dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Barcelona's val Italië begrijpt de 11 Kerk niet 30 Januari de Duitsche Rijksdag bijeen Steden in Chili verwnest Italiaansche troepen naar de Fransche grens een kwestie van uren Viermogendheden- confereotie na Barcelonas val? Pressie op Frankrijk DONDER DA G Frankrijk moet op ver- rassingen zijn voorbereid Schip met 31 koppen vergaan Morgen spreekt de Koningin voor de radio Een rede van Hitier De aarde beefde.*.. Dit nummer bevat 8 pagina's U^EERBERICHT DE BILT SEINT Initiatief van Mussolini te verwachten De eerste groep reservisten vertrekt per 1 Februari HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Uitg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 26 JANUARI 1939 67e JAARG. No. 8526 STAD GEHEEL OMSINGELD. - DUIZENDEN VLUCHTELIN GEN NAAR FRANKRIJK. NA ONTZETTENDE ONTBE RINGEN EINDELIJK VEILIG. Nog is Barcelona niet gevallen, maar algemeen wordt verondersteld dat de overgave nog slechts een kwestie van enkele dagen, wellicht zelis van enkele uren zal zijn. De druk der rechtsche troepen neemt steeds toe. Reeds is Solsona. een belangrijke stad halverwege Barcelona en de Fransche grens bezet. Het is in Barcelona nog rustig, maar de toe stand wordt slechter. De radiover binding met de stad is nog niet ver broken. In Madrid is de staat van oorlog afgekondigd. Ons kaartje geeft de situatie van gisteren. De voorsteden zijn cursief op de kaart aan gegeven. De zwarte pijltjes geven de op- marschrichting weer der Nationalen naar Barcelona. De plaatsen op de kaart aangegeven ge legen aan de Rio Liobregat en langs den spoorweg zijn nu in het bezit der rechtschen gekomen. De Franco colonnes ten Zuiden van Barcelona zouden Bordeta en Sans reeds genaderd zijn. In het Noorden wordt de stad ernstig bedreigd door de naderende gemotoriseerde troepen, welke de omsingeling via Rubi, Sangucat, Sardanyola en Ripollet voltooien, om zoodoende de stad in te sluiten. Verder geeft de kaart weer, de hoofdwe gen, spoorwegen, lokaalspoor en de voor naamste plaatsen welke in het omsinge- lingsgebied liggen gemeten in een straal .van 10 K.M. Franco belooft vergiffenis. Franco heeft een radiobericht laten ver spreiden waarin hij „den bedrogen Catala nen" vergiffenis belooft. Echter de overwon nenen hebben geleerd dergelijke beloften niet geheel serieus te nemen. Er zijn overigens van weerskanten daarvoor te veel tegen strijdigheden geweest. Vrees toch te moeten sterven is dan ook wel een der oorzaken va.n de hardnekkige verdediging door de link- schen. Ze hebben niets meer te verliezen... De laatste trein. De laatste trein uit Bar.celona die het tra ject tot de Fransche grens heeft kunnen af leggen, is gisteren te Portbou aangekomen met ruim tweehonderd gevluchte vrouwen en kinderen. De meeste vluchtelingen hadden in twee dagen niets te eten gehad. Een tweede trein heeft gistermorgen om vier uur geiracht uit Barcelona te vertrekken, doch de spoorlijn werd zoo zwaar gebombardeerd, dat hij moest terugkeeren. Terwijl de vluch telingen nog te Portbou waren, vlo gen rechtsche vliegtuigen over de stad. Uit luchtafweergeschut werd op hen gevuurd. De zenuwen van de vluchtelingen zijn geschokt door den honger en de spanning. Toen de vliegtuigen naderden, vlucht'ten zij, om beschutting te zoeken, in een donkeren tunnel. De toestellen vlogen langs de grens op een hoogte van 10.000 voet, gadegeslagen door leden van de internationale commissie voor de evacuatie van buitenlandsche vrij willigers, die wachten op de aankomst van ongeveervijfhonderd Amerikaansche en Ca- nadeesche vrijwilligers. Dit zijn ongeveer de laatste die nog gerepatrieerd moesten wor den Franco's voedseltreinen staan gereed. Uit Burgos wordt gemeld, dat reeds een maand geleden alle voorzieningen zijn ge troffen in geval Barcelona veroverd zal zijn. De arbeiders zullen hun posten weer moe ten innemen, duizenden vrachtwagens met levensmiddelen bevinden zich in de nabij heid der stad. De politiedienst zal waargenomen worden door groepen Guardia Civil Een zeer strenge controle zal worden ingesteld, om te belet ten, dat een stroom van vluchtelingen, die verdeeld is over de verschillende provin cies van het rechtsche Spanje, naar Barce lona zal komen. Britsche de stad. ambassadeur verlaat Te Londen wordt vernomen, dat de Brit sche gezant en de rest van het personeel der ambassade te Barcelona gistermiddag te Caldetas aan boord zijn gegaan van den kruiser Devonshire. Groot Brittannië heeft de verzekering ont vangen dat geen wraak zal worden uitgeoe fend. Geheime vergadering van het In ternationaal Vakverbond. In de gisteren gepubliceerde resolutie, wel ke in de te Londen gehouden geheime bijeen komst van vertegenwoordigers van het In ternationale Vakverbond en de socialistische Arbeiders-Internationale is aangenomen, wordt geëischt, dat de FranschSpaansche grens voor den uitvoer van wapens wordt opengesteld en dat aan de Spaansche regee ring weer het wettige recht wordt gegeven om wapens te 'toopen. Diepen weerslag op den interna tionalen toestand! De val van Barcelona, aldus de Temps. zal diepen weerslag hebben or> den interna tionalen toestand, waarvoor Europa sinds lang gesteld is en die snel moet worden op gehelderd, wanneer men deiningen en kram pen wil vermijden, die niet minder gevaar lijk zouden zijn voor den vrede dan die van September j.1. Men zal zich rekenschap kunnen geven van de mate waarin 't fascistische Italië, bereid is cle door Mussolini tegenover Chamborlain aan vaarde verplichtingen na te-komen en niet te streven naar territoriale, politieke of eco nomische voo^-deelen in Spanje. Op dat oogenblik zal de kwestie gesteld worden van de handhaving van den „status quo" in het westen van de Middellandsche Zee, zooals die gestipuleerd is in het BritschItaliaan- sche accoord van 16 April. Een handhaving met het oog waarop Frankrijk en Engeland alle voorzorgmaat regelen zullen -moeten nemen, die dienstig zijn om het hoofd te bieden aan mogelijke verrassingen. Alarmeerende berichten van een Engelschen kustwacht. Lloyds te Londen heeft een bericht van de kustwacht te Saintives in Cornwall ontvan gen, waarin gezegd wordt, dat een reddings boei met den naam „s.s. Wilston Glasgow'' gevonden is. Ook is het lijk van een man opgehaald. Zes mijl ten westen van Sainti ves werd een aan den grond geloopen schip gezien, terwijl lijken dn de nabijheid dreven. Op grond van deze berichten vreest men. dat de „Wilston" met de geheele bemanning bestaande uit 31 koppen, in den laatsten storm is vergaan. Over de moreele herbewapening. Naar gisteravond per radio werd me degedeeld, zal H. M. de Koningin op Vrijdag, 27 Januari, om 12.45 uur voor de radio spreken, met als onder werp: „Onze taak in deze dagen, in verband met de moreele en geestelij ke herbewapening". Gezien het groote nationale belang van deze rede, worden door den burgemeester van Yerseke maatregelen getroffen, opdat ieder in deze gemeente, door middel van luidsprekers in de gelegenheid wordt gesteld, daar naar te luisteren. „De roomsche sympathie jegens de Joden zal slechte gevolgen voor de kerk hebben". In het Sportpaleis te Berlijn heeft de Ita liaansche minister van Staat, Farinacci een rede gehouden, in aanwezigheid onder meer van talrijke vooraanstaande personen der nationaal-socialistische partij, van burgerlij ke en militaire autoriteiten en van den Italiaanschen ambassadeur. Farinacci zeide, dat het Italiaansche ras senvraagstuk reeds in 1919 door Mussolini is omlijnd. Wat de Italianen tot dusverre niet hebben kunnen begrijpen, is de hou ding der Roomsch-Kalholieke Kerk, die juist kan wijzen op een lange' traditie in de on verbiddelijke vervolging van het Jodendom. De vraag rijst, hoe het den Joden gelukt is, hooge prelatenvte verstrikken. Tegen woordig heeft de kerk meer sympathie voor de staten, die den Joden vriendelijk gezind zijn. als voor de fascisten, die in school en volk de moraal en in den staat de orde weergehracht hebben. Door deze onbegrij pelijke houding worden de fascistische ka tholieken pijnlijk getroffen. Wij, aldus Farinacci, zijn er van overtuigd, dat dit politieke stand punt slechte gevolgen voor de kerk zal hebben. De godsdienst mag niet meer met de politiek verwisseld wor den. Van den kansel moet het Evan gelie gepredikt worden, al het an dere beteekent misbruik. Oude vrienden De spueker ging daarna op de Duitsch-Ita- liaansche vriendschap in en zeide, dat die niet pas na de economische blokkade tij dens den Abessijnschen veldtocht ontstaan is. Het gemeenschappelijke doel van Duitschland en Italië is d.e verdediging van de Europeesche beschaving tegen het commn nistische gevaar. De samenwerking tus schen beide Staten verbindt het Italiaan sche volk met he Duische, nie slechts op diplomatiek, maar ook op elk ander gebied opdat in het hart van Europa een eenheid ontstaat en een rechtvaardiger en schoonere Europeesche beschaving geschapen wordt. VOOR HET EERST EEN AF VAARDIGING UIT HET GE ANNEXEERDE GEBIED. Van semi-officieele zijde wordt ons uit Berlijn medegedeeld, dat de Rijksdag voor Maandag 30 Januari des avonds om acht uur. is bijeen geroepen. Het betreft hier de constitueerende zitting na de verkiezingen van 10 April 1938. Voor de eerste maal zul len de afgevaardigden uit den Oost mark en uit den Sudetengouw aan wezig zijn. Op de agenda staat o.m. een rede voering van Hitier, welke om half negen zal aanvangen. Naar schatting vijftienduizend dooden. Chili is door een aardbeving, wel ke in den nacht van Dinsdag op Woensdag plaats greep, zwaar ge teisterd. Officieuze schattingen doen vree zen. dal bij de aardbeving in geheel Chili meer dan 15.000 salchtoffers le betreuren zullen zijn. De Britsche ambassade heeft de Chileensche regeering de diensten aangeboden der kruisers „Exeter" en ,,A|ax' De halve stad Concepcion is vernield. Volgens berichten van uitgezonden vlieg tuigen, is Chillan, de hoofdstad der provin cie Nuble, verwoest. Ook in Los Angelos vielen tal van slacht offers. Bruggen en spoorlijnen ver nield. Talrijke bruggen en spoorlijnen zijn ver nield. zoodat hulptreinen het centrum van de aardbeving niet kunnen bereiken. Het ministerie is bijeengekomen om over het organiseeren van een hulpactie te beraad slagen. Verwachting: Stormachtige, tij delijk afnemende wind, aan vankelijk Oost tot Zuid, la ter ruimend naar W. of N. W., meest betrokken met re gen of natte sneeuw, weinig verandering in temperatuur. De correspondent van de „Daily Mail" te Rome meldt aan zijn blad: „Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Mussolini, direct na den vat van Bar celona, een conferentie-van-vier zou willen bijeenroepen. Hij zou wenschen, dat vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië de volgende drie punten inzake Span je zouden bespreken: 1. Spanje te sparen voor verder bloedvergieten. 2. De positie van het Spaansche volk te bepalen, in overeenstem ming met Duitschland en Italië die Franco hebben geholpen. 3. Te bewerken, dat de vier mo gendheden zich verplichten de we derinstelling te verhinderen van een regeering der Communisten of van het volksfront in Catalonië of bij Madrid. EEN NATIONALE DEMONSTRATIE. Van N.V.V. en S.D.A.P. Door de besturen van N.V.V. en S.D.A.P. is, naar het Vk. meldt, besloten op 10 April (2den Paaschdag) een groote nationa le demonstratie in Den Haag te organisee ren, welke gericht is op het doen treffen van regecrings-maat regel en ter bestrijding van de werkloosheid. Rome publiceert een officieel com muniqué van den volgenden inhoud: „Met ingang van 1 Februari a-s. zullen herhalingsoefeningen worden gehouden van lichting 1901 het geboortejaar De eerste groep welke onder de wapenen komt, zal 60.000 man sterk zijn". Het onder de wapenen roepen van voor- loopig 60.000 man van de lichting 1901 komt niet geheel onverwacht. (Zooals men weet, zou deze lichting in Nederland de lichting- 1921 worden genoemd Red.) Reeds gedu rende eenige dagen werden geregeld per briefkaart dienstplichtigen opgeroepen, die in het genot waren van groot verlof. Het ging dan voor zoover wij dat kunnen na gaan steeds om specialisten, vooral voor de mechanische wapenen. Een „eerste" quotum... Het bericht zelf, waarin de gedeeltelijke mobilisatie der lichting 1901 wordt bekend gemaakt, wijst er op, aldus het Hsb. op, dat binnenkort nog verdere oproepingen zullen volgen; immers er staat duidelijk: „een eer ste quotum van 60.000 man". De lichting 1901, die tot de alleroudsten behoort, zal naar schatting in het geheel niet meer dan 100.000 strijdbare mannon kunnen leveren. Als doel van dezen oproep worden herha lingsocfeninge'n genoemd, doch het feit zelf, dat de nieuwe nota van de „Informazione Diplomatica" met een zeer dreigenden zin besluit, laat over het werkelijke doel van dezen maatregel geen twijfel; Deze zin luidt: „Indien er in de toekomst sprake zou zijn van inmenging op uitgebrei de schaal van de zijde der vrienden van Negrin, Italië zijn vrijheid van handelen zou hernemen". Deze 60.000 man zullen stellig naar de Fransche grens worden gestuurd om op alle eventualiteiten voorbe reid te zijn. Wel schijnt men een Fransch—Russische interventie in Katalonië niet meer te ver wachten, doch de toespelingen, welke in som mige Fransche bladen en zelfs in de „Temps" worden gemaakt ten aanzien van zekere waarborgen, die Frankrijk zich zou moeten verschaffen om zeker te zijn, dat Mussolini zijn woord zal houden en de Italiaansche le- gionaires zal terugroepen, zoodra de oorlog in Spanje is geëindigd, hebben hier een slech ten indruk gemaakt. Een agressieve daad van Fran sche zijde. Gayda schrijft daarover heden als volgt: „De eigenaardige geruchten, die in Frankrijk de ronde doen over waarborgen, die Frank rijk zich zou moeten verzekeren, kondigen o.a. een mogelijke bezetting van het eiland Minorca of van het een of andere punt in Spaansch—Marokko aan. Het is onnoodig te zeggen, dat een dergelijk Fransch voorne men, indien het ten uitvoer zou worden ge bracht, zou beteekenen: lo. Een agressieve daad van Fransche zij de. 2o. Een directe en openlijke interventie van Frankrijk in den Spaanschen burgeroor log ten aanzien waarvan Italië in overeen stemming met zijn openhartig gegeven waar schuwing niet onverschillig zou kunnen blij ven. 3o. Een nieuwe schending van den status quo in de Middellandsche Zee, weike de Middellandsche Zce-staten en daaronder in de eerste plaats Italië, nie' zonder reactie zouden kunnen aanvaarden. Het is dus duidelijk, dat het voor Frank rijk thans wel te laat zal zijn om met Mi norca te handelen, zooals de Italianen met Majorca hebben gedaan, we.k eiland zij trou wens nooit officieel hebben bezet. „Frankrijk niet onzijdig", Gayda weet verder te vertellen, dat de Fransche ministers niet de waarheid spre ken, wanneer zij zeggen, dat Frankrijk zich onzijdig houdt in het Spaansche geschil. Op ditzelfde oogenblik, zegt hij, wordt in de ha ven van Bordeaux uit het S.S. „Winnipeg" van de maatschappij „France Navigation" een lading wapentuig gelost, bestemd voor het linksche Spanje. Deze lading zou volgens Gayda 180 vlieg tuigmotoren en 60 volledige uit Rusland afkomstige vliegtuigen omvatten. Op 20 Ja nuari zou een deel van die lading op 60 vrachtauto's van Bordeaux naar de haven La Nouvelle zijn vervoerd, om vandaar naar het linksche Spanje te worden ge bracht. Een ander deel der lading werd per spoor naar dezelfde haven verzonden. Vrijdag a.s. zou het laatste gedeelte van de lading gelost cn verzonden worden. Hoe lang wacht Mussolini? Gayda voorspelt, dat wanneer Barcelona gevallen zal zijn, wat naar zijn meening elk oogenblik kan gebeuren, Franco zijn tegenstanders onmiddellijk verder zal ver volgen en geheel Katalonië zal bezetten. Daarna zal hij zich met alle beschikbare krachten tegen het zuiden keeren, waardoor het lot van Madrid en Valencia zou zijn bezegeld. Het is nu de vraag of Mussolini met zijn eischen aan Frankrijk zal wachten tot de oorlog werkelijk geheel is afgeloopem. zoo- als in de vorige nota der „Informazione Diplomatica' stond, of dat hij reeds sipoe- dig na het einde van de Katalaansche re publiek zijn stem zal verheffen. Er zijn wel aanwijzingen, dat de eischen betrekkelijk spoedig zullen worden gefor muleerd. De gedeeltelijke mobilisatie kan men b.v'. zeer wel interpreteeren als een middel om pressie op Frankrijk te oefenen

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1