muistiut Baby- Pap CEIME mmvk Slyenda Armoede in Den Helder niet onrustbarend TM KI Polderweg 32 Tel. 228 PUROL1T Gunstige uitzondering bij Alkmaar en Zaandam Tentoonstelling „Streven naar beter" bestelt uw BRANDSTOFFEN er de HELD.STEENKOLEN EN ANTHR. HANDEL Mooie handen """"ff^iiri Zaterdag 3 December 1938 Tweede Blad Toch kostte zij de overheid in de eerste negen maanden van '38 bijna een ton van de Sinterklaasfeest Helders Fanfarecorps Speelgoed voor Bond van Barmhartigheid Geert de Boer weer voor de radio Bijzondere postvlucht Zuid-Afrika Burgerlijke stand van Den Helder „Tunis, Corsica, Nice! Opnieuw heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek een onderzoek ingesteld naar de jcosten der openbare armenzorg in de ge meenten boven twintigduizend inwoners. Dit laatste onderzoek loopt over het tijdvak 1 Juli tot 1 October van dit jaar en het toont helaas aan, dat in bijna alle gemeenten het schrikbeeld der armoede zich zelfs in de gunstige zomermaanden onverzwakt hand haafde. Sprekende cijfers. Den Helder echter vormt één der weinige gunstige uitzonderingen. Hier ter stede bracht het derde kwartaal van 1938 opnieuw een aanmerkelijke vermindering der armlas tigheid. Uit onderstaande opgave blijkt hoe veel wekelijks vn gemeentewege ondersteun de gezinnen en alleenwonende, of daarmede gelijk te stellen personen er in elk der drie verstreken kwartalen van dit jaar in onze stad gemiddeld voorkwamen. Men bedenke, dat de werkloozen, die onder de voor deze groep vastgestelde steunregeling vallen, hier onder niet zijn begrepen. Ie kwart. 2e kwart. 3e kwart. Gezinnen 404 357 299 Alleenwonenden 128 114 118 De stevige daling, die het tweede kwartaal ten opzichte van het eerste te zien gaf, heeft zich blijkbaar in het derde kwartaal nog ster ker voortgezet, althans voor de gesteunde ge zinnen betreft. Het aantal alleenwonenden daarentegen onderging een kleine stijging. Eenmalige steunverleening. Het aantal éénmalige steunverleeningen door de verstrekking van losse giften e. d. nam eveneens af. In het eerste kwartaal wa ren dergelijke ondersteuningen in onze stad 214 maal onvermijdelijk, in het tweede kwar taal waren zij nog 193 maal noodig, dojli in het derde kwartaal kon met 160 keer vol staan worden.. In 9 maanden toch bijna een ton. Het gemiddelde bedrag der wekelijksche ondersteuningen, dat in het tweede kwartaal eenige daling vertoonde, bleef in het derde kwartaal vrijwel ongewijzigd. Kwamen de ondersteuningen in het eerste kwartaal n.I. gemiddeld op 5.51 en in het tweede kwar taal op 5.27 per geval en per week, in het derde kwartaal beliepen zij gemiddeld 5 26. Hoog zijn deze bedragen zeker niet te noe men, maar toch vergden zij in de negen maanden van dit jaar. waarover de gegevens zich uitstrekken, in totaal van de gemeente kas bijna een ton! Vergelijking met Alkmaar en Zaandam. Voor een juiste beoordeeling van den om vang der armlastigheid in onze stad en van de bedragen, die tot leniging van dezen maatschappelijken nood moeten worden aan gewend, verdient het aanbeveling om een vergelijking te maken met de beide dichts- nabij gelegen steden met meer dan 20.000 zielen, d.w.z. met Alkmaar en Zaandam. Wij laten deze vergelijking hieronder volgen. Om den storenden invloed van het verschillend inwonertal uit te schakelen, rekenen wij daarbij de gegevens om per duizend zielen. Het aantal gezinnen, dat regelmatig ge meentelijke ondersteuning van noode had, be droeg in het eerste en het derde kwartaal per duizend inwoners in: Den Helder Alkmaar Zaandam le kw. 11 19 114 12 3 e kw. 8 19 13 Voor alleenwonenden, of daarmede gelijk te (Stellen personen, waren de cijfers resp. le kw. 3e kw. Den Helder 3 4 4 3 4 4 Alkmaar 9 9 Zaandam T 6 j IJlt deze cijfers blijkt wel, dat de toe stand in dit opzicht in onze woonplaats heel wat minder ongunstig is dan in de belde vergeleken steden, waar bovendien van een gunstige ontwikkeling der cijfers in den loop van dit jaar geen sprake is geweest. Het gunstige verloop in Den Helder is uiteraard niet alleen van be lang voor de direct-betrokkenen maar voor de geheele bevolking, omdat daar door de op de burgerij drukkende lasten ook veel beperkter blijven. Gemiddelde uitkeering in Den Helder lager. Eenzelfde uitwerking heeft het feit, dat door verschillende omstandigheden de gemid delde uitkeeringen hier wat lager gehouden kunnen worden dan in de beide andere steden, zooals uit onderstaande gegevens blijkt: Den Helder Alkmaar Zaandam le kw. ƒ5,51 5,84 7,31 3 e kw, 5,26 5,87 6,80 Uit deze cijfers blijkt, dat in Alkmaar het gemiddelde bedrag van de zomermaanden zelfs niet lager kon zijn dan in den vooraf- gaanden winter. Tengevolge van dit alles wa ren de totale kosten in de afgeloopen negen maanden in: Den Helder Alkmaar Zaandam 99.000,- 202.500,- 186.000,- Omgekeerd per duizend inwoners bezwaar den de kosten ter bestrijding van de armlas tigheid daardoor de burgerij in elk der drie genoemde steden over de besproken ^periode van negen maanden met: Den Helder Alkmaar Zaandam 2.735,- 6.490,- 5.190,- Het laatste kwartaal zal deze kosten waar schijnlijk met méér dan een derde deel doen stijgen, omdat de uitkeeringen in d-n winter, in verband met de behoefte aan brandstof, hooger plegen te zijn dan in den zomer. Dit geldt natuurlijk evenzeer voor de andere steden. Alles bijeen genomen doen bovenstaan de cijfers zien, dat in onze stad het schrik beeld van de armoede voor een deel der bevolking bittere realiteit is, maar dat dit toch niet in zóó beklemmende mate het geval is, als in de beide andere vergeleken steden. (Nadruk verboden.) Meer dan 400 exemplaren ver tegenwoordigd. Opening door burgemeester Ritmeester. Wie heden en morgen een bezoek gaat brengen aan het Algemeen Militairen Tehuis Spoorstraat, alwaar door de Konij- nen-fokvereeniging „Streven naar Beter" een nationale tentoonstelling georganiseerd is, die zal zich afvragen, hoe het mogelijk is, dat deze vereeniging in zulk een korten tijd een dergelijk volkomen geslaagde expo sitie van konijnen en cavia's kon geven. Niet minder dan 404 exemplaren zijn op de bovenzaal tentoongesteld, en vrijwel het mee- rendeel bestaat uit dieren, die den kenner een lust voor het oog zullen zijn. Het grootste deel bestaat uiteraard uit gele en grijze Vlaamsche reuzen en Lotharingers, doch daarnaast kan de liefhebber z'n hart ophalen aan een zeer groot aantal variëteiten en soor ten, door de leden van hier en de naaste om- gving, doch voorts uit alle deelen des lands, bijeengebracht zijn. Het is dan ook geen wonder, dat het viertal keurmeesters, dat gisteren den geheelen dag noodig had om tot de definitieve beslissing inzake de prijsbepaling te komen, een alles behalve lichte taak had. Ook uit hun mond mochten de organisators vernemen dat men eer van het werk had. Dat de vele arbeid niet voor niets geweest was. Het zou ons te ver voeren een systematische opsomming te geven van alles wat er op deze tentoonstelling is te bewonderen. Daar zijn, om maar een greep te doen, chisilla's, Engel- sche en Fransche hangooren, witte, blauwe en zwarte Weeners, papillonnetjes, en tal van andere, soms zeer zeldzame, exemplaren. Hun, die iets met het fokken van konijnen uitstaande hebben en nog geen lid zijn van „Streven naar Beter" mogen wjj dan ook zeker adviseeren hun schreden naar het Mili tairen Tehuis te richten. Het zal geen teleurstelling voor hen zijn. Zij nog vermeld, dat alle kooien op bijzonder nette wijze ingericht zijn en dat het geheel zich kenmerkt door een groote mate van overzich telijkheid. De heer de Wit. Het was de heer de Wit die in d" beneden zaal een kort woord van welkom sprak tot de aanwezigen op de officieele opening en daarbij in het bijzonder noemde burgemeester Rit meester. burgemeester Kamp van Texel, en wethouder de Boer. Voorts de leden van het - - t Tfi eere-comité en de vertegenwoordigers van zuster-organisaties. De heer de Wit vestigde er de aandacht op, dat er bij „Streven naar Beter" sprake is van een wel zeer belangrijke vooruitgang. Kwam men het vorige jaar nog met een expositie van 140 konijnen, thans bedraagt het getal er 404, waarbij men wete dat nog een 150-tal terug gestuurd moest worden. De vereeniging is thans aangesloten bij den Raad van Beheer. Hieraan was het te danken dat haar naam thans in geheel Nederland in fokkringen genoemd wordt. Tenslotte dankt de heer de Wit alle schen kers van prijzen, met name de winkeliers en den secretaris, voor diens zeer vele be moeiingen inzake de voorbereiding. Hij hoopt dat de tentoonstelling zie1- in een groot bezoek mag verheugen en geeft het woord aan den burgemeester, ter officieele opening. De t urgemeester. In geestigen trant wijst de heer Ritmeester er op, dat het momenteel voor de konijnen, ondanks deze tentoonstelling, een slechte tijd is. Kerstmis nadert met alle misère voor de dieren daarvan. Overigens vindt spr. het konijn een wonderlijk dier, niet in het minst, omdat het voor alles z'n neus optrekt.... Burgemeester spreekt voorts de hoop uit dat velen deze tentoonstlling mogen komen bezoeken en dat zij door dit bezoek, zoowel van binnen als buiten de gemeente, een succes zal worden. Als derde spreekt de heer Baak, namens de Pluimveevereeniging Den Helder Omstreken. Deze stelt de uitnoodiging ten zeerste op prijs en spreekt de verwachting uit dat de diverse organisaties hier ter stede elkaar zul len weten te vinden. Niet in de laatste plaats omdat de burge meester dan geen vier tentoonstellingen meer behoeft te openen. Hierna begeeft het gezelschap zich naar de tentoonstellingszaal, alwaar onder deskundige leiding een rondgang plaats vindt. Heden en morgen wordt deze tentoonstelling gehouden. Voor de uren leze men elders in dit blad. Het mooiste dier der Tentoonstelling, tevens der KI. Rassen en der Klein Zilveren: Kooi no. 345, van den heer P. v. Kampen, uit West woud. De mooiste Lotharinger, tevens der Groote Rassen, no. 90, van den heer Weimar, uit Til burg. De mooiste der Plaatselijke Aspiranten, op 1, op 2 en 3 na den heer Adri de Wit, Den Helder. De mooiste Tan, Van Croonenborgh, Den Helder. Mooiste Zilvervos, A. P. de Wit, Den Helder. Mooiste Rex, tevens Kortharige, den heer v. Reeden, uit Souburg. De mooiste Cavia, mej. v. d. Bosch, uit Goes. Mooiste Midden Ras sen, den heer Bakker, uit Alkmaar. Mooiste Angora, dezelfde. Morgenmiddag in Casino. Evenals voorgaande jaren, zullen 360 kinde ren Zondag te half twee vanaf het gebouw in de Jonkerstraat in optocht, voorafgegaan door St. Nicolaas en zijn knecht en het „Held. Fanf. Corps", naar Casino trekken. Daar zal de kinderen een prettige middag wachten. Zij zullen onthaald worden op diver sen versnaperingen en cadeaux, tevens zal door een dertigtal kinderen onder leiding van mevr. v. d. Vaart en mevr. de Nijs een paar sprookjes uitgevoerd worden. Bij gunstig weer zal de volgende route ge volgd worden. Vertrek Jonkerstraat 1.30 uur, langs de Spoorgracht, Keizerstraat, Spoor straat, Koningstraat, Koningsplein, Kanaal- weg tot aan Casino. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hool- mans, Spoorstraat. Van Maandag 5 Dec. tot 12 Dec. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. Geschonken door Comeniusschool. Wederom heeft de Comeniusschool een groot aantal stukken speelgoed, boeken en andere snuisterijen geschonken aan den Bond van Barmhartigheid, die daarmede ten zeerste verrast was. De Bond weet precies waar de stukken het best kunnen worden onderge bracht, zoodat de gaven hun meeste effect bereiken. Zoowel kwalitatief als kwantitatief bleek het speelgoed in „opgaande lijn", zoodat een speciaal woord van dank aan de schenkers en schenksters wel op zijn plaats is. En niet in het minst aan den heer de Jager, die men als de motor van deze schenking kan beschouwen. Uw handen blijven ondanks guur weer en alle huishoude lijke arbeid gaaf, zacht en mooi door Belde in doozen 30-60, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drog. MlllilJUMiBlll li IIMI1W MIJNHARDT A.s. Woensdag voor de N.C.R.V. Na zijn optreden voor de microfoon van K.R.O. en A.V.R.O. zal de stem van onzen jongen plaatselijken zanger Geert de Boer a.s. Woensdag opnieuw door den aether klinken. Ditmaal door de zorg van de Nederl. Christel. Radio Vereeniging, welke van 2 tot 2.55 uur een concert van hem uitzendt. Geert de Boer brengt voor deze gelegenheid een zeer ver zorgd programma, bestaande uit liederen van feach, Hugo Wolff, Schuhmann, Schubert en Brahms. Een aardige bijzonderheid is, dat hij op de piano begeleid zal worden door mevr. M. H. NijmeyerMoorman, We wenschen zoowel onzen zanger als zijn begeleidster een goed concert toe. Ter verzending met bijzondere vlucht Zuid- Afrika worden nog toegelaten stukken, be stemd voor adressen in de Unie van Zuid- Afrika, die door de afzenders geheel voor de verzending gereed en volledig gefrankeerd ter post worden bezorgd en die het expeditie bureel Amsterdam C.S. uiterlijk 5 December 12 uur bereiken. Ter post bezorgde stukken, die door den postdienst van Zuid-Afrika zouden moeten worden na- of teruggezonden, zijn niet meer toegelaten en moeten aan de afzenders wor den teruggezonden. van 2 Dec. 1938. GETROUWD: J. Stins en M. Stark; J. Lippe en T. Agaart. OVERLEDEN: J. Schrander (m) 82 jaar. WELDADIGHEIDSZEGELS BIJ V. D. Wij vestigen er de aandacht op, dat ook aan de kassa van V. D. de weldadigheids zegels en -kaarten weder verkrijgbaar ge steld zijn. Weststraat, hoek Zuidstraat, telefoon 698 heeft in een lokaal met een vloeroppervlakte van 45 M2 'n geluidsinstallatie met 'n zeer mooie geluidsweergave door middel van 4 der mooiste electro dynamische Concertluidspre kers van e<;n ongekend zuiver muzikaal geluid Muziek of zang van de meest vooraanstaande kunstenaars en kunstenaressen in bekende Bands zullen U in ,,Het Hoekje" tegenklinken. U zult aan alle zijden door het geluid om ringd zijn en de weergave zoo zuiver en zacht hoorei, als in Uw eigen huiskamer, alleen mooier nog, U hoort het zoo zuiver dat U meent deze kunstenaars zelf te hooren. tt Er is van de week iets merkwaardigs in het Italiaansche Parlement (of datgene wat men dezen naam geeft) gebeurd. Het is zóó merk waardig, dat wij ons haasten hierover enkele opmerkingen ten beste te geven, daar er wel licht lezers zijn, die meenen, dat er iets in de totalitaire staten aan het veranderen is. In Duitschland toch kwam „het volk" plot seling in heftig verzet tegen de Joden. Men sloeg de ruiten in en mishandelde de bewo ners. Het was onverwacht, en de regeering was niet in staat deze golf van spontaan en thousiasme te breken. Of er ook vrijheid van meeningsuiting in het Derde Rijk bestaat! Een tweede uiting van „geestelijke vrij heid" werd gegeven in bovengenoemd par lement, waar 'n aantal recalcitrante kamerleden op eenmaal om Tunis, Corsica en Nice begonnen te brullen. Ook hier luidt de diagnose: „de stem des volks". Natuurlijk was het de stem des volks, maar hoe heerlijk is het voor den Duce, dat die stem in volkomen harmonie is met de melodie zijner expansie-eischen en hoe toevallig is het, dat de scherpe Gayda, de schrijvende paladijn van Mus- solinie, er in dit geval al precies eender over denkt. Ja, ja, ook het jaar 1938 heeft zijn mirakels. Doch laten wij dezen toon van sarcasme en spot laten varen. Deze kreten, deze van hoo- gerhand niet alleen gesanctionneerde, maar zelfs opgedragen kreten, zijn inderdaad da wil der regeering en dus van 't volk. En het zijn kreten, die, ais we ons niet sterk vergis sen, al te spoedig in eischen zullen véran deren. Of het dwaas is, en absurd en verwerpelijk, dót zijn bezwaren door welke Benito Musso- lini zich, gezien voorgaande ervaringen, in de laatste plaats zal doen weerhouden. Het is daarom geboden vóór alles waakzaam te zijn en te bedenken, dat ook in de diplomatiek de eerste klap een daalder waard is. Moge men de kreten van „Corsica, Tunis, Nice!" dan als die eerste daalder beschouwen, dan blijft ons nog de tweede. Ook die kan z'n effect hebben! Overigens Tunis was hiervoor nim mer Italiaansch, terwijl Corsica het vaderland is van Napoleon. Tenslotte is Nice nog minder Italiaansch dan Fransch en dót wil wat zeggen. Maar waarom uit Italië dan kreten, die volgens elk normaal mensch te dwaas zijn om- er eigenlijk aandacht aan te schenken? Het antwoord is zoo eenvoudig als het ei van Columbus. Het betreft hier uitsluitend, een daad van brutale uitdaging, een stem mingmakerij tegen Frankrijk, waarvan men weet dat het sedert geruimen tijd bij Italië geen goed meer kan doen. De Duce zal waarschijnlijk zóó rekenen, dat hij, als hij reeds nu begint met deze eisch te stellen, over een jaar of vijf een kans maakt deze te zien ingewilligd. Het is een systeem, dat reeds eerder (en niet zoo lang geleden...) z'n bruikbaarheid bewees. Een lucratieve loterij. Bij veel kwaden is er één gunstig punt en wel het feit, dat Daladier deze week geen échec geleden heeft, doch het tegendeel. Dat is van groot belang. Wij hopen vurig, zoowel voor Frankrijk zelf als voor het overige Europa, dat het zich innerlijk zal kunnen versterken. Het was hoog tijd, maar nog niet te laat. Dan alleen, als dit land weer rugge- graat krijgt, is het mogelijk zich met succes te weer te stellen tegen eischen, die een verwaten Italië durft stellen en die in flagranten tegenspraak zijn met ieder gezond verstand. Om maar te zwijgen van het recht. Uit dit alles echter blijkt wel bijzonder helder, dat het met den vrede in Europa, ondanks de schoone beloften van: „nooit- weer-oorlog" nog niet bijster rooskleurig gesteld is. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Zijn beste vriend" en „In Chineesche Wateren". Rialto, Spoorstraat half 8: „Men is maar eenmaal jong" en „Eerlijk duurt het langst" Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Weerprofeet" en „Gestolen Goud" Heden: Casino, 8.15 uur: Jubileum Vara. Musis Sacrum, 8.00 uur: Feestavond Leerlingen Vereeniging Ambachtsschool. Casino, 's Avonds dansen. 3 en 4 December. Alg. Mil. Tehuis, Spoorstraat, Bovenzaal. Tentoonstelling van de Konijnenfokverg. „Streven naar beter." Aanvang v.m. 10 u. tot 11 u. n.m. Zondag 4 December. Musis Sacrum, 8.00 uur: St. Nicolaas Soirée. Opgenomen om 8 nur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 7.52.3 Temperatuur lucht 5.9 Wind; richting: O.Z.O., kracht: 1 Licht op 4.19

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5