Wij lazen voor Het raadsel Hoera voor December 1938 Predikbeurten Alkmaarsche Kaasmarkt Uit de Pers van heden ö/vi ko-hl 'o~e\Puxat: Geval van qasbedwelming te Koedijk Uit onze omgeving te'kool 1 60*: 001 2'10; 2000 k g' D' Witj Alleen of met z'n tweeën Of in een heele sliert Op d' ijzers voortgeglecën, Het ijsfeest meegevierd.' De blanke banen blinken Tusschen het witte land Begint de zon te zinken, De hemel staat in brand En schroeit met rose tongen De witte wereld warm! Met zwieren, dwaze sprongen Vermaakt zich rijk en arm. De boomen staan hun kruinen Onder een sneeuw-shampoo ln hun bevroren tuinen En kijken goedig toe. Het dorp ligt daar, stil wachtend Tot heel die bonte troep, De neuzen blauw, en smachtend Naar kluif-met-erwtensoep „Tot weerziensroept aan 't spiegTend vlak, De partner-van^één-dag èn... 't wak! En rozig van de kou, de pret. Zijn huis opzoekt, zijn snert, zijn bed. LIE. DEMOCRATIE IN DE N.S.B. Het Handelsblad (lib.) heeft een circu laire in handen gekregen van een geheim comité, dat zich noemt „Door verzet tot zui vering" en ten doel heeft Mussert ten val te brengen en de Nationaal-Socialistische Beweging een nieuw bestuur te geven. „Wij hebben schrijft het comité meer en meer de overtuiging, dat de N.S.B. onder deze leiding nimmer haar doel zal bereiken. Bewijzen van onkunde, van wan toestanden, ja, van ergerlijke misleidingen tegenover de leden zijn er in overvloed De leider, zonder ecnige politieke beteeke- nis, zonder eenigen vasten wil, wordt door personen geleid die willens en weten de gezonde ontwikkeling van de idealen der Beweging verhinderen Wij willen trachten een zoodanige actie te voeren, dat ir. Mussert en zijn trawanten gedwongen zullen worden, te verdwijnen, ook al zijn alle bezittingen der N.S.B. van ir. Mussert persoonlijk." En dan volgt een aantal argumenten waar om het comité de namen van zijn leden nog niet wil noemen: vrees voor royement met een lading modder achterna". De wcnsch om in de partij te blijven teneinde op het geschikte moment de leiding omver te werpen. Enz. Het interesseert ons. aldus het Handelsblad, maar matig. Wat wèl merkwaardig is, is de nóódzaak voor zulke zuivere ronspiratie-politiek, maar dat is onvermijdelijk. Iedere beweging die open lijk onpositie smoort en verbiedt, en geen meeningsvriiheid kan velen, dwingt an dersdenkenden tot ondergrondsche kuipe- perij, en dus in zekeren zin tot revolutie. Het zonderlinge is, dat het comité „Door verzet tot zuivering" in die leuze eigenlijk een zuiver de mocratisch beginsel poneert, zon der het blijkbaar te beseffen. Want het is juist het kenmerk van een vrijen staatsvorm, waar vrij con trole op het regeerbeleid een der meest fundamcnteele beginselen uitmaakt, dat zuivering voortdu rend door vrije oppositie tegen on zuiverheden bereikt kan en moet worden. Het zal ons, aldus het blad, benieuwen hoe lang het nog duren moet eer de gehei me oppositie tegen de leiding in de N. S. B., of elke andere absolutistische beweging inziet, dat zuivere leiding slechts door vrije rritiek is te verkrijgen. Dit staatkundig A. B. C. van den vriien. zelfstandig denkenden staatsburger is blijkbaar echter voor velen nog te moeilijk. NIET „RECHTSCH". MAAR „CHRISTELIJK." Tn een betoog, dat tot strekking beeft, dat de christelijke beginselen in het parti culiere leven en in de maatschappij de lei ding moeten geven, zegt de Maasbode (r.k.) o.m.: Veel meer dan een quaestie van naam is 't, of me nhet huidig Kabinet een Chris telijk dan wel 'n rechtsch Kabinet noemt, men leze er de redevoeringen te vorigen jare gehouden bij de Algemeene Beschou wingen ovr de Rijksbegrooting. met name die van minister Colijn en prof. de Savomin Lohman eens op na. en late zich dan over tuigen. dat juist het vasthouden aan het „Christelijk" Kabinet, genaamd, gelijk dit Kabinet gevormd is, er zooveel toe zeil kunnen bijdragen, dat onderleiding der Christel ij ke beginse 1 e n, de medewerking van zoovelen ver kregen worde, waarop vroeger niet viel te rekenen. De beangstigende ontkerstening der 'we reld leidt daartoe. En verheugend is het, dat eenzelfde gedragsliin, als door dit Kabi net aangegeven op nolitiek terrein, blijkbaar steunend op dezelfde overwegingen en met toepassing van eenzelfde beleid, gaat wor den gevolgd op sociaal terrein. VALSCHE SCHAAMTE. Uit de Haagsche Post: Het bericht, dat de Duitsche dienstmeis- ies.althans ecnige duizenden van haar. uit Nederland worden teruggeroepen, heeft een stroom van redactioneel en „ingezonden" commentaar in de pers teweeg gebracht, om van den commentaar in de buiskamers maar te zwijgen. Dit heeft weer eens duide lijk gemaakt, dat het dienstbodenvraagstuk bier te lande er een van de eerste orde is. Immers, .dat dertigduizend buitenlandsche dienstboden hier werk konden vinden, toont aan dat de Nedorlandsche dienstboden schaarsch zijn. Het is bekend, dat deze scbaarschte haar oorzaak vindt in den on wil tot de uitoefening van dit eerbare en nuttige beroep bij „binnenlandsche staats burgeressen," een onwil, die eveneens kon blijken uit het feit, dat ecnige der hier te lande bestaande dienstbodencursussen moesten worden opgeheven bij gebrek aan deelneemsters. Er is hier sprake van val- sche (en schadelijke) schaamte. Het dienst bodenkleed wordt en hoezeer ten on rechte! als een oneervolle dracht be schouwd. De jongedochteren dragen liever het jurkje van de winkeljuffrouw of verkie zen fabrieksarbeid. Het moge dan al zijn, dat niet alle dienstboden door haar mevrou wen naar waarde geschat en behandeld worden, over het algemeen gaat dit argu ment voor onwilligheid niet op. En deze onwilligheid deed Gretchen de kaas van den boterham eten, die voor Dina en Pleun was hestemd. Kleinburgerlijke opvattingen van de minst-respcctabcle soort hebben de zen socialen misstand veroorzaakt. Een er gerniswekkende mentaliteit, die, nu de Duitsche meisjes verdwijnen, wel niet op slag zal veranderen. Er zijn reeds Neder- landsche families, die zich van mannelijke Nederlandsche arbeidskrachten hebben voor zien. Wij zijn benieuwd hoe zich dit alles zal ontwikkelen. door JAC KOELOFS. Om de twee maanden lag de „Tjimoena" een week in Hongkong en het was een vaste gewoonte van eersten stuurman Hilman, om iederen avond den wal op te gaan. Bijna steeds ging hij in gezelschap van een of meer der andere officieren, maar één avond hield hij altijd voor zich alleen. Tot een der vaste programma-punten behoorde dan een bezoek aan het Chineesche restaurant van Wong Lie. Tegen het vallen van den avond liet hij zich dan in een ricksha door de straten van de oude chineezenstad rijden, die op dat tijd stip vol fantastisch leven en nog fantas tischer geuren en lichteffecten waren. En wanneer die chaos en bonte grilligheid vol doende op hom ingewerkt haddee. liot hij stil houden voor het groote restaurant. Be hijgende rickshakoeke ontving onder de gebruikelijke protesten tegenover eiken vreemdeling zijn tiencentstukken en Hil man trad het gebouw binnen. De hal was stralend verlicht, doch in de kleine op kamertjes gekjkende afdeelingen, waarin het geheele restaurant verdeeld was, schemerde het gekleurde schijnsel van kleine chineesche lantaarns. De alle geluid dempende zware tapijten, de vreemde, donkere meubelen, de vormbeladen beelden en grillige, bonte drakenmotieven in de wandversiering en niet het minst de alles doordringende exotische geuren der spijzen, wekten een eigenaardige gemoedstemming in den vreemdeling. Ook stuurman Hilman kreeg steeds weer deze gewaarword'ng, en dit was een der redenen waarom hij een vaste bezoeker van het restaurant geworden was. Hri had zijn vaste plaats, die op den be paalden avond, eens in de twee maanden voor hem vrij gehouden werd. De Chineesche boy voerde hem dan zwij gend en geruischloos naar het kleine appar tement, lichtte den halfgesloten, zijden voor hang op en drie kleine blankgedekte tafels glansden hem tegen in het gedempt roode licht. En iederen keer weer, de laatste reizen, trad hrj in eenigszins gespannen afwachting binnen. Zou zij er zijn?! En nimmer stelde zij hem teleur. Steeds wee.r zat zij aan het tafeltje links van den ingang Maar nimmer ook toonde zij het ge ringste spoor van belangstelling, wanneer hij binnentrad. Geen enkel blijk van herken nen gaf zij, wanneer hij zich aan het tafel tje rechts van den ingang zette. Reeds verscheidene malen had hij zoo te genover haar gezeten alleen het smalle middenpad tusschen hen in. Onopvallend kon hij haar gadeslaan. En steeds opnieuw boeide zij hem. De zwarte haren omlijstten naar Chi neesche wijze als een kap het teere ge zicht. In het zachtroode licht constrasteer- den de bleeke, wonderfijne trekken scherp met den donkerbloeienden mond. Een bloem, maar dan een oostersche bloem, van verrukkelijke schoonheid, scheen zij hem toe. Wier zoete geur in extase brengt doch voor den Europeaan bedwelming en zelfs den dood beteekenen kon. Een gezicht, waarin hij zich slechts ver leidelijk glanzende of fonkelend uitdagende oogen denken kon. Oogen, die vuur uitstraal den al was het dan een vuur, dat den Noorderling verzengt in plaats van hem te warmen. Dat alles verwachtte hijEn de werkelijkheid? Ze was hem een raadsel. Een raadsel, dat hem aantrok steeds weer in zijn onoplosbaarheid. Dikwijls keken die oogen hem aan. Open en toch gesloten. Gesloten als het land en het volk zelve, waaruit zij gesproten waren. China. Doch in die geslotenheid lag toch iets als een nauw merkbaa. spoor van angst, iets van een verborgen ontsteltenis, als blik ten zij in het Euwig Onbegrijpelijke zelve, dat hen met schrik vervulde. DL oogen stonden in scherp contrast met haar wezen. Een ware dochter van haar volk was zij Zij verstond de kunst van het verfijnde ge nieten. Met - tastend proevende teugjes dronk zij haar wijn. Bedachtzaam hanteerde zij de dunne eetstokjes, die als liefkoozend zoekend over de fijne schoteltjes gleden. De smalle nerveuze handen, fonkelend om straald door het licht van kleine juweelen, spraken van een geest, die het verstaan moest zich door schoonheid van vorm, van fijne kleur en glanzende schittering te doen streelen. Doch steeds bleef onopgelost, dat ontzet tende, benauwende raadsel van die oogen... Eens dacht hij dicht bij de oplossing te zijn. Het scheen hem of zij door alle schoonheids- tasting en streelende genieting heen, in een onpeilbare ledigheid staarden. Het was als baden zij om vastheid, om kracht'ge wortels, die het leven zouden kunnen voeden. Wor tels, die lan0s een natuurlijken, oneindig lan gen weg tot in de eeuwigheid zouden terug grijpen teneinde het in die zelfde eeuwig heid dolende en tastende zich aan gewoon ten, aan verstandsvormen en verfijnde ge voelens vastklampende en zich kunstmatig omhoog schroevende wezen, genezing en was dom te geven. Daarmede dacht hij dicht bij de oplossing van het raadsel te zijn. En toch... hij twij felde. Tot hij op zekeren keer toen de vrouw was heengegaan besloot, iets omtrent haar aan den directeur te vragen, die hij kende. Van hem vernam hij, dat zij eiken dag in het restaurant kwam eten na een jaar ge leden van Shanghai waar zij een gevierde vrouw geweest moest zijn naar Hongkong te zijn gekomen. De aanleiding van haar ver trek uit Shanghai waren de gevolgen van een ongeluk geweest. Bij een brand in een schouwburg had zij een zware zenuwtoeval gekregen. Een blijvende invaliditeit was er het gevolg van geweest. En op zijn verwonderde vraag, waarin die invaliditeit dan bestond, ontving hij het ver- u erend antwoord: „De dame is blind, sir". EEN Si h«W»H». Dezer darten heeft de een twintig jarige Richard Fairey, een zoon x an den multi-millionair Xr. Charles Fairey. den bekenden vliegtuigbouwer, een geheim huwe lijk aangegaan met de vier en twintig jari ge Zweedsche opera-zangeres en filmactrice miss Aino Lill Alida Bergo. Het huwelijk vond plaats in Chelsea en werd slechts bij gewoond door drie van de intiemste vrien den van het jonge paar. Dadelijk na de trouwplechtigheid vertrokken bruid en brui degom per vliegtuig naar Parijs De Dailv Express voegt er aan toe, dat de machine door den longen Richard Fairey zelf be stuurd werd. EEN JEUGDIGE DIERENBEUL. Engelsche jongen me vogels. schoot zeld s Een dertienjarige jongen moest voor den rechter te Werking in het graafschap Sur- rev verschijn, omdat hij zeldzame vogels geschoten had in den particulieren dieren tuin van een zekeren Mr. Alfred Ezra. De buks had z'n moeder hem gegeven, omdat hij zoo'n brave jongen was geweest, vertelt de Daily Express. Toen hij en drie andere jongens zeven mooie eenden ter gezamenlijke waarde van 45 pond hadden neergeschoten, probeerden zij een pauw uit Birma, die een waarde had van 25 pond te schieten. Zijn schot faalde echter, waarna de jongen het zeldzame dier met een ijzeren staaf doodsloeg. Mevrouw zee-olifant btanket zich met sneeuw! Donderdagnacht heeft zich »n de wo ning van één onzer ingezetenen een drama afgespeeld, dat ernstige ge volgen had kunnen hebben. Drie leden van het gezin H. Klomp, zijn door gas, dat van buiten af de slaapkamer is binnengedrongen, be dwelmd geraakt en mogen zich ge lukkig prijzen er het leven te heb ben afgebracht. Donderdagnacht omstreeks 4 uur werd het zoontje van 9 jaar uit het gezin van H Klomp wakker en klaagde over zijn borst voelde zich erg onwel. Moeder ging het bed uit, hielp hem wat. Het ventje voelde zich toen wat beter, maar wilde bij vader en moeder in bed, wat ook gebeurde. Om half zes werd het knaapje weer wakker, klaag de weer over zijn borst. Maar nu voelde moe der ook de benauwdheid in haar borst. Zij ging het bed uit naar de kamer, doch viel onder het slaken van een gil, naast de kachel. De man sprong opgeschrikt door den val en het gillen, het ledikant uit. Toen hij zijn vrouw bewusteloos naast de kachel zag liggen, kreeg hij vermoeden dat er iets aan de hand moest zijn. Hij spoedde zich naar de buitendeur om deze open te zetten, slaag de daarin ook, maar viel daarna voorover in de sneeuw. De andere kinderen, die boven sliepen waren op het rumoer naar beneden gekomen en waarschuwden buren en den dokter. Deze constateerde gasvergiftiging. Allen werden bijgebracht, zoodat wonder boven wonder alles vrij goed is afgeloopen. Alleen de vrouw moet rust houden, daar haar been door den val is gekneusd. Het gebeurde vindt zijn oorzaak in een stuk gevroren gasbuis der buitenleiding. Het gas zoch zijn weg door don onbevroren grond naar het riool der W.C., en kwam langs dezen weg in een gangetje, dat naar de slaapkamer leidt. Zelf was het gezin geen verbruiker van gas. WIERINGERMEER SLOOTDORP ZES MENSCIIEN DOOR HET IJS GEZAKT. Ondanks de vrij hevigen sneeuwval van de laatste dagen wordt te Slootdorp nog druk op de schaats gereden. Dat deze win tersport niet altijd zonder ongelukken ver loopt, blijkt wel uit het feit, dat wij van G personen vernomen hebben, dat zij door het ijs zijn gezakt. Enkelen ervan konden zich ternauwernood redden. De oorzaak hier van is, dat verschillende gasbronnen in de kanalen het ijs onbetrouwbaar maken. Door de sneeuwval zijn deze plaatsen onzichtbaar geworden, zoodat daardoor het gevaar nog vergroot is. Men zij dus voorzichtig! W1ERINGEN KERSTVACANTIE. De kerstvacantie op de o.l. school, alhier gaat vandaag in; de school zal op 3 Jan. a.s. weer beginnen. POLITIE. Verloren: een horloge in horlogekas't en een grijs wollen dames handschoen Inlichtingen bij den gem.-bode, alhier. Kerstfeest Herv. Zusterkring. Gisteravond heeft hot Kerstfeest van den Ned Herv. Zusterkring plaats gehad in het Zondagsschoollokaal der Herv. Kei k te Ilippolytushoef. De keurig versier de tafels en kerstboom gaven de ge- wenschte stemming aan dit feest. Na de opening werd gezamenlijk gezon gen met orgelbegeleiding van Mej. Catr. Bruul. Tot het welslagen van dit feest verleende medewerking Mevr. Ruitenburg— de Jongh en Mevr. Koorn—Everts, die een Kerstverhaal lazen. Mevr. Maaskant en Catr. Bruul zongen Kerstliederen met zelfbegelciding. terwijl Mej. Truus Bosker declameerde. Het is een goed geslaagd Kerst feest geworden! —DEN OEVER. ?fende j|sbaan. v?n dc ijsclub „Voorwaarts" te Den Oever is het een mislukking gewor- !LCn„J? Bestuur heeft alle mogelijke moei te gedaan om een baan te krijgen aan den doch worfcée tegen. Ik lw| w n»*ée'óteor <te karde wind tijdens het be- a*n van de vorstperiode geboet onberijdbaar. Ondanks alle tegenslag heeft Den Oever thans evengoed een ijsbaan. Donderdagmor gen zijn een groot aantal jongelui naar de Hofmanhaven getogen en hebben daar met aan het hoofd Kees van Kalsbeek. een baan gemaakt, die klinkt als een klok. Gister morgen is men hier weer aan het werk ge- gaan om alle sneeuw op te ruimen en er nog een baan bij te maken. Gistermiddag heeft ..Voorwaarts" er hardrijderij gehouden voor jongens van 1416 jaar. Piijswinnaar werd J Visser. Zoo kunnen de bewoners van Oost Wieriri- gen toch hun baantje rijden dank zij den arbeid van een aantal jongelui. Jongens, alle hens aan dek en houdt de baan in orde, als het doorwintert kunnen we er »og veel'plezier van hebben. OOSTERLAND. AFSCHEID JUFFROUW VEEN.TRA'. In tegenwoordigheid van de geheele school bevolking w van de Oudei-commissie werd gistermiddag i-n haar verstelde lokaal af scheid genomen van mej. Veenstra, die in verband met liaar a.s. huwelijk per 1 Jan. 1939 eervol ontslag heeft gek ragen aès on derwijzeres aan de O.L.S. te Oos^estoml. Na dat door liet hoofd der school woiwtoi van dank waren gesproken voor aHes wa.t da juffrouw in 't belang van de senool had gedaan en haai' veel goeds voor dk> toe komst had toegewenscht, sprak de lak. Ailh, Klein voorzatter van de Owteiivowirniisijpe, na mens de ouders z'n waardeea-ksg «At wori de vriendelijkheid en hartelijkheid, waar mee de juffrouw altijd de kiaadet-etn te gemoet was getreden. Ook deze spa. ver bond daaraan de beste wemacfeen voor het verdere leven. De kinderen zongen JHif een „lang zal ze leven" toe en daaaava boeten] een drietal kinderen namens de hee-lé school haar enkele mooie ra.deai.ijc aam, die door juffr. Veenstra in hartefojke den Is werden aanvaard. Tenslotte tracteerde Juf n-og en zoo *wnn\ het eind van dit eenvoudige, maar uan eert hartelijke genegenheid getuigende afscheid; ZONDAG 25 DECEMBER. (Eerste Kerstdag). Ned. Herv. Gemeente. Anna Paulowna, vm. 10.15 uur, Rs. Tofst- man. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, vm. 10 uur, Ds. de WWde. Collecte. Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. MAANDAG 26 DECEMBER. (Tweede Kerstdag). Ned. Herv. Gemeente. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Oosterland, nam. 7 uur, Kerstfeest. Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. ALKMAAR, 23 Dec. Graanmarkt. 1 H.L. gerst chev. 8.50, SS HL haver 6.75, 14 HL 'noonen, w.o.: brui ne 3232,50, citroen 2224, witte 3930 en) tuinboonen 1015, 2 HL .karwijzaad, geenj noteering, mosterdzaad 25.—, 33 HL erwten, w.o. groote groene 17, grauwe 32 en valé erwten 18.50—19. In totaal aangevoerd 138 H.L. Alles per 100 Kg. Handel stug. ALKMAAR, 23 Dec. Kaasmarkt. Aangevoerd: 19 stapels, zijnde 35.000 Kg.: 17 st Fabriekskaas kl, f 22.50, 2 st. Boerenkaas kleine f M. - Han del matig. ALKMAAR, 23 Dec. Andijvie 315, appelen 915, Bloeme-nda- ler kool 2.—, boerenkool 6—12, gele kool I.30—1.80, groene kool 2.60-4, kropsla 0.60— 0.70, knolselderie 2—6, peren 11.50—13, prei' Peterselie 10—11, roode kool 1— 2.80, selderie 710.60, spruiten 2.5013, tomaten 5—19, uien 2.20-4.20, wortelen 3.20 witlof 69, idetm II 2—4. NOORDSCHARWOUDE, 24 Dec. Aanvoer: 8100 Kg. uien 3.80—6.20, drielin- 3-*>. grove 3.804.60, gele nep 1.80, 21400 Kg. roode kool 1.90—3,80, 7000 Kg. roode kool 1.70-3, 14500 Kg. Deensche witte kool 2.10—3.20. Bs°r£KL°P tT;ANGF'XDTTK' Dec. 1938. grS?5 6m-R en j 6.50, drielingen 3.30, gr.°.v® 5.60—6—, gele nep, stek 2.90. 4 nnn'u k r'?n k'*' n°ode koof De kaasmarkt stond zwaar onder den druk van de heerschende koude. De aanvoer was zeer klein, wellicht een 15-000 a 20.000 k.g. geringer dan de vorige week. In totaal zal hij een 35 0 0 k.g. hebben bedragen. Niette genstaande dit geringe aanbod was k00pIust gering. Transportmoei lijkheden en vrees voor bederf als gevolg van de koude zullen daarbij wel de overheerschende factoren zijn geweest. Enkele koopers bleken bo vendien te zijn weggebleven. Zoo waren de prijzen dus lager dan f sn9 L De ho°9ste markt lag met 22.50 een halve gulden beneden de ge u eek. Ook de gang was min- Een achttal stapels brachten Prijzen op van f to, f eenigszins afwijkende kwaliteit no teerde f 19.50 a f 20.—.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 16