TARZAN j iH BI I IT1D i en persvrijheid DE LAMP in de Woestijn Radioprogramma s DOOR I EDGAR RICE IBURROUGHS Geen dictatuur met dictatuur bestrijden door Ethel M. Dell 91. Tarzan en Herkoef kwamen sle.chts lang zaam vooruit in het water van het Horus Meer. Zij liepen als in een eigenaardige droom en het was, alsof zij nooit hun doel zouden bereiken. Tarzan liet een waakzaam oog gaan over de donkere schaduwen, die hun weg kruisten vreselijke schepselen van de diepzee. Veronderstel, dat zij zouden worden aangevallen! Hij had dikwijls tegen de wilde dieren uit het oerwoud gevochten, maar zou hij ook de overwinning behalen over de dieren der diepzee?... Zelfs als Tazan en Herkoef Helen zouden bereiken, zou het wel te laat zijn. Langzaam maar gestadig vulde de kleine stroom de kamer, waarin zy gevangen zat. Weldra was het water tot aan haar hals ge stegen, kwam al nader en nader tot haar lip pen, waar het haar de doodskus zou brengen. Het arme meisje was wanhopig, maar de zucht tot zelfbehoud deed haar de laatste ogenblik ken nog even uitstellen. Zij zwom naar de trap en klom deze op. Met haar hoofd raakte zij het luik in de zoldering, zij kon niet verder. Maar het meedogenloze water volgde haar! j GEVAAR VOOR DE FATSOENLIJKE PERS. Wij troffen in de N.R.Ct. een uitvoerige beschouwing aan over „on-Deensche me thoden in den politieleen strijd" waarin de Scandinavische correspondent van genoemd blad, er allereerst op wijst, dat gedurende de laatste jaren leden van nationaal-socia- listische groepen tegen de verkiezingen al lerlei relletjes veroorzaken. Voor hen is dit, aldus de correspondent, een manier om de aandacht op zich te vestigen en tevens is het een uiting van hun doelbewust streven naar een verruwing van den politieken strijd, om onrust te verwekken, zooals ook hun nadere, evenzeer in wezen on-Deensche, methodes dat zijn. Er zijn zelfs verscheidene gevallen bekend van pogingen tot oefening van een zekere politieke terreur. Te veel door de vingers gezien? In zeer breeden kring was men de mee ning toegedaan, dat men dé nationaal-socia- listen slechts in de kaart zou spelen door krachtig tegen hen op te treden, dat men vermijden moest hun een martelaars- of een heldenglorie te verleenen of hun den indruk te geven alsof men bevreesd voor hen was, en dat bovendien krachtig optreden niet noodzakelijk was. omdat de democratie te sterk in het Deensche volk was verankerd dan dat een paar numeriek zwakke groe pen van anti-democraten haar kwaad zou den kunnen doen. Feuilleton 44, Stella liet eenigszins ongeduldig het onder werp rusten. Ze voelde weinig lust haar kost bare uren met die praatjes te verknoeien. „Ik geloof 't wel, maar ik weet er eigenlijk weinig van. Ik moedig Tessa nooit aan om er over te spreken. Je weet wel, ik heb dien man nooit kunnen uitstaan." Monck glimlachte. „Ik weet, dat ge de be scheidenheid zelf bent, maar denk eraan, je neemt Tessa niet voor goed bij je, hoe ook het gedrag van haar moeder moge zijn of wor- den." Stella merkte, dat hij niet zou toestaan, dat zij zich gedurende zijn verlof veel met Tessa zou bemoeien. Ze sprak er niet over, daar ze wist, dat wanneer hij eenmaal een besluit had genomen, hij daar moeilijk was af te brengen. Maar ze had medelijden met het kind. Er was iets tragisch in het lot van het kind, wier leven door dezelfde wolk scheen overschaduwd als dat van haar vader. Ze dacht veel over haar. Toen Tessa den volgenden morgen echter vroolijk en opgewekt haar opwachting maakte, was ze weer gerustgesteld. Toen peinsde ze er weer over, hoe Tessa uit de buurt van Monck te houden, die zich in de bijzondere belangstelling van Tessa verheugde. Tessa was in een buitgewoon lastig humeur. Ze was niet tevreden met het gezelschap van Een „on-Nederlandsch verschijn sel" noemde minister Goseling de zer dagen de -pers-methoden der Nationaal-Socialistische Beweging, Doch hij voegde hier aan toe, dat de beteugeling van het kwaad door middel van een verscherpte straf wet de drukpersvrijheid in gevaar zou brengen! Niettemin is men op het departe ment, van Justitie bezig te onder zoeken wat er tot meerdere bescher ming van het openbare gezag en bepaalde bevolkingsgroepen even tueel nog gedaan kan worden. Hiermee heeft men een zeer moeilijk probleem aangesneden. Men ziet blijkbaar zeer goed in ge vaar te loopen, dictatoriale manie ren op 'n dictatoriale wijze te gaan be strijden! Het is in verband met de ze zeer actueele kwestie, van be lang te lezen, wat in een anderen democratischen staat, n.l. Dene marken, op dit gebied aan de orde is. Maar den laatsten tijd zijn velen zich af gaan vragen of deze opvat ting wel juist was, of men de na- tionaal-socialisten door te veel door de vingers te zien niet overmoedig maakte en of het niet tijd werd, hun duidelijk aan het verstand te bren gen, dat zij niet boven de wet ston den. Spionnage. In de kranten las men verhalen, waaruit bleek, dat Fritz Clausen en de niet opge sloten volgelingen van Vilfred Petersen zich geenszins door het onderzooek van de justitie inzake de verschillende nazi-affaires lieten intimideeren. Het werd bekend, dat zoowel de groep van Petersen als die van Clausen in zeer nauwe relatie stond tot ie mand, die betrekkingen met menschen in Duitschland onderhield en die er o.a. voor gezorgd zou hebben, dat fotografische re producties van geheime staatsstukken naar Duitschland waren gesmokkeld. Het werd ook bekend, dat de chef van de staatspolitie bij een inspectiebezoek op een der Kopen- haagsche politiebureaux er de aandacht van den verantwoordelijken commissaris op had moeten vestigen, dat het „tegenover het publiek niet gewenscht" was, een por tret van Hitier omgeven door Duitsche vlag gen en S.A.-dolken als wandversiering op een politiebureau in de Deensche hoofdstad te gebruiken. Deensche minister van Justitie treedt op. Steincke, de sociaal-democratisch minister van justitie, die verleden jaar reeds een verscherping van de strafwet met het oog op de nieuwe politieke methodes aankon digde, heeft kort geleden de wijzigingsvoor stellen bij den Rijksdag ingediend. Tegen verschillende van die veranderingen is niet of nauwelijks bezwaar geopperd, omdat zij geheel in overeenstemming zijn met het rechtsgevoel van de bevolking, omdat zij voorzien in behoeften, die negen jaar gele den, toen de wet tot stand kwam, nog niet bestonden. O.a. acht men het algemeen noo- dig, dat onder de tegenwoordige omstandig heden de vrij lage maximumstaf voor spionnage twee jaar gevangenis ver hoogd wordt. Om de vrijheid van meenings uiting. Maar tegen de verscherping van de maat regelen tegen misbruik van de vrijheid van meeningsuiting, welke minister Steincke te gelijkertijd voorgesteld heeft, is niet alleen door de oppositie, doch ook van de zijde der radicale partij en zelfs door sommige soci aal-democraten krachtig stelling genomen. Weliswaar geven die tegenstanders toe, dat er op brove wijze door nationaal-socia- listen misbruik gemaakt wordt van de vrijheid van meeningsuiting en ook zijn zij het er over eens, dat de straffen, die nu op gelegd kunnen worden, niet afschrikwek kend genoeg zijn, maar zij hebben er ernstig bezwaar tegen, 'dat ter bescherming van een der hoogste democratische goederen: de vrijheid van meeningsuiting, die vrijheid gebreideld wordt, dat er zoodanige bepa lingen komen, dat ook de fatsoenlijke pers in de uitoefening van haar taak belemmerd zal worden. Een „stap op weg naar de dicta tuur". Een conservatieve spreker heeft o.a. ge zegd, dat deze wijzigingen, als zij tot wet werden verheven, een stap op den weg naar dictatuur zouden zijn hetgeen mi nister Steincke natuurlijk bestreed en de woordvoerder van de radicalen heeft er op gewezen, dat men met dergelijke maat regelen al heel weinig tegen het geschrijf in blaadjes van sommige extremistische groepen bereikt, omdat het altijd uiterst moeilijk zal zijn, te bewijzen, dat een ver dachte de gewraake uitlatingen tegen beter weten in gedaan heeft. Een ander en voor velen zwaar wegend argument was nog, dat een beleedigende passage door een proces een veel grootere bekendheid krijgt dan wanneer zij alleen in een vergadering of in een krantje voor zou komen. Maar minister Steincke achtte deze tegen werpingen van weinig belang. Hij gaf toe, dat nationaal-socialisten terwille van de reclame blij zijn met een vervolging wegens laster of misbruik van de vrijheid van druk pers, zoolang zij er alleen maar boete voor kunnen krijgen. Dat zou thans, nu er ge vangenisstraf van ten hoogste zes maanden op komt te staan, anders worden. Hij gaf ook toe, dat de voorgestelde maatregelen in zekeren zin reactionair genoemd kunnen worden, maar het was noodig te reageeren tegen misbruik van de vrijheid in een de mocratischen staat. Hij citeerde enkele passages uit Mein Kampf en zeide, dat het, als de nationaal- socialistische gedachtengang zóó is, voor de democratie noodig is zich met alle middelen te verdedigen. Wie tegen deze bepalingen was, was bezig dezelfde domheden te be gaan als elders begaan zijn. Men moest maar eens praten met hen, die in Duitsch land voor 1933 vergaten te doen, wat er ter bescherming van de democratie gedaan moest worden. Wat zullen de journalisten er van zeggen? Of Steincke zijn tegenstanders overtuigd heeft is de vraag. De voorstellen worden nu in de desbetreffende commissie behandeld de journalisten-organisaties zullen dezer dagen hun bezwaren bekend maken en als de radicalen voet bij stuk houden, en niet terwille van de goede samenwerking met de sociaal-democraten toegeven, is het vrij waarschijnlijk, dat de voorstellen zoodanige veranderingen ondergaan, dat niet gezegd kan worden, dat het democratische Dene marken maatregelen tegen anti-democraten neemt, die velen in strijd achten met het wezen der democratie. den altijd even geduldigen Peter; wilde van leerboeken niets weten en deed blijkbaar haar best, om met haar plagerijen den nieuw aan gekomene tot wanhoop te brengen. Stella had over haar onhandelbaarheid wel kunnen schreien. Ze had haar voordien nooit zoo onhandelbaar gevonden, maar dien dag hadden Netta's ondeugd en Netta's duivel achtigheid de overhand in het kind, en toen Monck haar eindelijk kortaf gelastte zich niet meer met haar te bemoeien, maar Tessa aan haar lot over te laten, gaf ze wanhopig haar pogingen op. Maar Tessa liep haar ongeluk tegemoet. Twee uur lang had ze geplaagd en getergd en was Monck ernstig gebleven en had zijn kalmte bewaard. t Stella was in de zitkamer aan 't werk, toen ze plotseling een luid geschreeuw hoorde in de veranda, waar Monck met eenige Hindoesche lectuur was gaan zitten en toen ze opkeek, zag ze Tessa als een aap zich bewegen, met een sigaret in den mond, die ze juist van Monck had weggenomen. Buiten zijn bereik stond ze op één been te dansen, klaar, om zoo noodig onmiddellijk op de vlucht te gaan en er een eind aan te maken. Maar Monck hield haar met een enkel woord tegen. Hij was be daarder dan zij hem ooit gezien had, wat voor haar het teeken was, dat hij eindelijk heel boos was geworden. „Kom hier!" zei hij tegen Tessa. Tessa nam de sigaret uit den mond en stak de tong tegen hem uit en ging toen door met dansen, maar bleef buiten zijn bereik, 't Was Netta in levende lijve! Monck keek op zijn horloge aan zijn pols. „Ik geef je één minuut," zei hij en ging weer aan 't werk. „Waarom zet je me niet na?" hoonde Tessa.. Hij zei verder niets, maar voor Stella was die stilte onheilspellend. Ze keek angstig naar hem. Tessa ging voort met rooken en dansen als een beroepsdanseres vlak voor den absoluut niet-reageerenden en onbelangstellenden Monck De minuut was bijna om. Met kloppend hart had Stella de seconden geteld. Monck keek niet op en bewoog zich niet, maar die algeheele stilte verontrustte haar en ze ver baasde zich over Tessa's brutaliteit. Tessa ging voort met dansen en schreeu wen, totdat, toen ze plotseling tot de overtui ging kwam, dat ze niet het minste succes had, een duivel over haar vaardig scheen te wor den. Ze keerde zich woedend om, sprong van de veranda op het erf, raapte een handvol kiezel op en wierp die naar den onverstoor- baren Monck. Ze vielen als een regen om hem heen. Eindelijk keek hij op. En wat er toen gebeurde ging zóó snel, dat Stella het niet volgen kon. Ze zag hem over de balustrade van de veranda springen en hoorde Tessa's kreet van schrik. Maar toen had hij de kleine deugniet beet en Stella zag hoe onverbiddellijk streng zijn gelaat stond. Onwillekeurig sprong ze op, maar haar stem weigerde dienst. „Ziezoo, nu is 't mijn beurt," zei hij. „Breng me den riem van mijn koffer, die in de kamer staat!" „Everard!" riep ze verschrikt. Tessa trachtte los te komen, maar hij had haar stevig vast en droeg haar als een weer spannig kind de trappen van de veranda op. „Doe wat ik zeg!" beval hij. En tegen haar wil keerde Stella om en ge hoorzaamde. Ze haalde den riem maar hield dien achter zich, toen hij er de hand naar uit strekte. „Everard! 't Is nog maar een kind, je zult niet..." „Er haar mee afranselen!" vervolgde hij met een flauw spottend glimlachje. „Neen, voorloopig nog niet. Geef hier." Ze gaf hem aarzelend. Tessa schreeuwde, maar hij hield haar stevig vast, wat haar deed trillen van angst. Monck bleef doodbedaard en zette haar neer tegen een der stevige houten palen, die het dak der veranda stutten, sloeg den riem om haar middel en bond haar zoo stevig aan de paal vast. Toen stond hg op, keek op zijn horloge en zei kortaf. „Twee uur!", waarna hij aan het andere eind van de ve randa weer aan 't werk ging. Stella ging weer de kamer in, half gerust gesteld en half spijtig. Inmenging was nutte loos, dat zag ze wel, maar de straf, hoewel ten volle verdiend, was zwaar en ze vroeg zichzelf af hoe Tessa, levendig en bewegelijk en buitendien nu uiterst opgewonden, dat zou uithouden. De dikke paal waaraan ze was vastgebon den, maakte het haar onmogelijk zichzelf te bevrijden. De knoop was stevig gelegd, zóó stevig als alleen mansvingers dat kunnen. Het was een onwaardige houding en Tessa was zeer op het bewaren harer waardigheid ge steld. Op dit oogenblik was alles haar echter on verschillig. Ze vocht als een kat om los te komen en toen 't haar eindelijk bleek, dat ze volkomen machteloos was, werd ze woedend, begon te brullen en overlaadde Monck, die met den ernst van een strafrechter aan zijn tafeltje zat te werken, met alle scheldwoor den die ze maar met mogelijkheid bedenken kon. Toen ze haar geheele vocabulaire zoowel in het Engelsch als in het Hindostansch had af gewerkt, barstte ze eindelijk in tranen uit en schreide eenige oogenblikken wanhopig, Monck hoorde het aan zonder op te zien. Vanuit de zitkamer sloeg Stella hem gade. Ze was nu niet langer bevreesd voor de een of andere gewelddaad. Hij was zichzelf volkomen meester. Maar niettemin meende ze toch iets wreeds bij hem op te merken. Er was iets onmeedoogends in zijn volkomen roerloosheid. Het werd tijd voor tiffin, (lunch) en Peter kwam op de veranda om de tafel te dekken. Monck pakte boeken en papieren bij elkaar en stond op. De groote, forsche Sikh keek naar het kind, dat schokte van hartstochtelijke snikken in den hoek van de veranda en van haar naar Monck met iets woests in zijn donkere oogen. Monck ving dien blik op, fronste de wenk ZATERDAG 4 FEBRUARI 1939, Hilversum I. 1875 en 301,5 m. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m, en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten), 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven, 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.15 Ber.). I.30 „Fantasia". 2.00 Causerie „De besteding van de vrije tijd" 2.15 Quatre-mains. 3.00 Reportage. 3.30 Residentie-orkest en solisten (Opn.). 4.30 Esperanto-uitzending, 4 50 Vervolg concert. 5.30 Reportage. 5.45 Filmland. 6.00 John van Brück en zijn orkest en soliste. 6.28 Berichten. 6.30 Groningsche uitzending. 7.00 VARA-kalender. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Causerie „Ncder'anders in Amerika". 8.00 Herhaling SOS-3erichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 Voor Schakers. 8.21 VARA-Orkest en solist. 9.00 Toespraak, hierna: Gramofoonmuziek. 9.15 „En nu... Oké!" 10.30 Berichten ANP. 1035 Community-Sin- ging (Opn.). II.00 Het Souvenir-orkest. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 415,5 m. KRO-Uitzending. 4.00—5.00 HÏRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.15 Ber.). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.20 KRO-Melodisten en solist. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.05 „De beteekenis van technici en werk meesters voor het bedrijfsleven", lezing. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.25 „Theosofie in de praktijk", lezing. 4.40 Gramofoonmuziek. 4.45 Causerie „Een woord tot de vrouwen van onze georganiseerden". 5.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over Zuid-Afrikaansche letter kunde. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 KRO-Melodisten en solist. 9.15 Revue-programma. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. brauwen en ging heen zonder een woord te zeggen. Hij liep de veranda door naa# zijn eigen kamer en Peter ging met bevende handen voort met zijn werk. Tessa's snikken had opgehouden en het was nu stil. Stella zat in de zitkamer, waar de twee in de veranda haar niet konden zien. Ze hoorde alleen Peter's zachte beweginkjes. Plotseling hoorde ze fluisteren. „Peter... Peter... gauw!" Als een schaduw gleed Peter voorbij. Ze hoorde hem mompelen: „Arme kleine Missy!" stond op, boog zich voorover en zag hoe hij bezig was den riem met een broodmes door te snijden. Dat was het werk van enkele seconden. Het kind was vrij! en met een gevoel van triomf keerde Peter zich om, maar zag aan het andere eind van de veranda Monck, die hem aankeek. Peter's triomfgevoel bekoelde. „Loop, Missy, vlug!" zei hij zachtjes en ging zelf de wraak der goden tegemoet. Maar Tessa liep niet weg. Ze ging ook niet naar Stella, bescherming zoekend. Een oogen blik aarzelde ze en liep toen voor Peter uit, rechtstreeks naar Monck. ,,'t Was... Peter's schuld niet," zei ze bijna buiten adem. „Ik vroeg het hem." Monck keek over haar heen naar den in lander, wien hij in diens taal een paar woor den toevoegde en Peter schokte, alsof hij een zweepslag had gekregen, en boog zoo nederig mogelijk. Monck voegde er nog iets aan toe, waarna Peter zich oprichtte en heenging. Toen kwam Tessa schreiend naar Monck. „Toe, wees niet boos op hem. 't Was mijn schuld. Mij kunt ge Zweepslagen geven als ge wilt, maar u moet niet boos zijn op Peter dat is niet mooi!" Hij stond een oogenblik onbewegelijk, als was hij ongeneigd toe te geven, en Stella leunde tegen het raamkozijn en voelde zich ellendig, terwijl ze hem gadesloeg. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7