De Brabantsche Brief van Voetbalwedstrijden NHV.B. afgelast De regeering staat achter Mr. Oud Predikbeurten Uit onze omgeving IN VERBAND MET DE VORST ZIJN DE N. H. V. B. TERREINEN AFGEKEURD EN DIENTENGEVOLGE ALLE VOETBALWED STRIJDEN VAN DEN N. H. V. B. MORGEN ZONDAG 18 DECEMBER, AFGELAST. Het verbod van den voetbalwed strijd NederlandDuitschland heeft de volledige goedkeuring der overheid. HEEFT DUITSCHLAND TÓCH GEDREIGD MET REPRESAILLEMAATREGELEN TEGEN ONZE PERS? De minister-president en ministers van Buitenlandsche en Binnenlandsche Zaken hebben het Eerste Kamerlid van Vessem ge antwoord op diens vragen over een bericht in de „Times" terzake van een conferentie tnsschen dr. Colijn en de Nederlandsche pers. Uit het antwoord blijkt, dat deze conferentie inderdaad, zooals de heer van Vessem veronderstelde, 3 Dec. j.I. dus na het uitvaardigen van het verbod van den Ned.Duitschen voetbalwedstrijd ((d.d. 29 Nov.) is gehouden, doch dat zij in geen en kel verband staat, met dit verbod daar tot het bedoelde onderhoud reeds begin No vember was besloten. De vraag, welke eventueele Duitsche represaille-maatregel dr. Colijn in de persconferentie genoemd heeft, la ten Hunne Excelientiën onbeant woord, daar de regeering, zooals zij schrijven, niet voornemens is, in 't openbaar mededeelingen te doen omtrent hetgeen haar bij een ver trouwelijke bespreking is opgemerkt. De „meening, dat 's lands belang een open lijke afkeuring eischt der geste van den Rotterdamschen burgemeester", zijn de mi nisters tenslotte niet toegedaan, integen deel: het besluit van mr. Oud heeft de Vol ledige goedkeuring der regeering, aldus het slot van de antwoord-nota. JULLANADORP. Jaarvergadering van Harmonie „Kunstzin". Donderdagavond werd door de Muziek- vereeniging Harmonie „Kunstzin" een ver gadering gehouden in het café „Prins Hen drik" van den heer A. Doorn. Er waren 16 personen ter vergadering aanwezig. De voorzitter, i.e heer C. Hollander opende met een woord van welkom waarna door den secretaris den heer F. K. van der Woude de notulen werden gelezen. Uit het Jaarverslag 19371938 van den Secretaris vermelden we, dat het aantal donateurs steeg van 78 tot 122. Benoemd tot lid van de Kascommissie in de plaats van den heer C. Vader, werd de heer C. W. de Graaf. Deze commissie be staande uit de lieeren C. W. de Graaf en J. Oost hadden de bescheiden van den Pen ningmeester, den heer C. Purmer nagezien en in orde bevonden. Voor zijn vele moeite werd aan den penningm. een kistje sigaren geoffreerd. De totale ontvangsten hadden bedragen f 1282-95, de uitgaven f 1009.19, aan de Boe renleenbank is nog schuldig f -150.en er zijn nog ecnige andere te betalen posten. Van het saldo rekening per 1 Nov. j.1. blijft dus niets over. Onder dank aan den Pen ningm. werd de rekening aldus goedge keurd. Aan instrumenten moet ook nog een bedrag van f 112 betaald worden. Bij de Bestuursverkiezing werden de af tredende hecrcn C. Purmer en F. M. van der Woude bij acclamatie herkozen. De kascommissie voor het komende jaar werd samengesteld uit de heeren P. Con stant en C. P. in 't Veld; In bespreking komen dan de dit jaar te houden concoursen. Het Bondsconcours zal zeer waarschijnlijk in Wieringerwaard ge houden worden en het Nationaal concours te Hoorn, Naarden, Oudkarspel, Aalsmeer en Boskoop. Men wilde zich wat dit betreft over eenigen tijd uitspreken, wat men van plan is te doen. Bij de rondvraag werd ge wezen op den slechten aanblik die het ver- eenigingsvanndel biedt. Verandering werd overwogen. Ook werden een paar interne aangelegenheden te berde gebracht. Het wer ven van werkende leden werd zeer in de aandacht van de aanwezigen aanbevolen. oorts werd nog het denkbeeld geopperd om alle vereenisingen waarvan de heer van Glabbeek directeur is. hier eens bij elkan der te doen komen. Ook dit werd in over weging genomen, in elk geval is het te pro- hoeren. Tenslotte sprak men zich unaniem uit, voor de aanschaffing van een nieuw vaandel, waarna sluiting volgde. W1ETIINGEN W. I. C. avond. Donderdagavond had in Cinema De Haan een W. I. C. (West Frieschc Inkoop Centrale) avond plaats. Als te ruim 8 uur de heer N. Stapel, secr. het openingswoord spreekt is de zaal bijna geheel gevuld. Waarna al dadelijk de vier van Tholen en van Lier optreden met een geheel nieuw re pertoire. The Two Hodlars de bekende harmonica virtuoozen gaven eenige nummers ten bes te en wel die welke zij de vorige week voor de A.V.R.O. microfoon gespeeld hebben. Ook zien we nog een aardige visehscène. Het is vooral Antonini de goochelaar die met z'n kunsten veel succes heeft, "vooral de laatste truc waarmede het publiek met hun zakdoe ken zelf mee goochelde was een groot suc cesnummer. Na eenige aardige liedjes van Tholen en van Lier zien we een leuke scène met een propagandistische tendenz voor de W. I. C. getiteld ,Opa Jansen 100 jaar". Hierbij ver loot Opa Jansen 3 W. I. C. dagreizen lang de Rijn, welke gewonnen werden door mej A. Lont, mej. J. Scheltus en den heer Th Grijze Deze gelukkigen kunen dus voorniets W. L C. reizen. Na de pauze zagen we weer verschillende aardige nummers waarbij vooral Antonin: nu met zijn pop August als buikspreker veel succes oogstte. Ook de laatste scène „In Mont Martre" had buitengewoon veel suc ces. Na een kort slotwoord werd overgegaan tot het bal, waarbij de W. I. C. band de dans muziek verzorgde. Burgerlijke stand (lfl t.m, IS December 1938). Geboren: Dirk. z. v. D. Lont en G. Snooij; Wilhelmina Anna Maria d. v. F. Visker en L. W. de Groot: Geert Christiaan, z. v. E. Edens en H. Kruizinga. Ondertrouwd: J. Nieuwenhuizen en T. Hollander. Gehuwd: Geene. Overleden: J. Boersen. 34 jr., echtgenoot van G. Hermans; C. de Wit, 68 jr., m., we- duwn. van N. van Savoijen; (te Alkmaar) Dirk Lont, 2 dagen, z. v. D. Lont en G. Snooij. Gevonden: Een grijze hoek en een wollen handschoen. Inl. bij den gem.-bode. Onderwijs. Voor de betrekkingen van onderwijzeres aan de openbare lagere scholen te Den Oever (vacature mej. L. v. Hoboken) en te Oosterlpnd (vacature mej. M. Veenstra) hebben zich 70 sollicitanten aangemeld. Keuring dienstplicht. De keuring van dienstplichtigen uit deze gemeente, ingeschrevenen voor de lichting 1940, zal op 30 Maart en 4 April a.s. plaats vinden te Den Helder in het gebouw van den R.K. Volksbond. Benoeming onderwijzeres te Wes- terland. Ook voor de benoeming van een onderwij zeres aan de openbare Lagere School te Westerland, (vacature M. M. Seelemeijer) heeft het gemeentebestuur ontheffing ge kregen van de verplichting tot het benoe men van een wachtgeldster. Zuiderzeesteunwet. Door den Rijksdienst der Zuiderzeesteun wet zijn thans reeds 10 personen, belang hebbenden, als burger-corveeër bij de weer macht geplaatst, o.m. te Soesterberg, Voor burg, Nijmegen en Oldebroek. ANNA PAULOWNA WIJKVERPLEGING. De Commissie voor wijkverpleging in Anna Paulowna en Wieringerwaard verga derde gisteravond in Veerburg. De waarn. voorz., de heer C. Wijdenes Spaans, opende met een kort welkomst woord en nadat de notulen waren goedge keurd werd meegedeeld, dat de voorzitter, de heer Lovink, bericht van verhindering had gezonden en wegens vertrek uit de gemeente, bedankte als lid van de commis sie De heer Wijdenes Spaans uitte den dank der commissie voor het vele goede, dat de oud-burgemeester gedurende de 16 jaren die hij voorzitter was voor de com missie heeft gedaan, waaraan de wensch werd verbonden, dat het hem en z'n gezin in z'n nieuwe woonplaats goed moge gaan. Ook het bestuurslid, de heer D. Kaan, had bericht van verhindering gezonden. Nadat de vergadering besloten had, de vergoeding voor autovervoerkosten van de zuster voorloopig voor een jaar met f 50 te verhoogen, bracht de heer H. Jonker, na mens de commissie voor het nazien der rekeningen verslag uit. Voor de wijkverpleging waren de ont vangsten f 2390.49 en de uitgaven f 2907,98 Een nadeelig saldo dus van f 517.49, waar van f 300.gedekt wordt door het hoofdbe stuur. Voor de tuberculosebestrijding waren de uitgaven f 5383.67 en de ontvangsten f 4808.32K zoodat het nadeelig saldo hier bij f 575,34^ bedroeg. Het jaarverslag van den heer C. Liefheb ber vermeldde o.a.: Het ledental is 657, n.1. 490 in Anna Paulowna en 167 in Wieringer waard. Niettegenstaande 78 kwitanties on betaald terugkwamen, m.a.w. de vereeni- ging een gelijk aantal leden verloor, nam het ledental toch met 149 toe, doordat zij dank zij de medewerking van enkele dames "27 nieuwe leden gewonnen werden. De wijkverpleegster-huisbezoekster bezocht 120 gezinnen en legde daarbij 3505 bezoeken af, waaronder zijn begrepen 270 bezoeken in 31 gezinnen in verband met tuberculose bestrijding. Op het consultatiebureau zijn 40 zuigelingen ingeschreven en hiervoor 123 huisbezoeken afgelegd. Vijf patiënten werden verpleegd in een sanatorium, aan zes zijn versterkende mid delen verschaft of hulp in de huishouding. Er moest tweemaal tot ontsmetting worden overgegaan voor t.b.c. Het verslag eindig de met dank te brengen aan alle ènstellin- gen en particulieren, die door hun steun dit mooie en nuttige werk mogelijk maakten. Besloten werd de comm. tot nazien der rekening over 1938 te vormen uit leden, te Wieringerwaard woonachtig en nadat de heer Wijdenes Spaans benoemd was tot afgevaardigde ter algemeene vergadering, volgde sluiting. Notabelen Ned. Herv. Gem De heer M. Vermeer is tot lid van het college van Notabelen der Ned. Herv. Gem. gekozen en in de vacature R. Brouwer, werd voorzien door de benoeming van den heer Jb. Baken. BREEZAND. VERGADERING CHR. DEM. UNIE. Op bovengenoemde vergadering, gister avond bij den heer Borst gehouden, sprak de heer J. Janze over: „Het standpunt der CDU. inzake 't sociale- en militaire vraag stuk". Nadat de voorzitter der afdeeling van de C.D.U., de heer Verbrugge, voorgegaan was in gebed, en gelezen had uit Mattheus VII, richtte hij een welkomstwoord tot spreker en aanwezigen. Daar, zoo begon de heer Janze, de verkie zingen voor <Jg PrgXi Statgn weer spoedig moeten plaats hebben, belegt de C.D.U. ver gaderingen om het beleid der regeering te bespreken. Weegt men tegen elkaar af, wat de regee ring wel deed en naliet, dan zal het laatste het zeker winnen, zei spr. De crisis is na tuurlijk niet de schuld van de regeering Co lijn, maar zij deed te weinig om de gevol gen zoo dragelijk mogelijk te maken en toen, tegen haar zin eigenlijk, de devalua tie van den gulden moest plaats hebben en er dientengevolge eenige opleving was, profiteerde men daarvan nog en kwam ver sterkt uit de stembus te voorschijn. De loo- nen moesten omlaag, maar het kapitaal mocht niet aangetast worden en wel is de werkloosheid iets minder geworden, maar spr. meende, dit aan uitbreiding van het leger en drukte in de wapenindustrie te kun nen toeschrijven. Werkobjecten zijn er nog genoeg te vinden en kapitaal is er zeker ook voldoende om veel meer menschen aan werk te helpen. De groote werkloosheid is een aan klacht tegen het christelijk kabinet.^ Paulus zegt: „Wie niet werkt zal niet eten", maar er zijn heel wat rijke werktoozen, die er goed van eten en daarentegen velen, wicn het goddelijk recht op werk ontnomen is en die worden afgescheept met een onvoldoend steunbedrag. Ook voor Staatspensioen en onderwijs heeft deze regeering geen geld. Wel echter voor het militairisme. De C.D.U. gelooft niet in de mogelijkheid van verdediging van ons land en acht het Christen-zijn en oorlogvoe ren niet met elkaar in overeenstemming te brengen. Het is de eenige parlementaire par tij, die trouw is gebleven aan het eenmaal in genomen standpunt en zich tegen het mili tarisme blijft verzetten. Nadat spr. nog een paar vragen had be antwoord en opgewekt had lid te worden van de C.D.U., waarbij hij er op wees, dat het lidmaatschap door de houding van de kerk tegenover de C.D.U.'ers, groote stand vastigheid eischt, werd met gebed gesloten, Schaken D. O. S. speelde in het R. K. Gezellenhuis tegen de schaakclub „Anna Paulowna". De uitslag was: D.O.S.„Anna Paulowna". E. Komen P. J. Komen 10 J. Mulder G. A. Preyde 01 P. SuikerlandC. Wit V2Vz B. de GrootJ. Jongejans afgebr. Adr. CapteinAlb. Komen 01 E. v. d. Kwaak—Th. v. d. Waal V2Yz Ant. HuibertsC. Kevzer y2Yz J. SuikerlandD. Rezelman 0—1 M. v. d. Gulik—C. de Graaf 1—0 J. LooyensteynG. Kouseband 10 4 y24 y2 De afgebroken partij, die de volgende week wordt voortgezet, kan dus den doorslag ge ven, wie der beide clubs winnen zal. Ulvenhout, 15 Dec. 1938. Amico, Korte dagen, deus van den Advent. Rij ik 's mergens van huis, dan is de lamp nog op. En kom ik in den laten namiddag verom, de meeste keeren zie 'k ons raam alweer in den bleek-gelen licht schijn vierkant staan gloren over den stil len, duisteren erf, waarover Blek zijnen roep hol verloren gaat in den vroegen doom van den wijkenden dag. Nog mag 'n rooie vuurstreep aan den Westerender smeulen, over de velden achter den erf schimmen de kromme knotwilgkes al weg in den langen, roerloozen nacht, waaraan den maansikkel al koud te glanzen hangt. In 't stalleke en 't wagelschoep is den duis ter al zoo dik, dat ge 'r den weg mee toeë oogen mot kennen, om de manden en benne- kes en den wagel zoo te bergen, dat ge niks omver loopt. Overal stoot ge 'oe teugen den stillen donker, dus onwillekeurig houdt g'al oew bewegings 'n bietje in, tastende mee onzekere handen en voeten, mee starend' oogen ook. En ondertusschen doofde den les ten gloei aan den wtjen ender, werlt 'nen zwarten poeier over de weareld, die stillekes verzinkt in den vroegen Decembernacht. 'Nen groenen maneschamp blikkert uit 't halfronde stalraamke, dat lijk 'n groot kattenoog over den donkergevallen erf loert, 't Gestamp van de runders dreunt gesmoord in den bojem. Den Eeker is daar doende, 'k Bespeur dat aan de stille manier van werken daar. Want bij Trui maken de emmers en de kan nen veul meer la wijt. En den Dré fluit of neuriet meestal onder den arbeid. Minstens zit ie, als 't meugelijk is deur den aard van 't werk, mee zijnen voet de maten te trommelen van 't nuuwe stuk, dat ie bij d'Harmonie in studie heeft, onderwijl de melodieën slissend over z'n tong. Ja in 't Wintertij kunnen we den arbeid met eigen volk af. En we maken gin lange dagen. Vaneigens nie. In d'akkers staat alles stil en Hierboven draaien ze den pit van de groote lamp zoo rap neer. Ten avond trekken de twee kleine mannen weer aan den leerdij. Na den eten doet Trui eerst den bordenwasch, den Eeker helpt daar aan met afdrogen en wegzetten 'n handje mee; ik vat m'n krantje, stop m'n pijp en kruip veur den heelen avond in m'n Winter- sche hoekske, onder de schouwkap. Dré III haalt boven van de kast, aan den kant van de schouw z'n clarinet (daar lee ze 't veiligst droog) vat z'nen muziek, zet op tafel 'n eiges- getimmerd lezenèèrke om te gaan rippeteeren en studeeren de muziekstukken, die Constantia in studie nam. Den Eeker vat z'n boeken en schriften, legt die naast 't lezenèèrke en dan amico, als Trui ook eindelijk heur plekske bij de plattebuis heeft ingenomen, mee 't naai en stopgerei op den schoot, dan is den avond begonnen. 't Is veul anders bij vorige winters, als Trui en ik daar samen alleen zafen. En ge de lamp kost hóóren branden; 't avondwindeke hóórde schuiven langs den buitenmuur. Ja, da's veul anders, mee die twee jonge gastjes om ons henen. Maar 't is nie onplazierig, neeë! Belange nie. Wij motten dikkels stiekum lachen als we ze samen bezig zien. En hooren klasjeneeren. Ge snapt nie, somtijen, waar ze de woorden vandaan halen! Veural Dré III is daarin 'nen kwast. Afijn, ge hebt verlejen week z'nen brief gelezen en ge zult wel bespeurd hebben: aan woorden gin gebrek! Eerst mot den Eeker 'n half uur schrijf oefeningen maken. „Ge hoeft wel nie zoo schoon te schrijven als onzen Broeder Am- brosius op Kostschool dat kon, maar nou schrijfde bekans zoo slecht als 'nen dokter", zee den Dré. „Veur 'nen dokter is dat nie zoo erg, Eeker! Als die uit z'n eigen hanen- pooten nie meer wijs kan, dan zullen de apothekers 't nog wel klèèren, maar gij mot 't zonder die gifmengers stellen, man". Den Eeker giebelde 'ns en begost. „Neeë!" kwekte den Dré: „ge houdt die pen sjuust eender vast als opoe den nol lepel „Zeg, lot mij-n-er buiten, ee", vroeg Trui. Maar den Dré onderwees wijers: „ge gaat toch ginnen pot boerenkool stampen! Kek, mot 't doen. Los! Zoo'n bietje: wat kan mij 't verro('n schuin oogske naar Trui) „verschillen!" Dan begint den Eeker te oefenen en den Dré clarinette te blazen, mee één oog op den muziek en één oog op den Eeker. Schoon is 't nie, dat verassereer ik oe, amico! Mee dat zwarte dink mee die nikkelen kleppen scheurt ie oe de vellen van oew lijf, maar allee, 't manneke kan gin clarinet- oefenen zonder te blazen! En óf ie blaast. Want ocherm, 't splitje waar in geblazen mot worden, is zoo naauw. Als ge ginnen sterken buik hebt, zoude oew eigen 'nen dubbelen breuk toeteren! Den Eeker merkt van dat lawijt niks. Be halve als ie fouten maakt en den Dré dan onder 't musiceeren deur, ineens mee den toeter in den Eeker z'n oor blaast. Dan stikt de pen deur 't pampier henen in de tafel, 't manneke schrikt, den Dré blaast kalm deur tot 't eerstkomend rustpunt en dan zee-t-ie, mee wangen die stram van 't toeteren zijn: „stoppen chauffeur, ge rijdt ver keerd." Na dat half uur gaat den Dré vort mee aardrijkskunde. „Alee, Eeker, mokt 'ns 'n reisje naar Rotterdam!" Dan gaat den Eeker op reis. Maar 'k mot zeggen: hij pakt nie altij den kortsten weg. Den Dré blaast, den Eeker bleirt, over 't getoeter henen! „Breda!!" Efkens prakizeert ie. „Gilze Rijen!" Den Dré blaast deur, ziet den Eeker aan en vraagt mee z'n oogen óf den Eeker be-dit of be-dat is. Den Eeker verzint. Dan zet ie groote oogen op, rekt z'nen mageren nek en... terwijl den Dré onverwachts ophoudt mee blazen, kwekt den Eeker in de plots gevallen stilte: „Etten- Leurü" En dat klinkt zoo komiek, amico, dat ge in den lach schiet, teugen wil en dank. Dan legt den Dré z'nen toeter efkens op den knie en leeraart: „wel, stom achterènd van 'n verken, pak 'n pampierke en schrijf op: Breda, Lage Zwaluwe, Dordrecht, Schiedam, Delft, Rotterdam. Schrijf dat nou maar 'ns dertig keeren onder malkaar!" En 'n kwartier lang kan den Dré dan z'n looperkes en moeilijke gedeeltes honderd keer achter malkaar blazen, terwijl den Eeker ge dwee z'n „strafwerk" zit te schrijven. En zoo studeeren ze samen tot 'n uur of acht toe. Als den Eeker ooit nog 'ns perfester wordt, dan kan ie, mee de hand op_ z'n hart beweren, dat ie 't geworden is mee muziek! Maar ditte mot ik zeggen: den Eeker is al zoo wijd, dat ie, langzaam nog, al heel behoor lijk schrijft; dat ie van Breda ai deur heel Ne derland kan reizen èn veromkomen, terwijl ie ook al deelt en vermenigvuldigt mee vier cijfers! Toeterende, scheldende, lachende brengt Dré III m alles bij en den Eeker doet veul z'n best om te leeren. Lezen kan ie. Na de les, as ik m n krant uit heb, wil ik hebben dat zuilie alle bei 'm 'n half uurke lezen, want per slot is de weareld nog wel 'n stukske grooter dan Ulven hout! Zoo komen ze gebeiën op de hoogte van de dingen. Die zijn wel nie schoon, maar allee ze motten weten, wat er te koop is Leutig is 't te zien, hoe verschillend die twee kwiedammen de krant lezen. Den Eeker begint van veuren af en leest 'm sjuust, zooals ie den akker wiedt. Van veur naar achter, plichtsgetrouw lijk dat manne ke is. Den Dré blajert er deur en zoekt datte, wat van zijnen gading is: Sport, 'n verhaal, de marktprijzen en de Nuuwkes uit den omtrek. 't Gekke gevolg daarvan is, amico, dat den Eeker, die nooit veul wijer komt dan 't eerste blad, want hij doet 't sjecuur, veul beter op de hoogte is van de buitenlandsche politiek, dan van 't stads- en durpennuuws. Van Berlijn en Rome en van Madrid wit ie nog wel nie veul meer, dan dat de st.ejen 'n heel end uit de buurt zullen liggen, maar over Hitier, Mussolini en Eranco sprikt ie sjuust, of ie mee die kaerels in één kaartclubke zit. Den Dré? 't Merd hee-t-ie aan alles wat er m de groote politiek wordt gaargestoofd 't Is m te wijd van z'n bed af. Maar 't is interessant volop, die twee man- nekes in 't oog te houwen! Ge wordt er eigens weer jonk mee! Gisterenavond liet den Dré z'n clarinet op de kast liggen. Volstond mee den Eeker te gaan lessen in Nederlandsche taal. 'n Heksentoer maar aan de hand van 't boekske komt den Dré er wel uit Oefeningen staan er ook in, dus hïI houdt den Eeker wel op slag. Want als den Dre n luie bui heeft, of om andere dingen er nie mee den kop heelegaar bij is, dan lot ie den Eeker maar oefenen, oefenen, allee dan lot ie m z n vingers krom schrijven. En den ge- dweeen Eeker dóet 't. Soms, tot 't zweet in de smalle rimpels van z'n voorhoofd staat. Want ochèrm, er gaat nog niks van eigens, dat ver- stade. Gin letterke krijgt ie nog cadeau, hij mot ze stuk voor stuk moeizaam vormen. Neee, den Dré had er ginnen goesting in, gis- 'C1'™™nd- HÓliep zoowat open nee?. Stopte n pepke, vergat te trekken, gong zitten, gong opstaan hij had ginnen zit in z'ngewitwef Trui had me al 'ns mee 'n vraagoogske aan- A °°"ske geknipt. Want ik gong weten wat er in m'n baaske rond- Kwansuis boog ie z'n eigen 'ns over den eker, verbeterde 'n fout en zee toen teugen kalènrtor "F Z" neus weS. ziende naar den kalender. t schiet op, opa!" veüfden dagf" SPUUekenS komen haast weer „Fijn!" „En óf!" Den Eeker steunde, schreef. Trui ruurde den avondpap. De zuutemelksche geuren wolkten deur den huis. En efkens zag ik, hoe den Eeker rap naar die veul belovende pan keek en z'n lippen likte. „Ik denk wel, dat ons Wieske weer komt mee Vaders en zoo", zee den Dré toen knip- oogend, achter Trui's rug. Nou toen wierd Trui óók wakker. „Oh guillie hebt 't over den Kerst?" „Tuurlijk, Toeteloeris!" „Zijde gereed, Eeker?" vroeg den Dré. „Bekanst, Dré. Is 't nou: de klok heeft ge slaan? Of geslogen „Geslagen, Assiepan!" Den Eeker gichelde. „Verlejen week waren we onderweuge, ee, Dré?" „Opruimen, Eeker! Mergen zoeken we dat geslagen, geslaan, geslaagd en zoo wel 'n uit. 't Is acht uren, nou. Maak heel de tafel leeg." Toen smeerde den Dré 'm naar boven, naar 't opkamerke en kwam daarvan verom mee de bekende, ouwe hoeiendoos, waarin de spul- lekes van ons Kerststalleke geborgen zijn. Dat was iets veur dieën Eeker. Hij kreeg 'n kleur als ie al die heilige beel dekens, de ezel, den kemel, de schopkes, da ster, 't Godslampke daar uit de ouwe, bruin geworden kranten zag rollen. En eindelijk zee-t-ie, 'n bietje heesch: heb ben... jullie... 'n... stallfke van Betteljem.., ookal Hij vergat, lijk ie anders na de les vast ge woon is, 'n stinkstokske op te steken. ,,'t Stalleke", zee den Dré: „dat maken wa ieder jaar eigens. En van 't jaar 'n dubbel schoon, Eeker, want gij kunt goed timmeren!" timmeren!" Verlegen lachte den Eeker! ,,'k Zal geren helpen, Dré, zoo goed als 'k kan. 'k Gaai alle winkelramen af in stad en wa maken 't schoonste precies na. Maar schoon» der nog! Ik weet éénen winkel..., daar gong ik vroeger ieder jaar kijken. En daar hebben ze stallekes, stallekes! zoo schoon hebt ga ze nog nooit gezien, 'k Heb er ooit 'ns zóó lanl; staan kijken, tot er 'nen pliesie kwam zeggen, da 'k deur most loopen." „Waarom?" vroeg den Dré fel. ,,'k Weetnie", zee den Eeker kleintjes. En meteen knipperde-n-ie zenuwachtig mee z'n oogen. Toen begost den Dré te vertellen, hoe is 't al tien jaren zoo mee opa ieder jaar opge steld had. „Kek", deuzen ezel heb ik er op kostschool nog veur gezaagd. En meneer Zonneveld, ge wit;;" „Ja, pa, Dré, Gieljom Teil?" „Sjuust! Die is kunstschilder ee! Nou, diq heeft 'm zoo schoon geschilderd! Ziede dis hoeven, die oogen, die manen? Kek's de oog- horkes staan er zelfs op!" Amico, 't wierd 'nen plazierigen avond. Toen ik op den middag die rooie winter* locht daar zag uitsmeulen aan den ender, toen voelde-n-ik, dat er in den komenden avond iets plazierigs, iet schoons besloten zat!, Hier kwam den Kerst op tafel! En van den avond zijn de twee kleins mannen op stap gegaan, veur 'n schoon plap hoe 't stalleke zal gebouwd worden! Mee zo'nen jas aan, meugde zoo laank veuij de ramen kijken als ge wilt," zee den Eekec zelfverzekerd. Benuuwd wat ze 'r van maken. Maar ds baaskes gloeien van ambitie! 'k Heb er du? gin hard hoofd in. Vol, Veul groeten van Trui, Dré III, den Eekeit en gin horke minder van oewen t.a.v. Dré, Correspondentie. P. Blokker, Pretoria Zuid-Afrika. „Eeker" beteekent „eekhoorn". En den Dré heeft Sjaak Hoppenbrouwers 200 „gedoopt", omdat den Sjaak, mee zijnen spitsen, schranderen snoet, de vlugge schichtig' oogkes en mee z'n rapheid zoo sterk aan 'nen Eekhoorn denken doet. D. ZONDAG 18 DECEMBER. Ned. Herv. Gemeente. Anna Paulowna, vm. 10.15 uur, Ds. Vorst* man. Oosterland, voonm. 10 uur, Ds. Van Beeki, Hippolytushoef, 's av. 7.30 uur, Ds. v. Beek, Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, vm. 10 uur, Ds. de Wilde', Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. ALKMAAR, 16 Dec. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aan-j bod 2580 stuks, verkocht 2360 stuks, middel* pnjs 21—21.50, hoogste prijs 21.50, Ed. kruid aanbod 230 stuks. Totaal aanbod 2810 stuks. et kocht 2360 stuks. Aanwezig 1 fabriek ALKMAAR, 16 Dec. Aardappelen 2.20-3.30, andijvie 2.50-8, appelen 7—15, bloemkool I 9—13, idem IE boerenkool 3.606, bieten 1.602.40, r™!VTonlr>7™' .«'le kool 1.30-1.80, groent» kool 1 80—3.60, kropsla 0.20-6.60, knolsel- noti6 i~ olperen 7~U' prei 1-50—3.50, peterselie 2.80—i, roode kool 1.30-3, selde- ne l.oO—3.30, spruiten 2.50—6, tomaten 4.80 Jp6' ,uien0 £r3?9' wortelen 1.80—3.50, bos» H L5CM2 |j Witl0f 1 3-505, idenf ALKMAAR, 16 L)ecemT>6r. Op de hed'en gehouden Graanmarkt warent aanvoer <m prijzen als volgt: 101 H.L. voer- tarwe f 5.7o—6.40; 39 H.L. gerst f 8 gierst chev. f 8.40; 153 H.L. haver f 6.60—7, 55 HU boon en, w.o. bruine f 27—31, citroen f 22.50 -6, duiven f 810.40, witte f 27 50 en tuin! ^0n 12'TiT10;,,11 H L' karvviizaad f 20- HT 1.' t blauwmaanzaad f 26.50; 53 Lranvvlfïo T' k,eine proone f 7.50—8.50 \l es nj en valc envten f 12—18; Handel ma,T°taal aaQVOer 424 HL" ALKMAAR, 16 Dcc. z i i ndp6 v>^Yot-ir Aangevoerd 2S stapel», -000 Kg.: 27 st. Fabrieksbaas kleine RrWpI sk Boerenkaas kleine f 22.— U?en a<^A£NGEND1JK' 17 Dec- 3 3(Aarndrielingcn 2.70-3, grove ('F 4-7°' stok 1-66-1.80, ten 1 70 9 vi Iein,° peen 0.70-1.30, kro- enil.i0—2.a0, roodc kool 1.30—9 10 geleaZr??n. Spr»itk<*>l 8.60; niLjrm Wlt,e kool 1—1.10; Witlof andijvie 2.10—510 NOORDSCHARWOUDE, 17 Dec drienn^F01o1elm7s 2'80' uien 3.46-3.90', nen 4 vT" ~-°0—3.10, grove 3.40—3.S0, gele nep 4o0, peen 2.16, kleine peen 1.30. ge^kool^ï'-YiA0^2'101 Knoene kool 2.00; schorsAno a7„1'60; d- witte kool 1—1.50; schorseneeren 10.— andijvie 3.90—5.60

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 16