De Ziekenfondsstrijd op Texel Ingezonden Belangenstrijd met socialen achtergrond Anna Paulowna Biljarten Ned. Arb. Sportbond SOxurunen Arrondissements rechtbank Alkmaar ÏÏLoütieJ^AicAten KAxint^n-ïexilcun^ do-ei het Oosterend verontwaardigd Den Burg Jaarvergadering afd. Texel van het Witte Kruis Den Hoorn Eerste Ouderavond Jaarvergadering „Concordia" Wieringen Verkocht Nog geen haring Een schilder tot snoek gepromoveerd Damcompctitie „Het Noorden" Ds. W. L. Weiter 65 jaar predikant Wat U ook te verkoopen hebt, De strijd In Oosterend, tusschen het Onderling Ziekenfonds „Helpt Elkander" en tusschen de maatschappij ter bevorde ring van de Geneeskunst", heeft zich de laatste weken scherp toegespitst. De strijd is in het laatste stadiiun gekomen, het wordt een uiterste krachtmeting tus schen de beide organisaties. Na alles wat we over de voorgeschiedenis hebben geschreven, kunnen we volstaan met te vermelden, dat Oosterend geweigerd heeft een Maatschappij-Fonds te worden en dat de Maat schappij ter bevordering van de Geneeskunst toen besloten heeft zijn leden te adviseeren, dat zijn dus alle huisartsen en specialisten bij de maatschappij aangesloten, geen hulp meer te verleenen aan de leden van „Helpt Elkander". Oosterend heeft toen een eigen arts benoemd en deze is sinds eenige weken in dienst. Daar mee is de knuppel in het hoenderhok geworpen en als één man staan de leden van de Maat schappij achter hun bestuur, met gevolg, dat eenige patiënten van Oosterend, voor specia listische behandeling naar het Marinehospitaal te Den Helder gezonden, door de specialisten onverrichter zake naar huis werden gestuurd. De Maatschappij ter bevordering van de geneeskunst, die achter de heele Oosteren- der geschiedenis, de hand van den Cen- tralen Bond van Ziekenhuizen in Utrecht ziet, redeneert: wanneer de Oosterenders het meenen zonder onze hulp te kunnen redden, laten ze het probeeren. Alleen bij levensgevaar wordt nu nog door de Maat schappij-doktoren geholpen. De Oosterenders zijn verontwaardigd over de behandeling in Den Helder en meenen, dat het voor de doktoren moreel niet verantwoord is, dat ze patiënten wegsturen. Tweeëerlei opvatting. Het geldt hier een principieelen strijd, die niet alleen op Oosterend wordt uitgevochten, maar die in verschillende plaatsen van ons land is gestreden. Soms met succes aan den kant van de Onderlinge ziekenfondsen, dikwijls met succes aan den kant van de Maatschappij ter bevordering van de geneeskunst. De bedoeling van de ziekenfondsen is, om eigen doktoren aan hun fondsen te verbinden, onder voorwaarden, door de fondsen te stellen. Men redeneert daar aldus: de leden van de fondsen brengen de gelden bijeen, billijk is het dus, dat zij ook zeggenschap in deze fondsen hebben en dat de doktoren niet anders te doen hebben dan hun patiënten te behandelen en hun salaris daarvoor van de fondsen te ontvangen. De fondsen stellen de contributie vast. Zij bepalen ook de weistandsgrens van de leden. De doktoren daarentegen zeggen: Wij willen wel de dienaar zijn van den patiënt maar niet van een ziekenfondsbestuur. Er komt een on gezonde verhouding tusschen geneesheer en patiënt, als deze ondergeschikt wordt aan een of andere vereeniging. Het doktersberoep is een vrij beroep en dat willen we hooghouden. Men ziet, het geldt hier inderdaad prin- cipleele dingen, waaraan het prestige van de zijde der doktoren ten opzichte van hun beroep, niet vreemd is. f Wq zullen nu, volkomen objectief, in eenige volgende artikelen, zoowel de meening van den Centralen bond van Ziekenfondsen als die van de Maatschappij ter bevordering van de geneeskunst, weergeven. Wij bezochten daar toe het bondsbestuur in Utrecht, zoowel als de Maatschappij van de artsen te Amsterdam. Om het karakter van den strijd in al zijn scherpte naar voren te doen komen, geven we in het volgend nummer allereerst een paar gevallen van patiënten, van Oosterend, die bij het Marine-hospitaal bij de specialisten aan doovemansooren klopten. (Bulten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Oosterend (T.) S Febr. 1939. Geachte Redactie. Namens het bestuur van het gezinszieken fonds „Helpt Elkander" brengt onderge- teekende het volgende ter uwer kennis. In uw blad van 7 Febr. komt onder „Zieken fondsstrijd te Oosterend" een bericht voor, waarin u meedeelt, dat er tot Woensdag j.1. reeds -een 10 tal personen door de Heldersche specialisten zouden zijn afgewezen. Ons bestuur vindt het jammer, dat u dit berichtje, zonder dat u hebt geïnformeerd naar de juistheid hiervan, hebt geplaatst. U kunt toch wel begrijpen, dat deze berichten, welke door voorstanders der z.g.n. Maat schappij fondsen aan u worden verstrekt niet in het belang zijn van ons ziekenfonds. Wij zien ons dan ook gedwongen tegen dus danige berichtgeving te protesteeren, omdat dit voor 80 leugen is. Bovendien zij u medegedeeld, dat ons be stuur, voordat de Mij. v. Geneeskunde dit per advertentie openbaar maakte, niet op de hoogte was van het weigeren der specialisten, daar er door hen nog nooit kennis was ge geven, dat zij ook voor particulier tarief aan onze leden hulp weigerden. J. BAKKER, Secr. „Helpt Elkander." Het* bericht over het terugzenden van 10 leden van „Helpt Elkander" werd ons door onzen eigen correspondent verstrekt. Er was dus voor ons geen reden te twijfelen aan de juistheid ervan, waarom wij het opnamen. Van twee gevallen was ons, door persoonlijk onder zoek bekend, dat zij geweigerd waren. Red. Held. Crt. Gisteravond werd in Hotel „De Oranje boom" de jaarvergadering gehouden van het Texelsche Witte Kruis, de bijeenkomst viel geen best bezoek ten deel. De vergadering werd geleic. door den Vice-Voorz. Notaris Mulder, (de Voorz. dr. Hellema was verhin derd aanwezig te zijn), die alleen hartelijk welkom heette. Hierna volgde lezing van de Notulen en het Jaarverslag door den secr.- penningm., den heer Pisart. Uit het Jaarver slag ontleenen wij, dat het aantal leden was gestegen van 1581 tot 1601. De contributie had bedragen 1946.05. De Moedercursus in Eier- land was bezocht door 22 personen, de uit gaven hiervoor hadden 9.50 bedragen. Aan het consultatiebureau voor baby's waren be handeld 655 kinderen, dit jaar werden 106 nieuwe zuigelingen ingeschreven. Volgde rek. en verantw. v. d. kas van de afd. Het saldo over 1937 had bedragen 5918,79. Ontvangsten 2437,79. Batig saldo over 1938 938,35. Batig saldo Algem. Kas 7346,59. Fonds TBC-bestrijding: Ontvang; ten 2219,96 Uitgaven 2177.68. Voordeelig saldo 42.28. De ontvangsten voor het Emmabloempje was weer achteruitgegaan. Ontvangen 94.54. Het Witte Kruis bloempje had 83.50 opge bracht. De heer Pisart betreurde deze geleide lijke achteruitgang ten zeerste, vooral omdat alles wat voor deze beide Bloempjes inkomt ten voordeele komt van de Tex. TBC-bestrq- ding. Het Fonds Ziekenauto: Met de zieken-auto zijn gemaakt 41 ritten in totaal werden afge legd 1339 K.M., ontvangen was hiervoor 328,50. De heer Pisart bracht hulde aan 't TESO-bestuur, dat nu voor Luxe-auto's, die zieken vervoeren ten bate van de Ziekenauto eenige vergoeding vraagt; tot nu toe was hier van pl.m. 100.ontvangen. De uitgaven voor het fonds-Ziekenauto hadden bedragen 250.10. Het Batig saldo op 1 Jan. 1938 be droeg 421,53. De rekening op 1 Jan. 1939 sloot met een bezitting van 592.33 Al deze boekhoudingen waren gecontroleerd door de Comm. v. Rekening-contr., bestaande uit de heer A. C, Rab en P. Plaatsman, die alles in orde hadden bevonden. Hierop volgde Bestuursverkiezing: aan de beurt van aftreding (niet herkiesbaar) waren de heer J. v. d. Slikke voor Oosterend, C. Kuip De Koog, P. B. Riteco nog voor den Hoorn, J. Barends De Cocksdorp, Joh. Bakker Oude- schild en Not. Mulder Den Brug. In hun plaats werden bij eerste stemming gekozen S. Keij- zer, Oosterend, J. Mak Da Koog, J. Brands Den Hoorn, A. Blom De Cocksdorp en P. Dros den Burg. De heer Pisart las hierna een uitvoerig verslag coor van de vergadering van het Hoofdbestur, gehouden op 5 Nov. '38, die hij als afgevaardigde had bijgewoond. Voor 1939 werd weder de heer Pisart als afgevaardigde naar de Hoofdbestuursvergadering aangewezen. De heer Pisart bracht vervolgens verslag uit over 't magazijn. Er waren in 1938 ruim 1600 artikelen uitgereikt. Het ingevoerde statiegeld van 25 cent had goed gewerkt, de meeste artikelen kwamen nu op tjjd binnen, 't Magazijn is ruim voorzien, zoodat aan alle aanvragen kon worden voldaan. Hulde werd gebracht aan mej. Meijer, die alles 't maga zijn betreffende uitstekend behandelt. De heeren A. C. Rab en P. Plaatsman wer den ook dit jaar weder ais rekening-contro leurs aangewezen. Bij de rondvraag stelde Not. Mulder voor (op voorstel van Dr. Hellema) om mét de geldende regeling, waardoor om beurten de drie doktoren van den Burg voorzitter zqn, te breken, omdat de doktoren dikwijls ver hinderd zyn een vergadering te leiden. Not. Mulder kon zich persoon'ijk wel met dit voorstel vereenigen. Het bleek, dat Statuten en Huish. reglement hieraan geen bezwaren in den weg legden; overeenkomstig dit voor stel werd besloten. Het volgend jaar zal dus een vaste voorzitter worden gekozen. Hierna volgde sluiting. Dinsdagavond werd in de lagere school te Den Hoorn een ouderavond gegeven, waarover wij reeds in een vorig nummer het een en ander schreven. Wat de besprekingen betreft, vermel den wij hieromtrent nog het volgende. De heer Huizinga vond het niet goed, dat op de gemengde openbare school aan de katho lieke jeugd godsdienstonderwijs werd gegeven in de school zelf en dat de hervormden in een ander gebouw dit onderwijs ontvangen. Het godsdienstonderwijs hoort bij de school dus be- hooren ook alle kinderen, van welke gezindheid ook, dit onderwijs op de school te hebben, aldus spr. De heer K, Prins vond juist, dat het godsdienstonderwijs niet op de openbare school thuishoorde en het beter in een ander gebouw gegeven kon worden. Ten slotte werd met alge- meene stemmen goed gevonden de toestand zooals die thans is, te handhaven. Het voorstel door den heer Huizinga om melk aan die kinderen te verstrekken, die over moes ten blijven, werd slechts door vier ouders ge accepteerd. Dit vond zjjn oorzaak in het feit, dat de kinderen hier geen gekookte melk lusten maar deze altijd ongekookt met graagte drin ken. De ouders van deze kinderen achten g e- kookte melk niet noodig, t.b.c. vrij, als al het vee op het heele eiland door strenge con trole gehouden wordt. Hiermede was het offi- cieele van den avond geëindigd. Daarna volgde het meer feestelijk deel, ter wijl eveneens de 'alleraardigste tentoonstelling in oogenschouw genomen werd. Het is aan geen twijfel onderhevig, of deze geslaagde ouder avond zal wel door andere gevolgd worden. In het bekende gebouw „De Kroon" te Amsterdam, speelde de Poldersche biljart club van den N.A.S.B. tegen de Amsterdam- sche club van dien bond. Evenals bij den thuiswedstrijd, waren de Amsterdammers sterker en wonnen met nog grooter cijfors, n.1. 14—6. De groote tafels, waaraan onze spelers niet gewend zijn, waren zeker een handicap voor hen en van invloed op den uitslag. A. P. kan op een vrij goed gespeelde com petitie terugzien. Van de 160 gespeelde par tijen heeft de club 75V2 punt binnengehaald cii zal de vierde plaats op de ranglijst in nemen. BREEZAND. Voorzitter de heer C. Prins, kon op de jaarvergadering van de muziekver. „Coneor- dia" behalve alle leden, ook don heer Van Dijk welkom heeten, die als belangstellende aanwezig was. Het keurig verzorgde jaarverslag van den heer C. de Graaf, dat na de notulen aan de orde kwam, memoreerde den groei dor ver eeniging, die thans met het jeugdcorps 30 leden telt en bracht hulde aan den afgetre den directeur, die in den lieer Steinroth een waardig opvolger kroeg. De rekening van den heer L. Wiggers, ge controleerd door de heeren J. Spigt en G. van Loon, luidde: ontvangsten f464.92, uitgaven f376.49. Een batig saldo dus van f 88.43, waar toe de verloting flink bijdroeg. Het bezit groeide daarmee tot f 132.07. Dit bedrag zou geheel gebruikt moeten worden voor het weer opbouwen van de muziektent. De ver gadering oordeelde echter, dat aankoop van instrumenten en opbouw der vei', vóór dien den te gaan. In de controlecommissie werden gekozen de heeren J. Bogaard eu W. Pijnacker, re serves II. Moerland en D. Daalder. De aftredende bestuursleden de heeren: De Graaf, secretaris, J. S. Spigt, vice-voorzitter en G. van Loon, commissaris, werden met algemeene stemmen herkozen, de heer Van Dijk tot adviseerend bestuurslid benoemd. In de toekomst, zoo besloot men vervol gens, zullen meer concerten gegeven wor den ook aan de Kleinesluis. Men hoopt daar mee meer donateurs te verwerven. Bij feesten wordt graag 'n beroep op de vereeniging ge daan en is muziek ook onontbeerlijk, maar men vergeet meestal, dat de leden een hooge contributie moeten betalen, om 'de uitgaven te kunnen dekken en dat de ver. steun van anderen niet kan missen. Bij de rondvraag vroeg de heer Moerland of dit jaar nog aan een concours deelgeno men wordt. Voorzitter antwoprdde het aan den directeur te zullen vragen. Mede mèt het oog op de kosten, zal men echter wel tot het volgend jaar moeten wachten. Nadat nog eenige zaken ter sprake waren gebracht, sloot voorzitter met den wensch, dat allen, ook de leden van het jeugdcorps, hun best zullen blijven doen, even enthousi ast als den laatsten tijd. DEN OEVER De groote ijzeren motoraak W.R. 78, éigen- dom van den .heer K. Bakker alhier, is uit de hand verkocht naar Zeeland. Gisteren heeft een span kuilvisschers haar geluk beproefd op de haringvischerij. Hoop gevend waren de resultaten niet bepaald, slechts twee stuks werden gevangen. Dezer dégen was de schilder Kr. in de Hofman bezig met het schilderen van een ark. De heer Kr. stond hiervoor met zijn knechtje, het zoontje van den heer Kom duur, op een vlot. Een mispas van het jonge schildertje en plof, kopje onder in het koude water. Gelukkig wist men de drenke ling spoedig op het droge te krijgen, zoo dat dit ongeval met een nat pak afliep. Uitslagen van de, door onze plaatselijke clubs gespeelde wedstrijden voor bovenge noemde competitie. He klasse: H. D. C. II—D. A. P. I A. Bosman—T. Vlaar 0—2 P. H. C. GroenemeyerH. Huibens 20 J. JagerW. Alkemade 11 H. KraanC. van Oudenaarde 02 P. J. Arends—A. v. d. Voort 20 C. Leibrands—W. P. Alkemade 0—2 W. van Ravensteyn—A. Kapitein 0—2 W. Wieren—E. Kerkhof l—l W. A. v. d. Hoek—C. Alkemade 0—2 P. van Veen—J. Huibens 1—1 D. A. P. II—EXCELSIOR II D. StompedisselN. van Vliet C. AlkemadeL. Schouten Joh. HuibertsM. Plagmèyer J. do SchipperA. Moolenaar F. Alling A. Kruithof C. LeekP. Kooy Joh. Janson—J. Herder L. Alkemade—A. Schouten C. Schrama—L. Kruithof n. o. C. v. Helden 7-13 Ille klasse: 0-2 0—2 0—2 0—2 0—2 2-0 0-2 0—2 0—2 0—2 2—18 H. D. C. III—D. A. P. II G. Mondeel—P. Huibens D. Groot—F. Alling A. José Sr—R. v. d. Voort W. v. BrederodeW. Leek E. Glas—C. Leek J. BoumanJ. v. Kessel T. Hellendoorn—L. Alkemade E. Molema—C. Schrama J. de Reuver—D. Meyer J. Vink—n'. o. 2—0 0-2 2—0 1-1 2-0 2—0 0—2 2—0 2-0 2-0 15-5 (Zitting van Dinsdag 7 Februari). Is totale leegverkoop een uitverkoop? Voor de Rechtbank verscheen S. C. uit Den Helder, wien ten laste wordt gelegd, dat hq op 8 Januari van het vorige jaar zijn verkoop als zoodanige wijze had aangekondigd als „Totale leegverkoop". Verdachte was in hooger beroep gekomen van een vonnis van den Kantonrechter, waar bij hij was veroordeeld tot 10.boete subs. 1 week. De president Mr. Ledeboer vraagt verd. waarom hij in hooger beroep is gekomen? Verd.: Om een principieele uitspraak uit te lokken. Pres.: Maar u hield uitverkoop, zonder ver gunning van de Kamer van Koophandel. Verd.: Ik hield geen uitverkoop, maar alles moest weg, omdat de zaak niet meer ging. Pres.: Leegverkoop is toch uitverkoop. Het beteekent dus, dat alle goederen weg moeten. Verd.: Dat is zoo. Pres.: En u had geen vergunning van de Kamer van Koophandel? Verd.: Die had ik niet De eerste getuige die gehoord werd is A. C. v. B., agent van politie te Den Helder. Pres.: Hoe kwam u er toe procesverbaal op te maken. Get.: Omdat er „totale leegverkoop" stond op de ruiten en er hingen ook kaartjes aan de artikelen welke in de etalage stonden. Pres.: En waren die prijzen dèr artikelen erg goedkoop Get.: Dat weet ik niet. Verd. merkt op, dat de Commissaris van Politie en ook get. er niets op tegen hadden. Gqt. heeft procesverbaal opgemaakt na een bericht van de Kamer van Koophandel. Get. zegt, dat hij in December ook een der gelijk proces-verbaal tegen verd. heeft opge maakt. Pres tot verd.: Is dat zoo? Verd.: Dat kan ik me niet meer herinneren. Pres.: Kom, kom. De tweede get. is H .W. H. adjunct-secre taris van de Kamer van Koophandel, die zegt dat verd. geen permissie tot het houden van een uitverkoop had. Pres.: Beschouwt u dit als een principieele zaak Get.: Nee, zuiver als een overtreding van de wet. Pres.: Is „leegverkoop" hetgeen be teekent „alles moet weg!" verstrekkender dan „uitverkoop". Get.: Het is eigenlijk hetzelfde. De heer S. had vergunning aangevraagd bij de Kamer van Koophandel, doch deze is hem geweigerd. Pres. tot verd.: U hoort het, maar u ging uw gang maar. De Officier van Justitie, mr. v. d. Feen de Lille zegt in zijn requisitoir, dat totale leeg verkoop hetzelfde is als totale uitverkoop en daarom is het tenlaste gelegde bewezen. Hij vroeg vergunning aan de Kamer van Koop handel doch die werd hem geweigerd. De Ambtenaar van het O.M. vroeg 60.boete en inplaats dat deze man dankbaar is, dat hij slechts 10.boete kreeg, gaat hij in hooger beroep, omdat hij meent, dat het hier een principieele kwestie geldt. Maar dit heeft hij niet kunnen aantoonen, integendeel hij wringt zich in allerlei bochten, om eruit te komen. De Officier eischt bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, met uitzondering van de strafmaat welke de Officier wil bepaald zien op 200 boete, sub. 60 dagen hechtenis. Verd. blijft erbij, dat hij geen uitverkoop heeft gehouden, doch een „leegverkoop", om dat hij uit z'n perceel wilde. In Mei 1938 moest hij het perceel ontruimen. Verd. vraagt vrijspraak, sub. ontslag van rechtsvervolg. De Rechtbank zal heden over een week uit spraak doen. Dr. W. F. Enklaar, Tuberculose, prqs 1.50. Dr. W. F. Enklaar, Morbus Hollan- d i c u s, prqs 2.90. Uitgave Van Holkema en Warendorf, Amsterdam. Uit het feit, dat de uitgever dezer twee boeken prijs stelt op een bespreking in dit dagblad trekken wij de conclusie, dat hq zich voorstelt dat deze ook als lectuur voor lee- ken geschikt zijn. Toch zegt Dr. Enklaar in zijn voorrede van het tweede boek, dat dit uitsluitend voor medici geschreven is en zoo is ooi: „Tuberculose" alleen voor deskundi gen geschikt te achten. In zijn „Morbus Hollandicus" borduurt schrijver voort op zijn oude thema, reeds in een vroegere uitgave behandeld, het is een zeer vermeerderde editie van het boek van den zoo reclameachtigen titel: „Geen onge neeslijke zieken", dat in het najaar van 1937 het licht z^g. Het behandelt de vaccinbehan- deling met'het uit den bacillus Hollandicus vervaardigde vaccin van astma en alle (hoe- vele wel!) ziekten, die Enklaar uit dezelfde bron afkomstig acht. In het andere boek wil schrijver ook de tuberculose met een door hem vervaardigd vaccin te lijf en het doet sympathiek aan bij hem te lezen, hoe hij daarbij staat in de voetsporen van onzen on- vergetelqken Spronck, den Utrechtschen Pa tholoog-anatoom, die het laatste deel van zijn werkzaam leven gewijd heeft aan het zoeken van een specifiek anti-tuberculose- vaccin. Dat hq evenals deze al zijn leerlingen zoo sympathieken leermeester zocht naar een vaccin, in staat om de gevreesde ziekte te genezen, strekt hem tot eer. Het is even wel te betreuren, dat deze onderzoeker nu op ,®ze zijt) onrijpe therapeutische resul taten publiceert en dan nog wel in dezen vorm. Hoe kan iemand conclusies bouwen op de verbetering door het vaccin van één (zegge één) koe met open long-t.b.c., wat te zeggen van de mislukte cavia-proeven als misschien dit dat het althans eerlijk is' deze mede te deelen. Schrqver is een groot optl mist om uit zulke onvoldoende gegeven, zulke conclusies te trekken. Toch doet enthousiasme in de toekomst zijner methode dikwijls goed aan. /IJ 13 Het moge dan waar zijn, dat het tuber culosevraagstuk niet door één onderzoeker kan worden opgelost en dat hij die er med kan worden opgeiosi. en uau mj me er niede bezig is belangstelling voor zijn werk moet wekken om hulptroepen te krijgen, men mag toch verlangen, dat theoretische beschouwhf gen die de wereld worden ingezonden, beter o-efundeerd zijn. Het is best mogelijk, dat het ten slotte een vaccin zal zijn, al is het dan niet dat van Spronck of Enklaar, dat het middel tegen de tuberculose zal blijken te znn maar even goed is het mogelijk dat een chemisch middel zal worden samengesteld, dat de tuberkelbacil doodt zonder overige^ aan het lichaam eenig kwaad te doen. Als de grimmige Noordwester waait, door T Geertsema, met zw. en gekl. platen van Tjeerd Bottema. Uitgave B. v. Goor en Zn., uitgeversmaatschappij, Den Haag. Prijs ge^, 2.90. Dit boek vertelt ons op zeer vlotte en span- nende wijze over het boeren- en familieleven in Friesland, tijdens een strengen winter. Het is zoo gezellig en boeiend verteld, dat het ons meesleept en we gaan verlangen naar het rustige, wat ouderwetsche leven op het plat. teland, waarvan zoo groote -bekoring uitgaat. De kostelijke verhalen van de oude grootmoe- der, het leven met de dieren, de ijsgeneugten. Hoe fijn en opbouwend wordt het „goede ge. zinsleven" erin beschreven. Hoe vol belevenis- sen is het dagje voor Sinterklaas met vader ec moeder naar de stad, per boot., Nee, zoo gezellig is een bus niet. En dan de terugtocht als ze op de helft blijven steken en Ingevroren raken. Denk niet, dat het boek ouderwetsch of taai is. Het is een brok buitenleven, zoo fijn beschreven en zoo vol gezonde avontuur van de kinderen tijdens een ijstocht en met schotsenloopen, dat we het boek niet alleen zouden willen aanbevelen voor jongens van 12 jaar en ouder, maar ook voor de meisjes, die een fijn jongensboek verslinden. Ook ou deren zullen het met genoegen lezen. Het is een boek dat ook paedagogisch volkomen ver antwoord is. Goed getroffen zijn de platen van Tj. Bot tema, die de juist sfeer van het boek goed accentueeren. We hopen, dat er nog eens een boek van denzelfden schrijver zal volgen over het zo merleven op een Friesche boerderij. Het B e e 11 door Willem Elsschot. Uitgave P. N. van Kampen Zoon, N.V., A'dam. Vijftien jaar geleden verscheen van Els- schot de roman „Sijmen", later gevolgd door „Kaas"., „Tsjip" en „Pensioen". De in deze boeken de „oofdrol spelende figuren, Boor man en Laarmans, treden in „Het Been" weder op den voorgrond. De inleiding van Menno ter Braak zorgt er voor, dat zij, die de vier bovengenoemde boeken niet lazen, toch de bijzondere karaktertrekken der hoofd personen leeren kennen en dat hen eenig be grip wordt bijgebracht van de gewaagde en groteske daden dier hoofdpersonen. Boorman ontmoet in dit boek een vrouw, slachtoffer van een vroegere, door hem ge pleegde oplichtingsaffaire. Deze vrouw heeft een houten been, van welk feit, Boorman zich zelf als de oorzaak ziet. Door een bijkomstige omstandigheid in een stemming gebracht, welke veel weg heeft van berouw, maar in werkelijkheid niets anders is dan de reactie op een hem geen rust latende obcessie van dat houten been, besluit hij, de geleden schade aan de vrouw te vergoeden. Dit lukt hem aanvankelijk niet, daar zij niets te maken wil hebben met hem, noch met zijn geld. Toch beproeft hij, telkens met andere, soms zeer bijzondere, middelen zijn schuld af te doen en komt daardoor in vreemde situaties, in deur waarders- en rechtbankverwikkelingen en ten slotte in een verplegingsinrichting voor ze nuwpatiënten, daar men niet wil of kan aan nemen dat iemand met normale hersenen, zóó veel moeite zal doen om een niet-geëischte terugbetaling van schuld aan een onwillig® schuldeischer op te dringen. De eertijds groote oplichter Boorman treedt in dit boek op als een berouwvol mensch, die evenwel in alles zakelijk blijft, zijn ware ka rakter niet verloochent en, wanneer h(j de vrouw tenslotte, zij 't dan tegen haar zin, be wogen heeft, zijn geld aan te nemen, weer met nieuwe moed zijn oude leven van gewiekst en geslepen zakenman opvat. Het streven en zwoegen om zich van een schuld te kwijten tegenover iemand, die van deze schuld niets hooren wil, is wel een zeer origineel motief, bq de uitwerking waarvan er voor den schrijver alle gelegenheid is en dan ook benut worat, om den lezer op echte on- vervalschte humor te onthalen. Wie „Lijmen" en de andere genoemde boe ken las, verzuime niet, ook „Het Been" te lezen en wie ze nog niet las, zal zich ook niet beklagen, er kennis mee gemaakt te hebben. Gisteren herdacht de oud-lfbfprediker DS. W. L. Weiter den dag, waarop hq voor 65 jaar het predikantsambt aanvaardde. In verband met den hoogen leeftijd van den jubilaris werd deze dag niet officieel gevierd. Vele ambtge- nooten echter brachten Ds. Weiter in den loop van den dag een bezoek te zqnen huize aan de Jan van Nassaustraat te 's-Graven- hage. Een groot aantal bloemstukken en tele grammen werd bezorgd. De luitenant ter zée der le klasse jh'' G. A. Berg, dienende bij het Departement van Defensie, is den 6en Februari 1939 ter be schikking gesteld.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6