SHAG De bescherming van de koopvaardijvloot Openbare leeszaal en Bibliotheek Burgerlijke Stand Den Helder Koolhovens voor Frankrijk Ingekomen personen Ondragelijke pijnen bij nat weer Texelsch nieuws Den Burg Ouderavond ILL.O.-school Record regenval in Den Helder Vergadering van den LJT3* Cocksdorp Haarlem vraagt crediet voor luchtbescherming Dc „Orzel" aan Polen overgedragen ÏÏlaAitieMAicMen Gebrek aan woningen in Soerabaia Belangrijke stijging van de huishuur Lezing van luit. ter zee le klasse A. Kroese te Leiden. Dinsdagavond heeft luitenant ter zee A. Kroese van den marinestaf ,in de Studenten sociëteit Minerva, te Leiden, een lezing ge houden over de bescherming van de koop vaardijvloot in oorlogstijd. Spreker begon, aldus de N.R.Crt., met er de aandacht op te vestigen, dat Nederland reeds voor den wereldoorlog onvoldoende zorg heeft besteed aan de marine. Na 1918 brak in Nederland een periode aan van sterken af keer van alles wat militair is en als gevolg daarvan zakte de marine geheel in de put. De doelstelling „uitsluitend kustverdediging" is onaanvaardbaar voor de zeemacht van een zeevarende en koloniale mogendheid. Door dit veel te beperkte standpunt had de marine de koopvaardij niets te meer te zeggen. De koop- vaardijman vindt een marine, die in oorlogs tijd aan de kust blijft kleven en in de zee gaten blijft hangen, een nietsnut. Hier ligt de voornaamste oorzaak van de vervreemding tusschen onze marine en koop vaardijvloot. Gelukkig valt er den laatsten tijd verbetering te constateeren. Spreker zette uiteen, dat het behoud van den zeeweg in oorlogstijd een kwestie is van „te be or not to be". Het verbruik van voedingsmiddelen, brandstoffen en industrieele grondstoffen moet voor een zeer groot gedeelte worden ge dekt door aanvoer over zee. De partij, die den zeeweg verliest, verliest op den duur den oor log. Engeland heeft altijd volgens deze stel ling gehandeld en in oorlogstijd zijn krachten op dit punt geconcentreerd. Steeds is het aan Britannië gelukt zijn tegenstander op de knieën te krijgen. Tijdens den wereldoorlog heeft het groote Duitsche hoofdkwartier de Hochseeflotte aan de ketting gehouden. Door het noodlottige servituut, dat de slagvloot geen verliezen mocht lijden, werd de Duitsche marineleiding gedwongen naar het duikboot wapen te grijpen om de Britsche zeeverbin dingen aan te tasten. De duikboot-oorlog heeft, door zijn een zijdige karakter, niet tot het beoogde doel ge leid. Vooral het convooisysteem heeft ertoe bijgedragen de blokkade met duikbooten te doen mislukken .Ook in een toekomstigen zee oorlog zal het convooistelsel weer toepassing vinden. Spr. behandelde vervolgens Nederlands po sitie in een toekomstig conflict. De Neder- landsche regeering voert een gedecideerde neutraliteitspolitiek. Alleen wanneer wij wor den aangevallen zullen wij de wapenen opvat ten tot zelfverdediging. Nederlands bodem kan op geen stukken na voldoende produceeren om de eigen bevolking te voeden, te kleeden en te verwarmen. Dit is een zwak punt in ons defensiestelsel, waarop de vijand zeker zijn aanvallen zal richten. In oorlogstijd zal de Nederlandsche zeemacht niet kunnen volstaan met de toe gangen te water door mijnversprerringen af te sluiten. Onze marine en koopvaardijvloot zullen naar buiten moeten en in volle zee moeten vechten voor ons dageijlksch brood. De regeering heeft een open oog voor de noodzakelijkheid om in oorlogstijd de scheep vaart op onze Noordzeehavens vol te houden Er worden thans materieele en organisato rische voorzieningen getroffen om oorlogs- en handelsmarine voor deze taak geschikt te maken. Naast deze voorzieningen is noodig een krachtige, moreele saamhoorigheid tusschen het personeel van de marine en dat van de koopvaardij. Deze saamhoorigheid is in Enge land reeds lang iets vanzelfsprekends. Gelukkig valt thans ook in Nederland een toenemende waardeering op te merken tus schen oorlogs- en handelsvloot en dit maakt, dat wij een toekomstigen oorlog met een ge ruster hart tegemoet kunnen zien. Na afloop van zijn redevoering vertoonde de spreker een aantal lichtbeelden, welke het behandelde illustreerden. In de maand Januari werd de Leeszaal be zocht door 1374 mannen en 66 vrouwen, to taal 1440 personen. Er werden uitgeleend 1560 studieboeken, 2338 romans en 1549 jeugdboeken, totaal 5447 banden. Lijst van nieuwe aanwinsten Febr. '39. Romans: Bom, E. de: Wrakken. Cooper, Lettice U.: Daer slae geluck te. Demedts, A.: Het leven drijft. Gooy, Marijke van: 'n Dwaas heid? Kellermann, B.: Schwedenklee's avon tuur: Kijber, M.: Veronica's drievoudig licht. Maurier, Daphne du: De geschiedenis van zijn vader. Morgan, C.: De bron. Owen, H. Collinson: De avonturen van Antoine. Ufeink, J.: De roode passagier. Walsh, M.: Zwervers wegen. Werfhorst, A. v. d.: Volcmar. Studiewerken. Bakhuis, R. W. M.: Feiten en fabels uit de sterrenwereld. Churchill, W. S.: Groote tijdgenooten. Groot, Marianne de: De vrouw in huis. Josselin de Jong, G. de: Artis. Knuttel, G.De Nederlandsche schilderkunst. Kosch, A. J. R. Müller: Wat bloeit daar Mennieke, C. A.: Moderne psychologie. Geschenken. Handboek, Wellington fotogra fisch. Mansholt, D. R.: De waterschapslasten in de provincie Drenthe Groningen Overysel. Oosterhuis, R. A. B.: Hermanus Boerhaave. van 2 Februari 1939. GETROUWD: J. C. de Kok en A. de Bunje; J. Tames en J. Drogt. BEVALLENC. M. MahieuGouwenberg, z.C. M. van der Vlisde Jongh, z.; CL de Vries—Copijn, z.; M. Th. C. J. Hendrickx— van den Handel, z.; J. M. F. Kemp—Evers, d. OVERLEDEN: Wed. P. van Wolferen, geb. J. M. Kerste, 78 jaar. Het zijn er nu 50. Onder den titel: „Holland met ons", maakt Paris Midi melding van het feit, dat Woens dag in de commissie voor de luchtvaart uit de Kamer de minister voor luchtvaart La Chambre bevestigd heeft, dat het cijfer van de Koolhovenvliegtuigen FK 58, welke Frank rijk aan deze fabriek besteld heeft, officieel vastgesteld is op 50. In 't welbekende hoofd is 't pijpje niet vergeten. Dat komt, omdat je niet kunt rooken bij het eten. Dobbelnjann VOORDE PIJP lekker, man J. van Velzen, los werkman, Bassingr. 21. T. W. van Weelij, banketbakker, Spoorstr. 98 D. W. de Bas, aphoteker, Binnenhaven 16. C. Borgstein, schilder, Dahliastraat 12. Wed. H. Schaafsma-Smit, zonder, Koekoek straat 2. E. Vlaming, dienstbode, Hoofdgracht 79. G. J. Gosselink, vliegtmkr., Goudsbloem straat 6 F. Onderweegs en gezin, landarbeider, Rijks weg 117. F. Bruijn, luit. ter zee, Bassingracht 106, (Kaz. O.Z.D.). C. Dingemanse en gezin, matroos le kl. Anemonenstraat 30. D. de Geus, matroos, a. b. „Tromp". A. Slot, Doggersvaart 11. M. de Bruijn, matr. 3e kl. a.b. „Tromp". C. Brouwer, matr. 3e kl. a.b. „Tromp". C. HeitingCerncic, dienstbode, Dahlia straat 31. J. G. Kottman, zonder Binnenhaven 48. P. J. van Helsland en gezin, zonder, Hoog straat 6. J. A. I. Kommers, matr. le kl., a.b. Wacht schip. A. P. Pouwels, sergt. cap., Fort Erfprins. J. van der Veen, los arbeider, Diaconiestr. 14 H. J. Meerman, matr. le kl., a.b. „Tromp". A. J. Metselaar, zonder, Spoorstraat 1. L. Smidt, off. v. gezondheid, „Wachtschip" C. H. Beerentsen en gezin, zonder, Sperwer straat 13. G. Bakker en gezin, off. v. adm. 2e kl., Singel 44. P. Buijnink, Sergt. vl. K.M., Rijksweg 20. A. J. EversKleinee en kinderen, zonder, Oostslootstraat 58. A. S. LouwerseKegge, zonder, Nw. Brug steeg 3. J. N. J. van der Mey en gezin, luit. t. zee 2e kl., Singel 107. M. van Meerten, 11. verpleegster, Janzen- straat 1. J. G. G. Moorrees, kapt. b. d. art., Pr. Hen driklaan, 18. N. de RuiterLooy, zonder, Blomsteeg 3. C. J. Otto, matr. 3e kl., a.b. v. Speijk. G. Roolker, matr. 3e kl., Bassingr. 106. L. F. Scheffer, matr. 3e kl., Bassingr. 106. H. J. Schrier, matr. 3e kl., a.b. v. Speijk. J. J. Schrier, matr. 3e kl., a. b. v. Speijk. H. H. Steinhorst—Lehbegner en kind, zon der, Sternstraat 38. K. Akershoek, matr. 3e kl., a.b. Wachtschip F. W. Arnoldus, matr. le kl., a.b. Wacht schip. A. H. van Beers, matr. 3e kl., a.b. Wacht schip. A. A. van Bergen, matr. 3e kl. a.b. Wacht schip. J. N. van der BijlSanderse, sergt. zieken- verpl., Begoniastraat 59. C. Koningstem en echtgen., maj. ziekenver pleger, Joubertstraat 7. P. L. Koppen en gezin, :ff. M.S.D., Helden der Zeeplein 3. J. Otten, matr. 3e kl., a.b. Wachtschip. Wed. Oudkerkvan Praag, Keizerstraat 63. A. R. H. Sanders, matr. 3e kl. a.b. Wacht schip. J. Steenaard en echtgen., maj. torpmkr., Violenstraat 10. P. van der Tooi ren, matr. le kl., a.b. Wachtschip. J. W. de Grijs, matr. K.M., a.b. Wachtschip. H. W. J. Kerkhof en echtgen., hulpkommies Niasstraat 27. J. M. Kommers—Oubrie en kind, Dahlia straat 156. H. Zeeman en gezin, landarbeider, Doggers vaart 54. F. MeijerBoshove en kind, Cronjéstraat 22 P. van der Heide, landarbeider, Wagen straat 16. Rheumatische pjjnen door zijn heele li „haam. De heer N. M. werd jarenlang gekweld door rheumatiek; vooral bij nat weer leed hij het meest. Maar dat is nu allemaal voorbij dank zij Kruschen. Hjj schrift ons: „Ik leed jarenlang aan rheumatiek. Bij nat of vochtig weer hield de pijn geen oogenblik op en was niet te beschrijven. Het is in en kele ledematen begonnen, maar het duurde niet lang of de pijn zat door mijn heele lichaam. Toen ik Kruschen Salts begon te nemen, bemerkte ik, dat het mij meer goed deed dan eenig ander middel, wat ik daar voor had geprobeerd en thans ben ik geheel bevrijd van mijn pijnen, zelfs bij nat weer. Ik kan Kruschen Salts van harte aanbevelen aan ieder, die aan rheumatiek lijdt". Rheumatische pijnen zijn meestal een ge volg van overmaat van urinezuur in het lichaam. Twee van de zes zouten in Kruschen Salts lossen het urinezuur op, terwijl andere bestanddeelen de natuur op krachtige wijze helpen, dit langs de natuurlijke kanalen te verwijderen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij apothekers en erkende dro- gl£ten' (Adv.) De ouderavond van de ULO-school, die gisterenavond in het z.g. „Glazen Paleis" te Den Burg werd gehouden viel een uitstekend bezoek ten deel. Het Hoofd der school de heer Jouwersma, sprak in zijn openingswoord zijn voldoening uit over deze flinke opkomst, verder wees spr. er op dat sedert Dec. 1932 geen ouderavonden meer v. d. ULO zijn ge houden. De reden hiervoor moet gezocht wor den in het feit, dat men geen direct nut voor het houden van een ouderavond inzag. Wel zijn er met de leerlingen enkele uitvoe ringen gegeven, o.a. zijn de operette de „Woud koningin" en 't „Gouden Fluitje" opgevoerd van het geld dat men op deze opvoeringen heeft overgehouden is een projectie-apparaat en korfbaluitrusting gekocht. Er is nu nog 70.in kas. Het eenigste lid van de Ouder commissie dat nu nog leerlingen op school heeft is de heer Broekman. Het ligt in het voor nemen om het Bestuur van de Oudercommissie weer volledig te maken en die dan in het ver volg in samenwerking met het hoofd der school het programma voor de Ouderavonden vaststelt. De heer Kriek (leeraar a. d. ULO) gaf ver volgens een korte uiteenzetting van het Nieuwe Koninkl. Besluit betreffende de Oudercommissiën. Daarna volgde verkiezing v. d. Ouder- comm. de heer Broekman wenschte hiervoor niet meer in aanmerking te komen, omdat hij over eenigen tijd geen leerlingen meer op de school zal hebben. Na eenige stemmingen werd de comm. als volgt samengesteld: de heeren Van Ingen Schenau, J. C. Rab en v. de Ban en de dames Mevr. C. KeyseBree- snee en Mevr. v. d. Pijlv. Damme. Hierna werd langen tijd gesproken over het gevaar dat de ULO-school bedreigd door de oprichting van een Landb. Huis houdschool. De heer Jouwersma sprak de veronderstelling uit dat men zich niet vol doende rekening had gegeven, van de ern stige bedreiging, die de oprichting van zulk een school vormt, doordat groote kans bestaat dat de ULO dan niet meer genoeg leerlingen (61) zal houden om de derde leerkracht te behouden. Spr. zette uiteen wat het verlies van deze 3de kracht v. d. school zou beteekenen. Men mag niet ver onderstellen dat de gemeente, zooals vroe ger de 3de leerkracht zal betalen. De heer v. d. Ban gaf in overweging con tact te zoeken met den Burgemeester om althans te bewerken, dat de leeftijdsgrens zoo wordt opgevoerd voor leerlingen van de Huis houdschool, dat men de U.L.O. daarmede niet ten gronde kan richten. Spr. was van oordeel dat een leeftijdsgrens voor de Huishoudschool van 15 jaar geen bezwaar zou rijn. Tenmin ste als de inspecteur van het landbouwonder wijs in deze richting wilde meewerken. Be sloten werd, dat de Oudercommissie zich zoo spoedig mogelijk tot den Burgemeester zal wenden om besprekingen in die richting te verkrijgen. De heer P. Dros Bz. gaf als zijn meening te kennen, dat de Raad, die in deze zaak ook een beslissing zal hebben te nemen, voorzeker het belang van de U.L.O. niet uit het oog zal verliezen. De heer Jouwersma besprak daarna „De U.L.O.-diploma's A en B en de opleiding voor het Middelbaar onderwijs. Bij de rondvraag verlangde niemand het woord. Waarna de heer Jouwersma de bijeen komst sloot. Zeldzame natte Januari-rnaand. In een beschouwing van den weer kundigen medewerker van het Hbl. lezen wjj over den zwaren regenval, speciaal in 't Noorden en Noordwesten des lands o.m. de volgende cijfers: Groningen 103 mm, norm. 52 mm Den Helder 124 49 Amsterdam 118 58 De Bilt 94 57 Vlissingen 76 50 Maastricht 62 48 Deze tabel geeft het merkwaardige te zien, dat Den Helder juist tweemaal zooveel regen had als Maastricht. Zoo wel voor Den Helder als voor Amster dam was de regenval een record: Den Helder had in Jan. 1906 109 mm, thans 124 in een serie van bijna een eeuw (sinds 1844). Amsterdam (30 waar nemingsjaren) overtrof met 118 mm het vroeger record (Jan. 1921) met 6 mm. Te Den Helder was op 27 Januari op 5 mm na reeds zooveel regen geval len als normaal is voor het geheele eerste kwartaal des jaar! Afdeeling Den Burg. Woensdagavond werd in Hótel „De Zwaan" te Den Burg de jaarvergadering gehouden vande afdeeling Den Burg, Texel van den L. T. B. Na de opening door den voorzitter, den heer M. Veeger, werd door den secretaris, den heer J. Schraag Gz., het jaarverslag voorgelezen. Hieruit bleek, dat het ledental stationair was gebleven en nog 67 bedraagt. Aan de boeteprocessie naai Heilo werd door een 13-tal leden deelgenomen. Hierna volgde het financieel verslag door den penningmeester, den heer C. Bakker. Het saldo der kas bedroeg 50.90. Het saldo van het „Slachtveefonds" bedroeg 58.29, Dit gevoegd bij de bezittingen van het fonds maakt deze thans 3212.22. Tot lid van het bestuur van de op te rich ten Landbouwhuishoudschool werd benoemd de heer M. J. Veeger. Hierna volgden bestuursverkiezingen. Af tredend waren de heeren M. J. Veeger en C. Bakker Wz. De heer Veeger werd met op één na algemeene stemmen herkozen. De heer Bakker stelde zich niet meer herkiesbaar, in zijn plaats werd tot bestuurslid gekozen de heer C. Commandeur. De voorzitter gaf vervolgens een uitvoerig verslag van de door hem in verband met de schapensteun bijgewoonde vergaderingen. De proeven met vleesch inblikken zullen worden voortgezet op kosten van de regee ring. Waars- 'rijnlyk zal in Engeland voor dit blikvleesch een afzetgebied worden gevonden. Bij de rondvraag werden belangrijke za ken naar voren gebracht, waarna de verga dering op de gebruikelijke wijze werd ge sloten. WERKVERSCHAFFING. De werkverschaffing aan de „Eendracht- dijk" is vanwege de vorst voorloopig stop gezet. De werkloozen zijn naar de steunkassen verwezen. Ook in het vrije bedrijf ligt alles stil. YTSSCHERIJ. Met de visscherij gaat het tegenwoordig weer niet excelsior. Konden we wulkenvi», schers vóór den winter nog een weekgeidil besommen, thans gaat dit niet meer. De meeste schuiten liggen vrijwel van half December af werkeloos. Na nieuwjaar is d* vangst nihil. Schuilkelders voor personeel van gemeentebedrijven. B. en W. van Haarlem hebben bij den Raad een voorstel ingediend om voor het nemen van maatregelen tegen luchtaan vallen een crediet te verleenen van 74.129, waarvan 14.950 ten laste van den gewonen dienst en 59.179 ten laste van den kapitaaldienst en begrooting. 1939, zoo meldt het „Hbl.". Verschillende maatregelen zijn ontworpen welke thans geen langer uitstel meer kunnen lijden. De openbare gebouwen moeten aan den binnenkant der daken worden bestreken met brandwerende verf, zolders, vloeren en platte daken met gewapende eternietplaten afge. dekt, zandzakken moeten worden aangeschaft voor het brandvrij maken van muren en ramen. Ten behoeve van de watervoorziening van de gasfabriek is een reserve-pomp met ben. zinemotoraandrijving noodzakelijk. Voor het personeel van de gas- en electriciteitsbedrij. ven, welke voor luchtaanvallen zeer aantrek, kelijke objecten zijn, moeten scherfvrije en gasdichte schuilplaatsen voor ongeveer 250 personen worden ingericht. Een van de twee onderzeebooten, die da Poolsche marine hier te lande heeft laten bou. wen, de „Orzel", is gisterenmorgen te Vlis. singen door de directie van de Kon. Mij. „De Schelde" aan den vertegenwoordiger van de Poolsche marine overgedragen. De Poolsche gezant, de heer Babinsky, zei. de dat vandaag aan de Poolsche marine een nieuwe eenheid was toegevoegd, een eenheid, welke de vrucht is van samenwerking van Polen en Nederland. Spreker bracht hulde aan de directie van „De Schelde" voor deze fraaie schepping, dank aan de Nederlandsche marine, autoriteiten, en drukte den wensch uit, dat de „Orzel" de eer en trots van de Poolsche ma. rine zal zijn. Vice-admiraal Vos heeft de Poolsche marine namens de Nederlandsche marine gelukge. wensch t. Zaterdagmorgen zal de „Orzel" de reis naaï Polen aanvangen. De luitenant ter zee le kl. jhr. N. J. C. Ver- sluijs en die der 2e kl. B. A. W. Beijer, jhr. P. L. M. van Geen en J. J. C. Korthals Altes, zoomede de officier van den M.S.D. le kl. J. Moerer, onlangs met Hr. Ms. „Jan v. Brakel" in Nederland teruggekeerd, zijn geplaatst in de rol van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. De officier van gezondheid 2e kl. B. I. Dom- mers, gerepatrieerd uit Nederlandsch-Indië' wegens langdurig verblijf, is ter beschikking gesteld. DEPARTEMENT VAN MARINE. Overgeplaatst van H. Ms. Pro Patria naar H. Ms. Serdang de luit. ter zee der 2e kl. bjj de Koninklijke marine-resve C. A. E. van Rhee. 23 Januari 1939. Hallo Lien, Echt genoeglijk, weer eens zoo'n lange brief van je te ont vangen en met veel interesse heb ik zoo al je wederwaardigheden, die er nog in het Jutterland vallen te beleven, gelezen. Nu, je be grijpt, dat ik in m'n hart toch spijt heb, deze ijspret weer gemist te hebben. Je vroeg mij ook hoe het met de bulletjes, die jjj indertijd voor mij ingepakt had .vergaan was. Nu, eerlijk gezegd, ik had er maar liever over willen zwijgen, want het was wel heel zielig, trouwens zoo iets moet wel erg vakkundig geschieden, wil je er van verzekerd zijn, dat je boeltje niet aan gruzelementen overkomt. Maar gunst kind, dat is al weer zoo lang geleden, ik ben het haast al weer vergeten en trek jij het je ook maar niet aan, de korfe tijd van voorbereiding noodzaakte ons alles zoo vlug voor elkaar te krijgen. Verder stelde je ook nog belang in die kist vol linnengoed, waarover ik zelf in dubio stond hem mee te nemen of eigenlijk maar achter te laten. En kele dingen kan ik gebruiken, maar het mee- rendeel heb ik rfieteen maar opgeborgen, dus had ik een massa in Holland kunnen achter laten. Maar ja, dat weet je allemaal niet vooruit. Vroeger had ik nog een eettafel, waar tenminste mijn Hollandsche tafellinnen op paste, maar nu zijn we in het bezit van een ronde tafel en past daar werkelijk niets, maar dan ook geen enkel tafelkleed op. Ik ben dan ook vlug tot nieuwe aanschaf fingen overgegaan. Zoo ook natuurlijk met het beddegoed. Voor ons bed, wat nog bij lange na niet de grootste afmetingen heeft, vallen toch met geen mogelijkheid onze Hol landsche lakens te gebruiken. Ze komen ech- er weer van pas op de een-persoonsbedden. n ae eenpersoons lakens uit Holland gebruik ik voor de kinderbedjes, zoodat ik tenminste niet alles voor niets meegesleept heb. Ons bed heeft een afmeting van 180 bij 225, maar de grootere bedden hebben een breedte van 2 m, en jij begrijpt ook wel, dat er in die moderne nieuwe huizen geen plaats meer voor zoo'n kolossaal bed is, daar die kleinere ka mers dan ook meteen geheel gevuld zijn. Je ziet die allergrootste maten ook niet veel meer. Enfin, een klontong aan de deur aan geroepen en je kan het mooiste lakengoed uitzoeken wat je maar hebben wilt, en heusch niet zoo duur. Zoo kwam mij een laken, hetwelk ruim berekend was om aan alle kanten goed in te stoppen, precies op een riks. En sloopen moesten ook worden aangeschaft, want de kussen zijn hier nu juist weer een stuk klei ner dan mijn Hollandsche. Ik heb beeldige opengewerkte van een Chinees gekocht. On gelooflijk hoe ze zoo'n kussen met zoo veel handwerk maar voor een gulden kunnen ver- koopen. Ze staan snoezig en is dat met de goeling ook eigenlijk het eenige mooie aan zoo'n bed, want een sprei of zoo iets heb je er niet op liggen. Ben je bang een afdruk van het borduurwerk op je gezicht te krijgen, wel dan keer je het 's nachts maar om. Met schrik denk ik reeds aan 1 Februari, als ons huiscontract afgeloopen zal z(]n, de huren gaan met groote sprongen de hoogte in. Dit hoor je van een ieder, wier contract 1 Jan. afgeloopen was en ver hooging van 5 a 7 gulden dat Is heel ge woon. Dreig je met verhuizen, wel, ga gerust je gang, het te kort aan huizen is in dit half jaar grooter geworden, je huis is zóó ver huurd en zeker voor tien gulden meer dan het aanvankelijk deed. Dus op die manier kom je zeker niet goedkooper klaar en staat er wel niets andere op dan de verhooging te accepteeren. Nu begrijp ik ook pas, waarom ze ons in het begin geen jaarcontract wilden geven. De prijsstijging was toen reeds in aan tocht. Wellicht komt dit door de geweldige marine-uitbreiding, dat plaatsen zooals Den Helder en Soerabaja, den laatsten tyd steeds een tekort aan huizen vertoonen. En zie je ze hier ook als paddestoelen uit den grond ver rijzen. Heb ik je het de vorige keer niet geschre ven, als de eene ziekte voorbij is, vraag je je angstig af wat zou er nu weer komen. Want als je eenmaal aan het sukkelen bent met de kinders lijkt het wel, of ze van alle ziekten, die hier zoo bij epidemiën voorkomen, net zoo als in Holland griep, kinkhoest of mazelen, hun beurt krijgen. Het is nu weer een aanval van bacilaire dysentherie, waar mee de jongste twee spruiten reeds geduren de tien dagen in bed liggen. Het is vaak een langdurige en vervelende geschiedenis. Be halve het bed moeten ze ook streng dieët houden, en tot nog toe valt er niets van beter schap te bespeuren. Zeg Lien, dit wil ik je nog even vertellen, dat ik van de week langs een bloemenwinkel loopende, hier n.b. een bloeiende hyacinth voor de ramen zag staan. Zóó beeldig zag hij er uit, dat ik niet na kon laten even naar binnen te wippen en (hij rook ook net zoo heerlijk als in Holland) ondanks het peperige prijsje, dat die man er voor vroeg, kon ik niet na laten hem te koopen. Zoo hangt er nu bjj mij in huis een lente-sfeer. Hij staat nu pas twee dagen en tot nog toe frisch, maar langer dan een dag of vijf schijn je ze toch ook niet te kunnen houden. Niet te ver wonderen, ze zijn boven op Batoe in speciaal gekoelde kasten gekweekt. lederen keer als ik er langs loop denk ik, hoe mooi het straks weer bij jullie zal zijn, om langs die bloeiende bloembollenvelden te rijden. Maar een mooie herinnering dienaangaande hebben we toch ook, kort voor ons vertrek, vorig jaar, hebben we nog een zeer goed geslaagde kleurenfilm van de bollenvelden opgenomen en lederen keer als ik hem weer zie, zijn we er even ver rukt van. Volgende keer zal ik je eens vertellen wat voor bloemen ik zoo hier in myn tuin heb. Hou je hier van tuinieren, nu dan is er wer kelijk heel wat moois van een tuin te maken. Nu heb ik weer genoeg gebabbeld en heb vanochtend nog wel wat andere te doen, met zieke kinders, je snapt wel dat ik m'n handen vol heb. Hartelijk gegroet en veel liefs, je Ira- 4

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6