Joden en Dyitschers kennen niet naast elkaar leven" H eld minister ten onrechte clearingge'den in? Oe belasting op automobielen ondragelijk Joden moeten de eerste boefefermijn betalen Hitler-practijken in Amsterdam „Geen reorganisatie van bloembollencultuur" Opleving in het vrijzinnig kerkelijk leven van Noord-Holland Een match Euwe-Botwinnik Ossenaar bekent misdaad De hulp aan de Joden &-cfiaken Uit onze omgeving Sterfte door mond- en klauwzeer Dc vier ton overschreden Wieriugermeer cn bestaansmogelijkheid den oever. 5p Koning Winter. alkmaar, 12 Dcc. pttrmerend, 13 doe. NOORDSCHARWOPPE, 13 Dec. Rijke Joden moeten hun minder goed bedeelde rasgenooten hel pen. In verband met de verschillende berichten in het buitenland over voornemens tot verdere maatrege len tot uitschakeling der Joden ver klaart men volgens het Duitsche Nieuwsbureau in welingelichte krin gen, dat het doel van alle reeds ge nomen en nog te verwachten maat regelen is de emigratie der Joden uit Duitschland en dit niet alleen in het belang van 't Duitsche volk, maar ook in het belang van de Jo den zeil. Nu Duitschland zijn volkseenheid ver worven heeft, zal het toch steeds, ondanks alle maatregelen, die immers juist wrij vingen moeten verhinderen aldus deze verklaring, tot moeilijkheden komen. De Joden en de van hun volk bewuste Duit- schers kunnen niet met elkander in over een stemming gebracht worden, zooals de geschiedenis voldoende heeft bewezen. Daarom is een scheiding tusschen de Joden en het Duitsche volk gewenscht. De tot dusverre uitgevoerde juridische scheiding moet nu een feitelijke worden. Geen „Jodenban". Het is onjuist te spreken over een „Jo denban". De beperking van de Joden tot bepaalde woonwijken van Berlijn of in stelling van een ghetto is niet juist. Men zal er toe komen in alle aan Joden be- hoorende huizen ook slechts Joden als huurders te laten wonen. De streng wette lijke uitschakeling der Joden uit het be drijfsleven gaat natuurlijk verder, aldus het D.X.B. Maar ook hier vormt het bui tenland zich een volkomen onjuist beeld. De verordening van 12 November 1938 be paalt dat vanaf 1 Januari 1939 Joden geen' afzonderlijke zaken, geen inkoopkantoren etc. meer mogen hebben en geen handwerk- beroep meer mogen uitoefenen. Maar na 1 Januari 1939 zullen de Joden in alle Duitsche zaken kunnen koopen en eveneens vrijen toegang hebben tot Duit sche café's en restaurants. Men zal waar schijnlijk eenige zaken en café's voor de Joden gesloten houden. Men zou zich ook nauwelijks kunnen in denken, dat Joden er prijs op zouden stel len te komen bijv. in den Kaiserhof te Ber lijn of in den Deutschen Hof te Neuren berg. In het algemeen echter zal den Joden iedere zaak en ieder café open staan. Staat moet emigratie vergemak kelijken. Wanneer het doel van alle maatregelen de emigratie der Joden is, is het natuur lijk, dat de staat de emigratie van zijn kant naar vermogen vergemakkelijkt. De moeilijkheid ligt hier immers uitsluitend en alleen in den fransfer. Misschien zouden zoo gaat de verklaring verder buitenlandsche Joden deviezen ter beschikking kunnen stellen, zooals zij dat gedaan hebben voor de Oostenrijksche Joden. Iedere rijke emigreerende Jood heeft eenigen armen Joden de emi gratie mede mogelijk gemaakt. Langs dezen weg ziet men oplos singsmogelijkheden en heeft men in het oude Duitsche Rijk gedeeltelijk ook reeds pogingen in het werk gesteld. Ook Duitschers moeten verhuizen! Ten slotte moet nog geconstateerd wor den, zoo eindigt dit D.N.B.-bericht, dat door de volksche maatregelen niet een zijdig de Joden getroffen worden. Men be hoeft slechts te denken aan de wet op de bescherming van het bloed of aan het feit, dat niet alleen Joden uit Duitsche huizen, maar eveneens Duitschers uit Joodsche huizen zullen moeten verhuizen. Al deze maatregelen echter worden slechts genomen om toekomstige wrijvingen te vermijden en een dragelijk naast elkander leven mogelijk te maken tot de volledige emigratie der Joden uit het Duitsche Rijk. Individueele acties, zooals zij hier en daar tegen de Jo den nog zijn voorgekomen, zijn al lang definitief verhinderd en zullen zeer streng gestraft worden. Minister Steenberghe stelt een onderzoek in naar de waarheid omtrent jegens hem geuite be schuldigingen. Strijd tusschen N. A. K. en B. K. Z. certificaat. Dezer dagen vestigde het Hsb. er de aan dacht op, dat sinds geruimen tijd van Ne- derlandsche zijde misbruik van de clearing- overeenkomst met Duitschland werd ge maakt ten aanzien van den export van be paalde groentezaden. De minister heeft n.1. de door de Duitsche afnemers op de clea ring gestorte koopsommen van zaden, wel ke voorzien waren van een B. K. Z. certifi caat (Bondsbureau Keuring Zaaizaden) in gehouden, onder de bewering, dat Duitsch land slechts het N. A. K. certificaat (Ned. Alg. Keuringsdienst) erkende. Het blad toonde aan, dat van een der gelijke uitsluiting van het B. K. Z.-certifi caat door de Duitschers, geen sprake was en de minister hier een onrecht tegenover tal van Néderlandsche exporteurs begaat. Thans verneemt het blad, dat minister Steenberghe een onderzoek naar een en an der heeft doen instellen door onzen Rijks- landbouwconsulent ir. Joustra, verbonden aan het gezantschap te Berlijn. Ook zal de Rijkstuinbouwconsulent dr. O. Banga, secretaris de afd. Tuinbouw van den N.A.K. een conferentie hebben met de Reichsnahrstand-autoriteiten. Het merkwaardige is nu, dat men te Berlijn aan dr. Banga zou heb ben meegedeeld, dat men daar geen waarde hecht aan het N.A.K.-certi- ficaat en Duitschland wellicht van de V.A.K.-keuring geheel zal afzien! Dit is dus precies het tegenovergestelde van wat minister Steenberghe als ex cuus voor het inhouden der gelden aanvoerde! Duitschland schijnt overigens de verwach ting te hebben uitgesproken, dat onze regee ring spoedig de gestorte bedragen voor de geleverde zaden aan de betrokken exporteurs zal uitbetalen. Kosten voor hun rekening! De bepaling van het eerste gedeelte van de boete ten bedrage van 1 Milliard mark, welke den Dnitschen Joden en staatloozen Joden die in Duitschland wonen is ongelegd moet voor Donderdag in baar geschieden. Deze joden moeten bij de Duitsche ban ken al hun aandeden en andere effecten de noteren en aan de banken er mededeeling va d<""m. dat zn tot het .Toodsche ras behno ren. Den Joodschen bezitter is echter niet to""-»staa.n uit een safe. welke hij mocht hebben, een dedl van ziin bezit weg te nemen of er over te beschikken, zonder toe stemming van den minister van economi scbe zaken. Indien betaling in baar onmogelijk zou ziin. kan de bank aandeelen of andere ef fent) van voldoende waarde door de auto- laten taxeeren om in betaling aan nemen. Deze aandeelen zullen niet wor den verkocht, doch worden overgedragen aan de Pruisische staatsbank als gevol machtigde van 't ministerie van buitenland sche zaken. De Joden zullen de kosten dezer transac ties moeten dragen. Heden definitief plan tot finan ciering der emigratie? Een definitief plan, waarin, naar verwacht wordt, een beroep op alle naties zou kunnen worden gedaan, zal waarschijnlijk heden te Londen aan de orde komen op de conferentie, waar beraadslaagd zal «vorden over plannen tot financiering der emigratie van Duitsche Joden. Dochtermaatschappijen van Duit sche ondernemingen ontslaan di recteuren en commissarissen. Verschillende dochtermaatschappijen van Duitsche ondernemingen, die in Amster dam hun kantoor hebben, zijn, naar het Volk meldt, reeds eenigen tijd geleden tot ontslag van hun Joodsch personeel overge gaan en hebben de directeuren en commis sarissen door „arische" vervangen. Op diverse instellingen, die in de hoofd stad werken onder een Hollandsche N.V., doch waarvan de aandeelen uitsluitend of bijna geheel in Duitsche handen zijn, wordt van Duitsche zijde reeds eenigen tijd druk uitgeoefend, dat de banden met de Jood sche directie en leden van het personeel worden verbroken. In sommige gevallen wordt het ontslag gerekt, omdat men den deskundige niet kan missen of nog geen plaatsvervanger voor hem heeft gevonden. De Duitschers handelen in dergelijke geval len, zooals hun het beste uitkomt. Voorstellen en amendementen afgestemd. Na de openingrede van dr. A. J. Verhage kwam in de algemeene vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur welke gisteren te Haarlem gehouden werd, de bestuursverkiezing aan de orde. Tn de vacature J. W. A. Lefeber werd do heer M. Veldhuvzen van Zante uit Lisse ge kozen. In de vacature Th. M. van Wavercn werd gekozen de heer S. Verdegaal uit Sas- senheim en in de vacature Jac. de Brahand de heer C. H. Kramer uit Blocmendaal. Aangenomen werd het hoofdbestuursvoor stel, om den duur der vereeniging met 29 jaar en G maanden te verlengen. Daarna kwamen de reorganisatie voorstellen en de daarop ingediende amendementen aan de orde. Reeds van het begin van 1936 af zijn deze een onderwerp van besprekingen in de vereeniging geweest. Het was noodzakelijk, dat de voorstellen en de amendementen een meerderheid van 75 procent van het aantal stem men behaalden. Geen enkel voorstel of amendement verwierf echter dat percentage, zoodat de reorganisatie van de baan is. Na eenige besprekingen werd de begroo- fing voor 1939 sluitende op f 54.660.— goed gekeurd. Nadat bij de rondvraag nog enkele kwes ties ter sprake waren gebrarht, dankte de voorzitter de afgetreden leden van het Hoofdbestuur voor hun arbeid ten bate der vereeniging. Menschen met laag inkomen moe ten rnim 2 maanden alleen voor hun automobielbelasting werken. De verschillende belastingen, welke op de personenautomobielen drukken, vormen voor den automobiel-eigenaar een ondragelijke last, maar men realiseert zich maar héél vaag, tot welk een hoogte deze belasting druk thans is gestegen. Wanneer men hem vraagt eens nauwkeurig op te geven, hoeveel belasting hij per jaar voor zijn nieuwen of 3 a 4 jaar ouden automobiel betaalt, dan zal hij na eenige globale berekeningen er meestal een slag naar moeten slaan, en uit eindelijk tot een veel te laag bedrag komen. Daarom achtte de K.N.A.C. het van belang eens een overzicht te geven, hoe de exploitatie-kosten, zoo laag mogelijk berekend, zich verhouden tot het totaal aan belastingen, dat op de personenautomobiel tegenwoor dig drukt. De K.N.A.C. komt dan tot de slotsom, dat het belastingpercen tage niet minder dan 40 tot 50 van de exploitatie-kosten bedraagt! Blijkens statistische gegevens steeg de „ge middelde" belasting per automobiel van f 137 in 1930, tot niet minder dan 426.in 1937. De laatst verschenen statistiek van de in komsten wijst uit, dat het „gemiddelde" in komen f2.075 bedraagt, (de lagere inkomens onder f 800.zijn weggelaten). Dit beteekent, dat de bezitters van motorrijtuigen „gemiddeld" 20 pCt. van hun inkomen alléén aan belas ting daarop betalen, hetgeen wil zeg gen, dat zij die een laag inkomen ge nieten, ruim 2 maanden alleen voor hun automobielbelasting moeten werken. Een andere, frappante vergelijking valt te maken, wanneer men zich realiseert, dat in 1937 de opbrengst van de motorrijtuigen belasting f 63.454.000 en die van de inkom stenbelasting f 69,370.395.bedroeg. In 1936 1937 waren n.1. 1.284.556 personen voor de inkomstenbelasting aangeslagen. Met een gering verschil van slechts 10 werd dit zelfde bedrag door 148.946 auto-be zitters opgebracht! Ten slotte wordt een vergelijking gemaakt met het automobielverkeer in Engeland, dat in een gelijke periode van 19321937, ten gevolge van een belastingverlaging van 25 pCt. met 50 pCt. is tóegenomen. Nederland zag in vijf jaren zijn „autorrnobielbestand" toenemen van 133.454 tot... 143.836; zegge en schrijve 8 Moge het eindelijk in regee- ringskringen doordringen, dat de kwestie, de automobielbelasting in evenredige ver houding tot de draagkracht van de automo- bielbezitters tc brengen urgent is, in het eco nomisch bestel van ons land, en deze „we tenschap" ook tastbare resultaten opleveren! Drukbezochte „streekbijeenkomst" te Assendelft. Naar aanleiding van het „werkplan" van ds. B. J. Aris te Amsterdam voor de Vrijz. Hervormden in Noordholland (men zal zich de in het najaar te Alkmaar gehouden ver gadering herinneren) hebben Zondagavond afgevaardigden der Vrijz. Hervormden in de classis Haarlem in de kerk te Assendelft een z.g. „streekbijeenkomst" gehouden. Assen del ft is een vacante gemeente, waar het kerkelijk leven niet sterk is. Deze bij eenkomst werd een groot succes. Behalve zeer vele Assendelftenaren, waaronder wa ren, die nog nooit de kerk hadden bezocht, waren tientallen fietsers en bovendien meer clan tien groote autobussen, voornamelijk uit de Zaanstreek, opgekomen. De kerk was met meer da.n 400 bezoekers tot de laat ste plaats bezet. Sprekers waren ds. H. Kreb Uit Westzaan, die tot onderwerp had: „Is geloof luxe?" ds. W. Smits uit Wor- mer met: „Kerkklokken luiden langs de Zaan" en ds. P. Canncgieter uit Kromme nie, die over: „Waar geen hout meer is, gaat het vuur uit" sprak. Het comité heeft besloten met deze „streek- samenkomsten" door te gaan. Voorstel van den ex-wereldkam pioen. Gisteravond heeft dr. Euwe op uitnoodi- ging van de Rotterdamsche Sportpers in ho tel Bristol te Rotterdam een causerie gehou den over de resultaten van het onlangs ge houden A.V.R.O.-tournooi. Hierin heeft dr. Euwe meegedeeld, dat hij Donderdag a.s. in een bijeen komst van het Euwe-comité een voor- stel zal doen tot het organisceren van een ontmoeting tusschen hem en Bot- winnik. Deze wedstrijd zou dan uit twintig partijen bestaan, waarvan hij er tien in Rusland cn tien in Ne derland wil spelen. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling van het comité een match EuweKeres te organi- seeren, maar dr. Euwe meende op dit plan niet te kunnen ingaan. GASDICHTE KINDERWAGEN. - Ook babies moeten bij luchtaanvallen goed beschermd worden! In Engeland heelt men daartoe een gasdichten kinderwagen geconstrueerd, waarop, als een soort schoorsteen, een lucht, ververschingskoker is geplaatst. Door een rond venster kan de baby naar de bom menwerpers kijken Natuurlijk draagt de kinderjuffrouw een gasmasker Deze foto geeft wel een schril beeld van het raf finement der moderne oorlogvoering, welke tot dusdanige beschermingsmaatregelen noodzaakt. Uit minnenijd sloeg hij een bier glas op het gezicht van zijn ri vaal stuk. De gemeentepolitie van Oss heeft gisteren uitgebreide nasporingen gedaan naar den dader van de mishandeling van den 26-ja- rigen Van Lcnt, die Zondagavond in de na bijheid van het café Van Haaren aan den Litherweg werd overvallen en zwaar in het gelaat gewond. Het slachtoffer had verkeering met een der dochters van den caféhouder, en dit wekte de jalouzie van een aantal andere jongelieden. Hierdoor vielen er, vóór de misdaad plaatsgreep, in den loop van den avond reeds eenige onaangenaamheden in het café voor. De politie heeft, naar het Hsb. meldt, gistermiddag te Haren, gemeente Megen, gearresteerd een ongeveer 25-jarigen jonge man, die als zeer vechtlustig bekend staat. Hij werd naar Oss overgebracht en, of schoon hij aanvankelijk ontkende, is hij ten slotte voor de tegen hem aangevoerde be zwaren en aanwijzingen bezweken; hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het aantal sterfgevallen ten gevolge van mond- en klauwzeer heeft in de week van 27 November t./m. 3 December bedragen: 76 runderen, 93 kalveren, 47 varkens en big gen, 5 schapen en 1 geit. Sedert de week 1926 September zijn in totaal aan mond- en klauwzeer bezweken: 5773 run-deren, 6297 kalveren, 4637 varkens en biggen, 384 schapen en 85 geiten. Mild stroomden de (liften voor de vervolgden om geloof en ras. De vanwege het Nederlandsch Jeugdlei ders Instituut georganiseerde geldinzame ling ten bate van de vervolgden oen geloof of ras bereikte gisteren een totaal van f 430.000. Van eenige tientallen, meest kleine gemeenten is nog geen opgave bin nengekomen. In deze plaatsen is later in vele eerst Zondag j.-l. gecollecteerd. Beantwoordt de polder niet aan de verwachtingen? Op de gisteren te Haarlem gehouden ver gadering van den R.K. Diocesanen Land en Tuinbouwbond brachten de kringen Delft en de afdeeling Obdam de beschik baarstelling van gronden in de Wierin- germeer ter sprake. Men had den indruk gekregen, dat dc droogmaking van de Wieringer- meer ten aanzien van het scheppen van bestaansmogelijkheden niet aan de verwachtingen heeft beantwoord. De uitgifte der gronden geschiedt in zeer groote complexen, zoodat slechts weinig gegadigden kunnen worden geplhatst en het overcompleet van jonge boeren nagenoeg niet vermindert, aldus Delft en Obdam. Het hoofdbestuur deelde mede, dat ook in rogeeri ngskringen vele voorstanders van ver pachting der gronden in kleinere stukken te vinden zijn. W1ET11NG EiY Overgang bedrijf. Het molenaarsbedrijf met de bekende meel- molen op Zandburen, van den lieer Jn. Lont Dz is in onderhandsche verkoop overgegaan aan den heer N. Loozen te Zaandam. De ijsbaan. De ijsbaan der Oeversche ijsclub „Voor waarts", gelegen aan den Rijksweg, werd enkele jaren door middel van een motor- pomp volgepompt. Thans heeft men dit economischer ingepikt en voor dit doel een, Amerikaansche windmolen opgesteld. Lus- tier draait het molentje cn de baan staat al „edeeltelijk onder water. Het wachten is nu Gisteren zijn een viertal Wieringer vis- schers met hun gezinnen vertrokken naar Soesterberg. Deze menschen zijn thans in Rijksdienst overgegaan als burger korveeër. Door de slechte uitkomsten van de vissche- rij zijn deze menschen gedoemd hun be drijf vaarwel te zeggen. Een veeg teekea voor de visscherij. Visscherij. Gistermiddag werd in de zaal van üenl heer Lont vergaderd door alle kamer- eru komvisschers, waarbij de verdeeling der plaatsen voor het nieuwe haringseizoen! plaats had. Aanwezig waren de heer van Hengel, Inspecteur der Visscherijen en de heer Vlieger, Opziener der Visscherijen. Behoudens enkele wijzigingen hebben de meeste visschers hun oude plaatsen gehou den. Als nu de haring maar komen wil, POLITIE. Gev.: een rijwielplaatje. Aan komen loo- pen een herdershond. Gev.: een armbandhorloge, Inl. bij den Geni.-bode. ANNA PAVLÜWNA Zakenjubileunn De bekende smederij van P. Wissekerke bestaat 10 Januari 1939 75 jaar en is al dien tijd door de familie Wissekerke gedreven. De zaak is 10 Januari 1864 door den heer W. Wissekerke gesticht en het is zeker merkwaardig, dat de krasse vader van den tegenwoordigen eigenaar, de heer M. Wisse kerke, deze eeuw zaken-bestaan geheel heeft mogen meemaken. Weldra heeft dus 75 j'aar „het lied vari den arbeid" in de smidse geklonken. De heer P. Wissekerke hoopt zeker, en wij wenschen het hem van harte toe, daar nog vele jaren aan toe te voegen. AMSTERDAM, 12 Dec. Veemarkt. 603 vette koeien, le kw. 68 76 ct., 2e kw. 6066 ct. 3e kw. 5058 ct. per Kg. slachtgewicht; 90 melk- cn kalf- koeicn f 100260 per stuk, 31 vette kalve ren: ffe kw. 7080 ct., 3e kw. 6869 ct. per Kg. levend gewicht; 83 nuchtere kalverenl f 610 per stuk, 46 schapen f 1518 per stuk, 578 varkens: vleeschvarkens, wegende) van 90110 Kg. 5859 ct., een enkele bo ven notecring, zware varkens 5758 ct., vette varkens 5657 ct. per Kg. slachtgew., Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen! uit Denemarken. Overzicht: Runderen groo te aanvoer, handel kalm, met iets lagere prijzen. Voor inblikking wordt derde kwa liteit aangekocht. Vette kalveren weinig aanvoer, handel sleepend, prijzen lager- Nuchtere kalveren ruime aanvoer, handel kalm, prijzen voor de mindere soorten la ger. Schapen weinig aanvoer, sleepcndö handel, prijzen lager, Varkens flinke aan voer, handel kalm, prijzen circa 2 cent per Kg. lager. AMSTERDAM, 12 Dec. Binnenl. granen, (boerennoteering): Rog ge 7.237.50, Chev. gerst 7.508, win tergend! 7.307.60, haver 6.256.50, duiveboonen 9.75 10.50, paardebooncn 8.759.10, groene erw ten _8.759.50, alles per 100 Kg. Karwijzaacfl 10.2510.50, blauwmaanzaad 1313.25 peij 50 Kg. WARMENTTUIZEN, '12 Dec. Roode kool 1.30—1.70, gele kool 1.30—15(1, Deensche witte kool 1.Aanvoer: 31.1001 Kg. roode kool, 17.700 Kg. gele kool, 6800 Kg. Deensche witte kool. Aardappelen 2.50—3.30, andijvie 7, ap pelen 714, bloemkool I 9.idem II 1.50! —4, boerenkool 1.60—4.20, bieten O.SO—3.20, druiven 15—25, gele kool 1.30—1.80, srroenci kool 1.30—3.S0, kropsla 0.15—6.52, knolselde- ne 1—2.20. peren 6—9. prei 1.50—3.S0, peter selie 1.20—2.20. roode kool 1—2.60 selderie) 0.(0—1.50. spinazie 0.75—6.82, spruiten 2— toi011!8!™ 13.60, uien 23.80, wortelen! lil50l-O 50V°rteIen 2_4' Witl0f 1 /Jr_6' iclen? Koicn. 580 stuks: 275 vette koeien 6(1-691 om P,°, kocion H5—175, melkkoeien 1S0— -w, 14 paarden 70—160, 60 vette kalveren: ct. 315 nuchtere kalveren 7-17. 30(1 Itüf ^ar™ns ct„ 60 magere var* nVn ie Tr-A 480 hi!?!ron 10—14, 1600 scha len IS 2i.o0, 40 bokken 3—11. RnOEK op LANGENDT.TK, 13 Pee. 3~o "-'0—3.90, drielingen 3—3.10. grovd o'mTo e, npp 55.20. stok 1.10-2, pech o 'i,' k1e,np Peen 0.70—1.10. 1 «m? 1 8; k r(yten 1.30—2.20; rode koot i"oo 7' Rropne kon' 1-30: d. witte kool 1— 9onLi(ÏÏatrn A 8"2f1: c 530; CC 2; andijvie) vXTT BoCrpnkoal 1.90. Dc veiling duurt oort-, BI eigenheimers 2.S0, uien 3.30—3.8(1, C/A?e,n 33.10, grove 3.56—3.S0, peen l.SÖ 77 kleine peen 0.70—1.50 Roode kool 1.30—1.40; gele kool 1.30—1.66 k0°o1 1; d. witte kool 1—1.20; andijvie

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8