ingezonden De heer J* Drijver jubileert S;rn p"*»' Texelsch nieuws Voor de Duitsche vluchtelingen 2e opvoering van „Adel in livrei" Bazar Oud-Onderofficieren Heden carillon-concert Burgerlijke stand van Den Helder De H.A V.-veldloop op 11 Dec. Hr. Ms» „Sumatra" op bezoek in Tanger De T r omp naar N e w York De nieuwe Mariniers-kazerne te Rotterdam BxteMeApM&itity ^/Ae^pu-cuvït^AicMen Vischafslag Den Helder Heden (1 Dec.) herdenkt onze voormalige plaatsgenoot, de heer J. Drijver, den dag, waarop hij voor 25 jaren zijn ambt als secre taris van de Ned. Vereeniging tot bescherming van vogels aanvaardde, terwijl hij tevens 25 jaren geleden zijn werkkring bij de Vereeni ging tot behoud van Natuurmonumenten be gon. De heer Drijver heeft in dien tijd veel gedaan voor beide vereenigingen en heeft zich als een groot ornitholoog doen kennen. On- i.anks zijn werkkring buiten deze gemeente is de heer Drijver steeds in zijn hart Texelaar gebleven. Iedere vacantie bracht hij nog op Texel door, en talloos zijn de excursies, die onder zijn leiding naar de Texelsche broedter- reinen zijn gehouden. Zijn eenvoud en gemoe delijkheid zijn oorzaak, dat de Texelaars den heer Drijver nog steeds als hun gelijke be schouwen, Ongetwijfeld heeft de heer Drijver veel ge daan om Texel bekendheid te geven, we be hoeven slechts het door hem geschreven prach tig boek „Texel" op te slaan. Iedere bladzijde van dit omvangrijke werk, toont duidelijk de liefde ,die de heer Drijver zijn geboortegrond toedraagt, zeer zeker had niemand als hij over Texel een dergelijk boek kunnen schrijven. Den len December zal daarom stellig niet voorbijgaan, zonder dat de tallooze vrienden van den jubilaris hun blijken van waardeering zullen zenden. Moge het den heer Drijver ge geven zijn nog tal van jaren zijn mooien en geliefden werkkring te vervullen. Hedenavond zal in 'en's Schouwburgzaal evenals in vele plaatsen in ons land een bios coopvoorstelling worden gegeven geheel ten bate van de vluchtelingen om geloof en ras. Opgevoerd zal worden „Heidi", een Shirley Temple film, en „Drie malle invallers" (de Ritz brothers). De entrée-prijzen zullen gelijk zijn aan die voor andere filmvoorstellingen in Pen's Bioscoop. Verder zal ten verzoeke van Prot. Chr., R.K. en Joodsche comité's ook op Texel een groote nationale collectie worden gehouden ten be hoeve van hen, die om geloof of ras worden vervolgd. De collectie wordt aanbevolen door alle geestelijken (dominees en pastoors) van geheel Texel. De Rederijkerskamer „U.D.I." zal op Vrij dag 16 Dec. a.s., nu ten bate van de Koningin Wilhlmina Bewaarschool te Oudeschild, nog eens opvoeren het blijspel „Adel in Livrei", van Henk Bakker. Deze tweede opvoering heeft weder plaats in Pen's Schouwburgzaal. De entrée bedraagt 0.75. Wy hopen dat ook nu weder de zaal van den heer Pen te klein zal zijn om al de belangstellenden te bevat ten. de K.W.B. te Oudeschild heeft het hard noodig. U.D.I. zal wel weder zorgen voor een uitstekende opvoering van dit boeiend blij spel. Men verzoekt ons te willen melden, dat de pop, naar wier naam geraden moest worden, gewonnen is door Mevr. Schreuder. Wij vestigen er de aandacht op, dat heden middag van 45 u. door den stadsbeiaardier een carillon-concert gegeven wordt. ONDERTROUWD: B. P. Trap en J. W. Langerak; H. H. Overweg C. H. Isaksson; J. de Kok en D. Timmerman. BEVALLEN: J. P. den Hollanderde Jong, d.;W. TroostHoogeveen. d. OVERLEDEN: J. Hoogvorst, (m.), 74 j. ONDERHOUD DIJK. Het onderhoud van de werken van de Rijks zeehaven Het Nieuwediep voor het jaar 1939 is opgedragen aan den heer J. de Vries, alhier, voor 14.114. Voor de veldloop in de Donkere Duinen op 11 December a.s. kunnen nog steeds deelne mers ingeschreven worden. Daar de K.N.A.U. haar volle medewerking verleent voor deze sportgebeurtenis en o.a. medailles beschik baar stelde (stadgenooten kunnen ook prijzen beschikbaar stellen!) raden wij stadgenooten aan voor deze loopen in schrijven. In de A, B. C en D-klasse 1000 m loopen de KN.A.U.-leden, waarschijnlijk ook Frits de Ruijter, die bij de j.L Zondag te Amersfoort gehouden veldloop om het Nationale Kam pioenschap beslag legde op de tweede plaats achter Jan Zegers. De mogelijkheid bestaat, dat ook Zeegers naar hier komt. Op de 2000 m loopen de Helderschen; ju nioren (tot 18 jaar) 1000 m. Op de a.s. deelnemers komen wij nog wel terug. De start is te 12 uur voor de junioren. De heer Klop stelde zijn uitspanning beschik baar voor kleedgelegenheid. De loop gaat over de buitenste paden tus- schen de dennen door, welk traject uitstekend geschikt is voor dit doel. Als het weer eenigszins meewerkt, raden wij „sportarm" Den t Helder aan eens een kijkje te gaan nemen. Dezer dagen werd de damesafd. der Hel- dersche Athletiek Vereeniging opgericht met een 10-tal dames welke op Maandagavond van 8.309.30 trainen in de Tuindorpschool, onder leiding van den trainer, den heer De Zeeuw. Luit. ter zee der 2e klasse R. Ritsema van Eek is geplaatst aan boord van Hr. Ms. politiekruiser Nautilus. Officier van gezondheid der 2e klasse J. E. Willems zal 1 December worden overgeplaatst van Amersfoort naar Ede. Officier van administratie der 2e klasse N. C. van 't Hof is gedetacheerd bij de rijks universiteit te Leiden. Bij K. B. van 28 November 1938 zijn met ingang van den len December 1938 bevorderd tot officier van den Marine-Stoomvaartdienst le kl., de officieren van den Marine-Stoom vaartdienst der 2e kl. G. van der Tak, A. A. Looijen, B. W. Vinke en J. G. Sevenhuijsen. Overplaatsingen. Matrozen le kl. F. W. Arnoldus, H. J. Meerman, P. v. d. Toorren van Kaz. A'dam naar W.s. W.o., 16-12-38. Matrozen 3e kl. K. Akershoek, A. H. v. Beers, A. A. v. Bergen, G. W. Blok, C. Brou wer, M. de Bruijn, J. Otten, van Kaz. A'dam naar W.s. W.o., 16-12-38. Matroos 3e kl. A._ R. H. Sanders van Kaz. A'dam naar Z. 5, 1*6-12-38. Matrozen 3e kl. L. F. Scheffer, G. Roolker van Kaz. A'dam naar O.Z.D., 12-12-38. Matrozen 3e kl. J. Koning, J. J. Schier, H. J. Schrier van Kaz. A'dam naar v. Speijk, 16-12-38. Matroos 3e kl. G. N. Otten van Kaz. A'dam naar Z 6, 16-12-38. Matroos 3e kl. ,C. J. Otto van Kaz. A'dam naar W.s. T.V.o„ 16-12-38, Matr.3e kl. J R. Lak van Kaz. A'dam naar Sumatra, 16 Dec. 1938. Matr. 3e kl. L. Karman en B. J. Heijdeman van Kaz. A'dam naar Sun.atra, 16 Dec. 1938 Matr. „e kl. G. D. Linnenbank, van Kaz. A'dam naar W. Ewijck, 16 Dec. 1938. Matr. 3e kl. A. J. Kremers van Kaz. Am sterdam naar P. Florisz., 16 Dec. 1938. Matr. 3e kl. M. K. Montijn van Kaz. Am sterdam naar J. v. Gelder, 16 Dec. 1938. Ondervolgende schepelingen zijn per 6 Januari overgeplaatst van Sumatra naar de achter hun naam geplaatste schepen en instel lingen. Kwartiermeester C. L. Meinema naar O.Z.D. Kwartiermeester C. Peters naar v. Speijk. Korp. konst. A. G. Christiaans naar de Mok. Korpl. konst. J. H. B. Hovius naar Z 5. Korp. konst. J. B. v. Rinsum naar de Mok. Korpl. konst. M. Timmerman naar Kaz. W.o. Sergt. macht. W. F. Melger naar Schorpioen. Sergt. macht. A. Nieuwenburg naar de Mok. Sergt. macht. W. Oltmans naar O.Z.D. Sergt. macht. M. A. F. Vermoten naar de Kooy. Sergt. macht. L. Zwaaf naar Z 5. Korpl. macht. A. de Bordt naar Schorpioen Korpl. macht. G. Donker naar de Kooy. Korpl. macht. F. W. v. Hulzen naar O.Z.D. Korpl. macht W. de Jong naar O.Z.D. Korpl. macht. J. Meijer naar Schorpioen. Korpl. macht. G. Sont naar O.Z.D. Stoker le kl. W. G. Belgers naar W.s. W.o. Korpl. monteur A. Martens naar O.Z.D. Maj. bottelier I. A. Visser naar W.s. Vliss. Maj. schrijver J. Burger naar W.s. W.o. Korpl. schrijver C. B. v. Bilderbeek naar Kaz. W.oord. Sergt. macht. S. v. Hulsbergen naar de Kooij Korpl. kok A. Geerestein naar v. Speyk. Korpl. kok M. v. Vuuren naar de Kooij. Sergt. d. marns. T. J. W. v. d. Sel naar v. Speijk (G.S.S.). Marn. le kl. A. Suiker naar Kaz. W.oord. Marn. le kl. A. Visscher naar Kaz. W.o. Ondervolgende schepelingen zijn per 6 Jan. 1939 aan boord geplaatst van Hr. Ms. Sumatra Kwartiermeester K. Pelgrim v. O.Z.D. Kwartiermeester P. Rijers van v. Speyk. Korpl. konst. J. v. Tricht van Z 5. Korpl. konst. P. H. v. d. Heide v. Kaz. W.o. Konst.maat J. v. Tricht van Z 5. Konst.maat W. J. v. Lerjden van de Mok. Konst.maat C. v. Drongelen van de Mok. Sergt. macht. W. Gjaltema van Schorpioen. Sergt. macht. G. IJ. Schaap van de Mok Sergt. macht. C. J. Merisen van O.Z.D. Sergt. macht. P. de Jager van Z 5. Sergt. macht. M. v. d. Laan van de Koot). Korpl. macht. J. de Ridder van Schorpioen. Korpl. macht. J. Klant van de Kooy Korpl. macht. C. J. Zut van O.Z.D Korpl. macht. C. M. Blok van O.Z D Korpl. macht G. v. d. Beek van Schorpioen. Korpl. macht. M. P. Amiabel van O.Z.D. Stoker 2e kl. J. de Kok van O.Z.D Korp. monteur C. J. Min van O.Z.D. Sergt. bott. J. Koppenol van W.s. Vlissingen. Maj. schrijver L. Goedhart van W.s. Vliss. Korpl. schrijver J. Hooijberg van Kaz. W.o. Sergt. hofm. E. v. d. Kloot van de Kooij. Korpl. kok W. F. J. CMerse van v. Spijk. Korpl. kok G. v. Jaarsveld van de Kooij. Sergt. d. marns. P. Brans van v. Speijk (G.S.S.). Marns. le kl. C. Verspui en B. L. van der Nol van Kaz. W.oord. Matr. le kl. S. Wielhouwer. H. Veldkamp, M. Thiebou, C. W. Struijk, W. Steenbergen. 1 H. Sperling, H. L. Schaajj, J. J. Klumper, G. J. Klabbers, W. G. Kandel, E. J. Jansen, K. Goud, D. van Dam. L. Bouwer, A. Braam en J. van Aperen van Sumatra naar Wachtschip W'oord per 6 Januari 1939. Men schrijft aan de N.R.Crt.: In verband met den gespannen internatio nalen toestand ging de Nederlandsche regee ring er, begrijpelijker wijze, in September toe over den convooidienst in de Straat van Gibral tar stop te zetten en we vreesden dan ook, dat Tanger, dat de laatste jaren geregeld door Nederlapdsche oorlogsschepen werd aange daan, nu verstoken zou blijven van dergelijk vlagvertoon. Gelukkig bleek dat echter niet het geval, want 23 dezer liet Hr. Ms. „Sumatra", onder bevel van kapitein ter zee L. F. Klaassen, zijn ankers in onze baai, voor een vijfdaagsch be zoek, vallen. Aan feestelijkheden heeft het, in verband met de aanwezigheid onzer marine, zooals gewoonlijk, ook ditmaal niet ontbroken. Onze gastvrije gezant, de heer Gerth van Wijk, bood commandant Klaassen en zijn état- major een keurig verzorgden avondmaaltijd in zijn fraaie woning aan, een dag later gevolgd door een druk bezochte middagreceptie te zijnen huize waar „tout Tanger" zich verdrong, om met onze officieren kennis te maken dan wel om deze te hernieuwen. Ook de „Sumatra" liet zich niet onbetuigd: een gezellige lunch aan boord, waar enkele officieele personen tot de genoodigden behoorden, bevestigde bij de gas ten den goeden indruk dien men hier van Ne derlandsche gastvrijheid in den loop der jaren kreeg. De door onze marine, als revanche, ge dachte instuif aan boord moest, helaas, op het laatste oogenblik worden afgelast, in verband met den plotseling opgekomen feilen Oosten wind. Door een gul gebaar van onzen gezant konden de schepelingen kosteloos de voorstel lingen in enkele cinema's bijwonen. Een woord van hulde aan onze marine is hier zeker niet misplaatst. Gedurende ruim twee jaren heeft zij in de Straat van Gibraltar op kranige wijze een zwaren en eentonigen dienst verricht. Niet alleen dfoeg haar werk er toe bij Nederlandsch aanzien te verhoogen, doch ook de goede geest werd er bij haar door ver sterkt. Telkens opnieuw trof de uitnemende verstandhouding, die er tusschen manschappen en officieren bestaat en de opgewektheid, die er aan boord van al de ons bezoekende schepen, zonder één enkele uitzondering, heerscht. Deze waarlijk kameraadschappelijke samenwerking, die aan de discipline niets te kort doet, kan onze weermacht slechts ten goede komen. (Dit artikel is geschreven, voordat zich aan boord van de „Sumatra" gevallen van para- typhus hadden voorgedaan. Red.). Volgens bericht uit Nederland zal de flot tieljeleider „Tromp", naar de Tel. meldt, al vorens naar Indië te vertrekken, een bezoek brengen aan New-York en wel met het oog op de aldaar te houden wereldtentoonstelling. Het ligt in de bedoeling, dat de „Tromp" in Augustus a.s. deze reis aanvaardt. Dit is echter enkel nog een voornemen: het voorstel ter zake is nog niet aan H. M. de Koningin voorgelegd. Na het bezoek aan New-York wordt de tocht naar Indië voortgezet, zonder dat men eerst nog naar .Nederland teruggaat. Het is nog niet uitgemaakt, welke route zal worden gekozen om Java te bereiken: via het Panama-kanaal dan wel om Kaap de Goede Hoop. Red. Twee jaar geleden heeft het gemeente bestuur van Rotterdam met het Rijk over het afstaan van grond voor den bouw van de nieuwe Mariniers-kazerne aan het Toepad, waaraan o.a. het terrein van de voetbalclub „Excelsior" is gelegen. Oorspronkelijk is ge dacht aan het overdragen van 3.25 ha grond, in ruil voor de oude Mariniers-kazerne, welke B. en W. wilden afbreken. De Rijkscommissie voor Monumentenzorg heeft zich daartegen verzet. Het gebouw, dat op de monumentenlijst staat, zal blijven be staan, zooclat het rijk de oude kazerne be houdt. Maar de nieuwe kazerne aan het Toepad zal er toch komen. B. en W. stellen den Raad voor om het benoodigde terrein af te staan, waarbij Rotterdam een bedrag van 81.000 krijgt uitgekeerd. De met diverse opstallen toegeruste sport velden zullen worden verplaatst. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) 125-JARIG JUEILEUM 21e REGIMENT INFANTERIE. Oproep tot medewerking voor een cadeau aan ONS regiment. Wie herinnert zich niet de dagen van span ning in de laatste week van September j 1. toen reeds alle voorbereidingen voor een mobilisatie waren getroffen ten gevolge van de critieke situatie in midden-Europa? Tóen gingen aller gedachten uit naar de „jongens", die reeds aan de grens lagen en die, welke onverwachts werden opgeroepen. De thuisblijvers zagen met angst in 't hart hun familieleden vertrekken, maar voelden zich toch in zekeren zin veilig door de wetenschap, dat er voor hun verdediging en bescherming gezorgd werd. Doch ook zij, die geen famielieleden onder de militairen hadden, voelden met hen mee, wetend, dat ook hun veiligheid grotendeels iri handen lag van de mannen van leger en vloot. Is het daarom verwonderlijk, dat wy ons thans tot diezelfde personen wenden nu het onderdeel waarbij de jongens uit Noord-Holland grotendeels dienen, n.1. het 21ste Reg. Infan terie te Amersfoort, straks gaat jubileren? Op 9 Januari 1939 zal het 125 jaar geleden zijn dat het regiment werd opgericht en dat is een feit, hetwelk niet ongemerkt mag voorbij gaan. Talrijk velen hebben bij dit regiment hun sol datentijd doorgebracht, hebben nog zovele aan gename herinneringen aan hun diensttijd be waard want typerend is, dat men het even tueel minder prettige al lang ish„' dat wij thans met grote vrijmoedigheid e roep op hen doen om ons finantieel in s a stellen het regiment op 9 Januari een passenc geschenk aan te bieden, hetzij trommen va diepe toon (paradetrommen) of saxofoons, hankelijk van het bedrag, dat zal worden bijeen gebracht. De Noordhollander voelt veel voor zijn regi ment; bij iedere sportieve krachtmeting met andere onderdelen, geeft hij zijn volle persoon. Laat hij thans ook tonen, al is het met nog zulk een bescheiden bijdrage, dat zijn sympathie voor „zijn" regiment niet is verflauwd. Men kan zijn bijdrage storten op Giroreke ning 13.500 der gemeente Amsterdam ten gun ste van rekening no. 1184 op naam van dhr. A. Ch. Naarstig, penningmeester van het comité, Beethovenstraat 31, Amsterdam Z. Het comité tot het aanbieden van een huldeblijk aan het 21ste R. I. bij gelegenheid van de herdenking van het 125-jarig bestaan van de korpsen der Koninklijke Land macht. W. Denker, Res. Kapt.. Amsterdam. D. D. P. Honijk, Res. Kapt., Enkhuizen. Mr. J. H. B. Kernkamp, Res. Kapt., v.h. te Hoorn. A. Ch. Naarstig, Res. Kapt., Amsterdam. Q. J. Ham, Res. le Luit., Amersfoort. A. M. A. Spaargaren, Res. 2e Luit., Alkmaar. H. F. Fluitman, Enkhuizen. Het Leven van onze Voorouders, de Roever—Dozy, Deel III, 3e druk, geheel op nieuw bewerkt en voortgezet door Dr. F. H. Fischer. Uitgave van Holkema Warendorf N.V., Amsterdam. Daar komt dan nog juist voor Sint Nico- laas, de uitgeefster ons verrassen met het derde deel van dit .werk, waarvan Dr. Fischer zoo'n prachtige nieuwe bewerking geeft en aan welk werk door de uitgeefster zoo bij zonder veel zorg besteed.. Wij hebben destijds een uitvoerige bespre king gewijd aan de eerste twee deelen van dit standaardwerk voor onze cultuurgeschie denis en willen thans niet in herhaling treden. Dit derde deel draagt den ondertitel: „De tijd der gebondenheid" (De Perioden rondom de 17e eeuw). Het beschrijft dus den aanvang van het glanstijdperk onzer geschiedenis, n.1. het begin der z.g.n. Gcuden Eeuw en is rijk geïllustreerd met reproducties van de mees terwerken der schilderkunst uit dien tijd. Hoe weldadig doet het aan, dat niet alleen een hoofdstuk als „De aanvang onzer clas- sieke letterkunde" aldus verlucht is, doch evengoed hoofdstukken als „De nieuwe staatsregeling" of „Staat en Kerk", welke zich op het eerste gezicht daartoe minder zouden leenen. Schrijver en uitgeefster overtuigen den lezer echter volkomen, en wij zijn er heel dankbaar voor. Reikhalzend zal ieder in schrijver op dit werk naar de volgende deelen uitzien. De onoverwinnelijke Vloot, door Dr. J. Brouwer. Uitgave P. N. van Kampen Zn., N.V. te Amsterdam. (Serie „Patria": Vaderlandsche Cultuurgeschiedenis). Ingen. 2.25, geb. 2.75. Een relaas der wederwaardigheden van de zoogenaamde „Onoverwinnelijke Vloot", ont leend aan Spaansche bronnen (berichten van opvarenden en tijdgenooten; en bezien uit den Spaanschen gezichtshoek, is voor den Neder landsehen lezer van historische werken een tot dusver onbekend voorrecht. Laat ons aanstonds conjtateeren, dat Dr. Brouwer er op bijzondere wijze in geslaagd is een boeiend geheel te scheppen, nie t alleen van de verrichtingen der vloot, haar teleur stellingen en rampen, maar van schijnbaar dorre bijkomstigheden, zooals de vermelding van officieele instructies aan bevelvoerders, de becijfering der onkosten, sterkte der diverse bemanningen enz. enz. Het is alles even ani- meerend en pakkend beschreven, hetzij het gaat om de juiste plaatsing van een matroos bi, een bepaalde post, de stumperige corres pondentie van den, van eigen ongeschiktheid en onbekwaadheid overtuigden, vlootvoogd Medina Sidonia, of de rampzalige eind-cata- strophe benoorden Schotland en Ierland. Elk onderdeel van dit bijzondere boek is op zichzelf zeer belangrijk en daarom is niets verwaarloosd en overal even grooten zorg aan besteed. De lezer krijgt een uitstekenden jk op de omstandigheden, welke tot het bekende fiasco moesten voeren. De totaal onkundige leiding, de enorme blunder van met de gansche vloot te gaan ankeren op de gevaarlijk reede bij Calais, de totaal onvoldoende en verkeerde bemanning der vloot, waaronder zich bevon den gepreste boeren uit de binnenlanden van Spanje enz. Waarlijk, het Nederlandsche volk wordt hier de gelegenheid g oden zich op de hoogte of b e t e r op de hoogte, te stellen van een historische gebeurtenis, die in haar gevolgen van zulk een grooten invloed was op de Europeesche politieke geschiedenis na 1588. Spanje was niet langer de arbiter van Europa en daarmede destijds van de wereld. De weg voor Engeland lag open en Nêerlands vrijheid en zelfstandigheid waren in feite ver- zekerd. Een belangwekkend boex, waarvoor met name in marinekringen ongetwijfeld interesse zal bestaan. Wij kunnen het ten zeerste aan bevelen. Madeleen staat op den drempel, door A. Was—Osinga. Uitgave van Gebr. KUutman te Alkmaar. Ingen. 2in prachtb. 2.90. Hoewel haar illusies een anderen kant op- gaan dwingen de omstandigheden Madeleen onderwijs. Als „kweekeling met acte tracht zij haar vaders raad: „Je moet iets kiezen waaraan je je geheel kunt geven, ben °?k altljd 200 gelukkig geweest in J V 'n PracMjk te brengen. Gedeeltelijk slaagt zij daar ook in, hoewel zij voelt, dat haar nog veel ontbreekt. Na eenige jaren van min of meerder pret tig werk, kennismaking van de licht- en en schaduwzijden van het leven van een meisje „in betrekking" en het opdoen van levenservaring door haar kennismaking met verschi lende menschen van zeer uiteenloo- pende leven-beschouwing, staat zij op het einde van dit boek wee. op een andere drem pel van het leven,, nu met een jongeman waaraanzy haar hart gegeven heeft Ee„ zeer goed boek, waarin de schrijfster bliik ff!" efn uit^kende visie te hebben op het geestesleven der tegenwoordige jongemeisies en de gave te bezitten op onderhoudende en levendige wyze daarover te kunnen schryven De wereld een Dansfeest, van Ar- thur van Schendel. Uitgave J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Ingen. 2.90, geb. 3.90. Kort geleden heeft Victor van Vriesland het in de „Groene Amsterdammer" gehad over een „Nobel Abuis" en daarmee doelde hij op het feit dat de Nobelprijs (altijd nog een zeer bezittenswaardige douceur en een aanbeveling voor talrijke herdrukken, ook in vertaling) dit jaar was gegeven aan een auteur van „best sellers", te weten Pearl Buck. Hij somde daar naast een serie schrijvers op, die z.i. eerder voor deze bekroning in aanmerking hadden moeten komen en bij hen was Van Schendel. Wij zijn het hiermede volkomen eens. Als over honderd jaar de geschiedenis van de lite ratuur van dezen tijd geschreven zal worden is het aan geen twijfel onderhevig of Van Schendel zal daarbij als eerste genoemd wor den.. Hij is een groot schrijver. Een belang wekkende verschijning in de literatuur. Iemand die iets te zeggen heeft en dat zegt op een wijze zooals alleen Van Schendel dat kan. In zijn nieuwste boek, „De Wereld een Dans feest" ontmoet men feitelijk een nieuwen v. Schendel. Jonger, lichter, flonkerend en ge vatter dan ooit. Het is een roman, samenge steld uit een aantal verhalen. De makelaar, de Indische dame, de leeraar, de directrice van de meisjeskostschool, de kamerverhuurster, de tante, de vriend, de modiste, de bloemist, de kleedster, de „andere dame", enz., ieder vertelt zijn verhaal, ieder op de hem of haar eigen wijze en tezamen vertellen zij U dat deze we reld een dansfeest is. Met meesterschap laat Van Schendel deze menschen vertellen. Daar is veel humor, naast veel tragiek, veel tinteling van 's levens vroo- lijkheid naast de melancholie van het voorbij gaande. De blijdschap, de weemoed en de humor van het leven bracht Van Schendel hier in geniale harmonie samen, en iedere regel getuigt van zijn groot meesterschap. Het boek om vele malen te lezen en er levenslessen uit te trekken. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poulau Bras, t., 1 Dec. te Amsterdam verw. Poelou Tello 30 Nov. van Batavia. ySoemba, t., 28 Nov. van Port Said. Salabangka 30 Nov. van Amsterdam. KON. NED STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ, Achilles 29 Nov. te Antwerpen. Alkmaar 30 Nov. te Amsterdam. Aurora 29 Nov. v. Catania. Breda, t., 27 Nov. van Talcahuano. Ceres, u., 28 Nov. te Cristobal. Deucalion 29 Nov. te Yerakini. Fauna 30 Nov. te Amsterdam. Helder 30 Nov. van Amsterdam. Hercules 29 Nov. van Algiers. Hermes 30 Nov. te Bourgas. Irene 30 Nov. van Amsterdam. Juno 30 Nov. van Messina. Orpheus 30 Nov. van Amsterdam. Orion 29 Nov. te Fetie. Perseus 30 Nov. te Aarhus. Rhea 30 Nov. te Amsterdam. Theseus 29 Nov. te Gdynia. Tiberius 29 Nov. van Algiers. Titus 29 Nov. van Lissabon. Vesta 29 Nov. van Lissabon. KON. HOLL. LLOYD. Montferland 30 Nov. van Amsterdam. Zaanland, u., 27 Nov. van Santos. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Japara 28 Nov. te Singapore. Nieuw Holland pass. 29 Nov. Thursday Isles. Rantaupandjang 29 Nov. v. Mauritius. HOLLAND—AMERIKA LIJN Blommersdijk 29 Nov. 1100 m. W.ZW. van Valentia. Breedijk 30 Nov. van Rotterdam. Bilderdijk 29 Nov. te New York. Dinteldijk 28 Nov. v. Bermuda. Lochmonar 28 Nov. 1060 m. Z.W. van Land'3 End. Lochgoil 26 Nov. te Vancouver. Lochavon 29 Nov. te Londen. Narente 27 Nov. te Seattle Spaarndam 28 Nov. van New Orleans. Tiradentes 29 Nov. te Londen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran, u., 29 Nov. van Gibraltar. Dempo, t., 30 Nov. van Colombo. Tosari 30 Nov. van Hamburg. Garoet, t., 30 Nov. van Port Soudan. Kota Tjandi, u., pass. 29 Nov. Kaap Bon. Tjikembang 30 Nov. te Rotterdam. ROTTERDAM— ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone, t., 28 Nov. van Rio Janeiro. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Calchas 29 Nov. 400 m. Z.W van Land's End. Euryades 28 Nov. van Batavia. Phrontis 29 Nov. te Liverpool. Polyphemus 30 Nov. van Sabang. EMZETCO LIJN. Jonge Anthony pass. 30 Nov. Leixoes. Jonge Johanna 30 Nov. van Jaffa. (HollandAfrika Lijn). Algenib, u„ 30 Nov. van Kaapstad. Bloemfontein, u., 29 Nov. te Port Natal Nijkerk 30 Nov. te Amsterdam. Springfontein, t., 29 Nov van Gibraltar. (Holland—Australië Lijn). Aagtekerk, u., 29 Nov. van Lissabon. Arendskerk, t„ 30 Nov. v. Syney. Kota Gede, t., 29 Nov. te Avonmouth. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Aangekomen van Meldorf en vertrokken n. Rotterdam het Ned. m. s. „Maria". Aangekomen van Meldorf en vertrokken n. Rotterdam het Ned. m.s. „Frean". Aangekomen van'Harlingen en vertrokken naar Londen, het Eng. s.s. „Falcon" Aangekomen van Gerstemünde dé Ned. motorkotter „Jurgensen", met bestemming om paling te lossen, angekomen van Kolding, Ned. motor- <o ter „Christensen", met bestemming om paling te lossen. Den Helder, 30 November. Aangebracht door korders- Schol le soort D Schol 2e soort P' Schar Wijting SaId«n p. mand Door garnalenvisschers Levende garnalen per m Gekookte garnalen per kg 1.15—1.06 0.90—0.82 10.009.50 5.60—4.20 3.90—3.00 2.70—2.40 3.35—2.80 2.60—1.60 0.15

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6