C. KIESEWETTER WAT GEVEN ©I BIOSCOPEN? DUT ZIIN DE POHTIAC HDDIDDES k pretrihbpumn BEWARING VAN INBOEDELS J.VAN DE WITTE Elke Lepe helpt ©etuee^ in Zetten en Sxuitaiieën. Zaterdag 3 December 1938 Derde Blad fiicdto-JAealeA Goed werk van Lewis Stone en Micky Rooney XLu-oli-JAeatei Nieuwe triomfen van Harry Piel en George O'Brien Utitte föioAccupp Coöperatieve revue Texelsch nieuws Vertrokken personen Ingekomen personen Burgerlijke Stand Afdeeling „Den Burg" van de R.K» Staatspartij Het oude volk Oosterend Texel-nieuws DOOR GEHEEL NEDERLAND FIRMA SPOORGRACHT I, TEL. 249 De 3 sterren uit „Eer lijk duurt 't langst": Frank Morgan, Florence Rice en John Beal. Als eerste nummer op het Rialto-theater prijkt deze week de film „Men is maar eenmaal jong", een werk, uitgebracht door de Metro Goldwyn Mayer, en waar in de hoofdrollen vertolkt worden door Lewis Stone, Cecilia Parker en Mickey Rooney. Lewis Stone Mickey Rooney Hoewel deze film zeer zeker niet gerekend kan worden tot de z.g. super-klasse, boeit zij in enkele onderdeelen ongemeen, hetwelk voor verreweg het grootste deel is toe te schrijven aan het bijzonder goede spel van Stone. Deze Lewis Stone is in het hedendaagsche filmwezen een uiterst merkwaardige figuur. Het is een van die stillen in den lande van het bruischen- de Hollywood. Iemand die slechts zelden pro minente hoofdrollen vertolkt, doch zich te vreden moet stellen met het tweede plan. £>och van deze tweede figuur weet Lewis Stone dan ook met nimmer falend artistiek inzicht en zijn enorme kennis van het filmwezen een creatie te maken, die hem in de vele jaren dat hij zijn talenten stelde in dienst der cinemato grafie, een benijdenswaardige vermaardheid schonk. In deze film waarin hij wel "de eerste plaats vervult, geeft hij weuerom blijk van zijn kunnen en dat op een wijze, die het publiek ook in Holland ongetwijfeld zal weten te boeien. Naast hem treden op de i.eer populaire Mickey Rooney, met Shirly Temple een van ,,'s werelds lievelingen" en de zeer charmante Cecilia Par ker. Een goede film, vervaardigd door den re gisseur Gorge Seitz. EERLIJK DUURT HET LANGST. van Als tweede nummer vermeldt dit program ma eveneens een Metro-film en wel „Eerlijk duurt het langst" („Beg, Borrow or Steal"), een genoeglijke, vlotte en overigens pretentie- looze talkey, waarin de eerste viool niet zon der kwaliteiten bespeeld wordt door Frank Morgan, Florence Rice en John Beal. 't Is een avonturenfilm, nu eens niet spelend in de golvende velden van de Far West, niet in de ijsvelden van Groenland, of bij de ravijnen van de Rockey Montains, maar in den kunsthandel, waarin, zooals men ongetwijfeld zal weten, een ontzaglijke zwendel bestaat. Het is een spannende detective-story, waaraan men anderhalf uur pleizier kan beleven. Het geheel kenmerkt zich door een groote mate van vlotheid, terwijl het gegeven lang niet van originaliteit ont- blot is. Het zal liefhebbers van een brok thrill zeker naar den smaak zijn, terwrjl weer anderen zich kunnen laven aan het groote aantal antiquiteiten, dat men voor deze film requireerde. KEIZERSTRAAT 103 Stofdicht. onbreekbaar, anti-magnetisch, roest vrij en bovendien verzekerd voor twee jaar tegen diefstal, verlies en breuk Het is reeds vele jaren geleden, dat men voor het eerst hoorde van George O'Brien, misschien al minstens een kleine 20 jaar, en van die periode af stamt feitelijk een allermerkwaar digste carrière. Een carrière, die eigenlijk al leen maar in Amerika mogelijk is, met zijn onpeilbare mentaliteit, waar het de appreciatie van de film betreft. Het genre, waarin O'Brien eertijds triomfen vierde, is reeds minstens 10 maal gestorven, maar ook 11 maal verrezen en als de wonder vogel Phoenix: beter. En dan bleek telkenmale weer, dat men dien O'Brien, die reeds tien maal het leven van den filmacteur-in-ruste was gaan leiden, noodig had. Dat het publiek hem nog altijd niet was vergeten en dat de wijze, waarop O'Brien een vijand knock-out sloeg of de schoone vrouw uit de handen harer belagers wist te krijgen, toch maar eigenlijk d manier was. En thans schrijven wij 1938, en nóg is daar George O'Brien, waarover wij in een halve ge neratie geleden al droomden en de avonturen mèt hem mee-beleefden. De techniek van de cinematografie is een geheel andere dan in die dagen., maar nog altijd eischt het grootste kwantum der kino- bezoekers hun portie sensatie. Welnu, het blijkt, dat in „In Chineesche Wa teren" O'Brien nog steeds een deel van zijn vurigheid, een deel van z'n onvergelijkelijke activiteit bezit, ook al gebiedt de waarheid te zeggen, dat het niet meer de O'Brien is van vroeger. Maar wellicht hadden wij het niet eens meer kunnen apprecieeren, als we ook nu om de 25 meter film een bloedend lijk gezien hadden. In ieder geval is dit een geschikte film. Een film, die niet hoog grijpt, maar waaraan men zich toch een uurtje op ongevaarlijke manier kan amuseeren. De tweede hoofdfilm is van Duitsche origine, en het is hierin, dat Harry Piel, nog steeds de Germaansche „he-man", den volke toont, dat hij nog niet tot de gevallen sterren behoort. Harry Piel, is er, hoe is 't mogelijk, ook al niet jonger op geworden. Merkt men bij Piel blijkt het een zekere mate van bezonken- O'Brien een toename van lichaamsomvang, bij heid, van levens-ernst geworden te zijn. Hij speelt hier in een detective-story, die men noemde „Zijn beste Vriend". Die vriend is een hond, een magnifieke herder, een soort tweede Rin Tin Tin, even intelligent, even trouw en „menschelijk" in zijn gedragingen. Rin Tin Tin no. 2 lost ieder raadsel op hij staat voor z'n meester pal en redt deze ten slotte van een wissen dood. Ofschoon hij zelf sterft aan bekomen verwondingen. Men is niet karig met knockpartijen en emotioneele momenten. Een aardige film, die minnaars van het Harry Piel-genre ongetwij feld naar den zin zal zijn. HUMOR EN SENSATIE. Diegenen, die deze week een bezoek aan de Witte brengen, kunnen te kost gaan aan ,'n fil misch menu, dat varieert tusschen humor eenerzijds en sensatie anderzijds. Gedraaid worden de films „Dë Weer- profeet" en „Gestolen Goud". Op Donderdagavond, werd in het geheel be zette Casino, onder auspiciën van de Coöpera tie „Helder",, een coöperatieve revue van Jacques van Tol voor. de leden en verbruikers in besloten Kring ten tooneele gebracht. Deze revue werd verzorgd door Tholen en van Lier met medewerking van Kitty van Dongen en Jeanne Laforce. Voor den aanvang der revue wgdde de Voorzitter van de Coöperatie eenige woorden aan de coöperatieve gedachte. Juist nu in dezen tijd van ontwrichting van het economisch leven, waarin de menschheid steeds verder van gezonde toestanden wordt afge voerd, heeft het belang daarbij stil te staan. Voorts wijst hij op de bijeenkomsten, die wor den gehouden om getuigenis af te leggen van de groote waarde van de geestelijke vrijheid, welke ook in de coöperatieve gedachte is be lichaamd. Op zijn voorstel gaan de aanwezigen ermede acoord, dat door het zenden van drie telegrammen aan deze bijeenkomsten van deze getuigenis wordt blijk gegeven. Daarna wordt een aanvang gemaakt met de revue. Zoowel persoonlijk als gezamenlijk wor den verschillende schetsen, zangnummers e.d., gedeeltelijk gericht op de coöperatie, op voor treffelijke wijze door de „Vier Tholen en Van Lier" ten gehore gebracht. De zaal leefde mede met de verschillende scènes, die veel applaus ontlokten. Over het algemeen kan men terug zien op een leerrijken en vroolijken avond. Zoodra U een lepel Abdiialroop hebt ingenomen voelt U al direct de ver zachtende. slijmoplossende ^«jking. Na elke lepel bemerkt U dat de slijm loskomt, datUwhoest minder scherp en minder veelvuldig wordt. Ge zult U prettiger voelen, minder afgemat. Binnen enkele dagen zal Ab(*USiroop dien naren hoest verdreven hebben. Deze werking dankt AKKER s, Ab dijsiroop aan haar samenstelling uit oude beproefde geneeskruiden, waaraan nu nog is toegevoegd de krachtig hoeststillende stof codeïne. Terecht zegt men thans dan ook ,,'s-Werelds beste Hoestsiroop is: AKKER 'S veSistènJcte Eenige der 20 geneeskr. kruiden tegen hoest, griep,N®FbronchltU, asthma Flacon 90 ct„ f1.50. f2.40, f 4.20. Alom verkrijgbaar J. H. te Boekhorst, R.-K. ,van De Mok naar Ned. Indië. H. A. Schoenmaker, R.K., van Den Hoorn 24, naar Heiloo a 385. M. A. Zijm, R.K., van Gravenstraat 8, Den Burg, naar Kanaalweg 8, Den Helder. Marinus Bruijnzeel, Herv. G., van De Cocks- dorp 58 naar Amersfoort, politietroepen. G. Hillenius, wed. J. Roeper Wz., Herv. G. van Oudeschild 111, naar Kerkstraat 45, Mon nikendam. J. M. v. Tatenhave, Geref. G. van Eierland 43, naar Haarlem, liede c.a. IJweg 264. S. Porto, R.K. van De Waal 48 naar Marinekazerne Den Helder. J. Smink en familie, Remonstr. G„ Koog einde 43, van Meppel, Comm. de Vos van Steenwijklaan 41. BOUWVERGUNNINGEN Bouwvergunningen zijn verleend aan: S. Wuis Nz., 't Noorden, verbouwen van een boerderij. P. Boon, Den Burg, verbouwen van een woon- en winkelhuis, Weverstraat 62. MOND- EN KLAUWZEER. Nieuwe gevallen bij: Gebrs. Boersen, 't Noorden T. Huisman, Den Burg. A. Bakker Jz., Spang. P. Keijzer Dz. Westerweg. Het vee is hersteld op de boerderijen van: C. J. Veeger, De Kuil. T. Kikkert, Oosterend. A. Garritsen, Eierland. J. Roeper Nz., Oost. Gebr. Lap, Den Hoorn. J. Roeper, Eierland. Jac. Kooger, Zevenhuizen. Gebr. Witte Jacz., Spang. D. J. Roeper, Akenbuurt. van 26 Novemebr t.m. 2 Dec. 1938. GEBOREN: Johanna Theodora, d. v. A. T. A. Gerrits en A. B. Duits; Johannes Hendrik Jacob, z. v. H. W. Stolk en Clasina Lampers; Hendrik Sybrand, z. v. H. S. Donker en P. Tuinder. GETROUWD: H. van Schaik en C. M. Dijt; C. van Rossum en J. J. Bruijnzeel. OVERLEDEN: Dieuwertje gijm, 90 j., wed. van Rijer Witte; Dirkje Stark, 93 j., wed. van A. Boon. Politie. Gevonden: 1 blauwe ceintuur, 1 paar gummi-pijpen, 1 bl. kruik. In een algemeene vergadering van de Afd. Den Burg van de R.-K. Staatspartij, die giste renavond in Hotel „De Zwaan" is gehouden, werd als voorzitter gekozen (inplaats van den heer R. Timmer, die wegens drukke werk zaamheden had bedankt), de heer J. Buisman, die tot heden penningmeester der afd. was. Ook de secretaris, de heer D. C. Witte, stelde zich niet weder herkiesbaar; in zijn plaats werd als bestuurslid gekozen de heer J. Huis man Cz. Medegedeeld werd in deze vergadering o.m., dat het aantal leden thans pl.m. 450 bedraagt. Dit kan in de afd. Den Burg nog worden uitge breid met pl.m. 200. Hiervoor zal propaganda worden gemaakt. Gewezen werd in deze verga dering op het feit, dat de eigenlijke verkiezing voor leden van den Raad, waarvoor men het volgend jaar ter stembus moet gaan, bij een partij als de Kath. Staatspartij, reeds plaats heeft bij de stemming voor de volgorde der candidatenlijst. In verband hiermede werd er tevens op ge wezen, dat men voor 1 Januari a.s. lid moet zijn van de afd., wil men aan de stemming voor de candidatenlijst deelnemen. Onze verwarmingsinstallaties zijn in aan schaffing en gebruik het voordeeligst DE VRIES Centrale Verwarming ALKMAAR ROTTERDAM Tel. 3045 Tel. 44504 2 lijnen UeM U 't al gefvexPuL Heeft U wel eens gehoord van een fluister-campagne? Zoo niet, dan zullen wij U van dit fenomeen, dat momenteel met name in Amerika met niet gering profijt bedreven wordt, iets vertellen. Stel, dat er in een straat, of een wijk, twee warenhuizen zijn, waarvan de eene eigenaar meent, dat de andere hem gaat overvleugelen. Dan gaat de eerste soms als volgt te werk. Hij voorziet zich van een aantal per sonen, die zich op een zeker uur van zekeren dag verspreiden door de stad. De een gaat irï de metro zitten, anderen in omnibussen, weer anderen ergens op de banken van parken, terwijl nog ande ren zich opstellen bij plaatsen, waar ge woonlijk velen bijeenzijn. Al die menschen beginnen nu te praten over dat ééne warenhuis. Of men al gehoord heeft, dat de eigenaar z'n personeel uitzuigt, of men het al weet, dat hij z'n waren betrekt uit een naburig land, waarmede men juist een boycot wilde beginnen, of men wist, dat de eigenaar z'n vrouw bedroog en z'n kin deren mishandelde, en of men nog niet wist, dat hij de winst gebruikte om een communistische samenzwering op touw te zetten. „Wist men het nog niet Kom, hoe is het mogelijk, de heele stad spreekt er al over!!" Nu is de mensch, waarde lezer, een wonderlijk samenstel van complexen. Eerst zal hij het niet gelooven, maar den volgenden dag zal hij bedenken, dat er geen koe is, of er zit één vlekje aan. Ook zal hij zich herinneren, dat eens z'n grootmoeder placht te zeggen, dat van een gerucht altijd wel iets waar is. Zie hier, de geboorte en ontwikkeling van het Kwaad, dat men „gerucht" noemt, doch dat in wezen laster is. Ze worden in Amerika voorzoover ons bekend tot nu toe alleen daar) georganiseerd be dreven en blijken commercieel van groote waarde te zijn. Het gaat er maar om. of men de ge ruchten met smaak en fantasie weet op te disschen. net zooals in het verhaal van Multatuli, met de dadels van Hassan. Hassan liet een kraai zóó lang rond- kraaien, dat zijn dadels véél en véél grooter waren dan die van z'n buurman, dat iedereen dat geloofde. Ze waren ineens grooter. Waar mede Multatuli be wees, dat ieder gerucht, als je het maar lang genoeg rondbazuinde, waar wordt. Helaas is dat meestal zoo. Ook in Den Helder hoort men zoo bij tijd en wijle wel eens een gerucht. Wij leven hier niet in Amerika, zoodat de campagne's niet betaald behoeven te worden. Als men aan 10 personen een nieuwtje vertelt, is het echter zeker, dat morgen de stad er van in kennis gesteld is. Ook hier zijn instellingen, waar men het nieuws kan distribueeren, o.m. bij de automaten, bij de club van het Julianapark (de dépendance van Belle- vue), bij het Postkantoor, en in de Koningstraat, als er bulletins hangen, bij De Boer. Van de week kon men zoo merkwaar dige geruchten beluisteren. Er was bijv. iemand, die vertelde, dat iedere stafmu zikant lederen zomer een reis naar de Ardennen kan maken, alleen van de geldelijke opbrengst der marine-concer ten, terwijl de dirigent er van studie reizen maakt naar Beireuth en Florence. Een ander fluisterde, dat het meubelhuis Klercq de Bijbelschool in de Koning straat voor een prik gekocht had en daar een beddenpaleis ging stichten. Weer een ander had van de neef van z'n tante gehoord, dat Meester van Hoek van het Centraal SintNicolaas Comité een aan bod van 5000.ontvangen heeft, om voor Sint te spelen, in verband met zijn gesoigneerden baard. Een juffrouw vertelde bij Slot en Bijl, dat ze nu zeker wist, dat er spionnage in Den Helder bedreven werd (ze had het met eigen ooren van haar nicht ge hoord) en een meneer, die daarna bij Konijn aanlegde, bleek inmiddels gezien te hebben, dat zekere personen met de handboeien om en in dwangbuis naar het Hoofdbureau gevoerd waren. Men zegt... men zegt... men zegt... O Nieuwediep, stad van frisschen geest en nuchterheid, verberg Uw hoofd in Uw schoot en bloos. Bloos er over, dat ge geloof hechtte aan het gestook en gewroet van die genen, die niet waardig zijn het praedi- caat: burgerte dragen. Het Oude Volk wordt weer getrapt! Gemarteld en geslagen! Het oude lied, op nieuwe wijs Hoort men in onze dagen. Was twintig eeuwen niet genoeg, De volk'ren te beschaven? Gelukkig zijn er, als voorheen, Nog vele, vele braven. Het Oude Volk zij 't niet zóó oud Als dat wat nu moet lijden Het oude Volk van Nederland Komt 't Oude Volk verblijden. Hier bloeit de vrijheid eeuwen lang, Hier schenkt men milde gaven! Hier worden tranen weg gevaagd Door vele, vele braven. Het Oude Volk wordt hier gesteund! Het geld stroomt ruimschoots binnen! Hier vinden velen ook asyl! Om straks weer te beginnen. Het kleine, vrije Nederland Is wederom de „haven", Zooals het in 't verleden was, Voor de verdrukte braven. Wat gaat er in de harten om Der menschen, wreed verstooten, Die hier, berooid, vermoeid, versuft Aan 't hart worden gesloten? De hoop herleeft bij 't Oude Volk! Zij vouwen vroom de handen En smeeken Godes Zegen af Voor 't Volk der Nederlanden Philip B. Polak. ZONDAG 4 DECEMBER 1938. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Visser, Doop (aangifte Zaterdagavond aan de Pastorie). Oosterend v.m. 10 u. Ds. A. W. Kok. De Waal n.m. 7.30 u., Ds. A. W. Kok, Maancollecte. Den Hoorn v.m. 10 u. Ds. Wesseldijk. De Cocksdorp v.m. 10 u. en n.m. 7 u. Ds. Salm. Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, De Waal en Oosterend geen dienst. Den Hoorn v.m. 10 uur Ds. Smidt. Geref. Kerk. Den Burg, (Geb. Fanfare): v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer. n.m. 3 u. Cand. Wouda. Oosterend v.m. 10 u. Cand. Wouda. n.m. 3 u. Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H.V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Ds. E. Kok. OOK EEN OUDERAVOND VOOR DE SCHOOL MET DEN BIJBEL. Woensdag 7 December a.s. zal in het „Ge bouw voor Christelijke Belangen" te Oosterend voor de eerste maal een ouderavond gehouden worden voor de ouders van leerlingen van de „School met den Bijbel" te Oosterend. Tot heden werd alleen vergaderingen gehouden, doch daar men het nut van de ouderavonden heeft ingezien, zullen deze in het vervolg ook van de ouders van leerlingen aan die school geregeld plaats hebben. Texel 1 gaat morgen uit naar Nieuwe Nie- dorp met het volgend elftal: B. Beumkes H. Neijens G. Witvliet Verseput P. Neijens J. Weijdt N. de Graaf M. Vlaming H. Ran Th. Lap a. Verheijen Zondag speelt Tex. Boys I op het Sportter rein Texel tegen Texel II, het elftal is als volgt samengesteld: W. Geus J. D. Blom W. Vlas H. Boon Helsloot G. Wilner B. Kiewiet D. Huizinga C. Zutfen J. Kiljan p. Hemelrijk Het Boys-elftal speelt in de volgende samen stelling: Jac. Schrama C. Graaf J. v. Sambeek N. v. Heerwaarden W. Ran M. Bakker J. Hopman J. de Vos Verbakei Co de Veij D. Witte Res. W. Reij. Tex. Boys 2 spelen thuis tegen Atlas III te 2 uur. Tex, Boys Adspiranten spelen op het Texel- terrein tegen Texel A te 12 uur. VRAAGT PRIJSOPGAAF

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9