De Jeugd en de Winter u ES 11 SI n i i j IIM 01 i Wil^eOOiü i Kruiswoordraadsel DOOR EDGAR RICE BURROUGHS Heide j,(w,q£ni en meti/ei/ Tja, ik mocht de vorige week Donderdag wel schrijven, dat het beter was je badpak op te zoeken, dan je schaatsen uit het vet te halen. Die Noord-Ooster van Vrijdag heeft me harteüjk uitgelachen en de vorst van Zaterdag heeft m'n woorden tot een bespot ting gemaakt. Zo zie je, dat hier op kantoor achter z'n schrijfmachine een weerprofeet zit te tikken, die er geen snars verstand van hteft. Tjonge, tjonge, wat een verrukkelijk winterweer hebben we na vorige week Donderdag gekregen, 't Is waar, als je een lekke neus hebt worden het ijspegeltjes, je tenen zijn ijsklompjes, je hersens lijken bevroren, tenminste van de week toen het zo hard woei en drie wollen dekens is nog te weinig om warm te worden, maar niet tegenstaande dat - alles, wrijf je 's morgens toch even lekker je handen, kijk naar buiten en juicht; „Hoezee, 't is winter". Wat een prachtige bloemen waren er op de ramen getoverd, 't Leek net of een groot kunstschilder 's nachts op de ramen aan het penselen geweest was en 's morgens waren er waaiende palmtakken op de ramen zo schoon van tekening, dat je er even stil van werd. En toen kwam Woensdag de sneeuwverrassing, die de wereld omtoverde in een sprookjespaleis. Je moet dat zien daar buiten de linie, trouwens ook de huizen in de stad met hun prachtige witte vachten en de boomen met hun sneeuwdons. Jullie hebt je natuurlijk vermaakt Woens dagmiddag. Zelfs kleine Frans, die telkens met speldeprikvingers binnen kwam, was niet uit de sneeuw weg te halen. Hij gleed telkens op z'n partes, maar evenzovele ma len stond hij weer op en probeerde het weer en hij had wangen als bellefleurs en ogen als lichtjes. Wat heeft ons viertal genoten, Woensdagmiddag en Donderdag en gisteren en vandaag. Natuurlijk, want de sneeuw blijft, die zal de Kerstdagen wel blijven lig gen en misschien nog langer. Ik hoop het voor jullie. Veel plezier dus met de vacan- tiedagen, die zo heerlijk beginnen. En fijne Kerstdagen, die het schoonste feest van het hele jaar zijn. En nu het boek. Het is gewonnen door: NELLIE HOOGVORST, Visschstraat 50. Piet Strous, Vlissingen. Ja Piet, ik ben al op de schaatsen geweest, 't Is eerst vreemd op die smalle gladde ijzers, maar als je een kwartiertje aan die verandering gewend bent, dan gaat het wel weer vrij goed. Hier is een „reuze pak" sneeuw gevallen en ik denk, bij jullie in Vlissingen nu ook wel. Veel plezier, hoor. Jan Strous, Vlissingen. Op de Fort gracht wordt natuurlek druk gereden, Jan, maar het ijs is nog een beetje waschbord- achtig, dat komt door die razende wind in het begin van de week, die het water opjoeg, zodat de vorst er in ribbels overheen geslagen werd. Klaas Jellema. Wat is dat jammer, dat Gerard nu juist in bed moet blijven, Klaas, ik hoop, dat hij weer spoedig beter is en ook ook nog kan profiteren van dit zeldzame ijs- en sneeuwfestijn. Rika Kaptein. Heb je mooie boeken gelezen voor de Kerstdagen, Rika. Zeker wel, de Kerstlectuur is altijd fijn, al zal het wel moeilijk zijn 's middags binnen te blijven, als daarbuiten die witte wereld van sneeuw en ijs lokt. Mary Jurg. Een blauwe plek moet je er voor over hebben," Mary, om het schaat senrijden te leren. Ik heb het eigenlijk veel te laat geleerd, dan durf je niet zo best meer Profiteer maar van ieder vrij uur, want veel ijs hebben we de laatste jaren'niet gehad. Tini v. Brederode. Als ik kiezen mocht tussen deze felle kou en tussen zomerwarmte, dan was de keus niet moeilijk, Tirti, maar dat r.cemt niet weg dat ik de winter, zoals hij op 't ogenblik is, wat fijn vind, al is het natuurlijk te hopen, voor alle mensen, die het arm hebben, dat de kou en narigheid, die die met zich brengt, gauw over is. Rika v. Os. Heb je nog tijd kunnen vinden, Rika, voor het lezen van het door jou gewonnen boek? Ik dacht dat jullie op het ogenblik alleen maar tijd hadden om buiten te zijn, zolang je neus niet bevriest en je benen zich nog bewegen. Gretha Garama, Vlaardinger Ambacht. Ja, dat vind in leuk, Gretha, dat jij meedoet. Ik hoop, dat onze vriendschap van lang durige aard zal zijn. Ik ben voor jou en voor alle andere vriendjes en vriendinnetjes de Kindervriend. Gemakkelijk te onthouden, hè? Wil je er vooral voor zorgen, dat je briefje uiterlijk Donderdagmorgen vroeg in Den Helder is? Je versje zal ik op nemen, omdat je het zelf gemaakt hebt en ik je dus niet graag teleur wil stellen. Er mankeert nog wel iets aan, hoor. KERSTMIS. Kerstklanken komen, uit klokjes teer en fijn, In Betlehem's stal werd een kindje geboren, o zoo klein. De eng'len zingen: Stille nacht, Heilige nacht, In Betlehem's stal werd Christus gebracht. Het was overal stil, geen muisje liet zich horen, In 't kribbetje lag Christus, o zo zacht, Stille nacht, Heilige nacht, Op de weide houdt de herder bij zijn schapen de wacht. Gretha Garama. Bali, Annie en Cor v. Bijnen. Jij ge feliciteerd, Bali, met je twaalfde verjaar dag. Dat is Zondag een driedubbele feest dag. Je bent jarig, het is Kerstfeest en er is een witte wereld. Je krijgt een fijn cadeau voor je verjaardag; een paar schaatsen, nu, die kan je meteen inwijden, en je trainings pak zal de kou wel buitensluiten en de kerstboom brengt thuis gezelligheid. Wat een reuze fijne dagen in 't vooruitzicht. Lena Looyinga. Nu, gisteren is de va- cantie begonnen, Lena, je wens is dus ver vuld. Ben je met een goed rapport thuis gekomen Marianne Bruin. Dit raadsel leek moeilijk, maar was gemakkelijk, Marianne, vond je niet? Soms zijn er raadsels, die ge makkelijk lijken, maar moeilijk zijn, dan mag je het dus liever hebben zoals vorige week. Ma rietje Weeda. De kleine Ebbo ligt boven stilletjes in zijn wiegje. Hij weet nog van geen kou en van geen ijs en sneeuw en tóch, uit het raam van zijn slaapkamer ligt heel de wereld stil en uit te glanzen, tot ver het polderland in, het park en de dui nen, het ziet er alles even mooi uit. Dank je voor je goede wensen en die van je vader en moeder. Teuntje Kloosterman. Ik kan me be grijpen, dat jij niet veel plezier van de kou beleeft, Teuntje, als je er zo slecht tegen kan, maar misschien als de sneeuw een paar dagen ligt en je een beetje op de vorst bent ingesteld, dat je er dan toch ook nog van geniet. Ik hoop het. Riet en Greet de Boer. Heeft de wind je een paar weken geleden parten gespeeld, door je briefje uit je hand te rukken en ermee vandoor te gaan? Dat was niet vriendelijk. Maar nu is het dan op m'n bu reau gekomen en jij hebt vandaag je ant woord. Was het fijn op de prikslee? George Veer. Gefeliciteerd, George, met je verjaardag op de Tweede Kerstdag. Je bent dus al net zo'n geluksvogel als Bali v. Bijnen, die er ook nog een extra feestdag bijsnoept, door haar verjaardag. Veel ple zier die tweede Kerstdag en een reuze fijne vacantie. Grada Schouten. Veel genoegen in Breezand, Grada. Je hebt er heel wat sloten en vaarten bij de hand, zodat je kan genie ten als je schaatsen kan rijden en sneeuw ballen zal je er ook genoeg kunnen gooien. Toosje v. Gennip. Het zou niet leuk zijn als alle woorden even gemakkelijk wa ren, Toosje, er moet ook enige inspanning voor nodig zijn om het doel te bereiken. Vind je zelf ook niet? Rika Koningstein. We hebben Zondag middag ook op de toegevroren plassen ach ter de Timorlaan gereden, Rika, het waren de eerste ijsbaantjes in onze stad, maar 't was er om te bevriezen. Nu gaat het beter en van middag zullen er wel honderden mensen op alle mogelijke .banen zijn, ten minste als het niet zwaar sneeuwt. Ik hoop met je, dat je eens spoedig een prijs wint, want je doet al lang mee, maar ik heb het ook niet in handen. Misschien is het geluk met je. En nu, jongens en meisje, ik stop, alle briefjes zijn beantwoord, dus nogmaals: prettige feestdagen en een fyne vacantie. Oplossing raadsel vorige week Horizontaal: 1. bal; 3. dak; 7. ar; 8. Ko; 10. aal; 11. de; 12. sop; 14. sla; 16. aap; 18. Pim; 20 én 21. Ali; 22. er; 25. la; 27. Nel; 28. bel. Verticaal: 1. bok 2. la; 3. dr.; 4. koe; 6. lap; 7. als; 9. os; 13. oma; 15. lei; 16. An; 17. pap; 18. pil; 19. me; 20. een; 23. rol; 24. el; 26. ab. Goede oplossingen ontvangen vant Neeltje, Trien, Coen en Fritsje Coster; Jan Koomen, Antoon Vos, Cor en Bep Wulffelé, Johan v. d. Pol, Riek en Tiny Hendrikse, Bali en Annie v. Bijnen, Cor v. Bijnen, Hiske Zits, Tillie en Ellie Bisschop, Joosje Dekker, Greetje de Boer, Toosje van Gennip, Piet de Boer, Wijnand Kerstens, Nelly Rotgans, Nelly Langen, Jan Bek, Eduard v. d. Pol, Rika en Truus van Os, Lena Looijinga, Ma- rietje Weeda, Marianne Bruin, Tini v. Bre derode, Mary Jurg, Rika Kaptein, George Veer, Piet en Jan Strous, Nelüe Hoogvorst, Peter Broodt, Teuntje Kloosterman, Klaas Jellema en Gretha Garama. 1 2 3 4 6~" füi SÜR 7 8 9 10 11 12 fr. r tw 13 14 Er worden steeds meer kunstijsbanen aange legd in de grote steden van ons land en dat is maar goed ook, anders zouden wij bijna nooit meer kunnen schaat senrijden! Onze win ters zijn meestal erg zacht en we kunnen nooit lang van sneeuw en ijs genieten. Daar om gaan steeds meer mensen naar Zwitser land om daar een „ech te" winter mee te ma ken. Daar ligt de sneeuw zo dik, dat je er tot aan je middel inzakt en je hoeft er nooit bang te zijn, dat de ijsbaan maar één dag open blijft, zoals bij ons zo dikwijls gebeurt! Er is niets heerlijker dan een „echte" win ter met sneeuw, ijs en zonneschijn! Daarom is het ook heel goed te be grijpen dat elk jaar opnieuw zoveel men sen naar de. bergen trekken en vooral naar het Berner Oberland, waar werkelijk alles te vinden is, wat je maar wenst. Voor elck wat wils Horizontaal: 1. een deel van een bloem. 4. een dier, dat vooral in de woestijn ge bruikt wordt. 6. één woord voor: op deze manier. 8. een meisjesnaam. 9. een plaats in Gelderland. 10. geëtste plaat. 11. een boodschapper. 12. twee maal dezelfde klinker 13. een edel, dapper man. 14. lezen we in. Verticaal: 1. een meisjesnaam. 2. een meisjesnaam. 3. leren we voor school. 4. vergrotende trap van kort. 5. gebruikt de glazenwasser bij de bo venramen. 6'. een ander woord voor: erg. 7. gebruiken we om ons goed te wassen. 11. een dringend verzoek. 12. een jongensnaam uit het Noorden van ons land. Voor de skiërs is dit jaar in de voornaamste wintersportplaatsen van het Berner Oberland, zoals Wengen, Mürren en Adelboden, een skilift gekomen. Aan de lopende band wor den ze, staande op hun ski's kilometers ver naar boven getrokken en het is dus niet meer nodig om de moeilijke, lange tocht naar boven te maken, voor ze met grote snelheid weer naar beneden kunnen sui zen. Want ieder weet, dat het echte fijne van het skiën juist het naar beneden sui zen is over de besneeuwde hellingen, door de glinsterende dikke laag sneeuw. Ook in andere plaatsen zoals Gstaad, Grindel- wald, Lenk en Zweisimmen zijn allerlei middelen om de ski's naar boven te tran sporteren, zoals bijvoorbeeld door de zweefbaan. Maar ook verre tochten kun je op je ski's maken, over schitterende gletschers en door prachtige bossen, waar de sneeuw op alle bomen ligt. Ieder die al zover is, dat hij van de oefenterreinen af mag, kan verschillende tochten maken. Belangrijk zijn ook de wedstrijden, waar bij de skiërs over grote afstanden en langs steile gedeelten hun handigheid moeten to nen. Het allerspannendste zijn de grote springwedstrijden, waarbij de deelnemers (alleen de allerbeste skiërs doen hieraan mee) van lange, hoge schanzen soms wel meer dan 70 meter ver springen. Dan wordt er nog veel aan het bekende skijöring gedaan, waar ieder wel eens een plaatje van heeft gezien. Hierbij worden de skiërs achter een paard gebonden en laten zich vooruit trekken. Ze moeten al lerlei moeilijke bochten maken en het gaat erom, wie het snelste en het beste rijdt". Behalve skiën wordt er ook erg veel ge sleed. Overal zijn prachtige bobsleebanen gemaakt, waar de grote vierpersoonssle- den en ook de kleine voor twee personen, in razende snelheid naar omlaag komen en bijna liggend op de zijkant door de hoog oplopende bochten suizen. Op de spiegelgladde ijsvlakten kunnen de schaatsenliefhebbers hun hart ophalen. Wij kunnen ons, in ons nat kil landje, niet voorstellen, hoe fijn het is om heel luch tig gekleed over het gladde ijs te zweven. De zon schijnt de hele dag over het heer lijke landschap en gevaar, dat het zal gaan dooien bestaat er niet! De paren dansen en walsen zo luchtig op het ijs, alsof het al avond was en ze in een van de zalen van P »WJk f*«~- --- Skilift bij Mürren. de vele hotels waren. Een eindje verderop oefenen de hardrijders zich met een stop watch in hun hand om toch vooral op de volgende wedstrijden een goed figuur te slaan. De bergbanen. Heel opvallend zijn ook de bergbanen in het Berner Oberland. De twee bekendste daarvan zijn de Wengeneralpbaan en het baantje van Grindelwald uit, onder de ge vreesde Wetterhorn naar de Kleine Schei- degg, gaat waar de Jungfraubaan, de hoog ste bergbaan van Europa, begint, die de passagiers dwars door gletschers en tunnels naar het Jungfraujoch brengt, dat 3500 meter boven de zeespiegel ligt. Maar je moet je niet voorstellen, dat het baantje rustig naar boven kruipt. Het gebeurt heel dikwijls, dat aan de rand van de Eigerglet- scher een grote sneeuwopruimer moet ko men om een smalle weg vrij te maken en soms ook moet een hele ploeg aan het werk gezet worden, voor het treintje door kan rijden. Oost en West Er is een groot verschil tussen Oost- en West Berner Oberland. Plet Westelijk deel, waarin Adelboden, Kandersteg, Gstaad, Steig, Lenk en het geliefde vacantieoord. van onze Koningin, Weissenburg liggen, hebben wel dezelfde zonneschijn en dezelf de prachtige poedersneeuw, maar dit gebied is door de mooie, glooiende hellingen voor- ai geschikt voor de beginnelingen, die zich in 't woeste, steile Oostelijk gedeelte, waar de drie reuzen, de Jungfrau, Mönch en Eiger liggen, niet erg op hun gemak zul len voelen. Interessant is het, dat ook de dieren in het Oostelijk- en Westelijk deel verschil len. Er is een grote veeteelt in dit gebied, maar in het Westen, bij het prachtige Sim- mental, van waaruit het mooiste en meest kostbare vee over de hele wereld wordt verstuurd, zijn alle koeien bruin-wit ge vlekt, terwijl aan de voet van de hoge ber gen in het Oosten alle koeien effen bruin zijn. Alles bij elkaar maakt, dat een verblijf in het Berner Oberland een onvergetelijke en ideale vacantie is. 61. Toen Koningin Atka order had gegeven om zes "aleien te temannen, riep zij Atan Thome b^ztch en zei: „Uw vijanden zullen gevangen genomen worden. Als een van hen dit over leefd zal hjj ten prooi vallen aan Bru.or, on zen God, die zyn residentie heeft in de tem pel onder water!"... Tarzan echter keerde vei lig terug in het kamp, waar hij verslag uit bracht aan Frederik Gregory; „ik heb goed nieuws. Een van de geleislaven vertelde me, dat er een blanke man. gevangen werd gehou den in de tempel onder water in Athair. Mis schien is het Uw zoon, Brian, die wy willen gaan bevrijden." „Maar hoe kunnen wij hem bereiken?" vroeg Gregory opgewonden. „Het zal niet gemakkelijk zyn," Tarzan antwoord de bemoedigend: „maar Thetan geloofde, dat zijn oom, de koning van Thobos, ons wel zal willen helpen. Van Thobos uit kunnen wy het wagen naar Athair te gaan. Maar de weg naar Thobos is eveneens zeer gevaarlyk." Tarzan verzocht zyn vrienden zich aan boord te begeven. De apen liet hij achter, omdat hij andere plannen had om in Athair te komen. De bark werd stroomopwaarts geroeid. Uren later, toen de bark een hoek om ging, be vond zy zich plotseling tegenover de galeien van Atka.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 15