OE balans-opruiming een daverend sensatie programma Texelsch nieuws Den Burg Oost Indië Indië niet onvoorbereid RozfcfobpLtefcjUuj, Heden, Woensdag en Donderdag De zingende cowboy DICK FORAN Zaal 30 Balcon 50 haast u! 1 heldersche meubelfabriek Ipslll ".DE STER" N.v. «...ntrut 111-115 (bij de Tivolibioscoop) Tijdschriften en Zenditu VaTsche schaamte bij onze dienstmeisjes 1 Veel ongerief op Texel door den sneeuwval Van verschillende kanten van dit eiland ko men berichten over ongerief ten gevolge van den sneeuwval op Oudejaar en Nieuwjaarsdag, vooral het autoverkeer was zeer moeilijk, om dat ook de oude sneeuwlaagjes nog lang niet waren verdwenen. Op den Hoornderweg, ter hoogte van de boerderij van den heer Boerhorst, geraakte een melkauto van den heer V. Lente in de sloot, die later door den kraanwagen van den heer J. Reij weer op den weg werd gezet. De moeilijkste plek om te passeeren was evenwel de bocht bij Mennohoeve; verschil lende auto's zijn daar blijven steken. Een auto van den heer C. Dros van Eierland raakte daar in de sloot, evenals een auto van den heer H. Bremer, die bestuurd werd door een zoon van den heer Bremer, deze liep eenige verwondin gen op, doordat hij door een voorruit geraakte. Tenslotte zaten daar vijf of zes auto's vast. De heer De Lugt waarschuwde het gemeente bestuur, waarna de weg werd opengemaakt. Marktoverzicht Twee weken achtereen is de marktaanvoer door de vorst en sneeuw zoo goed als onmoge lijk geweest. Gister was er weder wat ople ving, terwijl de markt een druk bezoek ten deel viel. De wolveeaanvoer bestond in een hok schapen (prijzen van 1218) en enkele rammen, die verhandeld werden voor prijzeh van 1520 per stuk. Biggen golden op de markt gemiddeld 12.50 per stuk, vette varkens op de boerderij doen prijzen van 23% en 24 cent per pond. Nuchtere kalveren werden verhandeld voor d. 10.per stuk, graskalveren deden f 30 tot 42. Kippen blijven laag in prijs, op de markt werd een zestigtal verhandeld voor prijzen van 0.60 tot 0.75 per stuk. De eierenprijs op de veiling liep bij vorige week nog ongeveer 20 cent per 100 stuks terug. Marktberichten TEXEL. 2 Jan, Veemarkt. 2 graskalveren 3042; 6 nuch ters kalveren 713; 6 schapen 1218; 5 biggen 1214; 3 rammen 15—20; 60 kippen 0.600.75. Eierenveiling. Aangeveord 30 000 eieren. 58—62 kg 4.20—4.55, 62—64 kg 4.45—4.65. 66—70 kg 4.65—5.00, 50—56 kg 3.75—4.15 per 100 stuks. AFSCHEID EN INTREDE. Ds. E. B. B. Kok, te Oosterend-Texel (Ger. Kerk H.V.) hoopt 8 Januari afscheid te ne men. intree te Bussum 22 Januari, bevestiger ds. G. W. van Dsth van Haarlem. DOOR DE GLADHEID GEVALLEN. De omstreeks 80-jarige heer C. Bakker, ver pleegde in het „Gesticht v. Weldadigheid" te Den Burg, viel Maandag door de gladheid van den weg nabij Molenbuurt zoo ernstig, dat hij naar Den Burg vervoerd moest worden en vermoedelijk een been heeft gebroken. De oudejaarsrede van Mr. Spit. In de oudejaarsrede, welke mr. Spit, vice- president van den Raad van Ned.-Indië, voor de Niromzenders hield, zoo meldt de „N. R. Crt.", wees hij er op, dat de begrooting voor het jaar 1939 geen betere aspecten biedt dan die van 1938. Het oude jaar ontnam ons de groote illusie, zoo zeide spr., dat na 7 magere jaren 7 betere jaren zouden volgen. Spr. noemde het feit, dat een punt thans vrijwel in aller gedachten heeft postgevat, n.1. de noodzakelijke paraatheid om Indië zoo noodig en dan zoo bitter mogelijk te verdedi gen. Spr. verzekerde met ernst, dat dit vraag stuk de volle aandacht heeft van de regeering en haar adviseurs. Voor Indië kon de gewel dige uitbreiding van de bewapeningsindustrie, de daling der exportopbrengsten niet com- penseeren. Slechts heeft de vorming van oor- logsvoorraden in verschillende landen voor sommige Indische producten beteekenis gehad. Zoolang de spanning aanhoudt, zal het goed zijn ons in te stellen op soberheid en opoffe ring. Vooral nu de weermacht zulke strenge eischen stelt kunnen wij als lichtpunt aanwij zen, dat wij konden blijven arbeiden aan den verderen opbouw van dit land, o.a. door de doorvoering der bestuurshervorming, het uit voeren van bevloeiingswerken, door de koloni satie. door wegen- en bruggenbouw, door den aanleg en verbetering van luchtvaartterreinen, door de uitbreiding van het interinsulair lucht verkeer, enz., enz., waarnevens nog veèl ge daan is op cultureel en sociaal terrein. Een tweede lichtpunt, zoo zeide spr., is het feit. dat de nieuwe moeilijkheden ons niet onvoorbereid zullen vinden. Het apparaat ter verdediging van den uitvoer en ter verzorging van den invoer is krachtig versterkt, de ex° port-productie is grondig georganiseerd en in s^aat gebleken tot snelle en doelmatige aan passing. In dit land zijn nog expansie-moge lijkheden. waardoor de toekomst ons niet enkel van zorgen behoeft te vervullen het voor naamste krachtelement in onze maatschappij, en waarop de meeste hoop mag worden ge bouwd, is de toenemende saamhoorigheid. VATICAANSCHE CONSISTORIE. De paus verordende de voorbereiding voor een nieuw consistorie. Br zullen naar de be richten luiden, vier nieuwe kardinalen gecre- eerd worden, 2 Italianen en Z niet-Italia'nen. BAPTISTEN GEMEENTE. Beroepen te Almelo ds. J. B. de Neef te «-Gravenhage. Vernieuwing van opvoeding en o n d e r w ij s. Uitgave J. Muusses. F urmerend, 2.50 per jaar voor niet-leden, 32 blz. Verschenen is No. 1 van den lsten jaar gang van bovengenoemd tijdschrift, dat tevens het orgaan is van de werkgemeenschap voor vernieuwing van opvoeding en onderwijs (W.V.O.) Ned. Afd. v. d. New Educ. Fellow- ship (N.E.F.). pit maaniblad wil een afspie geling geven van de bclangrjjkste stroomingen, die zich op het terrein /an opvoeding en on derwijs voordoen en vooral streven naar ver nieuwing op deze beide terreinen. In het voor ons liggend nummer somt Ir. C. Bolke, „de pionier van pral tische onderwijs vernieuwing in ons land", o.a. eenige punten op, die voor vernieuwing in aanmerking ko men, waarvan wij noemen: De geest van de onderwijsinstellingen, die vaak koud en zakelijk, dikwijls streng, soms hard is, moet plaats maken Vcor een meer gemoedelijke sfeer, die den geest ~an een goed gezin nabij komt. De kinderen moeten grooter bewegings vrijheid krijgen en meer gelegenheid tot zelf werkzaamheid. Meer aandacht moet gewyd worden aan de lichaamscultuur. De leerstof moet worden aangepast aan den leeftjjd van het kind. De kinderen moeten door onze opvoeding en ons onderwijs komen tot meer zelfstandig denken en tot meer initiatief. Enz. Ieder nummer, zoo ook dit eerste, zal be staan uit" artikelen van opvoedkundige strek king, over ouderwerk e.d., behandelende de psychologische, paedagogische en theoretische zijde van vernieuwing van opvoeding en onder wijs. Verder artikelen over da onderwijskun dige zijde en de practijk: methodiek, didactiek schoolorganisatie e.d. En ten slotte vereeni- gingsnieuws uit binnen- en buitenland. De namen van de redactieleden en mede: werkers zijn voor ons een waarborg, dat het tijdschrift in goede handen is. Wij kunnen dit maandblad aan leerkrachten en vooral ook aan ouders ten zeerste aanbe velen. Het dier in zijn wereld, overzicht der levensverschijnselen in het dierenrijk, onder redactie van Dr. H. C. Redeke, met medewer king van: Dr. H. C. Blöse, Dr. L. D. Bron- gersma, Dr. H. Engel, Dr. K. Kuiper, Dr. G. J. v. Oordt en Prof. Dr. I. M. van der Vlerk. Uit geversmaatschappij W. de Haan N.V., Utrecht. Prijs 5.90. Het is ons niet mogelijk een deskundig oor deel over dit werk te vormen, al kunnen we er dan wel van getuigen, dat het werk breed is opgezet en de behandeling van de verschillende onderwerpen is opgedragen aan terzake zeer deskundige medewerkers. :,Dit boek is geschreven", zoo zegt Dr. Redeke o.m. in zijn Voorwoord, „om de Nederlandsche natuurvrienden een, zij het ook beknopt, over zicht te geven van de velerlei wijzen, waarop het Dier in zijn Wereld is ingepast. Dat w(j hier slechts enkele grepen konden doen en ons overal beperking moesten opleggen, behoeft geen betoog, doch wij hebben getracht van na genoeg alle hoofdgroepen de meest wetens waardige levensverschijnselen te vermelden. Tot juist begrip van deze verschijnselen is eenige kennis van den uit- en inwendigen bouw der dieren onmisbaar; vandaar dat in ieder hoofdstuk dienaangaande het voornaamste is medegedeeld. Ten gerieve van hen, die zich ver der in de materie willen verdiepen is voorts aan ieder hoofdstuk een systematisch overzicht der daarin behandelde diergroep toegevoegd, waar in niet alleen de Nederlandsche en wetenschap pelijke mannen van een groot aantal belang rijke soorten, alsmede haar plaats in het systeem, maar ook tal van biologische merk waardigheden dier soorten zijn vermeld. Bij het zoeken naar bepaalde verschijnselen of namen van dieren kan het uitvoerige register goede diensten bewijzen". Aan de typografische verzorging van het boek is zeer bizondere aandacht besteed. Het lijvige werk van bijna 400 pagina's is gebonden in im. leeren band en gedrukt met duidelijke letter. Het is voorzien van een groot aantal uit stekende illustratie en teekeningen. Het is on begrijpelijk, dat het voor den prijs van 5.90 in den handel gebracht kon worden, waar veel romans, zonder illustraties van kleiner formaat en met grooter afzetgebied, dezen' prijs be naderen. 1845 P u z z 1 e legpuzzle. Uitgegeven door de Levensverz. Mij. „De Nederlanden" van 1845 Een aardig idee van „De Nederlanden" om een legpuzzle te laten vervaardigen van de afbeelding van haar gebouwen complex. Zoo wordt in elk gezin, waarin de legkaart komt, ongemerkt dp aandacht op deze aloude verzekeringsmaatschappij gevestigd. En dé.t is immers het doel! HET PERFECTE ALIBI Ongelooflijke spanning DOODSGEVAAR en DOODSVERACHTING II Eiken dressoir, schuiftaiel, 2 fauteuils. 4 stoelen, veerend H „..Mementen, eerste klasse, voor Cubamahonie ametood ieder aanrtemei i Dressoirs. aonieïoofeliJke priixen Zo,. s c h ij n tijdschrift voor de jeugd, litgave Drukkerij Spin en Zn., N.Z. Voorburg wal 271—273, Amsterdam. Het nr. van 1 Jan. jpent met een aardig gedicht van J. Cats Jr„ erwijl de foto-pagina een zonnig plaatje geeft van een zonnig meiske, dat de lezertjes een „Veel heil en zegen" toeroept. De scharlaken pijl, heet het verhaal door Ph. H. Godsell, met eenige griezelige illustraties, geschikt voor een nachtmerrie. Maar daarnaast vinden we zoo veel aardige praatjes bij vroolijke plaatjes, raadsels en puzzels, zoowel voor de grooterén als voor de heele kleintjes, dat we het tijd schrift graag aanbevelen. De Reddingboot. Kerstnummer 1938. Uitgave N.Z. I'.oll. Redding Mij., Amsterdam. Als steeds maakt het Kerstnummer van „De Reddingboot" een alleszins verzorgden indruk, en ook thans wordt hierop weder ^een uitzon dering gemaakt. Diverse recente reddingen worden gereleveerd, met name de nog versch in het geheugen liggende ramp voor Schevenin- gen, (waaraan een serie u.nieke foto's werd toe gevoegd), terwijl voorts de noodige aandacht besteed werd aan de noodzakelijke uitbreiding van diverse posten. In Weer en Wind. Uitgave van W. L. J. Brusse N.V. te Rotterdam. Rinke Tolman schrijft suggestief over een zwerftocht in Noord-Nederland en voegde een serie unieke foto's bij. Jan Strijbos leverde een bijdrage over het vogelleven in den winter, ter wijl P. v. d. Lijn het noodige vertelt over geolo gische indrukken van Zwitserland. Ook beide laatstgenoemde artikelen bezitten een aantal illustraties die zeldzaam mooi zijn. Een laatste nummer van een jaargang die men als vol komen geslaagd mag beschouwen. Het Kind. Uitgave C. A. Spin Zn. N.V. te Amsterdam. Kerstnummer. Dit Kerstnummer van „Het Kind" zal door ieder ouder met enthousiasme gelezen worden. Een keur van artikelen over een aantal uiteen- loopende onderwerpen werd opgenomen. Voorts diverse goed gekozen gedichten en bijzonder fijne verhalen. Het geheele nummer ademt den geest van het Kerstfeest en vormt een prachtig ■luitstuk van dezen 39sten jaargang. De haringvisscherij en haring- handel in 1938 Men schrijft aan de N.R.Crt. uit Vlaar- dingen: De haringvisscherij was gedurende het ge heele seizoen goed te noemen. De vangsten waren soms zeer groot, vooral op de Doggers- bank. Daar werd de haring als het ware maar opgeschept en daar was de kwaliteit heel mooi en groot. De Engelsche-wal-visscherij die de mooie haring voor de rookerijen en de beste pekelharing van het geheele seizoen oplevert, welke houdbaar is en geschikt voor verren export, liet zich aanvankelijk niet gunstig aanzien. De Kanaalvisscherij, die begint als de En- gelsche-wal-visscherij nog in vollen gang is, heeft een groot gedeelte van de vloot naar het Kanaal gelokt. Daar waren de vangsten zeer ongelijk. Geroutineerde visschers konden daar groote ladingen binnenhalen. De kwali teit was heel goed, maar ook weer kleta. Op 12 Dec. werd de zoutharingvisscherij geheel stopgezet. Bijna de geheele vloot is nu binnen. De prijzen voor versche haring, die em vember en begin December zoo enorm hoog waren', zijn al spoedig gedaald, zoodat deze visscherij nu niet loonend meer is te noemen Het geheele jaar door zijn de prijzen goed geweest dank zij de door de reedersvereem- ■ring met de regeering in het leven geroepen regeling omtrent het „opvangen" van de prij zen. Bij al te groote aanvoeren, waardoor de prijzen zeer terugliepen, greep de regeeringin en nam de haring uit de markt. Bij weinig aanvoer werd de „opgevangen" haring weer vlot aan den handel verkocht, zoodat er geen verliezen door ontstonden. Er wordt nog altijd tegen veel te lage prijzen In het buitenland verkocht. Op veie orders worden verliezen geleden. In vele landen, maar vooral in België, werd dit jaar ver beneden de marktprijzen ver kocht of op goed geluk af in consignatie ge zonden. De andere landen, zooals Duitschland en Frankrijk, nemen beperkte hoeveelheden af. Amerika kocht zeer voorzichtig. DE BAPTISTEN IN ROEMENIË. De Baptisten in Roemenië maken een com plete vervolging door. Zij tellen daar 80.000 zielen en hebben 1500 kerken en bedehuizen- Een decreet van dezen zomer bepaalde, dat de kerken en bedehuizen slechts geopend zouden mogen blijven, voorzoover binnen 6 maanden 50 gezinshoofden, die in de plaats zelf woonden, daartoe een verzoek indienden. Daar de Bap tisten in Roemenië echter zeer verspreid wo nen, biedt deze eisch groote moeilijkheden aan, zóó groot zelfs, dat de Baptisten besloten een groot aantal kerken vrijwillig te sluiten. Samenkomsten buiten de kerken werden echter thans door de overheid streng bestraft; wij lezen van een private godsdienstoefening in een afgelegen boerderij, welke op grond van de wet op onwettige samenkomsten aldus be straft werd, dat de eigenaar van de boerderij een jaar gevangenisstraf kreeg, zijn burger rechten verloor en een boete van 10.000 lei moest betalen. S. O. s. In de juist verschenen „Oecumenische Berich- tbn" wordt in een artikel over den nood der Joden en Joden-Christenen, onder het opschrift S.O.S., gezegd, dat elk optimisme omtrent het lot, dat hen in Duitschland wacht, zedelijk on gerechtvaardigd is. ,J)e Christenheid moet in vollen ernst de mogelijkheid onder de oogen zien, dat binnen afzienbaren tijd de niet-Ariërs uit Duitschland verdwenen zullen zijn. De groote vraag zal zijn waar zij zijn gebleven. Zullen zij gered of vernietigd zijnf Welk antwoord zal de geschiedschrijver later op deze vraag geven f Het artikel besluit'met een oproep om steun aan het Protestantsch Hulp comité voor uitgewekenen om ras of geloof, penningmeester de heer H. P. Doodeheefver, Prinsengracht 730 6 te Amsterdam, giro 278.600. De „mevrouwen" zjjn veelal zelf oor zaak van het tekort aan krachten. Het valt niet te ontkennen, dat er vele, ja ontelbaar vele meisjes zijn, die het ten eenenmale niet willen, dat zij dienst nemen als dienstbode in een huisgezin bij anderen, die zij van beteren stand noemen. Het ge beurt dan ook dikwijls, dat zij, indien zij op dergelijke wijze hun brood verdienen, een zoo danige betrekking trachten te verbloemen met gezelschapsdame, kinderjuffrouw of zoo iets, alleen maar om het feit, dat zij een be trekking als dienstbode nu niet bepaald een van de beste vinden. Het is een droevig ver schijnsel, dat de Hollandsche meisjes zich voor eerlijken arbeid schamen. De groote invasie van buitenlandsche krachten op dit gebied heeft dit nog verergerd en het ge volg is geweest, dat de Hollandsche meisjes elders hunne werkkring zochten en deze in fabriek, winkel, kantoor of warenhuis vonden. Was het altijd het salaris, dat hen naar die kantoren enz. bracht? Neen. Niet altijd. Hon derden werken er op fabrieken en dergelijke tegen loonen, die vaak lager zijn dan die, welke verdiend kunnen worden als dienstbode. Zeker, het is een feit, dat er velen op kan toren werken, wier loon hooger is, maar daar staat tegenover, dat zij moeten zien hun mondkost er bij te verdienen en bovendien voor slaapgelegenheid hebben te zorgen. Dit alles hebben de dienstboden vrij. Wanneer men dat alles te zamen neemt, komt men tot de ontdekking, dat de dienstbode eigenlijk meer verdient, dan het meisje, dat op een kantoor of in een winkel werk vindt. Het is een gezond standpunt, dat de vrouw behoort op de plaats, welke haar in de maat schappij is toegewezen. Hoe men tot nu toe daarover heeft gedacht is wel heel mooi, maar bij de tegenwoordige werkloosheid is het gezond, wanneer de vrouw zich gaat be geven op het gebied, dat in den loop der tijden voor den man aangewezen is geweest. In het midden latend of de vrouw voor het kantoorwerk geschikt is, moet toch iedereen op het oogenblik toegeven, dat de meisjes op de kantoren, want daarheen is de blik van velen gericht, een zeer belangrijke plaats innemen. Er zijn zelfs ryks-gebouwen, waar de vrouw in aantal den man overheerscht. De Post-chèque- en Girodienst, om een voor beeld te noemen, werkt voor het grootste deel met meisjes, die per saldo zeer lage loo nen verdienen. Dit systeem maakt de exploi tatie goedkoop, maar rekening houdend met het feit, dat duizenden en duizenden jongens en mannen rondloopen, die naar werk snak ken, men kan dit systeem van exploitatie niet anders dan geheel en al verkeerd -loemen. Het is nu eenmaal zoo, dat een meisje op het oogenblik liever gekleed gaat in een kan toorjas, dan dat zij een schort voor heeft. Ze voelt zich meer Jame, wanneer ze kan zeggen, naar „kantoor" te moeten, dan dat ze een betrekking heeft bij de een of andere mevrouw. 'Waar zou men de schuld moeten zoeken, waardoor dit in den loop der laatste tientallen jaren is ontdaan? Het is ontegenzegelijk waar, dat de men taliteit van het tegenwoordige meisje eenigs- zins is veranderd. Maar aan den anderen kant ligt evenzeer de schuld? Wanneer ver schillende werkgeefsters klagen, dat ze zoo moeilijk een dienstbode kunnen krijgen, dan moeten zij zich ook eens afvragen, waar toch eigenlijk het gebrek aan dergelijke huishou delijke krachten vandaan komt. Dan zullen er velen zijn, die tot de ontstellende ontdek king komen, dat, wanneer zij in dezelfde plaats stonden als de dienstbode, zij ook zouden weigeren bij een ander te gaan „die nen". De mevrouwen gaan in zeer vele ge vallen lang niet vrij uit. Er bestaat bij die velen een zekere standopvatting. Een stand opvatting, die in wezen onzin is. Hoevele werkgeefsters zijn er niet, die hun dienst bode beschouwen als een menschelijk wezen van lagere orde De kinderen in een dergelijk gezin krijgen dit reeds met de papleprl inge goten. De dienstbode is „de meid", zij, die voor alles en niets goed is, zij, die haar do mein in de keuken heeft en ha- r slaapka mertje onder de dakpannen. Het leven van de dienstbode is nog in an dere opzichten niet altijd even prettig. Het gaat vele bezoekers als de werkgeefster. Wanneer de dienstbode een dergelijke bezoe ker of bezoekster de deur open doet, dan is het :>r velen vaak te veel, om dat meisje een groet te pnnen. Gelukkig zijn er echter ook vele werkgeef sters, die weten en voelen, wat de dienstbode toekomt. De dienstbode is niet een wezen, dat men met een stofzuiger kan vergelijken' een noodzakelijk kwaad in de huishouding-I Zij is in wezen een stuk van hot gezin. Een lid van de kleine gemeenschep, waarin zij is op. enomen. Zóó moet men ze zien. De werk geefsters. die zóó met ze omgaan en on die wijze behandelen, zullen niet te klagen heb ben, dat ze geen dienstbode tunnen krijgen Eerst wanneer werkg-ef„t - en werkneem ster beiden weten wat hun taak en plaats is en ieder de rechten van elkander onderken- zaf de t)laatsaarlib°d VrEag overtreffen; dan de plaats, die nu ingenomen wordt door ™W' betrokken worden door een man 3 hng en zal de vrouw weer daar te haar pTaatV^^' Zij a* 5 dienstboden' T& «oLtvraïS^ weer zeer actueel geworden. kfq KON. NED STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ, Achilles 2 Jan. te Haidan Pasha. Alkmaar, u., 30 Dec. van Callao. Aurora 2 Jan. van Oran. Baarn, u„ 31 Dec. te Talcahuano. Berenice 1 Jan. te Livorno Breda, t„ 31 Dec. 12 u. 100 myl N.W. Flores. Costa Rica 1 Jan. te Amsterdam. Calypso 30 Dec. van N. York. Crijnssen, u., 31 Dec. te Paramaribo. Deucalion 1 Jan. van Amsterdam. Fauna 2 Jan. te Amsterdam. Euterpe 1 Jan. van Amsterdam. Hebe 1 Jan. van Rotterdam. Hercules 2 Jan. te Candia. Juno 1 Jan. van Amsterdam. Nereus 1 Jan. van Oporto. Oberon pass. 31 Dec. v.m. Gibraltar. Orestes 1 Jan. van Alexandrië. Orpheus pass. 2 Jan. Holtenau. Odysseus 2 Jan. te Kopenhagen. Oranje Nassau 30 Dec. New York. Pericles 2 Jan. te Amsterdam. Perseus pass. 1 Jan. Brunsb.koog. Pygmalion 2 Jan. te Genua. Simon Bolivar 31 Dec. van Curagao. Telamon 30 Dec. van New York. Trajanus 2 Jan. te Civita Vecchia. Theuseus pass. 2 Jan. Holtenau. Tiberius 1 Jan. van Rotterdam. Triton 31 Dec. van Bari. Venus 1 Jan. van Rotterdam. Vesta 1 Jan. te Amsterdam. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Chr. Huygens, t„ 1 Jan. te Sabang. Marnix v. St. Aldegonde, t„ 1 Jan. v. Sabang. Poelau Laut, t., 30 Dec. van Sabang. Paelau Bras, u„ 31 Dec. van Genua. Soemba arr. 2 Jan. te Antwerpen. Tawali, t., 2 Jan. te Suez. KON. HOuL LLOYD. Waterland 31 Dec. te Hamburg. Westland, t., 30 Dec. van Rio Janeiro. Zaanland, t„ 31 Dec. van Las Palmas. HOLLANDAMERIKA LIJN. Blommersdijk 1 Jan. te Boston. Delftdijk 30 Dec. te Angeles-haven. Noordam 1 Jan. te New York. Spaarndam 1 Jan. te Londen. Tiradentes 1 Jan. te Norfolk. Volendam 31 Dec. van Southampton. KON PAKETVAAKT MAATSCHAPPIJ. Bantam 30 Dec. te Hongkong. Cremer 31 Dec. te Penang. Nieuw-Zeelang pass. 31 Dec. Thursday Isles. Tasman pass. 30 Dec. Thursday Isles. Tegelberg 30 Dec. van Tamatave. HOLLAND—A MER'KA LIJN. Beemsterdijk pass. 1 Jan. Bevezier. Boschdijk 30 Dec. te Gulfport. Dinteldijk 29 Dec. van Vancouver. Lochmonar 13 Dec. van Swansea. Nieuw Amsterdam (toeristenvaart) 30 Dec. te Rip Janeiro. Volendam 31 Dec. van Southampton, pass. 1 Jan. Lizard. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Bcngkalis 29 Dec. van Vancouver. Djambi 31 Dec. van Balek Papan. Siiverpalm 31 Dec. te New Orleans. JAVA—NEW-YORK-LIJN Kota Radja 30 Dec. van Baltimore. Mapia 31 Dec. te Hampton Rds. Tabian 31 Dec. te Penang. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar, pass. 30 Dec. Pantellaria. Buitenzorg, pass. 2 Jan. Ouessant. Garoet, pass. 2 Jan. Ouessant. Indrapoera, pass. 2 Jan. Kaap del Arm!. Kertosono, 2 Jan. te Singapore. Kota Agoeng, 30 Dec. te Hamburg. Kota Gede, pass. 31 Dec. Gibraltar. Kota Nopan, 31 Dec. v. Batavia. Sitoebondo, 1 Jan. v. Padang. Tapanoeli, u., pass. 2 Jan. Pantellaria. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Aeneas 31 Dec. van Kobe. Ajax, pass. 31 Dec. Gibraltar. Atreus, pass. 31 Dec. Gibraltar. Antenor 1 Jan. Dungeness gepass. Colytto, pass. 30 Dec. Las Palmas. Euryades 1 Jan. te Londen. Menestheus 1 Jan. te Singapore. Merula, 31 Dec. v. Las Palmas. Myrmidon 31 Jan. van Gravesend. EMZETCO i,IJN. Jonge Elisabeth 31 Dec. te Barry. JAVACHINAJAPAN LIJN. Tjibesar 30 Dec. te Yokohama. HOLLANDWEST-AFRIKA LIJN. Amsteikerk, u„ 1 Jan. v. Lagos. Brand 1 jan. v. Antwerpen. aarstroom 1 jan. v. Amsterdam, skerk, 1 Jan. v. Amsterdam. {OTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alwaki, 1 jan. v. Bahia. EMZETCO LIJN. °nge Johanna, pass. 2 Jan. Malta. V EREENIGDE NED. SCHEEPVAART 50' t„ HollandAfrika Liln). Jagersfontein, 1 Jan. v. Dover Nijkerkrkl T1 Jan' te MarseiIle- Sririno-p' te Mombassa. springfontein, u„ pass. 1 Jan. Ouessant.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6