Minister Spaak Sprong uit derde verdieping DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Denemarken koopt Fokker G. I licentie Verre visscherij mislukt KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 30 (2 LIJNEN) V R IJ D A G 3 FEBRUARI 1939 67e JAARG. No. 8533 Scherpe scheiding tusschen Vlamingen en Walen tumult. WaS. De Roemeeosch - Zuid Slavische toenadering jongens door het ijs gezakt Vijf Felle brand in de hoofdstad Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT Het Vaticaan contra Hitier Duifschlands duikbootplannen toegelicht Hitier antwoordt vandaag onze abonne's op hun vragen over Nederland Zie pag. 4 van het 2e blad. ELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml). Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder Door betoogers gewond na een las tige Kamerzitting. Tumult en op gewonden debatten in het Belgische Parlement. „De Kamer moet de re geering helpen, anders treedt zij af'. Ook de Waalsche socialisten be stoken Spaak De politieke onrust in België heeft fatale gevolge gehad. Gisteravond is de eerste minister Spaak nabij zijn woning in een buitenwijk van Brus sel door een groep mannen, hoofd zakelijk oud-strijders en opgeschoten jongens aangevallen en verwond. Verscheidene arrestaties zijn ver- rioht. Spaak heeft verklaard niet voor dreigementen te zullen wijken en slechts verantwoording schuldig te zijn aan den Koning en het parlement. Volgens ooggetuigen heeft het geval zich als volgt toegedragen: In den loop van den avond werd Spaak, die in zijn kabinet aan het werk was, opge beld door zijn huis. Hem werd medegedeeld, dat betoogers het huis hadden omsingeld en dat de heeren Cox en Louveau hem op wachtten. De eerste minister besloot onmid dellijk naar huis te gaan. Aangekomen bij den ingang van de Rue de la Jonction, waar hij woont, werd zijn auto omringd door groepen betoogers. Spaak stapte uit en wilde, met de hulp van zijn chef van het cabinet en zijn chauffeur, door de betoogers heen dringen. Een tiental hun ner wierpen zich toen op den premier en sloegen hem met de vuisten in het gelaat. Zij sloegen hem de hoed van het hoofd. Wat de kneuzing betreft, die Spaak be komen heeft, het schijnt, dat die niet van ernstigen aard is. Zoodra bekend was geworden, dat Spaak het slachtoffer was geworden van een aan slag, heeft de procureur des Konings. Gans hof, van der Meersche zich naar de woning van den premier begeven, teneinde een on derzoek in te stellen naar de omstandighe den, waaronder het gebeurde zich heeft af gespeeld. Naderhand is gebleken, dat de betoogers onderweg reeds verscheidene lantaarns had den gedoofd. Den heelen avond is het zeer onrustig in Brussel gebleven. Verscheidene honderden betoogers, die uit het centrum der stad kwamen, zijn er in geslaagd een politie afzetting in de Noorder straat nabij de z.g. neutrale zone te verbre ken. De stoet demonstranten trachtte naar het volkspaleis op te trekken, doch in aller ijl ontboden politie-versterking en gendar merie te voet en te paard versperden den weg. Een half uur later slaagde de orde dienst er in de betoogers terug te drijven. DE DEBATTEN IN DE KAMER De aanslag op Spaak was voor den minis ter een ongelukkig einde van een reeds zoo zwarcn dag. Zwaar, omdat de Kamer het hem danig lastig had gemaakt en zijn re geering op het nippertje weer eens den dans is ontsprongen. Er teekenden zich gister middag hij de behandeling van het beken de geval Martens twee fronten scherp af, Vlamingen en Walen. De eersten stemden en bloc voor de benoeming van Martens tot lid van de Vlaamsche academie, de laatsten en bloc tegen. Met twee stemmen behaalden de Vlamingen de meerderheid. En wat misschien voor Spaak nog het al lerergste was: Zelfs van socialistische zijde werd geroepen: Treedt maar af! Dat was toen Spaak, die tegen zijn gewoonte zeer op gewonden was verklaarde: „Ik beken openhartig dat ik ontmoedigd ben, dat ik er genoeg van heb. Dit is geen manier van handelen. Men staat ier v r een belangrijk voorstel. Onverwacht wer het vanmorgen op de agenda geplaatst, wijl iedereen toch weet, dat de regeerin vanmorgen in ministerraad bij den kon ng Er gaat geen dag voorbij, zonder dat si naasappelschillen op mijn weg worden g gooid en ik verklaar er meer dan genoeg va te hebben. Van alle zijden wordt mij j-jju geering moet regeeren, doch hoe J Geen dag gaat voorbij, of ik penoe- het parlement verschijnen, om - ,ln ming of iels dergelijks te verantwoorden. Rat kan zoo niet langer ofwel parlement zal de regeering helpen, de rogeering zal aftreden. Tiet ziet uit, alsof 't parlement de regeering letten, te werken". Een geweldig tumult ontstond na deze woorden. Socialisten riepen toen: Treedt maar af, tot groote vreugde der Rexisten, de Belgische fascisten, die op hun beurt bulderden: Ont slag, ontslag! Leve de scheiding! Het kabaal werd zóó groot, dat de verga dering moest worden geschorst. De eenheid in gevaar. Na de heropening kwam een voorstel van den Luikschen wethouder Truffaud in be handeling. De eenheidsstaat België zou, vol gens dit voorstel verdeeh. worden in drie autonome gebieden: Vlaanderen, Wallonië en Brussel. De regeering verklaarde dit voorstel, dat plotseling was gekomen, niet te willen over wegen, omdat het de eenheid van België in gevaar zou brengen. Opnieuw werden de gemoederen zeer opgewonden, speciaal de Waalsche... socialisten waren fel op hun partijgenoot Spaak gebeten. Duidelijker dan ooit bleek hier de „bloed en bodem theorie" boven de partijdiscipline te gaan. Met 111 tegen 62 stemmen werd bet in overweging nemen van het voorstel Truffaud verwor pen. De zaak Grammens De minister van Justitie zette vervolgens uiteen dat de taalwetten beter worden toe gepast dan de bekende activist Grammens voorgeeft. Er zijn geen redenen om hem in vrijheid te stellen. Hij geniet vele voorrech ten boven andere gevangenen. De vergadering werd hierop gesloten. Straatbetoogingen. Terwijl de Kamer vergaderde hadden reeds straatbetoogingen plaats, welke ten slotte tot de bovenomschreven molestatie van Spaak leidden Het waren voornamelijk Franskiljonsche oud-strijders. Hun optreden zij vormen slechts een groep van 17 der oud-strijders begint de openbare meening steeds meer te prikkelen. Hunnerzijds zien de Vlaamsche oud-strij ders die de overige 83 pet. van de Yzer-ef- fectieven leverden, met de grootste minach ting neer op 't gedoe der franskiljons, die zij vruchteloos in de loopgraven hebben ge zocht, maar die thans, met veel bombast, de eene parade na de andere houden langs de hoofdstedelijke boulevards. Een straatweg van de Adriati- sche naar de Zwarte Zee. De Roemeensche minister van buitenland- sche zaken, Gafenco, die op het oogenblik in Zuid Slavië verblijft, heeft gisteren aan gezeten aan een diner, waarop vele gezanten van andere landen vertegenwoordigd waren Gafenco heeft na het voorlezen van het pers communiqué door Stojadinowitsj, nog eens de nadruk gelegd op de overeenstemming tusschen de opvattingen over de buitenland- sche politiek van Roemenië en Joegoslavië. Als de punten waarover hij met Stojadi nowitsj van gedachten beeft gewisseld noem de Gafenco een bestudeering van den Euro- peeschen toestand, de betrekkingen tusschen de Donau- en de Balkanlanden, de nauwe betrekkingen tusschen Zuidslavië en Roe menië en verkeers- en transportproblemen, het plan voor den aanleg van een modernen straatweg, die de Adriatische Zee rechtstreeks met de Zwarte Zee zal verbinden. Deze weg zou ioopen van Triest, via Adelberg, Ljoebljana, Belgrado door de IJzeren Poort naar Boekarest en Constanza. Gafenco is gisteravond met den gewonen trein naar Belgrado vertrokken. Twee der onvoorzichtigen moe ten hun overmoed met den dood bekoopen. DRAMA TE LEEUWARDEN. Gistermiddag heeft zich te Leeuwar den een tragisch ongeluk voorge daan, waarbij twee jongens van der tien jaar het leven hebben gelaten. Vijf jongens hadden zich op het ijs ge waagd van een vijver aan den Coolsingel aldaar. Plotseling zakten zij allen door het ijs. Onmiddellijk schoten schippers met ladders toe, terwijl even later een garage houder, die een bootje per voertuig naar den wal van die vijver had gebracht, te hulp kwam. Een der jongens wist zich zelf te redden, een ander kon spoedig op den wal worden gebracht. De 11-jarige M. Sin- nema moest evenwel, nadat hii uit het wa ter was gehaald, naar het ziekenhuis wor den vervoerd. De beide andere jongens, de 13-jarige W. Stobbe en de eveneens 13-iarige W. Sixma werden levenloos opaehaald. Men heeft nog gedurende eenigen tijd kunstma tige ademhaling toegepast, doch dit mocht niet meer baten. De twee drenkelingen, die er goed zijn afgekomen, zijn naar de ouderlijke woning gebracht Moeder en drie kinderen komen van een hoogte van 15 m. in het springzeil terecht en zijn onge deerd. In het uit drie etages bestaande perceel Pieter Nieuwlandstraat 106 in Amsterdam—Oost heeft gister avond omstreeks zes uur een felle brand gewoed. Dank zij het zeer doortastend optreden van de brand weer en het moedige optreden van de bewoonster der bovenste étage heeft deze brand gelukkig geen ernstige gevolgen gehad. In de keuken van de bewoners der eerste verdieping stond op genoemd tijdstip een z.g. marktlantaarn. welke de zoon van de bewoonster mei. Bootsma daar had neergezet. De jongeman had de keuken weer verlaten en was naar de huikamer gegaan. Enkele oogenblikken later kwam zyn zuster in de keuken. Zij was bang. dat de nog brandende markt- lamp, welke veel hitte uitstraalde, gevaar lijk kon worden. Temeer, omdat de vloer van de keuken bedekt was met linoleum, waarop haar broer het instrument had ge plaatst. Zij wilde de lamp uit doen en draaide aan de afsluiter van de onder hoogen druk ge brachte petroleum. In plaats van dit kraantje dicht te doen zette zij het heelemaal open. Met 'groote kracht stroomde de pe troleum uit het reservoir, vatte vlam en nu was het slechts een kwestie van enkele seconden, dat de vloer van de keuken brandde als een fak kel. Doodelijk verschrikt holde de dochter de keuken uit en hoewel de familie nog een poginer deed den brand meester te worden, woedde het vuur reeds aanstonds zoo hard nekkig, dat aan blusschen niet viel te denken. De bewoners van deze étage vluchtten daarna het huis uit. Buren hadden inmid dels de brandweer gewaarschuwd. Toen de ze 'ter plaatse verscheen, was de situatie zeer critiek geworden, want niet alleen had de brand zich over de geheele eerste étage uitgebreid, doch bovendien was het voor de bewoners van de derde étage de tweede verdieping van bet huis staat leeg niet meer mogelijk het perceel langs den norma len weg te verlaten, omdat ook het trap penhuis in brand stond en dichte rookwol ken naar hoven kronkelden. In doodsangst vluchtten de bewoners van de bovenste éta ge, de 40-jarige mej. Peyters met haar drie kinderen van resp. 20, 8 en 3 jaar, naar da voorkamer aan de zijde van de Pieter Nieuwlandstraat, waar zij de ramen openden en luidkeels om hulp begonnen te schreeu wen. De brandweer, die met zeer veel materi aal ter plaatse was verschenen, concentreer de haar aandacht uit den aard der zaak het eerst op de in doodsangstverkeerende personen op de derde étage. Onmiddellijk werd een springzeil in gereedheid gebracht de vrouw en haar kinderen werd toege schreeuwd naar beneden te springen en het getuigt voorwaar van een groote kor daatheid, dat de vrouw geen oogenblik aar zelde om eerst haar driejarig dochtertje Dientje, daarna haar achtjarig zoontje Gerrit uit het raam te werpen en vervol gens zelve naar beneden te springen. Haar oudste dochter, Marie, sprong enkele se conden later ook in hét circa 15 meter be neden haar uitgespreide springzeil. Alle vier waren volkomen ongedeerd en werden zoolang bij buren ondergebracht. Met drie stralen was de brandweer het vuur spoedig meester, al kon niet worden verhinderd, dat de eerste étage voor een zeer groot, gedeelte door het vuur en door het hhischwater werd vernield. Het spreekt van zelf, dat ook de publieke belangstelling zeer groot was. De politie zorgde echter voor een goeds afzetting... O.a. omdat de G 1 voldoet aan de eischen der moderne duikaanval- theorie. De Deensche regeering heeft be sloten Fokker G 1 vliegtuigen, uitge rust met 2 Bristol Mercury motoren, in Denemarken in de staatsfabriek te doen bouwen en heeft daartoe de bouwlicentierechten van de Neder- landsche vliegtuigenfabriek Fokker voor dit type aangekocht. Alvorens hiertoe over te gaan, werd de G 1, daartoe welwillend beschikbaar gesteld door den minister van Defensie, door kapt. Laerum van de Deensche militaire lucht vaart, dié speciaal voor dit doel naar Am sterdam gekomen was, aan zeer intensieve en uitgebreide vliegproeven onderworpen. Gedragingen van de G. 1 tijdens het duiken. Met het oog op het feit, dat de G 1 door de Deensche militaire luchtvaart in de eer ste plaats als duikbomvliegtuig zal worden gebruikt, besteedde kapt. Laerum bijzondere aandacht aan de gedragingen der machine gedurende het duiken. Volgens de moderne duikaanval-theorie, welke voornamelijk in de Scandinavische landen werd ontwikkeld, moet de eigenlijke duikvlucht, dus de loodrechte baan, welke de machine beschrijft, ten hoogste 1.000 M. bedragen, om de luchtafweer geen kans te geven, nauwkeurig te richten. Het spreekt vanzelf, dat de vlieger gedurende dezen zeer korten duik nog ten volle gelegenheid moet hebben het toestel in zoodanigen stand te brengen, dat zijn trefkans zoo groot moge lijk is. Hiertoe is het b.v. noodig, dat het vliegtuig binnen deze 1000 M 180 gr. om zijn lengteas kan worden gedraaid. De tweede eisch, die wordt gesteld is dat aan het eind van deze 1000 M. de maxi mum duiksnelheid een zekere snelheid niet overschrijdt, opdat de vlieger het toestel na deze duik in den kortst mogelijken tijd weer in normalen stand kan brengen en dientengevolge aan het afweergeschut kan ontsnappen. Teneinde aan dezen eisch te voldoen, werd de G. 1 voorzien van duik- remkleppen, die de maximum-snelheid tot c.a. 480 K.M./h limiteeren. Gedurende de beproeving door kapt. Lae rum is nu gebleken, dat de G. 1, voorzien van de bovengenoemde duik-remkieppen volkomen aan deze eischen voldoet. Dit werd. zooals wij onlangs berichtten, ook vastgesteld door kapt. Bjuggeren van de Zweedsche militaire luchtvaart, die ove rigens de geestelijke vader van de boven ontwikkelde duikaanval-teheorie mag wor den genoemd. De duikeigenschappen, alsmede het feit, dat de G. 1 tevens voor diverse andere doeleinden kan worden gebruikt, als b.v. aanvalsvliegtuig tegen zware bomvliegtui- gen, strategische driepersoons-verkenner, normaal bomvliegtuig, enz. brachten de Deensche militaire autoriteiten er toe de G. 1 te verkiezen boven andere buiten- landsche toestellen, die eveneens door Deensche vliegers werden beproefd. Geen treilers meer naar het hooge Noorden. Met snelva rende schepen zou 't misschien gaan In den herfst van 1937 werd in IJmuiden een aanvang gemaakt met het experiment der zg. verre visscherij, door 'n aantal trei- lèrs naar de vischgronden in de Barents zee te zenden. Dit experiment is in 1938 voortgezet, krachtig gesteund door de regee ring. De financieele uitkomsten waren echter zoo slecht, dat gedurende den laatsten tijd nog maar enkele treilers naar het hooge Noorden vertrokken. Het waren de „Erin" TJM 12, van de Reederij „De VEM" en de „Alkmaar" IJM. 31, van de Reederij „Pet ten". Doch enkele weken geleden ging de „Alkmaar" 't weer in de Noordzee probee- ren. De besomming die de „Erin" dezer dagen na een betrekkelijk korte reis maakte, is, naar het Hsb. meldt, thans aanleiding ge weest, dat de reederij besloten heeft, ook de zen treiler naar de Noordzee te zenden. Immers, weliswaar garandeert de regee ring den reederüen een minimum-bedrag voor elke reis, doch dit bedrag is nauwelijks voldoende om de hooge kosten van deze rei zen te dekken, terwijl de resultaten van ge lükwaardige treilers die de Noordzeevissche rij beoefenen naar verhouding veel beter zijn, zoodat deze Barentszee-reizen in werke lijkheid een verlies voor de reederijen betee kenen. Hierdoor mag dus dit experiment, nu geen der T.Tmuider treilers meer naar de Barents zee vertrekken, gevoeglijk als mislukt wor den beschouwd. De markt blijkt de groote aanvoeren niet voldoende te kunnen verwer ken, terwijl de kwaliteit door de lange rei zen te lijden heeft. Over het algemeen is men van meening. dat de verre visscherii eerst dan kans op «lagen zal hebben, indien zij wordt uitgeoe fend met snelvarende schepen, die de viseh in korten tijd van de vangplaatsen aan de markt kunnen hrengen. Deze schepen moe ten dan zoo mogelijk met een koelinstalla tie zijn uitgerust. De hoeveelheid visch In de Barentszee is zeer groot zoodat. als men er in slaagt de kwaliteit goed te houden, succes niet uitge sloten moet worden geacht. Verwachting voor het geheele land: Zwakke tot matige, O. tot Z.O. wind, nevelig tot gedeeltelijk bewolkt, droog weer, matige tot lichte vorst. Alg. vooruitz.: Aanhouden der matige tot lichte vorst. Op welke vrijheden men in het Derde Rijk geen rechten meer kan doen gelden. „Osservatore Romano", de spreektrompet van Z. H. den Paus, protesteert tegen de pas sage van Hitiers rede, waarin de rijkskanse lier zeide, dat de Roomsch-Katholicke kerk in Duitschland aan geen enkele vervolging on derworpen was. Het blad herinnert aan de belangrijkste grieven van de kerk tegen het nationaal-socialisme. „De Führer aldus het blad noemde de voordeelen op, die de kerk in Duitschland geniet en verklaarde, dat slechts het politie ke katholicisme wordt bestreden. Hij verweet de geestelijkheid verder, dat zij niet is opge komen tegen de vervolgingen door de roo- den in Spanje. Maar het Duitsche episcopaat heeft altijd zij aan zij met de broeders in de geheele wereld krachtig geprotesteerd tegen de anti-godsdienstige furie in Rusland en Spanje. „De bewering van Hitier dient vol gens de „Osservatore" slechts ter rechtvaar diging van zijn aanvallen op den godsdienst. „De laatste herderlijke brief van Fulda som de de belemmeringen en vervolgingen op, waarvan de kerk in Duitschland te lijden had. Deze brief werd niet weerlegd maar in beslag genomen. „Ten aanzien van Hitler's verklaring over de mogelijkheid van schei ding tusschen kerk en staat, zooals die in Frankrijk en de Vereenigde Staten bestaat- schrijft het blad: „Het zou interessant geweest zijn uit zijn mond te vernemen, of hij in zijn voorstelling van scheiding ook de vrijheden begrijpt, die in die landen de kerk worden toegestaan-en zonder welke de scheiding zou worden tot een nieuwen en alleronrechtvaardig- sten vorm van vervolging: vrijheid van woord, van pers, vergadering, onderwijs, verdediging, enz., vrijhe den, waarop men in het Derde Rijk vrijwel geen rechten meer kan doen gelden." Op grond van vlootovereenkom- sten met Engeland. In December 1938 heeft de Duitsche regee ring de Britsche regeering mededeeling ge daan van haar voornemens om zekere rech ten die haar toekwamen op grond van de Duitsch Engelsche vlootovereenkomsten van 18 Juni 1935 en 17 Juli 1937, uit te oefe nen. Op 30 December vonden te Berlijn vriendschappelijke besprekingen plaats over zekere problemen, die voortvloeien uit het opeischen van deze rechten der Duitsche re geering. De Duitsche regeering zeide daarbij toe aan de Britsche regeering een schriftelij ke mededeeling te doen toekomen. Op 18 Januari heeft nu de Duitsche regeering deze schriftelijke mededeeling toegezonden over hare bij de genoemde besprekingen uiteen gezette voornemens. Volgens deze schriftelijke mededee ling zal Duitschland zijn duikboo tentonnage uitbreiden tot aan pari teit met de tonnage van de leden van het Britsche rijk, te beginnen in 1939 tot aan het bereiken van de verclrags- limiet. Voorts zal Duitschland de beide in aan bouw zijnde 10.000 ton metende kruisers K en L aldus van geschut voorzien, dat zij van kruisers der subklasse B kruisers der sub klasse A worden. Hiermede oefent Duitsch land een in de verdragen vastgelegd recht

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1