Katholiek Nederland achter de regeering Hetlersche scheidingsvraag- stuk moet opgelost worden DE WERELD „Onze economische politiek is tweeslachtig" 4 in weinig f woorden Recht van vereeniging en vergadering Tc veel beschermde vogels De boer in den greep der schu'deischers De commissie „Hulp aan Spanje" Postvlucbten op Indië Onze Oost Vrachtauto stort in ravijn Eerste Kamer Tweede Kamer Nieuwe Jachtwet gevraagd Schokker gezonken Drie Nederlanders naar de wereldkampioenschappen Geen uitheemsche ordening ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. De Eerste Kamer is gistermiddag aange vangen met de beschouwingen over de rijks- Begrooting 1939. De sociaal-democraten openden het vuur bij monde van den heer de Zeeuw, die bet plan-Westhof becritiseer- de als studiemateriaal voor sommige staats lieden, en in het algemeen zeide geen groote daden van onze positief Christelijke regee ring te verwachten. De heer de Savornin Lohman (c.h.j is van meening, dat de saam horigheid onder ons volk toeneemt en geeft te kennen, dat het Christendom het eenige element is, dat alle goedwillenden kan bin den. Spr. bestrijdt dat het plan Westhof, waar voor hij groote bewondering heeft, een copie is van het socialistische plan van den ar beid. Het staatscrediet is onaangetast geble ven, dank zij de ministers de Geer, Oud en de Wilde, belastingverhooging acht spr. on mogelijk, maar naar bezuiniging dient te worden gestreefd. Waarom de vredesbewegingen ver boden? De heer van Emden (V.D.) keurt af, dat de vereeniging „Kerk en Vrede" en twee vrouwenvredesvereenigingen op de lijst van verboden lidmaatschap voor ambtenaren zijn geplaatst. Spr. hoopt, dat te dezen aan zien de regeering op haar besluit zal terug komen. Spr. dringt aan op betere volkshuisves ting door krotopruiming, loonhijslagen in het belang der werkverruiming, verlaging der leerlingenschaal en verbetering der po sitie van ouden van dagen. Hij verwijst naar het voorbeeld van Engeland, waar het ouderdoms pensioen 10 shilling per week be draagt. Op de vraag of er geldmiddelen voor verlaging van de leerlingen- schaal en voor de ouden van dagen beschikbaar zijn ,zou spreker willen antwoorden, dat voor de groote ge zinnen elf millioen is toegedacht, De ouden van dagen behooren even wel voor te gaan bij de overheids zorg. Verder kan op defensie een aantal millioenen worden bezuinigd. Na minister Colijn verweten te hebben een al te plotselinge ommezwaai naar pro tectie, eindigt de heer van Emden met aan te dringen op meer samenwerking in demo- era tischen geest. De heer van Lanschot (R.K.) ontkent, dat de Roomsch Katholieken geen werkelijk heidszin hebben. De Katholieken staan tus- schen de „negen" en de „veertien" mannen In. De regeering, aldus de heer van Lanschot, kan rekenen op volledige medewerking der Katholieken. De heer Diepenhorst (a.r.) houdt een be schouwing over de handelspolitiek en noemt zich voor alles realist. Nederland be- scherme het gezin, er zijn tegenwoordig te veel rolstoelen en te weinig kinderwagens! De heer Gelderman (lib.) liet zich vrij somber over den financieelen toestand uit en waarschuwde tegen opvoering van het aantal beschutte bedrijven. Zijn fractie kan zich over het algemeen wel met het regee- ringsibeleid vereenigen. Ten slotte heeft de heer van Vessem (n.s. b.) critiek op het parlementair-democrati sche systeem en het parlement een ster vende instelling genoemd, waarvoor naar zijn meening het nationaal-socialistische re ferendum-stelsel in de plaats dient te tre den. Vrees voor toekenning van te groote bevoegdheid aan de poli tie. Aan de behandeling van de kwestie van het recht van vereeniging en vergadering ging in de Tweede Kamer een stemming vooraf welke een merkwaardigen uitslag gaf Buiten de voordracht om, waren er vier stemmen uitgebracht op den heer Mr. A. J. van Vessem, voor de N.S.B., lid der Eer ste Kamer in een vacature in den Hoogen Baad. Het valt te raden waar deze stemmen vandaan kwamen. Als eerste candidaat werd benoemd de heer Dr. Hyink, raadsheer in het Gerechtshof, te 's Gravenhage. Het recht van vergadering en vereeniging. Het wetsontwerp gaf den heer Marchant et d'Ansembourg (n.s.h.) aanleiding op te merken dat de democratie hier beteekent willekeur. De dag der N.S.B. zal echter ko men, uitstel is geen afstel! De heer de Visser trekt zijn interpella tie-aanvrage over de buitenlandsche poli tiek in, gezien de uitvoerige Memorie van Antwoord van minister Patijn. Rech tvan Vereeniging en verga dering. De rest van den middag wordt besteed aan het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 1855 op de uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering. De eerste spreker was de hr. de Marchant et d' Ansembourg, die in het ontwerp een pogintr ziet om in het bijzonder de N.S.B. te tref fen. De heer de Visser vraagt wat er. als dit ontwerp wet wordt, overblijft van de leuze: „Arbeiders van alle landen, vereenigt U!" De heer Joekes (V.D.) ontwikkelt vooral bezwaren tegen de voorgesteld" bepalingen, welke de politieke werkzaamheid van vreem delingen aan banden leggen en de activi teit van Nederlandsche partijen in het bui tenland verbieden. Toch ziet deze spreker goede zijden aan het ontwerp. Niet, aldus de heer Albarda (s,d.) die het ontwerp een uiting van geestelijke autarkie noemt. De heer Posthuma (chr. dein.) is huiverig voor het ontwerp, maar niet onvoorwaar delijk tegen. De heer Wendelaar (üh.) wil het ontwerp als een soort crisisproduct wel aanvaarden. De heeren Alge ra (a.r.) en van Maarse- veen (r.k.) zijn pro. Bevoegdheid van de politie. Een enkel punt ondervindt, óók van de voorstanders, kritiek: namelijk de toekenning aan de politie van de be voegdheid vergaderingen, waar vreemdelingen aanwezig zijn of ver moed worden te zijn, bij te wonen al thans te betreden. Dat gaat naar de meening van de sprekers, die tot nu toe aan het woord waren, te ver. De heeren Van Maarseveen en Joekes vin den elkaar in den wensch, dat de wetgever in de strafwet het begrip „goede zeden" als norm voor de toelaatbaarheid van een ver eeniging nader zal uitwerken, al denkt ieder van hen daarbij aan iets anders. De heer Van Maarseveen heeft het oog op bepaalde vereenigingen, die geboortebe perking propageeren, de heer Joekes op anti-semitische uitingen. Heden worden de besprekingen voortge zet. Een nadeel voor den boer. Is Nederland met de bescherming der vogels niet te ver gegaan? Zoo wordt o.m. in een heden verschenen rapport uit de Eerste Kamer over Economische Zaken gevraagd. De vragenstellers meenen namelijk te weten, dat in sommige streken in ons land zelfs van een teveel aan beschermde vogels kan worden ge- sproken, zeer ten nadeele van land en tuinbouw. Een economisch belang. Enkele Eerste Kamerleden hebben in een nota wederom spoedige indiening van een nieuwe Jachtwet bepleit, zulks naar wij schrijven, niet alleen in het belang van de jagers en leveranciers van jachtbenoodigd- heden, doch vooral in dat van de eigenaars gebruikers der gronden, voor wie het bestaan van goed verzorgde en tegen behoorlijken prijs te verhuren jachtcomplexen een niet te onderschatten economisch" belang verte genwoordigt. VARKENSHANDELAREN ADRESSEEREN. De Nederlandsche Bond van Varkenshan delaren heeft in een telegram aan den nii- nister van Economische Zaken, bepleit liet aankoopen van. zware varkens (tot, onder steuning der varkensprijzen). door de re geering op de markten, waardoor zonder onderscheid iedere bezitter van varkens in de gelegenheid wordt gesteld te leveren, zon der schadeberoKkening aan de algemeene handelsbelangen en zonder verdere vernie ling van het koopmansbedrijf. FRANK VAN DER GOES TACHTIG JAAR Maandag 13 Fbruarl a.s. zal te Laren Frank van der Goes, eenig overlevende op richter van „De Nieuwe Gids" en mede stichter van de S.D.A.P. zijn tachtigsten verjaardag vieren. Van der Goes heeft een belangrijk aandeel gehad aan de vernieuwing van het geeste lijke politieke leven in ons land in den tachtiger jare. Vier dooden. Uit Donggala wordt gemeld, dat Dinsdag middag een vrachtauto, waarmede dertig personen werden vervoerd, in liet bergter- rein in een ravijn is gestort. Vier menschen werden, volgens de N.R.Crt., gedood, de ove rigen werden allen zwaar of licht gewond. Zal hij er uit los raken? De vaste lasten in den land- en tuinbouw vormen een der vele onderwerpen, welke het zoo juist verschenen rapport uit de commissie der Eerste Kamer inzake de begrooting van Economische Zaken aan snijdt. Eenige leden verwijzen naar *s ministers verklaring, dat eventueele moeilijkheden, die het probleem van de vaste lasten den land- en tuinbouw baart, moeten worden beschouwd los van het monetaire vraagstuk In het algemeen zijn deze leden het met die uitspraak eens. Nochtans meenen zij zich de opmerking te mogen veroorloven, dat, indien door „pri- ming of the pump", hetgeen wij ten onzent, door het geven van voorschotten en stibsi- dies en het uitvoeren van groote werken be vorderen, de koopkracht van de massa ver meerdert, zij de hoop kosteren, dat, door stijging van de waarde van den bodem, de landbouwers, wier grond de hypotheek niet meer dekt, binnen niet te langen tijd uit den greep der schuldeischers zullen worden verlost Opvarenden gered. Gistermorgen is de motor-kuilschokker, M. A. 14, die op den waterweg visschende was tusschen Maassluis en Poortershaven, door een motorschuit, welke een vlot met palen achter zich had aangevaren en gekapseisd. De twee opvarenden, de gebroeders Bakker uit Maassluis, behielden hun tegenwoordig heid van geest en wisten zich te redden door op het vlot te springen. Voor hen beteekent dit ongeval een lcclijkc schadepost, daar zij niet verzekerd zijn. Bij laag water is alleen de kiel van den schokker zichtbaar. De commissie „Hulp aan Spanje", afdee- ling voor Nederland van het Comité de coördination et d' information pour 1'aide a 1' Espagne republlcaine, belegde gistermid dag een persconferentie, welke onder lei ding stond van prof. dr. J. B. Tielrooy, een conferentie,, waarin de ellende, van dq Spaan.- sche vluchtelingen in een fel licht werd ge steld. Dr. B. H. Sajet, die enkele dagen geleden uit Noord-Spanje is teruggekomen, beschreef de toestanden in Spanje. Ontzettend is het leed, dat er geleden wordt. Kinderen sterven aan den weg, uitgehon gerd, bevangen door koude of aangetast door een besmettelijke ziekte. Prof. Tielrooy schetste eveneens den nood in Spanje en vertelde het een en ander over de hulpverleening. Alleen de voedselvoorziening vanuit de hulppost Perpignan kost per dag f 10.000. De commissie „Hulp in Spanje" heeft be sloten: 1. Een steunactie te voeren voor een aan tal zendingen van voedsel voor Spanje van in totaal minstens 500.000 kg., bijeen te bren gen in de maanden Februari en Maart. 2. Het aanvragen van collectes ten bate van de zuigelingen in Spanje, ten einde in staat te zijn groote zendingen melkpoeder op korten termijn te sturen. 3. 50 openbare bijeenkomsten te organi- seeren in het geheele land. 4. Stappen te doen bij de regeering ten einde het binnenlaten en de verzorging van oen zoo groot mogelijk aantal Spaansche kinderen in Nederland te bewerkstelligen. 5. Onmiddellijk een zending melkpoeder te sturen van 40.000 kg., ter waarde van ongeveer f 13.000. 6. Voor de vluchtelingen van Noord- Spanje beschikbaar te stellen een som van f6000'.—. Ten slotte hield mevr. L. Heynen, die juist gistermiddag uit Spanje is teruggekeerd, een hartstochtelijk betoog, waarin zij haar er varingen beschreef en met de meeste klem aandrong op hulp aan de Spaansclie vluch telingen. Be Valera neemt maatregelen tegen de terroristen. De Valera heeft de Britsche re geering doen weten, haar bij het on derdrukken van liet terroristisch op treden van het Iersche Republikein- sche Leger (I.R.A.) zooveel mogelijk steun te verleenen. De mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten dat de I.R.A, onwettig zal worden verklaard. De Iersche minister van Justitie, zal zeer spoedig wetsvoorstellen indienen om den terreur den kop in te drukken. Bijzonderheden omtrent deze voorstellen heeft de Valera nog niet medegedeeld, doch waarschijnlijk zal de bevoegdheid der po litie er zeer door uitgebreid worden, en haar o.a. volmacht verstrekken huiszoeking naar wapens, munten enz. te doen, die ver moedelijk ook in groote hoeveelheden in Ierland zijn opgeslagen. De Valera heeft de noodzakelijkheid dezer wetsvoorstellen in den Senaat gemotiveerd en hesprak vervol gens de verhouding tot Engeland. Het vraagstuk der scheiding tusschen Noord- en Zuid-Ierland, dat een ton hemel schreiend onrecht is, moet opgelost worden zeide de Valera cn zoodra dat geschied is zal ook de wrok tegen Engeland verdwij nen. Engeland is verantwoordelijk voor deze scheiding en het moet hieraan een einde maken. De Valera verwierp echter geweld als de methode om deze brandende kwestie op te lossen. Miaaiieri JAN LANGENBIJK, KOOPS EN BUYEN OP WEG NAAR HEL SINKI. Na de Europeesche kampioenschap pen in het hardrijden, welke tijdens het afgeloopen weekeinde te Riga plaats vonden, zijn, naar wij verne men, de Nederlandsche rijders Jan Langeudijk (Oudkarspel), Koops Zuidlaren) en H. Buyen (Amster dam) van de Letlandsche hoofdstad naar Helsinski vertrokken, waar zij op 18 en 19 Februari a.s. zullen deelnemen aan de wedstrijden om het wereldkampioenschap. Oorspronkelijk heeft het in de bedoeling gelegen, dat alleen Langendijk en Koops aan deze wereldkampioenschappen zouden deelnemen, doch Buyen hoeft te Davos zoo verdienstelijk gereden, dat uitzending naar de wedstrijden te Helsinski gerechtvaardigd mag worden genoemd. De beide andere Ne derlandsche rijders, S. Heiden en P. J Zwanenburg, zijn inmiddels In ons land teruggekeerd. De president v. d. I.E.V., de heer G. W. A. v. Laer, die de Europeesche kampioenschap pen te Riga heeft bijgewoond, deelde ons nog enkele bijzonderheden over het verloop dezer wedstrijden, waarhij zulke slechte tij den waren genoteerd, mede. Over de ontvangst en de organisatie te Riga, aldus de heer van Laer, heb ik slechts woorden van lof. Maar de weersomstandig heden waren hijzonder slecht cn dienten gevolge leek de conditie van het ijs naar niets. Op den eersten dag der kampioen- schappen regende het. On den volgenden dag scheen de zon, het ijs was toen pappe rig door den dool. Grieperig. Geen wonder, dat er slechte tijden door alle rijders werden gemaakt. Daar kwam evenwel nog hij, dat verscheidene hunner zich verre van fit voelden. Vooral de Noren en de Nederlanders hadden er last van. Op weg van Davos naar Riga hadden Langedijk en Koopè al met een griepje te kampen en in de Letlandsche hoofdstad kreeg Heiden het te pakken, terwijl Buyen en Zwanenburg er ook niet heelemaal vrij van waren. Heiden kon niet starten, cn Koops op den tweeden dag niet. De ande ren voelden zich Zaterdag en Zondag niet volkomen in conditie, hetgeen begrijpelijk was. Ook daaruit ziin de slechte tilden van onze rijders te verklaren. Allen hebben hun best gedaan, maar het ging nu eenmaal niet beter. En daarom mag men de rijders on hun prestaties van Riga niet be- of ver- oordeelen. De Noren ziin ook de dupe geworden van de griep, zon vertelde de heer van Laer ons nog. Hun beste rijders waren van St. Mo- ritz onderweg naar Riga en bleven te Berlijn achter. Ziek, koorts, grieperig. Zoo moesten Bal tan ggrud en Engnestangen, alsmede enkele andere rijders, voor Riga verstek laten gaan. Zij reisden eenige dagen later direct naar Oslo door en nu valt het slechts te hopen, dat zij aan de wereldkampioenschap pen te Helsinki kunnen deelnemen. Vertrek van Aankomst te Srels) lMcdan 8 Febr' lBand- 8 F«*r. Reiger (heenreis) Jodihp. 8 Febr. Rang. Febr. Zilverreiger (terugreis) Basra 8 Febr. Athene 8 Febr. Uil (heenreis) Napels 8 Febr. Alex. 8 Febr. Buizerd (terugreis) Singap. 8 Feibr. Rang. 8 F ebr. Uitvoer van Duitsche verbrandingsmotoren, De uitvoer van verbrandingsmotoren be droeg in 1938 73.3 millioen rijksmark, of 500.000 rijksmark meer dan in 1937. 50 van dezen uitvoer bestond uit Dieselmoto ren. De uitvoer van sclicepsdieselmotoren is vooral sterk gestegen en was 40 pet. hoo- ger dan in 1937. Expresdienst ItaliëZuid-Alrika. „Lloyif Triestine" zal zijn expressdiensten tusschen) Italië en Zuid-Afrika na April stopzetten, aldus de „Daily Telegraph". De Zuid-Afri- kaansche regeeringssubsidie aan deze maatschappij loopt aan het einde van die maand af. I j a Zuid-Amerika spreekt een woordje mee! Volgens de Duitsche pers 'wijzen alle tee kenen er op, dat. Zuid-Amerika in 1939 een hijzonder belangrijke rol in den wereldhan del zal spelen als gevolg van de inkrim ping van het wereldhandelsgebied door de gebeurtenissen in Oost-Aziö. Er zou zich een verscherpte' neiging afteekenen, die reeds gcruimen tijd bemerkbaar is, om Z. Amerika in toenemende mate het tooneel te maken, waarop de groote uitvoerlanden zooals Duitschland, Engeland on de Ver- eenigde Staten en op eenigen afstand Ita lië cn Japan, hun krachten zullen nieten.1 Xa 22 jaar. Een Schotsch soldaat vond in 1910 op liet slagveld van Yperen een Duit- schen bijbel, waarin stond: „Voor Karl, Fritz, reserve-in fanterie-divisie, van zijn moeder." De Schot, die vermoedde dat de betreffende gesneuveld was, liet den bij bel thuis, doch onlangs besloot hij onder den indruk van Chamberlain's vredespo gingen om er toch eens werk van te ma ken en smaakte het genoegen, dat de con sulaire beambten den eigenaar in de huurt van Frankfort ontdekten, die zeer blijde was den bijbel welke zijn moeder hem mee in den oorlog gaf, na 22 jaar weer te rug te krijgen. Scheepsbotsing in de mist. Gistermiddag is op vijf mijl bezuiden Humber-lichtschip het Grieksche schip „Katina Bulgaris" in aanvaring geweest met een onbekend schip De hotsing geschiedde in zwaren mist Het (Irieksché schip bekwam zulke era-', stige schade, dat het later is gezonken. Meer Italiaansche troepen naar Noord-Afrika. Naar verluidt, heeft Italië gedurende de laatste weken meer troepen naar Tripolis en Lihye gezonden. Dit wordt in officicele kringen niet tegengesproken. Binnenkort zal de Britsche regeering hiervan mededee- ling worden gedaan bij de uitwisseling van militaire informaties krachtens het Britsch- Italiaansche verdrag. Onder de wapenen. De in 1906. en 1907 ge* boren mannen, die dus tot dusverre vrij van militaire verplichtingen zijn gebleven, zijn in Duitschland opgeroepen voor eeni' oefentijd, die zal duren van 28 Maart tot 31 Mei. Deze maatregel geldt ook voor Oostenrijk. Vliegtuigongeluk ln Italië. Een driemoto* rig vliegtuig is gisteren neergestort op oen loods van een fabriek te San Giovanni. Twee leden der bemanning en twee ar beiders, die in de loods werkten, werden gedood. Breekt Schacht met het nationaal-socialis- me? Naar verluidt heeft Dr. Schacht oud-president van de Duitsche Rijksbank geweigerd de hein aangeboden functie van commissaris voor den uitvoer te aan vaarden. Volgens de Daily Telegraph wil hij niet langer geïdentificeerd worden met het financieel cn economische regime van liet nationaal socialisme. Tegen het extremisme in Ierland. Giste* ren zijn hij den ïerschen Dail twee wets ontwerpen ingediend( die maatregelen te gen het. extremisme bcoogen. De ontwer pen houden o.a. in controle op vereeni- gUigen en instelling van speciale recht banken. De Labourparty zal dc regeerings- maatrcgelen bestrijden. Beperking der bewapening in Amerika? De democratische senator King uit Utah heeft meegedeeld, dat hij Donderdag een motie zal indienen, waarin president Roosevelt wordt gemachtigd een interna- J tionale conferentie te beleggen voor de beperking dor bewapening. Handgranaat in een tram. Een tramcott* i ductcur te Londen heeft, gisteravond een handgranaat ontdekt, die op zijn zitplaats in het rijtuig was achtergelaten. De poll- tie stelt een onderzoek ^n. Welwillende onpositie ln Joegoslavië. 1 Vertegenwoordigers van alle oppositiepar tijen hebben gisteren besprekingen ge- voerd, waarbij, naar verluidt, besloten werd, tegenover de regeering-Tswet.ko- witsj voorloonig een houding van „welwil- lende neutraliteit" aan te nemen. Nog 'n arrestatie in de zaak Roos. Tn de zaak Roos is, naar vernomen wordt, nog oen voormalige, .gendarme gearresteerd, een zekere Schmitt, die met een Duitsche is gehuwd. Hij is gistermiddag naar Nan- cy overgebracht. Britsch schip zinkende. Het, 4988 ton me lende Britsche s.s. Maria de Larringa ver- koert in zinkenden toestand op 200 mijl U»n oosten van New York. De Aurania van de White Star lino, die in de nabij heid voor, is ter assistentie derwaarts op- gestoomd. Ook de „Voendam", welke 200 mijl ver-, wijderd is, •stoomt naar den Engclsch- ïuan op. STEMMEN UIT DE EERSTE KA MER TEGEN MACHTSCONCEN TRATIE DER OVERHEID, EN TE GEN STAATSSOCIALISME. De economische politiek van Ne derland is tweeslachtig. Wat de re geering in haar maatregelen tot ex portbevordering najaagt, doet zij met haar protectionisme (tariefsver- hooging) weer te niet. Hiervan heb ben vooral de werkloozen te lijden, want nu wordt de werkgelegenheid steeds meer afhankelijk van* de bin- nenlandsche markt, aldus betoogen verscheidene leden van de Commis sie van rapporteurs uit de Eerste Kamer in hun voorloopig verslag over de begrooting van Economische Zaken 1939. Deze leden dringen aan op innerlijke versterking van het bedrijfsleven. Daartoe dient voor elk bedrijf van bet ee kenis een orgaan fe worden geschapen, dal kan onderzoeken, welke voorzieningen zoo wel in het bedrijfsbelang, als in het alge meen belang noodig zijn. Hiertoe zouden de bedrijfsraden moeten worden uitgebreid met vertegenwoordigers van het algemeen be lang, terwijl deze lichamen bovendien met verordenende bevoegdheid dienen te worden bekleed. Boven de bedrijfsraden ware een centrale economische raad te vormen, bestaande uit vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties en van het alge meen belang:, welke centrale raad dan in de plaats zou kunnen treden van den tegen- woordigen Economischert Raad. Onvermijdelijk. Andere leden zijn van meening, dat een zekere tweeslachtigheid niet te vermijden is. Weer andere meenen hun waarschuwende stem te moeten laten hooren tegenover den aandrang tot uitbreiding der overheidsbe moeiing met het bedrijfsleven en tegen uit breiding van het aantal raden. Vele leden verklaren zich met het beleid des ministers zeer wel te kunnen vereeni- gen. Ordening. Door eenige leden wordt een vast orde ningsplan aanbevolen, dat onder verant woordelijke leiding moet worden uitgevoerd. Leidende beginselen bij deze ordening ach ten zij o.m.: de in het program der N.S.B. onder punt 8 omschreven doelstelling van de volkshuishouding; aanvaarding van het lei dersbeginsel in het bedrijfsleven en zoo ver mogelijk toegepast zelfbestuur onder toe- zich van de overheid. Deze beschouwingen ondervinden van ver schillende zijden tegenspraak. O.m. acht men het betoog een pleidooi voor do invoering ten onzent van een uit- heemsch stelsel ten opzichte van de volks huishouding en don daarmede nauw ver- honden staatsbouw, welke invoering hier te lande slechts mogelijk zou zijn, indien alle politieke partijen op één uitzondering na werden verboden en onderdrukt. Tegenover de meening van enkele rap porteurs, dat de staat bij de bedrijfsordening een primaire taak heeft, verklaren anderen zich tegen machtsconcentratie in handen van de overheid; overheid en bedrijf moe ten samenwerken. „Staatssocialisme". Ettelijke leden achten het raadzaam, dat de weg naar het staatssocialisme worde af gesneden. Met name in een land als liet onze, waar zeggen zij, nu eenmaal het meerendeel van de arbeidersorgani saties nog immer socialisme en klas senstrijd aanvaardt, zal hij een alge meene, principieele uitbreiding van de staatsinterventie door middel van dc bedrijfsschappen, indien niet de uiterste waakzaamheid wordt be tracht, dc socialistische richting het winnen van de christelijke Er zal in Nederland meer eenheid, georiën teerd in christclijken zin, moeten ko men.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2