Wat onze veiligheid kost x MtadirUeuiud In Den Helder zijn politie- en brandweerkosten laag 2\ Tavenu ï3ALdg£,~dtiiA£ UeldtMbchz QoWiant c^p ÏÏlaandacjau.ond 27 Ze&luaAl a.ó. Dinsdag 31 Tanuari 1939 Straatverlichting vergt groote bedragen Een vergelijking met andere steden Goeo 0 0 CD DDD 50 0 DRUKKERIJ DE BOER Nederlandsche Reisvereeniging 1904 1939 Bij Griep en Koorts. Ds. C. Riemers Het laatste Militairenconcert ,The Masterkeys" van Chr- Historische linie Inschrijving Handelsregister Matige rede van Hitier Onthulling plaquette door den Burgemeester Burgerlijke Stand Den Helder Tot de belangrijkste, maar zeker ook tot de meest dankbare verplichtingen van elk stadsbestuur behoort de zorg voor de openbare veiligheid. Voor weinig an dere onderdeelen van de gemeentelijke huishouding offert de burgerij met zoo veel genoegen ol althans met zoo weinig misnoegen haar belastingpen- ningen. Wat niet wegneemt, dat zij ook daarbij graag zuinigheid betracht zal Toch is de vraag, welke bedragen ter wille van de openbare veiligheid moeten worden uitgegeven, er niet alleen een van zuinigheid. De ééne stad heeft nu eenmaal meer politie toezicht nóódig dan de andere. Dat behoeft niet aan te wijzen op grootere misdadigheid bij de ééne en grootere braafheid bij de andere stadsbevolking, maar het houdt vooral ver band met de wijze van stadsaanleg, de dicht heid der bebouwing, de verkeersdrukte in het algemeen, het al of niet doorkruist wor den door aders voor doorgaand verkeer, en dergelijke factoren. Voor de burgerij echter is niet de hoofd zaak of de openbare veiligheid al of niet noodwendig duur móét zijn, maar of zij duur i s. Zoo bezien behoeft Den Helder niet on tevreden te zijn, hetgeen kan blijken uit de vergelijking met Alkmaar, Hoorn en Zaan dam. De kosten voor de openbare veiligheid be staan van ouds uit die voor het politietoe zicht in den ruimsten zin, voor de brandweer en voor de straatverlichting. Sedert kort zijn daarbij de kosten gekomen ten behoeve van de luchtbescherming. Politie-salarissen. Wat de politie betreft, wordt de hoofd schotel van de uitgaven gevormd door de salarissen en toelagen aan de inspecteurs, agenten en hoofdagenten, rechercheurs en administratieve ambtenaren. Dit corps be staat in Den Helder uit 38 man, in Alkmaar telt het 39, in Zaandam 46 en in Hoorn 17 man. Aan salarissen en toelagen zal in 1939 aan hen worden uitbetaald in: Den Helder Alkmaar Zaandam Hoorn 81.075 77.000.— 92.550.— 30.100.— Schakelen wij, om de vergelijking gemak kelijker te maken, den storenden invloed van het verschillend inwonertal uit, en berekenen wij deze uitgaven daarom per duizend zielen, dan blijken de politiesalarissen te kosten in: Den Helder Alkmaar Zaandam Hoorn 2.243.- 2.466.- 2.581.- 2.377.- In deze opgave heeft Den Helder het laagste, d.w.z. het gunstigste cijfer. Kleeding en uitrusting politiecorps. Dit is niet het geval met de kosten voor de kleeding en uitrusting van het politiecorps. Daaraan zullen Den Helder 4.820.—, Alkmaar 6.125.—, Zaandam 4.700. en Hoorn 1.500.besteden. Per duizend inwoners komt dat neer op: Den Helder Alkmaar Zaandam Hoorn 133.— 196.— 131— 118.— In deze opgave staat Den Helder vrijwel gelijk met Zaandam, maar blijft Hoorn hier belangrijk beneden. Politiebureaux en wachtgebouwen. Iets beter staat het met de kosten voor de politiebureaux en de z.g. wachtgebouwen. Het onderhoud, de verwarming en de ver lichting van deze bureaux zullen n.1. in Den (D 0 [Q is een introductie voor uw feestavond. Laat het daarom vervaardigen bij die bekend staat om haar goeden smaak Helder 4.860.vergen, tegen 6.190.in Alkmaar, 5.190.in Zaandam en 1.500. in Hoorn. Per duizend inwoners beloopen deze kosten dus in: Den Helder Alkmaar Zaandam Hoorn 134— 198— 144— 118— Brandweerkosten. Bijzonder gunstig voor onze stad valt de vergelijking van de brandweerkosten uit. In totaal zullen deze in 1939 te onzent 5.516. bedragen. Alkmaar echter zal voor de brandweer dit jaar 9.630.moeten uit geven en Zaandam zelfs 11.850—. In Hoorn zullen deze kosten dit jaar 4.230.beloo pen. Per duizend inwoners is dit in: Den Helder Alkmaar Zaandam Hoorn 152.- 308.- 330.- 334.- Wat dit betreft komt Den Helder dus al heel goedkoop uit. In Alkmaar bedragen de relatieve brandweerkosten ruim het dubbele en in Zaandam en Hoorn zijn ze nog hooger. Straatverlichting. Maar met de straatverlichting staat de zaak juist andersom; deze vergt in onze stad belangrijk méér dan in de overige vergeleken gemeenten. In 1939 zullen wij tot dit doel n.1. moeten rekenen op een uitgave van 66.165.terwijl men in Alkmaar met 50.500.in Zaandam met 36.000.en in Hoorn met 18.525.— zal kunnen volstaan. Per duizend inwoners is dit: Den Helder Alkmaar Zaandam Hoorn 1.830— 1.650— 1.004— 1.463.- In dit opzicht moet Den Helder zich dus beduidend hoogere uitgaven getroosten. Dat de andere steden met geringere bedragen kunnen uitkomen is ten deele weer een ge volg van andere stadsaanleg e.d., ten deele ook van de leveringsvoorwaarden, c.q. den kostprijs van het benoodigde gas en de be- nlodigde electrische energie. Luehtbesehermi ng. De gemeentelijke luchtbescherming is nog in een stadium van allereerste ontwikkeling. Een vergelijking van de daartoe uitgetrokken bedragen zou dan ook licht tot onjuiste con clusies kunen leiden. Wij volstaan daarom met te vermelden, dat Den Helder voor het thans aanvangende jaar tot dit doel 1.000.heeft uitgetrokken, terwijl Alk maar op 1.010.Zaandam op 100.en Hoorn op 1.000.rekenen. Totale kosten openbare veiligheid. Tenslotte heeft elke gemeente dan ten be hoeve van de openbare veiligheid nog een aantal uitgaven te doen, o.a. voor pension- neering van het personeel, voor rente en aflossing van de stichtingskosten der gebou wen voor politie en (of) brandweer, voor sub sidies aan politiescholen, eventueel ook aan burgerwachten e.d., tengevolge waarvan het totaal-bedrag, dat elk der vergeleken steden aan de openbare veiligheid van haar inwo ners ten koste moet leggen, in 1939 zal be dragen in: Den Helder Alkmaar Zaandam Hoorn 194.090.- 174.420.- 189.150.- 69.710.- Rekenen wig ook deze cijfers per duizend inwoners om, dan komen wij tot het volgende eindresultaat: Den Helder Alkmaar Zaandam Hoorn 5.370.- 5.587.- 5.275.- 5.505.- De kosten der openbare veiligheid blijken per duizend inwoners en dus ook per hoofd der bevolking zoowel in Alkmaar als in Hoorn zwaarder te drukken dan te onzent. Dank zg de veel geringere kosten voor de straatverlichting weet Zaandam de totaal- kosten lager te houden dan Den Helder. Ook in die stad zijn echter de politie- en brand weerkosten beduidend hooger dan hier ter stede. De N. R. V. organiseert voor leden en introducé's een grooten Zwitserdandavond op Woensdag 8 Februari. Diverse zeer mooie films, geïllustreerd met pittige muziek, zul len het schoone Zwitserland laten zien. De film wordt op zijn bekende wijze toegelicht door den heer A. Pieters, Directeur C. B. Zwitsersche jodelaars zullen U het jodel- lied brengen, waarvan Otto Neuhaus tallooze malen zong voor de radio en zijn stem werd vastgelegd op verschillende gramofoonplaten. Verder wordt door een 8-tal dames in Zwit- sersch costuum een demonstratie gegeven van Zwitsersche volksdansen. In 31 afdeelin- gen der N. R. V. wordt een dergelijke avond gegeven en nu al kan gezegd worden, dat in enkele afd. de zaal uitverkocht is. Wij weten, dat vele leden met belangstelling naar dezen avond uitzien. Zie verder de advertentie in dit nummer, ALGEMEENE BEGRAFENISVEREENIGING „DEN HELDER" Goedgek. bij Kon. besluit 27 juli 1934 No. 31 Uitvoerder: J, C. HUBER, Hoogstraat 41 - Tel. 614 In gwote letters en cijfers prijkte deze leus gisteren boven het Casino-tooneel, daarmede in een enkel simpel woord weergevend, hoe oud „Tavenu" geworden was. Maar deze zelfde leus vertegenwoordigde iets geheel anders, die sprak van vijf-en-dertig jaar hard ploeteren, om het dilettantentooneel ïh Den Helder naar een hooger peil, op een hooger niveau te brengen. En dat dit streven naar beter al sedert jaren in de tooneelvoorstellingen van „Tavenu" tot uiting is gekomen, dat is eigenlijk iets, dat iedereen reeds weet. Nu bestond dan de Heldersche Tooneelver- eeniging 35 jaar. Al weken van te voren stond het vast, dat aan dit jubileum een bijzonder cachet gegeven moest worden. En dit bijzon dere cachet was dan ook aanwezig. Dat bleek reeds dadelijk in den aanvang, toen de heer P. C. v. Diest de diverse autoriteiten, on der wie burgemeester Ritmeester en diens vrouw, welkom heette. In het kort maakte spreker gewag van de bloei der vereeniging. Mocht men in het jaar 1937 nog slechts 127 leden tellen, dit aantal was op dit moment reeds aangegroeid tot 251. En zooals we het reeds zooeven vermeldden, er kwam wat bijzonders, want de heer Van Diest was de eerste der velen, die het spreek woord „Zegt het met bloemen" in toepassing bracht. Een drietal dames moesten deze hulde ondergaan en wel het oudste kunstlievend lid, mevrouw de Carpentier, mevr. Koning als dank voor de medewerking der Heldersche Courant in die jaren betoond, en tenslotte mevrouw Polak voor de uitstekende samenwerking, die er bestaat tusschen „Tavenu" en het Casino. „Het lied van alle tijden". Het spreekt vanzelf, dat de keus van het stuk ditmaal op iets aparts was geval len en nu was er eens geen „note gaie", doch een romantisch tooneelspel, dat de aanwezigen van begin tot einde in span ning hield. Die spanning, dat medeleven in de zaal bleef er, dank zij de buitengewone rol vastheid en het entrain, waarmede alle spelers en speelsters zich van hun taak kweten. Reeds dadelijk in het begin waren allen vol komen in hun rol ingespeeld en vooral de heer Schokker, die de zeer moeilijke taak had om Crochet, chef der geheime politie, uit te beel den, dient hier met name genoemd te worden. Zijn strijd tusschen de liefde voor Yvonne en zijn plicht tegenover het vaderland werd prach tig uitgebeeld. Ook mej. Schrijver als de actrice Yvonne Fleuriot en André, haar geliefde, wis ten zich volkomen in de situatie in te leven, terwijl mej. W. Verfaille als Margot en mej. M. Bijl als La France de scherpe tegenstelling, die tusschen hen moest bestaan, zoo goed aan voelden, dat wij in de zaal eigenlijk het idéé kregen, dat er zich een ware geschiedenis voor ons afspeelde. Tenslotte moet nog een woord van waardee ring gebracht worden aan de décors, die het zoo goed „deden", dat zelfs burgemeester Rit meester het in zijn speech memoreerde, welke hij na afloop der voorstelling afstak. Telegram aan Prinses Beatrix. Want toen het doek voor de laatste maal viel, kwam er nog een slot, maar dit slot klonk dan ook als een klok. Het was reeds over twaalf, dat dit geschiedde en duswas onze Prinses één jaar oud geworden. Staande werd het „Wilhelmus" gezongen en een gelukstelegram verzonden aan de Ko ninklijke Familie. Onderscheidingen en gelukwenschen. Verschillende sprekers kregen nu de gelegen heid om hun gelukwenschen over te brengen maar eerst had de heer Van Diest nog een „kleinigheid" te herstellen. Mej. Hoek werd het clubinsigne in goud overhandigd voor haar welhaast 30-jarige staat van dienst tegenover „Tavenu". Ook de heer Kottman werd door zijn op volger niet vergeten. Het eere-lidmaat- schap kwam den oud-voorzitter volkomen toe, aldus de heer Van Diest. Burgemeester Ritmeester aanvaardt het Beschermheerschap. Tot slot trok „Tavenu's" voorzitter de stoute schoenen aan en bood onzen burgervader het beschermheerschap aan, hetwelk met een aar dig speechje, dat de vereeniging mocht groeien en bloeien, aanvaard werd. Een bonte rij van gelukwenschers(sters) trok nu voorbij. We zullen ze slechts vermelden. De heer Polak namens Casino, bood een enveloppe met inhoud aan. Het bestuur van den Dilettantentooneel bond, mevr. Van Steenbergen, namens de kunstlie vende leden; de heer Wols namens de R. K. Tooneelvereeniging; M.U.L.O.-vereeniging; Ly- ceïst en Kweekschool; H.B.S.V.; „Harmonie". Al dezen boden namens hun vereeniging hun gelukwenschen aan, allen vergezeld van de on afscheidelijke bloemen. En als definitief slot van dezen onvergete- 1 ijken avond was het de heer Kottman, die namens zeven oud-leden met hun vrouwen bloe men aanbood en tevens mej. Hoek nogmaals in de „bloemetjes" zette. Een gezellig bal volgde op het „plechtige" gedeelte en vormde tevens het gewoonlijke eind, dat de aanwezigen nog lang bijeen hield. Mgnhardtjes maken U griep- en koortsvrij. Doos 30 en 50 ct. Intrede bg de Evang. Luth. Ge meente te 's-Gravenhage. Zondagochtend is onze oud-stadgenoot, Ds. C. Riemers, als predikant bij de Evangelisch Luthersche Gemeente te 's-Gravenhage, in geleid door zijn ambtgenoot, Ds. D. Druijver. Vervolgens hield Ds. Riemers zijn intree- preek naar aanleiding van 1 Cor. 9, 19, 22. „Want, daar ik van allen vrij was, heb ik mij- zelven allen dienstbaar gemaakt, opdat ik er meer zoude winnen" en „Ik ben den zwakken geworden als een zwakke, opdat ik de zwak ken winnen zoude: allen ben ik alles gewor den, opdat ik immers eenigen behouden zoude". Voor de predicatie zong de gemeente nog gezang 182: „U wil ik minnen". Spr. zeide o.a te weten, dat zijn taak als predikant in een groote stad als 's-Gravenhage zwaar zal zijn en dat zijn verantwoordelijkheid groot zal zijn. Spr. vond echter bij de woorden van Paulus steun en kracht voor zijn arbeid in de residentie en hoopte, dat hij in de schaduw mag staan van Paulus en dat ook hij „er meer zal winnen" voor het geloof in Gods kracht. Aan het einde van den dienst zong de ge meente Ds. Riemers de zegenbede toe. Evenals de vorige maal was de belangstel ling voor het 2e, en voorloopig laatste, mili tairen-concert door onze bekende plaatselijke amateurband „The Masterkeys", weer over weldigend. Een zeer uitgebreid program ma werd wederom uitgevoerd en de diverse solisten hadden een groot succes. Zelden zullen ,The Masterkeys" voor een dankbaarder publiek gespeeld hebben dan op deze avonden. Na de pauze werd een origineele debutan tenwedstrijd gehouden tusschen de beste zan gers van de aanwezige militairen van land en zeemacht. Dit werd een groot succes, even als de buitengewone accordeon potpourri, die Jan Seegers bracht en waaruit de zeer vele populaire melodieën door alle aanwezigen werden meegezongen. Voor de pauze sprak de voorzitter en leader van „The Keys", de heer Louis van Loo Jr. eenig woorden tot zijn toehoorders en bedankte de verschillende personen, die het mogelijk hadden gemaakt, deze avonden te organiseeren, in 't bijzonder den Schout bij Nacht, commandant der Ma rine, en den garnizoenscommandant, het Be stuur van het Militairen Tehuis, de plaatse lijke pers, de fa. P. A. de Zeeuw, Weststraat 67, voor de uitstekende geluidsinstallatie en de fa. N. J. Tielr oy, voor de vroolijke gra mofoonplaten en „last not least" den heer P. van 't Hert, beheerder van het Tehuis, die werkelijk wonderen heeft verricht door de schitterende verandering van de benedenzaal in een echte, gezellige concertzaal. De heer W. de Boer, bestuurslid van het Tehuis, voerde hierna het woord en zei, dat de heer Van Loo, nu wel iedereen bedankt had, maar dat de militairen niet dankbaar genoeg kunnen zijn voor hetgeen hij met zijn band heeft gedaan voor hen! Vermelden wij nog, dat beide avonden met het Wilhelmus werden besloten. Door een misverstand kon dit verslag eerst heden opgenomen worden. Red. Held. Crt. Provinciale Statenverkiezingen 1939. De Chr. Hist. Unie in het district van de Kamerkring Den Helder, omvattende de Sta- tenkringen Den Helder Hoorn en Zaandam, zal voor de verkiezingen van leden voor de Prov. Staten van N.-Holland, met de volgende candidaten uitkomen: 1. J. Dor jee, Zaandam; 2. J. Hollestelle, Den Helder; 3. J. Kroonenburg, Sint Pancras; 4. F. H. Ringers, Alkmaar; 5. E. Volgers Gzn., Enkhuizen; 6. B. P. IJtsma, Broek op Langendijk; 7. G. Verheul, Marken; 8. A. Lesterhuis, Alkmaar; 9. P. Schouten, Rans- dorp; 10. G. Grondsma, Alkmaar. 2330 Januari 1939. Wijziging. Den Helder: Fa. Joh. Hubbeling, Oost- slootstraat 89, schildersbedrijf; rechtsvorm gewijzigd. U zijt altijd welkom hier Drink een pijpje Toelast bier De rede van Hitier heeft gisterenavond wei nig verrassingen gebracht. Gelukkig! Over het geheel genomen kunnen we zeggen, dat Hitier matig geweest is in zijn woorden. Geen directe bedreigingen, geen eischen, die binnen bepaalden tijd ing'ewilligd moeten worden, geen felle aanvallen op bepaalde landen. Hitier heeft zelfs gezegd, dat hij ge loofde in een langdurigen vrede, en hg heeft nogmaals herhaald, dat na den An- schlusz met Oostenrijk en de vereeniging met Sudetenland, Duitschland geen enkel ander volk bedreigt Ten opzichte van ons land heeft hij zelfs eenige vriendelijkheden gezegd in den vorm, dat de verhouding tot ons land van den meest vriendelijken aard was en dat Duitschland, in strijd met loopende geruchten er niet aan dacht Nederland te annexeeren, evenmin als het er aan dacht de maan te bezetten. Het koloniale vraagstuk is natuurlijk aan geroerd en op het recht van Duitschland op koloniën heeft Hitier nog eens sterk den na druk laten vallen en aangedrongen op een verdeeling naar billijkheid en verstand. Inder daad is het een recht, dat Duitschland heeft en het is wenschelijk, voor het voortduren van den vrede, dat dit vraagstuk zoo spoedig mogelijk wordt opgelost .anders blijft het een wrijfpunt, dat oorzaak van een explosie kan worden. Tot tweemaal toe heeft Hitier de eisch van de teruggave der koloniën gesteld en er daar bij op gewezen, dat er maar twee wegen zijn; of een gewelddadige wijze of de verdeeling naar billijkheid. Moge Engeland deze roep stem ook ter harte nemen, opdat ook van dezen kant blijkt de ernstige wil om tot een bevredigende oplossing te komen van die vra gen, die om een oplossing vragen. Een van de voornaamste passages uit de rede van Hitier was zijn verklaring ten opzichte van de verhouding tot Italië. Als Italië, om welke oorzaak ook, in een oorlog gewikkeld zou worden, zou het Duitschland aan zijn zijde vinden. Is dit een troef in de hand van Italië voor een volgende zet? Beteekent het een dreige ment aan alle landen, die Italië in zijn eischen zou dwarsboomen? De politiek is een duister ding. We weten nooit wat de heeren in het schild voeren en de mogelijkheid is niet buitengesloten, dat Hitier zich als een vredesapostel voordoet, omdat hij weet, dat hij straks, door aan de zijde van Italië te gaan staan, zijn eischen zal kunnen verwezenlijken. Fel was de aanval weer op het internatio nale Jodendom, het zwarte schaap, dat de schuld van alle ellende in de wereld draagt. Hedenavond 8 uur zal burgemeester Rit meester een plaquette onthullen, die is aan gebracht in den gevel van het perceel hk. MolenstraatKuiperdwarsstr. 1, dat wordt bewoond door den heer S. Makelaar. Een en ander geschiedt met medewerking van het „Stedelijk Muziekcorps". Zooals men zich wellicht zal herinneren, was deze plaquette de eerste prijs voor de mooiste versiering tijdens de jubileumfeesten, in het vorige jaar. BEVALLEN: M. C. van Wingerdende Lange, d.; F. ZeemanBethlehem, z.; E. ten BoschKwinkelenberg, d. OVERLEDEN: R. B. Leewens, (m.), 84 j. De eerste inschrijvingen zgn reeds binnen. Zooals wij in ons Zaterdagnummer uitvoerig medegedeeld hebben, wordt Maandag 27 Fe bruari a.s. de tweede bridge-drive van de Heldersche Courant gehouden, waaraan alleen door abonné's van de Heldersche Courant kan worden deelgenomen. De drive wordt gehou den in Casino, de kosten van inschrijving zijn 0.50 per persoon en 1.per koppel. De inschrijving wordt Donderdag 16 Februari ge sloten. A.s. deelemers(sters) gelieven onder-i staande bon in te vullen en in gesloten enve loppe, waarin inschrijvingsgeld bij te sluiten, aan ons bureau te zenden. Ondergeteekende(n), abonné (s) van de Heldersche Courant, wenschen(t) gaarne deel te nemen aan bovengenoemde bridge-drive. Het verschuldigde inschrijfgeld fgaat hierbij. Naam van de(n) teamleider(leidster) Adres Naam van de(n) partner Adres (Zij, die zich zonder partner opgeven, vullen alleen hun naam en adres in. Hun wordt dan door de H.C. een partner aangewezen.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5