JlyendcL De „Tromp" krijgt een bioscoop Dinsdag 13 December 1938 Tweede Blad ^■tadóniexuuJi Prachtig cadeau, aan te bieden Hr» Ms* „O 12" en „O 15" zijn weer thuis Geslaagde brand-blusch- demonstratie „Morgenrood" De zingende lamp Hedenavond geen taptoe Helders gevleugelde gasten Chaotisch Europa ALGEMEENE BEGRAFENISVEREENIGING „DEN HELDER" door comité „Onze Marine" namens het Nederlandsche volk Interview met den heer Angenent. „373 Juffrouw „373 i i „U spreekt met 373, ,-,Comité Onze Marine" „Ja, meneer Angenent, met de Helder- sche Courant, komen we even gelegen?" „Natuurlijk beste man, altijd, maar schiet De heer Angenent, geestelijk vader van „Onze Marine", op, want de koffie is net bruin!" Tien minuten later zitten we in het kantoor van den heer Angenent. Een specifiek marine domicilie met marine-kalenders, marine-pren ten, met tijdschriften, met kaartsystemen en een, zoo op het oog, ontzaglijke wanorde van paperassen en bescheiden. Achter het bruine bureau de populaire „Onze Marine"-man: met z'n oolijken kop, zijn glimmende artisten- haardos en de vroolijk-tintelende oogen. Waaraan hij het bezoek te danken had...? „Ja, meneer Angenent, we hoorden zoo van terzijde dat U met plannen rondliep om de „Tromp" een bioscoop aan te bieden". „Wie vertelt dat?" informeert onze man, die kijkt alsof er van dit bericht ganschelijk niets waar was. „Van doorgaans wei-ingelichte zijde" meneer, om in de terminologie te blijven. Maar... is het zoo?" Er valt een beangstigend zwijgen in het sche- mer-donkere kantoor en de „Staalmeesters"- kopie staart dreigend op den interviewer, die eerst weer bijkomt als een gedienstige geest hem een boordevolle kop koffie brengt. „Compleet met toebehooren". Ineens schiet de heer Angenent dan van wal. Ja, het is waar, er komt een „bioscoop" op de „Tromp", of beter gezegd: een cinema-appe- ratuur voor geluidsfilms. Geheel compleet, met een ingebouwde electrische gramofoon boven dien. Dat was noodig voor die gevallen, wan neer ze „stomme" films draaien. „Dat is geweldig meneer Angenent, wat zul len ze daar op de „Tromp" wel van zeggen? „Ik hoop, dat het naar den zin is, van de jongste matroos tot aan den hoogsten officier toe, maar daar ben ik nogal gerust op. Ik heb natuurlijk van te voren mijn bakens uit gezet bij den commandant, en die was er sterk voor. En dus... krijgt de „Tromp" z'n bioscoop, zooals U dat zegt." Aardig en... nuttig „Een aardig idee meneer Angenet!" „Ja, aardig en nuttig ook. Want behalve dat de Tromp"-menschen hier een blijvend stuk amusement in hun midden krijgen, is de gelegenheid geschapen op uitstekende wijze de kennis van Nederland en het Nederlandsche volk uit te dragen. „Eco nomische Zaken" in Den Haag bezit een unieke verzameling films van land en volk, en daarmede zal men in de buitenlandsche havens „reclame" kunnen maken, om dat leelijke woord maar te gebruik n. Ook de Nederlandsche filmindustrie heeft daar voor goede films. Ze kunn n daaruit in het buitenland iets leeren van de wijze waarop het Huis van Oranje hier werkt en leeft, ze kunnen zien wat de Hollanders bereikt hebben op velerlei gebied, en ze zullen den geest van het land zien en... hooren. Ja, dit mes snijdt wel aan vele kanten." Over effect gesproken. „A propos... om een voorbeeld te geven. Het is nog niet zoo lang geleden, dat er er gens in het buitenlnad. het doet er niet toe waar, een internationale inschrijving gehou den werd voor een en. rm havenwerk. Ook de Hollandsche industrie had ingeschreven. In die dagen kwam er juist een oorlogs schip uit ons land in de desbetreffende ha ven. Als gewoonlijk vond de instuif voor autoriteiten plaats en daaronder waren ook de heeren, die het werk in kwestie te ver geven hadden. Aan boord werden Hollandsche films gedraaid, waaronder er waren, die een beeld gaven van de „Zuiderzee-werken" en van andere haven- en waterbouwkun dige werken. Wat men zag overtrof iedere verwachting en... een paar dagen na dato kreeg de Nederlandsche firma de gunning. Men kan het toeval noe men „Wordt het apparaat spoedig in gebruik genomen?" „Nog voor het vertrek van Hr. Ms. „Tromp" naar de Middellandsche Zee. De aan bieding zal 5 of 6 Januari plaats hebben te Rotterdam, waarbij tegelijk de eerste film- voorsteling gegeven wordt. Wie die verzorgt, verklap ik nog niet." Wie het mogelijk maakte. „En wie heeft dit nu alles finantieel mo gelijk gemaakt, meneer Angenent?" „Wel, het comité „Onze Marine" heeft zich met het idee en de uitwerking belast, terwijl vrijwel uit alle kringen der Nederlandsche be volking bijdragen beschikbaar gesteld werden. Namens hen zal dan ook het Comité het ca deau overdragen." „Dat was dan een mooi gebaar!" „Is 't ook, en twijfel er niet aan of de „Tromp"-bemanning zal dat op de juiste waarde weten te schatten. Het zal haar weer eens doen ervaren, dat ons volk zijn marine niet vergeet!" Met den wensch, dat dit in de toekomst nog méér moge blijken, nemen wij af scheid. In de overtuiging dat deze kleine, beweeglijke man van „Onze Marine" het goed meent met de Nederlandsche marine in het algemeen, doch ditmaal wel in het bijzonder met de „Tromp"-bemanning. Ze zullen benijd worden Een compliment tenslotte nog aan 't adres van „Onze Marine", welk Comité weer eens bewezen heeft, zjjn taak ten volle te verstaan. Hedenmorgen de haven binnen- geloopen. Ze zjjn weer thuis, de beide onderzee booten, Hr. Ms. O 15 en O 13, thuis, na een afwezigheid van circa twee en een halve maand, die de reis naar Neder- landsch »Vest-Indië uit en thu - in beslag nam. Zooals iedere Nieuwedieper zich nog wel zal herinneren, vertrokken beide schepen op 30 September uit de haven, teneinde hun taak in Cura^ao te vervul len in verband met de wel bijzonder on- rustigen wereld-toestand. Op 30 October d.a.v., dus precies een maand later, werd gemeerd te Willemstad en had men zon der bijzondere moeilijkheden de groote oversteek volbracht. Inmiddels werd -Ir. Ms. „Gelderland" klaar gemaakt, die bij aankomst in de West de beide onderzeerooten afloste, welke beiden naar Nederland teruggingen. Nadat men te San Juan op Portorico voor het laatst aan wal was geweest, ving weder om, ten tweede male binnen een zoo kort tijdsbestek, de oversteek aan. Dwars over den Oceaan naar de Azoren. Het is niet voer de eerste maal, dat zulk eer. reis gemaakt werd en het zal ook de laatste w. niet zijn. Maar toch willen wij er op wijzen, dat het bevaren van dez~i reuzen- trajecten nog steeds het monopolie van de Nederlandsche marine schijnt te blijven, ge zien altham de wijze van reageeren in het buitenland. In ons land is men er echter reeds zoo gewoon aan geraakt, dat over dergelijke „voyagieën" oiiet eens meer gesproken wordt. Doch thans zijn ze weer thuis en het ge miste Sinterklaasfeest kan thans een dubbel Kerstfeest worden... Om ca. half 9 arriveerden beide schepen aan den havenmond en nog vóór 9 uur werd gemeerd op de bekende plaats achter in de haven. Verscheidene familieleden en andere belangstellenden waren pr sent en het gezwaai en geroep heen en weer was al precies als we dal zoovele malen bij- gwoond hebben. Het einde van een groote reis, die we derom bewees, dat men bij de Neder landsche marine met dit materieel weet om te gaar. zooals wellicht nergens anders. Zij nog vermeld dat deze tocht gemaakt is onder commando van den luitenant ter zee lste kl. A. B. M. van Erkel (comi andant van de O 15); commandant van de O 12 was de luitenant ter zee 2e kl. J. F. van Duim. Felle benzine branden in enkele seconden gedoofd. Gisterenmorgen heeft op een terrein, tus- schen Javastraat en Singel, een brandblusch- demonstratie plaats gehad met schuimblusch- apparaten en schuimspuiten, uitgaande van de N.V. Saval apparatenfabriek te Princenhage- Breda. De demonstratie was op initiatief van den luchtbeschermingsdienst en werd bij gewoond door het geheele College van B. en W. en door vrijwel alle hoofden van dienst, door ingenieurs van de Marinewerf en eenige Marineofficieren. Gedemonstreerd werd eerst met het „Saval" CO2 koolzuursneeuwapparaat. Eenige van de voordeelen van dit apparaat zijn, dat het niets beschadigt en dat het electrisch niet geleidend is, terwijl het geen schadelijke bestanddeelen bevat. Het Saval CO2 koolzuursneeuw-apparaat be staat uit een C02-cylinder, waarin zich vloei baar koolzuur bevindt onder een druk van pl.m. 70 Atm. Door het openen van het ventiel stroomt het vloeibaar CO2 uit en komt in de sneeuwhoorn tot ontspanning en verdamping. Hierdoor wordt het CO2 zoodanig gekoeld, dat een gedeelte in sneeuwvorm overgaat en de rest als sterk gekoeld gas wordt afgeblazen. Het resultaat met dit apparaat was ver rassend. Een felle benzinebrand was in slechts enkele seconden gebluscht, terwijl aangetoond werd, dat het schuim zoo af dekt, dat de benzine eronder volkomen ge- isoleerd was. Op een bak benzine werd schuim gespoten en daarop krullen gelegd, die in brand werden gestoken. Het bleek, dat de krullen verbrand den, doch dat de benzine onder het schuim vol komen onaangetast bleef. Hetzelfde bevredigend resultaat werd met de schuimbluschapparaten en schuimspuiten be reikt. Een groote houtbrand werd in minder dan geen tijd gebluscht. Een teerveld van 35 a 40 m2 op asfaltpapier, bespoten met olie en benzine, werd in enkele seconden leeggespoten. De vlammen werden er als 't ware afgespoten. De rookontwikkeling hierbij was geweldig grootsch en imposant. Het resultaat van een en ander was in derdaad bevredigend, al was de blussching in zooverre gemakkelijk, dat men den brandhaard van alle kanten kon bereiken en de hitte in de buitenlucht natuurlijk nooit zoo groot is zoo hinderlijk als bij een brand binnenshuis. Toch zou men met zoo'n apparaat in huis, in geval van brand werkelijk geholpen zijn en de fabriek wil de apparaten, via de gemeente, op zeer billijke voorwaarden leveren. De prijs is dan 1.90 per jaar, terwijl na 10 jaar het apparaat eigendom van den gebruiker wordt. Het gemeentebestuur zal er nog over moeten beslissen of het hier zgn bemiddeling wil en kan verleenen. DE OPERETTE „DE VICE-ADJHRAAL". In de advertentie van „Harmonie", opgeno men in ons nr. van Zaterdag, stond het adres van den secretaris foutief Vermeld, Dit moet zijn Meeuwenstraat 19. „DE TOELAST" is een best Café Kom maar, ge zijt tevree Uw hart moet elk uur 840 kg bloed door Uw aderen pompen. Deze prestatie komt overeen met de kracht, noodig om een gewicht van 60 kg niet minder dan 13 m hoog te tillen. Dag in, dag uit, héél Uw leven lang, moet deze motor van Uw orga nisme dus zwaar werk ver richten, zonder rust, zonder vacantie, zonder ontspanning. Wees daarom goed voor Uw hart en bespaar het de extra zweepslagen door de prikkelen de werking van de coffeïne. Elk kilo koffie bevat gemiddeld 12 gram coffeïne. Koffie Hag, de echte, fijne hoog- landkoffie is gegarandeerd cof- feïnevrij, heeft dus geen prikke lende werking op hart s. en zenuwen. Bovengenoemde vereeniging geeft op Zater dag 17 Dec. haar eerste concert in dit seizoen in Casino. Het programma vermeldt een elftal liederen te zingen door „Morgenrood" en door het Kinderkoor. De pianobegeleiding der lie deren berust weer bij Mevr. M. H. Nijmeijer Moorman. Na de pauze zullen eenige leden van de M.U.L.O.-vereeniging een klucht in 2 bedrijven opvoeren. Voorts verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. Oud-Onderofficieren en Kinderzegels On een gisteravond gehouden vergadering van den Bond va'n Oud-Onderofficieren is we der spontaan gebleken, dat men mee-leeft met de belangen van het misdeelde kind. Door een onzer bestellers werden zegels aangeboden, na dat er door hem op gewezen was, dat het aan deze vereeniging te danken was, dat zaalver koop kon plaats hebben. Dat had ten gevolge, dat in 1937 de opbrengst met ruim 400.— opgevoerd werd. Gisteravond werd in eenmaal voor niet min der dan 40.aan zegels gekocht. De over waarde daarvan is voldoende voor de 14-daag- sche verpleging van een patientje. Meubelfabriek „De Ster" heeft het laatste wereldwonder. Men hoort wel eens vertellen, dat de won deren de wereld uit zouden zijn, maar niets is minder waar. Diegenen, die dit alsnog trach ten tegen te spreken, adviseeren wij om zich zoo spoedig mogelijk naar de bekende Meu belfabriek „De Ster" in de Spoorstraat te be geven, alwaar men dat wonder aanschouwt: het is niets meer en niets minder dan... de zingende lamp. Een lamp, die zingt... wie hoorde daar ooit voorhéen van. Maar het feit ligt daar. Men heeft den alleenvèrkoop voor Den Hel der verkregen van deze wereld-schlager van de laatste radioshows, terwijl de H.R.C.O. .dit meubel aanbeveelt. Wie iets bijzonders wil zien spoede zich naar „De Ster". Het nieuwste van het nieuwste staat in de étalage! Naar men ons mededeelt, zal er hedenavond geen taptoe plaats hebben. Waarschijnlijk zal de taptoe volgende week gehouden worden. De bonte Kraai De herfst had zijn intrede gedaan en met gierende stormvlagen het laatste restje zomer verjaagd. In teugelloozen vaart woedde de storm boven onze stad, met zijn niets ont ziende, alles vernielende kracht. Takken wer den van de boomen gerukt, dakpannen sneu velden, als door onzichtbare handen naar be neden gekeild. Tevens deed Pluvius zich ter dege gelden met zijn stroomende pijpestelen. Slaapkamers werden herschapen in zwembas sins, zolders gepromoveerd tot badkamers, met als douches de lekkende daken. Onze gevederde vriendjes hadden echter be reids aanstalten gemaakt om naar mildere oorden te vertrekken. De op geregelde tijden weerkeerende groote trek was begonnen!! Een millioenenleger van vleugeldragers had zich wederom losgemaakt van hun hooger gelegen geboorteplaatsen (en ook de trekkers uit ons land) om maar gauw-gauw het mildere zuiden te bereiken. Vele van die noordelijke vogels kwamen via ons land, toefden hier een wijle, maar gingen dan spoedig weer verder. Dat waren de doortrekkers, waar ik later wel op terug kom. Er waren er echter ook, die het hier in ons land al welletjes vonden, geen milder klimaat verlangden en hier naar hun zin genoeg voed sel konden vinden, gedurende de wintermaan den. Dat waren de Gasten, en als eerste noem ik de Bonte Kraai. Op een morgen was hg gearriveerd, plotse ling! Buigend zat hg tusschen eenige familie leden, zwarte Kraaien, te v. rtellen wat hij van dezen zomer zoo als meegemaakt had in zijn woongebied, Siberië of de landstreek beoosten de Elbe. „Kro-Kro!" rolde nu ei dan zijn schorre roep over het landschap. Ook anderen mochten weten, dat hij er was! 't Was net of hij ze uitnoodigde hem maar eens goed te be kijken, z'n stemmig grijs-met-zwart tenue. Dat mocht er zijn in vergelijking met het sombere zwart van zijn neven en nichten: hij had ten minste nog wat afwisseling in zijn veerenkleed. Ondanks deze verre van bescheiden ontboe zemingen van onzen vriend, zullen we hem eens een beetje van meer nabij bekijken. 't Is ontegenzeggelijk een forsche knaap, zooals hij daar zit. Z'n lengte bedraagt dan ook haast een halve meter. De kop, keel, vleugels en staart zijn zwart, de rest is grijs, dus slechts een twee-kleurendruk. De nestbouw verschilt niet veel van de bij ons veelvuldig broedende zwarte kraai, dus ook een takkennest belegd met wol en zaadpluis. De ei .ren zijn ook onge veer gelijk, iets kleiner maar met dezelfde kleur en teekening. We kunnen deze grijze kraaien gerust be schouwen als behoorend" bij de reinigings dienst, want met het voedsel nemen ze het niet zoo nauw. Alles is van hun gading: rotte vruch ten, aas, muizen, kevers, ja wat niet? Vooral bij de boerderijen op de mestvaalten zijn ze bij bosjes te vinden. V anneer echter de kieviten weer terug- keeren en met zoevenden vleugelslag stoeien boven de drassige weilanden, de ooievaars weer klepperend hun aankomst vertellen, de zwaluwen weer achter insecten-gebroed aan jagen, dan is de tijd aangebroken, dat de „schierroek" weer terugkeert naar zijn ge boortegrond. Nog een laatste maal rolt zijn diepe basstem over de groen wordende velden en... hij is weer verdwenen. Voor hoe lang? de Jong. Nog enkele dagen, dan zullen de Kerstklok ken hun roep over de wereld doen hooren. Het „Vrede op aarde" zal in tal van toon aarde i en op tal van plaatsen worden ge zongen. Het zal klinken door de hooge gewel ven van de Kathedraals en uit de luidsprekers in de kroegen. Het zal zingen in de woningen van de rijken en zal vertolkt worden in het huisje, waar de handen van werken moe zul len rusten om den geest in stille devotie het lied van het Kinceke in de kribbe te doen ontvangen. „Vrede op aarde", het klinkt bijna als een satyre, als een hoon op een wereld die ver scheurd is door een geest van wantrouwen, die zich gereed maakt voor een strijd, zooals Europa die nog met zag. En toch: „vrede op aarde" voor een ieder, die aan het eind is van zijn eigen kunnen en zich overgeeft aan dien Vorst des vredes, die voor zijn eigen vijanden bidden kon. De waarheid van het kerstevangelie is nooit afhankelijk van uiterlijke omstandigheden. Onze wereld is een chaos. Er is wellicht nimmer zoo met het recht gesold als in onze dagen, er is nooit zooveel onwaarachtigheid geweest als nü. Men spot met alle rechtsge voel. Hoe handelt nu Italië weer tegenover Frankrijk. In i93o sloot men het Fransch Italiaansche verdrag. Mussolini had toen de zekerheid noodig, dat Frankrijk zich afzijdig zou houden bij het Abessijnsch avontuur. Hij deed toen consessies en Frankrijk hield zich af zijdig, al deed het mee aan de sancties van de volkenbondsmogendheden tegen Italië. Nu zet Mussolini Frankrijk deze twee slachtige houdnig betaald, door het ver drag te negeeren, nu Frankrijk er aan herinnert. Het is een onrecht, flat Frank rijk wordt aangedaan, maar het leert tevens, dat men maar niet ongestraft van twee walletjes kan eten, zooals Frankrijk getracht heeft te doen. Men negeert tegenwoordig zoo gemakkelijk eenmaal gesloten verdragen. Men breekt zoo licht het gegeven woord. In dit opzicht is ook leerzaam wat Duitschland doet ten aanzien van Memel. Plechtig heeft Hitier verzekerd, bij zijn veroveringstactiek in Tsjecho-Slowakije, dat hij in Europa geen territoriale wen- schen meer had. En nu weet men vrijwel zeker, dat het lot van Memel beslist is en dat het bij Duitschland ingelijfd zal worden. In Engeland schijnt men zich daar al mee verzoend te hebben volgens de „Daily Tel." Wie zal dan volgen?..." Bij een dergelijke mentaliteit van de volkeren kan mén allés verwachten. Goedgek. bij Kon. besluit 27 Juli 1934 No. 31 Uitvoerder: J. C. HUBER, Hoogstraat 41 - Tel. 614 BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Het Duivelslegioen" en „Leert het Leven liefhebben". Rialto-theater, half acht. „Kind-Vrouwtje". Witte Bioscoop, half acht. „De Man die zich zelf vond" en „Ontmaskerd". Heden: Luth. Kerk, 8.15 uur .Propaganda Zendings avond. Casino, 8 uur: Feestavond „De Sperwer". Café „Prins Hendrik", Julianadorp, Pluimvee tentoonstelling. Donderdag 15 December. Casino, 8.30 uur: Uitvoering „Harmnonie". Zaterdag 17 December. Casino, 8.15 uur: Concert „Morgenrood". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 751.5 Temperatuur lucht 7.9 Wind; richting: Z.W. kracht: 4 Licht op 4.16 Op de gehouden internationale Pluimvee tentoonstelling van „Avicorni", te 's-Graven- hage, behaalde onze plaatsgenoot, de heer J. Wiering, met zijn inzending zilverbraekel haan, broed 1932, een len prijs en eereprijs, met praedicaat: zeer goed. Onze stadgenoot, de heer W. O. Prins, van de „Nillmy" is benoemd tot inspecteur va i de Levensverz. Mg. „Utrecht" met stand plaats Rotterdam. In verband met deze pro motie moet de heer Prins ook het secreta riaat van Tavenu neerleggen, welke functie wordt overgenomen door den heer H. W. Rey- nen, Javastraat 163,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5