Wij lazen voor U Te weinig arbeiders voor den oogst Zoo scheatig was de minister niet Amerika wil een machtige luchtvloot Uit de Pers van heden de eenig mogelijke politiek. De „Insulinde" brengt proviand Mialen Euwc begint tegen Sergeant Dziboeti het zwaartepunt Het Vaticaan fel aangevallen Uit onze omgeving Uit het Handelsblad (lib.): Het is volmaakt onnoodig te fantasee- ren over dè politieke beteekenis van Ne derlandsche goud-verschepingen naar New crk, zooals nu, blijkbaar aangemoedigd door de N.S.B.-interpellatie. ook de „Westf. Landeszeitung" doet. Wij schreven giste ren in onze Beursrubriek reeds, dat deze goud-beweging in verband met de taak van ons egalisatie-fonds niets bijzonders is, en dat hetzelfde in de jaren 1924/23 dus on der geheel andere internationaal-politieke verhoudingen met een destijds nog ontwa pend en zwak Duitschland óók reeds voor zuiver monetaire doeleinden gebeurde. De politieke houding van ons land is en blijft bij dit alles steeds dezelfde. Wij wil len ons door geen enkele groote mogendheid op sleeptouw laten nemen en ons door nie mand laten gebruiken voor doeleinden die niet samenvallen met ons eigen natio nale belang. Dat belang is: de internatio nale vrede, en goede betrekingen met de wereld in het algemeen en met onze buur landen in het hijzonder, onafhankelijk van iedologische sympathieën of meeningsver- schillen. Voor een kleine natie, die zelfstandig zijn en b lij ven wil, is dat de eenig mogelijke po litiek. Juist omdat zij zoozeer voortkomt uit ons directe levensbelang als natie, kun nen al onze buren er overtuigd van zijn. dat wij ons niet op zijpaden zullen laten drijven. „ROOD FASCISME". De _r.-katholieke Maasbode schrijft: Er is zoo pas weer van socialistische zij de ach en wee geroepen over de tegenwer king welke de Vara in Kerkrade moest ondervinden bij het beleggen van een ver gadering. De roode- propaganda schijnt de „vrijheid van vergadering" aldus op te vatten, dat iedereen voor haar moet klaar staan om particuliere vergadering-gelegen heid te verstrekken op straffe van zich aan cle „democratie" te vergrijpen". Het is zoo ongeveer als wanneer een te leurgesteld schrijver van een ingezonden stuk een redactie te lijf gaat. omdat ze het vrije woord" zou smoren, als ze van haar recht tot weigeren gebruik maakt. Maar als katholieken iets dergelijks doen. is het altijd nog 'n graadje erger en zoo kwam zelfs de liberale „Avondpost" er toe, vol verontwaardiging van „Roomsch fas cisme" te gewagen. Nu heeft het geval even weinig met „fas cisme" te maken als de gelukkige kente ring der ideeën bij sommige liberalen met „liberalisme". Maar daar willen we het niet over heb ben. Alleen even wijzen op wat „Het vrije woord," heit in casu symbolisch benaamde orgaan dep z g.n. Troelstra-beweging, zoo pas aan de groote klok hing. Met alle omstandigheden van plaats en tijd en preciese aanduiding der personen verhaalt daar een gedupeerde volgeling van Paul Kiès, hoe hij in Loosduinen bij bet huren van een zaal tegen de lamp liep. Het verhaal vangt aldus aan:, Zaterdag 3 Dec. vroeg ik de gerant van hotel „De Roskam", of ik voor de T.R.N. een zaal buren kon. om een wijkvergade ring te houden. Ja. dat kan. Huurprijs f5 en plaats voor ruim 100 personen. Hei cing toch van de S.D A.P. uit nietwaar? Omdat we geen enkele reden hebben onze naam of bedoeling te verdoezelen, biein ik mijnheer aan de andere kant van bef liintie even uit de droom. O. wel sociaal-democra ten maar niei die ik bedoel. F.en „afschei ding" dus. Ja. dan wil ik eerst toch liever even mei hei besluit van de R.D.A.P. (Let on) spreken. Miinheer moet me niet kwa lijk nemen. TT bagrüpi wel nietwaar? Ze houden bier al bun verrader-in een. Miin heer krijgt morgen een briefje. Vanavond srvreek ik ze nog. Het verbaal wordt nog een kolom lang vervolgd. Af aar ondanks nadere gedachten- w'sseling. per telefoon en later bii persoon- Hik bezoek, kon de T.B.N.-er er niet in slagen bet beloofde briefje en nog minder de zaal in huur te kiigen. Op 't laatst werd dit nota bene geweten aan de „ebristeliike organisaties." die bet niet prettig zouden vinden, als de zaal aan uiterst linksebe groe oen werd verhuurd! Waarbij toen heel lo gisch bet advies aansloot te sollieiteeren naar bet zaaltje van „Patrimonium" dat... heroidwillig in h"ur werd afgestaan! Wat zegt de Vara-propaganda van dit alles? En vindt de „Avondpost", zoo besluit de Msb„ geen aanleiding om over „Rood fascisme" te jammeren? Gevolg van het systeem der steunregeling voor de werklooze landarbeiders. Deelname tentoonstelling Dres- den Kon. Ned. Landbouw co mité weigert medewerking aan de Nationale Anti-Poliep-Actie. Onder voorzitterschap van den beer H. D. Lomves uit Ulrum, is te 's-Gravenhage de maandelijksche vergadering der eerste af- deeling van het Kon. Ned. Landbouwcomi- té gehouden. Naar aanleiding van eén schrijven van den directeur-generaau van deri landbouw betreffende evenfueele deelneming van de Nederlandsche regeering aan het van 61? Juni 1939 ie Dresden te houden 18e interna tionale landbouw congres werd besloten ie berichten, dat deze deelneming wenschelijk wordt geacht. Gebrek aan werkkrachten in het landbouwbedrijf. Een van de aangesloten organisaties had er over geklaagd, dat gedurende Augustus. September en October bii het oogsten van granen en aardappelen zich op verschillen de plaatsen een tekort aan werkkrachten voordeed. Zulks wordt toegeschreven aan de wijze waarop de steunregeling voor werk looze landarheidprs werkt. Indien namelijk de gezinsinkomsfen een bepaald bedrag te boven gaan. geldt voor den werklonzen arbeider een waehttiid ge durende welken bii geen steun ontvangt Naarmate bet gemiddeld per wppk verdiende gezinsinkomen booger is geweest, duurt die waehfweek langer, mpt hpt gevolg dat voor de gezinsleden de prikkel om in den oogst tijd den tijd dat er zooveel mogelijk be hoort te worden verdiend in bet vriie be drijf te gaan werken, wordt weggenomen. Zoodoende ziet men bet paradoxale ven- sebiinsel dat in tijden van groote werkloos- beid nochtans gebrek aan arbeidskracht be staat. Het verschijnsel bliikt vrijwel alge meen voor te komen. Tn bet belang van bet moreel der arbeiders bevolking ten platte lande dient daarin zoo snoed»g rnogeliik verandering te komen. Hoewel bet njet wel mogelijk werd geacht met de verdiensten der gezinsleden in bet gpbeel geen rpkening te houden bii de steunregeling, was de ver gader'ng toeb van oordeel, dat een groot er deel dan thans bet geval ?s aan het gezin ten goede behoort te komen. Resloten werd deze aangelegenheid tP be spreken met de eonfessinneele centrale land bouw organisaties en dezen voor te stellen gezamenlijk met de bevoegde ambtelijke in stantie in verbinding te treden. Nationale Anti-Poliep-Actie (N. A-P-A.) Aan de orde kwam een uitnoodi-ging v an de Nationale Anti-Pof!iep-actie steun te willen verleenen aan de actie tegen den machtsinvloed van de z.g. economische dictatuur der poliep-bedrijven. Dn vergadering bleek van oordeel te s.un. dat met een dergelijke actie al heel weinig zou zün te bereiken. De Nederlandsche Hoer beschikt in zijn strijd tegen de ma en t der trusts over een beter wapen. Hu men Heeft de beschikking over de grondstoffen welke de trustvormige bedrijven noodig i Hen. Als bii die grondstoffen niet afeeei aan deze bedrijven, doch langs coöperatie- ven weg gaat verwerken en de verkreg Producten gemeenschappelijk worden a g ZH dan is dat de beste wijze van bestrij ding dei' trustvorming» Besloten werd zich van medewerking aan de Nationale Anti Poliep-actie te ont houden. Invoer van varkens uit Lithauen Door een der aangesloten organisaties werd de aandacht gevestigd op berichten in de pers omtrent den invoer van T.ithausche varkens. Gelijk bekend worden deze var kens te Steenwijk in het Unox-fabrieksentre- pot verwerkt en de daarvan afkomstige vleeschwaren worden als Ned-erlandsch pro duct naar het buitenland uitgevoerd. Op deze wijze zal aan den uitvoer van zuivere Nederlandsche vleeschwaren een concurrentie worden aangedaan. Besloten werd deze aangelegenheid met de andere centrale landbouw organisaties te bespreken en dezen voor te stellen gezamen lijk te bevoegder plaatse de noodige stappen te doen om aan den invoer van Lithausche varkens een einde te maken. Suikerbietengarantde. Het comité kwam tenslotte overeen, met het college van regeeringscomimissa'rissen een bespreking te voeren over de noodzaak de ongebruikte suikerbietengarantie in ver band met den slechten oogst van dit jaar op het volgend jaar over te schrijven. Reddingboot te Oostmahorn te ruggekeerd. Na een tocht van 28 uur. bij zeer ongun stige weersomstandigheden, is de redding boot „Insulinde" van de Noord- en Zuidhol- Iandsche Reddings Maatschappij gister avond om zes uur te Oostmahorn terugge- keerd Maandag was de „Insulinde" van daar ver trokken om hulp te bieden aan drie schepen die bij Rottumeroog in het ijs bekneld zaten. Van één dezer schepen, dm Duitschen schelpenzuiger „Ost-Friesland". nam de red dingboot een matroos mee aan boord terug De overige leden der bemanning van de .Ost-Friesland" wilden, evenals de opva renden van de beide andere schepen, aan boord blijven. Nadat de „Insulinde" de bemanningen van levensmiddelen had voorzien, is de reddingboot naar Rottumeroog doorgevaren, ten einde aldaar de geïsoleerde bewoners eveneens proviand te brengen. De „Insulinde" verleende verder assis tentie bij de berging van de door het ijs weggedreven motorboot die de verbinding tusschen Rottumeroog en den vasten wal onderhoudt De loting voor het tournooi te Hastlngs. Vandaag wordt het 19e schaaktoumooi te Hastings (Eng.) geopend. Zooals men weet, nemen verschillende Nederlandsche spelers aan dit tournooi deel, o.a. dr. Max Euwe en Landau, die in de hoofdgroep uitkomen. De loting heeft het volgende resultaat opgele- VeirdT H Tvlor (Engeland): 2. S. Landau; 3si'r G 4. Thomas (Engeland); 4. P. S. Mil- ner Barrv (Engeland): 5. E. Klein (Londen 6 dr m Euwe; 7. h. Golombek (Engeland); 8'. L.' Szabo (Hc^nje); 9 v. Pirc jJoego slavië); 10. F.. G. Sergeant (Engeland). Tn de eerste ronde worden de volgende par tjjen gespeeld: Tylor—Landau, Pirc-sir G A. ThomasSzabo-Milner Barry, Golombek- Klein SergeantEuwe. Eerstgenoemden spc len met wit. In de zesde ronde speelt Euwe met wit tegen Landau, Baanvegen en sneeuwopruimen niet voor rekening van het rijk. Volgens de regeeringspersdienst heerscht eenig misverstand ten aanzien van het ge bruik maken van de diensten van werkloo- zen voor het sneeuwruimen en baanvegen In enkele bladen zijn dezer dagen berich ten opgenomen, welke den indruk wekken dat de regeering zou zijn teruggekomen op haar afwijzend standpunt t.a.v. het inscha kelen van de werkverschaffing ten behoeve van het sneeuwruimen en baanvegen. Dit is niet juist. Het standpunt der regeering is: het offi cieel werkverschaffingsapparaat niet inscha kelen, doch wel zooveel mogelijk gebruik maken van de diensten van werkloozen en gesteunden. opdat dezen de gelegenheid ver krijgen voor korteren of langeren tijd in eigen onderhoud te voorzien. Dit is mede in het belang van de publieke kas, waaraan juist in dezen tijd zulke zware eischen wor den gesteld. De z.g. noodlijdende gemeenten hebben slechts toestemming gekregen uit eigen mid delen bij te dragen. 20.060 reservepiloten zulien ge kweekt worden. President Roosevelt heeft een plan bekend gemaakt voor een jaar- lijksche opleiding van 20.000 piloten, met het doel een reserve van vlie gers voor oorlogstijd te kweeken. Uitdrukking gevende aan zijn goedkeuring van het ontwerp, zeide Roosevelt, dat het plan jaarlijks ongeveer 9.800.000 dollar zou kosten. Nieuwe wetgevende maatregelen zijn niet noodig, alleen moeten de noodige credieten goedgekeurd worden. Ten aanzien van de plannen voor oplei ding van reservepiloten wordt nog verno men. dat men allereerst een proef met oplei ding op eenige daartoe aangewezen scholen zal nemen. Daar zullen tot 1 Juli driehon derd jongelieden opgeleid worden, hetgeen ongeveer honderdduizend dollar zal kosten. De kosten worden gedragen door de „Nati onale Jeugdleiding", de vliegtuigen worden gehuurd van particulieren. De andere Italiaansche eischen slechts voorwendsel. Uit verschillende berichten blijkt wel, dat voor Italië zwaartepunt is Dziboeii, de haven aan de Roode Zee, ongetwijfeld voor de Italianen een begeerenswaardig bezit met het oog op het achterland Abessinië. De Tunesische kwestie zou slechts een voorwendsel zijn. Het Italiaansche plan zou beoogen zoo spoedig mogelijk de Tunische kwestie toe te spitsen, vervolgens Engeland schijnbaar concessie te doen en van die zij de ten behoeve van den status rjuo in de Middellandsche Zee vergaande compensa ties te eischen in Fransch Somaliland. Het doel is dus Djiboeti. De „journalisten in uniform". lees de ge lijkgeschakelde regeeringsdagbladschrijvers in Italië gaan onverminderd door stemming tegen Frankrijk te maken. Italië heeft troe pen geconcentreerd aan de grens v. Fransch Somaliland. Onmiddellijk daarop heeft de Fransche gouverneur versterking gevraagd. Sein tot nieuwe kerkstrijd in Duitschland? De „Angriff" publiceert een hoofdartikel, waarin een felle aanval wordt gedaan op het Vaticaan. Zonder twijfel is dit een antwoord op de jongste verklaring van 1 H. den Paus inzake de totalitaire beginselen, waarover tot nu toe in de Duitsche ners is gezwegen. Het blad schrijft, dat het Vaticaan zich op het oogenblik bijna uitsluitend bezorgd maakt over het Jodenvraagstuk en verwijt het Vaticaan niet te protesteeren tegen de Britsche actie in Palestina. Het nationaal socialistische orgaan besluit met de verklaring, dat het oude devies van de kruistochten „God wil het", moeilijk te vereenigen is met een dergelijke religieuse politiek. „Geestelijke slangen zonder ruggegraat" Volgens hetzelfde orgaan worden de Je zuïeten „geestelijke slangen zonder rugge graat" genoemd, welke door den staat niet kunnen worden gevoed. Deze bedreigingen schijnen een bevestiging van geruchten, welke te Berlijn de ronde hebben gedaan over een hervatting van den strijd tegen het „klerikalisme" en over de fi- nancieele maatregelen tegen de kerk. JULIANADORP. Vereeniging te Koegras. „Veeverioskunde". Dinsdagmorgen hield bovengenoemde ver eeniging hare jaarlijksche algemeene ver gadering in het café „'t Centrum" van den heer H. W. Veul. Aanwezig waren 16 per sonen. De voorzitter, de heer J. J. Kistemaker, opent met welkom. De, secretaris, de heer A. Schoorl Jz. leest de notulen, welke vastgesteld worden. Uit het jaarverslag van den secretaris over 1938 citeeren wü, dat er 112 leden wa ren met 1978 koeien, waarvoor aan contri butie was ontvangen een bedrag van f791.20. De verloskundige der vereeniging werd in dit jaar 86 maal te hulp geroepen. De toegezegde subsidie van de gemeente Den Helder is men nog te goed. Over het werk van den verloskundige wordt met waardeering gesproken, eveneens over de onderlinge samenwerking in het be stuur, en den bijstand die de vereeniging heeft van de afd. Den Helder van de Holl Mij. van Landbouw. Door den heer D. de Graaf Dz. wordt ver slag over de rekening uitgebracht, welke in orde was bevonden door de heeren S Eriks en W. Rampen. De totale ont\angsten bedroegen f 1143.15 de uitgaven f 1133.99 zoodat een klein batig saldo van f 9.16 aanwezig was. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heeren P. Veldman Sr. en A. Schmal Jz. herkozen. Tot reserve-bestuurslid wordt gekozen de heer Th. A. A. Ferra. Het salaris van den Veeverloskundige wordt vastgesteld op f850 per jaar en de omslag per koe op 40 cent. Tot verloskundige wordt benoemd de heer W. de Hoop, de tegenwoordige function naris. Tot lid der commissie voor het nazien der rekening wordt in de vacature W. Ram pen benoemd verklaard de heer D. J. de Graaf Pz. De rondvraag levert niets op. sluiting volgt. DE KAT ZAT OP HET PLAT Naar men ons mededeelt kwam de kat van een onzer dorpsbewoners des avonds niet in huis. 's Morgeus zag men poes op een hoek van het plat zitten. Nog had men geen argwaan. Maar zij bleef daar zit ten. Wat was het geval? Toen de kat op vogels zal te loeren, was door den strengen vorst, de staart van poes vastgevroren en kon het beest niet van haar plaats. Ten laatste kreeg men het in de gaten en volgde de bevrijding... Rookende en gassende kachels. Ten gevolge van de strenge koude hadden vele spreeuwen een schuilplaats gezocht in het boveneinde van schoorsteenen. Maar, o wee. Door rook en kolendamp bedwelmd, tuimelden zij in deze rookkanalen, met als gevolg rookende en gassende kachels in diverse woningen. WIERINGEN Visschersvereeniging D.E.T.V. 2e Kerstdag, 's middags 2.30 uur, verga derde in café de Ster van den heer S. Scheltus, de visschersvereeniging D.E.T.V. De heer J. Tijsen opent de vergadering en hoopt dat 1939 voor de visschers beter mag zijn dan 1938, daar dit jaar voor de visscherij zeer slecht is geweest. Na goed keuring der notulen worden door den se cretaris, den heer Jb. Groot, eenige inge komen stukken voorgelezen. O.a. een schrij ven van de wulkenvisscherij, waarin toe zegging wordt gedaan, de sluittijd dezer visscherij te wijzigen. Verder is er een schrijven over het schut ten te Den Oever, waarin wordt verzocht zooveel mogelijk tegelijk binnen te komen, daar dan het schuPen een vlot verloop kan hebben. Op het verzoek om voor de sluizen met palingfuiken te visschen, werd goedgunstig beschikt. Nadat nog een schrijven werd voorgele zen over de trailervisscherij, bracht de heer Jn. Lont, penningmeester, het finan cieel verslag uit, waaraan we ontleenen: Saldo 1937 f 119.53, ontvangsten 295.sal do 414.53. uitgaven 284.05, in kas 130.48, op de boerenleenbank f 1087.40, bezit der ver eeniging f 1217.88. Door den heer Jb. Smit werd namens de controlecommissie het verslag uitgebracht, waarna voorzifter en de controle en den penningmeester dankte voor hun werk zaamheden in 't belang der vereeniging gedaan. Door den heer Keuris werd hierna een uiteenzetting gegeven van de werkzaam heden van het Centraal Comité. De heer Tijsen dankt den heer Keuris voor zijn duidelijke uiteenzetting. Hierna had bestuursverkiezing plaats we gens periodieke aftreding van de heeren S. ten Rokkel, KI. de Haan, J. Lont, J. Bakker en S. Wagemaker. Alle heeren werden met overgroote meerderheid herkozen. Door den voorzitter werd een toelichting gegeven aangaande de wulkenvisscherij; de minimumprijs hiervan is gesteld op 18 cent. Zij die wulken visschen willen, moeten dit aanvragen bij de Visscherij-Centrale te Den Haag, met opgave wanneer voor 't laatst op de wulken gevischt is en waarom er mee opgehouden is. Over dit onderwerp werd nog wat van gedachten gewisseld, waarna cle bespreking over den houw van de garnalendrogerij werd begonnen. Voorzitter zegt, dit iaar is de visscherij op de garnalen niet meegevallen en nu is de vraag: komt het geld, dal aangevraagd is, los? Moet de drogerij er dan komen, ia of neen, er wordt hier niet officieel beslo ten). maar we zouden wel eens graag de opi nie der visschers hnoren F.r wordt over dit onderwerp uitvoerig gesproken, het voor, zoowel als het tegen worden naar voren ge bracht. Besloten wordt echter hierop later nog eens terug te komen. Bii de rondvraag vraagt de heer De Beer Doet de regeering nog wat aan het uitzetten van jonge visch in het IJselmeer? Voorzitter zegt. dat hieraan wordt gewerkt. De heer L. de Jong vraagt, of er visschers voor de garnaienvisscherij zijn. Van ver schillende zijde wordt ja geroepen 1 Voorzitter zegt: Hier hebben er zich 17 voor opgegeven. De heer G. Dirks vraagt, of er niet wat aan te doen is om den prijs van de paling op peil te houden. Deze zaak zal worden onderzocht, om dan een meer stabiele prijs te krijgen. adat nog eenige zaken van onderling be lang zijn besproken, sluit de voorzitter de vergadering, de aanwezigen dankend voor de aangename besprekingen en allen een za ng uiteinde en een gezegend nieuwjaar toe- wenschend. Kerst-naklanken. Te Oosterland en Hipolytushoef is dooi de Zondagsschooljeugd opgewekt het Kerst- leest gevierd. In eerstgenoemde plaats zon gen de kinderen 'n mooie eantante „Kerst klokken luidden"; ds. v. Beek leidde den dienst en aan 't slot van 't feest had de uit- deeling der geschenken plaats. Te Hippolv- tushoef luisterden de jongens en meisjes van ANNA PAULOWNA KERSTUITVOERINGEN. Den tweeden Kerstdag waren in den Pol der niet minder dan drie tooneeluitvoerin- gen, die toch allen, niettegenstaande 't on gunstige weer en de moeilijk begaanbare wegen, goed of zelfs zeer goed bezocth wer den. In Veerburg bracht „Helmers" „De Duivel" ten tooneelel- Deze Amsterdamsche vereeni ging houdt er niet van niemendalletjes te spelen en .De duivel" is dat zeker niet. De toelichting, die de regisseur Pieters vooraf aan het publiek gaf. was dan ook voor ve len niet overbodig en kwam het begrijpen van dit mooie, maar moeilijke stuk ten goede. Uitstekend was het spel der hoofd personen. vooral van Mevr. Pieters en Wim Bischot (de duivel), uitstekend ook de re gie, zoodaf de liefhebbers van goed tooneel ook al vraagt dat wat extra inspanning en heeriipen van het publiek, genoten. De Vlas- en Korenbeurs was het tooneel van een vrnoliiker snel. Daar voerde een ge mengde R.K. Tooneelelub „Over 12 dagen tegen middernacht" op. Vlot en goed werd dit blijspel ten tooneele gevoerd door de dames en heeren dilettanten, die hun rol len goed beheersrhten. Lachsalvo op lachsalvo klonk on uit de zaal als bewijs, dat het publiek schik had in dit aardige stuk. dat speelt op het landgoed van een heereboer-parvenu. Pastoor van der F.em, die ook het welkomstwoord sprak, dankte aan het einde allen, die tot het wel slagen meehielpen, en deelde mede. dat men dit stuk ook zou opvoeren in 't Veld, terwijl de tooneelelub van daar omgekeerd hier „De witte non" komt spelen. Bij den heer Borst in Breezand was het Heldersch R. K. Tooneelgezelschap op bezoek en speelden er „Polly Perkins" van G. Nielen. Deze avond was georganiseerd door de St. Joseph Gezellenvereeniging en werd dan ook door den Senior der afd. Bree zand van deze vereeniging geopend. Hef Heldersche gezelschap had, dank zij ook de goede regie van den heer T<. Groene- wegen, de grime van den heer B. Polman en de verzorgde aankleeding van het tooneel met behulp van het welwillend beschikbaar gestelde meubilair van de firma Klercq uit Den Helder, veel succes met de opvoering van het leutige blijspel De band „Emergo" zorgde voor prettige entr'-acte-muziek en hield ook later de stem ming er in. Pastoor Verhoeff, praeses der afdeeling van de St. Jos. gez. ver., sprak een slotwoord, waarin hij o.a. het Heldersche gezelschap dankte voor het gebodene. GUNNING. Door de Nederlandsche Spoorwegen werd het afbreken van woning no. 13 hij K. M. 1.046 aan den spoorweg den HelderAm sterdam te Anna Paulowna opgedragen aan den heer J. Oudhoff te Heiloo. met toebeta ling door dezen van een bedrag van f 63.50, zijnde de hoogste bieder bij de gehouden openbare aanbesteding. AMSTERDAM, 27 Dec. Veemarkt 315 vette koeien, le kw. 68 —78 ct., 2e kw. 60—66 ct., 3e kw. 5068 ct. per Kg. slachtgewicht; 70 melk- en kalf- koeien f 180260 per stuk, 16 vette kalve ren: 2e kw. 7i80 ct„ 3e kw. 68—72 ct. p. Kg. levend gewicht; 54 nuchtere kalveren f 711 per stuk, 13 schapen f 15—24 per stuk, 366 varkens: vleesehvarkens, wegen de van 90—110 Kg. 60—61 ct„ zware var kens 5859 ct., vette varkens 5657 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Over zicht: Slachtrunderen matige aanvoer, ge drukte handel, weinig eerste kwaliteit, on veranderde prijzen. Melkkoeien matige aan voer, weinig handel. Vette kalveren zeer matige aanvoer, weinig handel, vaste prij zen. Nuchtere kalveren matige aanvoer, vlugge handel en constante prijzen, -scha pen zeer matige aanvoer en gedrukte han del. Varkens matige aanvoer, vlugge han del, prijzen iets hooger. PURMEREND, 27 Dec. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld. 16 partijen, wegende 32.000 Kg., handel stug, hoogste prijs f 22. 4 stanels kleine Boeren kaas t 21, 211 Kg. boter 1.60—1.63 per kilo, runderen, totaal 287 stuks: 155 vette koei en 6270 ct. per kilo. matig; 77 gelde- koeien f 115175 per stuk, matig; 30 melk koeien f_180260 per stuk, matig.; 15 stie ren 46—50 ct. per kilo, matig; 7 paarden den f 80—140 per stuk, stug; 27 vette kal veren 3048 ct. per kilo, stug; 242 nuch tere kalveren voor de slacht f 7—12, voor de fok f 11—18 per stuk, stug; 308 vette varkens voor de slacht 49—51 ct. per kg., vlug; 24 magere varkens f 1G20 per stuk matig, 85 bigden f 1014 per stuk, matig; 779 schapen f 18—26 per stuk, matig; 13 iï ca" J per s*uk' matig; kipeieren L epndeicr«n f 3.-, N.H. blauwen bO—üo, uitzonderingsprijs 66 ct„ oude kip- Penden hanen 4550 ct., uitzonderingprijs o0—od ct„ eenden f 20—65 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar, 112 ganzen f 2.40— li. 1er s,uk' 28 z"'ar>en f 3-504, per stuk, 50 kalkoenen 5055 ct. per kg., Coop. Centrale Eierveiling Purmerend. Aanvoer: 40.000 eendeieren 3.25—3.35, 70.000 kipeieren: 65—66 Kg. 4.86-5, 63—64 Kg. 00—02 Kr' 4.50—4.65, 58-59 Kg. 4-3P—4-50' 5657 Kg. 4—4.30. 53—55 Kg. 3.90 —4.20, oO—52 Kg. 3.75 tot 3.90. !™OFK OP LANGENDTJK. 28 Dec. inaa kp- uien -130: s,*k !"30 grove 4.10; 1200 kg. peen 2.90i; 2000 kg. kroten 3.40; 0200 kg. roode kool 142.6; 7300 kg. gele kool 1.902.70; 14S00 kg. d. witte kool 1.80 —2.40; 48 kg. tomaten A 6.10 C 4.20; 350 kg andijvie 820 NOORDSCTTAnWOlTDF,. 28 Dec. 47700 k g. Uien 4.70, 5.00, drielingen 2.80, grove 4.404.80. 500 k.g. Rammenas 1.60; 500 k.g. kroten 2-10, 67000 k.g. Roode kool 1.50 —3.30. 13900 kg. gele kool L30—2.S0; 61600 kg. d. witte kool 1.20—2.3Q

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3