Het euvel der credietverleening door den middenstand Geen goedkooper bankier dan de Timmerman Zoojuist verschenen Senaten 6ïa-q.uetteri Agenda &tadlnieiuv4 Burgerttfke Stand Den Helder Jubileumvoorstelling Tavenu iP,chaJken Schaakclub Morphy Chr. Oranjevereeniging Nederlandsche Reisvereeniging Uit het politie-rapport Een warme, dikke jas en een dikke shawl is goed voor rheuma- tische pijnen. Ongerustheid Vrijdag 27 Januari 1939 Door het Bestuur van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel De partement Den Helder en Omstreken was gisterenavond in het Kegelhuis een bijeen komst belegd, waar de heer dr. G. J. Otten, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland een lezing heeft ge houden over het onderwerp „Credietverleening door den Middenstand". Toen de voorzitter, burgemeester Ritmees ter, opende, waren behalve zeer vele leden van de Heldersche Middenstandsvereeniging en van de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze", ook verscheidene vertegenwoordigers van diverse middenstandsvereenigingen uit den omtrek aanwezig. Spr. heette allen van harte welkom, vooral ook het Be stuur van de afd. Den Helder van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. Een oude kwaal noemde de heer Otten het euvel der crediet verleening door den middenstand, dat reeds veel eerder had moeten worden uitgeroeid. Het is een zuivere practijkkwestie en spr. zeide dan ook, dat men van hem geen weten schappelijke verhandeling moest verwachten, maar een betoog aan de hand van practische ervaringen. Spr. zette uiteen, hoe hij was ge komen tot het onderkennen van het kwaad der credietverleening. Op grond van zijn er varingen heeft hij in Friesland gemeend de zaak aan te moeten snijden en op de misstan den te wijzen. Met vreugde werd zijn initia tief ontvangen en een commissie uit de mid denstandsvereenigingen en patroonsorganisa ties is tot de conclusie gekomen, dat het wen- schelijk was een zekere gedragslijn te volgen. Daarop is bij de ledenvergaderingen op het nemen van een besluit aangedrongen; <Je re sultaten zijn niet uitgebleven. Nu men ook van de Kamers van Koophandel en de Regee ring op steun kan rekenen, is men al een heel eind op den goeden weg. Het kwaad der credietverleening is overigens overal ingeworteld; men geeft veel te veel crediet en Den Helder maakt daarop geen gunstige uitzondering. Behoorlijke boekhouding eerst© vereischte. Wat betreft de factoren, die de credietver leening in de hand werken, daar is bij de leve ranciers in de eerste plaats de nonchalance in welk verband spr. ook weer op 't nut van goed bijhouden der administratie wijst. Verder is er de klantenvrees (een typisch plattelands verschijnsel) en de onderlinge concurrentie: men biedt tegen elkaar op met het lang cre diet geven. Men kweekt zoodoende dubieuse debiteuren. Tenslotte heerscht de meening, dat men de klanten langer kan behouden door credietverleening. Ook bij de klant zien we een zekere non chalance. Hier is ook sprake van rentedieverij, in welk verband de uitspraak: „er is geen goedkooper bankier dan de timmerman", wel typeerend is. Men moet voorts rekening hou den met de financieele onmacht, terwijl de boer gewend is te rekenen met de jaarmarkt. Gevolgen voor den leverancier zijn: Ver knoeiing van kapitaal, hij heeft bovendien relatief te veel kapitaal noodig in zijn zaak en zijn risico's worden onnoodig vergroot. Bij gebrek aan bedrijfskapitaal moet hij soms weer crediet hebben van zijn leverancier en het resultaat zal tenslotte zijn, dat hij niet meer vrij in kan koopen, waar hij dat het meest voordeelig kan doen. Er zijn verschillende bezwaren tegen de be strijding der credietbeperking aangevoerd, o.a. dat de klant aan het lange crediet gewend is, dat het crediet samenhangt met den aard der levering en den aard van het werk en dat men in het drukke seizoen geen tijd heeft om aan de boekhouding te denken. Stuk voor stuk trachtte spr. deze argu menten te ontzenuwen om dan over te gaan tot een bespreking van de middelen tot op heffing van het kwaad. Een behoorlijke administratie is hierbij van primair belang. In de tweede plaats zal het crediet nooit langer mogen strek ken dan één maand. Na aflevering zal men een nota indienen met daarop de clausule: indien het bedrag niet voor de zooveelste is overgemaakt, dan wordt na dien datum gedisponeerd. Dient men geen nota in, dan moet men het den klant niet euvel duiden, als hij het met den tijd van betaling niet zoo nauw neemt. Spr. wees erop, dat de organisaties in deze een taak te vervullen hebben, waarbij ook landbouwvereenigingen en afd. van de Ver. van Huisvrouwen kunnen worden ingescha keld. Het systeem werkt reeds voortreffelijk. Aan De voorzitter en de secretaris hadden verschil van meening bij wie het progamma gedrukt moest worden. <1 De voorzitter kreeg i'n zin en het programma voor de uitvoering zag er smakelijk uit, ledereen sprak er dien avond over en roemde de moderne letter soorten van IIIlIHgil!IHIi9ISllSimMIII!!IIIIIIMII ii ii i. ii ii ii i' ii r <!iii ii miïf iJisiir ii i[ ii ii iiti ii li <9i <ii :3i<i n mi n n jiii ti n liji li it;i k n k ti "ii ii ii i' jiii ji 'ihi jl ir Hlllï8Hii»ikl«9iIllllllllllliaHKtfinillimillll de practjjk getoetst, zagen we dat er aan vankelijk eenig geharrewar ontstond, maar later heeft men er zich bij neergelegd, aldus besloot spr. (Hartelijk applaus). Na een korte pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Tweelingzusters. Gevraagd werd o.a. hoe de spreker stond tegenover het afbetalingssysteem In eerste instantie antwoordde spr., dat dit op een geheel ander terrein ligt. De heer H. Nypels was het hiermede niet eens en noemde het verkoopen op afbetaling een „tweelingzuter" van het verkoopen op crediet. Zoolang het eerste niet geregeld is, zal het moeilijk zijn voor het laatste algemeene regelen te treffen. Spr. wees erop, dat het gemeentebestuur van IJmuiden electrische fornuizen verkoopt tegen afbetaling van 1.25 per week. De middenstander heeft dan de keuze tu3schen niet verkoopen of hetzelfde te doen! Den middenstanders moet den weg worden gewezen, op welke wijze men moet overbruggen het verkoopen op afbetaling naar het verkoopen a contant. De heer Coltof riep onder groote instemming der vergadering uit, dat hier het afbetalings systeem het grootste kwaad is. De heer Otten zeide, dat de afbetaling be treft een bewuste overeenkomst van den leverancier met den klant. Is men van mee ning, dat, indien het afbetalingssysteem welig tiert, men niet tot credietbeperking kan overgaan, dan wordt het doodgewoon een kwestie van een collectieve afspraak, om aan een en ander in organisatorisch verband paal en perk te stellen. Wekelijksche salarieering gewensclit Een andere kwestie welke werd aangesne den was uitbetaling der salarissen speciaal aan de minderen hier ter stede. De vergade ring oordeelde het beter, dat de salarissen wekelijks werden uitbetaald, hetgeen de be steding in Den Helder ten goede zou komen. Men wees erop, dat nu een vrij groot bedrag ineens wordt ontvangen, dat b.v. te Amster dam bij goedkoope aanbiedingen wordt besteed, en, met het grootste gemak. Men hoort daar ook niet van slechte Heldersche betalers, integendeel. Geoordeeld werd, dat het zijn nut zou hebben, dit onder de aandacht van bevoegde instantie's te brengen, opdat 'n andere regeling der uitbetaling der salarissen verkregen zou worden. Ons gemeentebestuur levert slechts a contant. In zijn slotwoord zeide de voorzitter, dat hier de afbetalingskwestie eigenlijk niet aan de orde was geteld; z.i. zijn het overigens niet zoozeer dé kleine middenstanders, die zich met dit systeem bezighouden, dan wel de groote. 'Vat de verkoop van artikelen door ge meenten betreft, hieraan doen wij in Den Helder niet, zeide spr. alles wat van de ge meente komt, gaat a contant! Heeft het afbetalingssysteem ten gevolge, dat U dit crediet moet verleenen, dan moeten we daar tegen ingaan. Met het organiseeren van dezen avond hebben wij gedaan, hetgeen wij tot onze taak achtten. Ik hoop, dat U die maatregelen zult nemen, zeide spr. die in het belang zijn van den middenstand, maar ook van de burgerij. Spr. bracht tenslotte dank aan dr. Otten. De beteekenis van de micro-klimatologie Gisterenavond heeft Dr. M. Pinkhof, van Amsterdam, voor de Weer- en Sterrenkundige kring de beteekenis uiteengezet van de micro klimatologie, die in tegenstelling met de macro klimatologie, die het menschenkli- maat" aangeeft, de klimaatsverschillen geeft op kleine afstanden. Deze klimaatsverschillen zijn van belangrijken invloed op den planten groei en daarom is deze wetenschap voor den landbouw, den tuinbouw en den boschbouw van groote beteekenis. Spr. toonde aan de hand van verschillende waarnemingen aan, dat er verrascend groote verschillen zijn op vaak zeer geringe afstanden. De ligging en helling van een land zijn van beteekenis. Door de aspiratie psychometer van Assmann is het mogelijk tamelijk nauwkeurig de vochtigheid van de lucht te bepalen, zoodat het vooral dit toestel is, dat groote diensten bewijst in de micro klimatologie. De micro klimatologie is dus de kennis van de onderste lagen van de atmosfeer. Spr. haalde als voorbeeld aan, dat deze wetenschap b.v. ten opzichte van de bestrij ding van de aardappelziekte van beteeke nis is, omdat men de temperaturen waar neemt die deze ziekte veroorzaken kunnen. Dr. Pinkhof vertelde tal van interessante bizonderheden over zijn waarnemingen bij Maarn, in Utrecht. Aan de hand van veel grafieken liet hij de groote verschillen in temperatuur zien, op verschillende dicht bij elkaar gelegen terreinen, waardoor hij duide lijk de beteekenis van deze wetenschap voor de plantenwereld demonstreerde. Het was de secretaris van de vereeniging, de heer G. J. Grobben, die bij ontstentenis van den voorzitter, luit. ter zee d'Engelbronner, den spreker inleidde en aan het einde van de lezing een dankwoord sprak tot dr. Pinkhof. GETROUWD: G. L. Lokkers en J. Schutte; C. Smit en H. Wüst: J. C. Graaf en A. Kamp. BEVALLEN: C. Vink-Wit, d, „Het lied van alle tijden", het tooneelspel van D. H. Scheffer, dat Maandagavond a.s. door T.A.V.E.N.U. ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan voor het voetlicht wordt gebracht,' is een stuk, dat wegens de buiten gewone kosten en voorbereidingen, in een ander seizoen niet te brengen zou zijn. Het speelt in het tweede jaar der Fransche Re publiek. De revolutie wordt op haar hevigst. De wetgevende macht berust bij de Natio nale Conventie, aan wier hoofd het drieman schap Robespierre, Couthon en Saint-Just met onbeperkte macht regeert. Het is de tijd van het schrikbewind. De Wet op de „Verdachten" voert dage lijks nieuwe slachtoffers naar de Concier- gerie: de sombere staats-gevangenis, die men gewoonlijk slechts verlaat, om het schavot te bestijgen. Uiterlijk gaat het leven zijn gewonen gang. De schouwburgen worden druk bezocht.. Men heeft behoefte aan afleiding en vergetelheid. En terwijl op de „Place de le Révolution" de guillotine haar afschuwelijk werk ver richt van doodelijken haat zingt elders de hef de haar eeuwig lied: Het lied van alle tijden. Yvonne, André, Crochet, La France en al de andere figuren zijn stuk voor stuk goed willende menschen, maar de dwang van het onafwendbare, waaraan men den naam van revolutie gaf, vervormt hen tot demonen, voor anderen en voor zich zelf. De geringste aanleiding: het koopen van een bloem, het niet dragen van een cocarde, het ontvangen van een brief kan het catastrophale einde brengen en onder die omstandigheden leven menschen, menschen die desondanks nog oor hebben voor „Het lied van alle tijden". Voor de competitie van de Noordhollandsche Schaakbond, bonden Morphy I en II Woensdag den strijd aan tegen Zandvoort I en II, welke wedstrijd in het clublokaal van de schaakclub Weenink te Beverwijk werd gespeeld. Het eerste tiental van Zandvoort, dat onder aan voering van den heer L. Prins staat, telt ver scheidene sterke spelers. De heer Prins won b.v. de vorige week het tournooi te Birming- ham en neemt ook sinds eenige jaren deel aan het bekende kersttourhooi te Hastings. Het was dus te voorzien dat Morphy I hier een zware strijd stond te wachten. De gedetailleerde uitslag is als volgt: Morphy I K. Geus Dr. J. C. Reeders Dr. P. Feenstra Kuiper S. K. Minnes W. Kwak D. v. d. Kamp A. G. B. Bischoff J. Valkenier Ir. J. Oortgijsen H. B. Smink De partijen Zandvoort I L. Prins A. C. de Groot L. Blok Justus Meyer R. Zeiler t J. Speyer J. H. Barens G. de Heeten F. de Jong C. W. Schraa 0—1 0—1 0—1 0-l; 1—0 Vï 1—0 0—1 2l.'25(4 Dr. J. C. ReedersA. C. de Groot Dr. P. Feenstra Kuiper—L. Blok worden a.s. Zaterdag gespeeld. De heer Geus die met zwart tegen den heer Prins moest spelen verdedigde zich kranig maar het tijdnoodduiveltje speelde hem parten, waardoor hij de vlag moest strijken. De nog te spelen partijen kunnen alleen het verlies der wedstrijd tot het kleinst mogelijke verschil brengen indien deze door de beide Heldersche spelers zouden worden gewonnen. Dit is even eens voor Morphy van veel belang, omdat bij het eindigen in een gelijk aantal punten het bordgemiddelde den doorslag geefd. Het tweede tiental bracht het er beter af. Met niet min der dan 82 werd hier de overwinning be haald. De gedetailleerde uitslag is als volgt: Morphy II B. Rensink J. Goedhart M. Enckhof H. A. Dorré H. Dolstra J. v. d. Wijk C. J. Bosch G. v. d. Beek A. A. Lagaay J. van Eekeren Zandvoort II J. Wesselius 10 A. Pielage 10 J. Koning 10 F. Terwee V2 J. Hermes 10 C. L. Bolwidt C. Slagveld 10 G. Kop 01 J. Molenaar 10 G. Molenaar T0 8—2 Evenals vorige jaren op den verjaardag van Prinses Juliana zal op 31 Januari, den eersten verjaardag van Prinses Beatrix, door het bestuur der Chr. Oranjevereeniging een kinder feest worden georganiseerd in „Musis Sacrum". De kinderen zullen eenige versnaperingen ontvangen en met eenige mooie films en-mu ziek en zang eenigen tijd gezellig worden bezig gehouden. Wij verwijzen ook naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Zooals ook blijkt uit een in dit nummer opgenomen advertentie is de ledenvergade ring, welke oorspronkelijk op 30 Januari was bepaald, thans weder vastgesteld op Dinsdag 31 Januari a.s., om 8.30 uur in het Kegelhuis. JONGETJE AANGEREDEN. In de Paardenstraat greep gisteren een jon getje een zeer langzaam rijdende auto vast aan een zijkant, met de bedoeling mede te loopen. Het jongetje struikelde en daar hij vóór het achterwiel liep, ging dit over een der voeten heen. Een ooggetuige bracht het jongetje thuis, waar men niet kon constatee- ren, dat er iets gebroken was. Den chauffeur treft geen schuld. Een serie boeken, zeven in getal. U kunt ze gratis op Uw gemak „uit lezen" ze zijn te verkrijgen bij Uw behanger zoolang als U ze noodig hebt. Als U er kennis van genomen hebt, dan zult U gewonnen zijn voor het voorstel, om eens wat te ver anderen in Uw huis. Want het zijn de nieuwe stalenboeken van R&D. Serie 16: Rustige Wand behangsels; Serie 47, 48 en 49de drie parallel- boeken der lage prijzen; Serie 50: de Keurverzameling; Serie 51: de architectenserieSerie 52Bijzondere Wandbekleedingen. Verander eens wat, kies nieuw R&D-behang voor huis- of slaapkamer! Neem eens een lichter behang! Om de kosten hoeft U het niet te laten! DE UITGEVER ISath &I>oodelieef ver De Rallye rijders morgenmiddag thuis Wij verwachten onze Rallye-rijders, Kruit en Van Kampen, na hun prachtige, sportieve prestatie, morgenmiddag in Den Helder terug. Het uur van binnen komst en de ontvangst van het koppel in hun beroemd geworden „Groene", bij genaamd „de vloo" of „de luis", wordt in ons nummer van morgen bekend gemaakt. Auto in de Fortgracht Inzittenden gered. Gisterenavond om 8 uur reed een auto op den Rijksweg in de richting Den Helder. Bij de Basculebrug reed de wagen, door onbekende oorzaak, in de Fortgracht. De kantonnier Breel, die in de daar staande rijkswoning woont, schoot oogenblikkelijk te hulp. Het bleek, dat de auto slechts gedeelte lijk te water lag, zoodat de twee inzittende heeren door het portier naar buiten kon den komen. Een van hen bleek een lichte hoofdverwonding te hebben. Hij werd in de woning van den heer Breel verbonden. Nadat de wagen door den kraan wagen van Maarten,. iSïrut^ op -het,. droge was, gebracht, konden de hee»en hun tocht naar Den Hélder vervolgen. De .wagen was Jicht beschadigd, het voorruit was geheel vernield. DAMESRIJWIEL. Er is een damesrijwiel, dat voor zijn winkel is blijven staan, terug te bekomen bij den heer Govers, Weststraat 70. RIJWIEL. Een bewoner van de Emmastraat vermist een rijwiel, dat even onbeheerd in de Spoor straat stond. OPLICHTING? Een vrouw werd aangehouden, verdacht van oplichting! Zij werd voor nader onderzoek in bewaring gesteld. DE AANRIJDING VAN HET COUPONHUIS. De politie verzoekt den korporaal, die de auto, welke in den nacht van Dinsdag op Woensdag de pui van Het Couponhuis bescha digde, over de Keizersbrug heeft zien rijden, zich op het Hoofdbureau te willen vervoegen. Dan denkt U dat U het gevonden hebt. Maar als het zoo eenvoudig was, zou men U in de apotheek immers geen fleschjes mee geven, maar een warme jas! Want U kunt niet zooveel aantrekken of U hebt het toch weer zoo te pakken, omdat een rheumatiek- lijder door de bij rheumatische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie overge voelig is voor koude, vocht etc. Wees ver standig en neem serieus de bestrijding van de oorzaak ter hand, die ligt in het onvol doende werken van de afvoerorganen, als lever, nieren en ingewanden, waardoor afval stoffen gelegenheid krijgen zich op te hoopen. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, dat Uw organisme reinigt van het overtollige urinezuur, dat Uw pijnen veroorzaakt. En als U Kruschen trouw blijft, zullen Uw pijnen geleidelijk ver dwijnen, om nooit terug te keeren. Kruschen Salts is uitstotend verkrijgbaar bij alle apo thekers en drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). (Adv.) Het heeft inderdaad geen uren meer ge duurd. Toen de verdedigers van Barcelona zagen, dat het volkomen verloren spel was, heeft men de troepen van Franco binnen laten rukken. Gelukkig, want anders had het nog duizenden menschen het leven gekost, terwijl de zaak toch verloren was. De groote vraag van het oogenblik is: Wat nu? Engeland en Frankrijk zijn op de toekomst niet erg gerust. De oproep aan de Italiaansche reservisten en het heensturen van dezen naar de Fransche grens, is nu niet direct geruststellend. Wat hebben Duitschland en Italië op hun volgende kaart in hun spel met Europa? Verrassingen zullen niet uit blijven. Misschien dat de rede van Hitier op Maandag a.s. eenig licht zal geven. Algemeen verwacht men, dat de maand Februari een maand van nieuwe Europeesche spanningen zal worden. Ge sproken wordt over een groote militaire mobilisatie van het Duitsche leger, on geveer half Februari. Engeland maakt zich daarover nerveus. Waarom moet het Duitsche leger mobiliseeren. Daarvoor is op het oogenblik toch geen enkele reden? Niet opwekkend is ook de mededeeling over de viermogendheden conferentie. Het mag er oppervlakkig uitzien, alsof dit een stap in de goede richting beteekent, maar als men de punten onder de loupe neemt, die daar behandeld zullen worden, dan voelt men direct de voetangels en klemmen. Punt 2 toch spreekt van het bepalen van de po sitie van het Spaansche volk, in overeen stemming met Duitschland en Italië, die Franco hebben geholpen, 't Is inderdaad de brutaliteit ten top gevoerd. Duid oliland en Italië hebben de mis daad begaan alle verdragen en overeen komsten te negeeren. Waar anderen zich terugtrokken, zijn beiden krachtig door gegaan met het verleenen van huil bemid deling aan Franco en als dank daarvoor willen ze Europa nr nog bepalingen op dringen, in overeenstemming met hun hulp. Men moet inderdaad maar durven. Veel vertrouwen geeft ook niet het feit, dat tusschen Duitschland en Spanje (Franco) een. z.g. cultureel verdrag gesloten is, dat samen werking regelt op het gebied van uitwisseling van studenten, leerkrachten en scholieren, van den geheelen vetenschaopelijken arbeid, van het theater, de muziek, de film en het radio- bedrijf.' Alles Duitsche invloed. Waarlijk, we zijn er nog niet met Spanje en de komende weken zullen ons leeren of de beide dictatoren Europa opnieuw bij den neus hebben genomen en of Engeland en Frankrijk zich weer bij voldongen feiten zullen neerleg gen, of dat AU GASTRONOMÊ Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30 l7 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „IJsco-toeristen" en „Kapitein Mollenard". RialtoSpoorstraat half 8: „De gevangene van Zenda" en „Als de maan schijnt in Kentuchy". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De macht van het goud" en „Een jongens hart". Heden: Café „Central": Seance Mevr. „Hamida". Zaterdag 28 Januari. Casino 8.15, Uitvoering „Pro Patria". Musis Sacrum, 8 uur: Speeltuinver. Afdeeling „Centrum". Alg Mil. Tehuis, Spoorstraat, Tentoonstelling Postduiven. Zondag 29 Januari. Casino 3.30—6.— en 8.15 Nick White and hia Swingers. Musis Sacrum, dance-evening. Alg. Mil. Tehuis, Spoorstraat, Tentoonstelling Postduiven. Maandag 50 Januari. Casino, Jubileumavond T.A.V.E.N.U., opvoering van „Het lied aller tijden". Dinsdag 31 Januari. Musis Sacrum, Kindermiddag Chr. Oranje Vereeniging. Casino: 8 uur, Chr. Oranje Garde, Propa ganda Avond. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 753.8 Temperatuur lucht: 3.2 Wind: richting: N.O.; kracht: 6 Licht op: 5 uur 7 min.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5