WAT GIWIIM PI @B©1C©PE!N]|> prfbihheurtPti GRIEP-KOU? „Zöokter partje "adviseert een cMijnhardtje'' Voor Jong en Oud Texelsch nieuws Zaterdag 17 December 1938 Derde Blad Drie kamaraden: aangrijpend filmwerk De gevangene van Alcatraz-eiland Aardig programma Morgenochtend Intellect-voorstelling Stagnatie in het boot- verkeer Burgerlijke Stand AKKER'S Oosterend Onderling ziekenfonds „Texel" KENT U Dr. E. Hoekstra's Bloedzuiverende Gezond heidspillen jfiUdto-JAexxtei Velen zullen het boek van Erich Remarque gelezen hebben, dat hij noemde „Drie Kame raden". Een boek, dat een beeld ophing van het na-oorlogsche Duitschland. Het Duitsch- land, verscheurd door revolutie, waarin de slechtste elementen van een moe-gevochten en hopelooze samenleving boven kwamen, en het leven tot een hel maakten. Het leven... waarvan men hoogstens mocht verwachten dat de dag van morgen op dien van heden zou volgen. Een tijd, waarin geen idealen moch ten zijn, waarin !edere glimp van schoonheid moest versterven, omdat nog altijd het vuur van de slagvelden in de harten der menschen brandde. De Drie Kameraden waren ook thuis ge komen. Thuis, na vier jaren hun mollen-leven in de loopgraven geleefd te hebben, en om daar thuis niets te vinden. Niets, behalve een ding: hun vriendschap1, hun échte vriendschap. Het was een goed boek, en dus is het niet te verwonderen dat Metro Goldwyn Mayer naar aanleiding daarvan een film produceerde, die bleek een meesterwerk te worden. Een film in grootschen sti'1, waarin door de voornaam ste vertolkers eenige prachtige creaties ge leverd worden. Deze film is geen bewerking van het boek geworden, ooken ge holle paraphrase, doch een document, een waarheidgetrouw beeld van den geest die Remarque daarin legde. Remar que had iets te vertellen aan de mensehheid en ook deze fhm doet dat. Het is de grootste lof voor de Metro om thans te kunnen zeggen dat zij daarin ten volle geslaagd is. De Drie Kameraden worden uitgebeeld door Robert Taylor, Franchot Tone en Robert Young, de vierde kameraad, het meisje Pa- tricia Holman, door Margaret Sullivan. Ge vieren hebben zij hier een welhaast volmaakt spel te aanschouwen gegeven, een spel, dat door geen van vieren in een andere film over troffen is. Met name door Margaret Sullivan, die men steeds moet vergelijken met Garbo en Elisabeth Bergner. Zoo verheven, zoo on gelooflijk waarachtig in de uitbeelding van 'n eenvoudig, simpel menschenhart, dat vraagt en bidt en hoopt in een ziek lichaam. Een lichaam een der millioenen waaraan de oorlog zijn erfenis meegaf. Frank Borzage, de groote regisseur van de Metro, heeft dit werk op zijn naam staan en men krijgt bewondering voor deze prestatie. Een prestatie, die men zeker twee of driemaal kan gaan zien, om haar eerst d&n ten volle te waardeeren en... begrijpen. Speciaal willen wij nog de aandacht vestigen op het spel van Franchot Tone. Tone geeft een uitzonderlijke sterke vertolking van zijn rol te zien; uit iedere faze blijkt dat deze acteur van zuiver ras is, dat hij dit alles beleefd moet hebben, steeds weer in zich zelf beleefd. Eerder kan men zich als kunstenaar niet tot een dergelijk hoog niveau verheffen. Het is geen opwekkende film. Zij is overgoten met een eindelooze melancholie. De weemoed van de volken die gedoemdr waren na 1914 de beschavingsresten op te lappen en van hun leven te maken wat er redelijkerwijze van te maken viel. Het is alles zwart en somber en droevig en zeer hopeloos, maar het kan zijn groote nut voor de mensehheid hebben dit alles te zien. Het goed te zien, omdat het een waarschu wing voor al die volken worde, om r.ooit meer op deze wij ze tegen elkander op te staan. Men leert eruit dat de oorlog ontzettend is, maar dat wat er na komt niet minder erg is. Men verzuime niet van dit uiterst boelend drama, waarin de grootste vriendschap naast de grootste liefde behandeld wordt, kennis te nemen. Het betreft hier een der belangrijkste films van dit jaar, die Ieder van ons iets te zeggen heeft. Ziv-o-tL-JAeatel Er is waarschijnlijk geen probleem in Ame rika, dat zoo zeer tot de publieke opinie spreekt als wel het gangsterwezen. Terecht, overigens; het betreft hier methoden, die klleen maar in Amerika kunnen voorkomen en die doorgaans ondenkbaar zijn in oud- Europa. Vier jonge men schen tegen een dreigenden achter grond. De hoofd rolvertolkers in de tij zonder mooie Metro-film „Drie Kameraden: Franchot Tone: Robert Taylor, Margaret Sullavan "en Robert Young, die deze week in het Rialto-theater draait. Er is één woord, dat iedere gangster in Amerika een rilling van afschuw bezorgt en dat woord is: Alcatraz. Alcatraz is een klein eiland, waarop de gevangenis gebouwd werd, die men bestemde voor de ergste gevallen. Voor mannen als Al Capone (die er nog zit...) en consorten. Menschen, die een pest van de maatschappij zijn, die er uitgebannen moe ten worden voor het behoud van een goede samenleving. Alcatraz-eiland is de naam van de hoofd film, die deze week in de Tivoli draait en het is een goede film. Al was het slechts alleen om het feit, dat het hier gestelde voor beeld wel bijzonder afschrikwekkend moet zijn. Het is ook een film, waarin men geen gebruik maakte van sentiment en valschen smaak, doch alleen van de waarheid, die be kend is over Alcatraz-eiland, de schrik der Nieuw-wereldsche onderwereld. De hoofdrollen zijn in handen van Ann Sheridan, John Litel en Mary Maguire. Een film, vol spanning en die getuigt van een meesterlijke technische beheersching. De ge vangenis-opnamen zijn zelf uniek te noemen. Als tweede film ziet men de R.K.O.- productie „Professor.,, wat ben je begon nen!", een film, waarvan de roem reeds vooruit gegaan is, en waarin men kan genieten van het optreden van het duo Ginger Rogers en James Stewart. Het betreft hier een geestige en... ontroe rende Ginger Rogers film, een comedie waar esprit in zit. Deze Ginger Rogers moet men zien. Zij is niet maar zoo'n tap-danseuze. Zij is méér, zij is een intelligente artiste, die weet te boeien en ontroeren. En dat is des te meer opmerkelijk, omdat deze Ginger Rogers niet kan bogen op veel uiterlijk schoon. Ook met een geraffineerde make up, blijft zij nog maar een gewoon persoontje, zoodat zij alleen iets kan bereiken door van binnen uit te spelen. Hetgeen zij kan. Het bewijs ziet U deze week in Tivoli. Dit is goede film en een gezonde film. Men zal er van genieten, zooals men nog niet zoo lang geleden genoten heeft van de film „Bringing up Baby". Het is alles vaart en rhytme, nergens stokt de handeling, ner gens valt men in herhaling of borduurt men op een oud stramien voort. Er zullen menschen zijn, die zeggen dat de toestanden, hier geschilderd, onzinnig en ondenkbaar zijn." Dat zoo iets in werkelijkheid nooit en te nimmer voorkomt. Het zij zoo. Maar wij tarten diegenen te durven ontken nen, dat dit ondenkbare en onzinnige dan toch niet op bijzonder origineele wijze ver teld is. Ginger Rogers, thans eens niet de part ner van haar ex-vriend Fred Astaire. Het is in zeker opzicht een sensatie, die men niet mag missen. Eén uitvoering de beste. Eén prijs de laagste. DE VRIES Centrale Verwarming ALKMAAR ROTTERDAM Tel. 3045 Tel. 44504 2 lijnen Het programma, dat deze week door de Witte gedraaid wordt, is veelbelovend. Als eerste film is daar de vlotte comedie, die luistert naar den naam „Millionnairs" en die zeker een groot publiek naar hartelust zal kunnen amuseeren. Voorts aanschouwt men de thriller „Ban dieten der Woestijn", een film, met ontvoe ringen, schoten en paardenrace's, een moderne „wild west". Er zijn nog liefhebbers genoeg voor dit genre. Rialto-theater, 10.30 uur: „Een Liefdesgeschiedenis in de Comedie Frangaise". Zondagmorgen wordt in het Rialto-theater de intellect-voorstelling gegeven „Een Liefdes geschiedenis in de Comédie Frangaise". Het is een hoogst amusant verhaal, spelend in het Londen van het jaar 1750, en dat vervaardigd werd door den bekenden regisseur James Whale, den geestelijken vader van tal van eerste klas films. De hoofdrollen van deze film staan op naam van stars van eerste grootte, namelijk Brian Aherne, Olivia de Havilland, Edward Everett Horton, Melville Cooper, Lionel Ettwil en tal van anderen. De sterke Oostelijke wind veroorzaakte gis termorgen reeds stagnatie in het bootverkeer TexelDen Helder. Naar men ons mededeelt, kon de boot, die om 6.45 u. uit Den Helder ver trekt, door den lagen waterstand de Texelsche haven niet binnenkomen. Het sein, dat men van de haven te Oudeschild hiertoe gaf, werd niet gezien, omdat de seinvlag vernield werd. De boot liep vast in den havenmond en eerst toen het water weer wat hooger was, raakte ze los. De bootdienst, die om 7.45 u. van Texel gaat, kon niet vervuld worden, eerst om 10 u. verliet de boot de Texelsche haven. KONIJNENHANDEL. Op Texel worden thans in verband met de komende feestdagen zeer veel konijnen opge kocht, ook door kooplieden van elders. De ge middelde prijs bedraagt 40 cent per kg bruto gewicht. Bijzonder beste exemplaren doen nog iets meer. De konijnenfokkerij begint zich op Texel in de laatste jaren te ontwikkelen, thans is dit bedrijf behoorlijk loonend. Wel zijn in den nazomer hier en daar, jonge konijnen door het natte groenvoer gestorven. Men dient in het najaar naast groenvoer ook hooi en stroo en wat haver bij te voeren. van 10 t. m. 16 December 1938. GEBOREN: Thea, d. v. Pieter Dros en Marie Eelman; Joannes Cornelis, z. v. Petrus Matthias Graaf en Anna Kuip; Margafetha, d. v. Albert Dros en Antje Koorn. OVERLEDEN: Klaas Wassenaar, 61 jaar, geh. m. Jeltje de Groot; Jakob Huisman, 67 jaar, geh. m. Antje Gorter. GEVONDEN :1 handschoen, 1 pet, 1 rozen krans, 1 paar kinderwantjes, 1 rolletje stof, 1 broche, 1 leeren handschoen. eischen Hoest en Verkoudheid op de borst dadelijk goede verzor ging. Hoe licht kan een kleine verergering groote gevolgen heb ben en oorzaak zijn dat men ge- ruimen tijd het bed moet houden. Wacht dus niet, maar neem in zoo'n geval dadelijk dé beproefde Abdij siroop. welke de voortgang stuit. Abdijsiroop heeft een dubbele wer king, want zij bevat kruiden extracten en de beste hoestbe- dwingende stof ..codeïne". Daardoor slijmoplossend en hoeststillend. UeJistè^Jde tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct., 11.50, t 2.40, t 4.20. Alom verkrijgbaar VERTROKKEN PERSONEN. Alida Martje Vlas Nieuwstraat, De 1 Burg naar Amsterdam, P. Hendr.laan 32. MOND EN KLAUWZEER. INGEKOMEN PERSONEN. Johannes C. Boon, Herv. G., van Amsterdam v. d. Doesstr. 14 hs., Koogerweg 16, Den Burg Pieter Spanjer, Herv. G., van Leeuwarden, Groningerweg 163, Weverstr. 30, Den Burg. Trijntje Boivin, Herv., van Rotterdam, Thor- beckestr. 26, Weverstr. 30, Den Burg. Nieuwe gevallen op de boerderijen van: D. Witte, Den Burg. Gebr. Witte, Piassen- daal, Waalenburg, P. J. Witte, Eierland, 's Hertogenbosch". C. J. Veeger, Den Hoorn, M. J. Veeger, Westermient, S. Koning Johz., Oosterend, C. J. de Lugt, Padang Eierland. Het vee is hersteld van: T. Huisman, Den Burg, A. Bakker jz., Spang. P. Keyser Dz., Westerweg, Gebr. Veeger, De Westen, K. Verhoeve, Eierland, H. Hin, Witte Engel, P. Brans Nz., Oost, W. S. Keijser, De Westen, C. J. Veeger, De Kuil. H. Zijm Pz., Den Hoorn. M. Koorn, Eierland en J. S. van Leeuwen, P. H. Polder. ïïlloced VicJkeli uil deri S&m££nteAaad Wij kunnen ons begrootings-raads- vergaderingen herinneren, die zich ken merkten door een „geladen sfeer". Dat waren vergaderingen, waarin de heer Ritmeester om de tien minuten het bloed naar 't hoofd vloog, vergaderingen waarin de heer Uithol en de heer Schoef met moorddadige voorstellen in het krijt traden, vergaderingen, waarin de schimpscheuten en vergiftige pijlen uit alle windstreken op het College neer daalden, vergaderingen, van louter erupties, zenuwschokken en stuipen. Een politiek slagveld, dat iederen avond be zaaid was met lijken en waarvan het gruwelijk was verslag uit te brengen. Maar dan van de week eilieve, welk een milde sfeeren kenmerkten het zaaltje met het beeld van meneer Pink hof, dat steeds maar vraagt: Vertegen woordig ons en Lijdtpardon Leid" ledereen vond zoo ongeveer alles goed, en alleen terwille van de prettige stem ming werd een enkele maal iets opge merkt. Het College heeft alles goed ge daan, zóó goed, dat men zich eigenlijk afvraagt wat zoo'n Raad feitelijk nog voor zin heeft. Men kan van deze bij eenkomst der Vroeden tenslotte alleen maar aardige dingen zeggen. Van me neer Van der Vaart, die nog steeds prima van den tongriem gesneden blijkt te zijn en iedere attaque op glorieuze wijze den pas afsnijdt. Waarlijk, zoo'n man in een College en men kan zich van een eeuwige victorie verzekerd houden. Overigens heeft de wethouder geen lee- lijk woord in den mond genomen. Zelfs niet tegen meneer Uithol, die nu toch niet direct zijn boezemvriend is, naar wij meenen te weten, hoewel ze in foto bureau Modern als Robert en Bertram op één paneeltje hangen De heer Uithol was óók vriendelijk. Hij heeft de pers tweemaal een cigaret gegeven en eenmaal een pepermuntje. Argelooze zielen zullen nu zeggen: Da's begrijpelijk, want hij zit er het dichtst bij", maar zoo is het niet. Dat waren steekpenningen en meneer Van der Veer, die het in de gaten had, kan er meer van vertellen! Overigens, heeft de heer Uithol het vlaggestok-stokpaard bereden als een kranig ruiter. Voorts heeft hij het ge had over alle onderwerpen die men kan bedenken. Van het Huisvuil tot het Vandalisme en van de electriciteitstarie- ven tot Helders Fanfarecorps. Een en kele maal maakte men den Hersteller zandruiter inplaats van stokpaardruiter maar in de drie zittingsjaren heeft hij zich reeds een flinke dosis eelt aange meten. Rein Boogaard trof Mr. Mulder en de heeren van de Roomsch-Katholieke fractie in 't hart. Dat was nu een van die zeldzame niet-aardige momenten. Natuurlijk meende Rein het niet. Die is tenslotte de rechtvaardigheid en eerlijk heid zelve, maar c'est le ton qui fait la musique" (een uitdrukking die van Dr. Feenstra Kuiper had kunnen zijn en deze „ton" lustten voornoemde hee ren niet. Rein retireerde overigens eer vol en sans rancune boomde men verder. Meneer Smits heeft den laatsten dag veel gesproken. Veel en vlug. Zooals wij vroeger op school de rijtjes uitzonderin gen der Duitsche taal plachten op te dreunen, zoo dreunt meneer Smits altijd de verdediging op, als men aan z'n Hei lig Huisje komt. Raar, zoo kwaad die meneer Smits altijd direct kijkt. Altijd weer vreezen wij, dat hij uit'elkaar zal spatten en dat de voorzitter, die hem begrenst, de stukken in 't gezicht zal krijgen. Het staat vast, dat ieder stuk dan nog door zal spreken over Volks gezondheid et cetera. Overigens: een best mensch, die zoowaar nog een af spraakje maakte met meneer Uithol. Maar niet te veel confidenties, me neer Smits! En zoo vergaderde men maar door; De Ruiter tracteerde de heeren op door zijn vrouw eigenhandig gezette thee, het kistje Ritmeestertjes ging maar rond en men praatte, of praatte niet, gaf knip oogjes zooals meneer Van Loo en dreig de met den vinger, zooals de voorzitter. De tribune was opvallend leeg. Alleen meester Hoek, het twee en twintigste raadslid, troonde er; oud en wijs en wit bebaard. Bij domme vragen liet hij groote steunen en kermingen hooren en als het goed ging rees en daalde de baard, als blijk van instemming. Hij hoort bij den raad, net zooals meneer Jansen, die wel steeds ouder en een beetje krommer wordt, maar toch nog ongelooflijk vlug schrijft. Er is zelfs iemand die beweert, dat hij meneer Smits, den wethouder, kan bij houden. Het is niet aan te nemen ZONDAG 18 DECEMBER 1938. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u. Ds. Visser. Oosterend, v.m. 10 u. Ds. A. W. Kok. De Waal en De Koog, geen dienst. Den Hoorn, v.m. 10 u. Ds. Wesseldijk. Bediening H .Doop. Aangifte Zaterdag 77.30. De Cocksdorp, v.m. 10 u. en n.m. 7 u. Ds. Salm, Oudeschild n.m. 7.30 Ds. Tinholt. Zang van het Kerkkoor. Maandcollecte. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, n.m. 7 u. Dr. Vis. Bus van De Koog. De Waal, v.m. 10 u. Dr. Vis. Geref. Kerk. Den Burg, v.m. geen dienst. Bus naar Oosterend. Den Burg, (Geb. Fanfare) n.m. 3 u. Cand. Wouda. Oosterend, v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer. H. Avondmaal. N.m. 3 u., Ds. v. d. Leer. Oo s t e r e n d, v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Ds. E. C. B. Kok. Leger des Heils. Zondagmorgen 7 uur, Bidstond. Zondagmorgen 10 u., Heiligensmeeting. Zondagavond 8 u., Verlossingssamenkomst. TELEFONISCH AANGESLOTEN. In de Ned. Herv. Pastorie te Den Burg is telefoon aangelegd. In het vervolg zal men dus Ds. Visser per telefoon kunnen bereiken. Wilt U smakelijk dineeren Laat „DE TOELAST'j U serveeren Bouwvergunningen verleend aan: J. C. Bakker, Den Hoorn tot verbouwen en uitbreiden werkplaats Den Hoorn 28. G. Logman, Den Burg, Hollewalsweg 7, bouw dakkapel. C. J. Schoenmaker, verbouw woonhuis. S. Flens, bouw van een woonhuis Wijk B 111b. Te Oosterend is dezer dagen een circulaire van den volgenden inhoud rondgezonden: De Commissie belast met de uitvoering van dit plan, acht thans de tijd gekomen om over te gaan tot de oprichting en inwerkingstelling van het Onderlinge Ziekenfonds voor Texel. Waar de op ons eiland gevestigde geneeshee- ren bij voorbaat weigeren voor een Onderling fonds te werken, hebben wij er ons rekenschap van gegeven, dat wij dus op andere wijze in de huisartsenhulp hebben te voorzien. Reeds thans is ons bekend, dat eenige zeer bekwame geneesheeren zich bereid hebben ver klaard de hulpverleening voor de leden van ons fonds op zich te nemen en zich alhier te vesti gen. Zoodat vast staat, dat uit eenige uitsteken de medici een keuze, door op dit terrein be voegde personen, kan worden gedaan. Ook van specialistische hulp kunt gij ver zekerd zijn. Met eenige dagen zal de oprichting gehouden worden. Intusschen is deze vergadering hedenavond belegd in café Kippen, te Oosterend. Het voorloopig bestuur: Voor Oosterend: S. v. Heeringen, S. Keyzer, J. Bakker, R. v. d. Vis. Voor Oudeschild: J. Vlas Cz., P. Smit Rz. Voor Den Burg: S. de Waard, Jb. Kikkert. Deze p"iLn zuivere het bloed van alle onreinheden, regelen de spijsvertering, wek- ke_. de eetlust op en bevorderen de natuur lijke verrichtingen des lichaams. 90 ct. of 1.56 p- doos met ebruika,- inw. Verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen. Vraagt gratis toe zending brochure aan -IIJ. HCEKSTRA, Hee rengracht 33, Amsterdam. Woensdag werd te Oosterend ten huize van den heer C. Trap een damwedstrijd gehouden tusschen de damclub O. D. C. te Oosterend en een eltfal leden van de club O. K. K. te Den Burg. Van de 11 partijen die werden gespeeld won de Oosterender club e:- 8 en O. K. K. 3. Een mooi resultaat voor de club, die nog slechts zeer kort geleden werd opgericht. Woensdagavond hebben de personen, die hier de lessen voor luchtbescherming volgen weer gedurende ruim een uur met gasmaskers voor, rondgereden. De lessen zijn nu zoo goed als afgeloopen voor deze leerlingen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9