reservisten opgeroepen Klaar indien Frankrijk Barcelona zou helpen Toont waartoe een vrij volk in staat is! Wij stelden vragen! dit ookl Hitlcr vragen te stellen het antwoord van Hitier geven DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER En LI fcujrt Wat zijn Hitler's verdere plannen Wat wilt gij van Hitier weten OnderTsande'iimn over een luchtpolitie De moord in de fordaan KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON SO (2 LIJNEN) 24 JANUARI 1939 67e JAARG. No. 8524 deze machtigste man op aarde Parijs zeilde een vertegenwoordiger naar Burgos 1 Dc gemeenschappelijke Poolsch-Hongaarsche grens Belgrado zal Rome's Middel!andschezee~ politiek niet hinderen Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT De verdediging van Engelands idealen HELDEKSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mt). Hoüandi Noorderkwartier N.V. te Deo Helder DINSDAG Mussolini heeft 200000 Hitier Het is ons gelukt in het bezit te komen van de oorspronkelijke uitgaaf van Hitler's „Mein Kampf", waarin de Duitsche dictator zijn kijk op de verhou dingen in de wereld, zoowel op politiek als godsdienstig gebied heeft neergelegd. Dit „Mein Kampf' is in vele opzichten verschillend van dat, wat thans als de „bij bel der Nazi's" alom verkrijgbaar is. Intieme vrienden van den Führer verze- zekeren, dat dit oorspronkelijke werk, dat hij in de gevangenis schreef, lang voor hij aan het bewind kwam. de ware doeleinden omschrijft, welke Hitier nu nog onverdro ten nastreeft. Over eenige dagen zal de zesde ver jaardag gevierd worden van het aan de macht komen der nationaal-so- cialisten. En in die zes jaar zagen wij de macht van Duitschland steeds groeien. Het antwoord op vrijwel alle vragen vindt men in dit oude „Mein Kampf" Wij stellen nu onze lezers in de gelegenheid en wij zullen laten spreken uit dit origineele boek, dat slechts zeer weinigen bezitten. Vraagt hem b.v.: Hoe denkt U over de vrede? Wat is Uw oordeel over de demo cratie? Hoe staat U tegenover het Brit- sche wereldrijk? Welke is naar Uw meenina de plaats van de godsdienst in de sa menleving? Lezers! allen zijn wij geïnteresseerd bij de meening van dezen mensch! Stelt kort en duidelijk, in hoogstens 20 woorden, zonder eigen commentaar uw vragen en wij zul len U Hoewel Mussolini overtuigd schijnt te zijn, dak Frankrijk de zaak der linksche Spanjaarden als verloren beschouwt en daarom niet tusschen beide zal komen, wil de Duce toch geen enkel risico nemen. Zonder veel ophef zijn de reservisten van, de lichting 1901 onder de wapenen geroepen. U. P. zegt, dat dit zou be- teekenen een contingent van 200.000 man. Sommige kringen zijn van mee ning, dat deze troepen onmiddellijk naar Spanje zouden worden gezon den, wanneer Frankrijk den republi keinen toch nog hulp zou verleenen. De Temps bevat een merkwaardig artikel waarin er op wordt aange drongen, dat Frankrijk evenals Bel- gie een vertegenwoordiger naar Bur gos zal zenden. Een opzienbarend rapport. publiceert de Giornale d'Italia, van den se cretaris-generaal der Fransche communis tische partij Thorez, dat op 18 Januari aan de Komintern gezonden zou zijn. In dit rapport wordt o.a. gezegd, dat Blum en Duclos twee besprekin gen met Daladier hebben gehad, waarin laatstgenoemde ieder plan tot rechtstreeksche Fransche interventie in Spanje verworpen had. Daladier had verklaard, dat op grond van nauwkeurige berekeningen van den Franschen generalen staf de Fran sche eenheden eerst na verloop van acht dagen aan de zijde van de een heden van Barcelona in actie zou den kfinnen komen. Aan een inter ventie moest bovendien ter beveili- ging van de grenzen een algemeene mobilisatie voorafgaan. De Fransche interventie, had Daladier voorts gezegd, zou een recihtstreeksche inter ventie van de Italiaansche oorlogsmarine en van het Italiaansche luohtwapen tegen Bar celona, Valencia en Cartagena uitlokken, zoodat op het oogenblik dat de Fransche troepen Spanje zouden binnenrukken het lot van Barcelona reeds bezegeld zou zijn, ter wijl Frankrijk zeer zeker tegen een door dit land zelf uitgelokten Italiaansch-Duitschen luchtaanval front zou moeten maken. Hier uit zouden gevaarlijke complicaties voor de Fransch-Engelsche betrekkingen voort vloeien. Transport van levensmiddelen en kleeding naar Barcelona, via Frankrijk zou Daladier in principe niet willen verhinderen, het zen den van oorlogsmateriaal acht hij nutteloos. In geval Barcelona zou worden ingenomen, zou hij zich niet ertegen verzetten, dat rood- Spaansche vluchtelingen zich op Fransch grondgebied begaven. Zij moesten evenwel binnen 14 dagen naar Spanje terugkee- ren of zich ertoe verplichten, zich voor on- begrensden tijd in een Fransche kolonie te vestigen. Volgt Frankrijk België's voor beeld? Een der meest vooraanstaande Fransche dagbladen „Le Temps" schrijft: „Hoeveel bitterheid het vraagstuk der Ita liaansche inmenging ook terecht bij ons moge wekken, het lijkt toch weinig wensche- lijk. dat Frankrijk zou afwijken van de niet- inmengingspolitiek waaraan Engeland naar het betuigd heeft, trouw blijft. Dat wil niet zeggen, nu de nationalisten waarschijnlijk zullen winnen dat Frankrijk zijn belangstelling verloren heeft. Passief afwachten, acht het blad verkeerd, het Fran sche belang eischt, dat Spanje voor de Span jaarden zal blijven, onverschillig welke re- geeringsvorm het heeft. Als Franco wint. vraagt Le Temps, zou het dan geen aanbeveling ver dienen, dat men dengenen, die zich bij Franco welbewust aandienen als tegenstanders der democratieën niet bet veld vrij laat? De socialis tische leider der Belgische regeering heeft deze vraag bevestigend beant woord door een agent naar Burgos te zenden. Als Frankrijk tot een der- gelijken stap besloot, zou men daar in geen overgave behoeven te zien aan een ideologie, die door de meer derheid van 't Fransche volk wordt afgekeurd, maar slechts 'n daad ter bescherming van het nationale be lang! Zou men zich bovendien niet in herinne ring kunnen brengen, dat de regeeringen van Frankrijk en Duitschland zich bij haar verklaring van 6 December verplicht heb ben in contact te blijven ten aanzien van alle kwesties, waarbij beide belang heb ben en overleg te plegen, in geval de ver dere ontwikkeling dezer kwesties tot inter nationale moeilijkheden zou kunnen leiden" Italiaansche pers lanceert weer anti-Franscha hatelijkheden. De Italiaansche pers gaat inmiddels lus tig door de Fransche pers „Stommiteiten, lasterpraat en manoeuvres tegen Italië" te verwijten, zooals de Giornale d'Italia dit noemt. In tegenstelling met de Fransche beweringen noemt het blad de toestand in Italië gezond, de handel gaat vooruit, de slag voor de autarkie ontwikkelt zich ze gevierend, de werkloosheid is zeer laag en in 7 geheele land, aldus de Giornale d'Ita lia, heerscht 'n groote productieve activiteit Ook is het niet waar, dat de Italiaansche legionarissen onheusch zijn opgetreden te gen Spaansche vrouwen en kinderen bij het binnenrukken in Tarragona. Evenhin is het waar, dat zich een incident zou hebben voorgedaan tusschen Spanjaarden en legio- narissen over de vraag, wie het eerst Tar ragona zou binnenruken. Tenslotte hekelt het blad de verklaringen van een aantal Panische bladen, volgens welke alle Italianen francophiel zouden zijn en merkt op, dat geen enkele Italiaan op het oogenblik een ander belang erkent, dan dat van zijn eigen land en da.t hij er evenmin aan twijfelt, dat de door den Du ce gekozen weg de eenige is, dien Italië kan volgen. Wachten ons weer spannende dagen? Bailtoy schrijft in „Le Jour Echo de Pa ris:" „Er zijn tal van aanwijzingen, dat. alles op het spel wordt gezet, zoowel in de omge ving van den Duce als in die van Hitier om den vredeswil van Frankrijk en Enge land te overstelpen en een onverstandig avontuur te probeeren dat een of 'anderen dag de totalitaire staten in het onbekende moet storten, terwijl de oeconomiiscihe moei- lij'khedien hun al te zwaar drukken en zii het noodig achten alles op alles te zetten" Donroadileu beweert in „1'Epoque" „dat Hitier in zijn op 30 Januari uit te spreken redevoering het koloniale vraagstuk in zijn gehelen omvang zal ter sprake brengen en voor Duitschland en Italië een nieuwe d»e- ling van Afrika zal eischen. „De houding der Italiaansche dliplornat.ie. aldus Donnadieu. geeft deze veronderstel ling allen schijn van waarheid." OUDERCOMMISSIëN EN OUDERRADEN BIJ HET O. L. O. De Nederlandsche Ouderraad voor het Openbaar Lager Onderwijs heeft zich met een adres gewend tot de gemeenteraden van de 396 gemeenten in ons land, waar twee of meer openbare lagere scholen zijn. met verzoek tot hei instellen van een ouder raad wel te besluiten. Aan burgemeester en wethouders dier ge meenten en voorts aan die van de 353 ge meenten, waar slechts één o. 1. school is. werd het verzoek gedaan, een ondercom missie bij die school te doen vormen, voor zoover dit nog niet was geschied. De aandacht van 977 gemeentebesturen werd gevestigd op den nieuwen gids voor ouderrommissiën en ouderraden, welke van de hand van den secretaris van den N.O.B.O.L.O., eerstdaags zal verschijnen. IN EEN SLUISKOLK VERDRONKEN. Gisteravond begaf hef achtjarig zoontje van de familie van Wijk te Leidschendam zich. nadat hij het gebouw der Chr. Jeugd zangvereeniging had verlaten, op een der deuren van de schutsluis. Toen "de knaap om half acht nog niet thuis was gekomen, ging men op onderzoek uit. doch zonder resultaat, totdat mein vernam dat de jongen zich op de sluis had bevon den. Men ging in de kolk dreggen en haal de na eenigen tijd den vermisten knaap op Men heeft nog kunstmatige ademhaling toegepast, doch zonder resultaat. Een ge neesheer constateerde den dood. Polen sympathiek jegens de Hon- gaarsche verlangens. De Poolsohe minister van buitenlaindisehe zaken. Beok, heeft een antwoord gezonden op die interpellatie van een afgevaardigde, betreffende de gemeenschappelijke grens tusschen Polen en Hongarije en de gebeur tenissen in Roethenië. Het antwoord luiidt: De Poolsohe regeering draagt kennis van de aspiraties der Hongaarscihe regeering, strekkende tot het verkrijgen van Subkarpa- tisch Roethenië, en aldus een gemeen schappelijke grens met Polen tot stand te brengen. Zoolang de Hongaarsohe regee ring actief dit probleem te berde brengt, zal zij altijd kunnen rekenen op een welwil lende houding van de Poolsche regeering ten aanzien van d'ie eischen. Onder de hui dige omstandigheden formuleert de Pool sohe regeering geen enkelen territorialen eisch jegens Tsjechoslowakije. De regeering observeert, en ontwikkeling der gebeurtenis sen ten Zuiden van de Karpathen en wan neer de daar bestaande toestand in welk opzioht ook de belangen mocht bedreigen van Polen, zou de regeering gepaste maat regelen nemen om die bedreiging op te heffen. Diepere beteekenis der vriend schap Omtrent de uitlating van Ciano dat er tusschen Italië en Zuid-Stavië" geen ver schil van meening bestaat bij een even tueel Fransch-Italiaansch geschil merkte Gayda van 't Italiaansche blad „Giornale d' Italie" het volgende op: Dit is volkomen duidelijk en bewijst dat men datgene bereikt heeft, waarop wij reeds aan den vooravond van het bezoek zinspeelden, n.l. dat Joegoslavië bij een eventueel conflict in de Middellandsche Zee neutraal zal blijven. Voor Italië een hoogst belangrijk resultaat. Zou in een conflict tusschen Italië en Frankrijk Joegoslavië, dat schier onneembare havens bezit langs de kust van de Adriatische Zee, de Fran sche zijde kiezen, dan zou de taak der Italiaansche vloot om de zoo lang gestrekte kusten van het schiereiland te verdedigen vrijwel een onmogelijke worden en van een doelmatig bedreigen der verbindingslijnen tusschen Frankrijk en de Fransche bezit tingen in Noord-Afrika zou dan stellig geen sprake kunnen zijn. De resultaten van Ciano's reis. De Italiaansche bladen blijven aandacht wijden aan de besprekingen, die Ciano met de Zuid-Slavische staatslieden gehad heeft. De „Giornale d' Italia" verzekert, dat er geen enkel verschil van meening tusschen Rome en Belgrado bestaat, ook niet ten aanzien van Spanje of van het FranschItaliaansche geschil. De „Giornale" schrijft, dat binnenkort een vriendschaps- en nietaanvalsverdrag tus schen Zuid-Slavië en Hongarije zou worden gesloten en spreekt den wensch uit, dat daarop weldra de I-IongaarschRoemeensche verzoening, die „minder gevaarlijk, maar niet onmogelijk is", zal volgen. Ciano weer in Italië terug. Graaf Ciano is gistermorgen om elf uur per speciale trein aan de Italiaansche grens aan gekomen. RIJKSVELDWACHTERS EVENTUEEL OP GELEID TOT WAARNEMERS. Naar het Hsb. verneemt, worden thans besprekingen gevoerd tusschen ambtenaren van de Riiksveldwaeht en leden van de V. O. S., de Vrijwillige Organisatie van Sport vliegers, om, indien de betrokken minister hiertoe zijn toestemming verleent, te komen tot dg instelling van een soort van lucht politie, roet dien verstande, dat een aantal Rijksveldwachters zou worden opgeleid tot waarnemers aan boord van vliegtuigen, welke waarnemingen zij dan in bijzondere gevallen zouden verrichten aan boord van vliegtuigen van leden van de V. O. S. De onderhandelingen zijn nog niet ten eind, doch reeds mag de verwachting wor den uitgesproken, dat het resultaat gunstig zal zijn. Ook de tweede verdachte bekent _Naar wij vernemen heeft thans ook de 25-jarige schilder, die Zondag werd gear resteerd in verband met dien moord op de oude leenvrouw in de Jordiaan te Amster dam een volledige bekentenis afgelegd. Hij bad het plan om de vrouw te beroo- ven," besproken met F. E.. den kleinzoon van de oude vrouw. Deze laatste bad het plan remaakt. Zij hebben, zoo vertelde hij ver der. niet de bedoeling gehad de vrouw te dooden. F. E. had een sok medegenomen om hier mede de vrouw den mond te snoeren en de schilder had gezorgd voor het touw om haar te binden. Hij zeide in zijn bekentenis tegenover den poMtie-commissaris dat hij het touw toevallig bij zich had. Ook houdt hij vol. dat hij van de buit slechts vijf gulden heeft gehad en niet, zooals F. E. beweert,, de helft Hiernaar wordt nog een nader onder zoek ingesteld. DE BILT SEINTi Verwachting voor de kuststrook Afnemend buiig, wisselende bewolking, meest krachtige N.W. wind, iets kouder dan gisteren. Chamberlain: CHAMBERLAIN ROEPT OP TOT VRIJWILLIGEN NATIONALEN DIENST. Minister-president Chamberlain heeft gis teravond een radiorede over den vrij willigen nationalen dienst gehouden. Hij zeide o.m.: „Ik spreek hier over een plan, dat ons voor den oorlog voorbereid moet maken. Dat wil niet zeggen, dat ik oorlog verwacht. Ge weet, dat ik alles gedaan heb en alles zal blijven doen om den vrede voor ons en voor anderen te behouden. Wij znllen nooit een oorlog beginnen. Maar we zouden kunnen worden betrokken in een oorlog, die door anderen begon nen is, of we zouden zelf kunnen worden aangevallen, als de regee ring van een ander land zou denken, dat we ons niet met succes kunnen verdedigen. Hoe beter wij zijn voorbereid op verdedi ging, des te onwaarschijnlijker wordt het, dat een aanvaller zich waagt aan een avontuur, dat zoo weinig belooft. Beroofd van vroegere veilig heid In de tweede plaats wil ik zeggen, dat de moderne oorlog niet gelijk is aan vroegere oorlogen. De ontwikkeling der luchtvloten heeft ons beroofd van de veiligheid, die wij als eilandbewoners bezaten en evenals in de landen van het continent zullen burgers evenzeer slachtoffers van aanvallen zijn als soldaten, matrozen en vliegers. Zij zullen waarschijnlijk de eerste slachtoffers zijn. Daarom moeten wij, als wij de burgerbe volking in oorlogstijd wensclien te bescher men, de noodige organisatie in vredestijd voorbereiden. Sterker nog: wij moeten in vredestijd oefenen, want daarvoor zal geen tijd meer zijn, als de oorlog begonnen is. Ge zult dan ook zien, dat ons plan voor de veiligheid even noodzakelijk is als slag schepen of kanonnen of vliegtuigen, hoewel het niet beteekent, dat er spoedig een oor log zal komen of dat het te eeniger tijd tot een botsing zal komen". De minister sprak daarna over de bro chure, die deze week aan alle Engelsche huizen bezorgd zal worden, en zeide, dat zij een beschrijving bevat van de vele vormen van dienst, die noodig zullen zijn voor de veiligheid van het publiek, vjinneer het land in een oorlog gewikkeld zou worden. „Wat wij van u vragen" „Wat wij van u, die reeds vrijwilliger zijt, maar nog niet actief deelneemt, vragen" aldus vervolgde Chamberlain, „is, dat gij een dezer vormen van dienst kiest en zon der verwijl met de oefening begimit". De minister zeide er den nadruk op te willen leggen, dat de regeering oproept, tot vrijwilligen dienst. „Er zijn er" aldus zeide hij - „die van meening zijn, dat ge dwongen dienst veel doelmatiger zou zijn. Maar dwang is niet in overeen stemming met het democratische stelsel, waaronder wij leven, of met de vrijheid, naar welker behoud wij altijd gestreefd hebben. Wij vertrou wen dat wij alle vrijwilligers, die wij wenschen zullen krijgen zonder dat wij onze toevlucht tot diwaing ne men. Velen van u hebben gevraagd, hoe zij in nezen tijd konden helpen. Ik geloof, dat de meesten de behoefte gevoelen het land een offer te brengen of een dienst te bewijzen. Onze voorstellen geven u daartoe de gele! genheid. Het staat thans aan u de wereld te toonen waartoe een vrij volk bereid is bi] de verdediging van zijn vrijheden en zijn idealen. Ik ben er stellig van overtuigd, dat gi.1 op mijn oproep het antwoord zult geven dat Ik vraag."

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1