1 millioen aan steun Spoor en bussen worden 't eens DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER Nederland offert dagelijks Wat doet Schacht toch in Engeland Beursvacantie Ook Duitschland kan koloniseeren Geld beslist over oorlog en vrede Nieuwe waferwinplaats in Noordholland Noordholland cn dc sterrit naar Montc Carlo Groote Duitsche overwinning in Memel Duitsche vlootmannen Prins Bernhard gast van het Engelsche Koningspaar Vreemdelingen verminderen Britsche werkloosheid KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G 16 DECEMBER 1938 66e JAARG. No. 8492 Minister Colijn beant woordt het N. S. B.- verzoek tot het doen houden van een Kerst collecte .:*sr&r-v# Kerkdiefstallen in Westfriesland duren voort Rijksontvanger gearresteerd Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT i Wiens porfemonnaie het best gevuld is, zal overwinnaar zijn „Een ramp voor den Ned. middenstand" HELDEKSCHE COURANT Uttgare der Ultg.-Mt). Hollandi Noorderkwartier N.V. te Den Helder Minister-president Colijn heeft geantwoord op de vra gen van het Tweede Kamerlid De Marchant et d'Ansem- bourg, betreffende het houden van een Kerstinzameling van regeeringswege. Wij laten hieronder vragen en ant woord volgen. De 'neer De Marchant et d'Ansembourg: J. Heeft de minister er kennis van geno men, dat de opbrengst van de collecte voor Joodsche vluchtelingen, gehouden 3 Decem ber j.1., meer dan vierhonderdduizend gul den zou hebben bedragen? 2. Heeft de minister er kennis van ge nomen, dat de opbrengst van de inzame ling voor de winterhulp aan het Duitsche volk, gehouden op 3 Dec. J.I., den dag van de Duitsche solidariteit, meer dan vijftien millioen reichsmark zou hebben bedragen? 3. Is de minister niet van meening, dat gezien de sub 1 en 2 genoemden bedragen een b.v. op Zaterdag 17 December van re geeringswege te houden Kerstinzameling „zorg voor eigen volk" tenminste één mil lioen gulden zou behooren op te brengen, waarmee de nijpende nood van vele tien duizenden volksgenooten zou kunnen wor- deng gelenigd? 4. Is het den minister bekend, dat de lei der der nationaal-socialistische beweging bereid is, tienduizend collectanten en col- lectrices voor het doen slagen van de sub 3 bedoelde Kerstinzameling beschikbaar te stellen? 5. Is de minister bereid de Sub 3 bedoelde inzameling te organiseeren en het aanbod van den leider der nat. soc. beweging te aanvaarden? De minister-president. 1. Het antwoord luidt bevestigend. 2. Het antwoord luidt bevestigend, met dien verstande, dat van een bericht van die strekking uit dagbladen is kennis geno men. 3. Bij den minister bestaat de overtuiging dat het Nederlandsche volk door hetgeen het óók vrijwillig bij voortduring voor de armen en noodlijdenden in eigen land doet, bij geen enkel vojk achterstaat. Daarnevens valt acht te geven op het feit, dat het Nederlandsche volk door regeeringsmaatregelen eiken dag van het iaar meer dan een millioen aan steun in onderscheidene vormen onhrengt. Indien het particulier initiatief een col lecte als bedoeld zou willen organisee ren dan bestaat daartegen, behoudens de goedkeuring der locale autoriteiten, uiter aard bij de Regeering geen enkel bezwaar. Op de opbrengst daarvan kan bezwaarlijk invloed worden uitgeoefend, wijl deze uit sluitend afhankelijk is van hetgeen vrij willig gegeven wordt. 4. Het aanbod, in deze vraag bedoeld, dat uiteraard niet aan de Regeering kan zijn gericht, is niet ter kennis van den mi nister gekomen. 5. Het antwoord luidt ontkennend, om dat de regeering nimmer collecten organi seert. Poging tot inbraak bij kerk te Lambertschaag. Na de kerkdiefstallen te Barsin- gerhorn en Winkel, vernemen we thans, dat dieven ook de kerk te Lambertschaag me* een bezoek heb ben vereerd. Waarschijnlijk zijn zij er echter niet in geslaagd in het in wendige der kerk door te dringen en hun buit bestond dan ook slechts uit eenige zaken van weinig waar de, die uit de consistoriekamer zijn ontvreemd. Gistermorgen om ongeveer half acht con stateerden eenige werkloozen die tewerkge steld zijn aan het boomen rooien om de kerk te Lambertschaag, gemeente Hoogwoud, dat het hek van de kerk. dat den vorigen avond gesloten was, open stond. Bij nader onder zoek ontdekten zij ook sporen van inbraak aan de hoofddeur van de kerk. Direct werd de gemeente-veldwachter van Abbekerk ge waarschuwd, die er de politie van Hoogwoud mede in kennis stelde. Onmiddellijk stelde deze met den gemeen te-veldwachter van Abbekerk een onderzoek in. Hieruit bleek, dat in de deur bij het slot geboord was. Het was echter niet ge lukt de deur open te krijgen. Een onderzoek in de kerk wees uit, dat de inbrekers daai* niet geweest waren, want een collectebus, die bij den ingang aan een pilaar hangt, en vermoedelijk aardig wat geld bevatte, was onaangeroerd. Wel bleek, dat de inbrekers in de consistoriekamer naast de kerk een bezoek hadden gebracht. Een brandkast, die daar staat, vertoonde geen sporen van po ging tot inbraak. Uit de consistoriekamer zijn ontvreemd een halve flesch Madeira en een flesch wijn. Het onderzoek, dat tot heden geen resultaat heeft gehad, wordt voortgezet. Ernstige fraude te Elburg. Op last van den burgemeester van Elburg is door de rijkspolitie gearresteerd de rijks ontvanger der directe belastingen te Elburg, de heer D. S., wonende te Nunspeet, die er van verdacht wordt fraude te hebben ge pleegd tot een bedrag van ongeveer twintig duizend gulden. Hij zal ter beschikking worden gesteld van den officier van Justitie te Zwolle, CREDIET NIEUWE BAKKUM. VAN f 875-000. DE WINPLAATS BIJ Ged. Staten van Noord-Holland heb ben bij de Provinciale Staten een 2e suppletoire begrooting 1938 voor de Provinciale W aterleidingsbedrijven ingediend, waarbij, zooals eerder ge meld is, een crediet van f 875.000 wordt gevraagd, voor werken in ver band met winning en transport van water in de duinterreinen. De nieu we winplaats zal bij Bakkum komen Bedrijfsleiding, Raad van Toezicht en Ge deputeerde Staten zijn unaniem tot de over tuiging gekomen, dat met de versterking der waterwinningsmiddelen en vergrooting der veilige bedrijfsvoering niet mag worden ge wacht, tot de plannen met het IJselmeer ge reed zijn. In de M. v. Toelichting wordt herinnerd aan de gevraagde machtiging tot aankoop van rond 40 bunder bij de Ven, waaruit ten overvloede kan blijken, dat het Ged. Staten ernst is met de waterwinning uit het IJsel meer, indien en zoodra dit slechts mogelijk is. Bekende rallyerijder Kees Kruit neemt deel. De Noord-Hollandsche ral lye-rij der Kees Kruit te Schagen, heeft heden ingeschreven voor den Monte Carlo Sterrit, welke einde Januari a.s. zal worden gehouden. Hij zal starten van Tallin. De heer Kruit wordt vergezeld door een lid van onzen redactiestaf, den heer Van Kampen, die in een serie reisbrieven onzen lezers zijn indrukken over den rit zelf en over de zeer interessante streken (Diiitsch- land, Memelgebied, Letland, Polen en Frankrijk) zal geven. Zijn bezoek zou een particulier karakter dragen, maar officieele besprekingen voorbereiden. Over de reden van het bezoek van Dr. Schacht, den President van den Duitschen Rijksbank, blijft men in Britsche officieele kringen zeer gere serveerd. Er bestaat een neiging verband te leggen tusschen het bezoek van Dr. Schacht en de onlangs door Oliver Stanley in sterke be woordingen uitgesproken bereidheid van En geland om in te gaan op de nieuwe Duitsche concurrentiemethoden op de uitvoermarkten. Volgens de Times, welk blad doorgaans de meening der regeering weergeeft, bestaat er op het oogenblik echter geen reden om aan te nemen dat het bezoek van dr. Schacht hiermede direct \terband houdt. De concur rentie in den buitenlandschen handel tus schen Engeland en Duitschland is ongetwij feld een der onderwerpen welke dr. Schacht op informeele wijze gedurende zijn verblijf in Engeland zal bespreken, doch dit sluit an dere handels- en financieele vraagstukken welke op het oogenblik van belang zijn, niet uit. Voor het bezoek waren in feite infor meele regelingen getroffen voor de rede van Stanley was uitgesproken. Het voornaamste onderwerp vormt wel de Kngelsch-Duitsche handelsbetrekkingen, voornamelijk wat betreft de uitvoermarkt en de mogelijkheden tot financiering der eva cuatie der Joodsche vluchtelingen uit Duitschland. Er zijn ook nog enkele speci fiek financieele zaken, welke de aandacht vragen, zooals de Ts.iecho-Slowaaksche over- zeesche schulden en andere. Algemeen is men van meening. dat de moeilijke besprekingen, welke op het pro gramma staan, veel vergemakkelijkt zullen worden, wanneer dr. Schacht zou kunnen optreden als onderhandelaar. Daarom wordt gehoopt dat hij behalve het leiden van de eerste informeele besprekingen over deze onderwerpen zal doorgaan met het spelen van een belangrijke rol indien de onderhan delingen een meer formeel stadium berei ken. Vernomen wordt, dat nog geen direct con tact is opgenomen tusschen Schacht en het ministerie van handel. Aan den anderen kant worden informeele beraadslagingen verwacht met het vluchte lingencomité. 87 pet. der stemmen. Litauen wil geen illegale oplossing. Blijkens den officieelen uitslag hébben de Memel duitschers bij de verkiezingen van j.1. Zondag 25 zetels behaald en de Litauers 4. De laatsten verkegen slechts 12.84 pet. der stemmen. Litauen wil geen illegale oplossing. Litau-en weigert over een onwettige op* lossing der Me-meikwestie te discussieeren, aldus zeide Urbsys, de Litausche minister van buitenlandsche zaken in een onder houd met een correspondent van Reuter. Zoo noodig, zal Litauen alle mogelijke maatregelen nemen om zijn integriteit te verdedigen. De minister opperde, volgens de Msb. het denkbeeld, dat met het oog op de verschil lende interpretaties, welke aan de Memel conventie werden gegeven, de onderteeke naars tezamen met Duitschland als belang hebbende mogendheid zonder verwijl een uitleg moesten zoeken, welke zoowel Li tauen als Duitschland zou bevredigen. Li- taueh, aldus Urbsys, wenscht het statuut volkomen uit te voeren. Steeds grooter, steeds beier Volgens het Duitsche marinejaarboek van Weyer heeft Duitschland op het oogenblik twee linieschepen van 35.000 ton op stapel staan en bestaan plannen voor den houw van een derde. Een linieschip van 20.000 ton, de „Gneisenau". is reeds in dienst, terwijl epn tweede, de „Soharnhorst" op het oogen blik voltooid wordt. Volgens het jaarboek zal Duitschland bin nenkort de beschikking hebben over drie zware kruisers van 10.000 ton: de in Augus tus te water gelaten Prinz Eugen en de in aanbouw zijnde Bluecher en admiral Hipper. Behalve de zes bestaande liehte kruisers van 0000 ton zijn er twee van 10.000 ton re water gelaten. Plannen worden ontworpen voor vier 'ichte kruisers van 7.000 ton. De mari ne beschikt over 43 duikbooten. Het onlangs te Kif-1 tewater gelaten vliegtuigmoederschip graf Zeppelin zal gevolgd worden door een tweede dat thans nog op stapel staat. In de groote hal van de effectenbeurs te Amsterdam werd gisteren gestemd over het voorstel van 116 leden van de Vereeni- ging voor den Effentenhandel om Zaterdag 24 December 1038 als een beursvacantiedag te beschouwen. Dit voorstel werd met over- groote meerderheid aangenomen. Prins Bernhard was gisteren in Bucking- ham Palace de gast van den koning en de koningin, met wie hij de lunch gebruikte. Tevoren had Z.K.II. zich naar de Neder landsche legatie begeven op Portman Squa re, waar de Prins door onzen gezant, mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, werd ont vangen. Ook de overige leden van het ge zantschap waren, aldus de Tel., bij deze ontvangst tegenwoordig. Abonnementhouders der N.S. kun nen goedkoop per bus rijden. Op 15 Jan. a.s. zal voor de algemeen abonnementhouders der Nederland sche spoorwegen, op vertoon van hun abonnement, de gelegenheid worden opengesteld tegen een tarief van 1 cent per K.M. gebruik te ma ken vamruim honderd autobusdien sten in den lande, aangesloten bij den Nederlandschen Bond van auto busdienst-ondernemers. In een gistermiddag te Utrecht gehouden persconferentie, georganiseerd door het dage- lijksch bestuur van den Nederlandschen bond van autobusdienst-ondernemers, is dit be sluit nader toegelicht. In het licht werd gesteld de groote betee- kenis van de autobus voor het vervoer. In Januari werden vervoerd 5.705.003 reizigers, in Februari was dit aantal 5.283.771 en in Maat 5.159.662. Het aantal reizigers dat maan delijks in de autobussen plaats neemt, be draagt ruim 5 millioen, derhalve jaarlijks ruim 60 millioen. Het aantal K.M. afgelegd door de gecon- cessioneerde autobusdiensten bedroeg in Januari 7.875.444, in Februari 7.202.097 en in Maart 7.885.483. Dat is in drie maanden 22.963.024 K.M. of jaarlijks bijna 92 millioen K.M. Uit de verschillende besprekingen kwam sterk naar voren dat dit evenement op het gebied van het vervoer van zeer groot be lang wordt geacht. De overeenkomst komt hierop neer, dat aan de algemeene abonnementshouders der N.S. op de autobuslijnen welker onderne mers zich bereid verklaarden tot de regeling toe te treden, een reductie zal worden ver leend die ongeveer de helft bedraagt van de normaal geldende tarieven. Op vertoon van hun abonnement zullen zij nl. kunnen rei zen tegen een tarief van één cent per kilo meter met een minimum van 10 ct. per afge legd traject. Dr. Goebbels aan het woord. Op uitnoodiging der rijks regeering heb ben de arbeiders aan de rijksautowegen, die gedurende drie dagen in Berlijn vertoe ven, aan een gemeenschappelijk middag maal aangezeten. Dr. Goebbels hield daar bij een toespraak, waarin hij onder meer het volgende zeide: „In Duitschland leven bijna 140 menschen op een vierkanten kilo meter. Niet de Duitschers hebben schuld aan die kleine levensruimte. Hoewel het land grooter geworden is, is het niet toereikend voor de levensbehoeften van het Duitsche volk. De buitenlandsche pers be twist den Duitschers het recht ko loniën te bezitten. Zij beweert, dat F.ngelschen en Franschen, Nederlan ders, Spanjaarden en Portugeezen tot kolonisatie in staat zijn, slechts de Duitschers niet. Tengevolge van de geringe levensruimte heeft het Duitsche volk alle krachten moe ten inspannen. Er bestaat een fundamen teel verschil tusschen het volk van 1932 en dat van 1938. Bij het overnemen van de macht kwam het er voor de leiders van den staat op aan de economische machine rie weer op gang te brengen. Het nationaal- socialistische bewind heeft door groote de monstratieve verrichtingen moeten bewij zen. dat de ingeslagen weg juist was om de bezwaren van criticasters en betweters te weerleggen. Een dergelijke groote demon stratieve verrichting is, aldus dr. Goebbels, ook de aanleg der rijksauto wegen."! HET LEGER 125 JAAR. Regin 1939 zal het, aldus de N. R. Ct., 125 jaar geleden zijn, dat het Nederlandsche le ger werd opgericht. Als oprichtingsdatum voor de Koninklijke landmacht in haar ge heel geldt 9 Januari 1814. Verwachting: Tot matig oi krachtig toenemende Zuid oostelijke wind, aanvankelijk plaatselijk mist, overigens nevelig tot betrokken, geen regen van beteekenis, wei nig verandering in tempera tuur. Duidelijk heeft Chamberlain gis teren tijdens een noenmaal doen uit komen, dat Duitschland wel met zeer veel factoren rekening zal hebben te houden als het een conflict met Engeland zou uitlokken. Chamberlain zeide in zijn redevoering o.a.: „Wij mogen aannemen, dat, wanneer de Duitsche staatslieden ik wil niet zeggen het Duitsche volk nadeniken over de mo gelijke consequenties van een conflict, wan neer er ooit een conflict mocht ontstaan tusschen ome beide landen, zij niet alleen deniken aan onze bewapeningen, maar ook aan onze groote financieele hulpbronnen, die in een oorlog van langen duur wel eens een beslissende factor zouden kunnen blij ken te zijn." Chamberlain voegde hieraan toe: „Dit be sef is altijd bij ons aanwezig en ik ben er zeker van, dat 't zelfs een zeer belangrijken invloed vormt tot behoud van den wereld vrede." Zijn redevoering besluitende, zeide de premier, dat de city van Londen een der grootste invloeden en der grootste hulp bronnen des lands vormt, welke hun ge wicht ook in het buitenland doen gevoelen. Het heele land achter het mensch- lievend werk. DE ONTSLAGEN JODEN BIJ DUITSCHE WERKGEVERS IN ENGELAND. Den Britschen minister van binnenland- sche zaken werd de vraag gesteld of hij met het oog op het groote aantal werkloozen in Groot Brittannië voornemens was een einde te maken aan den toestroom van buitenlan ders. In zijn antwoord zeide Hoare, dat de politiek van selectie en controle, welke is aangenomen, beoogt het hoofd te bieden aan de moeilijkheid, waarop gewezen wordt Het is mogelijk een aantal vluchte lingen op te nemen zonder hel vraag stuk der werkloosheid te verergeren. Zoo kunnen bijv. vrouwen voor huis houdelijke werkzaamheden worden toegelaten. Opnieuw hebben vreem delingen, die in de laatste paar ja ren in het land zijn toegelaten, nieu we industrieën, gevestigd, welke werk hebben qegeven aan een aan zienlijk aantal Britten. Met gejuich werd de aanvallende vraag van Duncan Sandys begroet, of het niet een feit is, dat het geheele land achter de regee ring staat bij dit menschlievend werk. verder heeft Hoare medegedeeld dat het hem bekend _was, dat beweerd wordt, dat dienstbetrekkingen door Duitsche firma's vvaren opgezegd op rasgronden, doch dat hij met vernomen had, dat instructies van ge noemden aard door de rijksregecring waren uitgegeven. Hij kon de verzekering geven, dat geen enkele firma vergunning zou krij gen een buitenlander in dienst te nemen ter bezetting van de plaats, vervuld door iemand noorl'£e bekwaamheden bezit, Majoor Fletscher, die de vragen had ge steld zeide: „ik ben op dc hoogte van twee volkomen authentieke gevallen van dergelij ke ontslagen. In een geval was een man zeventien ja ren in dienst van de firma. Ilij was ontsla"1" met de mededeeling. dat zijn ontslag al'p"1 berustte op zijn godsdienst". Adres aan den minister inzake het (terucht over Bata. De Ned. R.K. Middenstandsbond heeft, het volgende telegram gericht tot den minister van Economische Zaken: „Een hardnekkig gerucht wil, dat de N. V. Bata te Best voornemens is in Nederland honderd manufacturenzaken te vesfitren. De Ned. R.K. Middenstandsbond verz^' f U allerdringendst maatregelen te treffen, opdat aan den Nederlandschen middenstand door een buitenlandsch concern deze ramp niet worde aangedaan." De bond zal dit telegram door een uit voerig schrijven doen volgen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1