Een man een man een woord een woord Met de 3 Dampo producten bestrijdt II alle verkoudheden 0, fiksche leus uit „vroeger?'' dagen Gep. kapitein ter zee jhr, C. Hooft Graafland Jsixztich rdeuw-i Uitvoering Texel's Fanfarecorps Oudeschild Den Hoorn Algemeene vergadering Stierenvereeniging Chr. Vrouwen vereeniging Oosterend De Koog Burenton Oost Indië De „Poolster" te water gelaten Tijdschriften Een gevleugeld woord in onzen tijd is zeker „Crediet is meer dan Kapitaal". En hoewel ieder daarvan het zijne kan denken, moeten wij toch allen toegeven, dat credietverleening wijst op vertrouwen in den persoon aan wien goederen worden verstrekt, die na korten tijd jnogen worden betaald. Niet iedereen is in de gelegenheid bij aan koop van meubelen of kleeding zoo maar in eens een vrij groot bedrag voor betaling beschikbaar te hebben. Hoe prettig dus, dat door een kort crediet verscheidene zakenlieden hun klanten daarin tegemoet komen en willen helpen. Dubbel aangenaam voor den klant, die door den zakenman in de gelegenheid gesteld wordt, gewenschte goederen te verkrijgen en deze in regelmatige geleidelijkheid mag be talen. Den Helder heeft wat betreft onbe krompenheid en onbevangenheid een goeden naam. Geen geest van benauwdheid of piete peuterigheid treft men in onze Jutterij aan. pe doorsnee Heldenaar is vief, resoluut en flink in zijn optreden. Toch mogen we onze oogen niet sluiten voor grootere of kleinere gebreken, die ons als zelfbewuste vrije men- schen kunnen ontsieren. Op een Middenstandsvergadering, waar in onlangs het zooeven genoemde onder werp „crediet verleening aan de midden stand" door een secretaris van een kamer van koophandel werd besproken, werd ons door deze Friesche doctor in de Oeconomie aan de hand van statistische gegevens bekend gemaakt, dat het in Den Helder wat betreft die crediet-verleeningen eigenlijk slecht gesteld is. Den Helder blonk zelfs uit als een der gemeenten, die op dat gebied het slechtst stonden aan geschreven 1 Er zou hier nog niets ernstigs aan de hand zijn, wanneer deze credietbeweging nu maar correct marcheerde, zoodat bij ieder begirf ook een einde binnen de voor betaling gestelde tijdruimte kwam. Maar, zoo merkte een der aanwezige heeren op: Wanneer de klant met den zakenman wel juiste afspraken maakt, doch wanneer een afdoeningstermijn verstrijkt zonder dat de klant ook maar iets betaalt en deze betaling uitstelt tot een verre horizon, wat dan? .Inderdaad, een horizon, die Je wel op een afstand meent te zien ,maar... wanneer je die zou hebben bereikt, blijkt die plaats... nog even ver te liggen van den horizon die je dan weer te zien krijgt. Dit is „des Pudels Kern" en dit is ook de oorzaak, dat, de vele goeden niet te na ge sproken, door verscheidene koopsters (ers) onze goede Heldersche naam en velen onzer correcte Heldersche zakenlui erffstig worden geschaad. Want is het niet zoo, dat, wanneer de klant het gekochte goed ontvangen heeft, dit gebruikt of draagt, zij geen recht meer heeft op het geld.. Dat komt nu den leveran cier toe.Dat die zakenman haar nog ter wille is door het zenden van een rekening eerst daarna een maand later de quittantie of, volgens overeenkomst nog in verdere ge deelten, moet toch door dien klant op prijs worden gesteld. De klant, die nu de goederen in bezit kreeg door de welwillendheid van den winkelier, ge bruikt, wanneer het langer duurt ook nog het geld van den winkelier, ja, zelfs ook nog de rente van het geld van dien zakenman. Ter wijl verscheidene zakenlui in dezen moeilijken tijd soms nog geld moeten opnemen tegen hooge rente, wordt zijn „eigen" geld heel rustig en prettig door den klant, die hij hielp, gebruikt! Nogmaals, gelukkig zijn er in onze stad ook zeer velen die een dergelijke wijze van beta- lings-,.regeling" ver van de hand wijzen. Zeer erkentelijk zijn daarvoor alle Heldersche zakenlieden. Toch blijft het zoo, dat de klant, die prompt of geregeld betaalt, haar schuld ziet verminderen, doch ook de mogelijk heid ziet komen, dan spoedig weer iets nieuws te kunnen koopen. Dit moet toch voor Tiaar een aangename gewaarwording zijn. De winkelier van zijn kant eischt niets meer, dan dat zijn welwil- Op 74-jarigen leeftijd is te Nice, waar hij thans woonde, overleden gep. kapitein ter zee jhr. C. Hooft Graafland, adjudant in buiten gewonen dienst van de Koningin. Jhr. Hooft Graafland werd geboren te Am sterdam op 29 November 1864. Op 1 Septem ber 1881 werd hij adelborst derde klasse. Op 1 Febr. '88 werd hij bevorderd tot luite nant ter zee tweede klasse, op 26 October 1899 tot luitenant ter zee eerste klasse. Op 11 Augustus 1903 werd hij benoemd tot adjudant van Prins Hendrik, welke functie hij, onderbroken door verblijf in Indië, heeft ver vuld tot 8 Juli 1912. Op 2 Mei 1910 werd hij benoemd tot kapitein-luitenant ter zee. Op 8 Juli 1912 werd jhr. Hooft Graafland adjudant van de Koningin, welke functie hij, na op 1 Juli 1914 bevorderd te zijn tot kapi tein ter zee, heeft bekleed tot zijn pensionee ring op 1 Juli 1919. Toen werd hij benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van de Koningin. Jhr. Hooft Graafland was drager van het eereteeken voor belangrijke krijgsvernchm- gen met gespen Atjeh 18731890, Atjeh 1896 1900, en gesp Kleine Soenda eilanden l»oo— 1909. Kapitein ter zee jhr. Hooft Graafland was ridder derde klasse der Pruisische kroonorde, ridder eerste klasse der Orde van .Yer(^®"s';e van hertog Pieter Frederik Lodewijk (Ol den burg), ridder eerste klasse der Orde van den Witten Valk, officier-eerekruis der Huisorde van Schaumburg-Lippe, ridder der Orde van Berthold I (Baden), ridder van de Wendisch kroon, commandeur in de Orde van Leopo officier van het Legioen van eer, ridder eerste klasse van de Orde van Adolf van Nassau. Voorts droeg hij de herinneringsmedai bet 25-jarig huwelijk van de Koningin, d huwelijksmedaille van Prinses Juliana,, en kroningsmedaille van koning George V. lendheid ten opzichte van de betaling van rekeningen, wordt beantwoord met prompte nakoming van de betalingsafspraak. Dat is toch niet te veel gevergd Past de schoen U niet, dan trekke U die ook niet aan! Zijn er echter, die, hetzij door onkunde of zorgeloosheid er weinig of niet aan dachten, dat zij de oorzaak waren van zeer ernstige moeilijkheden en zware lasten voor hun medemenschen, de winkeliers, die hen toch zeer tegemoet kwamen. Misschien willen zij eens zien of hier mis schien iets te wjjzigen valt in gunstigen zin? Het zou van daadwerkelijke „moreele her bewapening" getuigen, wanneer op een vol gende zaken-bijeenkomst door toonaangevende buitenstaanders kon worden gezegd. Den Helder heeft de smet van „slechte betaling" weggewischt, promptheid en eerlijkheid zijn de versierselen van de Heldersche menschen ge worden. Maar ook, hoe groot zou de dank zijn van alle Heldersche zakenlui, groot en klein, die er toch allen op uit zijn met de grootste voor komendheid U allen te bedienen. „Ik sta in de schuld en kom mijn af spraken en plichten niet na!" Radicaal breken met deze depriineerende slechte ge woonte zal beiden, klant zoowel als leveran cier op beter, ruimer, hooger plan brengen. Ieder werke daartoe mee! De jaarlijksche winteruitvoering voor dona teurs van Texel's Fanfarecorps had gister avond in Penn's Schouwburgzaal plaats; de zaal was uitstekend bezet. Het openingswoord werd gesproken door den voorzitter, den heer Adr. Bakker Jbz., die een bijzonder woord van welkom richtte tot de aanwezige directeurs en leden van de beide zustervereenigingen V.I.O.S. van Oost en D.E.K. van Den Hoorn. Spr. verzocht geen te felle critiek voor deze eerste zaal-uitvoering onder leiding van den nieuwen directeur, den heer A. Vonk. De opening had plaats met den over- bekenden marsch „Stars and Stripes for ever" van Sousa. Daarna volgde de concertwals „Cafouillette" van L. Langois en de ouverture „Dichter und Bauer" van Suppé. 't Bleek, dat de ernstige pogingen om de inzinking te boven te komen, die de vereeniging vorig jaar heeft gehad, met succes bekroond zijn. Aanvankelijk speelden blijkbaar de zenuwen enkele leden de baas, hetgeen vooral in een zwaar nummer als „Dichter und Bauer" tot uiting kwam. 't Bleek vooral, dat de eerste piston in uitstekende handen is. Ook de solo bugel, bariton- en tenor-saxophoon. Als nummer vier stonden twee nummers voor de jongste leden en adspirantleden op 't programma. Deze nummertjes, een wals van Popy en een marsch van A. M. v. Lees, werden zeer goed gespeeld, 't Viel direct op, dat dit jeugdig ensemble zulk een goede stemming wist te behouden. Vooral 't laatste nummer, waarin een alleraardigste tegenmelodie voor kwam voor bariton, korhoorn en bas, werd uitstekend gespeeld. De tenor-saxophoon is bij K. Lemstra, die slechts enkele maanden dit instrument bespeeld, in goede handen. Ook de korhoorn werd door S. van Zljm Hz. opvallend goed gespeeld. 't Corps gaf nu nog een vijftal nummers, n.1. een marschpotpourrie met bekende melo- diën van J. Maas. „Dornrö3chens Brautfahrt" van Max Rohde (dit nummer vooral werd uitstekend uitgevoerd. Hierop volgde de concertwals „Berceuse" van Edm. Dewaele. Besloten werd met den marsch „Officer of the day". Met dit programma van populaire muziek behaalde 't corps groot succes, uit alles bleek, dat men in 't afgeloopen seizoen, onder goede leiding, ernstig heeft geoefend. Na de pauze werd een alleraardigste „muziekprijsvraag" gehouden, die begon met een korte propaganda voor een nieuwe muziek tent in 't Park, waaraan mej. T. Koorn en de heer S. Zijm Pz. medewerkten. De muzikale medewerking verleende de heer K. Lemstra. Tot slot werd een alleraardigst blijspelletje „De Tante uit Dollarland", van Dick Faber, opgevoerd. Daarna werd nog de uitslag van den muziekwedstrijd medegedeeld, waarna de uitvoering werd gesloten. Een prettig bal volgde. BILJARTEN. Uitslag wedstrijd „Krijt op Tijd" van den Burg en „Volharding" van Oudeschild. Gespeeld werden 10 partijen van 75 car. Hiervan won „Krijt op Tijd" 8 partijen, met 723 punten. „Volharding" behaalde 499 punten op 2 partijen, zoodat „Krijt op Tijd", 224 pun ten voorsprong heeft op „Volharding". Donderdagavond vergaderde, onder voorzit terschap van den heer Jac. Lap, de H.S.V. De voorzitter verheugt zich, dat het afgeloopen jaar nog al gunstig verloopen is, ten minste in aanmerking nemende de minder gunstige en onvaste tijdsomstandigheden. Daarom heet de voorzitter de aanwezigen hartelijk welkom. Door het bestuur werd aan de vergadering een sigaartje aangeboden wat natuurlijk zeer werd geapprecieerd. De heer D. Witte leest de notulen voor die werden goedgekeurd. Ook was het den heer D. Witte, die het financieel verslag behandelde, waaruit sprak een prima accuratesse. Er was een voordeelig saldo. De geslachte stier „Frans II" had 247.— opgebracht; het vleesch was prima geweest, zoodat er besloten werd ook met het oog op de prima verwerking door den heer M. Gosinga de eerstvolgende stier weer zoodanig te doen distribueeren. Dampo-verkoudhelds-balsem, Pot 50, Doos 30 ct. Dampo-hoastbanbons, Doos 25 ct. Dampo-nausdruppala. Flacon met druppelspuitje 60 ct. Het dekgeld werd vastgesteld op 2.50. Er waren aan dekgelden ontvangen 997.67 over 1938. Besloten wordt een tweejarige stier aan te koopen. De heeren P. Lap en J. Bakker werden weer bereid gevonden om elk weer een stier onder hun hoede te brengen, wat algemeene waardee ring vond; veel werk en risico is hier aan ver bonden. De heer T. Koorn werd weder herkozen als bestuurslid. De heer Irve Bruin deelde de vergadering mede, dat de veearts, de heer Frederiks, bij hem op eenige koeien die het kalf aflegden, besloten was bevonden. De voorzitter dankte hem harte lijk voor deze mededeeling. De heer Koopman achtte het gewenscht een verklaring van den veearts te hebben in verband met de gezond heid van. het koebeest welke gedekt moet wor den. Waarop de heer J. Bakker hem mededeel de, dat dat op de vorige vergadering al was besloten. Verder niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter met dank de vergadering. Woensdagavond had in het gebouw v. Chr. Belangen de jaarvergadering van de Chr. Vrouwenvereeniging plaats. Deze werd ge opend door het zingen van Ps. 65 vers 1 en gebed, door mevr. v. d. Leer. Na een kort openingswoord werden de ver schillende notulen voorgelezen. Als eerste inleidster trad op mej. D. Vla mingde Vries, met het onderwerp „Debora"; als tweede inleidster mevr. Bolt, met het onderwerp „Juliana van Stolberg". In de pauze zijn de gebreide goederen en handwerken bezichtigd, welke goederen zullen verkocht worden ten bate van het Orgelfonds. Na de pauze werden nog een 5-tal voor drachten gehouden. Het geheel was een gezel lige avond avond. Na het slotwoord door Ds. van Leer werd gesloten met de Avondzang. FEESTAVOND CHRISTELIJKE MEISJES- VEREENIGIN G. Dinsdag a.s. zal des avonds te acht uur in het gebouw voor Chr. Belangen, te Oosterend, een feestelijke bijeenkomst worden gehouden voor leden en genoodigden van de Christelijke Meisjesvereeniging „Heb de Waarheid en de Vrede lief" Verschillende voordrachten en samenspra ken zullen worden gegeven. Goudsche pijpen, koek en een „zakelijk intermezzo". In Hotel „De Toekomst" werd Donderdag avond de buurtschap bijeengeroepen voor het houden eener „Burenton", een oud gebruik, dat men hier in eere houdt. Na een woord van welkom van den voorzitter, den heer C. Kuip, zat men weldra met een Goudsche pijp genoeg lijk te dampen, terwijl er koffie met de echte Texelsche „blauwe koek" rondgediend werd. Maar hiervoor was men niet alleen bijeen gekomen; er was namelijk een schrijven van de dertig polders binnengekomen, met het verzoek het potje, hetwelk de buurtschap on der zijn beheer heeft, aan deze af te staan met het doel het te gebruiken voor het aanleggen van een grintweg van het Mientergalop tot aan het huis van den heer A. Maas. De voorzitter stelde voor met opstaan en zitten blijven te stemmen. Er ging één per soon staan, zoodat er geen twijfel bestaat, dat de buurtschap het potje en De Koog zijn Bu renton zal biijven behouden. Na dit „zakelijk intermezzo" werden de echte burentonnerkrentebollen met koffie rondgediend en den heeren C. Eelman en N. Kikkert verzocht de boeken na te kijken. Nadat de overgebleven krenteboljpn en koek geveild waren, sprak de heer C. Eelman eenige woorden van dank tot het bestuur en deelde de buurtschap mede, dat de boeken in orde bevonden waren en het potje 531.12 beliep. Waarna de voorzitter met een woord van dank voor de goede opkomst van de buren deze gezellige burenton sloot. Grootste schip in Indië gebouwd. In tegenwoordigheid van vele belangstellen den, o.a. de commandant der zeemacht, den leger-commandant, den vice-president van den Raad van Indië, den voorzitter van den Volks raad, directeuren van departementen is Vrij dag te Batavia het bebakenings- en bergings vaartuig „Poolster" te water gelaten. De directeur van de Droogdok mij., de heer Croll, en de hoofdinspecteur van den dienst voor de Scheepvaart, de heer Langeler, hiel den redevoeringen. Mevrouw Langeler nam de laatste beletselen weg en het fraaie schip, het grootste dat ooit op een Indische werf is ge bouwd, ging dwarsscheeps te water (Aneta). Overplaatsingen. Schipper W. M. Oosterhoff van J. v. Brakel naar W.s. W.o. 1 Maart 1939. Onder intr. der op 27 Febr. 1939 bevolen overpl. naar H. Ms. W.s. Vlissingen. Sergt. -vltmkr. (M) A. Rieger van Kaz. A.dam. 21 Jan. 1939. Detacheering bij de Dor- nierfabrieken te Friedrichshafen ingetrokken; 6 Febr. 1939 tewerkgesteld bij de N.V. Avio- landa te Papendrecht. Aangew. om 11 Febr. per V.S. „Kota Baroe" van de N.V. Rott. Lloyd naar O.I. te worden uitgezonden. Sergt.-machinist A. Duine van W.s. Vliss. 15 Febr. 1930 tewerkgesteld bij den bouw van O-booten bij de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. Sergt.monteur J. Waslander van W.s. W.o. naar O.Z.D., 23 Maart 1939. Korpl.-schrjjver D. Sluimer van W.s. Vliss. Datum bevolen overplaatsing naar H. Ms. W.s. W.oord van 1 Febr. 1939 gewijzigd in 15 Maart 1939. Kwartiermeester W. J. Geerling van W.s. Vliss. naar Kaz. A.dam, 3 Febr. 19399. Kwartiermeester I. F. Faber van Kaz. A.dam naar W.s. Vliss., 3 Maart 1939. Marinier le kl. A. G. Dekker van W.s. W.o. naar Kaz. W.o., 26 Jan. 1939. L.L.O.O.-vliegers K. Ester, B. J. de Jager, J. van Persie en J. P. Wassenberg van Kaz. W.o. naar De Mok, 28 Jan. 1939. L.L.Vltmkrs. (H) K. Jansen en C. Snoek van De Kooij naar De Mok, 1 Febr. 1939. L.L.Vltmkrs. (H.) M. Lanman en J. J. v. der Vusse van De Mok naar De Kooij, 1 Febr. 1939. Matroos le kl. M. de Groot van O.Z.D., afd. Marns. Rotterdam. 1 Febr. 1939. Op datum tewerkgesteld bij den bouw van de O 19 en O 20 bij de N.V. Wilton-Fijenoord te Schie dam. Matroos 2e kl. P. Bijl van Kaz. A.dam naar W.s. W.o., 1 Febr. 1939. Matrozen 3e kl. A. W. Hepboer en F. A. Pas- senier van Kaz. A.dam naar W.s. W.o., 1 Febr. 1939. Sergt.-machinist A. Duine van W.s. Vliss. 15 Febr. 1939 tewerkgesteld bij den bouw van O-booten bij de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. Sergt.-monteur J. Waslander van W.s. W. oord naar O.Z.D., 23 Maart 1939. Kwartiermeester W. J. Geerling van W.s. Vliss. naar Kaz. A.dam, 3 Febr. 1939. Kwartiermeester I. F. Faber van Kaz. A.dam naar W.s. Vliss., 3 Febr. 1939. Korpl.-vltmkr. (M) L. C. Brandenburg van Kaz. A.dam. 31 Jan. 1939. Detacheering bij de Dornierfabrieken te Friedrichshafen inge trokken en op datum tewerkgesteld bjj de N.V. Aviolanda te Papendrecht. Korpl.-machinist P. Schouten van v. Speijk. Bevolen overplaatsing op 1 Febr. 1939 naar H. Ms. „Z. 7" ingetrokken. Korpl.-machinist H. W. Sijmans vanv. Speijk naar Z. 7, 1 Febr. 1939. Matroos le kl. F. W. Arnoldus van W.s. W.o. Bevolen overplaatsing op 1 Fehr. 1939 naar H. 'Ms. „Nautilus" ingetrokken. Matroos le kl. C. S. Vermeulen van W.s. W.o. naar Nautilus, 1 Febr. 1939. Pijper le kl. A. Klootwijk van Kaz. W.o. naar De Kooij, 27 Febr. 1939. Pijpers 3e kl. H. Dekker en D. van Dien van Afd. Marns. Rotterdam naoar Kaz. W o 27 Febr. 1939. Matrozen 3e kl. P. H. de Jong, G. J. Olden- hof, H. C. Troost, J. H. Verwoerd en J. v. d. Weg, v. W.s. W.o. naar W.s. Vlissingen, 1 Febr. 1939. Matroos le kl. B. Wolven van v. Speijk naar W.s. Vlissingen, 1 Febr. 1939. Matroos le kl. S. Loup, van v. Speijk naar W.s. W.o., 1 Febr. 1939. Marinier le kl. A. J. v. Eenennaam, van v. Speijk naar W.s. Vlissingen, 1 Febr. 1939. Leerling-kok F. J. P. Muiser, van v. Speijk naar Kaz. A'dam, 1 Febr. 1939. Leerling-kok G. Hessel, van v. Speijk naar Hospitaal, 1 Febr. 1939. Leerling le kl. H. v. d. Klein van Kaz. W.o. Matroos le kl. H. v. d. Klein van Kaz. W.o. naar v. Speijk, 1 Febr. 1939. Onder intr. der op 1 Febr. 1939 bevolen overplaatsing naar de Kaz. A'dam. Matroos le kl. A. Prins, van Kaz. W.o. naar Kaz. A'dam, 1 Febr. 1939. Onder intr. der op 1 Febr. 1939 bevolen overplaatsing naar v. Speijk. 6 Het Januari-nummer van The Nederland Mail, vangt ditmaal aan met een artikel over Too Many Cooks... (Te veel koks verzouten de brij) Dit artikel is geschreven door den gastronoom en voorzien van verschillende foto's. Vervolgens bevat het nummer een artikel over de Engelsche Openbare School. Een instelling met een ongeveer duizendjarige historie. Geen instelling is dieper ingeworteld in het Nationale leven dan deze Eng. school. Ook dit artikel is voorzien van verschillende foto's o.a. de oudste beroemde school The Canterbury, vermoedelijk uit het jaar 598, een interieur van de Jesuite school te Stonyhurst Deze school dateert uit de 18e eeuw, en de Old Hall te Berkhamsted uit de 16e eeuw. De daar opvolgende artikelen zijn het oude en nieuwe Rome II; Winter in het hooge gebergte; Be drijvigheid rond de Oranje. Een interessante beschrijving over de lijmsteenheuvel van Kuri- pan, wat een zeer zeldzaam geologisch ver schijnsel is op Java, e.a. Het geheel geïllu streerde blad maakt een bijzonder prettigen indruk. Onze Aarde, uitgave Van Holkema en Warendorf N.V., Amsterdam. Aantrekkelijk ziet de omslag van het Januari-nummer er uit, met een uitzichtfoto van de Valbellahorn op de Piz Bernina en d'Aela. J. E. van der Berg de Haas opent met een beschrijving van Dürnstein in de Wachau. De Alcazar van Sevilla is het onderwerp van een artikel, dat door G. D. Lutke Meyer werd geschreven. A. H. B. van der Ent laat ons van de schoon heid genieten van het grootsche winterland schap van Pontresina, A. W. Francken le verde een bijdrage „De Zuid-Afrikaansche „Ossewa-tog", Anna 1938. H. J. Koster heeft het over het merkwaardige Chineesche feest Tsnig Bing, dat zeker een der meest vreemde gebruiken toont, die wij kennen. R. B. van Wufften Palthe begint zijn artikelenreeks De tempels van Peking met De Tempel van den Hemel. Lees-tafel nieuws besluit het prachtig geïllustreerde nummer. Zonneschijn, tijdschrift voor de jeugd, uitgave van Drukkerij C. A. Spin en Zoon N.V., Amsterdam. In het eerste nummer van het 'nieuwe jaar, dat er weer alleraardigst uitziet voert Harry Burne ons mee op een expeditie naar het Afrikanasche olifanten kerkhof. In een brief uit Zwitserland geeft Anneleentje de eerste ski-les. Het schetsje Anne Lindbergh en de Tingmissartog vormt een aanbeveling voor het boek van de echt- genoote van kolonel Lindbergh: „Listen! the Wind" (Luister! de wind). Van M. C. v. Oren— v. Doorn is een ieuk tooneelstukje opgeno men, dat Het Nichtje uit Amerika heet. Het feuilleton „De schat op het eiland" door R. L. Stevenson verliest in zijn 26e aflevering nog niets van zijn spanning. In de sport- rubriek vertelt C. van Steendereri Jr. een en ander over de fabrieksvliegers van Fokker. Verder Grapjes, Knutselwerkjes, Avonturen van Wo-Wang en Simmy, Zonneschijnclub, Uit de oude doos, Kijk en luister en Raadsels, ales weer even wèl-verzorgd. De kleuters van 59 jaar zullen ook wel direct het bijvoeg sel Kiekeboe opslaan, dat voor hen ook in derdaad heel aardige tekst en plaatjes bevat. Het Januari-nummer van „Weest Paraat", orgaan der Vereen. „De Nederlandsche Padvin ders" opent, zooals gebruikelijk met de berich ten uit het Hoofdkwartier. Hierin wordt een overzicht gegeven van het afgeloopen jaar, dat reden tot dankbaarheid geeft, daar de eenheid in de padvinderij werd versterkt. Z.K.H. Prins Bernhard, Koninklijk Commissaris, zond een in het Engelsch gestelde Kerstgroet naar de Hoofdkwartieren van alle bij het Internationaal Bureau gesloten padvindersorganisaties, welke groet in dit nummer is overgedrukt. Volgt een verslag van het Winterlaer, dat kort geleden te Amsterdam werd gehouden, benevens aantee- keningen uit de lezing, die Jhr. Dr. G. Beelaerts van Blokland daar hield over „De grote Trek". In de Welpenrubriek spreekt Hathi de wensch uit, dat alle Welpenleid(st)ers hun werk in 1939 doelbewust mogen doen en nooit het doel, n.1. de opvoeding der jeugd uit het oog verlie zen. Ds. J. F. Berkel schrijft in de rubriek voor de Nederl. Chr. Ver. van Padvinders een arti kel, dat tot titel draagt: Zonder Mij, kunt gij niets doen". B jj en Honing. Uitgave drukkerij Tim mer, Bloemendaal. Door de N.V. Bijenstand „Hellona" en „Adelshoeve" v/h J. de Heza, Santpoort, wordt ons een drukwerkje aan geboden, waarin een praatje wordt gemaakt over bij en honing. Dank zij de aardige illu straties ook, ziet het er frisch uit en zal het zijn weg zeker vinden. Naar een oorlogsvrjje samen leving, door C. L. Koster, journalist en afd. Bestuurslid „Volkenbod en Vrede", uit gave van de N.V. Zeeuwsche Uitg. Mij. Vlis singen. In dit geschrift geeft Koster den weg aan, die z.i. voert naar de ontdekking van de oplossing omtrent één der grootste pro blemen van onzen tijd, dat van oorlog en vrede. De bekende K.L.M.-vlieger A. Viruly schreef een voorwoord. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chr. Huygens (th.)3 Febr. van Port Said. Joh. v. Oldenbarnevelt, 3 Febr. te Batavia. Poelau Laut, 2 Febr. te Hamburg. Saleier (th.), 3 Febr. van Sabang. Sembilan (th.), 3 Febr. van Aden. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Achilles, 3 Febr. te Hamburg. Alkmaar (th.), 2 Febr. van Cristobal. Ariadne, 3 Febr. te Aarhus. Bacchus, 1 Febr. van New York. Hebe, 2 Febr. van Lissabon. Mars, 2 Febr. van Sushak. Hercules, 3 Febr. te Rotterdam. Merope, 3 Febr. te Rotterdam. Oberon (u.), 2 Febr. op 360 mijl Z.O. van Terceira. Oranje Nassau (t.h), 3 Febr. van Havre. Perseus, pass. 3 Febr. Holtenau. Rhea, 2 Febr. van Oran. Stella, 3 Febr. te Amsterdam. Titus, 2 Febr. van Cephalonia. Vesta, 3 Febr. te Lissabon. KON. HULL. LLOYD. Montferland (th.), 2 Febr. van Bahia. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Boschdijk, 2 Febr. te Londen. Drechtdijk, 31 Jan. van Kingston. Lochkatrine, 1 Febr. te Saettle. Lochmonar, 31 Jan. van San Francisco. Noordam, 2 Febr. van Philadelphia. Statendam, 2 Febr. te New York. Veendam, 2 Febr. te Boston. HOLLAND--WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (u.), 2 Febr. van Bordeaux. Brand (th.), 2 Febr. te Lome. J YVANEW-YORK-LIJN. Kota Pinang, 3 Febr. te Batavia. Simaloer, 2 Febr. te New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Garoet (u.), 2 Febr. te Singapore. Indrapoera (u.), 2 Febr. te Marseille. Kota Nopan (th.), 2 Febr. van Londen. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Melampus, pass. 2 Febr. Gibraltar. Polyphemus, 1 Febr. te Hamburg. Sitoebondo (th.), 3 Febr. van Gibraltar. Tosari (u.), pass. 3 Febr. Perim. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aludra (th.), 2 Febr. te Santos. Alhena (th.), 3 Februari te Rotterdam verw. EMZETCO LIJN. Jonge Johanna, pass. 2 Febr. Gibraltar. VEKEENIGDE NED SCHEEPVAART MIJ. (Holland—Afrika Lijn). Bloemfontein, 2 Febr. van Hamburg. (HollandBr.-Incië Lijn). Streefkerk (u.), 2 Febr. te Colombo. (Holland—Oost-Azlë Lijn). Serooskerk (th.), 2 Febr. van Aden. Tjikembang (u.), 3 Febr. van Singapore. (HollandAustralië Hjn). Gaasterkerk (u.), 3 Febr. te Genua.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7