STEGEMAN'S échte GELDERSCHE Istamboel „De Kemphaan" Kon. Ned. Vereen. „Onze Vloot' Persil en sparen KeA& en Zending, KOUD, NAT EN HONGERIG EN DAN HEETE SNERT MET DE ROOKWORST MET DE FIJNE ZACHTE ROOKSMAAK x Wijziging vaarplan H. Ms. Tromp Eerste Dornier-vliegboot binnenkort klaar Texelsch nieuws Witter dan wit BitMeApAeMtig- Tijdschriften ^c/lee^(Aaa^e^c/ltoi van de Vereeniging Bouw Scheeps modellen. De Vereeniging ter Bevordering van het Bouwen van Scheepsmodellen, waarvan het Secretariaat gevestigd is in de Suriname- straat 15, Den Haag, stelt zich voor de belang stelling in de Nederlandsche scheepvaart en scheepsbouw te bevorderen door jaarlijks een of meer ontwerpen van scheepsmodellen het licht te doen zien. Deze ontwerpen houden in een volledige beschrijving voor het vervaar digen van een scheepsmodel, alsmede de voor het maken daarvan benoodigde teekeningen. Zij worden uitgegeven in den vorm van een buitengewoon nummer van het maandblad „De Modelbouwer", welk maandblad het offi- cieele orgaan van de Vereeniging is. Na het groote succes, dat bereikt werd met het model van de „Oranje", is thans het model van een zeilschip „De Kemphaan" aan de beurt. Om dit model naar waarde te kun nen beoordeelen, is het zaak na te gaan, welke soorten modellen er bestaan. In de eerste plaatst kennen wij de z.g. „show modellen". Deze modellen dienen als ver siering en om een juist beeld te krijgen van het bestaande schip. Zij zijn een zoo veel mogelijk natuurgetrouwe nabootsing van het werkelijke schip en zijn niet bestemd om ge bruikt te worden. Hier tegenover staan de z.g. „prestatiemodellen". Dit zijn modellen, die zooveel mogelijk den gebruikelijken scheeps- vorm evenaren, doch in verband met het gebruik, dat er van gemaakt moet worden toch zekere afwijkingen vertoonen „De Kemphaan" is een prestatiemodel. Het jachtje is bestemd om er mede te zeilen. Voor liefhebbers van den modelbouw is hier een eenvoudig te maken ontwerp gegeven, dat zoowel door zijn fraai uiterlijk, als door zijn goede prestaties, wanneer het nauwkeurig volgens de teekeningen vervaardigd is, be wondering afdwingt. Versiering is in verband met het gebruik, dat van het jacht gemaakt zal worden zooveel mogelijk achterwege ge laten. Het scheepje is precies 1 m lang en 19 cm breed. De totale hoogte van onderkant kiel tot top mast is bijna 1% m. Het is ontworpen in den z.g. knikspantvorm en wij zijn er van overtuigd, dat dit slanke moderne model met het aardige torentuigje, zoowel den beginner als den meer ervaren bouwer voldoening zal geven. Zij, die het streven van de Vereeniging willen steunen, kunnen dit doen, door zich op te geven als lid. De minimum kosten voor het lidmaatschap bedragen 2.50 per jaar, terwijl bij storting van nog eens 2.50, dus bij be taling van 5.in totaal, men tevens ver zekerd is van de toezending van het maand- Een interessante herinnerings serie van Danzig. In Danzig verscheen een herinneringsserie in postzegels met voorstellingen uit de ge schiedenis van de oude Duit- sche hanzestad. Hiernaast twee postzegels dezer serie en wel de waarden van 5 en 15 Pf. met voorstel lingen van den Meitocht, een middeleeuwsch gebruik en het bevrijdingsuur in het jaar 1814, toen Danzig van de Fransche heerschappij bevrijd werd. Oprichting van de afdeeling Brussel. De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te Brussel meldt: Onder vrij groote belangstelling is Dinsdag, in een der met de Nederlandsche en Belgische kleuren versierde zalen van het Residence Palace, een feestelijke avond gehouden, ter gelegenheid van de oprichting van de afdee ling Brussel van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot". Hr. Ms. gezant en baronnesse van Harinxma thoe Slooten, als mede het geheele diplomatieke personeel van het gezantschap woonden deze bijeenkomst bij, welke geopend werd met een inleidend woord van den heer H. A. Romswinckel, spre kende uit naam van het voorloopige comité. De algemeene voorzitter van het hoofdbestuur van „Onze Vloot" zette vervolgens het doel van de vereeniging uiteen, waarna luitenant ter zee eerste klasse A. Kroese een lezing met lichtbeelden hield over de Nederlandsche Ma rine in vredes- en oorlogstijd. Ook werd nog de mooie marinefilm van „Onze Vloot" vertoond. In den loop van den avond werd medege deeld, dat het oprichtingscomité voorloopig de leiding van de nieuwe afdeeling waarneemt en het definitieve bestuur in een eerstvolgende vergadering zal worden aangesteld. DE THUISREIS VAN DE „JOHAN VAN OLDENBAKNEVELT". Aneta verneemt uit Batavia: De „Johan van Oldenbarnevelt", welk schip op de uitreis schade aan een schroef opliep, vertrekt 12 Februari van Tandjong-Priok naar Nederland. De thuisreis zal met gewone snelheid gemaakt worden, zoodat dan geen vertraging is te verwachten Men verzoekt ons opname van het volgende: De Persil-producten Persil, Henco, Ata, iMi en Sil zyn voor de huisvrouw, die haar bezig heden in de puntjes en tevens vlug en goed koop, wil verrichten, onmisbare hulpmiddelen in de huishouding. Zij sparen geld, niet alleen, omdat zy zuinig in het gebruik zyn, maar ook, omdat zich nu op iedere verpakking van de Persil-producten, Persil, Henco, Ata, iMi en Sil spaarzegels bevinden. Deze spaarzegels knipt of snijdt U uit, bestrijkt den achterkant met een weinig plaksel en plakt ze vervolgens op de bij Uwen winkelier gratis verkrijgbaar gestelde spaar- zegel-verzamelkaart der Persil-producten. Een geheel volgeplakte kaart kan by Uw winkelier worden ingewisseld; U ontvangt hiervoor één gulden in contanten. Dezen gul den kunt U naar eigen goeddunken besteden. GENERAAL FRANCO'S BEWIND. Generaal Franco heeft in Spanje de bepalin gen der vorige Spaansche regeering inzake de kerkhoven weer opgeheven en het beheer der kerkhoven opnieuw aan de Rooms ch-Katholie- ke kerk opgedragen. Binnen 2 maanden moeten van de kerkhoven alle opschriften en symbolen verwijderd worden, welke met de Roomsch- Katholieke religie en de Christelijke moraal in tegenspraak staan. Voor de niet-Katholieken moeten afzonderlijke begraafplaatsen worden ingericht. blad „De Modelbouwer". Deze prijs van 2.50 per jaar voor het maandblad beteekent een belangrijke reductie. De kosten zijn niet hoog. Bij toezending van 0.80 op postgirorekening 315237, ten name van den penningmeester van de Ver eeniging Bouw Scheepsmodellen, „Het Scheepvaarthuis", Amsterdam, volgt automa tisch toezending van de "handleiding, die voor den bouw van „De Kemphaan" noodig is. Voor hen, die niet op andere wijze het hout en de verf kunnen verkrijgen, wordt dit ter beschikking gesteld voor den prijs van respectievelijk 2.25 en 0.70, te voldoen op dezelfde postgirorekening, onder vermelding waarvoor de storting bestemd is. Het toe sturen volgt dan eveneens franco-huis. Wij kunnen niet nalaten, dit artikel te be sluiten met een opwekking om het streven van de Vereeniging, dat van zoo groote waarde is voor ons volk, daadwerkelijk te steunen door hiervan lid te worden en mede te werken aan den bouw van de door de Ver eeniging ter beschikking gestelde ontwerpen. Verzending correspondentie. In verband met een wijziging in het vaar plan van H. Ms. flottieljeleider „Tromp", moet correspondentie bestemd voor opvaren den uiterlijk op de hierna genoemde tijdstip pen aan het hoofdkantoor worden ter post be zorgd en gericht zijn aan de achter de tijd stippen aangegeven havens. 8 Februari 12 en 13 Februari 15 en 22 Februari 6 en 9 Maart Funchal 8.25 u. Casablanca 7.20 u. Gibraltar 7.20 u. Tunis 7.20 u. 21. 22, 23, 24 en 25 Mrt. Bordeaux Daarna naar Den Helder. 6.15 u. Het eerste van de achttien Dornier-vlieg- booten, welke de N.V. Koninklijke Maatsch. „De Schelde" bouwt in opdracht van de Ko ninklijke Marine, is Donderdag gereed geko men, zoo meldt de Telegr. Vleugels en mo toren dezer machines worden in de vliegtuig- loods van „De Schelde" gebouwd, terwijl de toestellen bij Aviolanda te Papendrecht wor den gemonteerd en afgebouwd. Gisterenmorgen werd het eerste groen grijze, glanzende gevaarte, dat bestaat uit twee vleugels ter breedte van 27 m, en drie ingebouwde motoren ter breedte van zeven m, op een speciaal gebouwd onderstel uit de vliegtuigloods aan den Singel naar de Hout haven vervoerd. Onder leiding van den be kenden vliegtuigbouwer, den heer T. Slot, werd het aldaar met de grootste voorzichtig heid op een lichter geladen, die het naar Pa pendrecht zal vervoeren. Met man en macht wordt in de vliegtuig- afdeeling van „De Schelde" thans aan den bouw van de overige toestellen gewerkt. Jaarverslag van de Nationale Landstorm Commissie. Van de Nationale Landstorm Commissie ontvingen wij het jaarverslag Over 1938. Het is een keu rig verzorgd verslag, dat getuigt van den groei van den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm in het afgeloopen jaar. Oosterend OPENBARE VERKOOPING. In Hotel „Wapen van Amsterdam" werd gisteren publiek verkocht het woonhuis van den heer P. Dijker, gelegen in de Hoekstraat. Kooper de heer A. Eelman Dz„ voor 610 gld. Het woonhuis van den heer W. Drijver Cz„ ook gelegen in de Ploekstraat, werd opgehou den voor 1750. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. 27 Jan. '39: Aangekomen van Duisburg en vertrokken naar Hamburg Ned. motorschoener „Triton" worden Uw tanden wanneer U poetst met wat goeds, namelijk met a \g n Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. DE NIEUWE BUNDEL. In de Leeuwarder Courant van 17 en 21 Jan. j.l. geeft Z. (naar wij vernemen de heer Zon derland, de directeur der vroegere muziek school) een uitvoerige critiek op den nieuwen psalm- en gezangbundel, welke in de Neder- landsch Hervormde kerk werd ingevoerd. De schrijver acht den nieuwen bundel geen ver rijking, noemt het „ontzettend jammer" dat deze uitgave verschenen is en preciseert dan zijn bezwaren. In de eerste plaats acht hij het foutief, dat de oude Staten-psalmberijming op nieuw werd genomen; daarmee is naar zijn oordeel geen verbetering van den kerkzang mogelijk, daar deze woorden ook niet op de nieuwe melodieën gezongen kunnen worden en elke poging daartoe op mislukking moet uit- loopen. In de tweede plaats acht hij van de ge kozen gezangen menigmaal de vertaling min derwaardig, geeft een geweldige critische lijst van „stijlbloempjes" en keurt zeer veel „ge rijmel" onvoorwaardelijk af. Hij acht het ge heele werk mislukt en zegt, dat hij aan het werk van ds. H. Hasper zeer ver de voorkeur geeft. Zijn argumenten hiertoe zet hij ter ge- noemder plaats breed uiteen, doch het zou ons te ver voeren hiervan een breede weergave af te drukken. Albert Chambon schrijft ons: en dan zoo, door het kanaal van Korinthe de Golf van Aeqina uit, de Agaïsche Zee door, de Dardanellen in via de Zee van Marmara naar Istamboul." De matroos le klas Vandersteng keek mij triomfantelijk aan, alsof hy zelf dit gedeelte van het reisplan had ontworpen. „Istamboul?" zei ik vragend, terwijl ik mijn herinneringen afzocht. Want in aardrijks kunde ben ik geen held. „Constantinopel dan!" zei Vandersteng. Constantinopel! of nog ouder Byzan- tium, later de keizerlijke residentie van Constantijn de Groote. Ken je het niet?" gebaarde Vandersteng met kinderlijk oprechte verbazing. „Wat een stad! Schoon als voor- oorlogsche Turksche, wantgesluierd. Maagdelijke vuilheid! Ik heb er eens een kopje koffiedik gedronken! Om te griezelen mijn heer!" „Aha, zoo," deed ik begrijpend. „Niet van de koffie," vulde Vandersteng aan, maar van de Turksche bediening en de Turksche sfeer van het koffiehuis, met een aanslibbing van Grieksche en Bulgaarsche luchtjes. Galata, het havengedeelte, was als een beproeving, erger dan welke kade ter wereld. Pera, waar de consulaten en gezant schapsgebouwen hopeloos probeerden een iet wat Europeesche sfeer te geven, liggende op de heuvelen langs den „Gouden Hoorn", deed je soms wel even met de gedachte verzoenen, dat je hier in het Nova Roma van de vierde eeuw was. Maar Stamboel!? Stamboel mijn heer! Onvergelijkelijk „Mooi?" vroeg ik, want het kon even goed anders uitvallen. „Ik heb er dagen lang gezworven. Want door zoo'n Turksch stadsdeel en Turksche wereld op zich zelf, loop of wandel je niet, maar zwerf je. Myn gids en vriend was een Duitsch-sprekende cadet, wiens vader stations chef was op het aan de overzijde gelegen Scutari, met wien ik uitstapjes maken kon naar het, op een der duizend eilandjes ge legen, badplaatsje Prinkipo. Of waar we met een der vele fery-booten door den Bosphorus togen met bijna 10 mijl tegenstroom, naar Buykdérè aan den ingang van de Zwarte Zee. En altyd, allesop een afstand gezien, schoon als een droom. Ik was er met de „Gelderland", doch maakte gedurende enkele maanden deel uit van de Hollandsche ambu lance met dr. Lingbeek, dr. Steen van Omme ren, mej. Annie Kuyper en nog 'n twintigtal anderen, die zich een heerlijk verheven taak gesteld hadden in dienst van de lijdende menschheid. En daartoe moet men zelfs Turken rekenen. Ik heb machtig mooie her inneringen aan dien tijd, al heb ik mijn Turksch vocabulair, dat ik probeerde aan te leggen, glad verleerd! „En nu gaat de „Tromp" er heen. Jammer, dat i,k niet mee kan," verzuchtte Vander steng, want ik ben overgeplaatst naar den Onderzeedienst en ga waarschijnlijk met de O 16 mee naar de Zuidelijke IJszee. Censtan- tinopel ligt wel wat uit den koers om daar nog even binnen te loopen. Eén ding vind ik jammer," zei Vandersteng, „nu Constantinopel uit mijn herinnering Istamboul heet." „Hoezoo?" vroeg ik. „Wel, dat wij aan de opleiding voor seiners met goed fatsoen niet meer kunnen laten oefenen met het zoo veel gebruikte: Constan- tinopolitaansche pennenmessenheftenmakerij." Hoe Els in wonderland kwam, door Emma Vosma. Uitgave G. B .v. Goor Zn., Den Haag. Prys, geb. 1.75. Een fijn kinderverhaal voor de kleintjes, van 8—12 jaar en ouder, uitnemend geschikt om voor te lezen, 't Bevat paedagogisch niet alleen veel kostelijke trekjes, het is ook bijzon der vlot en goed geschreven. Een gezin, dat het vrij zorgelijk heeft en dat meermalen is aangewezen op den finantieelen steun van „tante Greet", maar waarin een zoo prettige, gezonde sfeer heerscht, dat men er jaloersch op wordt. Vader is een goed verteller en een vlot teekenaar, die de verhalen voor z'n vier tal niet alleen in woord, maar ook in beeld toovert. Een feest is het, als vader en moeder met hun kleintjes naar buiten gaan, waar vader van alle bloemen en planten wat bizon der weet te vertellen en waarbij hij Els in tooverland inleidt. Er komen ook moeilijke tijden voor het gezin, zoo moeilijk, dat een van de kinderen bij tante Greet in huis moet, om „de lasten lichter te maken". Maar van Leeuwen zorgde voor eenige goedé illustratie. Gelukkig komt later weer alles wonder goed terecht. 't Is alles zoo vlot verteld, zoo vol afwisse ling en gezonde humor, zoo spannend ook, dat men het achter elkaar uit wil lezen en men zijn kinderen en zichzelf menig genotvol en... leerzaam uurtje mee bezorgd. Mannen van beteekenis, belicht in een serie artikelen, verschenen in Wiering's Weekbla den. Uitgave C. Wiering, Hoogeweg 14, te Amsterdam. Prijs geb. 1.90. Een krant is een eendagsch vlieg, vandaag is men vol over een belangrijk gebeuren, dat men in zijn lijfblad las, morgen is men het al weer vergeten en heeft men zyn aandacht by andere dingen. Het is daarom een goed idee, dat de uitgever Wiering een serie artikelen over „opvallende figuren" in zijn weekbladen verschenen, heeft laten bundelen, in een stevig linnen omslag laten binden en zoo voor duur zamer gebruik bewaard heeft. Het is niet alleen een smaakvol werkje ge worden, maar een boekje, dat ieder die interes se heeft voor de figuren van beteekenis in onze samenleving gaarne zal willen bezitten. Het zijn uitnemende artikelen, die scherp en juiste karakterschetsen geven, waarin de worsteling geteekend wordt van zoovelen, die uit de diep te omhoog geklommen zijn. Ze gaan ons voorbij een Vliegen en Plesman, een Hitier en Gandhi, een Goebbels en Niemöl- ler, een Fokker en Göring, Mussert en Euwe, Colijn en Kuyper. Een lange rij van „historische persoonlijkheden", die in enkele bladzijden fel belicht worden. Het is een boekje, dat we gaarne aanbevelen aan ieder, die iets meer dan den naam wil weten van deze mannen, die historie maakten. Het pakkende bandontwerp en de uitnemend getroffen vignetten zijn van F. Lindenberg. Naar zonnig Zui d-A f r i k a. Wij ontvingen een exemplaar van de bro chure „Naar zonnig Zuid-Afrika", waarin een beschrijving van de zeereis, de aankomst in Kaapstad, het schoone Kaapsche schiereiland en de wonderen van de Gardenroute. De schrijver neemt ons mee naar Johannes- burg, de Goudstad, 1000 mijlen verder, over de „ver verlate vlaktes met die kreun van ossewa", bezoekt een goudmijn en reist dan naar „die Oos Transvaalse Wonderland" en den Kruger Wildtuin, waar het wemelt van allerlei soorten wild en verscheurend gedierte en men den koning der dieren, den leeuw, in zijn natuurlijke omgeving, soms op een paar pas afstand, kan aan- en beschouwen. Via een tocht door Rhodesië komen wy terug in Pretoria, de stad van Paul Kruger, wiens standbeeld een bedevaartplek is voor duizenden Afrikaners. Hier zetelt de regeering des lands, hier ademt alles een Afrikaanschen geest. De reis gaat dan verder van Pretoria naar Durban, vandaar over de Drakensbergen naar Bloemfontein en over Port Elizabeth terug naar Kaapstad, de moederstad. Belangstellenden in reizen naar Zuid-Afrika kunnen een exemplaar van deze brochure aan vragen bij de Zuid-Afrikaansche Legatie, Alex. Gogelweg 2c, 's-Gravenhage, de Neder- landsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging, Kei zersgracht 141, Amsterdam-C., en de voor naamste passagebureaux. „Welvaartszorgen en Welvaartszorg in Indië" Als no. 16 van de serie „Tijdseinen", dat het vijfde nr. vormt van den tweeden jaargang, verscheen deze brochure van Dr. de Vries. Gedegen en practisch is het overzicht dat de schrijver geeft en ook dit nr. zal belangstel ling trekken ver buiten den kring van Chr. Historischen. De brochures worden uitgegeven by de N. V. Drukkery C. Blommendaal, Rijnstraat 9, Den Haag. Neder 1. Archief voor Genealogie en Heraldiek. I afl. 5. Aanvangende ditmaal met de voortzetting van de historie van de Elema-heerd te Uithui zen, behandelt ook deze aflevering weer allerlei verscheidenheden: een bespreking van de was senaar, de wassende maan, en het mogelijk ver band met de heraldiek; overzicht van laatst verschenen genealogische literatuur in Duitsch- land; een schets betreffende het geslacht Pol derman en een voortzetting van een genealogie van Groeningen, zoomede een copie van een verloren geraakt oud testament. Voor belangstellenden weer veel verscheiden heid uit alle deelen van het land. Jammer, dat het gebruikte papier zóó is, dat het niet toelaat er aanteekeningen op te maken! A- Mr. B. Het Februari-nummer van Beyer's Mode fiir Alle" brengt ons Modeparade Voorjaar 1939. Een nieuwelingetje in onze garderobe is de z.g. blousejurk, die we in de stad onder een bijpassend jasje of lange mantel, en later als leuke vacantiejurk dragen. Daar het nog wel wat te frisch is om zon der jas te wandelen, worden in dit nummer ook voorjaarsjassen en complets in groote verscheidenheid gebracht. Verder is er een pagina gereserveerd voor rokken, blouses, jasjes en capes, waarmede men de aardigste combinaties vormen kan Overal is een duidelijke beschrijving bij, ter wijl de patronen eveneens op de raderbladen te vinden zyn. „Beyer's Mode für Alle" is in den boekhan del verkrijgbaar. Tegen inzending van 10 cent in postzegels voor portokosten stelt de Hoofd vertegenwoordiging, N.V. Wereldmode, Prins endnkkade 48, Amsterdam, gaarne gratis proefnummres beschikbaar. Maasfricht's aardewerk O voor 75 waardebon^ Gebruikt CONDOR HUISHOUD» ZEEP en spaart de waardebons. CONDORZEEP geeft een beter resultaat met minder moeit» en in korter tijd. Want door haar bijzondere samenstelling maakt CONDOR het hardst» water zoo zacht als regenwater.l Hierdoor krijgt U een overvloed van werkzaam schuim. kv.ZEEPFABR.%DE HAAS tVAN BRERO APELDOORN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Aurora, 26 Jan. te Palermo. Hebe, pass. 26 Jan. Gibraltar. Joh. v. Oldenbarnevelt, u„ 25 Jan. v. Colombo Poelau Roebiah, 25 Jan. v. Hamburg. Tjikandi, u„ 25 Jan. te Banjoewangi. Tiberius, 26 Jan. te Volos. Venus, 26 Jan. te Bourgas. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ, Agamemnon, 25 Jan. te Piraeus. Ajax, 25 Jan. v. Amsterdam. Aurora, 25 Jan. v. Messina. Bantam, 24 Jan. te Batavia. Costa Rica, u., 25 Jan. Ponta Degada gep. Douro, 24 Jan. v. Cristobal. Euterpe, pass. 25 Jan. Lydd. Hercules, 25 Jan. v. Hamburg. Maetsuycker, 25 Jan. v. Sydney. Mars, 26 Jan. te Triëst. Oberon, 25 Jan. v. Amsterdam. Orestes, 15 Jan. te Rotterdam. Titus, 25 Jan. te Piraeus. Triton, 25 Jan. v. Amsterdam. Venus, 25 Jan. v. Istanboul. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Binnendijk 24 Jan. 10 m. N.W. v. N. Foreland. Damsterdijk 8 u. 44 m. v.m. 5 m. Z. v. Niton. Lochmonar, 23 Jan. v. Champerico. Noordam, pass. 23 Jan. Scilly. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera, u„ 26 Jan. te Southampton. Kota Nopan, t„ 25 Jan. v. Marseille. Tosari, u., pass. 26 Jan. Kaap Bon. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca, t., 25 Jan. v. Victoria (Br.). STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Agamemnon, 25 Jan. v. Hongkong. EMZETCO LIJN. Jonge Elisabeth, 25 Jan. te Jaffa. KON. HOLL. LOYD. Montferland, t., 26 Jan. van Santos. HOLLAND—VVEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk, 25 Jan. v. Hamburg. Brand, u., 25 Jan. v. Duala. JAVA—NEW-YORK-UJN. Troilus, 24 Jan. te Batavia. Phemius, 24 Jan. v. Batavia. SILVER-JAVA PACIFIC LIJN. Silverbeech, 25 Jan. v. Madras. JAVA—CHINA- -JAPAN LIJN. Tjinegara, 24 Jan. te Hongkong. Tjisadane, 25 Jan. v. Makassar. Tjisalak, 24 Jan. te Shanghai. Tjikarang, 24 Jan. te Yokohama. (Holland—Afrika L(jn). Jagersfontein, u„ 26 Jan. v. Durban. Meliskerk, 26 Jan. te Antwerpen. Nijkerk, u., 26 Jan. te Beira. GEREFORMEERDE KERKEN IN INDIË. In het Kerkblad der Gereformeerde kerken in Nederlandsch-Indië verklaart ds. Th. Kui pers van Djocja, dat het stelsel van hulppredi kers, al is er ook schreeuwend gebrek aan klachten in Indië toch daar volslagen onmoge lijk is, aangezien by het noodige zelfstandige werk op de ver weg gelegen posten het ambt en de sacramentsbediening onmisbaar zijn- Echter geeft ds. Kuipers gaarne in overweging om predikanten tegen lager beginsalaris uit te zenden, bijv. 250 a 350 gld. per maand. Allicht konden er dan meerderen uitgezonden worden- „Wij moeten het wagen", aldus ds. Kuipers, „om met een eenvoudig tractement te begin nen. Ik geef toe, dat het moeilijk is, ik erken de groote bezwaren. Maar als we moeten kie zen tusschen deze twee: allerlei werk te laten liggen, de mooiste jcansen voor onze kerken te laten voorbijgaan, of predikanten te laten uit komen op een ook voor Indië klein salaris, dan kies ik het laatste".

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6