Het verbruik m het voedsel beoordeeld uit het verloop der mslhgift De Pekingees Turnkring «Hollands Noorderkwartier" Incidenten in Hongarije DE FRONTEN IN SPANJE. Obc kaartje geeft een overzicht van de fronten in Spanje waar de strijd opnieuw is ontbrand. Een interessante lezing voor de Ned. Zoétechn. Vereeniging. In de gistermiddag te Utrecht ge houden vergadering van de Neder- landsche Zoötechn. Vereeniging heeft dr. B. J. B. Groeneveld, een voor dracht gehouden over: Het verbruik van voedsel, beoordeeld uit het ver loop der melkgift. Het provinciale veevoederbureau in Fries land zoo begon spr. vond in 1934 een twintigtal veehouders bereid tot een geregel de voedselcontróle, welke dank zij de voor treffelijke medewerking van deze veehou ders thans reeds een materiaal heeft ver schaft dat tot het maken van voorloopige conclusies in staat stelt. Teneinde zich een meer helder beeld te kunnen vormen, van den invloed van de voeding op de lactatie (voeding met melk) zocht het bureau naar een methode om de gegeven hoeveelheid melk bij elke proefmelking te kunnen ver gelijken met de melkgift van andere koeien onder ..normale" omstandigheden op het overeenkomstig punt der lactatie. Op verzoek van het bureau stelde het Friesch Rundvee Stamboek het bureau in staat het materiaal te verwerken waarop de methode is ge bouwd. Als omstandigheden, andere dan de voeding en verpleging, die het ver loop der lactatie beïnvloeden hebben wij leeren kennen den leeftijd waar op het dier afkalft, alsmede het tijd stip in het bedrijfsjaar waarop het dier afkalft. Wordt voor een honderdtal koeien van denzelfden leeftijd en afgekalfd op ongeveer hetzelfde tijdstip voor elke proefmelking de gemiddelde opbrengst in vetgrammen be paald, dan geven in een grafiek gebracht deze gemiddelden een lijn, die van de daar door aangebracht teruggaande lijn uiteraard op bepaalde plaatsen afwijkt. Deze afwijking nu geeft den indruk verklaard te kunnen worden uit bijzondere omstandigheden, wel ke zich gedurende de lactatie voor deze koeien gelijkelijk voordoen. Zoo vindt men uit een lijn voor 105 koeien, 2 jaar oud, toen zij tussehen 115 Februari afkalfden, in de eerste plaats, dat deze koeien het gemiddeld op de weide beter hadden dan op stal, de punten van overgang van den stal naar de weide en van de weide naar den stal demon- streeren zich als punten van overgang van de gemiddelde lactatielijn over de terug gaande lijn. Een merkwaardig invloed op de lactatie van hot in Juli in kwaliteit of wellicht kwantiteit achteruitgaande gras is In een bijzondere „knik" in de lactatielijn. De „lactatielijn" bepaald uit een voldoen de aantal gevallen, voor eenzelfden leeftijd der koeien toont naar het tijdstip van af kalven een gewijzigd beeld, waarin de merk waardige punten in de lactatie als de ge noemde overgangen in en uit de weide en ook de „Juliknik" waargenomen kunnen worden Een bijzonderheid hierbij is, dat naar het tijdstip van de eerste helft October tot de 2de helft April, waarop het dier afkalft, de teruggang met een bepaalde verhouding toeneemt. De verklaring hiervoor moet naar snr. meent, worden gezoebt-in-die in vloeden, welke bijv. ook in het win- termelkrapport werden genoemd, als de ondersteuning die de lactatie van een koe, die in den voorwinter af kalft ondervindt door de meer gun stige omstandigheden, door de over gang van de weide op stal, die een lactatie van een koe in den nawinter afkalvende aan het uiteraard reeds dalende einde beinvloedt Worden de koeien naar hun opbrengsten in klassen ingedeeld, dan vertoonen de lij nen der lactaties voor de verschillende klas sen een in hooge mate gelijkvormig beeld. Het verloop schijnt nagenoeg evenwijdig. Dit laatste wordt geaccentueerd, wanneer in dezelfde grafiek de lactatielijn voor het ge- heele materiaal wordt aangebracht, deze vertoont n.1. slechts geringe -afwijkingen van de lactatielijn voor de middelste klasse. Van dezelfde 125 koeien ingedeeld naar pro ductie zijn de lijnen als 2. 4 en 6-}arigen. af gekalfd tussehen 1628 Februari, opgesteld. De lijnen voor de afzonderlijke leeftijden van deze koeien tezamen in beeld gebracht, laten zien dat bij toenemenden leeftijd de regressie (teruggang) stijgt. Men kan hier concludeeren, dat koeien van denzelfden leeftijd, afkalvende op hetzelfde tijdstip ge middeld evenwijdig verloopende lacatielijnen vertoonen, die zich naar hun opbrengst-klas se in het beeld der grafiek van boven naar beneden bewegen, terwijl voorts de op brengst bij hoogeren leeftijd zich hoofdzake lijk uit in een hoogere „start". Uit het geheele materiaal afge leid en genormaliseerd zijn voor de afzonderlijke leeftijdsklassen en naar de verschillende tijdstippen van af kalven gemiddelde regressies vast gesteld. Deze bewegen zich voor twee jarige koeien naar het tijdstip van afkalven van 7.4 voor de 2e helft van October tot 14.6 voor de 2de helft van April, afgedrukt in vetgrammen per veertiendaagsche controle. Voor achtjarige koeien beweegt zich de regressie voor dezelfde tijdstippen van afkalven tussehen 23, 9 en 38.3. In het tweede deel van zijn voordracht gaf dr. Groeneveld eenige toepassingen en voor beelden van voedselregistratie in verband met het verloop der lactatie. OsiA tcoJit u&iAaal: door JAC ROELOFS. Kapitein Wierdema stond op uit den gemak - kelijken stoel in de voorga'erij van zijn wo ning te Batavia. „Kom meisje ik mo.t gaan. Om vier uur varen we, sprak hij tot zijn vrouw, die aan den anderen kant >an de kleine rottan- tafel zat. „En bljjf Je er nu bij, dat je geen pekin- geesje voor me meeneemt uit Hongkong?" vroeg ze opkijkend. „Maar kindje, je moet toch begrijpen..." Demonstratief drukte ze een klein zak doekje tegen de oogen. Even schokten de schouders. Een huilbui scheen in de lucht te hangen. „Jeannette maak nu geen scène, vlak voor m'n vertrek. Moet ik nu zoo weggaan?" Kapitein Wierdema keek naar buiten over het groote grasveld, dat .oor het huis lag. Kneep de oogen dicht tegen het licht van de tropenzon wendde zich dan weer tot zijn vrouw. „Ik heb je toch al honderd maal gezegd koop tien honden als je wilt, maar ik kan er geen meebrengen". Ineens stond ze met een ruk op. Ging recht tegenover haar man staan hoog moest ze naar hem >pzien. Stampte op den vloer t-~wijl ze driftig haar zakdcek tot een bal ineen frommelde. „Ik wil een echten pekingees hebben uit 'longkong. In China zijn ze zoo goedkoop en j<j kunt zoo'n klein diertje met gemak in je koffer door de douane brengen. Maar ik weet het wel A) hebt niets voor mij over. Je geeft niets om me. Andere mannen doen alles voor hun vrouwen". Toen eensklaps haar kwade houidng latende varen; kroop zij tegen hem aan draaide aan een knoop van zijn jas. „Toe nou, mannie ik heb 't zoo graag, vleide ze. Een oogenblik wendde hg onwillig het hoofd af keek haar dan, ineens verteederd aan. „Nou, vooruit dan maar". Met een juichkreet sloeg ze beide armen om z'n hals kuste hem onstuimig. In de auto, die hem naar Tandjong Friok bracht, maakte kapitein Wierdema zich hef tige verwijten. Hij moert haar anders aan pakken niet zoo gauw toegeven. Maar ja, ze was ook nog zoo jong en pas in Indië. Eerst moest ze maar een beetje wennen, dan zou hij wel verder zien. In Hongkong op de thuisreis kocht hij den beloofden pekingees. Het schip vertrok laat dien avond. Kapitein Wierdema stond in het donker, naast den loods op de brug. Onverwachts dook zijn be diende naast hem op. Kwam melden dat met het openmaken van de deur, de pekingees uit z'n hut gesprongen was. Hij had direct over al gezocht, maar had hem niet kunnen vinden. „Mooie boel", brom 1e de kapitein. „Morgen maar verder zoeken in het donker heeft het geen zin meer", beval hij. Om twaalf uur gaf de derde officier de wacht over aan den eerste over den hond werd niet gesproken. Stuurman Pothorst vond het altijd weer 'n prettige wacht, den nacht na vertrek Hong kong. Het was nogal uitkijken tussehen de eilanden Chineesche jonken, die zonder licl t voeren, vrij sterke en onberekenbare stroomen, maakten dat de wacht omvloog. Zoo stond hg tegen twee uur, in het aange naam vooruitzicht van zijn bakje koffie, dat spoedig boven gebracht zou worden, in een hoek van ae brug rookte een sigaret. Tot eensklaps een donkere gedaante de brug op stormde. De stuurman schrok. Hijgend nauwelijks zichtbaar in het duister, stond een der wachts- lieden uit de tusschendekken, waar de Chinee sche passagiers lagen, voor hem. „Is er iets?" vroeg de stuurman gejaagd. „Een vreemd beest moet ergens beneden rondloopen, mister chie' of 'eer", stamelde de man. „Een Chinees, die in een donkeren hoek lag, is wakker geschrokken doordat een groot beest zijn gezicht besnuffelde. Hij durfde de oogen niet op te slaan. Heeft zich dood ge houden tot het dier weg wa-". „Ach wat", lachte de stuurman opgelucht 'n groot beest. Er zijn geen beesten aan boord, 't Zal wel een rat geweest zijn." „Nee, nee, mister chie' of 'eer de man bezwoer me, dat het een heel groot beest ge weest moest zijn", hield de wachtsman vol. „Nou ga dan maar vast vooruit. Ik kom dadelijk beneden", beloofde 'e stuurman einde lijk, toen de man aan bleef dringen. Pothorst liep naar de scheepstelefoon en verbond zich met de kapiteinshut op de onder- brug. Even later kwam de kapitein boven. „Morgen, kapitein". „Morgen, stuurman. Wat zei je daar? Een groot beest in het tusschendek kapitein Wierdema lachte grimmig. „Het zal die ver draaide Pekingees wel rijn. Ga maar eens kijken. Maar denk eraan niet te lang 'zoeken, hoor". Een kwartier later kwam de stuurman met den hond in den arm weer boven. „Nou .lier is het grootste beest, kaptein" „Dank je net wat ik dacht. Dat kleine mormel. Geef 'm maar hier." Twee dagen later zat kapitein Wierdema bu ten zijn hut te lezen. Het was prachtig weer, maar het schip slingerde zwaar op een hooge zuidwestelijke deining. Mormeltje, zoo had hij in stilte het hondje gedoopt, liep onrustig aan zijn touwtje heen en weer. Het zware slingeren vrn het schip scheen hem slecht te bevallen. Snuffelend, van tijd tot tijd eens even naar zijn nieuwen baas kij kend, liep ,iij naar de reeling. Boog zich bui tenboord en staarde naar ae, voor zijn kleine honden verstand onbegrijpelijke wijdte en be wegelijkheid van het water. Toen scheen hij die voorbijsnellende, schuimende watermassa's bijster interessant te gaan vinden, want met de voorpootjes op den smallen rand staande, boog hij den kop al maar snuff lend, steeds verder naar beneden, tot eensklaps het schip een zwaren, onverwachten schuiver maakte en Mormeltje geluidloos overboord gewipt werd. Even bleef hij nog. al draaidend, en nu plotseling luid jankend, aai het dunne touw tje hangen, toen gleed de halsband over den kop en plonsde de kleine lastpost in het water. Een oogenblik kwam de gedachte in den kapitein op door te varen, maar toen hij aan den uren en urenlangen doodstrijd van het beest dacht, liep hij de trap op naar de brug. „Hard stuurboord", bevr 1 h- den roergan ger zette zelf stuurboordtelegraaf op stop. Gaf toen een sein op de stoomfluit. Op het zelfde oogenblik bijna renden matrozen, die CHINEEZEN ACHTER PRIKKELDRAAD. Japansch gevangenkamp in de omgeving van Hankau, DZIBOETI, DE BEGEERDE HAVEN. Elders in ons blad zetten wij uiteen dat Dziboeti thans voor de Italianen het zwaar tepunt in hun verlangens vormt. Een blik op het kaartje maakt dit volkomen duidelijk Zeker zal Italië als concessie Tunis laten vallen om Dziboeti, de haven van Fransch Somaliland, maar ook de eenige zeeweg tot Abessinie in bezit te krijgen! DStHl Sun M Jtalien- 4 VMPhw. W&a O WO 400 600 iHiM ADDIS SÓMAU-LD 'OP1EN kim het sein „man overboord" herkenden naar een reddingboot. Zwaar overhellend nam het schip een scher pen draai de sloep zwaaide buitenboord. Mannen kropen erin de tweede officier stond klaar bij het roer achterin de boot. Als een klein zwart stipje in de oneindige wijdt., was Mormelje nu op grooten afstand recht voor den boeg van het schip. Kapitein Wierdema minderde vaart. Stopte eindelijk en zoo schoof het machtige schip langzaam tot vlak bij het k'eine, donkere kopje in het water. Alle passagiers stonden aan de reeling, speurend naar een drenkeling. Einde lijk wezen er een paar met uitgestrekten arm naar het met den moed der wanhoop rond zwemmende Mormeltje. „Een hond een hond", klonken verbaasde uitroepen. De ma trozen in de reddingboot keken lachend naar de brug. Ook zij zagen nu in plaats van een menschenhoofd, zooals zg verwacht hadden, een klein hondenkopje op het water. Kapitein Wierdema verwenschte in stilte het geheele hondenras gaf toen het bevel: „Vieren de boot." In den morgen van den vijfden dag stoomde het schip met daglicht recht op de pieren van Tandjoeng Priok aan en om zeven uur meerde het langs de kade. Al van verre had kapitein Wierdema zijn vrouw zien staan. Maar met den besten wil van de wereld had hij het, toen het schip dichterbij gekomen was, niet verder dan tot een licht wuiven met de hand kunnen brengen. Zij was een der eersten, die de loopbrug over kwam gunde zich, boven gekomen, maar nauwelijks den tijd om haar man te be groeten. „Mannie mannie, het pekingeesje heb je het bij je?" „Nou, en of ik het bij me heb," mees muilde hij. Op de onderbrug lag Mormeltje, die na z'n onvrijwillig zeebad veel kalmer was geworden, in z'n mand. „O, wat een dotje," juichte ze en knielde bij het korfje. „Maar wat hebben ze jou een leelijk touw om je hals gedaan en zoo'n hard kussentje, arm .eestje. Bij mij zul je het beter hebben, hoor." „Kom nou, Jeannette w" gaan van boord." „Ja, ja." En dan ineens heel geheimzinnig: ■Heb je een kofertje voor 'm? Jij moet hem door de douane brengen." Kapitein Wierdema, die zich bij het aan roeren van dit onderwerp steeds meer scheen op te winden, kwam tot ontploffing. „Door de douane brenger.? Door de douane brengen? ik? Dank je feeste lijk. die hond wordt aangegeven, al zou 't me honderd gulden moeten kosten. En voor mijn part houden ze hem vast, als ongewenschte vreemdeling". Het wedstrijdprogramma door het Bestuur voor 1939 reeds samenge steld. In de gehouden vergadering van het Be stuur en Techn. Com. van den Turnkring H.N.K., werd besloten, om de bijna reeds tra- ditioneele Februari-wedstrijden ook voor 1939 weer in „Veerburg" te Anna Paulowna te houden. Reeds binnenkort zullen de diverse vereenigingen hierover nadere mededeelin- gen ontvangen. Door den penningmeester werd het fin. verslag van het gvmnastiek- fecst te Texel gegeven. Aan de vereenigingen port lust en „Olvmpia" werd toestemming verleend tot het houden van resp. een trio- meet en een Nationale Turndag. Betreffende de agenda van de alg. ver gadering, welke op 8 Januari te Schagên zal worden gehouden, deelen wij mede, dat daar o.m het voorstel van het Bondsbestuur zal worden behandeld, om ook van de adspirant- leden een contributie te heffen van 5 cent per laar. levens komt in behandeling het voor stel van den Turnkring Groningen, betreffen de de samenstelling van de Bondsvorgade- j'j do hierboven reeds vermelde wedstrijden te Anna Paulowna, zullen de voorjaarswedstrijden ook ditmaal weer in oil K C? -Y0rden schonden. Natuurlijk met «lonk» wVa£ d<T wedstrijddag de „Eere- wnrriön n 5PenlUCh,SrVmnaSÜekfefist ™l \v orden gehouden op 11 Juni a.s. De wedstrij den voor althletiek worden op 30 Juli geor ganiseerd. Die vereenigingen. welke deze twee wedstrijden willen organisceren, moeten hiertoe voor o Januari aan het Sccretarimt mededeeling doen. secretariaat Op de alg. vergadering zal tevens de uit reiking van den wisselprijs plaats hebben, van de voorjaarswedstrijden 1938. Nadat de Kringvoorzitter den heer Mr. Breebaart dank gebracht heeft, voor de aan gename besprekingen, wordt de vergadering gesloten. Slowaaksche ophitsing of Hone gaarsche uitdaging? In een door Slowakije aan Hon garije afgestaan dorp hebben zioh incidenten voorgedaan. De Honga ren zoeken de oorzaak in Slowaak sche opruiïng, de Slowaken zeggen dat Hongaarsche soldaten de be volking hebben uitgedaagd. Het Hongaarsche telegraaf agentschap bericht, dat de Slowaaksche bevolking van het door Slowakije aan Hongarije afgesta ne dorp Nagyusrany zich op 24 December na de nachtmis voor het posthuis der gen darmerie heeft verzameld en geëischt, dat het dorp aan Tsjechoslowakije zou worden teruggeschonken. De gendarmen verspreid den de menigte, welke een dreigende hou ding had aangenomen. Den volgenden ochtend verzamelden de Slowaken, thans gewapend met stokken en messen, zich wederom voor het posthuis. De dreigende houding van de menigte nood zaakte de politie van de vuurwapenen ge bruik te maken. Een betooger werd gedood en verscheidenen gewond. In welingelichte kringen is men van meening, dat deze betooging een gevolg is van opruiïng, welke wordt geleid uit da stad Ni tra. Be Slowaaksche lezing. De Slowaaksche radioomroep heeft gister avond over de incidenten, die zich Zater dagavond en Zondagavond te Surany bij Nove Zamky, een gebied, dat bij Hongarije is gevoegd, hebben voorgedaan, het volgende medegedeeld: „Onze Slowaaksche broeders te Surany zongen na de nachtmis het Slowaaksche volkslied, toon Hongaarsche gendarmes in de lucht begonnen 'te schieten en met de geweerkolven op de nveniigitie insloegen, waardoor vele personen gewond werden. Zondagochtend verzamelden zich bij het uitgaan van de mis Hongaarsch-gezinde ele menten voor de kerk, die op uitdagenden toon tot do Slowaken zeiden: „Zingt het Slowaaksche volkslied eens nu wij er hij zijn." De Slowaken hieven inderdaad hun volkslied aan, doch toen verdwenen da provocateurs en een oogenblik later spron gen veertien Hongaarsche gendarmes te voorschijn, die op de menigte schoten. Een meisje van zeventien jaar werd doodelijk in het hart getroffen. Zes personen werden gewond". ^cAaaUen i VAN DER SCHEER KAMPIOEN VAN ZUID-HOLLAND. Op de hanen van de ijsclub „Kralingcn" te Rotterdam werden gisteren de kampioen-' schappen van Zuidholland van den K. N. S. B. verreden waaraan werd deelgenomen door 25 rijders. Winnaar werd de Nederland- sehe kampioen Dolf v. d. Scheer, met een genngen puntcnvoorsprong op den Rotter dammer Zwanenburg. Van der Scheer werd eerste op de 500 M. en resp. tweede en vijf de op de 1500 en 5000 M. De einduitslag wast ~larrPloen van Zuid Holland: v. d. Scheer i A'! P^tcn, 2. Zwanenburg 173.96 punten, 3. Ekelschot 174.84 punten, 4. de Jager 181-92 punten. ANNA PAULOWNA. „GELUKKIG ONGELUK" Toen de bejaarde pontwachter M. Zater- gmorgen even na 10 uur ter hoogte van ue Aijs aan de Molenvaart uit een auto stap- >n„C»n j! st''nS de weg overstak zag hij zich! plotseling geplaatst voor een met flinke ait en veel passagiers aankomende bus n de Atbonta Met groote tegenwoordigheid van geest gooide de chauffeur D. zijn stuur ^•8n« r!?mde u't al'c macht. Door de sneeuw i r! zwaarbeladen bus evenwel door over het trottoir en had zeker het daar juist beginnende slootje in gedoken als D. niet opnieuw het stuur had omgegooid en de bus tegen een boom had gereden. Zoo kvva- men allen met den schrik vrij; de bus was spoedig in het goede spoor terug en kon do reis verder ongestoord voortzetten. I

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8