Uit de algemeene beschouwingen op de Gemeentebegrooting 1939 THiPüi De nationale collecte De Sint bij de Heldersche schooljeugd Dinsdag 6 December 1938 Tweede Blad Meer dan 3000 kinderen beloond Bescherm U tegen Hoest FABRIKAAT „THERMOGENE Het „Darmo" ziekenhuis voorzien van airconditioning Het „feest" van de inlanders Een larongs-invasie De machtelooze De verkoop van de Kinderzegels Sinterklaasfeest „Centrum' ifiacünizuuU) gemeente-reiniging. Geen „te" hooge eischen? Meerdere leden wenschen t.. worden inge licht omtrent de vraag, waarom door Burge meester en Wethouders in algemeenen dienst worden gevraagd met diploma's, e.d. Een on geschoolde arbeider kan dan naar een der gelijke betrekking niet mee solliciteeren. Men acht de redactie van de onlangs gedane op roeping niet juist. In het belang van den reinigingsdienst is een jonge man noodig, die op den duur zijn taak zal vinden in de aldaar bestaande werkplaats. Vandaar in dit bijzondere geval deze oproeping, zeggen B. en W. De mechaniseering geen bezuini ging meer? Het bedrag van de kosten van onderhoud der auto's stijgt te veel en maakt, dat de me chaniseering geen bezuiniging meer betee- kent. B. en W. antwoorden: De onkosten per auto en per inwoner be droegen in: 1934 1935 1936 1937 5.05 cent 4,64 5.15 4.38 - Alhoewel deze kosten steeds wisselen en zich in hoofdzaak in dalende lijn bewegen, heeft de machaniseering van het begin tot heden de volgende bezuiniging gegeven: Bedrage uit de gemeentekas: in 1920 1923 en 1937 4,11 per inwoner, 4.35 M h 3.40 H ZWEMINRICHTIN G. Voorloopig geen overdekte zwem inrichting. Kan het college mededeelen hoever het staat met de plannen tot stichting van een overdekte bad- en zweminrichting? Bestaan er bij het college nog plannen om tot vergooting van het gemeentelijk zwembad te komen, zóó dat dit ook 's winters in gebruik kan blijven, en over te gaan tot het stichten van een inrichting voor douchebaden? In verband met het feit, dat het voormalige raadhuis geruimen tijd moest en nog moet worden gebruikt voor tijdelijke huisvesting van bepaalde gemeentelijke diensten, zijn de pogin gen om aldaar te komen tot stichting van een overdekte bad- en zweminrichting voorloopig gestaakt. Wij stellen ons voor, zoo zeggen B. en W. nog in hun antwoord, te zijner tijd deze po gingen weer te hervatten. GEMEENTEWERKEN. Nog geen uitzicht op een betere verbinding tusschen Oost en West. Op de vraag of het college al nadere mede- deelingen kan doen in zake het tot stand ko men van een betere verbinding tusschen oos telijk en westelijk stadsdeel, antwoorden B. en W.: „Nog niet". Dringend noodzakelijk wordt het geacht een zoodanige verbetering te doen aanbrengen aan den spoor-overweg aan de Boerhaavestraat, dat de voetgangers geen gebruik meer be hoeven te maken van den rijweg. De Ned. Spoorwegen zijn duur. Reeds enkele jaren geleden is getracht den spoorweg-overgang zóódanig te verbreeden, dat voor de voetgangers afzonderlijke over gangen werden gemaakt, zoo zeggen B. en W. in hun antwoord. Daartoe zouden de af- sluitboomen door veel breedere moeten wor den vervangen. De door de Ned. Spoorwegen berekende kosten waren echter zóó hoog, dat van de verbetering werd afgezien. In ver band met andere aanhangige plannen is het beter thans een afwachtende houding aan te nemen. De bouw langs de wegen in Koegras. Kunnen Burgemeester en Wethouders in vloed uitoefenen om den bouw langs de wegen in Koegras te vergemakkelijken? zoo wordt gevraagd. Het provinciaal wegenreglement, dat uit gang op de landelijke wegen onderwerpt aan de goedkeuring van het college van Gedepu teerde Staten, is een belemmering voor den bouw langs de wegen in het Koegras. Boven dien moet aan de voorschriften der bouw verordening worden voldaan. Wanneer verbetering van den toe stand te Huisduinen?' Hoever is het college gevorderd met de voorbereidinig tot verbetering van den toe stand te Huisduinen, in verband met gemis aan rioleering en de daaraan verbonden ver beteringen, benevens den aanleg van een voetpad voor wandelaars? Deze zaak heeft onze voortdurende aan dacht, zeggen B. en W. Wanneer het uitbreidingsplan voor Julianadorp In welk stadium verkeert het uitbreidings plan voor Julianadorp? Het uitbreidingsplan voor Julianadorp wordt herzien tegelijk met de vaststelling van het uitbreidingsplan voor het geheele lande lijke gebied dezer gemeente. B. en W. ver wachten, dat deze plannen binnen niet te lan gen tijd hun beslag kunnen krijgen. Nieuwe stoelen voor de publieke tribune. Er worden 30 stoelen voor de publieke tribune aangevraagd. Het komt enkelen leden echter voor, dat deze stoelen nog in goeden staat verkeeren. Nadere motieveering wordt gevraagd. De stoelen voor de tribune van de Raad zaal zijn vroeger genomen uit het voorradig meubilair. Ze zijn nog uitstekend, doch pas sen niet goed bij het geheel. Aangezien er den laatsten tijd steeds gebrek is aan goede stoelen voor allerlei bijeenkomsten, moet aan schaffing van nieuwe stoelen plaats hebben. Het is de bedoeling de stoelen der tribune daarvoor te benutten en voor de tribune nieuwe stoelen te koopen. De nieuwe paardenstal op het woonwagenkamp. Waarom moet op het woonwagenkamp een paardenstal gemaakt worden? Er is er toch toch een? Is het niet mogelijk dit terrein te bestraten Reeds lang is overwogen den paardenstal op het woonwagenkamp te vernieuwen, doch uit zuinigheidsoverwegingen is de post daar voor steeds geschrapt. De toestand van den bestaanden stal laat echter niet toe deze ver nieuwing langer uit te stellen. Het terrein van het kamp is verhard en geteerd. Het is mogelijk een bestrating te maken, maar dit is niet dringend noo dig Zoodra dat wel het geval is, zal door B. en W. worden overwogen wat de beste be dekking is. Opknapbeurt voor de in het Julianapark. muziektent Wat moet er voor extra's gebeuren aan de muziektent in het Julianapark? vragen eenige leden. De muziektent in het Julianapark is een houten gebouw op een steenen onderbouw en staat er reeds 20 jaren, zoo antwoorden B. en W. Het houtwerk is slecht. Gevaar bestaat, dat de stijlen het dak niet meer kunnen houden en de tent met storm weer bezwijkt. Daarom moet, naast het ver nieuwen van den houten vloer met leggers, het plafond onder de dakgoot, enz., een ver sterking van de pijlers worden aangebracht. Geen schuilkelders. Worden onder de gebouwen van den ge neeskundigen en gezondheidsdienst en van den dienst voor sociale zaken geen schuil kelders gemaakt, in verband met de veilig heid der bevolking bij eventueele luchtaan vallen? Neen, zeggen B. en W., evenmin als onder andere oen ook Rijksgebouwen. Tegelpaden op de voetbalterreinen. Welke tegelpaden zullen worden aange legd? De bedoeling is, nadat het oude „H.R.C."- terrein zal zijn omgelegd, het tegelpad ook over dit terrein door te trekken, terwijl voorts zoowel op het „H.R.C."- als op het „Hel den-terrein vanaf het groote tegelpad de overdekte tribune en naar de kiosken en kleinere paden zullen worden gemaakt naar kleine poorten. ALGEMEENE BEGRAFENISVEREENIGING „DEN HELDER" Goedgek. bij Kon. besluit 27 Juli 1934 No. 31 Uitvoerder: j. c. HUBER, Hoogstraat 41 - Tel. 614 Nog nimmer een zoo hoog resultaat met een collecte geboekt. i Het eindresultaat van de nationale collecte is nog niet lekend. Het is een tellen en nog eens tellen geweest en nog j j steeds vloeien bedragen binnen en zijn verschillende giften toegezegd, die het i bedrag, dat gisterenmiddag door de han- j den van de controleerende ambtenaars gegaan was, zal verhoogen. Maar vast j staat reeds dat de opbrengst van de col- j Lecte Zaterdag een zoo gunstig resultaat i heeft bereikt, als tot nu toe nimmer bij j een collecte werd geboekt. Ruim 2200 gulden vas gisteren reeds I geteld. De oificieele uitslag zullen we waarschijnlijk eerst morgen of nog later i kunnen meedeelen. j I Den Helder heeft zich dus inderdaad 5 van haar goede zijde doen kennen. Voldoening voor het Comité. Neen, het weer heeft niet willen mede werken aan dit Sinterklaasfeest. Was het Zaterdagmiddag bij de aankomst van den bisschop reeds regen en wind, Maandag morgen bleek het al niet anders te zijn. Regenbuien, de een na de ander, een vin nige wind en zóó koud, dat je wel twee jassen over elkaar had kunnen velen. Maar zie, dat deed alles blijkbaar niets af aan het enthousiasme van de 3100 jon gens en meisjes (één-en-dertig-honderd, lezer!) waarvan een deel al om half tien langs den weg marcheerde, Sint Nicolaas- versjes zingend en met ongeduld het moment verbeidend, dat ze den Sint weer van aangezicht tot aangezicht zouden mogen aanschouwen. In Tivoli en de Witte. Dit gebeurde zoowel in de Witte Bioscoop als in de Tivoli. Beide theaters werden, zoo wel des morgens als des middags, volgepropt met kinderen. En hoe: het was als het ware een bestor ming, die echter door de goede zorgen van de vele onderwijzers en onderwijzeressen in kalme banen geleid werd, zoodat spoedig iedere jon gen en ieder meisje z'n plaats had gevonden. In Tivoli hebben wij eens rondgeneusd en het was de moeite waard. Waar leek die Tivoli-hall eigenlijk op? Op een soort waren huis, De geheele hall was gevuld met cadeaux en pak jes. Op weer andere plaatsen stonden de doo- zen en pakken met lekkers. Dat puilde er uit. Een waar Luilekkerland van reepen, appels en gevulde jodenkoeken. Dót beloofde wat! Het waren er duizenden. Binnenin zaten de kinderen. Als je een deur open deed, was het soms precies of je een op duvel kreeg van het lawaai. Hoe kon dat trouwens anders; want behalve dat de heer P. van Twisk met de hem eigen vrijgevigheid z'n theaters afgestaan had, bleek hij gezorgd te hebben voor een serie films, voor de jeugd om van te likkebaarden. Wat dunkt U van die VERKOUDHEID, xBRONCHITIS met het Pijnverdrijvende borst- en rugbedekking, een bron van warmte. VeArijgbaar bij aHe Apothekers en Drogisten F 1.10 altijd zoo aardige gekleurde teekenfilms van Max Fleischer, van Micky Mouse en van die 12 jongetjes, de hond en het negertje? Het ontlokte alles stormen van geestdrift en als het dak van de Tivoli en het balcon niet zoo stevig waren, zouden ze allang ingezakt zijn. Enthousiasme. Na de eerste films werden de versnaperin gen rondgedeeld: appels en koeken en reepen en er was heel wat strategie der onderwijzers voor noodig om te zorgen, dat er niemand overgeslagen werd. Dreigde er af en toe toch een voorbijgeloopen te worden, dan zette die zoo'n keel op, dat je het een halve zaal ver der kon hooren De Sint komt. De komst van Sinterklaas vormde het hoogtepunt van de feesten. Op aardige wijze onderhield de bisschop zich met enkelen, hem werden liedjes voorgezongen, en hij kwam heel gemoedelijk langs de rijen wandelen. Steeds in gezelschap van Piet, die het nu wat warmer scheen te hebben dan Zaterdagmid dag brj de aankomst. We zouden er nog heel veel over kun nen schrijven. Van de jongens en meisjes die het niet bijzonder leuk vonden, dat de bisschop zoo dicht in hun buurt kwam, van anderen, wier geweten brandschoon was en hem zelfs een hand durfden te ge ven, van de aardige versjes, die gezongen zijn, kortom allerlei bijzonderheden van dit jeugdfeest, dat zoo bijzonder goed ge slaagd is. Bij het verlaten van de theaters werden de cadeaux uitgereikt. Het ging langs de cadeau- barrière", en zichtbaar slonk de berg. Het uitpakken vond thuis plaats, en we zijn er zeker van, dat er heel wat dankbare harten geweest zijn onder die 3100 Heldersche school kinderen, die gezamenlijk dit oude feest vier den. Mogen wij hier tenslotte nog enkele woor den van waardeering richten aan het adres van het comité, dat zich dagenlang beijverd heeft van dit alles inderdaad een kinderfeest te maken. Er komt méér voor kijken, dan alleen maar de jongens en meisjes in een zaal bijeen te brengen (gistermorgen was men bijv. reeds voor dag en dauw bezig de zaken aan kant te brengen). Waardeering ook voor den heer van Twisk, die maar niet ophoudt zijn zalen gratis beschikbaar te stellen, en ook voor de firma Klercq, van wie wij vernamen, dat ze belangeloos de expeditie voor Sin terklaas, die die paar duizend pakjes moeilijk Piet op den rug kon laten tor- schen, op zich genomen had Een geslaagd feest, zóó geslaagd, dat we eenigszins vreezen, dat de Sint den bodem van z'n portemonnaie wel zal zien 23 November 1938. Lieve Lien. Je zult misschien wel vreemd opgekeken hebben deze afgeloo- pen week geen brief van mij te hebben ontvangen. Maar je zult er wel niet boos om zijn als je hoort dat het geheel buiten mijn schuld'was. Ik heb n.1. een weekje in het ziekenhuis door gebracht. Niets verontrustends hoor. Slechts een blindedarm ben ik lichter ge worden. Het geschiedde heel on verwachts, hetgeen aan den ande ren kant wel prettig is. Geen tijd om er over te piekeren. Ik moest alleen beslissen naar welk zieken huis ik gebracht wilde worden en aangezien het die dagen snikheet was, waren we besloten, dat ik naar het Ziekenhuis „Darmo" zou gaan. Daar zijn de kamers nml. sinds kort voorzien van air-conditioning, een geweldig voorname factor in deze warme dagen, vooral daar je het op bed in den regel nog warmer hebt dan gewoonlijk en inderdaad is het een uitkomst. Ik kan er nu juist over oordeelen, daar ik de eerste twee dagen in een gewone kamer gelegen heb, daar tr geen andere vrij was en toen verhuisd ben en het is gewoon gelijk aan verkoelend klimaat waar je in be land. Juist voor ziekenhuizen is deze uitvin ding enorm, wel hoor je een lichtelijk gezoem in zoo'n kamer, maar dat is niet erger dan het draaien van een fan. Verder vind ik een ander groot voordeel van het „Darmo -zieken huis dat alle kamers daar muskieten-vrij zjjn gemaakt En je dus niet meer achter 'n warme klamboe behoeft te liggen. Vooral als je het thuis ook al niet meer gewend bent. Want ik geloof dat ik je daar nog niets over verteld heb, maar klamboes zijn nu antiek en ouder- wetsch geworden. In ieder huis tref je haast muskiet en-vrije slaapkamers aan of zoo deze er nog niet moch ten zijn dan laat je ze maken, want duur is ook dat niet meer. Zoo betaalde ik voor de twee kamers hier in dit huis maar 30 pop. En het voordeel of beter gezegd genot wat je er van hebt is enorm. Behalve dat het stukken koeler is, is het bovendien goedkooper, want je hebt geen slijtage aan klamboes en verder staat het veel gezelliger. Het muskieten-vrij maken van zoo'n kamer bestaat eigenlijk alleen maar uit gaas voor de ramen en alle andere gaten en verder gewone gazen deuren. Wel moet je met kinders zorgen er een knip op te hebben, anders loopen ze toch steeds binnen en wordt je des avonds gehinderd door een enkeling, die kans gezien heeft binnen te komen. De bedden die je hier dus tegenwoordig hebt, lijken veel op de Hollandsche, alleen hebben de meeste geen spiraal matras maar ligt de bultzak zoo op de planken en dat is koeler dan dat je zoo weg zakt in de matras vanwege een doorgezakte spiraal. Zoo zie je in tweede-handsch meubel magazijnen honderden van die bedden met klamboes staan, met het gevolg dat die dingen ook haast niets meer waard zijn. Nu ik je dit schrijf, is 't Lebaran oftewel Inlandsehe Nieuwjaar. Niet alleen vandaag maar ook morgen. Waarom twee dagen, zal je je afvragen. Wel, dat weet niemand eigenlijk precies. De Mohammedanen hebben bij hun tijdrekening naar de maan, inplaats van naar de zon gekeken, vandaar dit verwarrende. En dus zijn hier twee feestdagen, twee dagen van rommelige en verwarde huishoudens, want wee de huisvrouw, die geen rekening houdt met deze dagen. Zoo de bediendes dan geen vrij krijgen, wel, dan nemen ze 't voor deze gelegen heid toch wel, maar aangezipn werkelijk goede bediendes het heele jaar door bijna geen vrij vragen of krijgen, kun je het bij deze gelegenheid niet weigeren. De meesten trekken naar hun dessa's of geboorteplaats met een halve maand salaris voorschot op zak, wat dan ook tot de laatste cent opgefeest wordt. Dat feestvieren beteekent voor hen: veel eten en veel kabaal. Dit laatste n den vorm van zoo veel mogelijk vuurwerk, dat de lucht van 's morgens vroeg tot 's avonds laat met oor- verdoovend geknal en geknetter vult. De kinderen kunnen er niet van slapen, schrikken om de haverklap wakker van dreu nend ontploffende bommen. Vooral, indien je, zooals wij, vlak bij een kampong woont, dan kan je je plezier wel op voor twee et malen. In de bladen hebben ze dit jaar heel wat woorden verspild met de Inlanders er op te wijzen, dat het toch eigenlijk „sajang" van hun geld is, het geld, dat ze bij elkaar hebben gespaard van fooien, voorschotten en het ver panden van juweelen en kleeren. Dan kan een Inlander, voor wien iedere cent waarde heeft, zijn geld wel beter gebruiken. Maar naar het lawaai te oordeelen is al dat ge schrijf en gepraat voor doovemans ooren ge weest. 't Was te verwachten, „adat, adat" en nog eens „adat". Traditie en bijgeloof, dat je met het afsteken van „mertjon" (vuurwerk) de kwade geesten verjaagt. Hoe meer vuur werk, hoe minder onheilbrengende geesten. Terwijl ik dit aan je schrijf, heeft er een invasie plaats van „larongs". Een bruin vlie gend insect, gelijkend op een groote mier met vleugels. Ze komen in horden op het licht of en zoo'n plaag kan soms dagen duren. Vooral in het begin van den regentijd kan je ze ver wachten. Het beste is dan maar alle lichten uit te doen, anders is het volmaakt onmogelijk op t platje te blijven zitten. Onder een brandende lamp vormt zich na verloop van tijd een tapijt van zij-ige vleugeltjes, verloren tijdens het diukke fladderen. En de larongs brengen de rest van hun korte bestaantje door met een haastig rennen over den vloer. Mijn kok kie vertelde me, dat ze wel eens werden ge geten, croquant gebakken in ranzige olie! Smaken verschillen! En nu Lien. Iaat ik het hier weer bij, want zonder lamp kan ik niets meer zien en je weet de reden, waarom ik nu de duisternis prefereer. Mijn hartelijke groeten, tot volgende week, Je FRA. We hadden met hetzelfde recht hierboven kunnen schrijven „De schijndoode", want wie nog gelooven mocht, dat de Volkenbond nog e.n schijn van kans in de wereld heeft, moet maar eens rust g het jaar-rapport van Motta lezen, den Zwitserscher. vertegenwoordiger, die van de oprichting af gedelegeerde van den bond is geweest en alle ups en downs heeft meegei akP A's er één is, die vast heeft willen houden aan de 'oer 'nselen van den bond, dan is het zeker Motta g' eest, meer malen heeft hij den bond gepresideerd en dat op zeer bekwame wijze. Nu, bij samenstelling van zijn laatste jaaroverzicht, kan hij niet na laten er op te ijzen, dat de Volkenbond in de Septemberdagen „in de schaduw gedrukt" is. Dat is voor Motta zeker bit re ervaring geweest, evenals voer alle Volkenbondsvrien den. Maar men heeft nu eenmaal rekening te h uden met de feiten en d'e zijn, dat men bij de laatste belangrijke geschillen -iet eens den naam van Genève genoemd heeft, dat men dus gedaan heeft o„ de Volkenbond niet meer be stond en nu mag men in z'kere optimistische kringen nog hopen, dat de bond weer tot nieuw leven gewekt xan v orden, dat is alles zeer twijfelachtig. Toen het Vredespaleis in 1913 geopend werd, brak in 1914 de wereldbrand uit. Toen het miliioenenpaleis in Genève zijn voltooiing naderde, was het slechts om tot een praalgraf van het Volkenbonds lichaam te dienen. De bedoeling van den Volkenbond was den vrede te handhaven. Wanneer echter de vrede in gevaar komt, wordt de naam van Cen bond niet eens meer genoemd. We zijn Xruggekeerd tot het persoonlijk overleg, tot het overleg van land tot land. Chamberlain heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, ter geruststelling aan Frank rijk, dat de Britsch-Itaiiaansche overeen komst de bestaande toestand in de Middel- la-dsche Zee garandeert en dat Frankrijk dus niet bezorgd behoeft te wezen over Tunis, Corsica en Nice. Voor eenige jaren zou ook deze kwestie in Genève behandeld zijn. Ook nu wordt de Volkenbondsstad volkomen ge negeerd. Het is alleen manr te betreuren, dat de verdragen, die onderling worden afgeslo ten, even weinig waarde hebben, als die inder tijd te Genève zijn vastgelegd. Men behoeft dus waarlijk niet te denken, dat de zaak ten opzichte van Tunis, Corsica en Nice, nu in kannen en kruiken is. München heeft ons in dat opzicht een wijze les gegeven en de on vriendelijke toon van de Italiaansche pers aan het adres van Engeland zegt ook wel iets. We schreven de vorige week in een over zicht, dat het voor haar nieuwe moeilijkheden zou baren, het ziet er naer uit, dat in de diplomatie het voorjaar al vroeg zou aan breken. Onze postboden meer dan tevreden. Het gaat met den verkoop van de kinder zegels in onze stad zeer naar wensch. Het ziet er naar uit, dat de totaalopbrengst hooger zal zijn, dan die van het vorig jaar. Den Helder weet het initiatief van onze postboden te waar- deeren. Men koopt de zegels graag en het blijkt, dat deze niet alleen gekocht worden voor de correspondentie van Kerstfeest en Nieuwjaar, maar dat ook nu reeds de brieven met Kinderzegels worden gefrankeerd en dat de zakencorrespondentie van de zegels wordt voorzien. Dat is voor onze postboden wel zeer bemoedigend. Het goede voorbeeld van Den Helder heeft in tal van plaatsen in den lande na.- volging gevonden, maar als het zoo door gaat met den verkoop, dan zal Den Helder ook zeker dit jaar procentsgewijze aan den kop gaan. Men koope dus kinderzegels voor zijn cor respondentie. Men steunt daardoor een goed en sympathiek doel en waardeert op deze wijze den ijver van onze postboden, die zooveel vrijen tijd gratis voor dezen verkoop beschikbaar stellen. Tachtig kleuters waren gisteren in het club huis van Afd. „Centrum" der Speeltuin-Ver- eeniging aanwezig, alwaar de goede Sint om half drie een bezoek kwam brengen. Een waar feest is het geworden, al die glundere kinder-gezichten. Het clubhuis was leuk aangekleed. Aardige liedjes zijn gezongen en ieder kind mocht persoonlijk zijn cadeautje bij den Sint in ontvangst nemen. Er is dapper gezongen onder de pianobegeleiding van mevr. MoréeDol. De Sint, de kleuters en het Be stuur kunnen op een zeer geslaagd feest terug zien, dat al het werk dubbel beloonde. ZESTIG-JARIG BESTAAN OUD GEREF. GEMEENTE. In verband met het zestigjarig bestaan van de Oud Geref. Gemeente, Hoogstraat, zal Don derdagavond 7.15 u. een herdenkingspredikatie worden gehouden, waar Ds. Hennephof van Scheveningen hoopt voor te gaan. JU Qd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5