Agenda Met HL Ms» „Sumatra" naar de Middellandsche Zee Het drukwerk drukkerij De Boer Zeeziekte maakt vindingrijk Waar de zee zingt. Dinsdag 24 Tanuari 1939 Tweede Blad Madinieiuudi De „Straat" vertoont zich vriendelijk rv~ -A- dus: Binnenkomst H. Ms. Jan v. Brakel Speeltuinvereeniging De Avro-bridge drive wederom een succes Wij bouwen.. Welke kant gaat Duitschland op? Vanaf MORGEN geopend vanaf 'smorgens 10 uur AU GASTRONOME (Van een specialen medewerker.) Niet bijster groot was de belangstelling van de zijde van onze Nieuwediepers, toen wij Woensdag 11 Januari onze voorjaarsreis naar de Middellandsche Zee aanvingen. Staat dit echip ook bij U al in een ongunstig blaadje, of waren het de sneeuw- en regenvlagen, die U thuis hielden? Misschien worden er den laatsten tijd zooveel reizen gemaakt, dat de aardigheid tot kijken bij het vertrek er af gaat. Hoe het ook zij, slechts een handjevol belangstellenden vertoonde zich aan de Buin tenhaven, toen de bekende sleepbooten ons naar buiten sleepten en wij hiermede onze voorjaarsreis aanvaardden. Een teleurstelling bij het begin. Voor ons zelf was de reis even een teleur stelling, want was er aanvankelijk niet ge fluisterd: Istamboel en Venetië. Deze plaatsen zouden we echter niet te zien krijgen, want op het allerlaatste moment werd het reis programma nog veranderd en zullen onze be zoeken meer nabij gelegen havens gelden. Er zal toch nog wel genoeg te zien zijn. En al moge het voor vele ouderen oude kost zijn, het grootste percentage der aan boord aanwezigen maakt zijn eerste zeereis en is voor hen zeker alles nog nieuw, ja zelfs heel nieuw. Grappenmakers aan boord. Zelfs het gewone scheepsleven is voor hen nog met vele voetangels en klemmen. Wij herinneren ons den oolijkerd, die een der eerste dagen zijn kastje liep te zoeken en het hopelooze daarvan inziende vriendelijk verzocht om alvast maar „theewater" te mogen meenemen, daar hij met dit kastjes experiment voorloopig nog wel niet gereed zou zijn. Welke grappenmaker een jonge sto ker wegstuurde om de kachel in de „lunch room" aan te maken is ons niet bekend, wel het verontwaardigde gezicht van het slacht offer. Maar dit zijn grappen, die alleen de eerste dagen gelukken, en die gelukkig door een ieder goedsmoeds worden opgevat en zelfs ondergaan. Wacht maar eens een paar dagen, weg is alle onhandigheid en onkunde, dan staan ze hun mannetje en dat hoort ook zoo. Na een grauwe nacht... de eerste sensatie. Met een 12 mijlsvaart vervolgt het schip zijn weg en na een mieserige nacht breekt reeds den volgenden ochtend een stralende dag aan, wat een verandering nu reeds met den dag van gisteren, de Engelsche krijt rotsen liggen zich in het zonnetje te koeste ren en het is alsof in een nacht de winter in zomer is omgetooverd; onder deze omstan digheden worden de'eerste oefeningen gehou den. langzaam alles opbouwend, steeds maar verder en verder oefenend. Op den achtermiddag komt de eerste sensatie, een Engelsch vliegtuigmoeder schip komt in het zicht, en zoowaar er gaan vliegtuigen de lucht in. Twaalf stuks totaal, aardiger moment tot pas- seeren hadden we moeilijk kunnen uit zoeken. De zeelucht werkt vermoeiend en als het weer vier uur is geworden, strekt ieder zich behagelijk uit. Toch geven de binnenkomende weerberichten een iets minder aangenaam aspect, en langzaamaan beginnen we te dei nen. We verlaten Engelands zuidkust en beginnen de oversteek naar Quessant, dat we op de H. W. passeeren en dan komt de be ruchte Golf. Wees eens gezellig. Ook aan de radio merken we, dat we ver der van huis komen, de Hollandsche zenders worden minder krachtig, langzaam zwakken ze af, hoelang zullen we hen nog hooren? Wel hooren we hun weerbericht: Een depres sie N.W. van Portugal. „Wees eens gezellig", is de eenige commentaar die er op volgt, het blijkt echter maar al te waar te zijn. Maar als wij die depressie gehad hebben, dan heb ben jullie hem nog te goed. Ondertusschen beginnen wij haar nadering ook te merken, langzaam betrekt de lucht, langzaam nemen wind en zee toe en daar- moet een aanbeveling en een introductie voor Uw zaak zijn Laat bet daarom vervaardigen in een bedrijf dat technisch „bij is mede de stamp- en slingerbeweging van het schip. Zeezieken? Nu ja, daar moeten we toch allemaal eens doorheen. Bij sommigen werkt deze ziekte zelfs ingenieus, want wie zoekt nu een zeezieke in de zeilkooi van den schipper, en toch lag hij daar, ctil en naar; zeker niet beseffend, dat intusschen zijn ver dwijnen was bemerkt en het halve schip hem liep te zoeken, totdat het de schipper zelf was, die hem „zachtjes" te voorschijn tooverde, hij kende blijkbaar zijn pap penheimers reeds. Uit den aard is met zoo veel jong volk aan boord oppassen de bood schap, ze liggen maar al te gauw buiten de „blommen". We kunnen verzekeren, dat de eerste dagen, die nu komen bij uitstek ge schikt zijn om zeebeenen te krijgen. De Bilt had voor de zooveelste maal weer gelijk gekregen. Van land zien we al deze dagen niets, zorgvuldig werd het door regen schermen verborgen, totdat we Zondagmid dag kaap St. Vincent op korten afstand pas seeren en gelijk daarmee ons eerste saluut afgeven voor een een commandovlag voerend Engelsch oorlogsschip. De „jagers van van Dam" klonken door het schip en de saluut- batterij deed zijn plicht. De Straat Maandagochtend. We passeeren de Straat en het is of we met een tooverslag in een andere wereld komen. De Middellandsche Zee toont zich op haar mooist, haast is het niet te gelooven, dat we nog slechts drie dagen geleden in de kou zaten, een mooiere ont vangst hadden we moeilijk kunnen verwach ten. We missen het trouw convooieerende Hollandsche oorlogsschip in de Straat, alleen een Franco-trawler herinnert ons aan het tooneel van een verbitterden strijd, die niet zoo heel ver van ons wordt gevoerd. Voor het eerst hooren we bij het dekspoe- len fluiten: kousen en schoenen uit, de jek kers zijn bereids beneden gebleven. Straks na vastwerken zullen de noodige wel op de bak verschijnen, zouden er dezen keer veel har monicavirtuozen tusschen zijn, of durven ze nog niet best? Morgen. Oran. Wel zagen we vannacht al vele lichten aan de kust, maar dezen zullen we eerst nog gebruiken voor de dagelijksche batterij excercitie en last not least voor schoonschip, daar mag natuurlijk morgen bij aankomst niets aan ontbreken, en dat zal wel in orde komen. Nu reeds hangt er een zeeplucht over het geheele schip. Oran! de zetel van het vreemdelingen legioen, waar we allen reeds zooveel van ge hoord en gelezen hebben, zouden al die ver halen waar zijn? Iets geheimzinnigs hangt er over deze stad. Wanneer iemand het woord Oran zegt, krijgt zijn blik iets afwezigs, alsof zijn gedachten dwalen naar de zand woestijn en alsof hij in gedachten bloedige gevechten ziet tusschen de Mooren en de legionairs. Oran! Morgen zien we het, morgen weten we misschien het ware. Morgen. Oran. Hr. Ms. „Jan van Brakel" wordt heden middag 2 uur in de haven verwacht. Afd. „Centrum". Zaterdag 28 Jan. a.s. houdt bovengenoemde afd. haar propaganda-feestavond in „Musis Sacrum". Wie van specifiek goed kinderwerk houdt, van fijnen kinderzang wil genieten en leuke tooneelflitsen van de kinderen wil zien, houdé dezen avond eens vrij. Aanvang precies 8 uur. 's Middags om 2 uur is er een middag voor de kinderen, toonee^, zang en poppenkast. Kaarten hiervoor verkrijgbaar iederen avond in het Clubhuis, Hoogstraat, en bij de uitvoe ringen aan de zaal. Zie voor prijzen de adver tentie in dit blad. OVERGEBRACHT. Iemand, voor wien een bevel tot arrestatie was ingekomen, is aangehouden en voor het ondergaan van 1 maand en 14 dagen gevan genisstraf naar Alkmaar overgebracht. HARTELIJKE ONTVANGST VAN GRAAF CIANO IN JOEGO-SLAVIE. De Italiaansche Minister van Buitenlandsche Zaken werd bij zijn bezoek in Joego-Slavië door de bevolking met groote hartelijkheid begroet. Bovenstaande foto werd in de Joegoslavische stad Beli Monastir gemaakt. Een jong meisje tooit hier den Italiaanschen Minister naar oud gebruik met een kostbare zijden sjerp. Spannende wedstrijd in Casino. Voor de tweede maal is de A.V.R.O. in Den Helder geweest om van de Heldersche luister vinken evenzoovele bridge-vinken te maken. Nu was voor dit laatste niet zoo heel veel noo- dig, want het is bekend, dat hier ter stede veel en in het algemeen ook goed gebridged wordt. De A.V.R.O.-drive, welke gisteravond in een door een gordijn afgeschoten gedeelte van Casino's groote zaal plaats vond, was daar een weerspiegeling van, want een kleine honderd dames en heeren gaven! elkaar, ver deeld over drie groepen in alle vreedzaamheid, maar toch fel en met zeer scherp geslepen wapenen, partij. Desondanks was het een ge moedelijk gezelschap, dat daar bijeen was, ge huld in sigaren- en sigarettenrook en geflan keerd door de bekende bijzettafeltjes met ver- frisschingen van allerlei schakeering, van den borrel tot de perl toe. Zooals hij ook in de drive van verleden jaar prettig en kundig geleid had, zoo deed hij dat ook thans, de heer Giltjes, rustig en daar door vertrouwen schenkend bij de deelnemers, die zich bij geschillen gaarne aan zijn uit spraak onderwierpen. Waren er dan geschillen, zal men vragen. Och, bij elke drive komt het wel voor, dat de speler op een gegeven mo ment met 7 kaarten in de hand zit en dan, om juist als hij van meening is, dat het con tract gehaald zal worden, te ontdekken, dat de tegenpartij nog maar 5 kaarten over heeft. Evenals het gebeuren kan, dat Noord rustig en lustig zit te bieden met de kaarten, welke voor Zuid bestemd zijn. Maar voor dergelijke vergissinkjes had de heer Giltjes de juiste remedie, gebaseerd op recht en billijkheid, zoo dat er niemand was, die er spijt van had, aan deze drive te hebben deelgenomen. Een an dere vraag is, waarom bemoeit een omroep- vereeniging zich met bridgen en wat nog wonderlijker is, waarom organiseert zij zelfs drives? Het antwoord is eenvoudig: propa ganda. Aan de drives mogen n.1. ook niet- A.V.R.O.-leden deelnemen. En de deelnemers, die wèl A.V.R.O.-leden zijn, hebben b.v. nog geen abonnement op de Radio-bode, begrijpt U wel. En nu wordt er voor, tijdens en na de drive geen woord gesproken over de mérites van de A.V.R.O. of van derzelver officieel orgaan, maar in den loop van het jaar kunnen de deelnemers toch wel een vertegenwoordiger aan de deur tegemoet zien. Hetgeen eigenlijk gewoon is, maarje moet er maar op komen. Enfin, er zijn al bridgende ongeveer 5 uren in de best denkbare stemming verstreken en toen moest de uitslag bepaald worden. En dat ALGEMEENE BEGRAFENISVEREENIGING „DEN HELDER" Goedgek. bij Kon. besluit 27 Juli 1934 No. 31 Uitvoerder: J. C. HUBER, Hoogstraat 41 - Tel. 614 Wij bouwen aan Huizen Wij bouwen aan Muren Wij bouwen aan Banken Wij bouwen aan Schuren Wij bouwen aan Auto's Wij bouwen aan Motors Wij bouwen aan Bruggen Wij bouwen aan Tractors Wij bouwen aan Straten Wij bouwen aan Water Wij bouwen aan Grachten Wij bouwen aan Later! Wij bouwen aan Silo's Wij bouwen aan Kranen Wij bouwen aan Schepen Wij bouwen aan Lanen. Maar bij al dat gebouw, wordt één ding vergeten, Wat bouwen wij weinig aan het bouwsel „geweten"! Wi-jo. ging lekker vlot, zoodat de dames en heeren geen al te groote concessie aan hun nachtrust behoefden te doen. Acht gelukkigen waren er, die met een prijs naar huis gingen, terwijl van groep A en B (7 ronden) zij die 21 en min der en van groep C (8 ronden), die 24 punten en minder matchpunten behaalden het recht verwierven om in de demi-finale, welke t.z.t. in Alkmaar gehouden zal worden, uit te ko men. U wist natuurlijk reeds, dat deze drive slechts een onderdeel is van de voorwedstrijden van het tournooi, dat de Bridge-kampioenen 1939 van de A.V.R.O. zal moeten opleveren Hier is de uitslag: Groep A. Schagen NZ le prijs: Heeren C. v. Barne- veld, H. van Hattem, 15 matchpunten. Den Helder NZ 2e prijs: mevr. L. E. Kwast v. d. Wal, de heer G. D. Kwast, 16% matchptn. Wieringen. OW le pr.: heer De Herder, mevr. Beeker 22% matchptn. Stompetoren/Alkmaar. OW 2e pr.: heeren H. Heringa en P. Buurs, 23 matchptn. Groep B. Julianadorp. NZ le pr.: heeren C. W. de Graaf en D. J. de Graaf, 14% matchptn. Breezand. NZ 2e pr.: heeren G. Preyde en H. Ruysenaars, 19% matchptn. Julianadorp. OW le pr.: heeren D. de Graaf en C. Bregman, 21% matchptn. Den Helder. OW 2e. pr.: heeren A. v. Gelder en L. D. de Snayer, 25% matchptn. Groep C. Den Helder. NZ le pr.: heeren C. L. Tim- mersmans en J. N. Kuitems, 29 matchsptn. Den Helder. NZ 2e pr.: heer H. Burgers en mevr. C. Winter, 30% matchptn. Den Helder. OW le pr.: heeren H. Heuve- link en H. Henning, 23 matchptn. Den Helder. OW 2e pr.heeren W. v. Immer zeel en A. Leenhouwers, 25% matchptn. Langzaam komt de nacht... Uit het oosten sluipt het donker naderbij, heel schuchter nog. De golven komen, breken op de bazaltblokken van den dijk en tus schen de steenblokken door loopt het water terug op zijn weg. Altijd rollen nieuwe gol ven aan en breken met eeuwig-durende muziek. Achter de hulzen en havengebouwen prie men masten van oorlogsschepen in de lucht. De bel op een der schepen slaat twee glazen (negen uur). De zon neemt afscheid. Een breed lint van veelkleurige schaapwolkjes omspant den westelijken hemel. Daar achter zinkt de zon weg, steeds verder. Als het laatste stukje van de roode schijf is wegge doken, schieten nog enkele stralen omhoog en kleuren de samentrekkende wolken met indigo en goud. Van het Wachtschip klinkt hoorngeschal: het teeken dat de zon onder is. Vlaggenpa- rade! Van alle schepen wordt de trompet ge stoken; iedere marineman staat salueerend in de houding. Langzaam zakt de Nederland- sche driekleur, om morgen bij zonsopgang weer geheschen te worden. Boven het water fladderen enkele sterns, laten zich, de vleugels tegen het lichaam ge drukt, als een steen op het water vallen en verdwijnen soms geheel in de golven, om kort daarna weer op te wiekelen met een vischje in den snavel. Als slapende monsters liggen de oorlogs schepen langs de steigers. De wind, die de slikken aan den overkant heeft droogge- waaid, speelt met de donkere netten, die te drogen hangen in de masten der tegen elkaar schurende botters, waarop enkele blauwge- truide visschers hun eeuwige gesprekken voeren. Soms tegen den krachtigen wind om- hoogwiekelend en dan weer met razende vaart over de schepen scherend, doen meeu wen hun spel. Voor de schepen loopen wachten heen en weer: geweer met bajonet op den schouder. Een officier gaat aan boord, de wacht pre senteert het geweer, het bootsmansfluitje snerpt. Groote troepen spreeuwen vliegen aan, val len in de boomen voor het Paleis en zoeken met veel kabaal een slaapplaats. Enkele late botters draaien om het Wier- hoofd, waar het groene licht al brandt, de haven in. De vuurtoren werpt zijn lange lichtbundels over zee en land. Ook de licht toren van het eiland aan den overkant knip pert en wenkt. Boven den horizon, ver achter de verrader lijke zandplaten, waar de mast van een ge zonken schip waarschuwend omhoog wijst, hangen lange rookslierten van passeerende schepen. Ships that pass in the night... De lijnen van het beroemde vogeleiland Texel aan den overkant verwazigen. Flauw zien we nog de omtrekken van het pittoreske kerk torentje van het dorp Den Hoorn en de don kere hangars van het vliegkamp De Mok. Als een eenzamen waker ligt Onrust aan den ingang van het Marsdiep. Onzichtbaar, maar toch zeker verplaatst de heuvel zich naar het eiland. Tegen den dijk opgetrokken rust een serie groote bruingeteerde vletten, die bijna geen dienst meer doen. Boven aan den dijk, bij het huisje van den weerkundigen dienst onder den betonnen windwijzer groepen visschers te zamen. Daar zijn jonge kerels, maar ook veteranen met verweerde gelaatstrekken en karakteristieke puntbaardjes. Makkers van Tabbie en Jaap Been en de Scharredroger... Vele menschen hebben ze gered uit den greep der kokende golven, als in November de Noordwester raasde en een bark op de gronden joeg. Een paar weken geleden nog was er op een der zandplaten een Noorsche houtboot vastge- loopen. De oude zeeridders lieten vlug hun Vletten van de steenglooiing glijden, tjomp- ten in de booten en de knoestige handen grepen naar de riemen... Misschien was er hulp noodig en den volgenden morgen, met hoog water, werkte het schip zichzelf vlot en verdween full speed achter de kim. Nu zijn ze weer op de oude plaats bijeen en kauwen en turen. Sommigen loopen voortdu rend heen en weer, de handen in de zakken, altijd hetzelfde eindje in vervelend en geest- doodend nietsdoen. Het carillon van het Zeeheldenmonument speelt haar uurwijsje. Langzaam komt de nacht over de zingende zee en het luisterende land. „De Toelast" heeft reeds lange jare Prima bier en lekkere klare De vrees, dat het voorjaar onaangename verrassingen zou brengen en nieuwe span ning in de Europeesche diplomatieke wereld, schijnt bewaarheid te worden. Eén van die voorteekenen van die onaangename dingen op het internationale programma is het aftreden van den Duitschen rijksbank presi dent, Dr. Schacht. Men ziet dit aftreden terecht als een winnen van invloed van Goe- ring en zijn mannen. Schacht was rem voor de al te dwaze stappen van de extreme elementen in de Duitsche regeering. Hij was de waarschuwende vinger voor de steeds dreigender nadering van den financieelen ondergang. De steeds stijgende uitgaven voor de bewapening brengen Duitschland finan cieel aan den rand van den afgrond. Om dit te verhinderen heeft Schacht al langen tüd gewaarschuwd. Hg heeft ernstig aangedron gen op beperking van de bewapening en op belastingverhooging. Van geen van tweeën wil Hitier weten. HÜ wordt daarin natuurlijk sterk ge steund door Goering. Bewapening is op het oogenblik het voornaamste voor Duitschland. Het maakt het Derde Rijk sterk tegenover zjjn eventueelen tegen standers en geeft aan honderdduizenden werk. Voor hoelang? En belastingver hooging zou Hitier weinig populair ma ken in Duitschland, waar de belastingen toch al zoo'n zwaren druk op de bevol king leggen. In welke richting zal Duitschland nu gaan? Dat het financieel verkeerd gaat in het Derde Rijk, daarvan is ieder overtuigd. Zal dat a.s. financieele bankroet de regeering nu matigen of zal het nog dreigender optreden en door nieuwe successen de oogen van den toestand in het binnenland afwenden Men verwacht algemeen het laatste. Duitschland is reeds tever weg op den weg naar beneden, om nog stil te kunnen staan of terug te gaan. En zooals de historie van de laatste jaren geleerd heeft, zijn er dan gewaagde experimenten noodig om de aandacht van de massa cp te eischen, zoodat men zich niet bezig kan houden met den innerlijken toe stand van het rijk. In die richting wjjst ook de toon van Goeb- bels aan het adres van Amerika. Op natio- naal-socialistische wijze, dat is scherp van zegging en dik van groote woorden, verwijt Goebbels de Amerikaansche pers, dat zij zoo lang als het Derde Rijk bestaat, Amerika het met spot en hoon overladen heeft. En natuur lijk zijn het de Joden, die daarvan de eerste en voornaamste oorzaak zijn. Duitschland verv lgt Juda tot over de grenzen van Eu ropa. Het internationale Jodendom is de zondebok voor alle ongerechtigheid. De toon tegen Amerika is scherp. Verstan dig is het niet van de Duitsche minister voor de propaganda. We hebben er eerder op ge wezen, dat Duitschland tenslotte niet buiten Amerika kan en de sympathie van het machtige rijk aan den anderen kant van den Oceaan zal het zeker niet winnen door een dergelijkén toon aan te slaan. Dit alles geeft te denken en versterkt de meening, dat Duitschland zich in de komende maanden niet zal matigen, maar dat het zal zoeken naar nieuwe „successen", waarmee het volk te vreden moet worden gesteld en verzoend moet worden met de ontzaglijke bedragen voor de bewapening. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Haar tweede vader" en „Altijd die vrouw". Rialto, Spoorstraat half 8: „Sneeuwwitje". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Sonata" en „De vrouw des huizes". Heden: Casino 8.15, „Wiener Sangerknaben", Woensdag 25 Januari. Casino, 8.30, 3e Ab. voorstelling „Jean", ge zelschap ,,'t Masker". Chr. Mil. .Tehuis, 8 u.Ds. Veenhuizen over: „Soerabaia". Vakschool voor Meisjes, 7.30 uur: Lezing over: „De psychologie van een schoolklas". Donderdag 26 Januari. Zeevaartschool, 8 uur: Dr. Pinkhof over: „Micro-klimatologie". Kegelhuis, 8.30 uur: Mij. Nijverheid en Han del. Dr. Otten over: Credietverleening door den Middenstand. Zaterdag 28 Januari. Casino 8.15, Uitvoering „Pro Patria". Musis Sacrum, 8 uur: Speeltuinver. Afdeeling „Centrum". 5 Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder 755.2 Temperatuur lucht 5.4 Wind: richting N.N.W., kracht 5 Licht op 5.02

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5