De Brabantsche Brief De „gemuilkorfde lach" van Dr. Goebbels en de politieke mop Ontaaarde ouders de cel in Tien mille verduisterd Auto door trein verniel^ Koopman en boekhouder gearresteerd Reeds dit jaar een luchtlijn op Paramaribo] 479ste STAATSLOTERIJ Jammer voor den man met de moppen-bibliotheek Ulvenhout, 9 Februari 1939. Amico, Deuzen Winter is veur den akkergrond nie kwaad gewist. Den eerde is kuste- lijk opengevroren veul klein ontuig wierd vernietigd en den dooi „kneedde' den akker tot 'ner vruchtbaren brei waarin 't gaande wog goed werken wordt. Zaterdag dooide 't leste ijs weg, den ak kergrond lag zwart te blinken onder 't eerste Veurjaarszonneke. Wenn kwam ik uit de stad verom gerejen. „Dooiwater lag in plassen langs de wegels, de sloojen ston den vol tot den rand; de velden, zat van water, 'overgoten van zon, blonken oew oogen moei. Maar als ik ten avond van Guusje Ver hagen veromkwam, 'k was 'n Zondagsch gezicht 'bij 'm gaan halen, dan trokken m'n opengeschoren wangen stram, van den kou wen avond, die over ons durpke was geval len. De wegels droogden koud op en als ik 'ns in de lochten keek, dan stond er over d' eerde 'nen zwartblaauwen sterrenhemel gekoepeld zoo strak lijk gepolijst metaal. Dat wierd dus overnuuw vorst? Trui had 't ook al bespeurd, als ik bin nenkwam. De plattebuis stond mee 'nen open sleutel te trekken, dat ge'm hóórde branden! En als den Eeker gespoord en ge- leersd binnenkwam, gereed 0111 den Zondag teugen te gaan, dan was z'nen glimmende» sproetenkop pèèrs van „de kuip". Hij keek me mee lachend' oogen aan. Dat heteekende: ,,'t was kouwer dan ik docht, baas." Ik knikte. „Hebt g'oew tractement al ontvangen van den Dré?" vroeg ik. om 'm nog 'n douwke te geven naEfr den Zondag! „Jehje-ja baas," zee-t ie rillend van de kuip nog. En meteen sloeg ie op z'nen bil- zak, waar de beurs zit. „Ik eh..." lachtte n-ie. „Watte?" „Kebopslaggad!" zee-t-ie rap en fluis terend. „Sodemearel", riep ik: „dan meugde wel tracteeren!" Tien keer knikte-n-ie mee z'n rattenkopke, waarin twee grootopen oogen blij glansden. „Doei 'k ook!" Toen kwam Dré III binnen. Ook gespoord en gelèèrsd! Zijnen bonker tot boven toe vastgeknoopt, 't gleufhoeike 'n tikske schuin op den pittigen kop, kort, gebogen pepke in den mond. lederen keer als ik dat jonk zie, bouw ik overnuuw op m'nen steuvigen, dapperen compagnon, die de weareld aan- kekt lijk 'nen best opgeblazen voetbal, waar .mee ge zoo lekker op doel kunt trappen! Als ik m'nen lach verdouwd had, dan vroeg ik den Dré: „Gaan juilie op stap?" ,„Jaa...", gaf ie leutig-langzaam toe: „we gaan 'ns i nstad kijken." „Hebt ge plannen?" „We gaan misschient 'ns naar de cinema." „Misschient...?" „Als er 'nen fijnen film is, ja!" „Nen fijnen film! Hoe eenen?" „Nou, zo'nen Wild-West waarin zoo 'ns pootig geknokt wordt. E11... pootig gerejen op die volbloed-knollen!" „Guilie komt toch nie laat verom, jon gens?" vroeg Trui. „Als we zoo'n hardhandig fihnke treffen Trui", zee Dré III: „dan zijn we om half twaalf pas thuis en anders wel 'n groot uur vroeger." „Nim dan den sleutel maar mee", zee Trui en ze gong in haren zak. Negen uur waren ze verom, mee 'n groot gebak! Den Eeker had getracteerd op zijnen op slag! En in stad was ginnen film naar hui- liën goesting. „Sneeuwwitje", zee den Dré en toen be- gosten die twee „mannen" te lachen, dat ik wel begreep...! ,,'t Mot anders 'nen prachtigen film zijn", zee ik: „heelegaar in kleuren geteekend!" „Jawel", zee Dré III: maar den Eeker was bang veur de heks die er in veurkomt", en weer hadden die twee gastjes den groot sten leut. „Ge mocht er toch binnen," probeerde ik hun te nemen. „Ge zijt allebei toch boven de veertien jaren al is 't nie veul!" Efkes keek den Dré me deur z'n ooghor- kes aan, Dan zee-t-ie: „Zékers mochten we binnen, maar ik heb aan 't loket gevraagd wanneer er 'nen film van Sinterklaas kwam, zonder baard, los te peerd, mee 'nen revolver in z'nen knuist, die in z'n eentje 'n heel Wild-west-durp te grazen nimt om dan mee 't schoonste troeleke van heel de gemeente aan den haal te gaan." Toen gong ie naar 't opkamerke, z'n kleeren weghangen en den Eeker naar den zolder mee 't zelfde doel. Trui zette 'nen ketel chocolademelk en tóen zijn we gaan „feesten" op. den Eeker z'n promotie! Den anderen mergen. Zondag, lag den buiten weer wit bevroren. De plaskes langs den notenleer stonden vol hauenpooten-van i.ls, op de regenton lag 'n schaal ijs 'nen vinger dik. Maar eer 't negen uren was stond er 'n zonneke, allee den huis was er vol mee. E11 als we ontbeten hadden, 11a d' eerste mis, dan stak ik m'n pijp aan en gong zoo zitten mèe m'n krant, da 'k 't zonneke in m'nen nek had en de plattebuis opzij. En als Trui d'p huiske aan den kant had, den Eeker helpt heur altij mee 's Zondags, dan gong ze 'r eigen kleejn veur de hoog mis. Als Trui riaar de kerk was gongen de twee kleine mannen ook op pad, die hadden in de Gouwen koei '11... vergadering. Jonk IjJlvenhout! Man. ik kan er zoo'n plaziei in hebben, als ik die twee gastjes samen bezig zie! „Wat hebben juilie veur 'n vergadering?" vroeg ik mee 'n seerjeus gezicht. ,,'t Is eigenlijk geheim", zee den Dré. „Dan mot ge 't nie zeggen," zee ik rap. „Maare... de vereeniging? Is die ook ge heim?" „Nee. Da's de J.U.V. „Jong Ulvenhout Vooruit." „Ha! Da's pront! En wie is den veurzit- ter?" „Fielp Struyckcn." „Den kleinzoon van den bakker...?" „Den dieën, ja!" „En hoe zijn juilie plannen?" „Precies weet ik 't nog nie. Den Eeker en ik gaan er vandaag veur 't eerst naar toe, maar Fielp Struycken heeft 't allegaar pre cies in z'nen kop! Maar de bedoeling is, dat wij 't eerste jaar veul vergaderen, club- kes oprichten en zoo en dat we over 'n jaar „naar buiten komen, zee den Fielp." „Naar buiten?" „Ja, als er feest is, dat wij dan mee onze eigen vereeniging de J.U.V. meedoen en meehelpen in 't belang van Ulvenhout!" „En ge vergadert in de „Gouwen Koei"? I „Ja, den Fielp zee dat ie had hooren j zeggen dat 't daar gezellig was. En z'n 1 grootvader heeft er veur gezurgd dat wij van Kee de consumpties goeiekooper krij gen. Maar dan motten we vergaderen op Zondagmergen, dan is 't daar nog stil." ,Sodepin, wat zat 't goed in maikaar. Als daar den bakker nie achter zat, dan wist ik 't niemeer! Over 'n jaar..., oem..., ik begreep. Dan waren er hier dingen en menschen veran derd, die de J.U.V. nie zouwen teugenwer- ken...! Den politieken Fielp! Den gladjanus die den tijd van afwachten ook nog be nut! Jonk Ulvenhout, weer mee 'nen Fielp aan 't hoofd, stammende uit de school van den grootcn Fielp. M'nen lever kwispelde ais ik die kleine mannen daar zoo parmantig naar „de" vergadering zag stappen! Mee den geheimen agenda! Of dat den Fielp was! „Ge-eim" is z'n groote kracht. Ge hoort er meer van, amico! Als de baaskes weg waren besloot ik ook maar om op te stappen, 't Zonneke trok me naar buiten. Kom, ik kost m'nen goeien Blek wel mee nemen. Wat was den goeien beest blij! Uit mee den baas en vandaag 'ns nie in den schaduw van den grocntenwagcl, lijk ie dat gewend is. We kuierden de bosschcn in, waar 't Veurjaar op zonncnevels tusschen 't ge boomte zwierde. Sjuust docht ik aan den Vic, mokte plan nen om zijnen kant 'ns uit te stappen 'k had 'm na den nuuwjaar nie meer gezien, dus... er wierd zwaar gewerkt! als ik den Jaan teugenkwam. Die is dus ook weer „beter" docht ik. Ocherm, wat stond z'nen bolhoed diep over z'nen kop...! En wat hong z'nen snor te „treurwilgen". Gin beste bui, docht ik. „Allee, Janus!" riep ik. Den Jaan keek op, sjuust onder den stij ven rand van z'nen hoed vandaan en toen viel me op 'n dikke rooie veeg vlak onder z'nen zwarten snor. 't Was z'n onderlip, die veul ontevrejen ondaag l ong. „Zoo?" bromde-n-ie. Zoo onvrindelijk had ik 'm nog nooit mee- gemokt. „Smoor in? Janeke?" „Niks horre". „Ge zegt zoo weinig?" „Ge zegt zoo niks?" „Gij, ee?" „Ja?" „En den Fielp, ee?" „Jawel?" „En dieën blaauwen sloeber, ee?" „Mja wel?'' „En den Joost van Oosterhout, ee?" „Ja, Jaan „Guilie kunt allemaal borsten veur mijn part!" „Die Antwerpsche draaideur is toch nog lillijk aangekomen teugen oewen kop" zee ik zoetsappig, „Maar ge bent toch weer op de been, gelukkig!" „Dré," viel ie uit: „sprik me daar nie over, „want ik ben veur alles in staat!" 'k Wierd nuuwsgierig. Dus ik dee m'n pijp in m'nen zak, pakte m'nen sigarenko ker, hong 'nen vorstenlander tusschen m'n lippen en hield toen, 'n bietje nonchalant, hum den koker voor. 'n Ileele temptatie veur 'm, maar hij zag den koker „nie". „Doede mee, Jaan?" „Eh?" „Stikte ook mee aan? „Waarom ook nie," zee-t-ie toen en 'n biet je bruusk klaauwde-n-ie in m'nen koker. En terwijl ie aanstak: „nie om nuuwsgierig te zijn, Jaan, maar eh waarom kan ik borsten?" „Nouja, gij, gij, gij, wie sprikt er nou van jou zoo zoo indirect?" Ik zweeg. Heb ik bij Trui geleerd. Als de teugenpartij bijdraait, lot ze dan maar pra ten, praten! Ze klasjeneeren d'r eigen in 'n oogenblikske vast! „Neeë ik bedoel dat énder tuig, Dré". „Oem „Goeie sigaar!" „Oemoem". ,,'t Is mee Tonia op den oogenblik finaal ka-pótt!" „Oem-oem?" „Ge wit ee, toen me veromkwammen uit den Anvers. ((hij begost te lachen!) leut hébben we g'ad, Dré, eerlijk is eeriijk!" „Tuurlijk!" „lederen keer als ik om dieën blaauwe sloeber denk, toen we daar in dat kroegske waren, mee die dikke madame. „Haha!" „Dat was nog 'n vergimmes knap wijf. Dré!" „Werendig. Gade volgend jaar weer mee?" „Dochte soms van nie?!" ,,'k Weet nie, kweetnie. Ge sprak vijf mi nuten gelejen zoo héél anders Nouja! In m'nen drift". „Dus we behoeven nie te borsten?" „Ge zijt vrij in oew doen en oew laten", snapte den opgekikkerden Jaan. „Maar wat is er nou gebeurd, Jaan?'' „Ge wit toch, dat den Blaauwe me mee 'n smoesje thuisgcbrocht hee? Op de zieke kin- derkes van ons Mieneke gepast, den dokter wisten halen, gejaagd, gevallen van de fiets lichten liarsenschok en al dieën kemeedie al meer!" „Jawel." „Nou, den Blaauwe en den Joost brochten me thuis, den Joost was den dokter, omdat Tonia hum nie kent, daar den Joost van Oosterhout'kómt, en dokter Joost zee teu gen Tonia dat ze nie teugen me praten mocht dan heel zachtjes en nie meer dan noodig was". Den Jaan begost te gichelen. „Tonia vloog er in, Dré! Ze zat lillijk in d'ren tik- kert, dat beloof ik oe!" „Was ze goed veur oe, Jaan?" „Dré, da's nie onder waarden te brengen! In de watjes heb ik gelegen! Keersen hee ze veur me aangestoken! 'k Had maar te kik ken en 't was er! En iederen avond kwam den Joost en schudde bedenkelijk mee z'nen kop, dieë vuilen huichelèèr! Veertien da gen minstens moest ik onder de dekens blij ven, Dré! Man, ik had dieën vergimden worstreiziger in mekaar kunnen trappen!" „En toen?" „Toen bleef ie ineens weg. Zonder boeh of bah! Daar lag ik... mee 'n wijf in huis, dat gek wierd van de zenuws! Toen is ze 't dirp af gaan loopen. Om 'nen anderen dok ter en zoo...! Voelde 'm aankomen, Dré?" „Dieën dokter?" „Neeë. de waarheid!" „Ja! Ik voel iets!" „Nou, ik voelde 't ook/En veur den dok ter er was, ik er uit en naar ons Mieneke pp. Nptsel. Alles is uitgekomen, Dré. alles! Oohirre, wat was fdat. schepsel kwaad!" „Sommigte lui kunnen niks velen!" zee ik. - „Zoo is 't", zee Janus. (Amico. m'nen buik piekte, 'k Was 'n broerte nabij.) „En toen?" „Toen kwam dieën eigensten avond dokter Joost...!" „Neeë?" „Jaje! Gestuurd deur den Blaauwe, Dré!" Ik klapte dubbel en zag 't bosch tusschen m'n beenen deur. „Gij kunt makkelijk lachen," verweet Janus. „Makkelijk, Jaan?? Ik gaai er bekanst aan dood!" „Jaja!" „En toen?" „Veur den Joost mee z'n veule huichelach tig plechtige stem „goeienavond" had geve zeld, was ie al op den loop. Tonia had kalm de pook genomen, liep daarmee fannetiek naar den Joost ik kost 'm nog net waar schouwen en den Joost ei D Wat is dieën kearel rap! Hij draaide z'n eigen om, vloog als 'nen wind de deur uit en... hield den klink vast. Tonia tiok, ble i de, schold en dan... dan liet den Joost de klink los! Ge verstaat. Ze viel mee pook en al achterover en daarvan mokte den Joost gebruik om op z'n fiets te spri g en naar Oosterhout te karren. Maar ik 'm ook gesmeerd, Dré! Heb 's nachts bij Mieneke geslapen. En nou... 't Mensch behandelt me of ik heur vaüe en moeder heb vermoord" „Maar hebben we leut g'ad of me, Jaan. „Leut! Ik vergeet 't nooit!" „Nou, leg dan nie te murmereeren. Kom vanmiddag 'n propke doen, jonk, mee t... tuig!" „Neeë, Dré, ik durf nie jonk! Ze is in staat om heel de Gouwen af te komen bre ken! Neeë, ik blijf vandaag maar kuieren. In m'n eentje. Goeie sigaar!' „Nog 'n paar hebben?" „Geren, dan voel ik ,me nie zoo alleenig. 't Zal wel afsterven, Dré!" En hiermee, amico, hebt ge de leste nuuwkes van Ulvenhout, 'k Zou er nog meer van kunnen vertellen, maar m'n pam- pier is stampvol. Dus: veul groeten van Trui, Dré III en den Eeker en gin horke minder van oewen t. a. v. DRé. Kind. gruwelijk mishandeld. De Amsterdamsche rechtbank deed giste ren uitspraak in de strafzaak tegen een echtpaar, dat zich te verantwoorden heeft gehad wegens een ernstig geval van kinder mishandeling. Conform den eisch van den Officier van Justitie werd de man, die zijn vijfjarig zoontje had geslagen, getrapt en gestompt en het kind bovendien brandwonden had bezorgd aan een der boenen met een bran dende pijp, tot een gevangenisstraf van één jaar veroordeeld. De vrouw, die haar kind eveneens ernstig had mishandeld, hoorde zich tot een half jaar veroordeelen. Het echtpaar had voor de rechtbank ont kend het kind, dat zij achterlijk en lastig noemden, slecht te hebben behandeld, doch uit de getuigenverklaringen kwam de hou ding van het ouderpaar duidelijk naar vo ren.' De man b.v. had eens het jongetje in den duim geheten en op deze wijze van den grond getild. Acht maanden geëischt tegen directeur van textielgroothan- del. Voor de rechtbank te Zutfen werd gister morgen behandeld de zaak tegen een inwo ner van Deventer, J. K„ die in de jaren van 1934 tot en met 1938 aldaar als direc teur van één tcxtlelgroothahdcl, een bedrag van 10.000 gulden had verduisterd. Verdachte legde een volledige bekentenis af. De Officier van Justitie eischte acht maanden gevangenisstraf. De verdediger zeide, dat verdachte in moeilijkheden was geraakt met aflossing van een hypotheek. Pleiter riep de uiterste clementie van de rechtbank in. Uitspraak over veertien dagen. Bestuurder licht gewo^ Gistermorgen omstreeks half tien is personenauto, bestuurd door den handel11 reiziger, J. de V„ uit IJssclmonde, op ,1 onJicwaakten overweg in de wijk iv Hoefijzers, onder de gemeente Zevenber sche Hoek. door een trein uit Breda ge„,5' pen. De bestuurder kreeg lichte verwon,!,!' gen. Nadat hem de eerste hulp was ver leend, is de heer de v. per auto naar woning vervoerd. Zijn wagon werd jgeheki vernield.. Ilct troinvcrkccr had ccnigen vertraging. tijd Oplichting, In het Huis van Bewaring te Rotterdam zijn ingesloten de 39-jarige koopman D p B. en de (il-jarige boekhouder P. F. D. P. B. heeft in 1937 van een verzeke. ringsmaatschappij een schadevergoeding voor een brand, die in zijn houtwinkel hatj gewoed, weten los te krijgen, welke schade- vergoeding echter achthonderd gulden te veel bedroeg. Zijn boekhouder P. F. was hierbij mede plichtig. Bovendien is D. P. B. erin geslaagd een tweetal firma's voor bedragen van 240 en 60 gulden te benadcelen. ONZE OOST. INCIDENT OP N.S.B.-VERGADEBING. De bestuursautoriteiten te Salatiga stel len een onderzoek in naar het verloop van de N.S.B.-propaganda-vergadering, waarin naar de N.R. Crt. meldt, de N.S.B. spreker A. D. C. Poolman uit Seniarang, zich dus danig uitliet, dat velen de zaal verlieten. Uitbreiding van onze K. L. M. In de West. In den aanvang van deze maand heeft de K. L. M. een nieuwe lijn toegevoegd aan haar luchtnet in de West. Het is de verbinding Curacao—Trinidad—Barbados. De dienst op Trinidad zal eenmaal per week worden ge- vlogen. Het traject loopt nagenoeg geheel over zee. De afstand tusschen Curacao en Port of Spain, de havenstad van Trinidad, bedraagt 850 k.m. Van Trinidad uit vindt een driemaal wekelijksche dienst plaats op Bar bados, een eilandje in Engelsch bezit in de nabijheid van Martinique, dat tot nu toe van alle luchtverkeer verstoken was. Het geheele luchtnet in de West bedraagt nu 2500 k.m. en er staan nog verschillende uitbreidingen op het programma. Zoo kan het weer waarschijnlijk worden geacht, dat Suriname reeds in den loop van dit jaar aangesloten zal worden op het luchtnet der K. L. M. Hiertoe zal de lijn naar Trinidad doorgetrokken worden tot Paramaribo, een afstand van 900 k.m. (Niet officieel) 5de klasse, 17de Ifjst Trekking van Vrjdag 10 Februari 1939 Hooge Prijzen 19883 niet, met premie van 3000. f 100— 9816 18020 Prijzen van 70. 1475 1907 2125 3081 4900 7332 7613 7831 7887 8005 8698 9015 9338 9726 10167 10281 10758 11073 11401 11702 12101 12313 13390 15218 15354 15636 15848 15892 18268 18621 18890 19072 19740 19857 19998 20552 21427 21867 21984 Nieten 2007 2170 2395 3491 3849 3853 3888 4565 5180 5549 5712 6471 6632 6641 6686 6858 6956 7118 7244 7436 7503 7696 8114 8124 8594 8966 9464 11417 11875 12018 12965 13257 13567 13700 13837 14275 14307 14765 14813 15185 15241 15522 16185 16663 16890 17302 17569 17825 18329 18795 19261 19534 20019 20056 20272 21300 21399 21836 Verbetering volgens officieel bericht: 3e lijst, 5e klasse: 21254 met 70.— moet zijn 21351 met 70.—. (Van een bijzonderen medewerker.) Wanneer het waar is, dat ieder grapje uit wrange ernst geboren wordt dan maakt dat het begrijpelijk dat de Duitlche Rijks minister van Propaganda Goebbels den strijd tegen de moppen heeft aangebonden oma ldus te voorkomen dat. de regeerings- moilijkheden van het Duitsche Rijk zouden worden bespot. Dr. Göbbels heeft zooals wij dezer dagen meld den, een tooneelspeler, een schrijver, 'n con ferencier en enkele beroepsleukerds uit de „Rijkscultuurkamer" verwijderd, omdat de ze heeren den politieken grap naar zijn smaak te ver doordreven. De rijksminister heeft zijn ingrijpen trach ten te motiveeren met een artikel „Hebben wii eigenlijk nog humor" dat in de „Völki- scher Beobaehter" en enkele andere Duit sche dagbladen verscheen en waarin de schrijver verklaart, dat het niet aangaat de vitale dingen en omstandigheden van het politieke Duitsche leven in grapjes te be trekken door „moppen" ten beste te geven over het vierjarenplan en het koloniale GOEBBELS. vraagstuk. Merkwaardig is 't in dit plei dooi tegen den politieken grap" te lezen:... „Wij waren en zijn niet altijd in het bezit van de staatkundige en open bare macht geweest. Ook wij waren eens in de oppositie en de Duitsche openbare meening zal stellig niet' vergeten zijn, dat wij het waren die eens een zekeren Berlijnsche politie commissaris I. Weisz door aanhou dende grappen en moppen politiek gedood hebben" Inventaris van 160.000 moppen. Intusschen is één ding zeker: wie ook in het Duitschland van heden schouderopha lend voorbij mag gaan aan deze op zichzelf niet wereldschokkende moppen-affaire, niet aldus de heer Leopold Fechtner, die een merkwaardige reputatie hooghoudt: hij is de man met de moppen-bibliotheek. Een jaar of twaalf geleden toen de heer Fechtner nog een jongeheer was, ging hij. voor een vroolijken jongen door. Zin voor humor bezat hij in ieder geval en hij noteer de zorgvuldig alle moppen en anecdoten die hem onder de oogen kwamen om aldus zijn familie op gezellige avondjes te kunnen be zighouden. Wanneer leest een schooljongen evenwel „moppenblaadjes"? Natuurlijk onder schooltijd, vandaar dat de basis voor de meest unieke verzameling die de heer Fecht ner thans bezit, op school gelegd werd. Later begon Leopold zijn vele dikke mappen om vattende verzameling met andere oogen te zien en hij besloot do grap eens wat ern stiger op te vatten, zij het op vroolijk ge bied, al moge dit ietwat tegenstrijdig klinken. Aldus ontstond de grootste en omvangrijkste humorverzameling met een inventaris van nagenoeg 160.000 exemplaren: moppen, grap pen en anecdoten. Vooropgesteld dient dat er geen „dubbele" bij zijn, want dat zou na tuurlijk fnuikend zijn geweest voor de waar de der collectie. 255 Binnen- en buitenland- sche bladen, tijdschriften en „moppenboek jes" vormden de bron waaruit de uit 40 ban den bestaande verzameling elke map be vat ca. 4000 moppen groeide. Dagelijks ontstaan er 200 politie ke moppen. Wanneer wij daarbij bedenken dat, deze ter zake deskundige verzamelaar heeft vast gesteld dat er in een stad van middelma tige grootte dagelijks ongeveer 200 politieke moppen ontstaan de politieke moesten na tuurlijk apart worden ondergebracht en zorg vuldig geschift, dan pas begrijpt men wat liet. zeggen wil wanneer de minister van pro paganda het maken en verspreiden van po litieke moppen verbiedt! Jammer genoeg bleef een groot deel van een der origineelste humorcentra voor den verzamelaar gesloten: de Vereenigde Staten. Dit als gevolg van het feit dat de meeste typisch Amerikaansche grappen, eenvoudig met te vertalen zijn, althans niet zoo dat de hlijft°riS 1 Van de grnp bewaard Desondanks geven deze mappen een ver bluffend volledig overzicht over de periode oer laatste vqft)fr jaar en de vrijheden ze- don en gewoonten welke dat tijdperk ken merkten. De problemen waarmee de men sehen geplaagd worden of die hen althans bezighouden, vinden hun weerslag in 0 moppen en grappen die erover gemaakt wor den. Ook een manier overigens om ermee af te rekenen want volgens veler inzicht is en blijft de mop nog altijd de beste critiek. 7.00 iemand, dan heeft Dr. Göbbels dat wel begrepen. Micky Mouse en Adamson. Het spreekt vnnzolf dat de omvang dezer verzameling mot zijn geschreven, geïllus treerde en geheel geteekende moppen, een bespreking uitsluit, maar het is bij voorbeeld al typisch om vast te stellen hoe in vele tot symbool geworden figuren der humoristische bladen, de scheppers van de humor voortle ven. Wie kent den „Bonzo" van don En- gelsohman Studdy niet of „Micky Mouse" van den Amerikaan Disney, of wel den kaalhoof- digen Adamson met zijn brcede mond, die in cindelooze series van vier plaatjes de meest halsbrekende toeren maakt, wiens hoofd, ofschoon honderdmaal platgedrukt J telkens weer den goeden vorm aanneemt, die reeds alle denkbare vcrkeersongclukkon meemaakte en ondanks den caricaturisti* sclicn vorm van zijn uiterlijk den waren mensch in al zijn menschelijke gemoedsbe wegingen zoo raak uitbeeldt? Zoo zijn er tal van typen die hun rotsvast plaatsje in "8 wereld der gedrukte humor hebben inge nomen en zonder wier verschijning de mees" tijdschriften iets zouden missen. Zij werden goede geesten van onze samenleving, wauf' in de noodzakelijke korrel zout toch ai zo? dikwijls over het hoofd wordt gezien en zB i zijn het gebleven. Gebrek aan dicipH0®' In betrekkelijk korten tijd is de nog j dige collectioneur van moppen en grapP^J1' die dagelijks zijn bijdragen ontvangt uit a' ueelen der wereld, overbekend geworden, net dagelijkse!» leven fotograaf, adviseert UB de beste komieken, conférenciers en h'"'1. risten die uizijp rijken voorraad ideeën men putten en het.ware interessant van de heer Fechtner eens te kunnen vernemen J hoeverre hij de jongste maatregel der D1'.' sche regeering, het „veto" tegen den pol» ken mor» verantwoord en aannemelijk aCli'( Dr. Göbbels heeft zich erover beklaagd de tioUficko grnnnenmakers een gebrek8; discipline toonden. Daarin moest dns b" mar verandering komen en wee den hun nst. die vanaf hel iongste decreet over ••gemniikorfden larh" zou durven re''')j,,'n Dat ware op zichzelf al een ernstig verbod grap

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 10