DE WERELD Post vluchten op Indtë in weinig woorden Brandstichting of werkloosheid Lezingen ten Paleize „Wij moeien zes kruisers hebben Woesteling staat terecht Duitschland en Italië slaan toe Jodenbekeering op groote schaal "-Urkbt ee« verzin#»! Jeugdige inbrekers Vier slachtoffers bij autobotsing Geen haas, maar sigarettenpapier Onze Oost Daifscke noodhulp Huizen door overstroomingen verplaatst „Schiphol kan nooit ccn centraal vliegveld zijn" Rechten van oorlogvoerende aan Franco? Veiliq binnen het Britsche gemeenebest De „radio-priester" Wal heeft een conferentie tus schen pers en regeering plaats gehad. Met betrekking tot een aan de regeering toegezonden motie van het hoofdbestuur van „Eenheid door Democratie" inzake een bericht in de „Times" over beweerde invloedsoefening van de Nederlandsche re geering op de Nederlandsche pers (zie ons blad van gisteren) deelt de Regeerings- persdienst het volgende mede: Het in de „Times" opgenomen bericht, dat de Duitsche regeering geprotesteerd zou hebben tegen de houding der Nederland sche pers, is een puur verzinsel. Wél is juist, dat de minister-president een alge- meene bespreking heeft gehouden met de hoofdredacteuren van een aantal der voor naamste bladen in verhand met interna tionale toestanden, waarhij de vrijheid van meeningsuiting van de Nederland sche pers zelfs geen oogenblik in het ge ding is geweest en een verwijzing naar de houding van bladen in andere landen in het geheel niet heeft plaats gehad. Nieuwe Engelsche kanonneerboot, onlangs te Sonthampton van stapel geloopen en speciaal bestemd voor den convooidienst op de Jangtse. De twee gearresteerde arbeiders van „De Walvisch" door hun patroon bedreigd. Over de brandstichting in den molen „De Walvisch" te Schiedam vernemen wij nader dat de politie een eerste vermoeden kreeg door de felheid, waarmede het vuur al da delijk woedde. Zij lette toen scherp op, en nam waar, dat de molen zeer degelijk was afgesloten, zoodat het bijna onmogelijk was, zich toegang te verschaffen. Deze twee feiten gaven haar aanleiding om de fi- nancieele positie van den heer H. G. J„ den 33-jarigen firmant na te gaan. Deze bleek zeer slecht te zijn. De firmant deelde zelfs mede, dat de gasmotor zou worden weggehaald wegens onbetaald gebleven gasrekening. Vervolgens werd de politie nog 'n belangrijk feit bekend, n.1., dat omstreeks half zes de fietsjongen W. E. voorbij den molen fietste en voor het tooggat een lichtschijnsel waar nam. E. reed eerst door, maar niet gerust over hetgeen hij gezien had, keerde hij te rug en kwam weer bij den molen aan, op hét oogenblik, dat de expeditieknecht, de 32-jarige J. S. den molen verliet. De fiets jongen vertelde hem, wat hij gezien *had, rnet de vraag: „is er soms brand bij jul lie?" De expeditieknecht antwoordde, dat hij de generator had aangezet en dat daar door het lichtschijnsel werd veroorzaakt. E. ging daarop verder. Een bekentenis. De twee gearresteerde knechts bekenden de politie, dat de patroon des middags tegen zijn arbeiders had gezegd: „Als jullie de boel in brand steken, kunnen jullie bij mij blijven. Anders dreigt werkloosheid, want ik kan niet meer voort". Hierop had hij den molen verlaten. Daarna hebben beide arbeiders, volgens hun verklaringen, toebereidselen gemaakt om den molen in brand te steken. Zij haal den bussen petroleum van beneden en go ten deze uit over pl.m. 25 ton op den eer sten zolder liggende pindadoppen. De bus sen zijn later teruggevonden. Om half zes ging de brand erin en verliet het tweetal den molen. Twee arrestaties te Nijmegen. De laatste weken werd herhaaldelijk in de omgeving van de Bergendalscheweg te Nijmegen ingebroken tijdens afwezigheid van de bewoners. Kasten en laden werden opengebroken, doch zelden werd een groote buit gemaakt. Zondagnamiddag werd niet behulp van een valsche sleutel toegang verkregen tot een woning aan de Pater Burgmanstraat. De inbrekers, twee jongens van 13 en 11 jaar dachten dat er niemand thuis was. Zij wer den verrast en vluchtten door de keuken deur. Via eenige tuinen renden zij een wo ning binnen om deze door de voordeur weer te verlaten. De hoefjes wisten te ontkomen, doch lang zou hun vrijheid niet duren. De bewoners konden een goed signalement van de knapen aan de politie opgeven, en eeni- gen tijd later werden de diefjes gearres teerd. Het is gebleken dat de jongens den laatsten tijd niet minder dan tien huizen zijn binnengedrongen. Wagen in volle vaart tegen boom. Zondagavond is op den Rijksweg Almelo- Deventer, bij Bathmen, een personenauto met vijf jongemannen in volle vaart tegen een boom gebotst. Hierbij kwam één per soon om het leven, drie personen werden gewond. Alleen de chauffeur bleef ongedeerd De auto werd geheel vernield. De chauffeur is naar Colmschate overge bracht om gehoord te worden. f 6000boete wegens fraude leuzen invoer. Op 21 September van het vorige jaar kwam M. J. M. van L. per vrachtauto uit België bij Nispen ons land binnen. Op de vraag van den douane-beambte bij den tolboom, of van L. iets had aan te geven, antwoord de deze: „Ja, een haas". Bij nader onderzoek door de douane-amb tenaren bleek echter, dat onder een dekzeil op den vrachtauto een groote partij ongeze geld sigarettenpapier verborgen lag, in to taal 30.000 boekjes, waarvan de waarde f 592.was. Proces-verbaal werd opgemaakt, doch de politierechter ontsloeg den betrokkene van rechtsvervolging, omclat geen „frauduleuze invoer" kon worden bewezen. De ambtenaar hij het O. M. die een ver oordeeling had gcëischt, teekende hooger beroep aan, doch het gerechtshof te 's-Her- togenbosch bevestigde de uitspraak van den kantonrechter. De Hooge Raad heeft gisteren overeenkom stig de conclusie van don procureur-srene- raal het arrest van het hof vernietigd, en, ,L„ alsnog veroordeeld tot een geldboete van 6000 gulden. Prinses en Prins luisteren. Wij vernemen, dat dezer dagen ten palei ze Noordeinde in tegenwoordigheid van Prinses Juliana en van Prins Bernhard eenige lezingen gehouden zijn, waarbij als toehoorders een vijftigtal dames en heeren uit het geheele land uit universiteitskringen en uit het maatschappelijke en zakenleven aanwezig waren. Als sprekers zijn opgetreden: Prof. dr. J. Huizinga, over: De Nederland sche beschaving in haar historische groei, prof. Jhr. dr. D. G. Rengers Hora Siccama, over: Het staatsrecht der republiek, prof. mr. Paul Scholten, over: Het staatsbe ste! sedert 1814, prof. G. A. P. Wever, over: Nederland als koloniale mogendheid, Jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaar, over: Nederland's internationale positie. Na de inleidingen was er telkens gele genheid voor gedachtenwisseling, waarvan een ruim gebruik is gemaakt. Het schijnt in het voornemen te liggen binnenkort wederom dergelijke lezingen te organiseeren, waarvoor andere sprekers en toehoorders zullen worden uitgenoodigd. Aldus een tolk van de geheele Koninklijke Marine. In een vergadering van de Vaderlandsclie Club, welke dezer dagen te Batavia werd gehouden, behandelde de heer Quispel, hoofd van den propagandadienst van het departement der Marine, het kruiservraag- stuk. De spreker verklaarde, naar de N. R. Crt. meldt: „Ik weet mij de tolk van de geheele Koninklijke Marine, van den hoog- sten tot den laagsten, zoowel hier als overzee, als ik u zeg, dat wij zes kruisers moeten hebben". Spr. verklaarde verder nog, ervan over tuigd te zijn, dat de regeering een open oog heeft voor de gevaren rondom den Pa cific. „Maar ik weet tevens, dat deze re geering het leveu zou laten, indien zij met een kloek uitbreidingsplan voor het voet licht zou treden." Vrouwen zullen het nijpend tekort aan arbeidskrachten in Duitschland moeten aan vullen. Op een vergadering van landbou wers te Flensburg, in Sleeswijk- Holstein, heeft een partijleider ver klaard, dat de autoriteiten besloten hadden het volgende jaar den dienstplicht tot jonge vrouwen uit te breiden. Het tekort aan arbeids krachten in Duitschland wordt blijkbaar zoo nijpend in sommige bedrijven, vooral in den landbouw, dat wellicht 500.000 jeugdige Duit sche vrouwen zullen worden opge roepen, om een jaar lang werk te verrichten overal waar hun hulp gewenscht is, voornamelijk in den landbouw en in groote gezinnen. Turtrufc ran Singap. 12 Dec. Jodhpt 12 Dec. Buizead (heenreis) LMs (heenreis) Wielewaal |Jodh n Dec. (terugreis) I Pelikaan |Alex 12 (heenreis) I Emoe Rang. 12 Dec. (terugreis) I DOKTER-KANTOORKLERK DE CEL IN. Het Haagsche gerechtshof deed gisteren uitspraak in de strafzaak tegen de 38-jari- gen kantoorbediende J. C. J., die wegens ver duistering en oplichting door de Rotterdam- sche rechtbank tot twee jaar geiangenis- straf is veroordeeld. J. had in dienst van een groote sinaasap- pel-import-firma zich voor medicus uitgege ven en van de vermeende kwaliteit gebruik gemaakt om zich gelden van de firma toe te eigenen. Het Hof heeft gisteren het vonnis van de rechtbank bevestigd, doch bepaalde daarbij dat zes maanden preventieve hechtenis zou den worden afgetroken. Drie menschen verdronken. Door hevige regens is de omgeving van Taloe overstroomd. Het lager gedeelte staat een meter onder water en modder. Vele huizen zijn door het water verplaatst, waar bij drie personen zijn verdronken. Volgens voorloopige berichten zijn gedeel ten van den weg in het gebergte in de nabij heid van de stad in de richting van Air Bangas en Loeboek Sikaping gestremd door vele boomen en een halve meter modder. De telefonische verbinding met Taloe is, al dus de N. R. Ct„ verbroken. Waarschijnlijk is het hospitaal gedeeltelijk vernield. Jong koopman trachtte eerst zijn gezeliing en toen een agent om ver te rijden. De 24-jarige koopman C. S. uit Den Haag was op Nieuwjaarsavond 1938 met een ge huurde auto naar Rotterdam gegaan en had daar de bloemetjes eens buiten gezet. Na in verschillende café's het noodige gedronken te hebben, ging hij weer naar Den Haag terug, thans in gezelschap van een jongedame. In Den Haag was evenwel op het late uur niets meer te beleven en daarom ging het weer in de richting van de havenstad. Op den Schiedamschen dijk kreeg de jongeman oneenigheid met het. meisje, dat, ook tenge volge van diens wilde rijden, uit de auto stapte. Hierna trachtte hij het meisje met zijn auto den weg te versperren. Een con troleur van een scheepsmaatschappij, die een en ander zag gebeuren, waarschuwde een surveilleerend agent, die de auto aanhield. In plaats evenwel van te stoppen, gaf de jongeman vol gas en reed recht op den agent aan, die slechts door op hét laatste oogenblik op zij te springen, zijn leven kon redden. Tot driemaal toe sommeerde de agent den woesteling te stoppen en toen deze eindelijk gehoorzaamde, moest men hem uit den auto trekken en, op het politiebureau gekomen, in een cel opsluiten, daar de man vreeselijk te keer ging. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde den jongeman wegens bedreiging met zware mishandeling, tot twee maanden gevangenis straf. Van dit vonnis was hij in hooger beroep bij het Haagsche gerechtshof gekomen, voor welk college deze zaak gisteren diende. Volgens een der getuigen had vedachte in den auto tegen het meisje, alsvörens zij uit den auto sprong, gezegd: „Ik zal je te pletter rijden!" De procureur-generaal vorderde bevesti ging van het vonnis. De verdediger pleitte vrijspraak. Uitspraak 21 December. Aldus zeven Kamers van Koop handel in een adres aan de Tweede Kamer. De Kamers van Koophandel en fabrieken te Delft, Dordrecht, 's-Gravenhage, Leiden. Rotterdam. Utrecht en Vlaardingen, hebben met betrekking tot de toekomstige ontwik keling van de burgerluchtvaart hier te lan de, een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden, waarin zij ern stig waarschuwen tegen de aanwijzing van „Schiphol" als centrale luchthaven. Wordt „Schiphol" centrale luchthaven, dan wordt een belangrijk gedeelte van het bedrijfsle ven practisch van het internationale lucht verkeer afgesneden. Het vertrouwen in de mogelijkheden van de luchtvaart, dat door de K. L. M. zoo moeizaam is opgebouwd, zal door een dergelijk besluit in breedc kringen worden ondermijnd. Een werkelijk centraal gelegen vliegveld kan, aldus adressanten „Schiphol" nooit zijn. DAAR WAAR DE MINSTE WEER STAND IS. DE SOVJET ZIET HET DUITSCHE GE VAAR TOT OP GERINGE AFSTAND NADEREN... De Engelsche pers houdt zich bezig met de eischen der Duitsehei-s in het Memelland. tot „Anschlusz" van Memelland bij Duitsch land. De „Daily Telegraph" noemt deze eischen, „een ontwikkeling, die moeilijk in overeenstemming schijnt te kunnen worden gebracht met de verzekeringen, dat Duitsch land na de inlijving van de Sudeten geen territoriale wenschen meer had", en bet anti Fransrhe ontreden van Italië, dat weliswaar schijnt te luwen, doch welk verschijnsel daarom een niet minder verontrustend symptoom is." De „Manchester Guardian" wijst erop. dat het Oekrainsche probleem neteliger en gevaarlijker dan ooit wordt, daar het on denkbaar is, dat Duitschland, ontzaglijk machtig als het is en vastbesloten tot. ex pansie naar het Oosten, niet gebruik zal maken van de door dit vraagstuk geboden mogelijkheden. Er kan geen twiifel omtrent bestaan, dat het een groote rol speelt in Hitiers plannen, dat de Polen zich steeds meer bezorgd maken over de toekomst van hun eigen land. terwij] de Sovjet-Unie het Duitsche gevaar ziet naderen tot op ge ringen afstand van het Sovjet-grondgebied De „News Chronicle" bespreekt den Anschluss en de verminking van Tsieechoslo wakije en dan de anti-Fransche campagne van Italië. De Oekrainsche autonomisehe eischen en de M-emel-eischen, en vervolgt dan: Een feit schijnt te zijn. dat Duitschland en Italië beide Europa afzoeken naar de liinen van den minsten weerstand. Hebben zij deze gevonden, dan slaan zij toe. Het is daarom van belang, dat de totali taire staten zich ervan bewust zijn. dat de liin van den minsten weerstand niet te vinden is in de Britsche- en Fransche demo cratieën. „Times" bepleit de wenschelijk- heid. De „Times blijft de aandacht vestigen op de wenschelijkheid van toekenning der rech ten van oorlogvoerende aan Franco. In een artikel van zijn correspondent te Burgos, wees het blad er gisteren op. dat .de meeste neutrale waarnemers in Burgos tot de conclusie komen, dat een aanzien lijke verbetering in den tegenwoordigen toestand toekenning vooronderstelt van de rechten van oorlogvoerenden aan generaal Franco. Intusschen wordt de wensch van de rechtschen tot verbreeding van den grondslag hunner Europeesehe vriendschap pen verijdeld en worden zij gedreven tot een bijna uitsluitende samenwerking met hun tegenwoordige bondgenooten." Verklaring van Znid-Afrikaan- schen minister inzake koloniale kivestie. eD nieuwe Zuid-Afrikaansche minister voor de miinen, Reitz. die een bezoek aan Zuid-Amerika brengt om van een ernstige ziekte (e herstellen, heeft bij zijn aankomst 'e Buenos Aires verklaard, dat de overwel digende meerderheid der Zuid Afrikanen bezield is met den onwrikbaren wil, dat 7. W.-Afrika en Tanganyika niet aan Duitschland worden teruggegeven. Sprekende over dr positie van Zuid-Afri- ka als een onafhankelijk land binnen het Britsche gemeenebest zeide Reitz: „Als oud republikein. die tegen de Rritten gestreden heeft, en als zoon van een ond-president van den Oranie Vrijstaat, geloof ik de meening van het meerendeefl mijner Ne- dertandsch-sp rekende landeenootrn weer te geven, wanneer ik zeg. dat wij binnen het Britsche gemeenel>est vrijer en veili ger zijn dan in de dagen van onze republie ken, Tengevolge van de verscherpte anti semiotische maatregelen in Hongarije. De Hongaarsche bladen melden, dat het ontwerp der nieuwe Jodenwetten gereed is, De regeering zal het ontwerp waarschijn lijk in de komende dagen aan de Kamer voorleggen. Volgens de bladen valt een verscherping der bepalingen tegen de Jo den te verwachten, en wel betreffende de verhouding tusschen Joodsche en niet- •Toodsche Hongaren, waarvan het percenta ge, tot dusver 80 tot 20, gebracht zal wor den op 93 tot 7. In rechtsche kringen neemt men aan, dat het rasvraagstuk voortaan sterker op den voorgrond zal staan. In regeeringskringen verluidt, dat de regeering de emigratie der Joden zooveel mogelijk wil bevorderen. De berichten over verscherping van de anti-.Toodsche wetten hebben ertoe geleid, dat de Joden te Boedapest zich op groote schaal laten bekeeren. Volgens de „Vibradat" hebben se dert verscheidene weken ongeveer 20.000 Joden bij de rabbinaten me- dedeeling gedaan van hun besluit, over te gaan tot bet katholieke of protestantsche geloof, teneinde te ontkomen aan de gevolgen van de wetgeving. De toeloop is volgens bet blad zoo groot, dat de Joden, die zich op het oogenblik bij de rabbinaten vervoegen, niet voor Juni 1939 ontvangen kunnen worden. Father Couqhlin spreekt niet mens de kerk. na Kardinaal Mundelcin, aartsbisschop van Cliicagn heeft in een radiotoespraak gezegd, dat father Conghlin, de bekende „radio priester" uit Detroit, niet gemachtigd was om namens de katholieke kerk te spreken Hij voegde hieraan toe, dat de radiopraatjes van father Coughlin niet de leerstellingen of gevoelens van de kerk vertolken. Aankomst tt Band, 12 Dec. Rang. 12 Dec, Basra 11 Dec. Basra 12 Dec. Jodhp. 12 Dec. Van Wielewaal geen opgave ontvangen. Herinnering aan het Lindbergb-drama. De ex-rechercheur Gaston Means ,te Spring» field (Missouri), die in Juni 1933 tot zes tien jaar gevangenisstraf was veroordeeld, omdat hij de vrouw van den uitgesver van de Washington Post 100.000 dollar afhan dig had gemaakt door te beloven, dat hij de ontvoerde baby van Lindtoergh voor deni dag zou brengen, is na een operatie ten gevolge van hartverlamming overleden. Vulcaan in werking. De vulcaan Asama nabij het vacantieoord Karuizawa, in Ja pan, is weer gaan werken. Zondagavond ontstond een uitbarsting, welke van zwaar gerommel vergezeld ging. De „Condor" gelicht en gebroken. Het Duitsche vliegtuig Condor" is uit het wa ter gelicht. Door ddm taiphoen van de vo rige week is de machine blijkbaar zwaar beschadigd geworden. Tijdens de werk zaamheden brak zij althans uit elkaar. Gevecht met rebellen bij Bethlehem. Nabij Bethlehem heeft zich ee» gevecht afge speeld tusschen troepen em rebellen, waar aan ook door vliegtuigen werd deelgeno men. Er vielen verscheidene gewonden, waaronder een soldaat. In het district zijn 31 arrestaties verricht. Geen Duitsche schepen meer In de haven van New-York? Morris, de voorzitter van den New Yorkschen gemeenteraad, heeft verklaard, dat de gemeenteraad ^zou over wegen om als antwoord op de vervolging van Joden en christenen in Duitschland, Duitsche schepen uit de haven te weren. Gepensioneerde ambtenaren moeien zlclr aangeven. Aan gepensioneerde ambtena ren in Duitschland, tot den leeftijd van 70 jaar is medegedeeld, dat zij zich moeten aangeven om weer van hun diensten ge bruik te maken, teneinde te voorzien in het tekort aan pei-soneel in Oostenrijk en het Sudetengebied. Noodlottige voedselschaarschte in onze Oost, Üit Zuid- en Midden-Timor worden door de N. R. Ct., eenige sterfgevallen gemeld tengevolge van het eten van vruchten van den poetak-boom, welke, genuttigd werden in verband met de schaarschte aan le vensmiddelen. Vrijhandel voor Amerika. De onderml» nister van buitenlandsche zaken Sayre heeft gezegd: Amerika kan buitenland sche markten veroveren en vasthouden, wanneer wij slechts trounv blijven aan onze beginselen. Sayre drong op vrijhan del aan als op den weg om de Ame- rikaansche katoen op buitenlandsche markten te brenigen. Poolsoh protest te Praag. De Poolschs gezant heeft de Tsjecho-Slowaaksche re geering een nota overhandigd, waarini geprotesteerd worclt tegen zekere artike len in de Tsjechoslowaaksche pers overt het Oekrainsche vraagstuk. De verkiezingen in Zuid-Slavië. De of- ficieele uitslagen van de verkiezingen) voor het geheele land luiden: Lijst- Stoyadinowitsj 1.666.519 stemmen, d.w.z. 58.9 procent. Lijst-Matsjek 1.370.823 stem men, d.w.z. 40.21 procent, Lijst-Liotitsf 30.310 stemmen of 1.30 procent. De re geering heeft dus een overweldigende meerderheid behaald. Duitschland nagevolgd! Drie wijken in£ Haifa straft de Britsche militairen met een collectieve boete van 400 pond sterling, nadat daar gisteren twee Joden vermoord zijn. Vrouwen met kale hoofden? Volgens heï Schwarze Korps stelt men in zekere krin gen voor de hoofden van Duitsche vrouwen die zich schuldig zullen maken aan „ras senschennis met Joden", kaal te scheren. Zwitserland geen bodem voor nationaal so cialisme. Het Zwitsersche telegraaf* agentschap meldt uit. Bazel, dat de groep- Bazel van de Zwitsersche nationaal-socia- listische arbeiderspartij tot ontbinding be sloten heeft. ïncident in Slowakije. - Tijdens een betoo- ging der Duitsche partij in Slowakije, is «oor de pro-ÏIongaarsche bevolking gepro- esteerd. Het kwam tot. ongeregeldheden, onhag zijn de verkiezingen voor den land- f ag- De Joden moeten apart stemmen. Kranten in Roemenië verboden. Overeen' komstig de nieuwe perswetten zijn 135 or ganen verboden, waaronder het eenige groote nationaal socialistische dagblad. Cian° naar Hongarije. De Italiaansche ml' nister-president Ciano zal onofficieel naar Honganje gaan. Men neemt echter aan nat nij met rijksregent Horthv verschil lende zaken Oost Europa betreffende zal bespreken. Handel van Hongkong belemmerd. De bul' tenlandsche handel van Hongkong welke jaren zeer welvarend was heeft thans zwaar te lijden van de liezetting van Kan on door de Japanneezen. De handels in- en uitvoer zijn millioenen teruggeloopea.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2