Sport Ingezonden Jzvdteh nieuw-4 BxteM&ifiAzkinq. Zeilend schoolschip noodzakelijk Van reserve-vlieger tot beroepsofficier Oost Indië Uit den Volksraad Heldersche athleten starten a.s- Zondag in Hoorn Floret kampioenschappen Prinses Beatrix wandeltocht Gezellige bijeenkomst Marktoverzicht Mussert komt op Texel Voor een nieuwe muziektent Ziekenfondsstrijd te Oosterend Hotel „De Zwaan" verbouwd Ondcrhandsche verkoop Binnenbrandje Vertrokken personen ÏÏÏÏSï'sï"™1™»»' R»1- VlLfn wAchteï™""' l' E.?;?Sï'"sea_v*°Hert'n"' Inschrijving Handelsregistef Opleiding van stuurlieden stelt andere eischen dan in vroeger jaren Van deskundige zijde schrijft men aan „Het Volk": In het afgeloopen jaar heeft men in de groote dagbladen kunnen lezen, dat men hier te lande is overgegaan tot stichting van de Nationale vereeniging „Het Zeilende School schip". Reeds lang is er een strooming, die een zeilend schoolschip voor de opleiding van de toekomstige stuurlieden ter koopvaardij in de vaart wil brengen. Men is de meening toege daan, dat de onmisbare eigenschappen voor het ware zeemanschap, zooals flinkheid, paraat heid, kameraadschap en hulpvaardigheid, slechts in voldoende mate aan boord van een zeilschip kunnen worden opgedaan. Ook voert men aan, dat by het examineeren van de toe komstige stuurlieden zou zijn gebleken, dat de kwaliteit van de candidaten achteruitgaande was. Het hierboven vermelde heeft de vrees doen ontstaan, dat Nederland in de toekomst niet op zijn vooraanstaande plaats zal blijven staan, die het tegenwoordig inneemt. Men wijst er op, dat bijna alle zeevarende landen, met uitzondering van Engeland, zeilende stoom schepen bezitten en hierdoor verzekerd zijn, in de toekomst, over flinke zeelieden te beschik ken. Nu vindt het plan om een zeilend schoolschip in de vaart te brengen, in de kringen der thans varende zeelieden geen onverdeelde instemming. O.i. zeer trecht, schrijft het blad. Ook wij zijn van meening, dat de vrees, door de vereeniging „Het Zeilende Schoolschip"naar voren gebracht, alle grond mist. Terstond toch komt het argu ment naar voren, dat volgens de statistieken de Nederlandsche schepen het veiligst varen van alle nationaliteiten, hoewel er bij onze tegenwoordige gezagvoerders nog maar heel weinig zijn, die op een zeilschip hun opleiding genoten. Inderdaad een sterk argument. Ook dient men te bedenken, dat het bij oudere men- schen, niet alleen bij zeelieden, een veel voor komend verschijnsel is, dat zij alles uit hun jeugd idealiseeren en beter vinden dan wat het heden geeft of de toekomst geven zal. Zeker zal dit verschijnsel ook bij het bestuur van „Het Zeilend Schoolschip" eèn rol spelen. Dat het leeren zeilen, niet alleen voor toe komstige zeelieden, van groote paedagogische waarde is voor het aankweeken van handigheid en doortastendheid, geven wy direct toe. W(j vermelden slechts het feit, dat men tijdens den grooten oorlog in Engeland de ervaring opdeed, dat zeilers tot de meest bruikbare manschap pen behoorden. Om echter de toekomstige stuurlieden het zeilen grondig te leeren, behoeft men toch niet een zeilend stoomschip in de vaart te brengen. Zoo schafte men by de Koninklijke Marine voor de adelborsten een zeegaand zeiljacht aan, terwijl de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" te Amsterdam een soortgelijk vaartuig voor haar stuurmansleerlingen ln de vaart bracht. Ook zal de opleiding op een zeilend school schip vele bezwaren met zich brengen. Onge twijfeld gaat er van het leven op een zeilschip groote bekoring uit en hierin sluimert een groot gevaar. Men brengt den toekomstigen stuurman in een sfeer die geheel verschilt met die van onze moderne schepen en onherroepelijk tot een bittere ontgoocheling moet leiden, als hij zich moet aanpassen van het verleden in het heden. De winter is nog steeds als gast Maar „De Toelast" is warm, dat Is vast Nieuwe mogelijkheden. Naar De Telegr. verneemt, is zoo juist afgekomen de bepaling, dat voor reserve- vliegerofficieren in het vervolg de moge lijkheid openstaat beroepsofficier bij de luchtmacht te worden. Ieder jaar zal op voorstel van den inspecteur een aantal reserve-vlieger-officieren op de Konink lijke Militaire Academie geplaatst kun nen worden, om tot beroepsofficier te worden opgeleid. Op deze wijze wordt het veel aantrekkelij ker zich beschikbaar te stellen voor de oplei ding tot reserve-officiervlieger. Tot dusver hadden deze vliegers geen toekomst en geen positie, ofschoon zij hun beste jaren aan de vliegerij wijdden. Dit heeft remmend gewerkt op den toeloop en menigen jongeman, die an ders gaarne bij de luchtmacht was gekomen, afgeschrikt. Zij waren gedurende twee jaar aan de luchtmacht verbonden, werden daarna maandvlieger, doch een levenspositie kon hun nimmer worden geboden. Thans kunnen zij, die zich aangetrokken voelen tot de lucht vaart en door de eerste opleiding worden over tuigd, dat zij zich een positie in de vliegery kunnen veroveren, daartoe ook in de gelegen heid worden gesteld. Aan den anderen kant wordt het door de militaire luchtvaart ge waardeerd. dat zij voortaan uit een kring vliegers, die getoond hebben bijzonderen aan leg te hebben, beroepsofficieren kan recru- teeren. De Volksraad heeft, zoo meldt het Hbld., de regeling der vlootkostenverdeeling uit voerig besproken, waarby in het algemeen de kosten voor Indië te hoog werden ge acht. De heer C. C. van Heisdingen (c.s.p.) kon digde een eventueele motie aan, om de rege ling in een wetsontwerp te doen vervatten, zoo dat de Staten-Generaal alsnog een rustige ge legenheid tot overweging zullen hebben. De Volksraad ging accoord met het inter- pellatievoorstel-Kruyne (Vad. club) in zake defensie. Voor de veldloopen Een 10-tal athleten der Heldersche Athle- tiek-Vereeniging zullen a.s. Zondag in Hoorn starten. Na serieus trainen zullen de heeren en Jun zich meten met de diverse deelnemers uit Noord-Holland. Bij de Juniorissen zullen star ten (1000 m) Gladpootjes en Tydeman. B(j de laatstgehouden veldloop in de Don kere Duinen, liep Gladpootjes al heel goed en bezette o.m. de tweede plaats achter een meer dan 2 hoofden grooteren Alkmaarder. Op de 1000 m Heeren zullen o.a. starten: P. Oom, C. Pos, P. Collet, F. Smit, H. Dord- mund en J. Dekker. Wat deze heeren zullen presteeren valt nog niet te zeggen, er is echter deskundig ge traind, dus hier kunnen waarschyniyk succes sen niet uitbiyven .Op de 3000 m zal de be kende wielrenner P. Huurman, deelnemen, welke zich op athletiek toelegt en F. Wüst, de winnaar van de Dnkere Duinen-loop voor Helderschen in December. Huurman heeft een prachtig uithoudingsvermogen, loopt snel, maar heeft nog een slechten styl, dat is na- tuurlyk aan het wielrennen te wyten, daar men zyn zit in het loopen duidelijk kan zien. Wy gelooven dat Wüst wederom wel een woordje zal meespreken na zijn jongste suc ces. Dat er een sportief verband bestaat by de H. A. V. blykt wei, dat het eene gedeelte „H.R.C." is en het andere gedeelte „Helder". Hier loopt men echter onder de bekende kleu ren wit en blauw der H.A.V. onder de beste verstandhouding. Hoeveel voordeel athletiek geeft voor voetbal blykt wel aan den H.R.C. 3 speler, welke een jaar geleden nog „houten" voetbalbeenen had, terwijl hij nu een der snelste voorhoedespelers is. Bos loopt met de bekende „Steigerung", hoewel hij, wat soepel heid betreft, niet achter staat. Op Zondag 19 Februari worden de «club- kampioenschappen voor Heeren- en Junioren veldloop gehouden over de afstand van 2 en 1 km. De aanvang is hier 12.30 uur bij het theehuis „Duinoord". Belangstellenden zijn natuurlijk welkom en zullen kunnen getuigen van den clubgeest, die de H.A.V. momenteel bezit, terwijl de deelnemers zorgen voor een mooien strijd. De week hierop worden de kampioenschappen van Noord-Holland gehou den, waaraan de beste loopers van Nederland deelnemen. Als jury-lid zal onder meer Jan Zeegers behooren, die kortgeleden de spikes aan de wilgen heeft gehangen, na zijn zoo- veelste kampioenschap van Nederland. In de zaal wordt momenteel de handbal sport beoefend ,dus kunnen wy dezen zomer verschillende wedstrijden verwachten voor deze prachtige nog jonge sport Heldersche athleten stelt Zondag in Hoorn niet teleur bij de eerste door jelui te loopen veldloop buiten Den Helder. Veel succes Kon. Ne>d. Amateur Schermbond. De wedstrijden op floret om het clubkam pioenschap van Nederland hadden Zondag 5 Februari plaats in de schermzaal Paoli te Am sterdam. Daar A.C.S. niet was opgekomen, werd de finale verschermd tusschen Parade et Riposte, uit Den Haag en de Heldersche afdeeling van den Kon. Officiers Scherm- Bond. Het equipe der marinemenschen was samengesteld uit den luit. ter zee 3e kl. R. J. Hordijk en den korpl.-adelborst M. J. M. Ver schoor van Nisse en G. M. van Rossem. Het Marine-equipe viel vooral op door een technische meerderheid en dat P. et R. ten slotte als kampioen uit den strijd trad is slechts te wijten aan de weinige wedstryd- routine van Hordijk c.s., vooral in wedstrijden van dit formaat. Het geringe verschil tus schen de ontvangen en gegeven treffers, 40—28, toont wel duidelyk aan, dat, ondanks de nederlaag, onze Marine haar goeden naam heeft hooggehouden. De linksche schermer R. J. Hordyk, viel ook hier op en zyn party tegen Hillenaar was een keurig staaltje van technisch kunnen, deze partij werd dan ook door Hordijk gewon nen. De korp-adelborst M. J. M. Verschoor van Nisse wist den als zeer sterk bekend staanden schermer Monfoort, te slaan met 52, waarbij de adelborst, evenals in zijn an dere partijen de aandacht op zich vestigde door zijn goed op tijd geplaatst arrets. Deze twee waren echter de eenige winstpartijen daar de korp.-adelborst G. M. van Rossem het niet tot een overwinning wist te brengen. Toch viel ook deze laatste op door zijn tech niek en zijn onverstoorbaar doorschermen. De manier waarop hij een 30 achterstand wist om te zetten in een 43 voorsprong beloof de veel voor de toekomst, ook al verloor hij tenslotte de partij. De leiding was in handen van den luit.-kol. b. d. P. Eenhoorn, als hoofdsecondant en de heeren J. C. A. Stynders en F. A. Horstmans- hoff als secondanten. Het clubkampioenschap kwam zoodoende aan P. et R. met 7—2 maar ook het equipe van K.O.S.B. kan terugzien op een zeer goede beurt, op zich zelf een gelukwensch waard en veelbelovend voor de toekomst. Deze Nationale wandeltocht, uitgeschreven door de Eerste Haarlemsche R.K. Wandel sport-Vereeniging werd Zaterdag geloopen over 25 km in Haarlem, hoofdzakelijk in Haarlemsche straten. Naast verschillende wandelsport-vereenigin- gen uit het land liepen ook vele militaire troepen mede en ook de Kon. Marine was vertegenwoordigd. Onder de 16 militaire korp sen merkten wy op het 21e R.I., uit Amers foort, een troep, bestaande uit ongeveer 100 man, begeleid door een battaillonsmuziek- corps van pi.m. 40 muzikanten, gerecruteerd uit de militie, onder leiding van een sergt- majoor. Van de Kon. Marine zagen wy uit Den Helder detachementen van H. Ms. van Speyk. de Onderzeedienstkazerne, H. Ms. Schorpioen en het Vliegkamp De Kooy, verder een deta chement van het corps Mariniers uit Rotter dam en evenzoo van de Marinekazerne Am sterdam. De jury bestond uit de adj.-onderofficier van de Infanterie Rood en Gerards en den sergt.-majoor der Mariniers Ruiter van de G.S.S. alhier. Deze heeren stonden voor een zware taak en beloonden tenslotte de militaire korpsen als volgt: Eereprys, uit een wisselbeker bestaande, het Corps Mariniers, te Rotterdam. Eerste prys H. Ms. Schorpioen. Tweede prys Kader-battaillon uit Laren. Derde prijs, H. Ms. van Speyk. Vierde prijs, het tiende Reg. Inf. eerste Batt uit Ede. Bovendien ontving het Battaillonsmuziek- korps uit Amersfoort een extra prijs voor zyn militaire en muzikale prestaties. Zy liepen den tocht voluit mede en musiceerden nog al veel onderweg, Zyn verdiensten, voor dezen wandeltocht vond in den extra-prijs de beloo ning. Een extra prys ontving ook de korporaal van de mariniers, Heeres. de detachements leider van H. Ms. van Speijk, voor zijn correct militaire houding en optreden. Alle deelne mers, die de 25 km uitliepen en op tyd arri veerden, ontvingen een fraaie herinnerings medaille. Voor de marine-troepen, welke deelnamen was dus het succes groot. Jammer, dat de Onderzeedienstkazerne en het Vliegkamp Db Kooij het niet tot een prijs wisten te brengen. Bij de toenemende populariteit, welke de wan 'delsport geniet, kan ook het succes voor deze inrichtingen niet uitbiyven, dus volgende keer beter. Zaterdag a.s. heeft in het Café Bellevue, te De Waal een gezellige avond plaats voor de bewoners van „De Waal en Omstreken". Deze avond is georganiseerd door enkele jongelui die voornemens zijn daar een tooneelstukje op te voeren en enkele voordrachten te hou den, terwijl deze avond met een bal zal won den besloten. Vroeger had men te De Waai een plaatselijk Nut .c'.och dit is al eenige jaren verdwenen, zoodat er op dit dorp op op dat gebied niets meer is te doen. Naar wij vernemen wordt het initiatief van de jongelui zeer op prijs gesteld, de vóór-verkoop van entréekaarten heeft zulk een vlot verloop, dat men op een geheel gevulde zaal kan rekenen. Ondanks het drukke marktbezoek was Maandag de vee-aanvoer gering; wolvee was er zoo goed als niet, alleen werd een vijftal rammen aangevoerd, waarvan de pryzen lie pen van 15.— tot 22. De rundvee-aanvoer bestond uit drie melk koeien. Pryzen 180— tot 230.per stuk, en 12 nuchtere kalveren, die gemiddeld 10.50 op brachten. Biggen waren aan de markt niet aange voerd, wel enkele schrammen. Pryzen van 15.tot 22.de vette varkens op de boerderij doen 23 tot 23 V4 cent per pond. De eierenprijzen aan de veiling zyn bij vo rige week ongeveer 20 cent per 100 terug- geloopen De wolprijs bedraagt nog steeds 65 cent per kg. Voor dezen prijs is in de laatste weken vee' verhanJp'ü, op de markt was Maandag niets te koop. Op Vrydag 17 Februari a.s. zal de heer Mussert in een openbare vergadering van de N.S.B. spreken in Hotel „Texel", des avonds te 8 uur De toegangsprijs is 25 cent per per soon, werkloozen 10 cent. Behoudens goedkeuring van fi. en W. zal a..s Zondagavond in Hotel „Texel" een Voor dracht- en Balavond worden gegeven ten bate van een nieuwe muziektent te Den Burg. De heer J. Kikkert heeft hiervoor zijn zaal gra tis beschikbaar gesteld. Men deelt ons mede, dat tot Woensdag reeds 10 personen, die als lid van het onder ling Ziekenfonds te Oosterend te Den Helder specialistische hulp kwamen zoeken, zijn af gewezen. Naar wij vernemen, bestaan er plannen om binnen korten tijd, ook Hotel „De Zwaan" te Den Burg, te vergrooten. Het plan zou voor al zijn de zaal zooveel uit te breiden, dat deze voor uitvoeringen, enz., voldoende ruimte zal bevatten. De heer J. Hoogerwerf, in den Polder „Het Noorden", heeft onderhands verkocht aan den heer Joh. Roozendaal, in „Het Noorden", het plaatsje „Veldvrede", groot pl.m, 7 ha. Gisterenavond sprong in de keuken van den heer G. Witte Fz., einde Molenstraat, al hier een z.g. „Primus" uit eikaar met het ge volg. dat de keuken geheel uitbrandde. Toe- geschoten buren wisten den brand met en kele emmers water te blussehen. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Geachte Redactie, Gaarne zou onderget. een klein plaatsje In uw blad willen verzoeken aangaande het onderstaande. Ruim honderd werkloozen zijn in Ryks- werkversch. vanuit Den Helder in de z.g. Balgzandpolder werkzaam. Op dit werk zyn schuilkeetjes aanwezig, plaats biedend aan 7 8 menschen; onverwarmd en zonder vloei (kieren en spleten nog buiten beschouwing). Een voorbeeld: men gaat 's ochtends te fiets van huis en krygt onderweg een bui regen, men komt nat op het werk; de regen houdt aan; nat in de schuilkeetjes soms uren aaneen! Zoo zyn er nog voorbee'den aan te halen in verschillende va..atie3 (alle in de practyk voorgekomen). Een verzoek om betere huisvesting had succes by ons gemeentebestuur; in 't bijzon der mag onze Burgemeester een woord van hulde worden gebracht voor zijn spontane, energieke medewerking in den vorm van het doen verstrekken van twee model pracht- keeten, ieder plaats biedend aan ruim vijftig menschen; veel ramen, dicht... en een groote kachel. Helaas was de vreugde van korten duur. By de eerste vorstperiode kwam van hooger- hand een bevel, dat binnen 2 X 24 uur de keeten van het werk moesten zyn verwijderd Wreede teleurstelling voor de tewerkgestel den. Er was door B. en W. een verzoek ge- daan aan de desbetreffende instanties tot het plaatsen der keeten, doch ten gerieve van de arbeiders waren ze alvast geplaatst; alie onkosten nam de gemeente voor zich, een weigering dienaangaande leek absurd en toch geschiedde zulks. Onderget. heeft toen informaties ingewon nen o.a. bij een ambtenaar van registratie en domeinen, welk laatste aandeel heeft in het doen verwyderen en op z'n vraag naar „het motief" kreeg onderget. ten antwoord, dat bovengen, schuilkeetjes afdoende werden ge acht; bovendien zouden arbeiders uit andere werkverschaffingen ook om keeten met ka chels gaan vragen, als men het hier zou zou toestaan! Ook ij nog via de organisatie een beroep op den minister gedaan; afwyzend beschikt. Langs dezen weg nogmaals een woord van dank aan Burgemeester Ritmeester en hen, die hem daarin terzyde stonden en dan hoort onderget. nog naklinken de Koninklyke woorden: „Draagt elkanders lasten". IJ. GERRITSEN. Kuipendwarsstraat 2. H. A. AL Lambregtse, korpl.-mach., en zin naar Soerabaja. I«« Élizabeth Wilhelmina Mom, naar Alnhon d. Rijn, Martha Stichting. r en 4, Maria Mom, naar Alphen a. d. Ryn, Martt, Stichting. J. L. Peeks, marinier, naar Curagao. J. B. de Groot, off. v. adm., naar Soera).,, S. van der Heide, matr. 3e kl., naar Amst dam, Marinekazerne. awti B. Kerkmans, marinier, naar Rotterd» Delfgauwstr. 28 hs. Ö^M^ktbëSICÏ TEXEL, 6 Februari. 3 koeien 180230; 5 rammen 1628; 5 schrammen 15—22; 12 nuchtere kalveren 7—14. TEXEL, 6 Februari. 58 62 kg 3.30—3.45; 62 64 kg 3.403.60 66/70 kg 3.70—4.00, 50/56 kg 3.05—3 30 (alles per 100 stuks). A. Bróere, off. M.S.D., en gezin, naar Soe rabaja. R. J. C. de Bruin, korpl.-telegr., naar Soe rabaja. Hertai Böcker, dienstbode, naar Vow. S. B. Bijlama, matroos K.M., naar Soerabaja, C. A. Dekkers, matroos K.M., naar Soera baja. M. Eberwyn, lichtmatroos K.M., naar Soe rabaja. H. van de Geer, sergt.-vliegtuigm., en gezin naar Soerabaja. H. M, 's Gravemade, lichtmatroos K.M., naar Soerabaja. C. Grootjans en gezin, naar Middelburg, Eigenhaardstraat 11. Adriina Maria Hendrica Lampen, dienstb., naar Tbxei, De Cocksdorp. A. van der Linden, bootsman, en gezin, naar Soerabaja. L. J. A. L. Mook, fotograaf, naar Soest, Schoutenkampweg 34. E. P. van der Ploeg—Bonga, en kind, naar Kiel (Puitschland), Deutsche Werke. VV. O. Prins, insp. Levensverz.-My„ en ge zin, naar Rotterdam, Stadhoudersweg 127B. S. Stevens, naar Hilversum, Loosdrechtsche- bosch. 7. J. Stins, landarbeider, naar Anna Pauibwna, Molejvaart 58. R. J. Koelman, maj.-schryver, en gezin, naar Soerjbaja. T. .Ruis, lichtmatroos K.M., naar Amster dam, Gr. Kattenb.str. 19. J. J. M. Spiekerman, matrios le kl„ naar Amsterdam, Gr. Kattenb.str. 19. M A. .Teljer, off. M.S.D. le kl., en gezin, naai Batavia, N.-I. A. Jansen, caféhouder, naar Sneek, Ge dempte Pol 7. Cfornelia Maria Jansen, naar Sneek, Ge dempte Pol 7. W. van der Kley, korpl. der mariniers, naar Soerabaja. P. de Leur, marinier 3e kl., naar Soerabaja. Grietje Bloos, naar Landsmeer Z. 141. C- M. Boelaars—Hoogenbosch, naar Batavia. E. Daams le luit. mil. adm., en gezin, naar Venlo, Hanib. singel 127. J. F. de la Fonteijne, techn. ambtenaar, njar Soerabaja. IJ. Moleman, kwartiermeester, en gezin, naar Vhssingen, Kanaalstraat 38 W C. Overdijkink-Teering, en kind, naar Arnhem, Joh. v. Arnhemstr. 27. J. Phoelich. marinier 3e kl„ naar Soerabaja. t w p !',r' mar- 3e kl - naar Soerabaja. J. W. Schram, konst.maat K.M., naar Soe rabaja. Snelder- slager, naar Duiven, Café „de Tol v„H^Sn,iedi' mar- 3e w naar Soerabaja. W. C. J. Tetteroo Binkhorst, mar. 3e kl naar Soerabaja. Maria. Louise Frangoise van der Vet, naar Amsterdam, J. Evertsenstr. 107. AmBterdam^A.'DekeMtr 4Te'nieChtS#n'' Ni?; n*" b,4ïïr,B.Ti,7M'°* °M'Vt"M- «■»- Stmlthi7|na C*iel' naar utreoht- Hazebroek- H. J. van de Weterink, sergt.-torpedom en K, DaaavidsroïdT' Weymouth' Southl'ind, by^jnouweBn.nCier^SOU£e' naar Bunnik' degondesfraais 1. MaaS' Amer8foort, Al- Reg. tof™60' naar Maastricht. Inf. Kaz. 13e mnten' Menschen van Morgen, door Renault, uitgave N.V. Het Nederlandse), Boekhuis, Langestraat 70, te Tilburg, pJ ingen. 1.50, geb. 2.25. De opvoeding van de opgroeiende jeugd t een probleem niet van onzen tyd. Door J' eeuwen heen zijn deze moeiiykste jaren va ■het menschenleven een vraagstuk geweest p is in dezen tyd van het ontluikende menschen leven veel wanbegrip by de opvoeders en. bij de jeugd zelf. En daaruit ontstaat de vee' wijdering. Het niet begrijpen van de physieke en daar mee gepaard gaande psychische veranderinge» vervreemt de ouders avn hun kinderen enV kinderen van hun ouders. Het is daarom goJ dat men deze moeilijkheden leert verstaan oo! dat men met liefde en tact z'n kinderen in d» juiste banen kan leiden. Jules Renault geeft in dit werkje op zeer be vattelijke wijze een beschryving van de over. gangsjaren. Hij toont zich een goed kenner van de jeugd en behandelt alle problemen die in deze „Sturm- und Drangperiode" de jon£g menschen vaak in heftige beroering brengen die hen laat tuimelen van de bergen van' idealisme in donkere dalen van het somberste pessimisme. Dezen toestand te begrijpen, be. teekent mededoogen. Begrip, liefde en leiding zijn de drie grond, slagen, waarop de schrijver zijn boek heeft on! gebouwd. HU heeft zyn stof uitnemend behan. deld. Wy kunnen het alle ouders en opvoeders van harte aanbevelen. Styiveran-eringen in doEur». peescha Postzegels van 1840 tot 1939", door A. M. W. J. Hammacher. Uitgave Hoofdbestuur P.T.T. De heer Hammacher heeft in dit 55 blad. zijden tellende boekje, de postzegels bezien als cultureel document. Niet alleen het mooi of leelijk van een bepaalden postzegel, maar ook de tyd, waaruit deze postzegel stamt en de tydgeest, die er uit' spreekt, wordt door den schryver in beschouwing genomen. Zoo weet hij belangstelling van den lezer te wek ken voor, wat wy zouden kunnen noemen, den groei van den postzegel en het toenemend aandeel, dat de kunstenaars daarin kregen. Groei ook in maatschappelijk opzicht, waar de postzegel benut werd voor de staatkun- dige propaganda (o.m. in Italië en Rusland) of zooals ten onzent en met veel succes cultureele en sociale doeleinden ging dienen. Zoo is ontstaan, een bepaalde postzegelkunst, die nog jong is. Een blik, slechts weinige Jaren terug, roept waardeering wakker voor het thans door onze kunstenaars bereikte. Aan de hand van een 74-tal afbeeldingen onderwerpt de schrijver de binnen- en buiten- landsche postzegels aan een aesthetische be oordeeling. Men leert daardoor de postzegels met een ander oog bezien dan de gebruiker of philatelist dit in den regel doet. De prijs van het boekje bedraagt 1.— en het kan worden besteld by de postkantoren, Luchtvaart-terminologie, Van de Commissie voor Luchtvaart-termi nologie ontvingen wy Luchtvaartwoor- d e n, uitgegeven by J. Noorduyn Zn. N.V. te Gorinchem. Prijs ingenaaid 0.70. Een brochure, die wij ieder, die direct of indirect by de luchtvaart betrokken is, van harte kun nen aanbevelen, omdat zij de mogelijkheid biedt, dat een verzameling woorden, die een aanklacht tegen de Nederlandsche taal vor men, verbannen wordt. De schryver, Ing. G. H. J. J. Schuurmans Stekhoven, heeft het lang niet gemakkelijke werk op niet alleen kundige, maar dikwijls op voortreffelijk origineele wijze opgelost. Wij kunen niet anders dan het werkje van harte aanbevelen aan ieder, die iets met de luchtvaart, in welken zin dan ook, te ma ken heeft. 100 Dagen Met een goedkoop „100 Da gen Retour" der S.M. „Nederland" naar Indië. Een Indië-reis op een Hollandsche mailboot is vrywel altijd een gebeurtenis, ook in het leven van hen, die wel gewend zyn aan dat gene wat het moderne reizen voor verfijnde luxe en comfort te bieden heeft. En zeer zeker is dit het geval als men zoo'n reis maakt aan boord van een der varende paleizen der Stoomvaartmaatschappy „Nederland", die een reputatie van vele jaren ln dit opzicht tot haar bezit mag rekenen. Tot de verschillende wyzen, waarop men bjj de „Nederland" passage voor Indië kan be spreken, behoort o.m. het populaire „100 Da gen Retour" en het is naar aanleiding hier van, dat de maatschappij een reclame-boekje liet ontwerpen, dat als wel bijzonder geslaagd beschouwd kan worden. Het werd vervaardigd door den vaardigen caricaturist Jo Spier en munt uit door originaliteit en suggestieve uit beelding. Men moet zien hoe Spier een serie data losweg rangschikt, en er een eenheid van maakt, hoe hij Java karakteriseert met alléén een door de palmen zwierende aap en Sumatra door een koppel eenzame olifanten. Bali herkent ge door een paar felle hanen. Dit alles werd in waterinkt gedrukt. Het werd een teclame-boekje, dat o,i. volkomen aan zÜn doel beantwoordt en dat een wel zeer geluk kige combinatie werd van voortreffelyk teeken- U)st!ngirl e8n ®'es'aa£'de typografische onl' Wij ontvingen Het wetsontwerp 51" tot coördinatie van het goederen- vervoer, geschreven door „Bestevaer". Uit- gave van W .P. van Stockum Zn. N.V. te Den Haag. Wijzigingen: Den Helder: Wed. J. H. Kater, Hoofdgracht 33, schoenen- handel; overgegaan aan: J. H. Kater Jr,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6