immM Ayenda Sneeuw en ijsgenoegens KURAS- 10 graden vorst! Donderdag 22 December 1938 Tweede Eiad £tadórüeiuvLi Wees voorzichtig op de Balkengracht Ijsbaan zonder verlichting Teraardebestelling brigadier A» Raven Postdienst op Nieuwjaarsdag Opgaven voor de Kerstagenda Marionetten theater Dc K.F.A.-voorstelling Bescherm U tegen Hoest FABRIKAAT „THERMOGENE- Dc Politie-auto in gebruik gesteld Ucmtno-tyesi 8 uWi Algemeene vergadering van de Ambachtsschool Uitslag verloting Burgerlijke Stand van Den Helder Kerststemming Ruwe Huid PUROL Ruwe Handen, Doos 30 cent. Ruwe Lippen Bij Apoth. en Drogist Hoog Militair gerechtshof Alle dingen zijn betrekkelijk en als je, met 12 of 13 gulden in de week, met één of meer kinderen rond moet komen, dan zie je den winter, zooals hij zich de laatste week aan dient, niet met een vroolijk gezicht aan. Dan is er slechts de schaduwzijde, die heel erg don ker is; kou en armoede en akeligheid. Dat is de eene kant van de medaille, we wezen daar van de week ook op. Maar daar is ook een andere kant, dat is die van de ijspret, van de sneeuwjool. Biet groote vreugde zijn gisteren de eer ste vlokken door de jeugd begroet. Het was een schuchter begin, maar de grijze lucht was vol beloften en heeft geen te leurstelling gebracht, want al kwam er „geen karrevracht" sneeuw, het bleef ge stadig aan doorpoeieren en na een uur wa ren de straten glanzend wit en na nog een uur zagen voortvarende jongens en meis jes kans om met moeders bezem zooveel sneeuw bij elkaar te bezemen, dat er een sneeuwman van gemaakt kon worden en na nog een uur waren ze zelf sneeuw mannetjes. Ja, dat gaf me gisteren even een vertier op dien vrijen Woensdagmiddag. Zoo'n kostelijk wintersch beeld hebben we in jaren niet ge had. Gekrolde mannenhoofden en de dames met kaboutermutsen (wie heeft die coquette dingen toch uitgevonden?) trokken naar de ijsbanen. Zij trotseerden met genoegen iedere sneeuwtarting en bonden onder en zwierden over de grachten. En de jeugd vermaakte zich in de witte wereld, die onze stad als een sprookje maakte. Wat tooit die winter de we reld toch prachtig! „Koek en zoopies" verrezen langs de Kerk- gracht en werden druk bezocht, 'n Harmonica speler met initiatief probeerde zijn geluk bij de Postbrug en had inderdaad een „goeie" mid dag. De commandant van de Marine had bekend laten maken, dat het Marinepersoneel, ten hoogste drie dagen in de week 's middags vrij kon krijgen voor de schaatsensport. En daar werd een dankbaar gebruik van gemaakt, in het bizonder de adelborsten hadden dit initia tief van hun hoogsten chef weten te waardee- ren en ze zwierden en zwaaiden langs alle grachten. Er waren er ,die een goede schaats reden, maar er waren er ook voor wie het te hopen is, dat ze zeevaster in de toekomst zul len blijken, dan nu op de schaats. Maar men had pret en dat is ook wat waard. Veel goede rijders zijn er overigens niet op onze banen. Ze zjjn te tellen, die met zwier een achtje maken, die krullen trek ken en die met elegante bewegingen voort- zwieren op de gladde ijzers. De sneeuw heeft gisteren geen kans gezien „roet" in het eten te gooien. Daarvoor hebben de baanvegers gezorgd, die het druk hadden met het schoonhouden van de banen. Wij ho pen, dat men hun werk niet vergeet. Het „denk aan den baanveger" willen we ook hier nog eens laten hooren. En wat zal de dag van vandaag brengen? Het weer moet wel snel en hard veranderen als we dezen keer niet de zoo vurig gewenschte „witte Kerst" krijgen. Maar het is wisselvallig en vanmorgen vroor het nog „slechts" 10 gra den". Dus wie weet. Zoodra het water in de grachten bevroren is, wordt de balkenhaven bij de Gasfabriek gewoonlijk het eerst bereden en kan men hier ook meestal bij het beëindigen van de vorst periode, de laatste schaatsenrijders aantreffen. Maar steeds wordt vergeten dat het ijs vóór en in de onmiddellijke nabijheid van de Gas fabriek altijd hoogst gevaarlijk blijft omdat er dag en nacht warm bluschwater vanaf de Gasfabriek onder het grachtwater stroomt. Het personeel der Gasfabriek heeft al meerdere keeren in voorafgaande winters kinderen en ook volwassenen moeten red den die door dit gevaarlijke ijs waren gezakt. Het is voor genoemd personeel heusch geen pretje zich ter wille van roekeloosheid door anderen begaan, in het ijskoude water te begeven. Den Helder is op de schaats en het i haalt de schade in van de laatste jaren, i toen Koning Thialf blijkbaar besloten j had precies aan de Xederlandsche 1 landsgrenzen te blijven staan. Maar nu j geniet men zoo veel mogelijk, en het j was gisteravond een plezier naar al die I menschen te kjjken, die zich op het Hel- dersche Kanaal, met name tusschen Helden der Zeeplein en Postbrug aan deze meest edele der vaderlandsche sporten aan het wijden waren. De wind was gaan luwen, de sneeuw had de temperatuur milder gemaakt, zoodat er bjjna niets meer te wenschen overbleef. Bjjna Wat overbleef was het feit, dat het zoo donker op de baan was. Dit nu lijkt ons geen onoverkomenlijke moeilijkheid. Wellicht dat ons actieve Gemeente- bestuur het oog laat vallen op de in zijn bezit zjjnde schijnwerpers, waarmede op feestdagen het Stadhuis verlicht wordt en deze afstaat voor baan-verlichting. Het zou er vele stadgenooten ten zeerste mede verplichten, met name als het ijs blijft met de a.s. feestdagen. Tenslotte wordt men niet al te zeer verwend met goede ijsbanen in onze stad. j Het loopen of rijden over het ijs vóór de Gasfabriek blijft altijd hoogst gevaarlijk. Laat men toch voorzichtig zijn en zich niet op het ijs vóór de Gasfabriek begeven, aangezien de kans zeer groot is dat men er doorheen zakt en zou verdrinken. Gisterenmiddag hebben superieurs en col lega's het stoffelijk overschot van brigadier A. Raven, op de algemeene begraafplaats te Huisduinen, teraardebesteld. Het was moge lijk dat alle agenten in den stoet meegingen, doordat de rijksveld.wacht den dienst waar nam en personeel van gemeentewerken op het bureau was, om bij eventveele ongevallen of brand uit te kunnen rukken. Op de begraafplaats was de burgemeester tegenwoordig, alsmede dokter Rienks. Als eerste spreker voerde de commissaris van politie, de heer A. J. v. Hoeven, mede namens den burgemeester, het woord, die de verdiensten van den heer Raven als politieman releveerde. De hoofdinspecteur, de heer Helder, sprak eenige gevoelvolle woorden ter nagedachtenis van den overledene. Hij heeft hem jaren van zeer nabij gekend. Als oudste brigadier, sprak de heer Steinmeier, namens de brigadiers en agenten, een afscheidswoord, waarmee deze sobere plechtigheid was geëindigd. Een tiental bloemstukken dekten de baar, waaronder een van het politiekorps, die in den stoet, door twee agenten, werd meegedragen. Op Zondag 1 Januari, Nieuwjaarsdag, wordt de Post- en Telegraafdienst uitgevoerd als op andere Zondagen. Er vindt dus geen bestelling plaats. Dringend wordt aangeraden de Nieuwjaars correspondentie vroegtijdig, liefst voor Zater dag 31 December, Oudejaarsdag, ter post te bezorgen. pApiec met lettecs BeöRukt noemt men ORukweck. eRZijnveRsehillenöe methoöes waarop ÖAt QCBCURt öRukkeRi] öe boêr heeft tiaar eigen methoöe. öAt wil zeggen: öe juiste! Wij maken er secretarissen van vereenigin- gen op attent, dat opgaven voor de Kerst agenda, welke wij in ons nummer van Zater dag zullen opnemen, uiterlijk Vrijdagavond 8 uur in ons bezit dienen te zijn. Ook Kerslfeestvieringen met de Zondags scholen zullen wij hier gaarne in opnemen. Gisterenmiddag heeft de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen voor de kinderen van haar leden een middag georganiseerd, waarbij mej. v. d. Velde uit Den Haag met haar Mario netten theater optrad. Het weer in aanmerking genomen was de opkomst zeer bevredigend. En wie gekomen is, heeft daarvan zeker geen spijt gehad. Hoe fijn was dit alles. Mej. v. d. Velde is volkomen op haar jeugdig auditorium ingesteld, zoodat ze zelfs de kleintjes van 2!/2 turf hoog wist te pakken. Het was doodstil in de zaal als het schermpje naar boven ging en de poppen hun discussies begonnen. Het was een alleraardigst sprookje „De ganzenprinses", dat opgevoerd werd. Hoe fijn en smaakvol van aankleeding was het geheel. Hoe artistiek en beschaafd. De kinderen leef den met spanning met het verhaal mee van het bedrogen prinsesje, dat op slinksche wijze door haar kamenier tot ganzenhoedster was gebracht. Natuurlijk komt het bedrog uit, maar dan is er een heel verhaal van prinsen en prinsessen van ganzen en feeën aan de verbaasde oogen van de jongens en meisjes voorbijgegaan. En ook de moeders genoten. Het was een fijne middag, in alle op zichten. We herinneren eraan, dat vanavond 8.15 u. mevr. Boldingh-Goemans in Musis Sacrum voor de Ned. Ver. v. Huisvrouwen een kerst programma verzorgd. Men verzoekt ons nog te willen meedeelen, dat de kaartverkoop voor de K.F.A.-voorstel- ling Donderdag 29 December a.s.. vandaag begint en dat de kaarten aan de kassa van Rialto verkrijgbaar zijn. Het aanvangsuur van de voorstelling is op 8 uur gesteld, de opening van het theater op 7.30 uur, VERKOUDHEID, BRONCHITIS met het Pijnverdrijvende borst- en rugbedekking, een bron van warmte. Verkrijgbaar bij afle Apothekers en Drogisten F 1.10 Een knap stukje werk van den heer .daas. Dezer dagen is de polltie-auto in dienst ge steld. Een auto, die als Manusje van Alles dienst zal doen. Zoowel voor de brandweer als voor de verleening van hulp bij auto ongelukken, voor verkeersopvoeding en lucht beschermingsdienst, bij optochten en bij „on lusten" zal deze auto dienst doen. Het is een schepping van onzen directeur van Gemeente reiniging, die in overleg met de directeuren van dienst dit ontwerp gemaakt heeft. Eigen lijk is het zoo gegaan. Dr. Rienks, hoofd van den Gem. Geneeskundigen dienst, de Commis saris van politie, de heer v. d. Hoeven, de directeur van gemeentewerken, de heer Dok ter en de directeur van de Gem. Reiniging en Plantsoenen, de heer Maas, zijn gevieren op stap geweest, om in verschillende plaatsen van ons land de inrichting van politie-auto's te zien, om zoo tot het meest gunstige resul taat voor een eigen wagen voor de politie te komen. De heer P. H. Maas, die het ontwerp van den Politieauto maakte en onder wiens leiding de wagen gebouwd werd. De heer Maas met zijn technischen knob bel heeft daarn een teekening gemaakt, die critisch door den burgemeester en genoemde hoofden van dienst bekeken en met enkele wijzigingen aan hem teruggegeven, waarna de heer Maas met de vervaardiging van den wag i begonnen is. Want dit is wellicht een unicum in ons land, de politie-auto, die men straks bij alle mogelijke gevallen hulp zal zien verleenen is in de werkplaatsen van de Reini ging, met eigen personeel, onder leiding van den heer Maas gebouwd. Een tweede hands Chevrolet Truck werd gekocht en naar de teekening van den heer Maas werd toen de wagen opgebouwd. Stevig, solide, doelmatig. Dit zijn inderdaad de eigen schappen, die tij onze politie-auto domineeren De wagen is opgebouwd volgens moderne constiuctie. Het geraamte bestaat uit koker- balkijzer, alles electrisch gelascht, van buiten bekleed met plaatijzer en de binnenkant be smeerd met mastiek, om het resonneeren zoo veel mogelijk tegen te gaan, terwijl het tevens dient als isolatiemiddel tegen de koude en tegen de warmte. De wagen heeft twee brancards, onder den overbouw, die zoow.1 links als rechts uitge schoven kunnen worden en die juist geplaatst kunnen worden op de breede banken in den wagen. De veering is zoodanig, dat de wagen met zware bezetting, toch een zach.e veering blijft behouden. De ruimte in d-n wagen is zoo prac- tisch benut, dat er geen plu. .tsje ongebruikt is gebleven. Zoo zijn er 24 kasten. Aan den ach terkant van den wagen loopt een laddertje naar boven en op het dak is een ladder, die uitge schoven kan worden, waardoor het mogelijk is tot een hoogte van 8 meter te komen. Bij brand is dit van groote beteekenis. Er is een zoeklicht op den wagen. Er zijn looplampen, houweelen, snelblusschers, een zuurstofappa raat, diverse gereedschappen, verbandkisten, 'n springzeil, gasmaskers, een sirene voor waar schuwing, verkeersbo den - >or omlegging van het verkeer. Kortom alles wat noodig is voor de hulpverleening bij gevallen, die wjj in het begin van dit artikeltje opsomden. De heer Blaas is er in geslaagd een wagen voor de politie te bouwen, die aan alle Het gevolg van den sneeuwval van gisteren was, dat de hevige koude be langrijk afnam, echter niet zoozeer als men veronderstelde. Want gisteravond bleef de thermometer staan op 8 graden, hetgeen nog steeds behoorlijk is. In den nacht zakte het kwik nog 2 graden, en toen ij hedenmorgen infor meerden, ueelde men ons mede dat het 10 graden onde. -ui aanwees. De wind zit in den Z.Z.O.-hcek, zoodat deze koude nog wel even zal aanhouden. Of er vandaag *>cg meer nee uw komt, valt niet zeker 'e zeggen. De lucht zag vanmorgen vroeg dik, zoodat er wel iets te verwachten alt! gestelde eischen ruimschoots voldoet. De wagen is bovendien zeer roordeelig ge bouwd en kost, met den geheelen Inven taris van rui n 2000 gulden, slecats 4000. De auto is grijs geschilderd, met een breeden bruinen band, aan den voorkant is de wagen oogenblikkelijk herkenbaar door het woord „Politie" op melkglas aangebracht, dat 's avonds verlicht is. Uitbreiding van de school een noodzakelijkheid. Het is op de Algemeene Vergadering, die gisteravond in het gebouw van de school plaats vond, weer duidelijk naar voren geko men, dat de Ambachtsschool voor Den Helder en Omstreken een belangrijke plaats inneemt. Momenteel vinden een 240 jongelui hier hun opleiding, waarvan liefst 70 kosteloos. Wat echter ten zeerste te betreuren valt is het feit, dat men 50 leerlingen heeft moeten terugwijzen orada men geen plaats meer had. Het is dan ook te begrijpen, dat het bestuur al het moge lijke bij de betrokken autoriteiten in het werk heeft gesteld om tot uitbreiding van het ge bouw over te gaan. En het wa een verheugend nieuws, dat de voorzitter, de heer Kastelijn in zijn slotwoord kon mededeelen, dat het zoo goed als zeker was, dat in het begin van 1939 de school zal worden verbouwd. Wat de agenda betreft deze was beknopt en werd op vlotte wijze afgehandeld. De bestuursverkiez' .g had tot resultaat, dat de aftredende bestuursleden, de heeren A. M. Engelman, H. W. Bakker en A. H. Rueck wer den herkozen. In de vacature, die ontstaan is door het ver trek van overste Moree werd voorzien door de benoeming van overste J. v. Rugge, terwijl als nieuw bestuurslid hoofdingenieur Th. W. K. de Klerk werd gekozen. Voorts werden de iede.i D. de Jong, J. Mens en J F. Klapmeyer en de plaatsvervangende leden G. Rens, F. Winter en F. Grunwald be noemd voor het nazien d.r rekening en verant- antwoording over het jaar 1938. Op 1 April en 1 October van dit jaar zijn de lessen uitgebreid, respectievelijk met een op leiding voor scheepmakers en een winterdag- school voor schilders, een bewijs, dat de moge lij heden, die de ambachtsschool biedt, ook zoo veel mogelijk worden uitgebuit. Een aardig en leerzaam idee is het ook ge weest om met een 80 jor.gens d Ned. Scheeps bouw Mij. te bezoeken. Over dit bezoek deelde de secretaris, de heer Jaring ons het een en ander mede. Het was voor een tweetal leden van de directie, die de jongelui hadden rond geleid een genoegen geweest om hen zoo uit voerig mogelijk van het een en ander op de hoogte te brengen. Te meer, omdat hier o.a. jongelui aanwezig waren, die een opleiding genoten voor scheepsmaker, een cursus die slechts aan de ambachtsschool in Den Helder gevolgd kan worden. De directie beloofde zelfs, om indien voor een onderkomen voor deze jonge menschen in Amsterdam zou kunnen worden gezorgd, zij beslist een aantal van hen zou kunnen gebrui ken. Loodat de perspectieven van de leerlingen, nog afgezien van het leerzame van een derge lijke excursie, erdoor worden verhoogd. Uit he. bovenstaande blijkt wel duidelijk, dat het bestuur, directeur en leeraren van de ambachtsschool hun taak niet als afgedaan beschouwen, wanncei de jongelui zijn afgestu deerd, maar dat wel degelijk getracht wordt hen een positie in de maatschappij te verschaf fen. Zoo werden verschillende jongens geplaatst op de Rijkswerf, bij de P.T.T. en bij dc tech nische instellingen van de Marine. Pluimveeverecniging „Den Helder en Omstreken". 1 2357 16 699 31 1273 46 1835 2 1087 17 2080 32 724 47 307 3 2779 18 1444 33 879 48 1333 4 403 19 491 34 2431 49 997 5 1778 20 1836 35 2719 50 2077 6 1414 21 325 36 2389 51 760 7 725 22 2973 37 1336 52 1842 8 1440 23 2772 38 1170 53 1616 8 1240 23 2773 38 1170 53 1616 10 2029 25 2129 40 2694 55 162 11 1111 26 1156 41 1362 12 2533 27 1615 42 2095 13 1215 28 282 43 2106 14 223 29 756 44 2888 15 1068 30 66 45 2248 Hoofdprijs gevallen op no. 1234. winnaar N. A. Koops. (Wit), Ram jong: ONDERTROUWD: N. Heiting en C. Cerncic; A. H. Teesink en A. Dane; P. Koppe- jan en C. Kluppel; H. Kamphuis en P. van der Hert. BEVALLEN: J. S. J. de Haasvan der Kuip, z. Voor Duitschland is het Kerstfeest altijd van groote beteekenis geweest. Wie maar eenigszins kan zorgt dat hij met „Weih- nachten" thuis is. Er is bij onze Oosterburen geestelijk veel veranderd. Het christendom is in heel veel opzichten gemaakt tot een karika tuur. Toch is het niet alles ten doode opge schreven en wij mogen zeker gelooven, dat bij millioenen Duitschers de rijkdom van het Kerstevangelie nog niets van zijn waarde ver loren heeft. In dit verband is ook verheugend wat de „Deutsche Allgem. Ztg." dezer dagen in een artikel schreef over „der Gute Wille',, waarin het blad met een voorstel kwam in den Kerst tijd te komen tot „een wapenstilstand der bittere gevoelens". Een prachtig voorstel. Een voorstel dat in gang moge vinden bij alle mogendheden en in het bizonder ook bij de Duitsche regeering zelf, die immers de oorzaak is geweest van zooveel bittere gevoelens, die in de landen van Europa gewekt zijn. Wat zou het prachtig zijn als Duitschland in dezen eens voorging met de velen, die ter wille van hun geloofsovertuiging in concen tratiekampen en gevangenissen zijn opge sloten, hun vrijheid terug te geven. Hoeveel bittere gevoelens zouden daardoor weggeno men worden. Het Duitsche blad wijst op de vreugde die er toch moge heerschen, omdat twee der moeilijkste Europeesche vraagstukken zonder oorlog zijn opgelost. Inplaats nu, dat de ge- heele wereld zich daarover verheugt, gedragen vele menschen zich zoo, alsof men van den eenen angsttoestand in den anderen mo'et val len. Velen doen zelfs zoo, alsof'zij niet ge looven, dat het behoud van den vrede een zegen was. Het blad heeft daarin volkomen gelijk. Er is te weinig dankbaarheid geweest over het afwenden van den oorlog. En nu is er wel reden om bezorgd te zijn voor de toekomst, omdat de wereld inderdaad zoo waanzinnig is, maar toch mogen wij ons ook wel eens meer bewust worden van het feit, dat we voor den oorlog gespaard zijn. Zou het niet goed zijn als we bij het groote feest van den Vredevorst eens alle bittere gevoelens op zij zetten en als we ieder per soonlijk ons bezinden op onze verhouding ten opzichte van onzen naaste, van ons gezin, van de maatschappij. Er zou zeker iets goeds uit geboren worden als we individueel onze levenshouding eens ernstig onder de loupe namen en herzagen, waar dat noodig is. Het zou voor ons en voor onze omgeving een gezegend Kerstfeest worden. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 uur. Zaterdag van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Op de rede van Singapore" en „Hard tegen hard". Rialto, Spoorstraat half 8: „Drie Kameraden". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Millionnairs" en „Bandieten der Woestijn". Heden: Kerst-Concert van de Geref. Zangvereeni- ging „Halleluja", des avonds 8.15 uur, in de Bethelkerk, Julianapark. Musis Sacrum, 8.15: Kerstwijdingsavond door Mevr. BoldinghGoemans (Ned. Ver. v. Huisvrouwen). Zaterdag 24 December. Musis Sacrum, 's middags: Opvoering van „Het Gouden Fluitje". Zondag 25 December. Casino, 3.30 uur n.m. en 8.00 uur: „The 8 Rhytm. Sellers". Blaandag 26 December. Casino, 8.15 uur: „De Big van het 168ste". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 756.7 Temperatuur lucht 9.9 Wind; richting: Z.; kracht: 8. Licht op 4 uur 21 min. GESLAAGD: Dinsdag j.1. slaagde te Utrecht voor het examen van makelaar in onroerende goederen, onze plaatsgenoot K. Wouters. In de zaak tegen J. H. T. de W. die voor kort voor het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag voor geweest is en waarbij door den Krijgsraad te Willemsoord een gevangenisstraf van 4 weken geëischt werd, luidde het vonnis vrijspraak, op grond va" het feit dat geen op zet in den zin der wet bewezen was. Zoowel voor den Krijgsraad als het Hof in Den Haag trad als pleiter op Mr. Mulder, alhier.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3