Aspirin Arrondissement Rechtbank Alkmaar Schilderijen tentoonstelling ió fr&ieA dan de frelte e Zij, LO-cPidt namelijk tia-aü UuiqqzituuAd Texelsch nieuws Tweede nutsavond Een raadgeving voor allen: Zorg Aspirin in huis te hebben! Oosterend wint den strijd Nieuw reddingboothuis Groote pufaanvoer door kustvisschers KeA$c en Zending Sneller schip voor de Rott« Lloyd Oost Indië Dc sprong naar beneden, die leidde naar boven Van heden af wordt in het winkelpand, Spoorstraat 93, een tentoonstelling gehouden, welke de bekende collectie schilderijen bevat van den heer Koopman uit Bergen. Bij ons vluchtig bezoek werden wy door zeer veel schoons geboeid. Gezien echter de groote verscheidenheid is het ondoenlijk alle werken te bespreken. Wij vinden doeken van bekende schilders, zooals b.v. Cornelis de Bruin, welke een leerling van Breitner is, Bergman, v. Oort e. a. De bloemenschilderes Lucie Wittig Keyser heeft in haar „O.-I. kers" een wonder van kleur-harmonie bereikt, welke de beteekenis van deze bekende Larensche kunstenares wel uitstekend naar voren doet komen. Zooals we reeds zeiden, is het werk van een verschillend genre, zoodat men moeilijk een vergelijking kan maken, doch het heeft dit voor, dat waar de smaken van het publiek ook zeer different zijn, men spoediger iets zal vinden, dat men inderdaad gaarne zou willen bezitten. Even .willen wij nog stilstaan bij de P.ho- dodendrons van den bekenden Haarlemschen schilder J. Doeser, welke een prachtig coloriet bezit en wiens werk dan ook heihaaldelijk uiterst gunstig gerecenseerd wordt. We kun nen het niet nalaten de beschouwers van deze collectie er nog even op te wijzen, dat de werken van Pieter van Noort boeien door hun frischheid en dat zy in hun transparante toon een aandachtige beschouwing ten volle verdie nen. Deze schilder brengt bij voorkeur de tin telende Vecht-gezichten op het doek. We be sluiten met te zeggen, dat, wil men een goeden indruk krijgen van deze collectie, een rustige beschouwing van de geëxposeerde werken noodig is en dat het prettig is dat dit zonder eenig bezwaar geschieden kan. TWEE DAMESRIJWIELEN VERMIST. Bewoners van de Dahliastraat en de Fa- brieksgracht missen een damesrijwiel. DIE PORTIEKEN TOCH Dagelijks worden personen bekeurd, die zonder noodzaak of geldige redenen in portie ken vertoeven. Ondanks dat schijnt de schrik er nog niet erg in te komen. Men is echter gewaarschuwd. )Ua\in&(!i4Au&ten GEP. KAPT. TER ZEE TH. A. VAN HENGEL f In den ouderdom van 63 jaar is te Velp overleden gep. kapitein ter zee Th. A. van Hengel. De heer Van Hengel werd geboren te Boyo- lalie (residentie Soerakarta) op 27 October 1875. Op 1 September 1891 werd hij adelborst, waarna hij op 1 Augustus 1895 benoemd werd tot adelborst eerste klasse. Luitenant ter zee tweede klasse werd hy op 2 Augustus 1899, waarna op 1 November 1910 zijn bevordering tot luitenant ter zee eerste klasse volgde. Op 16 September 1919 werd hij benoemd tot kapitein-luitenant ter zee, op 3 Augustus 1923 tot kapitein ter zee. Op 1 April 1927 werd hem op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Van 19211923 was hij directeur van de adspirantenschool voor de machinistenoplei ding, tevens directeur voor het onderwijs op deze school te Dordrecht. Kapitein ter zee Van Hengel was officier in de orde van Oranje-Nassau met de Zwaar den. Voorst was hij drager van het eeretee- ken voor bijzondere krijgsverrichtingen met gespen Atjeh 18961900 en 19011905. Vergund om naar Nederland terug te kee- ren aan den officier van administratie der le kl. J. Bouma, de luitenants ter zee le kl. O. de Booy en F. T. Burghard en den luit. ter zee 2e kl. W. J. Hootsen. Overgeplaatst van H. Ms. Gouden Leeuw n. de Marinekazerne Goebeng de luit. ter zee 2e klasse L. Guiot. Geplaatst aan boord van H. Ms. Gouden Leeuw de luit. ter zee 2e kl. E. A. Labou- chère verwacht uit Nederland; bij de Marine kazerne „Oedjoeng" de officier van den Ma rine Stoomvaartdienst der 2e kl. M. A. Teljer, verwacht uit Nederland. DE JOHAN MAURITS VAN NASSAU TE DAKAR. Het A.N.P. meldt uit Dakar dd. 25 dezer: Het flottieljevaartuig Johan Maurits van Nassau is op weg naar Curagao de haven van Dakar binnengeloopen. VERJAARDAG PRINSES BEATRIX. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix op Dinsdag 31 Januari a.s. zal dien dag door de militairen des na middags dienst als op Zondag worden gehouden. In Hotel „Texel" trad gisterenavond als spreker voor het Depart. Texel van 't Nut v. 't Algemeen op de heer Jan Hartman uit Den Haag. De bijeenkomst werd door ongeveer 70 personen bijgewoond. Het openingswoord werd gesproken door den voorzitter, den heer Kraai, die gaarne wat talrijker opkomst had ge- wenscht en die men ook op een gewonen ont spanningsavond wel zou nebben gehad. Het bestuur, zei spr., staat evenwel bij het vast stellen van de winteravonden voor moeilijk heden, omdat men 't doel van 't Nut niet uit het oog mag verliezen. De heer Hartman verkreeg hierop 't woord. Spr. hield eerst een leerzame inleiding over het lezen van boeken, waarbij hij er met na druk op wees, dat men boeken moet kiezen naar eigen inzichten en zich niet moet scha men over de lectuur, die men leest. Laat u geen boekwerken opdringen, al kan men soms een gewijzigd inzicht verkrijgen op sommige boeken door voorlichting van anderen. Spr. besprak verder de reclamemethode, die thans gebruikelijk is, waarbij een boek met veel op hef wordt aangekondigd, 't wordt gekocht om direct weer plaats te maken voor een nieuw boekwerk. Men mogt er vooral voor zorgen, dat men goede boeken leest en geen prullen kiest, die men voor een paar dubbeltjes kan krijgen. Na de inleiding besprak de heer Hartman eerst enkele werken van Willem de Geus, door persoonlijk contact met den schrijver was spr. geheel op de hoogte met de juiste bedoeling van den auteur met zijn boekwerken. Meer in 't bijzonder werd de nieuwe historische roman „Piet Hein" besproken, waaruit enkele mooie fragmenten werden voorgedragen. Vervolgens besprak de heer Hartman het leven van „Madame Curie", naar aanleiding van het werk van dien naam. Spr. wees er hierbij op, dat niet juist het talent van de schrijfster Eva Curie hierbij zoo bizonder op den voorgrond komt, doch dat het bizonder leven van deze merkwaardige vrouw zoo in hooge mate boeit. Daarna volgde „Flipje" van Fabricius, waar uit de heer Hartman een buitengewoon geestig fragment voordroeg. Na de pauze werd „Het meisje met de Blauwe hoed" besproken. De heer Hartman vestigde er de aandacht op, dat men niet moet denken, dat men het boek kent wanneer men de film van dien naam heeft gezien. Al is de film aantrekkelijk, ze benadert echter geens zins den interessanten inhoud van dit boek werk. Spr. droeg een fragment hieruit voor, waarmede hij het publiek in hooge mate wist te boeien. De heer Hartman heeft de aanwezigen (al moest zijn inleiding uit den aard van de zaak iets taai zijn) een zeer prettigen avond be zorgd. De heer Kraai sloot de bijeenkomst, waarbij hij er op wees, dgt de personen, die zich de moeite hadden getroost om op dezen kouden dag naar dezen Nutsavond te komen, daarvan geen spijt zullen hebben gehad. HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI De My. tot bevordering van de geneeskunst trekt zich terug. Gisterenmiddag om 2 uur is voor de Alkmaarsche rechtbank de slotscène be handeld van den strijd tusschen de maatschappij ter bevordering van de ge neeskunst en het „Onderling Zieken fonds". Als procureur voor de maat- schappy trad op Mr. H. Scholten, van Alkmaar, die betoogde, dat de maat- schappy geen prijs stelde op voortzetting van de procedure. Hy verzocht den pre sident de gedaagde te veroordeelen in de kosten, althans in een gedeelte van de kosten van het geding, omdat de maat- schappij tot bevordering van de genees kunst door gedaagde tot dit kort geding was gedwongen. Mr. F. Zeiler van het kantoor van Mr. Jüdell, optredende namens het „On derling Ziekenfonds", verzocht den pre sident de maatschappy tot bevordering van de geneeskunst onbevoegd te verkla ren, aangezien zij haar eisch had inge trokken en verzocht tevens den president, de maatschappy te veroordeelen in de kosten van het geding, omdat liet „On derling 7 kenfonds" door de maatschap py onnoodig in deze procedure was ge raakt Beide procureurs legden hun conclusie over aan president Mr. A. M. Ledeboer, waarna deze de uitspraak in deze zaak bepaalde op Zaterdag a.s., te 12 uur. Gestadig vreet de zee aan de duinen van Texels Noordoostpunt. Voortdurend worden stukken duin weggeslagen. Een gevolg hier van is ook, dat het reddingboothuis zal moe ten worden verplaatst, schrijft het Hbl. De rails, waarlangs de Cocksdorper reddingboot in zee glijdt, zijn door wegspoeling van den ondergrond vrijwel loodrecht in het water ko men te hangen, zoodat zij onbruikbaar zijn geworden. In een vergadering, met leden van de plaatselijke reddingscommissie en leden van het hoofdbestuur van de N.Z.H.R.M., werd gisteren besloten, dicht bij den vuur toren een nieuw reddingboothuis te bou wen. Tevens zal dan een slag door de duinen naar De Krim aan het Noordwesten van het eiland worden aangelegd, opdat de daar gestationneerde reddingboot uit den dienst kan worden genomen. Langs het slag kan de Cocksdorper reddingboot dan zeer snel naar de Krim worden gebracht, om daar zee te kiezen. Er zal nog wel geruimen tijd over heen gaan, voordat de plannen werkelijkheid zul len zyn. Onverklaarbaar by min. maaswydte van 7 c.M. C. Prins, IJmuiden, schrijft aan „De Tele graaf". De geweldige aanvoer avn puf in de voor jaarsmaanden onder de Nederlandsche kust baart in visscherijkringen weer vele zorgen. Waar men reeds jarenlang reikhalzend uit ziet naar een aanvoerverbod van puf, is er groote ongerustheid. Een vangst van soms wel duizenden manden puf per dag, uitslui tend door de kustvisscherös en vischloggers aangevoerd, geeft een afdoende verklaring van het feit, waarom in de laatste jaren steeds minder volwassen marktwaardige schol in de Noordzee wordt aangetroffen, terwijl de hoeveelheid het bijna ondenkbaar maakt, dat de visschers het niet speciaal op de puf voorzien hadden, die voor menschelijk voedsel nog geen waarde heeft, doch bij vrachtauto's vol wordt weggevoerd naar de eendenhouders en vischmeelfabrieken. Nog nooit te voren werd een dergelijke aan voer geconstateerd. Eigenlijk is het onbe grijpelijk, daar toch de eisch bestaat, dat de mazen der netten minstens 7 cm moeten zijn De mogelijkheid bestaat echter, dat er kunstjes gevonden zijn om de 7 cm kuil op zee te verkleinen, daar het overigens niet te verklaren is, hoe door de motorkustvisschers grootere partijen kleine slips en wyting worden aangevoerd, dan door de zoogenaamde kusttrawlers wordt gevangen. Daaruit is de groote hoeveelheid kleine puf- schar ook te verklaren. Kleine schol wordt in het geheel niet aangevoerd, daar de schol op de kust vrijwel geheel uitgeroeid is en vooral bij Ameland en Terschelling, waar vrij wel vaak opzettelijk puf gevangen wordt (zie het verslag van Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden). Het is dan ook te vreezen, dat bij voortzetting hiervan de kustvisscherij ten doode gedoemd zal zijn. Op dien grond blijft men aandringen op invoering van een pufverbod, zooals dat bij Engelschen, Duitschers en Denen reeds be staat. Het voorbeeld van België lokt toch niet ter navolging. In dat land wordt nog steeds de visscherij met nauwe mazen toegestaan, maarde Belgische kustvisschers vangen er dan ook niets dan kleine tong (slips), daarmee wordt dan de dumping toegepast op de grootere visch uit Nederland en van elders aangevoerd. Goede marktwaardige visch, zoo als men van ons eischt, wordt daar niet ge vangen. NA 75 JAREN. Dezer dagen is in de "Nederlandsen Hervorm de kerk te Woldendorp in de gemeente Ter- munten een huwelijk kerkelijk ingezegend, na dat in deze kerk een dergelijke plechtigheid in 75 jaren niet had plaats gevonden. GEEN VRIJDOM VAN BELASTING. De in Duitschland erkende kerkgenootschap pen genieten daar vrijdom van vermogensbelas ting. Behalve de Duitsche Evangelische kerk en de Roomsch-Katholieke kerk hebben bijv. ook de Baptisten, de Methodisten, de Doops gezinden, het Leger des Heils dit voorrecht. Er zijn echter in totaal in Duitschland nog een 1000-tal secten van kleinen omvang. In een principieele beslissing heeft thans het Duitsche „Reichsfinanzhof"de hoogste instantie op fiscaal-rechterlijk gebied, beslist, dat dergelijke secten geen vrijdom van vermogensbelasting hebben. De motiveering der uitspraak was zeer merkwaardig. Het hof overwoog, dat in het be paalde geval dat aan de orde was, de secte die de aanvraag deed, haar leer baseèrde op de profetische openbaring van haar leider, dat dit afwijkt van de basis der erkende Christelijke kerkgenootschappen en dat niet de verbreiding van iedere soort geloofsleer als „bevordering van den godsdienst" voor welke bedoelde be lastingvrijdom is ingesteld, kan worden be schouwd. DE NIEUWE GEZANGBUNDEL. De kerkeraad van de Nederlandsch Her vormde gemeente te Beetsterzwaag heeft in beginsel besloten den nieuwen bundel naast den ouden in te voeren. Er werd opgemerkt, „dat ook het wenschelijk geweest ware de psalmberijming te herzien en in een Christe lijke kerk niet telkenmale ps. 109 5 enz., ps. 137 5 en nog andere psalmen te herdrukken, daar zij beslist indruischen tegen Christus' geest. De schoonheid van den nieuwen syno- dalen gezangbundel werd even besproken. De kerkeraad zal zelf de verspreiding en verkoop ter hand nemen en de predikanten te Beetster zwaag verzoeken den bundel te willen aanbe- SLOWAAKSCHE KERK. In Slowakije wordt een afzonderlijke Duitsch Evangelische landskerk opgericht. Ze zal 52 gemeenten omvatten en haar bisschopszetel in Pressburg hebben. MIDDAGZITTING. van Dinsdag 24 Januari 1939 Het salaris van den zoon verzwegen. De eerste zaak, welke in behandeling komt, is die tegen L. L., woonachtig te Den Helder, wien tenlaste wordt gelegd, dat hij niet aan den steun heeft opgegeven, dat hij een zoon ha:., die op de werf te Den Helder geld verdiende. Zulks om de ongevallenverzekering te beoa- deelen. De eerste get. is J. F. O., technisch ambte naar by de Gemeentewerken te Den Helder. Get. verklaart, dat hij bij verd. is geweesi en hem gevraagd heeft, hoeveel personen het perceel bewoonden. Verd. zeide toen, dat hy en zijn vrouw en 10 kinderen het perceel bewoonden. Onder die personen uevonden zich 10 kinderen van 6 tot 23 jaar. President: En hoe was die verdeeling der kinderen? Get.: Vier jongens en vyf meisjes. Mr. Mulder uit Den Helder, de verdediger van verd., zegt, dat hier een verschil van meening bestaat tusschen get. en verd. Verd. heeft namelijk vijf meisjes en vyf jongens. Get.: Het komt er voor my minder op aan, hoeveel jongens en meisjes er waren, het is mij er alleen om te doen, hoeveel personen het perceel bewoonden. De verdediger merkt op, dat er niet meer gelegenheid was voor tien personen om te slapen. Met de beide zoons erby zou dit aan tal twaalf bedragen. Dat was in October van 1937. De tweede get. is M. H., van beroep bosch wachter, «wonende in Den Helder. President: Heeft U in Februari 1937 de jongens L. in de woning aan den Strooweg gezien Get.:, Ja zeker, Edelachtbare. President: En woonden ze er ook in? Get.: Er stonden tafeltjes en stoelen en nog meer meubilair. President: Dat is nog geen bewijs, dat ze er in woonden, dat ze erin sliepen Get.: Ik heb ze er 's avonds om elf uur wel eens in zien gaan. President: En heeft U ze er 's morgens ook wel eens uit zien komen? Get.: Ook wel Edelachtbare. President: En heeft de zoon van verd., Jan, U wel eens gezegd, waarom hij daar woonde Get.: Jawel; voor de ongevallenverzekering Mr. Fruin vraagt verd. of die zoon Jan nog meer werk had? Verd.: Niet geregeld; er is overal werkloos heid. Mr. Fruin: Hoe kwamen de beide zoons daar aan eten? Verd.: Ze maakten thuis wel eens hun eigen potje klaar. De tweede get. is de zoon van verd., J. L„ wonende te Den Helder. Preisdent: Bent U erbij geweest, dat het huis aan den Strooweg door Uw vader voor U werd gehuurd? Get.: Ja zeker. President: Wie betaalde de huur? Get.: Ik betaalde meestal de huur, President: Dat is in stryd met hetgeen get. Sch. heeft verklaard op de vorige zit ting. Deze heeft namelijk gezegd, dat de vader meestentijds de huur betaalde en dat U enkele keeren huur betaalde, uit naam van Uw vader. Get.: Ik heb nooit de verantwoordelykheid van me afgeschoven. President: En heeft U daar inderdaad in gewoond en ook geslapen? Get.: Zeker, Edelachtbare; ik sliep er ook altyd met m'n broer. De verdediger van verd. vraagt, waar de post voor get. werd bezorgd? Get.: Op den Strooweg. President: En waar sliep U als U thuis was? Get.: In het kamertje beneden. Verdediger: Juist, en dat kamertje werd geheel opgeknapt ter beïnvloeding van 't pro ces-verbaal. En kunt U ook verklaren, dat Uw broer Bernard, waar het om gaat, by U op den Strooweg sliep? Get.: Ja zeker! President: Verschillende menschen hebben verklaard, dat de woning op den Strooweg altijd gesloten was. Get.: Dat kan heel goed mogelijk zijn. Dan wordt voorgeroepen de zoon B. L. De verd. is niet in staat hier een beëedig- de verklaring af te leggen. Ik wensch hem niet gehoord te hebben. Get. moet dan gaan zitten. De Officier van Justitie zegt in z'n requi sitoir, dat hij op 29 November vijf maanden gevangenisstraf heeft geëischt. Uit een ver klaring van B. en W. blykt nu, dat zijn zoon Bernard zijn domicilie bij zyn vader had. Er is niet komen vast te staan, dat de zoon aan den Strooweg woonde. Maar Mr. v. d. Feen de Lille noemt dit camouflage. De Officier blijft dan ook bij zijn eisch, wegens valschheid in geschrifte, ten nadeèle van de Ongevallenverzekering. De verdediger van verd., Mr. Mulder, zegt, dat dit zaakje voor hem niet tot de aange naamste behoort. Zijn cliënt staat èn by hem èn in 'Den Helder niet in een goed blaadje. Hij bemoeit zich steeds met zaakjes, die hem niets aangaan, maar als ondergrond is het een eerlijke kerel. Pleiter bestrijdt de meening van den Officier, dat er absoluut een luchtje aan deze zaak zit en er van camouflage sprake is. Het huis aan den Strooweg werd wel degelijk door de jongens L. bewoond, zij waren er vanaf Februari 1937. Dus waren deze jongens uit wonend en heeft spr.'s cliënt Maatschappe lijk Hulpbetoon niet benadeeld. In October was het kamertje, waarin de Jongens dan moesten slapen, onbewonobaar. De zoons van den vader zijn uit huis ge gaan, om de positie van hun vader, die werk loos was, te verbeteren. Inderdaad hebben de zoons aan den Strooweg gewoond. Deze man was oprecht van meening, dat beide zoons uitwonend dienden te worden beschouwd. Van camouflage is hier geen sprake, meent plei ter. In die periode van uitwoning kreeg Bernard werk aan de Werf. Daar werd hem ook bericht gezonden, dat hy aan het werk kon gaan op de Werf. Op deze gronden acht pleiter geen schijn van bewijs tegen zijn cliënt aan te voeren. V an opzet is inderdaad geen sprake geweest, temeer omdat Maatschappelijk Hulpbetoon volkomen op de hoogte was van de situatie. Pleiter concludeert dan ook tot vryspraak. De President bepaalt dan de uitspraak in deze zaak op heden over acht dagen, des morgens om tien uur. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ Alkmaar, 23 Jan. v. Arica. Amor, 23 Jan. te New-York. Aurora, 24 Jan. v. Catania. Baarn, t., 22 Jan. v. Callao. Boskoop, 24 Jan. v. Amsterdam. Breda, 25 Jan. te Amsterdam. Euterpe, pass. 24 Jan. 14 u. 30 Ouessant. Hermes, pass. 24 Jan. Gibraltar. Iris, 24 Jan. te Oporto. Nereus, 24 Jan. te Amsterdam. Odysseus, 24 Jan. te Amsterdam. Orestes, pass. 25 Jan. 8 u. Llyd. Perseus, 24 Jan. te Kopenhagen. Stuyvesant, u„ 24 Jan. v. Dover. Stella, 24 Jan. v. Algiers. Venus, 25 Jan. te Istanboul. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Mamix v. St. Aldegonde, 25 Jan. 12 u. te Am sterdam. Chr. Huygens, t„ 25 Jan. v. Colombo. Joh. de Witt, u., 25 Jan. v. Algiers. Poelau Tello, u., pass. 24 Jan. Dungeness. Poelau Laut, t„ 25 Jan. te Londen. KON. HOLL. LOYD. Westland, 24 Jan. v. Amsterdam. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Pasman, 23 Jan. v. Batavia. Boissevain, 23 Jan. v. Batavia. Ombilin, 22 Jan. te Bangkok. Ruys, 20 Jan. v. Port Elisabeth. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bilderdijk, 24 Jan. v. N. Orleans. Binnendijk, 24 Jan. te Antwerpen. Burgerdijk, 23 Jan. v. Tampioco. Damsterdijk, 24 Jan. v. Londen. Delftdyk, 23 Jan. 12 u. 530 m. Z.W. v. Fastnet, Lochkatrine, 24 Jan. v. Victoria (B. C.). Lochavon, 22 Jan. te San Francisco. Lochgoil, 24 Jan. te Londen. Lochkatrine, 21 Jan. v. San Francisco. Rotterdam, 23 Jan. te New Orleans. Volendam, 25 Jan. te Rotterdam. J YVANEW-YORK-LIJN. Brastagi, pass. 24 Jan. St. Vincent. Kota Tjandi, 23 Jan. v. Belawan. Soebaboemi, 24 Jan. te New York. JAVA—CHINA- JAPAN LIJN. Tjileboet, 24 Jan. te Manilla. SILVER-JAVA PACIFIC LIJN. Silverbelle, 22 Jan. te Los Angeles. Silverpine, 23 Jan. te New Orleans. Silverguava, 23 Jan. v. Singapore. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran, t„ 24 Jan. v. Marseille. Kertosono, t„ 24 Jan. v. Singapore. Kota Inten, u., pass. 24 Jan. Kaap del Armi. Kota Nopan, t., 25 Jan. te Marseille. Narenta, 24 Jan. te Londen. Sibajak, 25 Jan. v. Batavia. Sitoebondo, t„ 25 Jan. te Triëst. STOOMVAART 5IIJ. OCEAAN. Diomed, pass. 25 Jan. Wight. Hector, 25 Jan. te Rotterdam. EMZETCO LIJN. Jonge Elisabeth, 24 Jan. v. Tripolis. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART MIJ. (HollandAfrika Lyn). Bloemfontein, u., 25 Jan. te Antwerpen. Boschfontein, t., 24 Jan. v. Dakar. Jagersfontein, u„ 24 Jan. te Port Natal. Meliskerk, 25 Jan. te Vlaardingen. Nijkerk, u., 22 Jan. te L. Marqués. Kiel gelegd voor de „Schelde 241". Gisterenmorgen is op een der hellingen van de Koninklyke Maatschappij „De Schelde" de kiel gelegd voor een passagiersschip, dat over eenige jaren als vlaggeschip aan de vloot van den Rotterdamschen Lloyd zal worden toege voegd. Het zal ongeveer van dezelfde grootte zijn als het te Amsterdam in aanbouw zynde motorschip „Oranje"; ook zal het dezelfde dienstsnelheid ontwikkelen. Zoodra het in de vaart zal zijn gebracht, zullen de beide vlagge- schepen van de Stoomvaartmaatschappy „Ne derland" en van den Rotterdamschen Lloyd zich weer met elkaar kunnen meten. Het schip krijgt een bruto tonnenmaat van ongeveer 21.000 ton, het wordt 186 m lang en 25 m breed; de diepgang zal 8.84 m bedrpgen, het vermogen 27.000 pk en de snelheid 21 mijl, tengevolge waarvan de afstand tusschen Mar seille en Sabang in 13 dagen zal kunnen wor den afgelegd, die tusschen Marseille en Bela wan in 14 dagen, die tusschen Marseille en Batavia in 16 dagen, hetgeen dus een verkor ting van de Indië-route met 4 dagen beteekent. Het schip, dat 750 passagiers zal kunnen ver voeren, wordt bemand met 425 koppen. Alles wordt ruimer en beter, en nog meer op het comfort der passagiers ingesteld dan op de thans in de vaart zijnde schepen. Het dub- belschroefschip is door den Rotterdamschen Lloyd ontworpen. Het krijgt twee schoor- steenen en twee masten, en zal in het voor jaar van 1941 in de vaart worden gebracht. HET VLIEG-ONGELUK IN NED-INDIË. Begrafenis van den omgekomen vlieger. Gisterenmorgen om 11 uur is het stoffelijk overschot van den reserve eerste luitenant vlieger-waarnemer F. Korff, die met een C-lO toestel neerstortte, op het nieuwe kerkhof ter aarde besteld. De plechtigheid geschiedde met militaire eer De brigadier-monteur J. den Hollander, die Dinsdag bij het ongeluk met de C-10 bij Ban- doeng door een parachutesprong zich wist te redden, is in verband met de betoonde tegen woordigheid van geest en voortvarendheid bij dit vliegongeval, door den wd. inspecteur van de luchtvaartafdeeling heden bevorderd tot sergeant-monteur derde klasse

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6