Ingezonden /Lqenda Ruwe schrale huid PUROL1 KeAk en Zending BEST.' BEST.' BEST.' „TROMP". De K.F.A.-film Texelsch nieuws De kerstdagen „Frans, knapt 't op" Jaarvergadering Hoofdbestuur V*V.V* „Mooi Texel Oosterend Cocksdorp Tijdschriften is het eenparig oordeel van de pers over het eerste populaire Marineboek In geen Marinegezin mag dit echte zeemansboek vol humor ontbreken. EBestelt nog heden Uw ex. bij Uw boekhandelaar of bij de uitgeefster, N.V. Drukkerij en Uitgeverij v.h.C.de Boer fr., Den Helder Prijs f 2.50. Plaatsbespreking Morgenavond wordt in het Rialto-theater de bijzonder mooie film „De Groote Illusie" als K.F.A.-film vertoond en jaarne vestigen wij er de aandacht op, dat de plaatsbespreking hier voor zal geschieden voor de donateurs op hedenmiddag van 24 uur en voor andere belangstellenden van 45 uur ln den RK. Volksbond aan de Molengr acht. De wedstrijden van „Voorwaarts" Het bestuur van de ijs'lub „Voorwaarts" deelt ons mede, fiat het in verband met het niet doorgaan van de wedstrijden voor de dames, gisteren besloten heeft de nog beschik bare prijzen te verdeelen onder de prijswinnaars van de wedstrijden vi n Maandag. Het ver zoekt ons verder een woord van dank te plaatsen aan mevr. Forre, wijk- en kraamver pleegster, voor haar diensten op Maandag j.ï. Burgerlijke Stand van Den Helder van 27 December 1938. BEVALLEN: J. van AperenKuperus. z.; W. BeukersEngel, d.; M. van Bergen Tonnessen, z.; G. Stegmeijer—Telkamp, z.; S. SmallegangeVan der Vaart, d.; A. M. J. C. Wit—Olivier, d. Uit het politierapport ZIJ KWAM NIET VER. Het minderjarig meisje, dat haar ouderlijke woning aan de Keizersgracht, Zondag had verlaten en waarvan de opsporing was ver zocht, is in Utrecht aangehouden en zal op Transport naar Den Helder worden gesteld. Overplaatsing De Kapitein van de Militaire Administratie E. DAAMS, van het Regiment Kust-Artillerie te Den Helder, is overgeplaatst naar het Gar nizoen te Venlo. [(Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Mijnheer de Redacteur, Niet voor heden kennis genomen hebbende van het ingezonden stukje, geteekend KI. F. O., in het nummer van Woensdag 21 Decem- ver, verzoek ik U beleefd het onderstaande in het eerstvolgend nummer van de „Helder- sche Courant" te plaatsen. Inzender KI. F. O. heeft gemeend zijn cri- tiek over het beheer der Algemeene Begraaf plaats te moeten bekend maken, doch daar inzender: dit deed naar aanleiding van een eenvoudige, maar indrukwekkende plechtig heid, vind ik het jammer, dat hij niets meer over deze begrafenis meldde. Het was de begrafenis van een eenvoudig man, door H.M. de Koningin begiftigd met de Oranje-Nassau medaille, bij zijn familie en geestverwanten bemind en in een toespraak gehuldigd door zijn oud-patroon. In deze toe spraak werden de verdiensten en de voorbeel dige trouw uitvoerig geschetstgroote capaciteiten en voorbeeldige trouw van een sympathiek manaan het einde van zijn loopbaan wegens ouderdom ontslagen zonder eenige andere ondersteuning dan zyn ouder domsrente! Inzender KI. F. O., de zielesmart door dezen man geleden over d i t resultaat van zjjn meer dan een halve eeuw activiteit is veel belangrijker dan een beetje kou voor de jonge enthousiaste menschen, die hun afscheidslied aan den hun plotseling ontval len broeder op aangrijpende wijze vertolkten. Wist inzender KI. F. O. niets van dit ziele- leed Mr. de Redacteur, ik zeg U vriendelijk dank voor de plaatsing. C. TROOST, Alkmaar. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 3—5 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: ..Geldhonger" en „De Piloot verdwenen". Rialto, Spoorstraat half 8: „I'll Take Romance" en „Het Meisje van Gisterennacht". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Een Pracht Exemplaar van een Man" en „De Man die tweemaal leefde". Heden: Musis Sacrum: Filmavond Alg. Bond van Bouwvakarbeiders. Donderdag 29 December Rialto-theater: KFA-voorstelling „De Groote Illusie". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder 758.4 Temperatuur lucht 2.2 Wind: richting: N.; kracht 4 Licht op 4 u. 28 van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met Doos30-60cf. Bij Apoth.en Drogisten MUNHARDT BBOH Door het vrij gunstige weder gedurende de beide kertdagen, heeft de kerkelijke viering van het Kersfeest, ondanks sneeuw en ijs, zon der stoornis overal kunnen plaats hebben. In de Katholieke kerk te Den Burg heeft men in den Kerstnacht tevens het 75-jarig be staan der Parochie gevierd. De feestelijk ver sierde kerk was, ondanks de moeilijk begaan bare wegen, zoo goed als geheel bezet. Verder is in vrijwel alle kerken het Kerstfeest bjj den Kerstboom gevierd. Van de wintersport is hier gedurende de feestdagen volop geprofiteerd. Te Den Burg was het op „De Ielemert" zeer druk, vooral des avonds werd druk van de verlichte baan en 't goede ijs gebruik gemaakt. Ook bij vrijwel alle dorpen in onze gemeente vond men goede banen, De baan van de ijsclubs „Den Burg" en „De Waal" op 't Wilkensland in Waalenburg was goed en viel beide dagen een matig bezoek ten deel. Veel gelegenheid voor schaatsenrijden be stond in den Polder Eierland. Vanaf 't café Westdorp tot De Cocksdorp had men over 't kanaal in Eierland een IJsweg gemaakt, waarvan druk gebruik is gemaakt. Op de Rog- sloot bij Cocksdorp was een flinke baan, die des avonds werd verlicht. Ongetwijfeld heeft de rederijkerskamer „Klein Tooneel" die Maandagavond bovenstaand Blij spel in Pen's Schouwburgzaal heeft opgevoerd sedert haar oprichting nog nimmer onder zulke slechte omstandigheden een uitvoering gege ven. Alles werkte mede om de opkomst ongun stig te beinvloeden. Allereerst viel in den voor avond aanhoudend sneeuw waardoor paden en wegen onbegaanbaar werden, terwijl het drei gende dooiweder ongetwijfeld na afloop nog slechter paden beloofde. Daarbij kwam nog dat tegen den tijd van aanvang de sneeuwbui op hield, waardoor velen zich nog naar de ver lichte ijsbaan begaven. De zaal was dan ook niet half gevuld toen de Voorz., de heer M. MoOjen de bijeenkomst opende. Spr. gaf zijn spijt te kennen over de slechte opkomst die hij iets ongewoons noemde voor den 2en Kerstdag. Het gezelschap heeft evenwel ook nu weder 't publiek blijkbaar zeer weten te boeien met dit blijspel. Het stuk begon met een alleraardigst tooneeltje, een samenspel tusschen de heer A. Geus en mej. M. Bruin, waarbij vooral keurig spel werd gegeven door den ouden meubelma ker. De moeilijkste rol werd ook weder in dit blij spel vertolkt door den heer P. Vermeulen als Frans Verhoog, ook nu weder gaf de heer Vermeulen zeer goed spel. Mej. E. Dros bracht de rol van Dora Verhoog goed tot zijn recht, evenals de heer S. Zijm, die van den heer Ver hoog. Voor het eerst zagen wij bij Klein Too neel de heer H. Vermeulen optreden, die zeer veel belooft voor de toekomst, vooral ook daar hij zijn stem zeer mee heeft. Verder werd de rol van Straatman zeer goed vertolkt door den heer G. Witte en die van Mej. Witkamp door Mw. GeusVermeulen. De bijeenkomst werd weder gesloten door den heer M. Moojen, die mededeelde dat de stoffeering was verzorgd door den heer Moer beek en de electr. verlichting door den heer De Wildt. De uitvoering werd door een gezellig bal besloten. Lezing in Pen's schouwburgzaal Op Vrijdag 6 Januari a.s. zal door Pater E. Peters O.P. in Pen's Schouwburgzaal een lezing worden gehouden over het onderwerp „Beginselmenschen". Denk om de vogels De vorst heeft een ware slachting onder onze vogels veroorzaakt. Overal waar men gaat en vooral in de duinen liggen: spreeuwen lijsters, rotganzen, talings, enz. Laten wy toch allen althans voor de vogels die bij ons huis rondvliegen, zoolang de winter duurt, zorgen. Het behoeft niets te kosten, broodkruimels, fijn gesneden aardappelschillen of appelschillen zijn voor deze vrienden van ons al een welkom onthaal. Aanbesteding Aan den Hoornderweg, tusschen de Emma- laan en Mon Rosa, zal een nieuw woonhuis worden gebouwd voor rekening van den heer 5. Flens. De bouw hiervan werd onderhands opgedragen aan de heeren J. Koorn Mz., tim merwerk, H. Koorn, metselwerk, J. C. Roe per, schilderwerk, P. Oele, loodgieterswerk en A. de Wit, electr. Ingekomen personen Wijbregje Wijngaarden, herv. gem., Den Burg 5. van Leeuwarden, Troelstraweg 41E. Gerrit ten Hove. Schildereina 91 a, Den Burg. Ned. Herv. van Veldheimlaan 41, Beist. Dirkje Plaatsman, Ned. Herv., Koogerweg 6, van Koninginaenweg 170, Amsterdam. Vertrokken personen Hendrik W. Lammers van H 15 naar Dinx- perlo, C 65. Pieter J. Daalder van Kerkstraat 17. Oos terend, naar Straatweg 101, Bennebroek. Marie A. Landsbergen van De Cocksdorp 1, naar Schiedam. Vlaardingenstraat 2. Anne K. de Jong, van Schoolstraat 1, Oos terend naar Wagenborgen, Bouwvergunningen H. Maas, Den Burg. verbouwen woonhuis tot winkelhuis, Gravenstraat 3, Den Burg. Fa. A. Langeveld Pz„ bouwen schuur Wil- helminalaan la. S. Wuis Az., verbouwen boerdery Norden. De Algemeene vergadering van de Tex. Ver. tot Bev. v. Vreemdel.-verkeer, die gister avond in Hotel „de Lindeboom" werd gehou den, viel.een matig bezoek ten deel. De bijeenkomst werd geleid door den voor zitter, den heer W. H. Lap, die in zijn openingswoord een bizonder woord van wel kom richtte tot burgemeester Kamp., die al herhaaldelijk had getoond de vereeniging een goed hart toe te dragen. Spr. gaf verder een kort overzicht van de resultaten, die op het gebied van het vreemdelingenverkeer in 1938 zijn bereikt. Voor De Koog en De Cocksdorp waren deze niet direct ongunstig ondanks het ongunstig weder in het begin van het seizoen voor Den Burg en Den Hoorn was het seizoen minder gunstig geweest dan in 1937. De strijdbijl begraven. De heer Lap memoreerde vervolgens het feit, dat dit jaar de „strijdbijl" tus schen de beide vereeniging voor Bev. v. h. V. V. V. was begraven. Met spanning, zei spreker, hebben wij de samenwerking tegemoet gezien, over de resultaten tot heden mogen wjj tevreden zijn, zoodat venvacht mag worden, dat we een goede greep hebben gedaan. Krachtig optreden tegen „opsnijders". Ook besprak de voorzitter de uitstekende werking van de commissie, die een onderzoek instelt naar de geschiktheid van de verschil lende pensions en wees er op, dat men zich krachtig zal verzetten tegen de z.g. „opsnij ders", die in annonce's en de Pensiongids za ken vermelden, die men in hun zaken niet aantreft. De rekening, zei spr. sloot dit jaar met een tekort en wel met een bedrag van niet min der dan 200.Wij hebben evenwel T.E.S.O. bereid gevonden dit tekort te dekken. Dit te kort werd dit jaar veroorzaakt voornamelijk doordat wij in het seizoen drie personen in dienst moesten houden en door enkele onvoor ziene" uitgaven, zoo is o.m. een Parkeerterrein- tje gemaakt bij den vuurtoren en een bedrag van 50.— uitgegeven voor Koninkl. Goed keuring; ook viel de post porto's en telefoon dit jaar zeer tegen; voor port werd, doordat ook de Gids v. V.V.V. De Koog aan de aan vragers moest worden gezonden, ruim 80. meer uitgegeven. Dank aan T.E.SO. Een woord van hulde aan T.E.S.O. voor de gulle wijze, waarop ze ons ook nu weder te gemoet is gekomen, is hier wel op zijn plaats. We zullen evenwel moeten trachten met eigen inkomsten de rekening sluitend te maken. Notulen en jaarverslag. Hierna werden de notulen der vorige ver gadering door den administrateur den heer Fhermann gelezen. Waarop een keurig ver zorgd Jaarverslag van den Secretaris, den heef Jonker, volgde: Ook in dit jaarverslag werd gewezen op de ongunstige weersomstan digheden bij den aanvang van het seizoen, waardoor het vreemdelingenverkeer in onze gemeente ernstig is beïnvloed, vooral te Den Burg en Den Hoorn. Het verpachten van gemeub. huizen is zeer goed geweest. Daarentegen was het verpach ten van strandtenten belangrijk minder dan vorig jaar. Het kampeeren was op het ter rein van den Staat iets minder dan vorig jaar Op particuliere terreinen steeg het aantal kampeerders, zoodat in deze richting een kleine verschuiving merkbaar is. Nu de kam- peerverordening iets soepeler is geworden, werden in deze zaak geen klachten van kam peerders meer vernomen. Museumbezoek. Het Museum is ook dit jaar weder belang- rijk uitgebreid; de secretaris wees in zijn ver slag op het plaatsen van enkele vitrines en noemde het zeer wenschelijk, dat de pension houders etc. zich voor den aanvang van het seizoen op de hoogte stelden, wat alzoo in het Museum is te vinden. Het Museum werd dit jaar bezocht door 3151 personen (vorig jaar door pl.m. 3000). Over het werk van den heer Kraai werd ook nu weer met lof melding ge maakt. Diverse attracties. Op het gebied van de attracties voor de badgasten is het bestuur (naast'een goed ge slaagd strandfeest) iets verder gegaan; door U.d.I. zijn namelijk voor de badgasten twee goed geslaagde uitvoeringen gegeven, hetgeen blykbaar door de badgasten zeer op prijs is gesteld. Bestuur en leden van U.d.I. werd dank gebracht, ook hadden deze uitvoeringen een voordeel voor de kas opgeleverd van pl.m. 40.—. Van de paardensport is dit jaar veel ge bruik gemaakt. Het ligt op den weg van de ondernemers om te trachten deze sport hier op een hooger plan te brengen. Ook van de Jan Pleiziers is druk gebruik gemaakt. Het blijkt wel, dat de badgasten de tochten met zulk een voertuig zeer op prijs stellen. Het bestuur is voortdurend zoekende om het aantal attracties op te voeren. Ook is in overweging het aanleggen van tennisbanen te De Koog. Van de excursies van v. d. Schuyt's bureau werd iets minder gebruik gemaakt dan vorig jaar. Het aantal bezoekers aan Texel, door samenwerking met de Staats spoorwegen in verband met pleiziertreinen, bleef op peil. Voor de kas leverde dit een voordeel op van pl.m. 66. De Natuurmomumenten van den Staat, van de Ver. v. Bescherming v. Vogels en van de Vereeniging tot behoud v. Natuurmonumenten viel weder een druk bezoek ten dêel, vooral ook dit jaar, „Het Mieland". Een zeer groote attractie leverde ook «dit jaar weder en bezoek aan het Vliegkamp „De Mok" op; duizenden badgasten zjjn daar ge weest. Onzen dank komt toe aan den com mandant en aan de personen, die op het kamp als gids hebben dienst gedaan, voor de pret tige ontvangst, die bezoekers aldaar ten deel is gevallen. *De vuurtoren bij De Cocksdorp werd dit jaar door 4060 personen bezocht. Een bezoek aan het vliegveld Texel vorm de ook dit jaar weder een attractie, hoewel het bezoek iets minder was dan vorig 3aaJ"- 3344 personen brachten daar een bezoek (vorig jaar 5344). Ook maakte de heer Jonker in zijn laaD verslag melding van .den aanleg van enkele rijwielpaden en werd verder een overzicht ge geven van de gemaakte reclame, waarbij o.a. gewezen werd op de zeer geslaagde reclame op de Jaarbeurs te Utrecht. Het aantal leden der vereeniging was gedaald van 311 tot 308. Rekening en verantwoording. Te kort van ruim 200 Vervolgens was aan de orde rekening- en verantwoording van den penningmeester-ad ministrateur, den heer Fherman; de rekening was nagezien door de heeren Lokema, Green hof en J. C. Roeper en in orde bevonden. De ontvangsten hadden bedragen 3378.08. de uittgaven 3588,68, zoodat er een tekort was van 210.60. De controle-commissie voor 1939 werd ook weder gevormd dooro de de heeren Lokkema, Groenhof en J. C. Roeper. Als bestuursleden moesten aftreden de hee ren, Epe, Jonker en V. Twist, die allen met vrijwel algem. stemmen werden herkozen. De Voorz. deed hierna eenige mededeelingen omtrent de Reclame-campagne voor 1939. Men is voornemens die ongeveer op dezelfde wijze te voeren als in 1938. Ook wil men weder trachten een stand op de Jaarbeurs te betrek ken, waartoe Burgem. Kamp zijn medewer king verleent. De Voorz. deelde 't een en ander mede over hetgeen onze Burgem. 't vorig jaar in deze zaak heeft weten te bereiken. De Voorz. gaf vervolgens een klein over zicht van de begrooting over 1939. Men zal trachten om iets meer inkomsten te verkrijgen van de leden; men wil in de eerste plaats trachten een hooger bedrag aan advertenties in verschillende dagbla den en tijdschriften te kunnen uitgeven. Rondvraag. Hierna volgde de rondvraag. De heer Ba- rends verzocht om verbetering van het pad van den Vuurtoren naar het strand. Het bestuur zal hieraan aandacht schenken en gaarne sa menwerken met den heer Buis, die zijn mede werking hieraan toezegde. De heer Epe besprak de Tennisbanen te De Koog. Het bestuur zal deze zaak uitwerken, een begrooting laten maken en dan samenwer king zoeken met hotels en pensions. De heer Michels besprak o.a. de reclame, die de K.L.M. maakt voor haar dienst op Texel doo,r adressen van badgasten aan de pension houders op te vragen. Te De Koog heeft men overwogen die te weigeren. In verband hier mede wees de heer Michels op de geringe bij drage, die gegeven wordt aan de V.V.V. Texel. Ook verzocht de heer Michels het schilderen in heldere kleuren van de richtingborden der Vereeniging, verbetering van het fietspad bij 's Hertigenbosch in Eierland en deed vervol gens het voorstel orn een viertal personen van De Koog te royeeren. Op voorstel van den Voorz. werden de namen van de personen, die voor royement werden voorgedragen, genoemd en met algemeene stemmen hiertoe besloten. De heer IJ. Lap besprak het rijwielpad naar het Vliegkamp en informeerde of er nu ook iets gedaan zou worden aan den weg door den polder de Kuil aldaar. Burgem. Kamp deelde mede, dat de kosten voor de gemeente te hoog zouden worden, doch men heeft goeden moed, dat Waterstaat en Defensie, die nu een stap in deze richting hebben gedaan, ook wel verder zullen medewerken. De heer J. C. Roeper bracht namens de afd. Den Burg het openstellen van het Museum op Zondagmiddag in bespreking en besprak ook hetgeen in deze afd. over de beide badmeesters was gezegd. De heer Michels ging hierop iets verder in, besprak het vormen van een vrijwil lige Reddingsbrigade, zooals op verschillende andere plaatsen in ons land. Over dit punt werd geruimen tijd van gedachten gewisseld. Getracht zal worden iets in deze richting te bereiken. De heer J. Rijk drong aan op het verbeteren van het Parkeerterrein te De Koog. Dit zou men met het gemeentebestuur bespreken. Terwijl de heer C. de Graaf nog even een kwestie besprak, die was gerezen tusschen den heer Boon van De Cocksdorp en den heer Fher mann, waarbij bleek, dat de heer Fhermann aan dit geval een geheel andere lezing gaf als de heer Boon in de afdeelings-vergadering te De Cocksdorp had gegeven Hierna volgde sluiting. IJsmisère De drie schepen, die bij Oost in het ijs vast zitten in het Overdiep, tracht men thans met kettingen te bevrijden uit het ijs. Het is een moeilijke taak. daar het ijs daar zeer zwaar is en hoog opkruit, zoodat het boven den dijk uitsteekt, toch meent men, dat het spoedig zal gelukken de schepen los te krijgen. De markt had geen aftrek Door de plotseling ingevallen dooi kwam er Dinsdag van de Téxelsche markt niets te recht. De wegen wa en zoo onbegaanbaar, dat er geen vee aangevoerd kon worden en het rijden met auto's zoo iastig was, dat er ook weinig veehouders naar de markt kwamen. Marktberichten TEXEL. 27 December. Aangevoerd: 38.500 eieren: 5862 ka 4 30 -4.75. 62-64 kg 4.65-4.90, 66-70 kg 4.85—5.15, 50—56 kg 3.75—4.15 p. 100 st W edstrijd schoonrijden met paren Voor den wedstrijd in het schoonrijden. die hn'rtpn^h t °P de RoSgesloot werd ge houden bestond met veel belangstelling. Slechts een zevental paren hadden zich op had^' u JUry' die Uit 10 leden bc®tOhd had dan ook geen moeilijke taak De uitslag luidde: 1. M. Reuvers en Mej. Nieboer. i S^oer en Mevr' boboerSlot. 3. P. Kikkert en Mej. R. Nieboer. Langs de straat Met die felle kou liep ik in de Keizerstraat. Voor een van de huisdeuren staat een aardig ventie zoo'n glunder gezichtje met blond haar én blauwe oogen, ee echt Hollandsch tvne Hii was gewapend niet een schop en een bezem. Hij belt aan. Een juffrouw doet onen en vraagt: Wat mot je, jongen „Juffrou, mag ik je straatje ^hoonma- ken'" Dat hoeft niet, jongen. „Jawel, iuffrou "er is toch een smeris geweest, dat mot. Hét kost 15 cent, as 't klaar is. Na een weifelend gezicht van dc bewoon- ster zegt ie: „Ik zal 't doen voor et.i duppie." „Nou, jongen, ga je gang dan maar." Hii aan 't vegen, in plaats van eerst zijn schop te gebruiken. Belangstellend bleef ik staan kijken en ik adviseerde hem, eerst z'n schop te gebruiken voor de harde sneeuw en daarna te vegen. „Duvel nu gauw op, hij zeit wat. Ik zal 't niet weten. Na een kwartier liep ik daar weer langs. Wel, Japie, zal ik je helpen?" "sn U zeker dat duppie in de wacht sle pen? Amme laars, zal niet gaan! Hij ontvangt zijn dubbeltje.^ „En wat doe je nou met dat duppie, Jaap „Vomme moeder!" Ik kan niet nalaten in 'dat kleine knuistje, rood van de kou, nog een dubbeltje bij te doen. „Sakkerju, twee duppies. En nou gaan ik een brood koopen. Jaap naar den bakker, die vlak bij woont. Nog meer belangstellend wachtte ik nog een paar minuten. „Voel deris, meheer, hij is nog warrem. Krijg ik me daar van de bakker nog krenten- kerdoesie. Zóó maar, kedo, is dat effen wat?, Dag, meheer..." „Dag Jaap..." Wat is dat een gelukkige moeder! BRIEVEN UIT BETHESDA. „In zijn „Brieven uit Bethesda", No. 7" Kerstuitgave voor 1938) neemt het Centraal Comité voor de Belangen der Protestantsclie Vereeniging tot Verpleging van Lepralijders in Suriname een tweetal brieven op van den be- handelenden geneesheer en van een der zusters in de Melaatscheninrichting „Bethesda" in Suriname. Beurtelings leest men van het lijden dezer ongelukkigen en van het blijmoedig dragen van hun kruis. Ofschoon met de moderne behande ling het aantal zware gevallen minder is ge worden, waardoor de ziekte beter is te dra gen, stemt het tot weemoed te vernemen, dat het aantal genezingsgevallen klein blijft en dat het nog tientallen van jaren zal duren eer de gevreesde ziekte ten slotte verdwijnt. Het Gouvernement van Suriname en parti culieren steunen, maar er is, helaas, zooveel meer noodig. Van de Gouvernementsbijdrage over 1937 van ruim 45.000.bleef na bekos tiging van salarissen van Directeur en Zusters, onderhoud van het uitgestrekte terrein en van de gebouwen, brandassurantie, medische hulp, meubilair, enz. enz., voor de ongeveer 160 patiënten 45 cent per patiënt per dag over, waaruit niet alleen blijkt dat er geen weelde kan heerschen, maar ook, dat meerdere finan- tieële steun dringend noodig is. Gaarne zendt de Secretaris-Penningmeester, de heer J. Heyligers, van Diepenburchstraat 156, Den Haag, op aanvraag een exemplaar van de ,jBrieven uit Bethesda"terwijl hij zich voor toezending van giften (Postgiro 98469) houdt aanbevolen". Vox Medicorum, specialistisch maand blad voor den arts. In het December-nr. van dit tijdschrift, uitgave A. J. G. Strengholt's uitg. Mij., zegt de redacteur Th. Hammes in 'n blik terug o.m.: In den verjongden geest bestaat Vox Medi corum nu een jaar. En dan vragen v.-a ons af of we, tenminste eenigermate, hebben bereikt wat we ons voorstelden. Geheel tevreden zijn we niet. Nog altijd meenen wij dat onze opzet juist is. Naast orgaan voor de sociale belangen der specialisten, voortgezet geneeskundig onderwijs voor allen, maar voornamelijk dan toch wel voor den huisarts. In het eerste zijn we nog niet geslaagd; de medewerking der sociaal aanvoelende specia listen heeft tot nu toe vrijwel ontbroken. Over het tweede kunnen we gelukkig iets meer tevreden zijn, hoewel we ook hier teleur stellingen boekten. De jaargang 1939 zal beginnen met een bij drage van Prof. Vincent over het „sérum Vincent".

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6