De Raad in Kerststemming? .rukwerk P. B. SIEGERS, Zaterdag 17 December 1938 Tweede Biad De heer Boogaard schept een incidentDe heer Uithol moet over de geheele linie retireeren Gemeenie-belang maakt een goede beurt Den Helder wordt „beboscht"» Huisduinen verfraait zich» Politiek of van ÜJe (Boe'i Vanmorgen méér dan ^Sg^envorsi Hedenavond ,.Het gouden fluitje' «*0*4 \h 2>cc. tot %cc. üaviftQMinycn een waatdevaUe Zfuïptióe cadeau Juwelier, KONINGSTRAAT 112, DEN HELDER. GRAVEEREN GRATIS Wij staan bekend voor mooi graveerwerk. Heeft U al om de kerstpotten gedacht? Bedrijf der fa. Zoetelief bestaat een halve eeuw Bridge-Drive Burgerlijke Stand van Den Helder De behandeling van de gemeentebegrooting voor 1939 heeft dezen keer wel in een zéér vriendelijke stemming plaats gehad. Bijna zonder uitzondering betuigden de raadsleden hun groote tevredenheid met het beleid van het College. Het begon met den heer Schoef- felenberger en het eindigde bij den heer Uit hol. En het College zat daar maar vriendelijk neigend achter de groene tafel. Dank, dank, dank! Het was alles zoo echt huiselijk, er werd bijna geen wanklank gehoord en als het raadslid Boogaard Woensdagavond laat geen roet in het eten had gegooid en de Nationaal-Hersteller Uithol niet zooveel bokken had geschoten, dan was deze behandeling van de begrooting als gesmeerd geloopen. - Maar ja, er is niets volmaakt op de wereld en zoo was daar dan Woensdagavond het incident BoogaardRanMulder geschapen, dat vrij fel en heftig was. Het was het grof en ontactisch optreden van den heer Boo gaard, die een goedkoop succes dacht te boe ken, door de R.K. en Anti-Revolutionnairen in hun diepste overtuiging te treffen. Hij had ook inderdaad een uiterlijk succes, want toen hij op smalende wijze sprak over de kerk gangers, waren er verschillende edelachtbare heeren, die zaten mee te genieten. De heer v. d. Vaart zou hierbij opmerken, dat er ook onder de raadsleden graden van intellect zijn en de heer Boogaard had beter gedaan het woord van zijn fractievoorzitter ter harte te nemen, dat hij op een avond tegen den heer Uithol sprak: „Je moet niet spreken over din gen waar je geen verstand van hebt." De heer Ran (R.K.) viel het socialistische raadslid direct aan en Mr. Mulder toonde zijn diepe afkeuring door den heer Boogaard te zeggen, dat hij zich moest wachten om een groep van de bevolking te treffen in hun principieele overtuiging. Het incident was daarmee geëindigd en de heer Boogaard kroop, na deze terecht wijzing, in zijn schulp. Hij zal verstandig doen in het vervolg blijk te geven de overtuiging van anderen te kunnen be grijpen en waardeeren. En dan was er de heer Uithol (Nat. Herst.), die bij alle onderwerpen folio's vol had te ver werken. Hij had het gelukkig alleen te doen, want bij den Raad was al weinig belangstel ling voor zijn voorlezingen. Maar toch, tel kens weer ging de vinger van den Nationaal- Hersteller naar boven en vroeg hij het woord. En dan te bedenken, dat hij het geweest is, die precies heeft uitgerekend, dat een uur gepraat de gemeente op 60 gulden komt te staan. En was het nu alles maar hout ge weest wat de betoogen van den heer Uithol gesneden hadden, maar telkens weer bleek er onkunde of oppervlakkigheid in het spel, zoo dat de raadsvoorzitter tenslotte, ten einde raad, maar besloot, niet meer te antwoorden op de betoogen van den heer Uithol. Een goede beurt heeft ongetwijfeld dr. Peenstra Kuiper (Gem. Belang) gemaakt, vrijwel de eenige, die beslagen ten ijs kwam. Hij kwam met cijfers en feiten en hij bracht het idee van een uniform gastarief voor alle afnemers, waarvan hij in de toekomst heil verwachtte voor de gasfabriek. Zijn betoog was duidelijk, zijn critiek was zuiver, zijn waardeering gemeend. De Raad wist dit gedegen betoog te waar deeren en luisterde met aandacht. Overigens waren er maar weinig raads leden, die eenige serieuze studie van de be grooting gemaakt hadden. Zij zullen het met den heer Schoeffelenberger eens geweest zijn, die heel laconiek na zijn peroratie van een half uur, zei: „En laten we nu maar over de begrooting stemmen, want er verandert toch 4* draagt altijd het stempel van een bijzondere verzorging. Voor uw familie- en vereentgings- drukwerkdus naar het moderne bedrijf in de Koningstraat 1 niets." „Het was wel leuk," zou Koos Vorrink zeggen, „maar 't was niet aardig." Het was ook leuk om de reacties achter de groene tafel op te merken als de heeren raadsleden in heilige verontwaardiging soms uitvallen deden naar den kant van het College. Want die uitvallen waren er toch ook, dat behoort nu eenmaal in de politiek. De burgemeester zat wat cynisch te kijken en de heer v. d. Vaart kan dan zoo echt ge- noegelijk en welgemeend lachen. Wethouder De Boer blijft in de lijn en wethouder Smits doet of hij doof is of hij spuit op als een waterfontein. Overigens: we hebben een College, dat zijn woordje best kan doen. Meester Hoek heeft het ons op de trap gezegd, toen we naar boven gingen, en 't is waar ook. Ende heeren komen beslagen ten ijs. Daar begin nen we waarlijk ook nog met complimentjes. Ach, waarom ook niet, 't was de laatste ver gadering van dit jaar en dan mogen we het toch wel eens tot de gemeentenaren zeggen, dat we het getroffen hebben èn met onzen burgemeester èn met onze wethouders. Kon het van alle raadsleden ook maar gezegd worden. Voor de behandeling van de begrooting is een ellenlange, doch weinig belangrijke raads- agenda afgehandeld. Toch waren er enkele punten, die een nabeschouwing waard zijn en die in deze raadsreflexen thuis behooren. Daar was dan het vraagstuk van de „be- bossching" van Den Helder. De burgemeester is er een warme voorstander van en hier en daar en overal tooien de jonge stammen zich met bescheiden groen, in 't voorjaar ten minste. De burgemeester kan er tenslotte ook niets aan doen, dat het niet beter groeien wil. En nu had het College in Mei een nieuwe bijlage gemaakt, die voor ruim 8000 gulden aan groen in onze stad zou brengen, d.w.z. daar was de prijs van het arbeidsloon, voor het materiaal en voor de boomkransen (be- tonbanden) bij inbegrepen. In Mei strandde dit voorstel op de oppositie van de S.D.A.P., die die boomkransen niet in werkverschaffing wilden doen uitvoeren, maar ze door de vader- landsche industrie doen vervaardigen. De hee ren vonden voldoende bijstanders om het plan van het College te doen stranden, hoewel de burgemeester gewaarsehuwd had, dat er dan zeker geen subsidie verleend zou worden door den Minister en door Ged. Staten. De Raad verwierp en de burgemeester kreeg gelijk. Zoowel de Minister van sociale zaken als Ged. Staten vonden de verhouding tusschen arbeids loon en materiaal te ongunstig om daarvoor subsidie te verleenen. Men moet n.1. weten, dat het werk in werkverschaffing zou worden uitgevoerd. Niet ontmoedigd kwam de burgemeester in de raadsvergadering van Dinsdag weer met het voorstel. Hij vond daarbij den heer Boo gaard en wethouder v. d. Vaart in de oppo sitie, om dezelfde reden als den vorigen keer; de boomkransen. De wethouder sprak over het vermoorden van de Ned. Industrie, wanneer men deze boomkransen in eigen beheer ging maken. ,,L i e v e r geen boomen, dan deze boomen", riep hij ontroerd. En, o heilige inconsequentie, „gooi er dan maar geen kransen om, maar tegels," zei de wethouder teneinde raad, toen hij zag, dat zijn betoog niet voldoende indruk maakte op den Raad. „Dan wordt de Nederlandsche welvaart toch ook aangetast," merkte de burge meester zéér nuchter en logisch op, „en de Nederlandsche industrie eveneens „ver moord"." De wethouder zei niets, maar voelde den steek en de raad nam het voorstel aan en Den Helder tooit zich straks met zooveel honderden boo men meer, waarvoor ons nageslacht ons nog zal zegenen. sk Huisduinen zal zich uitbreiden met 10 woningen en voorzien worden van een plant soen met vqjver. De heeren Volker en Grim- ijser zullen deze verfraaiing van onze bad plaats uitvoeren, daartoe gedwongen door het College van B. en W., omdat zij hun aan vankelijk plan voor den bouw van 49 wonin gen niet hebben uitgevoerd in verband met de veranderde omstandigheden van onze bad plaats. Het College behield daardoor de 4000 gulden boete, die beide heeren moesten be talen, als zij hun verplichtingen niet na kwamen. Nu wordt een eind aan deze ge schiedenis gemaakt door het bijbouwen van tien woningen en het aanleggen van een plantsoen, met vijver. Het zal het aanzien van onze badplaats zeker verfraaien. Reeds werd in onze krant een advertentie geplaatst voor de aanbesteding van de 10 woningen, zoodat er spoed achter gezet wordt en het nieuwe seizoen een ander Huisduinen zal toonen. De opheffing van den avondcursus voor 3e stuurlieden aan de Zeevaartschool, wegens verminderde belangstelling, gaf den heer Bot aanleiding een lans te breken voor een visscherij-cursus. Hij vond bijval bij wethou der De Boer, die daarvan ook de wenschelijk- heid wel inzag, nu Den Helder langzamerhand een kottervloot krijgt, die meer nautische- en motorenkennis vereischt, dan de schepen, die dichtbij den wal moeten blijven en die een voudiger motoren hebben. Als de visschers- vereeni<nng „Samenwerking" zich achter het verzoek van den heer Bot spant, is de moge lijkheid van een visscherijcursus vrij groot. Een vr(j onaangename discussie ontwikkel de zich ten aanzien van de salarisverhooging van eenige hoofdambtenaren. Booze tongen beweren, dat hier de politiek een rol heeft gespeeld en dat die de oorzaak was, dat werklooze raadsleden een pleidooi hfelden voor een salarisverhooging van niet minder dan 1000 gulden, voor een directeur van een der bedrijven, 't Is niet mis als je misschien zelf met 16, 17 gulden in de week rond moet komen, dat je dan met grootsch gebaar zegt: „Breng dat salaris maar van 5000 op 6000 gulden. 't Was niet vriendelijk van verschillende raadsleden, dat ze in hun discussies daarover oude koeien uit de sloot gingen halen en de burgemeester heeft hun dan ook den mond gesnoerd, door genoemden ambtenaar vol komen te rehabiliteer'en en te wijzen op de overdrijving van de praatjes en naar voren te brengen de capaciteiten en ijver van dit hoofd van dienst. Overigens is het een feit, dat de salaris- verhoogingen zoo goed als steeds in de hoogere regionen vallen, waar de betaling heusch niet slecht is, terwijl tal van jonge ambtenaren met weinig vooruitzicht en geringe salarissen hun diensten aan de gemeenschap moeten geven. 't Kan soms raar gaan in de wereld. Tegen de salarisverhooging waren de heeren Uithol (Nat. Herst.), Loesberg en Feenstra Kuiper (Gem. Bel.), Mulder en v. d. Veer (A.R.), Terra (R.K.) en Schoeffelenberger (Opp.). En zoo waren we dan bij de begrooting aangeland. Laat ons dan maar beginnen, voor wie het nog niet gelezen heeft, te vertellen, dat de begrooting werd aangenomen in ont vangsten en uitgaven op 3.678.963. (onvoorz. 14.207), kapitaaldienst 1.271.779. De heer Boogaard (S.D.A.P.) greep deze gelegenheid aan, bij de algemeene beschou wingen een breedvoerige boom op te zetten over democratie en dictatuur, waarbij dan natuurlijk de S.D.A.P. als het voorbeeld werd gesteld van de democratie, bij alle andere partijen was het humbug. De algemeene be schouwingen leenen er zich zoo kostelijk voor om z'n gemoed eens te luchten, om zichzelf een pluim op den hoed te steken (je behoeft in de politiek nooit zoo bescheiden te zijn) en alle andere partijen een trap te geven tegën hun politieke derrière. Overigens had het s.d.- raadslid weinig te zeggen. Hij brak nog een lans voor een overdekt zwembad en voor deO. Leeszaal. Waarschijnlijk heeft hij, met den heer v. Zwijndreeht (chr. hist.), die het later ook voor de openbare leeszaal op nam, nog de illusie, dat er een nieuw gebouw komt, voor het oude in puin stort. Nee, dan kwam Schoeffelenberger (opp.) beter voor den dag. Die wilde verlaging van wegenbelasting invoeren met gelden, die reeds in de begrooting voor 1939 verwerkt waren en die wilde (ook weer zoo'n politiekein consequentie) een excercitieterrein aanleggen op het droog te leggen Heldersche kanaal. De optimist geloofde, dat het rijk de gelden hiervoor zonder eenig bezwaar op tafel zou leggen. De verbinding Oost-West dacht hij op te lossen, behalve door de mogelijkheid van zijn reeds eerder geponeerde voorstel van een luchtbrug of tunnel, door het aanleggen van een tweeden overweg. De heer v. d. Vaart wees op de onmogelijkheid hiervan, het zou een overweg worden, die practisch den ge- heelen dag gesloten zijn, vanwege het drukke rangeeren. Wel schenkt het College ernstige aandacht aan dit vraagstuk, zoo deelde de burgemees ter nog mede, maar welke oplossing er mogelijk zal komen, daarover zweeg de raads voorzitter in alle talen. Wie weet met welke verrassing hij straks komt. Vol verwachting klopt ons hart. Voor de bestaande bouwverordening schaam de de heer Schoeffelenberger zich zoo, dat hij er ernstig over dacht, zijn twintigjarig lid maatschap van de commissie voor publieke werken op te zeggen. In een tijd als de onze, waar men om werk schreeuwt, worden tal van bouwaanvragen om futiliteiten afgewezen. Wethouder v. d. Vaart zegde verbetering toe. Nu, dat wordt inderdaad tijd, want het is ook ons bekend, dat er met' die bouwverordening vreemd wordt omgesprongen en dat heel veel werk stagneert, doordat men zich aan den letter van de wet houdt. Het heeft er vaak veel van, dat men motieven zoekt om be paalde karweitjes te verhinderen. Natuurlijk, men kan maar niet raak laten bouwen, maar soepelheid is toch wel vereischt, vooral in onzen tijd en daaraan ontbreekt het dikwijls bij de commissie van publieke werken. Over de luchtbescherming gesproken. De burgemeester gaf een geruststellende verklaring over de mate van voorberei ding van dezen dienst. Er komt een gas kamer. De opruimings-, ontsmettings- en verplegingsdienst marcheeren, terwijl men met de vrijwilligers de beste resultaten boekte. De verduistering van Den Helder in ver band met den spertijd vormde ook nog een onderwerp van critiek b(j verschillende raads leden. Vooral die wijken waar electrische lantaarns gezet zijn, zijn hopeloos verlicht en de heer Terra (r.k.) merkte terecht op, dat hg liever gaslantaarns had die licht geven, dan electrische lantaarns, die niet branden. De aanschaffing van de dure electrische monumentale lantaarns is ook allesbehalve een succes geweest. De oude gaspitjes geven vijftig procent meer licht, dan de granieten schemerlampen langs Kanaalweg, Singel, Timorlaan en andere „bevoorrechte" straten en lanen. De sportvelden maakten ook een punt van bespreking uit. Ze waren oorzaak van den feilen aanval van den heer Boogaard aan het adres van de rechtsche fracties en werden door den burgemeester en wethouder v. d. Vaart onder de loupe genomen in verband met de eventueele verbeteringen, die een be drag van 5000 gulden zouden vragen. Door de stadsuitbreiding zijn de velden zoo onge veer in het hart van een stadsdeel gekomen en al de omwonenden kunnen Zondags ge nieten van het gehuil van de supporters. Er zijn er voor wie deze uitingen als een concert van Beethoven zijn, maar er zijn er ook heel wat, die liever Klaas Mieldijk njet zijn pyra- ment voor hun deur hebben. 't Is slechts een kwestie van waardeering. En zoo zijn er vele problemen, die de aan dacht van onze vroede vaderen in het nieuwe jaar zullen vragen. Wij zullen onze indrukken hier eindigen. Want zouden we nog moeten schrijven over de vaderlijke strafpredicatie van ons raadslid de vaderlijke strafpredicatie van ons raadslid over de agrarische voorvechters v. d. Veer Hoornsman en Terra, over den bescheiden dokter Loesberg en den brutalenwe zou den nog kolommen noodig hebben. We wenschen het gansche College een bezonken Kerstrust, een vroolijke oude jaarsavond en een nuchter begin in 1939, dat honderd vragen zal moeten beant woorden, van de faecaliënemmers af, tot den bouw van een nieuwe school voor het het Lager Onderwijs toe. Kans dat de koude aanhoudt. Den geheelen dag bleek gisteren dat het nu feitelijk eerst met recht ging winteren. De dikste jassen kwamen voor den dag, wollen dassen en andere warmende kleedingstukken die tot nu toe als overbodige zaken opgeborgen geweest' waren, werden in der haast opge zocht en aangetrokken, terwijl de liefhebbers van de schaatsensport hoopvol naar de lucht keken. Zou er nu eens eindelijk Naarmate het later werd nam de koude toe. De straffe Oostenwind deed er het zijne toe bij, zoodat het des avonds vroor dat het kraakte. Vanmorgen was het midwinter. Vanmorgen zaten de bloemen in vele huizen dik op de ruiten, en was het opstaan een gruwel... Voor velen was de tocht naar buiten geen pretje en het eerste wat wij om zeven uur consta teerden was een jongedame, die in de Koning straat door de koude bevangen was en bij de heer Matveld werd binnengedragen. Na informatie bleek dat er inderdaad iets met de thermometer gebeurd was. Zoo vernamen wij, dat 't gisteravond om 7 uur 1 graad vroor, om 11 uur 2 graden en om 7 uur vanmorgen... 5.1 graad! 5.1 graad onder het nulpunt. Dat belooft wat! Daarbij komt nog dat het weerbericht op meer vorst wijst. De barometer staat hoog. de wind waait uit den O.Z.O.-hoek, zoodat er alle kans is, dat deze vries- periode minstens nog wel eenige dagen zal aanhouden. Hedenavond te 8 uur wordt, zooals reeds be kend verondersteld kan worden, in Musis Sa- crum een opvoering gegeven van de operette „Het Gouden Fluitje" door „Ons Genoegen" o.l.v. den heer A. Krijgsman. Liefhebbers van zang, tooneel en sprookjes krijgen hier ongetwijfeld iets zeer aardigs voorgezet, zoodat wij hun tot een bezoek aan Musis Sacrum kunnen adviseeren. De zeer lage toegangsprijs (30 cent) zal zeker geen be zwaar kunnen zijn. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van de firma Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 19 Dec. tot 26 Dec. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. geven wij bij aankoop van een paar Zoo niet, doe dat dan van daag nog! Het is koud op straat, lezers. Zelfs heel koud. Toch ziet men op diverse straathoe ken van de stad menschen staan bij de Kerstpotten. Het zijn de soldaten van het Leger des Heils, die zich van de kou niets aantrekken, maar bereid zijn die te dragen voor hulp van hun mede- menschen, die zij straks een prettig Kerstfeest willen verschaffen. Een mooie daad. Van U wordt verwacht, dat ge die Kerstpotten niet voorbij zult loopen. Van U wordt verwacht, dat ge even van Uw fiets stapt en een kleinigheid er in deponeert. Het kan een stuiver, een dubbeltje of een kwartje zijn. Het gaat niet om de grootte van het bedrag, maar om de wijze waarop U geeft. Overdenk dit nog heden, lezers, en gedenk de Kerstpotten. Waarlijk, dit geld wordt besteed naar de beste wijze. Van Vader op Zoon. Verreweg het grootste gedeelte onzer stad- genooten hebben hem gekend of kennen hem nog: den ouden heer Zoetelief, de waardige verschijning, die met name door de jeugd wel eens met St. Nicolaas vergeleken werd. Het is deze heer Zoetelief, nu 75 jaar oud, die vóór 50 jaar een zaak op den Kanaalweg begon. Groot was deze niet. De volksmond zou zeggen ,,'t was één kachel en drie pannen", en hoewel dat overdreven is, het was maar een kleine winkel en een bescheiden smederij. Maar de heer Zoetelief wist wat handel was, en hij wist ook wat de goede nanier is om een zaak op te bouwen. De winkel en de werkplaats kregen al spoedig een goeden naam, die tot op dezen dag behouden is ge bleven. Inmiddels zijn de jaren vergaan en naast de zaak op den Kanaalweg is daar die in de Keizerstraat, het bekende „Helders Warenhuis". Het is de heer R. J. Zoetelief, de eenige zoon van den oprichter, die hier, nu ook al weer met een zoon, de traditie voortzet. Het kleine winkeltje is thans een eerste klas zaak geworden, van sanitair, huishoudelijke artikelen, kachels, haarden, centrale- en gasverwarming en wat dies meer zij. Bij dit halve eeuw-jubileum past een woord van hulde aan de familie Zoetelief, die zulk een vooraanstaande positie in den plaatselijken middenstand heeft weten in te nemen. En de wensch, dat het haar gegeven is het bedrijf op dezelfde wijze nog een even lange periode te mogen leiden. Woensdag 14 December j.1. hield de „Hel dersche Bridge-club van O.O. bij de Zeemacht" haar eerste drive, en daar dit reeds drie weken na de oprichting geschiedde, togen wij er heen, nieuwsgierig als wij waren, hoe men dat zou klaar spelen. De Voorzitter gaf in een geestig speechje te kennen, dat er onder de leden enkele goede spelers waren, doch dat de meesten, en ook vooral hij zelf, nog maar beginnelingen waren, doch dat juist de bedoeling van deze club is, met de veredeling van het bridge-spel ook en vooral de onderlinge kameraadschap bij de Onderofficieren te verhoogen. Met de beste wenschen aan den scheidenden eersten voorzit ter en de hoop voor het welslagen der drive, zette men zich aan negen tafeltjes. In een voor bridge ideale kalme stemming en onder de niet genoeg te loven leiding van den spelleider, werd er vlot gespeeld. Om 12 uur was de drive ten einde en onder groote beangstelling begon de controle der wandelende scoringkaar- ten, uit welke het uiteindelijke resultaat moest komen, en groot was de verrassing toen bleek dat outsiders de eerste prijzen, zoowel in N-Z als O-W gewonnen hadden. Bij de tweede-prijs winnaars waren enkele prominenten. Met ge mengde gevoelens echter bemerkte men, dat de voorzitter, welke immers zeide een beginneling te zijn, bij de le prijs-winnaars was en nog wel met de hoogste score. van 16 December 1938. BEVALLEN' C. A. GommersEngel, d.; G. Vriesde Graaf, z.; K. SmidsAsselman, d.; A. SiersmaRiedeman, z.; G. J. C. van DijkKoppe, z. OVERLEDEN: H. KuijkHoppe, 64 jaar; J. Modder, (m.), 4 jaar. SPREEKUUR WETHOUDERS. Wethouder W. de Boer heeft wegens uit- stedigheid a.s. Maandag geen spreekuur.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5