Sttyenda Jan Strijbos-avond gaat niet door ïïlaüne-(kAicMeti Onó Sndiócfi ho-ttcje Een oneconomisch oogstgebruik Gast uit ktein-Azië Dinsdag 3 Tanuari 1939 MadtnieuuM Bevordering Marinewerf Begrafenis Jan Schendelaar Tweede Biad Burgerlijke Stand van Den Helder Winterwandeling Marine luchtvaartdienst Uit het politierapport Inschrijving Handelsregister Langs de straat Zal het nieuwe j'aar Franco „zegen" brengen? Land- en Tuinbouw- arbeiders Met ingang van 1 Januari 1939 be vorderd tot bureelbeambte 2e kl de schrijvers VV. H. Kersten, P. J. b Boon F J' van Dierendonck' G. Kleinbloesem, J. van den Broek D de Langen en C. F. Bijlsma. Wegens ziekte. Tot onze spijt kregen we hedenmorgen een telefoonbericht uit Haarlem, dat Jan Strijbos, wegens plotseling opgekomen ziekte, Donderdagavond verhinderd is naar Den Helder te komen. De filmavond stellen we dus tot nader datum uit. De kaarten blijven geldig. In verband hiermede zal in „Rialto" Donderdagavond de gewone film van deze week gedraaid worden. Naar het bestuur van „Moed, Volharding, Zelfopoffering" ons mededeelt, zal Jan Schen delaar a.s. Woensdag ter aarde besteld wor den te Huisduinen. De organisatie berust in handen van de yereeniging. Nadat het stoffelijk overschot uit het Ma rine-hospitaal gehaald is, vangt den laatsten gang aan in de Wachtstraat te half twee. BEVALLEN: H. WillemsenBurgstra, d. A. RijkersKrook, z.; B. KloproggeKet, d.; J. M. H. van den BrinkJong, z. OVERLEDEN: A. Fraanje (m.), 87 jaar. In de kamer was het lekker warm. 't Was een genot om de schilderij, waarin de buiten wereld door de sneeuw was omgetoverd te be zien vanuit de knusse behagelijkheid. Ook het kleine meisje vond het ongewoon en prachtig! „Toe, ga mee naar buiten. Laten we nou wat in de sneeuw gaan loopen!" Nu, vooruit dan maar! Stevig werd de kleine rakker ingepakt. Een manteltje aan; een cape er overheen; de kap op. Hand- en overschoenen aan. Haar kon niets gebeuren! Buiten tusschen de huizen begon de pret. Trappen in de sneeuw en huppelen van louter vreugde. Aan den rand van Nieuwediep of de stad gekomen lokte het verschiet. Het besneeuwde duinlandschap met onder gaande zon. Een ongekende kleurensymfonie. Hè, laten we dóór naar toe gaan! Op de Fortgracht was een dame aan 't echoonrijden. Ze had iets weg van Sonja Heny elegant, en ze droeg zoo'n pittig plooirokje. Als ze omzwaaide stond dat effectvolle klee- dingstuk wijd uit boven de slanke beenen. „Kijk Vad, wat een leuke rok net een perreplu met berlijntjes!" Ja, dat was mooi! Ondertusschen liepen we tegen een feilen Zuid-Oostenwind in. Mijn kleine meiske stapte parmantig en werd rood van inspanning. Ze wilde zich goed houden. Die mooie duinen lok ten immers. Zullen we maar teruggaan? Nee ik wil dóór naar toe, wijzend naar Öe richting van de Jan Verfailleweg. We worstelen voort. Ze zet de tanden op elkaar en houdt mijn hand geklemd. Ik kijk naar haar vastberaden toetje. Langzamerhand komt er een beetje pijnlijke trek op. Ik zie twee groote tranen verschijnen. Dan ontmoet haar blik de mijne en met angstig stemmetje perst ze er uit: ,,'t Is zoo leelijk; d'r komt zoo'n wind uit". Nou, weet je wat. Ik zal je een stukje dragen. Ga dan maar met je rug tegen dat „windgat" zitten. Dat ging goed. En dankbare oogen Waren de belooning voor den geboden hulp. Later hadden wij minder last van den wind. Voldaan en lekker doorgewarmd kwamen we thuis. Het was voor ons beiden een gezellig avontuurtje geweest. Ze was er trots op en vroeg: „Ben ik je groote meid?" O 9 H Goeo Is een introductie voor uw feestavond. Laat het daarom vervaardigen bij DRUKKERIJ DE BOER die bekend staat om haar goeden smaak Tot de in begin April 1939 aanvangende bh de "ïfn ya?;..,leerlingen-cnderofficier-vlieger worden tnp 1 Marme hunnen candidaten oi den toegelaten, die op 1 April 1939 niet ^n 19 jaar en nog nïef 24 jüi oud tereischt is het bezit van een der na te MULO1 pinriTT3 °f &etuiSschriften: diploma MULO, einddiploma Zeevaartschool, diploma 3de stuurman groote handelsvaart, getuig- c nft ambachtsschool, diploma A als machi nist aan boord van koopvaardijschepen. Aanmelden vóór 16 Februari 1939. Inlich- Imp6?- .het dePartement van defensie lilde aiaeeiing A. BEIAARDBESPELING. De stadsbeiaardier, de heer Tj. Joh. Dito zal het Klokkenspel van het Monument Ne- derlandsch Reddingwezen gedurende de ter- aarde-bestelling van wijlen den oud-redder Jan schendelaar, op Woensdag 4 Januari 1939, van 1.30 u.2.30 u. n.m. bespelen. Hij zai eenige koralen en zeemansliederen ten gehoore brengen. BEGIN VAN BRAND. Gisterenmiddag geraakten in een perceel aan den Middenweg een paar kleedingstukken, dei voor de kachel hingen te drogen, in brand. Met een emmer water kon de bewoner geluk kig het vuur blusschen. EEN ONGEWENSCHTE GAST. Een caféhouder vroeg assistentie om een persoon, die hij liever niet als klant had, uit zijn zaak te verwijderen. De politie heeft den man, die reeds tamlijk onder drankinvloed ver keerde, op straat gezet. van 28 December 1938 tot 3 Januari 1939. Wijzigingen Anna Paulowna: J. Blom, Zandvaart 39, winkelier in huishoudelijke artikelen; over gegaan aan: P. H. Blom. Callantsoog: Jan Brouwer, Dorpsstraat A 35, manufacturenhandel; overgegaan aan: Wed. J. H. C. BrouwerMeijer. Den Helder: H. de Wit, Brouwerstraat 6567 schoenmakerij, enz., benoeming gevolmach tigde. Gebr. Steeman, van Galenstraat 18, tim merbedrijf enz., overgegaan aan: Mw. de Wed. J. Steeman—Mahieu. Opheffingen: Den Helder: Th. C. Lugtenburg, Begoniastr. 26, bouwbedrijf. CORRESPONDENTIE. R. H. Uw klacht behoort thuis bij het be stuur van de betrokken vereeniging. Een weinig meer waardeering voor het belange- looze werk van deze vereeniging was anders wel op zijn plaats. Red. Held. Crt. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Het motorschip „Jola" is vertrokken van Den Helder naar Harlingen. Bij beschikking van den Minister van De fensie is de luitenant ter zee der le klasse bij de Kon. Mar.-reserve J. Luske, dienende aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord, den len Januari 1939 ter beschikking gesteld. ALGEMEENE BEGRAFENISVEREENIGING „DEN HELDER" Goedgek. bij Kon. besluit 27 juli 1934 No. 31 Uitvoerder: J. C. HU8ER, Hoogstraat 41 - Tel. 614 Op de Noordkust van Nieuw-Guinea tegen de grens van het vroegere Duitsche gebied, ligt het dorpje „Hollandia". Het is nog niet zoo heel lang geleden door een bestuursamb tenaar gesticht, die in die buurt was geplaatst in verband met de paradijsvogeljacht. Die jacht trok veel vreemd volk naar die streken en waar dit niet tot het goede deel der Indo nesische bevolking behoorde, ging ze met groote ongerechtigheden gepaard. Het Is daar om een groot geluk voor de oorspronkelijke bevolking de Papoea's, dat die jacht sedert een paar jaar tot de geschiedenis behoort. Merkwaardig zijn er de pyramidevormige woningen der bevolking. Hun top is versierd met een menschelijk beeld. Het is gemaakt uit den stam van een boomvaren. Deze wordt af gekapt tot ongeveer één meter lengte na uit den grond te zijn gehaald,, waarbij de wortels met de er aan vast gehechte wortels worden gespaard. In het hoofd van de pop wordt een gat ge boord, waarna er een orchideeplant in wordt gestoken. Nu plaatst men de pop op het huis. D bedoeling van die versiering is te verhin deren dat de bliksem inslaat. Het beeld bezit dus volgens den menschen afwerende kracht. Meestal is de orchide plant na korten tijd ver dwenen en blijft alleen de pop met de wortels en de aarde over. Merkwaardig is een oogstgebruik in die streken. Duizenden klappers (kokosnoten) worden tot een pyramide opgestapeld, die een hoogte heeft van ons drie-verdiepingshuis! Die klappers laat men zoo lang zitten tot ze zijn uitgeloopen. Op de staken, die tot geraamte dienen, worden nu klokvormige versiersels ge plaatst, waarmee te kennen wordt gegeven, d-' de vruchten rijp zijn en verkocht kunnen worden. Het merkwaardige schuilt nu vooral hierin, dat alleen de kiemen worden gegeten bij het feest. Dit beteekent een groote verspil ling, waarom de zending, die er gevestigd is, er zeer terecht naar streeft om dit gebruik langs een zoet lijntje te doen verdwijnen. Het zal dus niet lang meer duren of ook dit ge bruik behoort met vele anderen tot de ge schiedenis. 'tls leuk, een logé te hebben, tenminste wij vinden van wel. Vlak voor Kerst is onze gast gekomen, of eigenlijk gebracht. Twee minuten nadat hij gebracht werd, was hij weer in zijn ouderlijk huis. Vooralsnog oefenden gastvrouw noch gast heer groote aantrekkingskracht op hem uit. Hoe onze gast er uitziet? „Mollig" ziet hij er uit. Hij heeft een witte snor, zijn kleur is die van rozenhout: rose beige. Hij heeft mooie oranje-gele oogen eneen levendig zwie pende staart! Zijn naam is „Pluis (zoo werd hij ten minste aan ons voorgesteld) en die naam draagt hij met recht en met eere. Pluis is namelijk in plaats van met kleeren, bekleed met een dikke langharige pluizerige vacht. Een pracht Angora-poes. Pluis is eerlijk, absoluut eerlijk! Zijn er wel eens menschen, die, wanneer ze iemand innerlijk wel weg zouden willen kijken, toch als beschaafd willen doorgaan, dan klinkt het minzaam en volkomen in strijd met de eerlijk heid: ,,'t was mij zeer aangenaam", of „tot genoegen!" Alzoo niet onze gast. Ondubbelzinnig eert hij zijn oorspronkelijke huisgenooten-verzor- gers en trachtte ons duidelijk te maken zich (nog) niet bij ons „thuis" te voelen. Eenmaal in de kamer holde hij van de eene deur naar de andere, teneinde weer naar zijn haard stede te kunnen terugkeeren. Hij stak het niet onder stoelen of banken, dat hij onze gastvrijheid niet op prijs stelde. Juist hadden we verleden week toen 't zoo koud was een kamer minder in gebruik. Gaarne stelden wij die onzen gast ter beschikking, want zoo'n mooie poes uit 't land van Kemal Pasha zali ger stelt hóóge eischen, móg dat ook. Pluis had daar n.1. z'n w.c. Op stipt regelmatige tijden wordt door de centrale dagelijks een schoone „w.c." gebracht, „kattebak" mogen we toch niet zeggen voor zoo'n aristocratische poes. Evenwel, hoe 't kwam, 't zij door de vreemdigheid of door de oppositie tegen de logeerpartij, Pluis deponeerde iets over den rand en trapte er ook nog in! Nu „wisten" we niet alleen dat we een exclusieve poes te logeeren hadden, wij „roken" het ook en die „sfeer" was nu niet onverdeeld „aristocra tisch". Toch wischte onze gedienstige, die wij daardoor meer hebben Ieeren waardeeren, deze sporen weg. Pluis werd rustiger. Er kon zelfs nu en dan „een kopje geven" op over schieten. Reeds dachten we dat we hem door liefde ge wonnen hadden, toen we le Kerstdag 's mor gens plotseling iets bemerkten, waar we ge weldig van schrokken. Vanuit het keuken raam zagen we eensklaps hoog op den balcorf- rand van onze buren, die op reis zijn, de ge daante van onze pluizige gast oprijzen. Floep, in een wip door het erkerraampje gesprongen, dat naar gewoonte bij het „ka mer doen" was open gezet, had Pluisje het (dak)hazenpad gekozen. Groote ontsteltenis! Volkomen onbereikbaar; geen trap of kist, schutting of schuur kon ons zoo hoog leiden als Pluis daar zat. Er werd geroepen, vrien delijk, aanminnig, smeekend zelfs. Had Pluis dan niet één enkele teere snaar in zijn ver harde poesenhart! Dan maar naar 't meisje van hiernaast weet niemand te wonen maakt de nood niet vindingrijk? Had niet een broer van een timmerman kennis aan dit meisje? Inderdaad: De timmerman de broer de familie van het meisje, ze werden opge spoord. Het meisje zou komen, bood vriende lijk haar diensten aan. Maar toen de hulp troepen verschenen, was Pluis, die vanwege de dikke sneeuw „de weg terug" gegaan was en zich op 't muurtje bij den zandbak had ge zet, listiglijk gevangen door het meisje, dat hem had laten ontsnappen. Een uur daarna weer het alarmsignaal: Pluis is weer weg! Hadden wij niet bij den vorigen speurtocht ons dakraam open '.aten staan? Toch kon ik niet gelooven, dat hij die salto langs dit besneeuwde hooge stijle dak zou gewaagd hebben. Alle kamers werden af gezocht geen spoor. Toen de zolder. Onze zoon begaf zich als pionier tusschen de dakbetimmering, verdween tusschen weck- flesschen, vouwwagentje, kistjes en nog veel meer. Hoe klonk ons eindelijk de juichkreet als muziek in de ooren: „Ha, boschduvel, ben je daar?" Heerlijk rustig lag Pluis achter die barricade te droomen van zijn „Verloren Para dus". Nog probeerde Pluis zich te onttrekken aan deze jeugdige „arm der gerechtigheid". Hardnekkig schoof mijn oudste hem als een slang achterna. Tot de achtermuur bereikt was en Pluis zonder pardon uit zijn roovers te voorschijn kwam. Nu ligt Pluis daar tegenover me op de rookstoel voor den haard. Hij is niet haat dragend, zooals de menschen vaak zijn. Nee hij is een heerlijke poes, een lieve gast. Zoo als eerst zijn afkeer, veinst hij ook nu zijn aanhankelijkheid niet. De kinderen zijn dol met hem en het genoegen is wederzijdsch. Er wor.dt wel gens (ten onrechte) beweerd, dat de menschelijke natuur onveranderlijk is. Maar de poezennatuur heeft ons het tegen deel bewezen. De poes is „umgestaltet" van smadelijk verachtend tot liefdevol en aanhan kelijk. Laat Pluis ons hierin dit nieuwe jaar allen tot navolgenswaardig voorbeeld strekken. Wat zullen we dan een voorbeeldige samen leving hebben in onze goeie ouwe Jutterij. Kent U „DE TOELAST"? Spoorstraat 911 Prima borrel en gezellig Het nieuwe jaar zet in met den strjjd in China. Het wordt eentonig om er over te schrijven, maar nog altijd staan die twee groote machten tegenover elkaar, verbitterd, vertwijfeld en met den onverzettelijken wil niet op te geven. Tsjang kai Tsjek in de vaste overtuiging, dat Japan uiteindelijk niet zal triomfeeren, omdat het Chineesche ach terland voldoende gelegenheid biedt om tel kens, op het critieke moment, terug te trek ken en ook om evenzoovele malen weer on verwacht tot den aanval over te gaan of om den tegenstander vast te doen loopen in de onmetelijkheid van het Chineesche rijk. Ja pan zou graag terug willen, we hebben daar over eenige weken terug nog geschreven, maar het kan niet om zijn prestige niet te verliezen en het zit al „te vast" in China. Zoo wordt daar doorgevochten, wordt er tel kens meer tot verwoesting gebracht, worden altijd maar weer nieuwe menschenlevens geëischt. In Spanje is het nieuwe jaar ook ingezet met de voortzetting van den broederkrijg. Tragischer nog dan de strijd in China. Hier staan volksgenooten al eenige jaren tegen over elkaar in verbitterden strijd. Wie zal de eindoverwinning behalen? Zal die eigenlijk wel ooit behaald worden? Ook als eenmaal, laten we veronderstellen Franco, als overwin naar uit den strijd zal komen, zal er dan ooit vrede meer komen in Spanje? Zullen daar altijd niet de duizenden vaders en moeders zijn, die hun zonen in dezen strijd geofferd hebben en die het Franco nooit vergeven zullen, dat hij dat offer gevraagd heeft? Zullen daar niet de kinderen zijn, die hun ouders verloren, die zooveel bitter leed heb ben ervaren, dat ze dat hun leven mee zul len dragen. Zijn daar niet de duizenden ver woeste kunstwerken, die nooit meer geres taureerd kunnen worden? Neen, van rust en vrede, zal de eerste ge slachten wel. niet gesproken kunnen worden. En als Franco in zijn nieuwjaarsrede durft te spreken over „zegen", die hem dit nieuwe jaar zal brengen, zeggen we hartgrondig neen. Dan zouden we bijna de aardigheid van den Vara-man voor zijn microfoon willen herhalen, toen hij zijn nieuwjaarswensch uit sprak. Er zal misschien veel „Heil" zijn maar weinig „zegen". Het doet inderdaad een beetje belachelijk aan, als Franco zich op werpt als verdediger van de christelijke leer. Hij heeft toch gezegd, dat er drie mogelijkhe den zijn in de toekomst (hij ^aat van de ver onderstelling uit dat hij het roer in handen heeft) die hem het Spaansche volk zullen doen mobiliseeren. En een daarvan is, wan neer de christelijke leer moet verdedigd, inge val de christelijke kerk wordt bedreigd. Hoe hij nog over de verdediging van de christe lijke leer durft te spreken, waar hij de meest elementaire beginselen van de leer van Chris tus, de liefde Lot den naaste met voeten vertreedt, is ons een raadsel. Maar in dit op zicht vindt men wel meer eigenaardige op vattingen bij de heeren dictators. Intusschen, Franco heeft de macht nog niet en de linkschen trachten weer contact te krijgen van buiten, voor het doen aanrukken van hulptrcepen, nu Franco nog altijd ge sterkt wordt door een groot aantal Italianen. Wat zal het einde van 1939 brengen?... Het begin is niet opwekkend voor Europa. In een adres aan het College van Burge meester en Wethouders der gemeente, heeft de Heldersche bestuurdersbond aangedrongen, mede namens de besturen van de te Den Hel der gevestigde afdeelingen van den Algem. Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, die maatregelen te willen nemen, die er toe zouden kunnen lei den, dat de arbeiders, werkende in het land bouw- en tuinbouwbedrijf in een hoogere klasse der Rijkssteunregeling worden opgeno men. In het adres wordt dit verzoek nader ge motiveerd. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland", Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—12 en van 13.30— BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Het perfecte Abili" en „De donder der prairie". Rialto, Spoorstraat half 8: „Tarantella". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De 13 Lanciers" en „Zeeduivels". 5 Januari. Rialto-Theater, 8.00 uur: „Met Jan Strijbos naar IJsland". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 742.2 Temperatuur lucht 3.1 Wind richting: Z.; kracht: 5 Licht op 4 u 23

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5