AVOND DAARBIJ Postvlucbten op Indië DE WERELD DE BESTE Ic SIGARET weinig woorden Vervolg rede Hitier Snelle jagers voor Frankrijk Bouw van vliegtuig motoren in Nederland Drie jaar tegen notaris geëischt Het gesol met de Nederlandsche arbeiders in Duitschland Samenzwering in Siam ontdekt Dienstplicht voor geheel Indië gevraagd 'WO* iWi ONTTILT Wegens verduistering van hypotheken Sluisdeur te Schellingwoude ontzet PUBLICATIE Over de taken der Duitsche economische politiek zeide de rijkskanselier, dat in de komende jaren door schifting van arbeids krachten, rationaliseering en betere organi satie der arbeidsvoorwaarden hoogere pres taties moeten worden bereikt, waardoor ar beidskrachten voor nieuwe productie be spaard kunnen worden. Daarvoor moet de kapitaalmarkt ontlast worden van staats eischen, en moeten economie en geldwezen scherp samengevat worden. „Het is mijn be sluit den weg der reorganisatie van de Duit sche rijksbank van internationaal beinvloe- de bankonderneming tot circulatiebank van het Duitsche rijk ten einde te voeren" Dat een hoog percentage der arbeidskrachten noodig is voor de bewapening, is te betreu ren, maar kan niet veranderd worden. HET JODENVRAAGSTUK In verband met de opruiing tegen Duitsch- land noemde spr. het Jodenvraagstuk. Het is een beschamend schouwspel, dat de we reld der democratie van medelijden druipt, maar het Joodsche volk niet helpt. Duitsch- land echter herstelt thans, wat het Joodsche volk zelf gedaan heeft. De Joden hebben de inflatie veroorzaakt, toen de overige wereld het Duitsche volk zijn buitenlandsche ka pitalen ontnam en de koloniën wegnam, Wij zijn door de brutale opvoeding door de democratieën gedurende vijftien jaar vol komen gehard tegen sentimenteele bevlie gingen. Laat men ons men humanitetit van het lijf blijven. Hot Duitsche volk wenscht niet, dat zijn belangen door een vreemd volk geregeerd worden. Frankrijk voor de Fran- schen, Engeland voor de Engclschcn, Ameri ka voor de Amerikanen en Duitschland voor de Duitschers. Wij zijn besloten een einde te ma ken aan het zich nestelen van een vreemd volk, dat ale leidende posi ties aan zich heeft weten te trekken en wij zullen dat volk afschuiven. Wanneer men spree!r* ove een on vervangbaar cultureel waardevol ele ment, moest men ons dankbaar zijn, dat wij deze heerlijke cultuurdragers loslaten en ter beschikking stellen van de overige wereld! De kerken. Niemand in Duitschland, aldus Hitier zal om zijn religieus standpunt vervolgd worden, maar wanneer priesters zich bo ven de wet plaatsen, zullen zij als ieder ander Duitsch staatsburger ter verantwoor ding worden geroepen. Zedenmisdrijven 'worden bestraft, wie ze ook begaat. Over tredingen van kuischheidsgeloften interes seeren niemand overigens en daarover is in de Duitsche pers nog nooit een woord ge schreven. Duitschland heeft de zaak der kerken steeds gesteund. Toen in Snanje tienduizen den priesters en nonnen afgeslacht werden, -stelden on grond van deze slachtpartijen zich talrijke nationaal socialistische en fas cistische vrijwilligers ter beschikking van generaal Franco om te helpen verhinderen, dat deze bolsjewistische blocdroes zich over Europa uitbreidde. Het nationaal socialistische Duitschland heeft aan den opstand van generaal Fran co slechts deelgenomen in den wensch, dat het hem zou mogen lukken zijn land te redden van een gevaar, waaraan Duitsch land zelf eens bijna was omgekomen. ITALIÉ EN JAPAN. Wat Duitschland vroeger voor Italië moge hebben gedaan, zeide Hitier, in 1938 heeft Italië die vriendschap rij kelijk vergolden. Hoge niemand in de wereld zich ver gissen over het besluit, dat het na tionaal socialistische Duitschland te genover dezen vriend genomen heeft. Het kan den vrede slechts nuttig zijn, wanneer daarover geen twijfel be staat, dat een oorlog tegen het tegen woordige Italië, onverschillig om welke motieven ontketend, Duitsch land aan den kant van den vriend zal roepen. Het nationaal socialistische Duitsch land weet welk lot hot beschoren zou zijn, wanneer het ooit een inter nationale macht zou gelukken het fascistische Italië, onverschillig om welke motiveeringen op de knieën te dwingen, wij erkennen de consequen ties die daaruit moesten voortvloeien en zien ze ijskoud onder het oog. Niet wenschen Duitschland en Italië een oorlog, maar zij hebben er begrip van, dat: ook andere volken zich hun aandeel in de goederen der aarde, dat hun toekomt, wil len verzekeren en dat wij, niet erkenning van deze rechten vastbesloten zijn, gemeen schappelijke belangen ook gemieenschappe- lijik te behartigen. Vooral echter, dat wij onder geen omstan digheid voor chantage zullen wijken. Duitschlands houding tegenover Japan wordt hierdoor ook bepaald. Geen territoriale eischen! Duitschland heeft, zoo verklaarde Ilitler verder, tegen Engeland en Frankrijk geen territoriale eischen behalve die tot teruggave onzer ko loniën. Zoo zeer een oplossing van dit vraagstuk tot kalmeering der wereld zou bijdragen, zoo weinig gaat het hier om problemen, die al leen een gewapend conflict vooron derstellen kunnen. Wanneer aldus Hitier, op het oogenblik in Europa spanningen bestaan, dan is dit in de eerste plaats te wijten aan het onver antwoordelijke drijven van een gewetenlooze pers, die nauwelijks een dag laat voorbij-» gaan, zonder door even domme als onware alarmberichten de mensahheid tot onrust brengen. Hetzelfde geldt voor de radio. En toch is er geen Duitschei;, die Engeland en Frankrijk moeilijkheden wil bereiden. In de onrusti ge maanden van het afgeloopen jaar was de Duitsch-Poolsche vriendschap een der kal- meerende verschijnselen van het Europee- sche politieke leven. Onze verhouding tot Hongarije is gebaseerd op een lang beproef de vriendschap, op gemeenschappelijke be- langen en op een traditioneele wederzijdsche hoogachting. De hoogachting, die eens de Duitsche soldaten voor het dapper volk van Joegoslavië gevoeld hebben, heeft zich se dertdien verdiept en tot'een oprechte vriend schap ontwikkeld. Onze economische betrek kingen zijn hier. niet zooals met het be vriende Bulgarije, Griekenland, Roemenië en Turkije voortdurend in stijgende ontwikke ling. Duitschland is gelukkig, in het westen en oosten, zuiden en noorden gepacificeerde grenzen te mogen bezitten. Onze betrekkin gen met de staten in het westen en noorden, dus Zwitserland, België, N e d e r 1 a 11 d. De nemarken Noorwegen, Zweden, Finland en de Oostzeestaten stemmen te meer tot ver heuging, daar zich juist in deze landen de neiging, zich van bepaalde oorlogszwangere volkenbondsparagrafen af te keeren, te ver sterken schijnt. Amerika, een lastercampagne. Onze betrekkingen met de Noord Airneri- kaansche Unie hebben te lijden onder een lastercampagne, zeide Hitier. Wij gelóoven echter niet, dat deze pogin gen identiek zijn met den wil der millioenen Amjerikaansche burgers, die in weerwil van een wederzijdsche gigantisch-Joodsch-kapita- listisohe pers-, radio- en filmpropaganda niet eraan kunnen twijfelen, dat van al deze beweringen geen woord waar is, Duitsch land wil met allo landen, zoo ook met Amerika, vrede en vriendschap. Het wijst inmenging in Amerikaansche aangelegenheden af, wijst echter even vast besloten iedere Amerikaansche inmenging in de Duitsche van de hand. De Fuehrer besloot met nogmaals te wij zen op „de achter ons liggende jaren van strijd en vervulling". Voor de meesten, zeide hij, beteekenen zij zin en inhoud van het geheele bestaan. Wij weten dat iets grooters ons volk en daarmee ons leven niet meer beschoren kan zijn. „Danken wij God den Almachtigen, dat hij onze generatie en ons ermede gezegend heeft, dezen tijd en dit uur te beleven." Nieuwe regeling bij één fabriek, waardoor onze arbeiders aan het werk kunnen blijven. Gisteravond om half zes zijn de Nederland sche arbeiders in de fabriek van de firma G. van Delden te Gronau op het kantoor dei- fabriek geroepen, waar hun werd aangezegd, dat de deviezenregeling weer veranderd is. Tot dusverre konden de Nederlandsche ar beiders altijd hun loon voor tweederden in Nederlandsche munt ontvangen. Zooals Za terdag gemeld, was reeds meer clan de helft der Nederlandsche arbeiders met het oog op de intrekking dezer regeling ontslagen. Aan alle arbeiders van deze fa briek is thans bekend gemaakt, dat zij aan het werk kunnen blijven, volgens een nieuwe regeling, krach tens welke den Nederlandschen ar beiders de helft van hun loon in Nederlandsch geld mag worden uit betaald. Velen van hen, die reeds hun ontslag had den, maken nu gebruik van de gelegenheid om aan het werk te blijven. De nieuwe regeling geldt zoowel voor hen, wien reeds ontslag was aangezegd, als voor hen, die aan het werk konden blijven. In een officieel per radio verspreide mededeeling wordt 'n samenzwering tegen de regeering van Siam ont huld. Verklaard wordt, dat de samen zweerders den vroegsren koning Pra- jadhipok of diens broeder prins Na- gor op den troon wilden plaatsen. In het geheele land is 't volkomen rus tig. De staf van het leger deelt mede, dat een aantal officieren op non-ac tiviteit is geplaatst, zonder toeken ning van wachtgeld of pensioen. De Siameesche bladen melden, dat. na de ontdekking van de samenzwering tal van huiszoekingen werden verricht. Generaal Defahastin, voorzitter van den gemeenteraad van Bangkok, werd gearres teerd. Het aantal ontslagen officieren be draagt 12. Verklaring van den ex-Koning Toen Reuter gistermorgen ex-koning Pra- jadhipok van Siam op de hoogte stelde van de geruchten over een complot tegen de re geering, zeide hij, dat dit het eerste was, wat hij hierover hoorde. Hij voegde hier evenwel aan toe, dat hij gewoon was ongeveer iede re week te hooren van complotten en dat hij derhalve niet verwonderd was hierover. De reden voor deze voortdurende revolu tie-pogingen in Siam noemt de ex-koning de methode van het huidige regime om het vormen van politieke partijen te verbieden zoodat het volk zijn grieven niet kan uiten. De minister-president, gesteund door het le ger, is degene, die Siam werkelijk regeert. Op de vraag of hij bereid zou zijn weer ko ning te worden zeide Prajadhipok, dat hier omtrent nog geen stappen bij hem zijn ge daan. Nederland moet het gat helpen stoppen. Frankrijk koopt militaire vliegtuigen, spe ciaal jachtvliegtuigen, in het buitenland. Niet, ómdat het zelf niet in staat is, derge lijke machines te bouwen, maat' omdat ver schillende oorzaken de productiecapaeiteiten van zijn vliegtiiigfAbriek'en momenteel zoo belemmeren, dat het te lang zou duren, vóór de eigen industrie zou kunnen leveren. Ne derland en de Vereenigde Staten moeten het gat stoppen. Nederland met de FK 58 van Koolhoven, Amerika met de Curtiss P 3G A. Er zijn, aldus de Tel., oorspronkelijk hon derd van die Curtisstoelen besteld, maai de order zal worden uitgebreid tot 'In totaal 200 machines. En men heeft een goede keus gedaan: de Curtiss is snel. Met een luchtgekoelden motor van 1150 pk. loopt dit vliegtuig op een hoogte van twee duizend meter ruim 500 km. per uur en on langs haalde het bij een proefvlucht de phe- nomenale snelheid van 900 km. per uur in den duik. De machine is een geheel stalen laagdek- ker, niet alleen het onderstel, maar ook het staartwiel is intrekbaar. In den rormp boven clen motor, zijn twee mitrailleurs gemonteerd. Zij schieten door het schroefvekl; een me chaniek voorkomt, dat de schroefbladen wor den geraakt. Vier mitrailleurs zijn in den voorrand van den vleugel gemonteed. Belangrijke order voor Kromhout. Naar de Tel. verneemt zullen de motoren voor de door de luchtvaartbrigade te Soes- terberg bij Fokker bestelde twintig S 9 vlieg tuigen in Nederland worden gebouwd, en wel door de N. V. Kromhout's Motorenfabriek te Amsterdam. Dit is wellicht het begin van een nieuwe nationale industrie. Bij de uit breiding van onze luchtvloot worden de aan tallen aan te schaffen motoren belangrijker waardoor de kansen voor het vestigen van de nieuwe industrie gunstiger zijn. Naar het „Nieuws" verneemt, heeft het le gerbestuur bij de Regeering een voorstel in gediend om het dienstplicht-besluit voor het geheele grondgebied van Ned-Indiö te doen gelden. Thans is dit besluit, aldus het I-Isb. slechts van toepassing voor Java en Madoera, Su- matra, Bali, Lombok en de landschappen Samarinda, Boelongan en Barau. Baby vindt de jongens niet on aardig Voor het Hangsche gerechtshof werd gis teren in hoogci' beroep de strafzaak behan deld tegen den oud-notaris M. te Rotterdam, thans gedetineerd, die wegens het verduis teren van hypotheekgelden door de recht bank te Rotterdam veroordeeld is tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. In Maart 1935 is het faillissement van den notaris uitgesproken, er werd een nadeelig saldo vastgesteld van ruim f 300.000. Het nadeelige saldo in het faillissement der N. V. Grondcrediet (een N.V., welke de notaris had opgericht) bedroeg f 580.000. Bij het verhoor van verdachte, die met een portefeuille vol papieren de rechtszaal binnentrad, bleek ,dat verd. in 1920 de N.V. Grondcrediet heeft opgericht, om aan de be palingen van de notariswet te ontkomen. Hierbij is n.1. bepaald, dat een notaris geen bankzaken mag waarnemen. Van de vijftien getuigen, die door het O.M. waren gedagvaard, verklaarde een rijksac countant, dat voortdurend geklaagd werd over de langzame betalingen van het kan toor: Als oorzaak van het misloopen van het no tariskantoor noemde verdachte het over brengen van de gelden naar de N.V. Grond crediet, in welke N.V. ten slotte grooto ver liezen werden geleden. Pres.; „Is het u bekend, dat de notaris groote bedragen aan zijn kinderen,heeft ge schonken??" Getuige: „De notaris stuurde zijn kinderen geregeld geld. Zij komen ook als crediteu ren in het faillissement voor". Het liep door elkaar. De curator in verdachtes faillissement verklaarde, dat de zaken van den notaris en de N.V. Grondcrediet door elkaar liepen. Een oud-boekhouder van het notariskan toor zeide, dat hypotheken, die afgelost wa ren, niet werden uitbetaald. De boeken en de rekeningen-courant, welke laatste aan de cliënten werden gezonden, klopten niet met elkaar. Er werden ook door de andere getuigen zeer bezwarende verklaringen afgelegd voor verd., die er ook van beschuldigd is, den accountant dr. J. \V. opdracht te hebben gegeven tot het maken van een valsche ba lans. Dr. W. vertelde een heel fraude-sys teem in de boeken ontdekt te hebben. Verdachte betichtte den accountant er nu van met den procuratiehouder B. samen te hebben gespannen en hem, den notaris, er heelemaal buiten te hebben gelaten. Zelfs beschuldigde hij hem een oogenblik van meineed. Requisitoir en pleidooi. De advocaat-generaal, requisitoir nemend, zeide, dat verd. wellicht door omstandighe den den laatsten tijd geestelijk en lichame lijk is achteruitgegaan, maar dat hij niets wist van den ongelukkigcn financieelen toe stand op zijn kantoor, zooals hij tijdens de zitting steeds beweert, kon spr. niet aanne men. Spr. achtte de ten lasteleggingen bewezen en vorderde een gevangenisstraf van drie. jaar met aftrek van acht maanden voorar rest. De verdediger betoogde, dat notaris M. niet opzettelijk geknoeid heeft. Hij achtte geen der handelingen in de tenlasteleggin gen genoemd, strafbaar. Ook is het bewijs niet geleverd, dat de notaris opdracht ge geven heeft de balans te vervalschen, aldus Pl-, fIie tenslotte tot vrijspraak concludeert. Uitspraak 13 Febr. Gistermiddag omstreeks één uur kwam het motorschip „Eemstroom" van de firma Rui tenbeek, welke een beurtdienst onderhoudt Amersfoort—Zaandam, kapitein I). van Veen, de Oranjesluizen te Schellingwoude binnen varen. Doordat de motor weigerde achteruit te slaan, ramde het vaartuig een sluisdeur, welke geheel werd ontzet. De schade be draagt ruim vierduizend gulden. De deur is zoo zwaar beschadigd, dat deze gelicht moet worden. De reparatie zal waarschijnlijk eeni- ge weken duren. Op het oogenblik wordt met een halve sluis geschut. Do „Eemstroom" heeft de reis naar Zaan dam voortgezet. TEELT VAN AARDAPPELEN EN SUIKER BIETEN. Dezer dagen werden de aanvraagformulie ren voor de teelt van aardappelen en suiker bieten door de landbouwcrisisorganisatie aan de haar bekende telers dier producten toe gezonden. Diegenen die op 1 Februari a.s. nog geen formulieren mochten hebben ontvangen en voornemens zijn aardappelen en/of suikerbie ten te telen, woiylt aangeraden, zich dade lijk te wenden tot de landbouwcrisisorgani satie, waarbij zij zijn aangesloten, teneinde alsnog een aanvraagformulier te kunnen ver krijgen. Alle aanvragen moeten uiterlijk 11 Fe- btuari a.s. in het bezit der landbouwcrisis- organisaties zijn. Zij, die op kieigrond niet meer dan 10 are of op andere gronden niet meer dan 20 are aardappelen willen felen, zullen daarvoor geen teeltvergunning noodig hebben. 's Gravenhage. 30 Januari 1939. (Adv.) STEUN CICHOREI OOGST 1938. De Nederlandsche Akkerbouwcontrale maakt, hekend. dat de steunvergoeding voor cichorei oogst 1938, welke ingevolge de Cri- ms-Stounbeschikking 1938 Cichorei (oogst l ™°,r s^€uri 'n aanmerking komt, f5.25 per 1000 kg. zal bedragen. 's Gravenhage. 30 Januari 1939. (Adv.) Zilverreiger (heenreis) Buizerd (heenreis) Emoe (terugreis) Valk t heenreis) Oehoe (terugreis) Vertrek van Singap. 30 Jan. Jodhp. 30 Jan. Bagd. 30 Jan. Alcx. 30 Jan. Bang. 30 Jan. Aankomst te Band. 30 Jan. Rang. 30 Jan. Athene 30 Jan, Basra 30 Jan. Jodhp. 30 Jan. Luchttreinen in botsing. Tijdens een on gekend hevigen sneeuwstorm zijn twee luchttreinen te Chicago niet elkaar in bot sing gekomen. Daarbij zijn ten minste twintig mcnschen gewond. Er is in ne gen uur tijds 30 centimeter sneeuw geval len, zoodat trein-, bus; en ander verkeer onmogelijk geworden is. Het Zweedsche hoogovenbedrijf. De hui dige toestand in het Zweedsche hoogoven- bedrijf is voor de naaste toekomst bevredi gend, hoewel er als gevolg van de inter nationale politieke onzekerheid gegronde twijfel bestaat over de ontwikkeling in de toekomst. De Belgische handel. Uit de buitenland- landsche handelsstatistiek van Belgie over 1938 blijkt, dat de uitvoer zich op be vredigende wijze heeft kunnen handha ven, dat de waarde lager was dan in 1937, doch aanzienlijk hoogcr dan in de daaraan voorafgaande jaren. De invoer onderging een grootere daling dan den uitvoer, zoo dat de handelsbalans gunstiger was dan die van vorige jaren. Een bruin huls in Dantzig. Dit jaar zal voor de nationaal socialistische organisa ties in Danzig een bruin huis" worden ge bouwd. De kosten worden geraamd op een millioen Danziger gulden. De verdediging van Britsch Indie. In een interview met Reuter heeft admiraal Chat- field verklaard, dat in den huidigen stand van zaken „tijd" een belangrijke factor is. Terwijl Indie thans toeneemt in politiek en industrieel belang, moet het zich veilig kunnen voelen. Aardschok In Italië. Het observatorium te Sienna heeft gisterennacht tegen half vier een zeer hevigen aardschok geregistreerd, waarvan het epicentrum gelegen was op ongeveer S000 k.rn.. Veertien hospitaalschepcn op de Theems. Veertien plezierbootcn worden uitgerust jot hospitaalschepcn, welke op de Theems ligplaats zullen vinden. In oorlogstijd zul len de gewonden met de hospitaalschepcn uit Londen naar minder bevolkte gebie den worden overgebracht. Zoo noodig zul len bij de rivier gelegen ziekenhuizen voor deze hospitaalschepcn worden geëvacu eerd. Roosevelt en het rechtsche Spanje. Niette genstaande den hevigen politieken druk in binnen- en buitenland, gelooft, men niet, dat Roosevelt Franco's regeering de faclo zal willen erkennen. Het royement van Stafford Cripps. Zeven Brifsche Lagerhuisleden van de Labour- partij, hebben geprotesteerd tegen het roye ment van Stafford Cripps uit deze partij. Dit was geschied omdat Stafford Cripps een volksfront wilde vormen. Zuivering onder Japansche professoren. Zeven professoren en eenige assistenten zijn te Tokio ontslagen, omdat hun werken de openbare ord,c en veiligheid in gevaar zouden brengen. Onder de studenten heerscht groote opwinding. De Britsche vliegtuigenproductie. Volgens een bekend Britsch militair vlieger, be draagt de productie van Britsche militaire vliegtuigen thans 400 por maand. Zij zal weldra de Duitsche productie van 500 tot 000 toestellen kunnen evenaren. België zal Spaansche kinderen opnemen. De Belgische regecring zal deelnemen aan de internationale hulpactie voor de Spaan sche kinderen. Vijfhonderd kinderen kun nen reeds direct worden ondergebracht. Verirouwelijk Britsch document verdwenen. Men verneemt, dat uit het priv.ókantoor op Hendon, het vliegveld der militaire lucht macht, een geheim document van zeer ver- trouwelijken aard verdwenen is. Er wordt een onderzoek ingesteld. Overwinning voor den New Deal. Rct wordt als een groote overwinning van Ro°* sevelt beschouwd, nat het Amerikaansche Hooggerechtshof het programma tot ont wikkeling der clcctriciteitsproductie heeft goedgekeurd en grondwettig verklaard. Buerckel thans ook gouwleider van Weenen. De gouwleider van Weenen, Glob'ocnik, is op eigen verzoek van zijn ambt ontheven en in zijn plaats is benoemd de rijkscom missaris gouwleider Buerckel, die ook zijn andere functies behoudt. Telegram van Mussolini aan Hitier. M"S- solini heeft ter gelegenheid van den ver jaardag van het aan het bewind komen der nazi's, aa-> T1 f 1 er een gelukstelegram gezonden.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2