immm De Sint Nicolaas kleurwedstrijd DE BEWEEGBARE OLIFANT KRUISWOORDRAADSEL Kellner Hans i¥i^i©DIN j I IIIB B&ile jariqerLi tn meliyA! Oplossing raadsel vorige week EDGAR RICE BURROUGHS Nu was dat raadsel van de vorige week toch zo gemakkelijk en toch... wat zijn er weinig goede oplossingen. Me dunkt, dat aantal had minstens tweemaal zo groot kunnen zijn, maar enfin, ik bof er aan de andere kant weer bij, want nu zijn er weinig briefjes en dat komt van de week uitstekend van pas, want die gemene, ik gedoel gemeen teraad, heeft me van de week heel wat vrije uurtjes geroofd en vandaag heb ik daardoor ook maar weer een snippertje tijd over. Ik zal dus maar gauw vertellen wie de prijs gewonnen heeft en dan de briefjes beantwoor den, anders kon daar wel eens niets meer van kernen. Corry Doorn, Badhuisstraat 47. Is de gelukkige. Als het vanmiddag stroomt van de regen, zou ik maar wachten tot Maan dag, Corrie, maar als je niet van de weg waait en de Huisduinerweg is geen Bloot gelijk, zorg dan dat je voor 5 uur op kantoor bent, om je boek in ontvangst te nemen. Henk en R. Ruiten. Voortaan wat dui delijker en op een groter briefje schrijven jongens. Dit was vrijwel onleesbaar, dat kan ik niet beantwoorden. Truus v. Liere, Oost (T.). Wat een leuke groep zal dat geweest zijn op ju'lie dorp, Truus. Twee en twintig verklede jongens en meisjes en jij nog wel als edel- vrouw. 't Is niet mis. Of was je de edelman van jullie tweetjes. Cornelia v. d. Vis. Dus Truus was toch de edelvrouw lees ik in jouw briefje, Conie. Wat een verrassingen heb je van den Sint gehad. Krijgen jullie op school ook altijd wat? Je hebt natuurlijk ook wel gelezen hoe de Helderse schoolkinderen hun Sinter klaasfeest gevierd hebben. Hier was de echte Sinterklaas. Toosje v. Gennip. Dat rijmpje van die hroodjessmerende beertjes heb je niet goed overgeschreven, Toosje, en er behoort nog veel meer achter van die apen en van... ik weet zelf niet wat allemaal nog meer. Rika Keyzer, Den Burg (T.). Als jè 's avonds wat gemakkelijker naar Den Hei der kon komen, had ik graag die oude Sun- derklaasavond bij jullie meegemaakt, Rika, maar het kost je niet alleen een hele avond, maar nog een nacht en een halve morgen erbij. En dat is teveel. Loeki en Leon v. d. Wal. Ja, dat is waar, ik zou nog wat vertellen van de kleine Ebbo, Jullie begrijpen natuurlijk wel, dat hij veel slaapt. Zo'n kleine peuter doet bijna niets anders als slapen en eten en hui len. Ja, dat ook. Hij kan een grote mond opzetten, zo klein als hij is, maar ook dat is lief. Je zou eens bij z'n wieg moeten staar als z'n lipjes beginnen te trillen, als zijn oogjes sleetjes worden als vierduitstukken en er een rimpel boven zijn neus komt. Dat is het sein voor een concert. Het is werkelijk veel aardiger dan de voorbereiding van een Marine-concert, als de muzikanten op hun instrumenten gaan stemmen. En als hij be gint, gaat zijn mondje open, dat heel klem is en plotseling tweemaal zo groot lijkt. En een stem, dat ie heeft, je moet het bijna in de Niasstraat kunnen horen. Annie, Bali en Cor v. Bijnen. Hartelijk dank voor jullie leuke kaart met de geboorte van Ebbo Reinoud. We vonden het reuze leuk. Ik zal je aanbod onthouden, Annie, er als Ebbo van het voorjaar lastig is, stuur ik hem naar Hoogstraat 22. Jan Strous, Viissingen. Vol verwach ting" klopt je hart zeker voor je kerstrap port, Jan. Als Tjib twee punten vooruitge gaan is, krijgt hg een paar rolschaatsen, aie anders bestemd waren voor zijn verjaardag op 30 December, voor de vacantie. Je begrijpt dus, dat hij in spanning zit. Maar of ie het haalt?... Wat een leuk Sint Nicolaasfeest heb jij gehad. Piet Strous, Viissingen. Dank je voor je gelukwens met het nieuwe broertje. Piet, ook Jan natuurlijk nog bedankt daarvoor. Wat een verjaardag heb jij gehad, zeg, vooral zo'n Trixdoos is fijn, als je tenminste van knutselen houdt en ik denk, dat Jg dat wel doet. Als Ebbo 12 is, ben jij 25. Wat een verschil, hé? Tini v. Brederode. Ik hoop het met je, Tini, dat jullie met de vacantie sneeuw en ijs krg'gen, maar ik vrees, Sat het niet zo Dinsdagmorgen zyn de laatste kleurplaatjes van de St. Nicolaas- wedstryd binnengekomen. Het resul taat was niet verrassend. De vorige keer hadden m'n vriendjes er veel meer van gemaakt. Verreweg het beste had Adrie v. St ryen, Rulterstraat 58, het gemaakt, Die kan vanmiddag de eerste prijs, een fijn meisjesboek, op kantoor komen halen. Een speculaaspop ontvangen: Tiny v. Brederode, Hoogstraat 58. Trijntje Kater, Middenvliet 8, Ju- lianadorp. Een heerlijke taai taai pop ont vangen: Ike de Langen, Ruyghweg 66. Gerard Kramer, Weststraat 76. zal wezen. Het weer is tegenwoordig ge schikter voor een badpak, dan voor schaat sen. Rika v. Os. Toos wilde zeker ook gauw een boek winnen, Rika. Nu ik hoop het voor haar, je kan nooit weten hoe raar een lot kan vallen, 't Kan best zijn, dat ze volgende week al met een prijs verrast wordt. Truus v. Os. O, Truus of Trees ver geet je naam toch niet, anders maak je kans dat ik er volgende week Teunis van maak. Lena Looienga. Goed, Lena, doe mee, en schrijft wat grotere briefjes dan dit, want dat leek wel een mager konijn, en daar heb je vooral tegen de Kerstdagen niet veel aan. Mary Jurg. Hartelijk dank, Mary, ook je ouders, voor hun goede wenTNcn voor onze jongste zoon. Nu, hij groeit al best, bijna twee ons in de eerste week, is dat niet mooi? Jan Koomen. Hartelijk gefeliciteerd, Jan, met je... verjaardag. Hoeveelste is het? Ik hoop, dat je morgen een feestdag hebt en dat het weer er ook wat feestelijk uitziet. Een fijne taart was het, hé, die jij gewonnen hebt. Daar hebben vader en moeder ook van geprofiteerd. Gerda Berkhof. Jouw meedoen zal, vrees ik, maar van korte duur zijn, Gerda, want je doet alleen mee om een prijs te win nen en als je dus in twee of drie weken teleurgesteld wordt, dan geef je de moed na tuurlijk op. George Veer. Ja was een van de weinige, George, die de oplossing van het eerste raad sel goed had en de hulp van vader is dus wel goed geweest. Teuntje Kloosterman. Natuurlijk is het een lief kindje, dat nieuwe broertje, Teuntje. Alle kleine kindertjes zijn lief, totvul zelf maar in hoeveel jaar, vier, vijf, zes of veertien? Jongens en meisjes, tot volgende week. 1. Vruchtboom. 2. B. Goede oplossingen ontvangen van: R. Ruiten, Jan Bek, Antoon Vos, George Veer, Gerda Berkhof, Annie Visser, Jan Kco- men, Henk Buter, Mary Jurg, Bali, Annie en Cor v. Bijnen, Wiesje en Coen, Coster, Neeltje Leontine Fritsje en Coen Coster, Corry Dooi n, Loeki en Annie Janssen, Ellie en Tillie Bis schop, Rika en Toon v. Os, Tinie van Brede rode, Jan en Piet Strous. Viissingen, Loeki en Leon v. d. Wal, Rika Keyzer en Toosje v. Gennip. Er was eens een sigarenkistje. Het was een bijzonder mooi kistje en er zaten heel lekkere sigaren in. Eerst stond het in de winkel, maar toen kwam er een meneer en die nam het mee naar huis. Hij zette het in een kast en zo nu en dan maakte hij het open en nam er een sigaar uit Die meneer had een zoon van 11 jaar Jan heette hij. Jan had al een paar maal naar het kistje gekeken en zei: „Vader, mag ik daj^kistje hebben?" „Als het leeg is, jongen", antwoordde zijn vader. Jan kon bijna niet wachten tot het kistje leeg was. Elke keer, als zijn vader 's avonds op zijn kamer zat te werken, ging hij naar hem toe en zei: „Vader, is het kistje al leeg?" Op het laatst begon zijn vader te lachen en zei: „Nee, meneertje on geduld, het kistje is nog niet leeg, maar omdat je het zo erg graag wilt hebben, zal ik de sigaren, die er nog inzitten, maar in een andere doos doen." Zo ging het kistje toen naar de kamer van Jan. Jan bekeek het van alle kanten, nam een potlood en begon er op te teke nen. Hij tekende het figuurtje, dat jullie hier zien afgebeeld. De romp van een oli fant, maar zonder de stippellijntjes, die op de tekening staan. Daarna tekende hij de voor- en achterpoten en de oren. Toen zaagde hij alles uit. Met een vijl en met schuurpapier maakte hij de kanten hele maal glad. Daarna boorde hij gaten in de romp en in de poten, zoals jullie ook op de tekening kunnen zien. Toen verfde hij de verschillende delen met witte verf en liet Hier 'zien jullie een kruiswoordraadsel, waarvan de woorden allemaal 2 of 3 let ters hebben. Het is dan ook niet Cf moei lijk, want het zijn allemaal eenvoudige woorden. Horizontaal. 1. is iets, dat goed kan r 11e r 3 zit op ieder huis. 5 een ander woord voor: r~* 7. een soort slee. 8 een jongensnaam. 10. een soort vis. 11 een lidwoord. 12. heb je nodig om te wassen 14. een soort groente. 16. een dier, dat vooral veel in Indié voorkomt. 18. een jongensnaam. 20 een voegwoord. 21 een meisjesnaam. 22. het eerste woord van veel sprookjes 25 is in een kast of tafel. 27. een meisjesnaam. 28. is bij bijna iedere buitendeur. Verticaal. 1. een dier met hoorns. 2 kan je iets in opbergen. 3. doctorstitel. 4. een dier, dat we allemaal kennen. 6 kan de naaister een jurk van maken. 7 een ander woord voor: indien. 9 een dier, dat ook wel eens voor een wagen wordt gespannen. 13. een familielid. 15 schrijven we op op school. 16. een afgekorte meisjesnaam. 17. is erg gezond en eten vooral kleine kinderen. 18. krijg je van den dokter. 19 de vierde naamval van een pers. voor naamwoord. 20 een telwoord. 23. is opgerold goed, papier enz. 24. een lengtemaat. 26. de beginletters van het alphabet. ze goed drogen. Diezelfde dag werden de delen niet meer droog, maar de volgende dag ging hij eraan vferder. H« verfde de ogen in de kop en beschilderde het hele dier. Toen dat klaar was, schroefde hij met een paar schroefjes de poten aan de romp vast en draaide aan de achterkant nog een paar moertjes om de schroeven. Maar hij draaide de schroeven niet al te vast, want de poten en de staart moesten nog goed kunnen bewegen. Toen alles klaar was, maakte hij een staart van een koord en lijmde die aan de romp vast. De schroeven staken aan de achterkant een beetje ver uit en daarom kneep hij die stukken met een tang af. Zo was eindelijk uit het sigarenkistje de olifant gemaakt, die jullie op het plaatje zien staan. Het was een grappig dier ge worden. Jan keek er trots naar. Maar hij was nog niet tevreden. Hij wilde nu ook nog een olifant hebben, die zijn kop kon bewegen. Alleen de staart, oren en poten vond hij niet voldoende. Jullie moeten we ten, dat er een tentoonstelling op de school van Jan gehouden zou worden van alle maal dingen, die de jongens en meisjes zelf gemaakt hadden. Jan had al een paar aardige dingen ge maakt en hij had nog een plannetje, maar hij wilde ook een paar voorwerpen instu ren, die hij met zijn figuurzaag gemaakt had. Daarom maakte hij nu nog een andere olifant. Hij begon precies eender. Tekende de olifant op een dun plankje, maar deze keer tekende hij de kop apart en dan in de vorm, die jullie zien afgebeeld en die de onderste stippellijn volgt. De romp maakte hij nu twee maal en liet die van voren langs het bovenste stippellijntje lo pen. Nu kon hij de kop tussen de beide romphelften vastschroeven, met dezelfde schroef, die de poten vast hield. Daardoor kon de kop nu ook bewegen. Verder maak te hij deze olifant precies als de vorige. Hij gebruikte nu grijze emaillelak om te ver ven en beschilderde hem een beetje an ders. Maar iedereen kon toch wel zien, dat de olifanten broertjes waren! Toen ze allebei klaar waren, nam hij ze mee naar school en meneer zei, dat hij ze heel aardig vond en dat ze bij het andere werk van Jan kwamen te staan. „Twee koffie, mevrouw het komt in orde! Eén thee, zeker wel, meneer!" Hansje loopt met grote bladen Naar de keuken heen en weer. Die wil thee en die wil koffie Och, wat heeft hij het toch druk! "Als ik nu niet heel erg oppas, Valt er daadlijk nog iets stuk!" Zo denkt Hans, terwijl hij handig Met de bladen balanceert. Maar hij doet het werklijk keurig, Kijk maar eens, hoe hij zich weert! DOOR Het kwam niet bij Ogabl op om zijn speer midden in de kring van doodshoofden te gooien, die zo griezelig heen en weer zwaai den. Hg dacht, dat het bovennatuurlijke ver schijningen waren en dat een mens die geen kwaad kon doen. Ten slotte slaagde hg er in een kreet te uiten: „Demonen!" klonk het uit zijn door angst dichtgeknepen keel. Doch zgn kreet drong in de hersens van Tarzan door, die ontwaakte. De spieren van den aap man waren gewend om dadelijk op gevaar te regeren, anders zou hg in de wildernis reeds lang de dood gevonden hehben. Hij sprong op, geheel wakker, om de rpoken te lijf te gaan! Demonen!" herhaalde Ogabi, „wij kunnen hen niet doden, Bwana; laten wij om onze levens smeken". Het antwoord van Tarzan was een vlugge daad, zonder enige weife ling. Hij spTong op een van de grimmiee verlichte doodshoofden af. Intussen waren ook de anderen wakker geworden door het geschreeuw van Ogabi De verlichte doods- te°komp3Cl'Pic<en pIotsehng dichter op hem toe schrokken °genbük *°nden allen ge- op een van ri schoten Gregory en Lavac zHn snelr n uehtende vlakken. Thetan hief men u-a en> even snel als zij geko- zelfde ogenbhkrddItnen spoken' op het> het rumoer uitklonk. vrouwen&il boven

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 14