tweetal cheques t.w. een op de Ned. Handelmaatschappij groot 1790 gul den en een op de Associatiekas, groot 3050 gulden. Dit bedrag moest gestort worden, bij de Twentsche Bank. Inderdaad ver scheen de jongen ook bij de Twentsche Bank, waar hij een andere ontvangen op dracht uitvoerde. De som van 4840 gulden nam hij echter mee. Sindsdien is hij niet meer teruggezien. Toen de jongen om zes uur nog niet bij zijn werkgever was terug gekeerd stelde deze het politiebureau aan de Marnixstraat van het geval op de hoog- te. In verband hiermede verzoekt de politie de opsporing van Gerard de Jong. Het vermoeden bestaat, dat hij zich te 's Gravenhage of te Rotterdam ophoudt. Basis overeenkomstige week 1937 100 Week v. Maandag t m Zaterd Effecterunarkt Aandeelen koersen Betalingsverkeer Omzet postcheque- en girodienst Groothandel Groot handel9prijzen Omzet termijnmarkt Amsterdam Kleinhandel Omzet winkelbedrijf Goederenverkeer Gewerkte taken (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am sterdam Bevrachtingen wilde binnenvaart Arbeidsmarkt Aanvragen van werk gevers Aanbiedingen van werknemers Plaatsingen 7 t m 12 Nov. 14 t m 19 Nov 21 Nov. 26 Nov. 93.6 92.8 91.8 105.2 132.9 102.3 70.2 70.2 69.0 44.1 76.9 f6.7 108.8 94.0 86.7 66.7 98.9 108.2 94.4 101.5 114.2 112.5 102.9 104.6 81.0 101.4 79.3 98.6 83.0 101.2

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2