LucfttMardemstiten in Spanje nemen toe De Duitsche kerkstrijd Alle onderwijzers op Mariniers bemannen Fransch mailschip Nederlandsche schipbreukelingen opgepikt Twee kinderen verbrand De Dingaansvluebt begonnen Wieringen S.D AP.-ers? Spoorlijn vlugger vernield dan hersteld De geruchten over Ds Niemoellers vrijlating Laatste telexbericht Joodsche vluchtelingen naar Lunteren RAAD WIERINGEN PUBLICATIE STAP WAN DE SPAANSCHE REGEERING. WAT ZOUDT DOEN IN ZOO'N GEVAL? FRANCO BELOOFT ENGELSCHE SCHEPEN ONGEMOEID TE LATEN De Spaansche ambassadeur te Lon den hecit gisteren een bezoek ge bracht aan Eutler en diens aandacht gevestigd op de bezorgdheid der Spaansche regeering over de voort durende hevige aanvallen op de bur gerbevolking door vliegers, van wie beweerd wordt, dat het Duitschers en Italianen zijn. Het verluidt, dat de ambassadeur hier aan heeft toegevoegd, dat volgens inlichtin gen, waarover de Spaansche regeering be schikt, deze aanvallen op de burgers, met inbegrip van vrouwen en kinderen, door Duitsche en Italiaansche vliegers, naar ver wacht wordt, in de naaste toekomst zullen toenemen. De ambassadeur heeft gevraagd, welke stappen de Britsche regeering zou ne men tegenover dergelijke schendingen der elementaire beginselen van menschelijkheid. Dorpen en steden gebombardeerd. Bij een door drie Savoia-vliegtuigen on dernomen aanval op de havenwijk van Bar- celona zijn drie Britsche schepen door bom scherven getroffen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Eenige andere sche pen zijn vernield, elf Junkers bombardeurs hebben, onder bescherming van achttien Fiat-jachtvliegtuigen, om kwart over drie gistermiddag verscheidene dorpen ten Noord westen van Valencia gebombardeerd, waar bij vijf personen werden gedood en 33 ge wond. Volgens een nader bericht van Reuter ge schieden de aanvallen op Chiva, Livra en 'Alcublas en werden elf personen gedood en 22 gewond. Een belofte van Franco. Franco, die gisteren zijn 46sten ver jaardag heeft gevierd, heeft de ver zekering gegeven, dat de gespecifi ceerde lijst van schepen, welke graan en andere levensmiddelen naar Gr.- Brittannië vervoeren ongemoeid zul len worden gelaten. Toen twee schepen, welke graan van Roe menië naar Groot Brittannië brachten, wer den aangehouden en later weer vrijgegeven, na stappen door de Britsche regeering, werd een lijst overhandigd aan de rechtsche au toriteiten met de namen van schepen, wel ke voor hetzelfde doel gecharterd waren. Franco heeft beloofd deze niet te zullen hin deren. Er worden thans stappen overwogen inza ke alle schepen, welke levensmiddelen naar Groot Brittannië vervoeren. PALESTINA. Arabische aanval op politie-auto. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat men thans bezig is met herstellingswerkzaamhe den aan de spoorlijn LyddaJeruzalem, welke belangrijk geleden heeft van de sabo tage, die gepleegd is sedert het spoorweg verkeer op deze lijn twee maanden geleden is gestaakt. Vermoedelijk zal er ten minste een maand mee heengaan alsvorens de rails en brug gen volledig hersteld zijn. Van beide zijden der spoorlijn is men thans met het werk be gonnen. Pantserwagen onder vuur. Een bende gewapende Arabieren heeft gistermorgen uit een hinderlaag geschoten op de inzittenden van een pantserwagen, welke op de kustvlakte van Sharon defect was geraakt De Joodsche chauffeur werd ge dood, en drie politiemannen werden ernstig gewond. De regeering zoekt een oplos sing, doch haar streven naar „uitwendige" staatsdiscipline stuit op ernstige bezwaren. De Duitsche rijksminister voor kerkelij ke aangelegenheden Kerrl heeft aan de hoof den dér Duitsche Evangelische landskerken voorstellen gedaan om tot een accoord te komen. In deze voorstellen zegt Kerrl o.m. „dat de geestelijke aangelegenheden dei- kerk door een synode zullen worden gere geld die vrij en zelfstandig de inwendige regelingen treft. De uitwendige (wereldlijk-juridische) aan gelegenheden der kerk worden toevertrouwd aan de Duitsche Evangelische kerkkanse- larij; deze is een zelfstandig bestuursappa raat der kerk onder opzicht van het rijk. De evangelische gewetensvrijheid der geestelijke en kerkelijke beamb ten wordt gewaarborgd, echter kan niemand zich voor het verstoren der uiterlijke orde en discipline op zijn religieuze overtuiging beroepen. Naar wij vernomen hebben de leiders der landskerken nog geen definitief besluit ge nomen; zij waardecren de poging van den minister, doch zijn van meening, dat deze voorstellen door te ernstige bezwaren ge drukt worden, dan dat ze onveranderd aan vaard zouden kunnen wordens Opnieuw krachtige maatregelen der Fransche regeering. De Fransche regeering zet haar vaste voornemen zich niet door de arbeiders te laten intimideeren opnieuw in daden om. Stakers beletten tot heden de mailboot Paris uit Le Havre te vertrekken. Uit Larient wordt gemeld, dat drie zeeof ficieren met 126 mariniers naar Havre zijn gezonden om de stakers te vervangen. Uit Cherbourg wordt gemeld, dat vanavond een detachement mariniers naar Havre is ver trokken om de mailstoomer „Paris" te be mannen. Reuter bericht, dat de toestand te Havre niet is gewijzigd. De zeelieden hebben ver gaderd en besloten verder te staken. De mi nister der koopvaardij heeft medegedeeld, dat de „Paris" volgens het programma op 7 December naar New York zal vertrekken, benvand met mariniers. De staking van Havre is niet overgeslagen op andere havens en de staking der haven arbeiders van Diepe en Boulogne is geëin digd. In het algemeen is in het land een vermindering van de staking te bespeuren, duizenden stakers zijn naar hun werk te ruggekeerd. Tegenspraak. In verband met de hardnekkige geruchten dat ds. Niemöller in vrijheid zou worden gesteld, deelt de Berlijnsche correspondent van het Hsb. mede, deze geruchten op grond van betrouwbare informaties te kun nen tegenspreken. Mocht de Duitsche re geering tot in vrijheid stelling besluiten, dan zal daaraan in elk geval moeten vooraf gaan, dat dr. Niemöller zich schriftelijk ver plicht de politiek niet meer op den kansel te behandelen. Tot lieden heeft hij zich daar toe niet bereid verklaard. Motorschip „Europa" brak zijn krukas. Visschers uit Gilleleje (Nordseeland) trof fen Zondagmiddag ter hoogte van Raage- lejke een kleine, van een zeil voorziene roei boot aan, waarin zich twee Nederlandsche zeelieden bevonden, die mededeelden, dat het motorschip „Europa" uit Groningen vier mij len ten noorden van Kullen een krukas had gebroken, waardoor het schip onbestuurbaar was geworden. Beide mannen, die proviand bij zich hadden, hadden getracht de kust te bereiken om assistentie in te roepen. Zij had den van des nachts twee uur af geroeid en waren doodop van vermoeidheid. De visschers brachten hen. aldus het Hbld., naar Gilleleje; in den loon van den dag is de „Europa" door eenige kotters uit laatst genoemde plaats naar Kopenhagen gesleept en daar veilig in do haven binnengebracht. De „Europa" is een kustvaarder met een bruto inhoud van 339 ion en behoort tot aan de reederij T. Tammes te Groningen. Het schip, dat zes opvarenden aan boord heeft en onder commando staat van kapitein E. Smit, was op weg van Liverpool naar Riga. NOODLOTTIGE VUURZEE TE WYCHEN. Omstreeks zeven uur vanmorgen heeft te Wychen een noodlottige brand gewoed, waardoor twee kin deren om het leven zijn gekomen. Door tot nu toe onbekende oorzaak brak op genoemd tijdstip brand uit in de bakke rij van den heer J. Berben, gevestigd in de Spoorstraat te Wychen. Toen de heer B. den brand ontdekte, had het vuur reeds een groote omvang aange nomen. Het was reeds overgeslagen naar de woning, zoodat de bewoners ernstig ge vaar liepen. De familie bestond uit man, vrouw en drie kinderen. In verband met de St. Nico- laasdrukte was er nog een zusje van de vrouw in huis om in den winkel te helpen. Alle kinderen lagen nog te bed, toen de heer B. den brand ontdekte. Hij en zijn vrouw trachtten onmiddellijk de kinderen in veiligheid te brengen. Twee van hen kon men nog naar buiten bren gen.gen. Het derde kind der familie, de vijfjarige Jantje, had echter reeds zoo ern stige brandwonden opgeloopen, dat het kind spoedig daarop overleed. Helaas was het ook niet meer mogelijk de slaapkamer van het zusje van de vrouw des huizes, de zestienjarige Annie Hendriks, te bereiken. Het meisje kwam in de vlammen om. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon niets worden gered. Van het huis is alleen de voorgevel blijven staan. De heer B. en zijn vrouw en de twee geredde kinderen zijn voorloopig bij buren onder dak gebracht. z z In het conferentie-oord van den Zendings studie-raad te Lunteren, zullen zeer binnen kort 200 Joodsche vluchtelingen uit Duitsch- land worden gehuisvest, waartoe gisteren den geheelen dag besprekingen zijn gehou den tusschen vertegenwoordigers van het be treffende comité voor hulpverleening en don secretaris van den zendingsstudie-raad, ds. Boissevain uit Zeist. Vermoedelijk zullen deze vluchtelingen in den loop der volgende week aankomen. Over enkele weken kan voorts een transport van 60 kinderen uit Duitschland tegemoet gezien worden, die in de Luntersche jeugd herberg „De Poelakker" onderdak zullen vinden. Prins Bernhard en dr. Colijn doen de Reigeruitgeleide. Hedenochtend is onder groote belangstel ling het K.L.M. toestel de „Reiger", voor de zgn. .Dingaansvlucht" naar Zuid-Afrika ver trokken. Deze vlucht heeft, zooals bekend, plaats ter gelegenheid van het eeuwfeest van den Grooten Trek en van de 100ste her denking van den Dingaansdag. Z.K.H. Prins Bernhard luisterde het fees telijke vertrek van de Reiger door zijn aan wezigheid op. Zijne Koninklijke Hoogheid deed het vlieg tuig hedenochtend uitgeleide, ook de minis ter-president en vele andere hooge autori teiten woonden den start bij. Commandant van het „Dingaans toestel" is Scholte, gezagvoerder Viruly en de mar conist Pestman, de mecanicien Dunk. Onverkwikkelijk debat naar aan leiding van de benoeming van een onderwijzer. Vergadering van de Raad der gemeente Wieringen op Maandag 5 December 193S, n.m. 3 uur. Het eerste en eenige punt is de benoeming van een onderwijzer. Door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is toestemming ver leend tot aanstelling van een vierde leer kracht aan de o. 1. school te Den Oever bo ven het wettelijk vereischte aantal, in ver band met de toename van het aantal leer lingen aan genoemde school, onder voor waarde, dat een keus zou worden gedaan uit de wachtgelders. B. en W. hebben na ingenomen advies van den inspecteur van het 1. o. te Alkmaar de volgende voordracht opgemaakt: 1. C. F. Schutte te Purmerend; 2. J. J.. de Bruyne te Apeldoorn. 3. A. L. M. Thies te Veen. De heer Lont (v.d.) vraagt of er nog geinformeerd wordt naar de po litieke richting der sollicitanten, Spreker acht dit wel wenschelijk, omdat op Wieringen het overgroote deel van het onderwijzend personeel tot de s.d.a.p. behoort. Dit komt niet overeen met de samenstelling der bevolking en spreker acht het wel gewenscht daar rekening mede te houden. Mw. WitSlikker (s.d.a.p.) vraagt hoe de heer Lont aan de wetenschap komt, dat het grootste gedeelte van het onderwijzend personeel tot de S. D. A. P. behoort. Spreek ster heeft regelmatig inzage van de leden lijst en haar is nimmer gebleken, dat een onderwijzer lid is. De Voorzitter stelt voor het debat na de stemming voort te zetten. De heer C. F. Schutte wordt hierna met algemeene stemmen benoemd. De Voorzitter zegt, dat vroeger wel re kening werd gehouden met de politieke gezindheid, doch nadat hierover in den raad een opmerking is gemaakt, gebeurt dat niet meer. Spreker persoonlijk bemoeit zich niet met politiek, het gaat er bij hem om een voor 100 pet. goede leerkracht te krijgen. De heer Lont is het met dit laatste eens, doch er is hem meermalen gevraagd: zijn het hier allemaal s.d.a.p.-er onderwijzers? Ook in de oudercommissie is deze vraag naar voren gekomen. Spreker z egt nog maals, dat dit de verhoudingen op Wierin gen niet weergeeft. Van haar kant zou de 6.d.a.p. zich hiertegen ook verzetten. De Voorzitter zegt, dat er in deze ge meente een r.k. school is, doch dat er bij het openbaar onderwijs toch ook een r.k. onderwijzer is, die heel goed voldoet. Spr. vraagt den heer Lont of deze wel eens klachten heeft vernomen. De heer Lont antwoordt bevestigend. De Voorzitter zegt, dat indien hem klach ten bereiken, hiernaar onmiddellijk een on derzoek zal worden ingesteld. De heer Bontkes s.d.a.p.) wil met kracht opkomen tegen de bekrompen denkwijze van den heer Lont; deze gedachtengang behoort niet meer in de tegenwoordige maatschappij thuis. De heer Lont had eerst eens een behoorlijk onderzoek moeten in stellen. Spreker zegt, dat geen enkele onderwijzer lid van de s.d.ap. is, wel zijn er 6 lid van den onderwijzersbond, welke is aangesloten bij het N.V.V. Het is verder heel logisch, dat de onderwijzers zich meer thuis gevoe len bij de s.d.a.p. dan bij de andere par tijen. Als de heer Lont zegt, dat de onder wijzers en de kinderen onder rooien invloed staan, dan is hier niets van waar. De heer Lont moet voortaan met argumenten ko men. De S. D. A. P. fractie protesteert hier ten sterkste tegen, bij de benoeming wordt en kel gelet op capaciteiten. De Voorzitter zegt, dat het als regel voor komt,_ dat no. 1 van de voordracht wordt benoemd. De voordracht wordt door B.en W. opgemaakt na advies van het hoofd der school en den inspecteur van het 1. o. die uit sluitend let op den besten leerkracht. De S. D. A. P. heeft door steeds op no. 1 te stemmen het bewijs geleverd. De heer Lont zegt, dat het reeds herhaal delijk in den raad is gebleken, dat de stem mingen wel beinvloed zijn. Dat deze in vloeden ook op de school inwerken blijkt, daar ook het Wilhelmus niet wordt ga- leerd. Mw. Wit-SIikker zegt, dat haar het Wil helmus door een s.d.a.p.-onderwijzer is ge leerd. Den heer Lont is een geval ter oore geko men van een kind dat het Wilhelmus zong en daarvoor door den onderwijzer werd ge straft. Hierna sluiting. WIERINGEN Kerstgave werkloozen. De Min. v. Sociale Zaken heeft goedge keurd dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen boven hun gewone steunuitkee- ring een Kerstgave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag wederom bedragen 25 van het bedrag hetwelk de betrokkenen over de week van 11 tot en met 17 Decem ber a.s. werkelijk aan uitkeering (daaronder begrepen eventueele brand stof fcnibijslag) ontvangen. Deze Kerstgave van 25 kan ook wor den toegekend over de extra-bijdrage, die aan meerderjarige inwonende kinderen wordt uitgekeerd. Deze regeling geldt niet voor de personen die in voormelde week in de werkverschaf fing zijn tewerkgesteld geweest. Hierin wordt nader op andere wijze voorzien. Een speciale regeling geldt voor hen die een uitkeering uit hun werkloozenkas ge nieten. De uitkeering gaat hier tot het be drag dat zij aan kasuitkeering plus even tueele kasbijslag minder ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toe gekend. Mond- en klauwzeer. Alles wijst er op dat de jongste mond- en klauwzeer-epidemie in dezegemeente thans sterk afneemt. In totaal werden 140 stallen besmet. De laatste weken kwamen spora disch nieuwe gevallen voor. Daarentegen deden reeds 81 veehouders opgave van her stel. ST. NICOLAAS TE HIPPOLYTUSHOEF. Evenals andere jaren bracht ook St. Ni- colaas, vergezeld van zijn knecht Zwarte Piet, weer een bezoek aan Hippolytushoef 's Morgens werd allereerst een bezoek ge bracht aan de R. K. Henricusschool, waar de Sint in tegenwoordigheid van pastoor Mudde werd toegezongen. In beide lokalen sprak de Sint de kinderen toe, deze beris pend of vermanend een ander prijzend. Na dat aan alle kinderen een geschenk en lek kernijen werden gegeven strooide Piet nog eenmaal en het bezoek was weer ten einde. Hierna ging het naar de O. L. School, waar de Sint ook werd toegezongen, ook hier wer den lekkernijen en geschenken uitgereikt. 's Middags had te 2 uur in Cinema De Haan het St. Nicolaasfeest van de Kleuter school plaats. Aan de wanden van dit mooie gebouw prijkten verschillende werkstukjes door de leerlingen zelf vervaardigd. Door de kleinen werden verschillende spelletjes gedaan, gedanst en gezongen vooral „De Zeven muzikantjes" met de aardige roode mutsjes was heei aardig. Ook deze kinderen werden op lekkernijen en geschenken ont haald, nog een lied en het j aarlij ksche be zoek was weer ten einde. Het bestuur van de kleuterschool en het onderwijzend personeel mevr. Ruitenburg en mej. Lont hebben dit jaar van het St. Nicolaasfeest iets bijzonders gemaakt, ge tuige ook de aardige aankleeding! Ze had den trouwens ook eer van hun werk. De heer J. N. Bruul verzorgde het muzika le gedeelte. Kiescollege Ned. Herv. Gem. Het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Hippolytushoef c.a. vergaderde Zondag na den dienst in de kerkezaal, alwaar ver kiezing werd gehouden wegens periodieke aftreding van de heeren J. Bosker, ouder ling en D. Blaauboer, diaken. Beide heeren werden met groote meer derheid van stemmen herkozen. DEN OEVER. Apollo-nieuws. Voor de kunstlievende leden van de mu- ziekvereeniging Apollo staat het aanstaan de voorjaar wederom een mooie feestavond te wachten. Voor dezen avond wordt door den Directeur, den heer J. van Glabbeek, een revue geschreven. Verder heeft „Apollo" in studie het bekende „Ave Maria" van Schu- bert, waarbij als solist zal optreden de heer P. Gorter op tuba. Ook is in studie geno men de bekende polka „Die beide kleine Finken". Deze polka zal gespeeld worden met orkestbegeleiding. Als solisten zullen optreden twee pistonisten van genoemde vereeniging. Tevens vernamen we nog dat „Apollo" deel zal nemen aan het nationale concours voor harmonie- en fanfarecorpsen, dat in Juli 1939 te Hoorn zal worden gehouden. Het St. Nicolaasfeest. Van het voornemen om den goeden Sint met zijn zwarten knecht van de boot te halen, moest in verband met het slechte weer afgezien worden. Daarom kwam hij per automobiel. Zijn eerste bezoek gold dë O.L. school aan de Zwinstraat, waar hij de kinderen tracteerde. Hierna begaf hij zich naar de zaal van den heer Lont, waar een groote schaar kleuters aanwezig was. Bij zijn binnentreden werd de Sint hartelijk toegezongen, waarna met het programma werd aangevangen. Alles wat hier door de kleintjes vertoond werd, boeide een iedtv. Leuke liedjes en aardige tooneeltjes werden in een vlot tempo afgewerkt. Een compli ment aan mej. Kok met haar staf is zeker op zijn plaats. Het was al pikdonker, toen de kleintjes met hun cadeautjes van dit uitstekend geslaagde kinderfeest huiswaarts togen. 'ANNA PAULOWNA Meester Raap 50 jaar in den Polder. De heer N. Raap („meester Raap" heet hij nog steeds en zoo zal 't ook blijven) her dacht de vorige week in intiemen kring, dat hij zich 50 jaar geleden in Anna Pau- lowna vestigde. B PEE ZANT). BOND VOOR STAATSPENSIOXNEERIXG. „Al is de zaal niet tot. achter toe vol, het doet me genoegen toch zoo velen welkom te kunnen heeten." kon de heer C. v. d. Linden 5™da/ ta hij den propaganda- avond der afd. Breezand van den B. v. St. 21^5!,.n 'n z n korte propagandaspeech Ti ii ?'R; or>: doel van den hond i allen hekend: de combinatie „oud en arm moet de wereld uit. Spr. wilde echter met blind zijn voor de financieele moeilijk heden, waarmee de regeering te kampen neett. De bewapeningswedloop tusschen de groote mogendheden, dwingt ook ons „ho ven onzen stand" daaraan mede te doen. i-aaf ons dus hopen, dat de meschheid spoe dig wijzer wordt en de uitkeeringon aan onze ouden van dagen mogelijk worden. Spr. eindigde met den wensch ook velen aanwezig te zien als eens een propagandist een rede komt uitspreken en wekte on den Jubileumavond van den bond in Scnagen te bezoeken. De tooneelclub „Interwie" voerde hierna „De Schaduw van het verleden" op, geen propagandastuk, doch een gewoon drama tisch tooneelstuk. Het spel der dilettanten, kon ons ditmaal meer bekoren, dan het wat langdradige stuk, waarin vooral het derde bedrijf onnoodig lang gerekt is en over het geheel trouwens weinig gang zit. Des te meer verdienste had het dus, dat de spelenden er in slaagden de helangselling van het publiek toch gaande te houden en onder de nieuwe gezichten, die we op het tooneel zagen, willen we dan in het bijzon der den heer C. Schenk noemen, die z'n ver koopers-rol heel goed speelde en een fris- sche klank deed hooren in het overigens zoo weinig uit den somberen toon vallend stuk. Met dank aan „Interwie" en haar leider, den heer v. d. Kruk, en een compliment aan den grimeur, sloot de heer van der Lin den den avond. Sinterklaasfeest. "t Is buiten slecht weer, maar hier binnen fijn" zei de heer van Dijk, toen hij een wel komstwoord sprak op het Sinterklaasfeest, dat School II en de Bewaarschool in de zaal van den heer Borst vierden „Echt Sin- terklaasweer!" In afwachting van Sint's komst zongen de kinderen een paar liedjes en de goede oude bisschop stelde hen niet te leur. Hij had zich door het slechte weer niet laten weerhouden en toch was gekomen al had ook de boot zóó te keer gegaan, dat Piet er „bleek" van was geworden. Dat vertelde Sint zelf, zoodra hij gearriveerd was en hij was zóó opgeruimd, dat wel bleek, dat hij zelf niets geen hinder had gehad van de minder prettige reis. En daar het dikke boek veel goeds en weinig verkeerds van de kinderen openbaarde, bleef ook bij hem de stemming opperbest. Bij de kleuters werd die nog beter toen Sint ging strooien en zij mochten grabbelen. Wel moest Sint Nicolaas weer spoedig vertrekken, maar hij liet een paar mooie films achter en voor ieder kind een pakje. Gesmuld is er van de aardige teekenfilmp jes, maar ook in letterlijken zin, van de ver snaperingen. Zoo'n Sinterklaasfeest, daar verlangen we het volgend jaar weer naar, zeide de heer Van Dijk in zijn sluitingswoord en hij dank te allen die het feest door hun gaven mo gelijk maakten en op dezen middag behulp zaam waren. ZOETWATERVISSCHERS EN DRIJF- WANT VISSCHERS. De Nederlandsche Visscherijcent.rale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat visschers, die in aanmerking wenschen te komen voor steun krachtens de Crisis- Steunbeschikking 1938 (Zoetwatervisscherij) en krachtens de Crisis-Steunbeschikking 1938 (Drijfwantvisscherij) over het 2e half jaar 1938, voor zoover zij dit nog niet heb ben gedaan, thans zoo spoedig mogelijk een desbetreffend verzoek moeten richten tot de Nederlandsche Visscherijcentrale. In het verzoek moeten naam, voornaam, adres en woonplaats, alsmede de geboortedatum van den aanvrager volledig worden ver meld. Aanvragen, welke nó 15 Januari 1939 de Nederlandsche Visscherijcentrale berei ken, kunnen in geen geval meer in behan deling worden genomen. 's Gravenhage, 5 December 1938. (Adv.) AMSTERDAM, 5 Dec. Veemarkt. 445 vette koeien, le kw. 68 78 ct., 2e kw. 6266 ct„ 3e kw. 5060 ct. per Kg. slachtgewicht; 85 melk- en kalf- koeien f 180—280 per stuk, 39 vette kalve ren: 2e kw. 76—88 ct., 3e kw. 6474 ct. per Kg. levend gewicht; 93 nuchtere kalveren f7 10 per stuk, 91 schapen f 1427 per stuk, 386 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg. 6061 ct.., zware varkens 59—60 ct., vette varkens 5758 ct. per Kg. slacht gewicht. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Slachtrunderen gewone aanvoer, stugge handel, prijzen voor de beste iets hooger. Melkkoeien matige aanvoer, stille handel, vette kalveren matige aanvoer, prijzen vast, voor de mindere soorten iets lager. Nuchtere kalveren ruime aanvoer, prijzen iets lager. Varkens minder aanvoer, zeer stugge handel, lagere prijzen. AMSTERDAM, 5 Dec. Binnen], granen. (Boerennoteering). Rog ge 7.257.40, Chev. gerst 7.507.85, winter vorst 7.207.40, haver 66.30, duiveboonen 9-7510.50, paardehoonen 8.60—9.10, groene erwten 99.50, alles per 100 Kg. Karwiizaad 10.25 en blamvmaanzaad 12.50—13, de beide laatste per 50 Kg. ALKMAAR, 5 Dec. Aardappelen 2—3.30, andijvie 4.50—10, appelen 612, bloemkool I 6—9.50, idem II 1.503.50, boerenkool 2.60—5.30, bieten 1.20 —2.40, druiven 17—23, gele kool 1.30—1.80, groene kool 2.10—4.40, kropsla 0.11—0.31, knolselderie 22.60, peren 7.5011.50, prei 2.103.80, peterselie 2.403, roode kool 1.30 3, selderie 0.701.60, spinazie 0.750.82, spruiten 2—6, tomaten 5.60—12, uien 2 40— 4.40, wortelen 1.803.50, boswortelen 25, witlof T 3.50—5. idem II 1.50—2.50. PURMEREND, 6 Der. Koeien, totaal 540 stuks: 275 vette koeien 63—70 ct.. per Kg., geldekoeien f 150275, melkkoieen f 180260, stieren 4652 et. per Kg., 10 paarden f 90160, 95 vette kalveren 3048 ct. per Kg., 310 nuchtere kalveren f 7—17. 226 vette varkens 0.490.51 45 magere °625 p. st.; 300 biggen 1016; 1100 schapen 20—96: 60 hokken 3—14. RROEK OP LAXGEXDTJK. 6 Dec. Aanvoer: uein 3504; drielingen 2903; grove 350—370; stek 140—170; peen 110—230 kroten 80170; roode kool 1302; savove kooi 250310. gele kool 130140; spruitkool 670: d. witte kool 1—120: 250 tomaten 10.70 C 7.60: GC 2; druiven: Alicant 3244, 2e soort 17.80—20: andijvie 120, ram/menas 150. NOORDSCHARWOUDE. 6 Dec. Aanvoer: 1000 Kg. aardannelen: Binties 5.1300 Kg. uien 3.90. drielingen 2.80, 1200 Kg. peen 22.30, kleine peen 1.10, 36300 Kg. roode kool 1.31.60, 15800 Kg. gele kool 1.301.40, 63200 Kg. Deensche wit» te kool 1—1.20.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3