De Diimaansuluclit, een gebaar van vriendschap P.T.T, wil het publiek dienen Heden beginnen de Amerikaansche vlootmanoeuvres De Uitvoering In een sneeuwjacht boven het IJselmeer geraakt De zon in 1938 Om het geld van een uitgewekene Rumoerige Oudejaarsnacht in Den Haag Wereldpolitie speurt naar aartshertog Piloot Heymans vertelt van zijn avontnur op Urk. Gistermorgen heeft de instructeur van de Nationale Luchtvaartschool op Schiphol, Sluyters, zich met een sportvliegtuig naar Urk begeven, om daar den Amsterdamschen sportvlieger H. Heymans, die met zijn toe stel Zaterdag j.1. een minder gelukkige lan ding op het geïsoleerde eiland heeft ge maakt, te halen. Zoodra de piloot op Schiphol terug was, hebben wij getracht hem aan den praat te krijgen over de oorzaak van het ongeval. Onze poging had succes. De vlieger ver telde ons, dat hij op Oudejaarsdag na den start van Schiphol boven het IJselmeer in dichte sneeuwbuien was gekomen. Zijn toe stel, de P.H.J.U.H., een Leopard-Moth- vliegtuig met gesloten cabine, die plaats biedt aan drie personen, had 260 K.G. post aan boord, doch door de sneeuwjacht was van Urk weinig te zien. De heer Heymans vloog door tot boven Friesland en besloot tenslotte, naar de Amsterdamsche luchtha ven terug te keeren, zooals de andere Sportvliegers reeds hadden gedaan. Ter hoogte van Urk klaarde het weer plotseling op en toen de vlieger het eiland en het vliegveld geheel open onder zich zag liggen, besloot hij toch maar een landing te maken. Hij nam gas terug doch toen hij In del aatste bocht gas wilde bijgeven bleef de motor, waarschijnlijk tengevolge van te groote afkoeling, sputteren. Onder deze om standigheden waagde hij het niet meer nog een bocht te draaien, zoodat hij de machine in de richting, waarin hij toen vloog, op het vliegveld neerzette. De landing gelukte uitstekend, had alleen tengevolge dat de machine doorgleed door het prikkeldraad, dat het vliegveld van het er naast gelegen veld scheidde. Ook de schade viel mee. De propeller sneed het prikkeldraad door, waarvan de losse einden tegen den linker vleugel sloegen. Propeller en vleugel wer den licht beschadigd en de vleugelsteun eenigszins- ingedeukt. Vooral dit laatste was een reden om niet opnieuw met de machine te starten omdat van buiten niet was na te gaan of de steun nog voldoende weerstand bood. Wat de sportvlieger offerde.... De inwoners van Urk, die de Vrijwillige Organisatie Sportvliegers zeer dankbaar zijn, dat zij het eiland heeft behoed voor isolement toen de zware K.L.M.-machines er niet meer konden landen, hebben het den onvrijwilligen bezoeker zoo aangenaam mo gelijk gemaakt. De dokter van het eiland noodigde den heer Heymans om bij hem te logoeren en hier heeft hij een aangena- men Oudejaarsavond doorgebracht, waar bij iedereen ernaar gestreefd heeft hem eenigszins schadeloos te stellen voor het feit dat hij dit doen moest zonder zijn jonge vrouw, met wie hij voor het eerst het Oudejaarsfeest zou vieren. De sportvlieger deelde ons nog mede, dat zoodra het ijs op het IJselmeer voldoende zal zijn geweken, het vliegtuig per zolder schuit naar Amsterdam zal worden ge bracht. WATER BIJ DE MELK. Voor den kantonrechter te Haarlem stond gisteren terecht een veehouder uit Heem stede, omdat bij een door den keurings dienst te Alkmaat ingesteld onderzoek was gebleken, dat de door hem afgeleverde melk bijna drie procent water bevatte. Bovendien bleek dit water afkomstig te zijn uit een put, die zich bij de mestvaalt bevond. Het O.M. requireerde tegen den verdach te een maand hechtenis. De kantonrechter veroordeelde hem gister tot drie weken hech tenis. K.L.M. VOGEL IN ZIJN VLUCHT BELEMMERD. Het Indiëvliegtuig „Nandoe", dat Zater dag wegens slecht weer te Alexandrië was gebleven en daardoor eerst Maandag op Schiphol werd verwacht, is gister wegens motorstoring te Lyon gebleven. De „Torenvalk'' bevindt zich nog met mo torstoring te Penang. Een Afrikaansche persstem. Het Zuid-Afrikaansche blad „Die Vaderland" wijdde op den dag van de aankomst van de Reiger op het vliegveld van Johannesburg het volgende artikel aan het adres der Xederlandsche gasten: Dit is vir die Afrikanervolk 'n vreugde en 'n eer om op die heuglike geskiedenis- moment wat ons hierdie week zal beleef, 'n amptelike verteenwoordiger van die Ne derlandse volk te gas te hê (bedoeld wordt jhr. Beelaerts van Blokland). Pas nadat dit bekend geword het, dat die „Reiger" die tog zou onderneem wat hy gistermiddag in stortreen maar origens in die aangenaam ste omstandighede voltooid het, is die be zoekers bv voorbaat in hierdie kolomme welkom toegeroep as „die vriende van ons vadere". Ons kan daaraan toevoeg: ook ons vriende. Want dit is die Nederlandsche volk nog steeds, soos hulle dit altijd was. Eweas 'n individu by 'n groot en betee- kenisvolle moment in sy lewe verheug is oor die aanwesigheid van 'n vriend wat dit Iewenslank*was en nooit gefaal het waar 'n vriendskapsdaad in moeilike dae bewys kon word nic, so is ons, die Afrikaanse volk, verheug oor die koms van jonkheer dr. Frans Beelaerts van Blokland en sy ge- selle na die Voortrekkers-Eeufees. Hierdie geleentheid is in die lewe van ons as volk soos wat een van die vernaamste dae in die lewe van 'n mens is. Daarom heug dit ons om in ons te laat deel deur hulle, wat nog altyd ons vriende was. „Die dank van die Afrikaner volk", Die besoek word miskien des te meer ge- waardeer omdat dit gevolg het op 'n uit- gesproke wens van Haar Majesteit Ko ningin Wilhelmina. Haar Majesteit se be langstelling in ons land en volk dagteken nie van hede af nie. Haar vriendskapsbe- wyse aan die gewese republieke word nog deur iedereen onthou, en sedertdien was daar weinige vooraanstaande persoonlikhe- de in Europa wat die groei van 'n groot staat en volk, waarvan die grootste ge deelte Diets is van afkoms, in taal en in wese, met sulke diepe en simpatieke be langstelling gevolg het. Ons vertrouw dat jonkheer Beelaerts van Blokland aan Haar Majesteit die dank en waardeering van die Afrikanervolk sal oorbring. Laatste! ik ontleen hierdie vriendskaps- gebaar sy beteekcnisvolheid aan die persoon van die afgesant self. Jonkheer Beelaerts van Blokland beklee na die Koningin self die hoogste staatsposisie in Nederland. Hy mag dus sy volk vertegenwoordig soos weinige andere dit sou kon doen. Maar daaraan paar hy nog e 'n persoonlijke verwantskap aan ons volk en ons geskie- denis wat ecnig is onder die huidige voor aanstaande persoonlikhede in Holland. Sy voorsate se verbinding met Suid-Afrika is al voorheen in ons blad behandel en is trou- ene bekend aan elke Afrikaner met selfs 'n elementêre kennis van sy geskiedenis. Nederland het dus as sy afgesant gestuur 'n man wat nie alleen uit hoofde van sy posisie die beste aanspraak gehad het nie, maar 'n man wat in die nouste moontlike verband staan tot Suid-Afrika en sy volk. Ons heet jonkheer Beelaerts van Blokland en sy gesel le welkom onder ons. Ons ver- trou dat hulle na afloop van hulle besoek sal voel dat hulle tuis was by baie na fa milie, en dat hulle by hulle terugkeer aan hulle groot en tot ons so na verwante volk die groete sal oorbring van die Afrikaner- dom", Ze bleef méér achter de wolken dan in andere jaren! Tempe- tuursafwijkingen! Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in December de ochtendtemperatuur 2V2 graad beneden normaal. De gróótste afwij kingen kwamen voor op den 13den en den COsten, respectievelijk zes graden boven en zestien graden beneden normaal, het ge middelde minimum twee graden beneden normaal. Het aantal cfagcn met een mini mumtemperatuur beneden het vriespunt bedroeg te De Bilt 14, juist het normale aantal. Te De Bilt was op den 19den en den 29sten de maximum-temperatuur bene den min tien graden. Den eerslag was in Noordholland, Zuidholland, Friesland en Limburg normaal tot 10 procent, beneden normaal, overigens 10 tot 30 procent bene den normaal. Te De Bilt werden 54 uren zonneschijn waargenomen, tegen 40 uren normaal. Gemiddeld over het geheele jaar was de temperatuur 0.6 gr. boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor in No vember en December, resp. 3% graad bo ven en 2Vé graad beneden normaal. De jaarsom van den neerslag was 4 procent beneden normaal van 705 mm. De grootste afwijkingen vertoonden Januari en Maart respectievelijk 87 procent boven en 43 pro cent beneden normaal. Het aantal uren zonneschijn, gemiddeld over de vijf hoofd stations, dat normaal 1556 bedraagt., was in het afgeloopen jaar 31 daar beneden. POSTBOOT NAAR AMELAND BLEEF 20 UUR ONDERWEG, Er is nog geen geregelde postverbinding met het eiland Ameland. Nadat Zaterdag de postboot „Ameland" van Nes naar de Friesche kust was vertrokken, is deze Zon dagmorgen om tien uur van Holwerd naar Ameland gegaan met zeventien passagiers, post en vrachtgoed. De tocht werd belemmerd door een zeer zwaren ijsgang, zoodat de boot twintig uur over deze reis heeft gedaan, hetgeen anders in één uur kan geschieden. Gisterochtend om zes uur kwam zij bij het eiland aan. De levensmiddelenvoorziening komt weer in orde, nu de vracht- en passagiersboot „Friesland" uit Zwartchaan met ongeveer twintig ton vrachtgoed op Ameland is aan gekomen. De boot ondervond zeer veel last van het ijs op de wadden. Be eerste kruisers op weg. Heden zullen vijf krui sers en twee torpedo- jagers-flottillclciders de marinehaven t.e Brooklyn verlaten, ten einde een begin te ma ken met de gioote ma noeuvres. van de vloot der Vereenigde Staten, waaraan fiO oorlogs bodems en 600 vliegtui geen zullen deelnemen. Woensdag a.s. zullen dan de nieuwe lichte kruisers „Honoloeloe", „Brooklyn" en „Savan- nah" zich op weg bege ven naar Hampton- roads in Virgina. Aan het einde der week zullen al deze schepen zich op weg begeven om op f9 Janu ari de hoofdmacht van de Amerikaansche vloot te ontmoeten voor Cris- tobal aan den Atlanü- schen ingang van het Panama-Kanaal. Beze manoeuvres zul len worden gehouden volgens „probleem nr. 20". Zij beginnen, naar de „New Tork Times bericht, omstreeks f S Februari. Alle radiosta tions aan de kust zul len meewerken, en ook aan eenige koopvaardij schepen, welke verkee- ren in de wateren, waar de manoeuvres zullen worden gehouden, zal gevraagd worden mee te werken. Ir. Damme acht monopolie-poli tiek uit den booze. Maatrege len voor de postbestelling ten plattelande te verwachten. Gisteren heeft de directeur-generaal der P.T.T., dr. ir. M. H. Damme, zooals gebrui kelijk,' te 's-Gravenhage een Nieuwjaars- rede voor het hoofdbestuur van het bedrijf gehouden. De spreker was zeer tevreden over de. ontwikkeling der P.T.T. in het afgeloopen jaar en zeide, dat de financieele resultaten uitstekend zijn geweest. De uitkomsten van de laatste jaren zijn zeer gelijkmatig. Dit goede resultaat is, aldus de heer Damme, in de eerste plaats te danken aan het zoo min mogelijk monopolitische ka rakter van dit bedrijf. Deze politiek dient om twee redenen gevoerd te worden: le. omdat men nooit zeker is, dat het mono polie gehandhaafd zal blijven en 2e. omdat de allures van een monopolist noch nut tig noch aangenaam voor de samenleving zijn. Met moet ons niet zien als den zelf- bewusten monopolist, maar men moet het publiek voor zich inne men. Het bedrijf zou veel hoogere inkomsten hebben kunnen verkrij gen maar de leiding is overtuigd, dat lagere tarieven op den duur voor het bedrijf voordeeliger zijn. Vooral noodig is het bereiken van een lagen kostprijs waardoor de tarieven zoo laag zijn en spr. is zijn medewerkers daar voor zeer dankbaar. Het sprekende voor beeld is de halveering van de telefoonta rieven met Indië, waardoor de opbrengst niet geschaad is, zelfs nog verhoogd is. De post heeft goed geboerd. Vervolgens besprak de heer Damme ver schillende onderdeden van het bedrijf. De post om het huiselijk te zeggen heeft goed geboerd. De opbrengst in October 1938 is gelijk aan die in October 1936 2.9 mil- lioen, waaruit blijkt, dat de tariefsverla ging de opbrengst niet nadeelig heeft be ïnvloed. Wat het komende jaar betreft acht te spr. een belangrijke tariefsverlaging hoogst twijfelachtig. Wel zullen kleine ver anderingen worden ingevoerd. Maatregelen ten behoeve van de postbestelling te plattenlande zijn te verwachten. Bij de invoering van de zomerdienstregeling van de spoor wegen «heeft het bedrijf nieuwe postrijtuigen laten bouwen. De eer ste bestelling is belangrijk toegeno men en ook in de bezorging van de avondbladen is verbetering gekomen. Een poging tot tariefsverlaging met be trekking tot de radiotelefonische verbinding met Indië zal in 1939 worden ondernomen. Wat het telex-verkeer betreft, heeft spr. goede hoop, dat dit nog meer zal toene men. Met Engeland en Frankrijk zullen nu ook verbindingen komen. Offers voor de luchtpost. Spr. vertrouwt, dat wanneer in 1940 snel lere vliegtuigen komen, de luchtpost in ongeveer 2V2 dag naar onze Oost vervoerd zal worden. Aan het budget van de K.L.M. stelt een dergelijke uiterst snelle verbin ding natuurlijk hooge eischen en om de K. L.M. in staat te stellen hoogere afschrijvin gen te doen, zal de P.T.T.'zich eenige of fers moeten getroosten. Het is nog niet zeker of de verbinding door de lucht met de West tot stand zal komen, omdat als voorwaarde is gesteld de aanleg van een vliegveld te Paramaribo. Telefooj, De uitkomsten der telefonie zijn zeer hg, vredigend. In het afgeloopen jaar is ,Nt aantal geautomatiseerde centrales met 1^4 vermeerderd en aldus gestegen tot 321. Tee neming van dit aantal is ook in 1939 te verwachten. Tariefsverlagingen zijn er niet geweest in 1938 en spr. vermoedt, dat 2jj ook dit jaar niet zullen komen. Wèl is er groote kans dat reeds ln begin van dit jaar periodieke familiege, sprekken ad f 7.50 per 3 minuten wordert ingevoerd. Verder wees de heer Damme op nieuwe mogelijkheden der radio-telegrafie, zooals verbindingen met verkeersauto's, die van groot belang kunen blijken voor tal van openbare diensten. Met een woord van lof aan het adres van: het P.T.T.-personeel besloot de directeur-ge- neraal zijn rede. De politie roept belhamels to^ de orde. De Oudejaarsavondviering is in Den Haag niet zonder incidenten verloopen. In de oorp geving van de van Ravesteynstraat, Hoef- kade en Jan Steenstraat hebben in den voornacht eenige opgeschoten jongens hun vreugde over het aanbreken van het Nieu we Jaar geuit door Kerstboomen en afval in brand te steken. Tweemaal moest da motorspuit uitrukken, waarna het tusscheni 3 en 4 uur nog zeer woelig bleef. De politie, die met steenen bekogeld werd, moest her haalde malen van de gummistok gebruik! maken. Ter waarschuwing werden twee schoten in de lucht gelost. Er werd nie mand gewond en arrestaties zijn niet ver richt. Gevolgen van oen grove ver. keerszonde. De „Daily Telegraph and Morning Post" meldt uit Weenen, dat een bevel tot in hechtenisneming is uitgevaardigd tegeni aartshertog Leopold Salvator wegens niet- betaling van een boete van 100 Mark, waar hij was veroordeeld wegens aanrijding van; een fietser te Weenen. De Weensche politie heeft het verzoek ter kennis gebracht van alle politiecentra in het buitenland. Verklaard wordt, dat de aartshertog met zijn auto na de aanrijding was doorgere den. De fietser werd niet ernstig gewond. De aartshertog, een jongere broer van aartshertog Anton, werd pas den volgenden dag geïdentificeerd. Vordering van Oostenrijker toe gewezen. Eenige dagen geleden maakten wij mel ding van de moeilijkheden welke een naar Nederland uitgeweken Oostenrijksch fabri kant ondervond, toen hij hem toekomende gelden van eenige zijner Nederlandsche schuldenaars wilde innen. Volgens een nieuwe Duitsche wet, mochf in.1. slechts een z.g. „bewindvoerder", deze vorderingen opeischen; de Hilversumsche kantonrechter gaf den Oostenrijker, die een proces met een zijner debiteuren aan ging, ongelijk. In een volkomen gelijke procedure is nu vonnis gewezen door den: kantonrechter te Arnhem, die de vordering van de fabrikant toewees. Men verwacht thans, dat deze kwestie aan den Hoogen Raad zal worden voorge legd. Nader blijkt, dat de uitgewekene eert Jood is. ösió QzoJil v-eJiPuxat: door Jutta Harden DE SCHOONSTE IN SIAM. Tot schoon heidskoningin van Siam werd de 17-jarige Bhisamai Chotioudhi uitgeroepen. Bhisamai verscheen in een historisch costuum voor de jury. Zijn heele leven had Bart doorgebracht in de kleine stad. Als jongen had hij wel ge droomd ervan, weg te trekken, concerten' te geven een beroemd pianist te worden, maar de werkelijkheid had ingegrepen met een ijzeren hand van harde noodzakelijkheid. Er moest worden meeverdiend, zoo gauw moge lijk, want zijn vader verdiende niet veel als leeraar aan de plaatselijke, kleine muziek school en er waren nog twee broers en een zuster. Zoo was hij piano-leeraar geworden en had het nooit verder gebracht. Later trouwde hij. 011 weer was het de harde nood zakelijkheid die hem dwong, zijn eigen stu die steeds meer te verwaarloozen, om maar lessen en nog eens lessen te kunnen ge ven. Hij was verbaasd, toen hij op een morgen ontwaakte met het bewustzijn dat hij nu zestig was, een man met gehuwde kinderen, wiens vrouw sinds lang sluimert op het kerkhof. Zestig jaar het leven was voor bij. Hij had een opgewekte natuur en tobde niet over alles wat verloren was gegaan en over alles wat hij vergeefs gedroomd had. Hij klampte zich dapper vast aan wat het leven hem wel had gegund. Hij was blij dat het de kinderen vrii goed ging, bovenal dat hij niet om hulp bij hen hehoefde aan kloppen. Voor het beetje dat hij noodig had, kon hij altijd nog zelf zórgen. Er waren oud leerlingen. die hun kinderen bij hem deden uit consideratie en omdat hij zoon flinke oude man was. Toen was er sprake van een uitvoering Het zou een liefdadigheidsavond worden, maar een heel groote. En men vroeg ook Bart of hij wat wilde spelen. Het was jaren geleden, dat hij in het publiek gespeeld had. Vroeger in jonge ja ren, had hij eenig succes geoogst met con certen, die hij gaf voor zijn naam en die hem weer leerlingen bezorgden. Later gaf hij avonden waarop die leerlingen speelden. Hijzelf speelde dan ook een enkele maal. Maar vele jaren geleden was dat. Het loon de nu sinds lang niet meer de moeite, avon den te geven van die paar leerlingen, onder wie er nooit waren die uitblonken. Zijn hart begon vlugger te kloppen, toen hij bedacht wat het beteekenen zou voor hem, toch nog eens in het openhaar te spe len. Maar dan moest hij studeeren, dan moest hij trachten eer die avond kwam- ve le iaren van verwaarloozing goed te maken. Hij begon te werken, zooals hij nooit ge werkt had. ITren en uren bracht hii door aan de piano. Hij vocht met zijn techniek, hij betreurde bitter de vele uren, doorgebracht met leerlingen. Vergeten was de harde nood zaak die hem ertoe gedwongen had. Nu had hij alleen nog het gevoel, dat een kun stenaar in hem verloren was gegaan, dat hij alles had moeten offeren daaraan, alles moeten geven om te worden, waartoe de natuur hem bestemd had... De avond kwam. Het was een zeer gebo gen, bleeke oude man, die in het gebouw kwam. Bekenden zeiden elkaar: „Wat ziet hij er slecht uit!" Het was waar, hij zag er slecht uit. De dokter die hem wel eens be handeld had. sloeg hem bezorgd gade. Deze onwinding, de insnanning van het vele stu deeren, waren niet goed voor den ouden man. Gelukkig betrof het maar één avond... Het was een weldadigheidsavond van een klein stadje. De dochter van den burgemees ter voerde een dans uit en de dochter van den dokter zong liedjes. Twee jongelui voer den heel aardige goocheltoeren op. Er waren echter ook een paar „echte kun stenaars" geëngageerd. Een stel jonge meis jes, dat liedjes zong en een jongeman die piano zou spelen. Bert zat achter hot too- neel en sloeg onthutst die nummers gade. Hij zag de meisjes die, spelende op twee vleugels tusschen het spel door zongen en dansten, van plaats verwisselden, boven op den vleugel gingen liggen, met haar teenen speelden, kortom een mengelmoes maakten van muziek, dans, acrobatiek, grappen en zang. Daarna kwam de jongeman en speelde een potpourri van schlagers. Hij hezat een geraffineerde techniek en de oude piano- leeraar dacht erover, wat hij allemaal zou spelen als hij die techniek bezat! Opeens overviel hem een sensatie van diepe ontmoe diging. Hoe dwaas zou hij straks komen na al dit brillant technisch gedoe, na die jazz- rhvthmen, met de sonate van Beethoven, die hij gekozen had. De Mondseheinsonate... Hij begon eensklans te beven. Die menschen in de zaal. zoo hard klannende en juichende voor deze nummers, leken hem volkomen vreemden, hoewel hii allen bijna kende van naam en sommigen al sinds vele jaren gade sloeg. Er waren oud-leerlingen van hem bij. die als kind moeizaam Mozart, en Schubert en Beethoven hadden gestudeerd onder zijn lei ding. Maar hij herkende ze niet. Ze juichten om een meisie dat met haar teenen speelde. Er waren oude vrienden van hem in de zaal. maar hij wist dat ze van den jongeman met de brillante techniek oneindig meer bielden en van zijn deuntjes, dan van Beethoven. Wat moest hii dan nog straks op het tooneel gaan? Ze zouden zitten springen ernaar, dat die twee nummers zouden terugkomen, want die zouden nog eens optreden en het pro gramma vroolijk sluiten... Toen hij opkwam werd het erg stil in de zaal na het vriendelijk applausje, want hij zag er zoo erg oud uit, zoo broos alsof hij dadelijk zou breken, zoo bleek. Een sfeer van vaag medelijden en van genegen eer bied verspreidde zich onder de menschen. Die oude man daar was geen nummer voor hen, geen kunstenaar... hij was een man, dien ze allen kenden bij naam en sommigen sinds vele jaren. Ziin oud-leerlingen her innerden zich hun jeugd. De jonge men- schen, die Beethoven vervelend noemden, zaten stil, omdat ze hem „zoo zielig" von den. De oude man zette zich aan den vleugel, Het angstzweet brak hem uit. Opeens had hij de sensatie, als zou hij heelemaal niet meer kunnen spelen, als zouden zijn vin gers verstijfd blijken. Hij moest zich ver mannen om de eerste tonen te kunnen aan slaan, de eerste, kristalheldere, tecdere en weemoedige tonen van de Mondschein-so-; nate. Hoe vreemd klonken ze door de stilte, ntt al dat rumoer van daar straks. Zelfs zij, die duizendmaal liever de jazz-muziek daareven hadden gehoord, voelden vaag, dat hier iets was, kostbaar en wonderlijk, dat hun ont gaan was, waaraan zij sinds jaren voorbij gingen. Niemand vermoedde welke inspanning het spelen den ouden leeraar kostte en welke angsten hij uitstond. Het brillante, techni sche perfecte spel van den jongenman te voren had hem gedemoraliseerd. Ilij dacht bevend aan het laatste deel der sonate. Hij besefte, hoe het gespeeld moest worden en dat hij het alleen zoo kon spelen, als hij de vingers van dien ander had gehad. O, dat hem de techniek ontnomen was door de lange jaren van harde noodzaak en dat die ander er niets mee deed dan wat gemak kelijk succes halen uit populaire deuntjes. Verzet en smart woelden in don man, die altijd zoo gelaten en kalm zijn weg van plichtsbetrachtinig was gegaan. Eenmaal kunnen snelen als die ander... maar dit spelen... Eenmaal die menschen laten hoo- ren wat muziek was, waarachtige muziek... Hij hoorde zijn eigen spel als uit verre oorden. Zijn hoofd zonk steeds dieper... Niet eer hij van het stoeltje gleed, begreep men wat er gebeurde. Het was juist voor het laatste gedeelte van de sonate, het deeï dat hij zoo vreesde. Ziin leven was wegge- ebt met de teere, stille, lichte en weemoedige klanken van de twee eerste gedeelten. Nu kon hij misschien, ergens in een wereld, waar ook Beethoven was. dat laatste deel studeeren, zoolang tot hij het volmaakte bereikt had en zonder te worden gestoord of gehinderd door eenige harde noodzaak. (Nadruk verbodenj!

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8