Kwade geesten op Bali Wereldrouw om den Paus ?§r5eis"p&f„Uiisrai'uur Predikbeurten O Met lichamen 0 van zandsteen Dc K+R.O* rouwt Veesterfte Engelsche gasmaskers zijn goed en goedkoop Uit onze omgeving J? li6p°stampvolHerV K"'k «"""Mus DE NEDERLANDSCHE INVLOED OP HET SCHOONSTE EILAND VAN ONZEN ARCHIPEL. DENPASSAR (BALI)'. Eigenaardig is het, dat bij de poorten, die toegang geven tot de tempelhoven op Bali bijna steeds zandsteen-figuren van boos aardige geesten staan. Deze dienen, volgens de Balineezcn, om andere boosaardige gees ten te weren. Hun goden achten zij blijk- fcaar daartoe niet in staat. Bij sommige tempels heeft men nog een andere list ver zonnen om kwade geesten buiten de deur te houden. Komt men de poort van don tempelhof binnen, dan stuit men op een blinden muur, die zich niet ver uitstrekt, Links en rechts kan men om dien muur heen loopen en zoo op den tempelhof ko men. De Balineezen rekenen er echter op, dat kwade geesten zooveel overleg niet heb ben en den muur ziende, terug zullen koe ren, denkende dat daar de ingang niet is. O, die kwade geesten zijn op Bali zoo ge vaarlijk; zij brengen overal onheil aan; zij maken de menschen ziek, doen hen sterven, vernietigen den oogst; zij zijn de oorzaak, dat iemand bij het spel geld verliest, dat het vee onvruchtbaar wordt, dat koeien geen melk meer voortbrengen, dat een schuur of een huis verbrandt, dat een tem pelpoort instort, dat een automobiel van den weg rijdt. O, zeer kwaadaardig zijn de kwade geesten op Bali, maar, gelukkig, zij zijn gemakkelijk te bedotten en als dit niet ge'ukt, dan kan men het door middel van offers nog wel met hen op een accoordjc gooien. Drie hoofdgoden. De Hindoe-godsdienst kent een drie-een heid, drie hoofdgoden, Vishnoe, Shiva en Brahma. In Britsch-Indië zijn de tempels steeds gewijd aan een dezer goden of aan een der duizenden andere goden. Brahma is daarbij het minst goed bedacht, want in het onmetelijke Britsch-Indië zijn er slechts zes tempels gewijd aan Brahma. De „tempels", die ik bezocht op Bali, wa ren alle verdeeld in drieën. De drie onder- deelen der „tempelhoven" waren onderling verbonden door kleine poortjes. Een dezer gedeelten was gewijd aan Vishnoe, een an der aan Shiva en het derde aqn Brahma. Deze drie goden staan met elkander in merkwaardige familiebetrekkingen, waar over ik hier niet zal uitwijden. Eenige ma len zag ik op Bali een „zonnestoel", een klein, torenachtig gebouwtje, dat van voren open is. Bovenin, onder het dak, staat de vergulde en wonderlijk versierde eigenlijke zonnestoel, die bestemd is voor den-onpers'te dor goden en zinnebeelden van de zon draagt. Met Britsch-Indië kan ik de tempels niet vergelijken, daar ik in dat land geen toe gang had tot de tempels. In enkele heb ik echter wel eens binnen kunnen gluren en daar zag ik dan vaak den aap-god en den heii'gen stier, die in de tempels, welke ik op Bali bezocht, ontbraken. Zedige danseresjes. Tot de godsdienstige plechtigheden op Bali hehooren de godsdienstige dansen, welke worden uitgevoerd door jonge meisjes in zeer schoone gewaden en door als meisjes gekleede knapen. Van deze danseresjes wordt een strikt zedelijk leven verlangd. Tomnelprostitutie, zooals in vele tempels in Roa-elsch-Indië. komt op Bali niet voor. Op een der tempelhoven op Bali troffen mii zandsteenfiguren, voorstellende een moe- derhond met een npst jongen. Dienden die nok ter vereering? Ik heb er geen zekere in lichtingen over kunnen verkrijgen. Uit de boeken over den Hindoegodsdienst, die ik in Frtgelach-Tndië bestudeerde, herinner ik me ga-n hond-god. Het oudere beeldbouwwerk en houtsnij werk is over het algemeen fraaier dan het nieuwe. De kunst van het handwerk schijnt nok hier min of meer verloren te zijn go- eaan; hoewel er ook nu nog kunstenaars in bet vak werken. Ik zag menig staaltje van houtsnijkunst van den laatsten tijd. Deze handwerkslieden leggen zich liever toe op hontsniiwerk voor de toeristen, die goed be talen, dan hun tnd te geven aan de koste loos versiering der temnols. Miin begeleider bij mijn bezoek aan don Satrva-'tempel zeide mii aan de beide mois- ;"s. dochters van den Brahmaan (priester), die ons rondleidden, een fooi te geven, ""bter. voegde hij erbij, „niet een Ameri- -wwrhe fooi, geen guldens of een rijks- deeMer. Reeds met een dubbeltje elk zijn ze 7tevreden." Dat was inderdaad bet geval. Het geld beeft on Bali. waar de cent noe eens onder verdeeld is in zeven „kopengs", een andere waarde dan in Europa, Balineesche danseressen. De vrouwen krijgen 't beter. Het Nederlandsch bestuur heeft het le vend ver-branden van weduwen, wat vroe ger op Bali gewoonte was, verboden en daardoor de vrouwen voor zich gewonnen. Maar het Nederlandsch bestuur heeft ook den voornaamstcn priesters, die der groote tempels, iets goeds gebracht Met dit bestuur kwamen al spoedig de toeristen en met de toeristen de vaak ruime fooien voorname lijk van Engelsche en Amerikaansche rei zigers. Twee belangrijke groepen der bevol king legden zich dus al spoedig bij de nieu we toestanden neder: de vrouwen en de priesters (Brahmanen) en hun invloed was zoo groot, dat ook de rest der bevolking al spoedig vrede nam met het Nederlandsch bewind. Er loopen nog oude „krijgslieden" rond, die dertig jaar geleden heftigen we derstand hebben geboden tegen de Neder landsche troepen. Zij dragen nog groote krissen (steekwapens), maar gevaarlijk zijn ze niet meer. Velen hunner drijven handel, ook met Europeanen. Voor mijn hotel zat bijna den geheelen dag zoo'n koopman, die houtsnijwerk verkocht. Vroeger was hij een der invloedrijkste krijgslieden. Rijk was hij maar zijn geld heeft hij verspeeld met wed denschappen bij hanengevechten en 1111 drijft hij een kleinen handel en is hij zeer slaafs- vriendelijk en beleefd, maar niet onderdanig want dit zit den Balineezen niet in liet bloed. De Nederlandsche vlag. Overal op Bali ziet men telkens op kar ren en auto's de Nederlandsche vlag, ge voerd door Balineesche karrevoerders en chauffeurs. Ik geloof niet, dat men dit als een pro-Nederlandsche demonstratie moet opvatten. De kleuren der Nederlandsche vlag zijn mooi; de Balineezen houden van mooie kleuren en dus voeren ze de Neder landsche vlag, wat ze echter niet -zouden doen indien er op Bali nog een haat tegen dc Nederlanders bestond. Enkele der vroegere Balineesche hoofd mannen hebben thans Nederlandsche be stuursfuncties, zijn dus in Nederlandschen dienst en betoonen zich reeds jaren trouw en betrouwbaar. Oostersche zorgeloosheid. Meer nog dan op Java krijgt men op Bali eerbied voor wat met de Nederlandsche ko lonisatie-methoden werd bereikt. Op Java doet de Nederlandsche invloed zich al eeu wen gelden, maar op Bali werd vrijwel het zelfde bereikt in een tijdspanne van nog geen menschenlcven, in dertig jaar. Zeker, er valt ook op Bali nog wel wat te doen. In sommige streken van dit door meer dan an derhalf millioen menschen bewoonde eiland heerscht nog in ernstige mate de malaria, maar ook daartegen is dc strijd reeds aange honden en er is reeds verbetering bereikt. Het groote bezwaar bij dien strijd is de Oostersch zorgclooze bevolking, die men be grippen van hygiëne bij moot brengen. Dit kan niet met uiterste strengheid geschieden, daar dit allicht verzet van de bevolking uit zou lokken en de menschen „kopschuw" zou maken. Wegen van geleidelijkheid" zijn bij het bestuur van een kolonie do eenig mo gelijke. Zooveel mogelijk laat men den bewoners hun oude gebruiken, voor zoover die niet in botsing komen met hoogere beginselen van menschelijkheid. Het levend verbran den van weduwen tegelijk met liet lijk van haar man is natuurlijk verboden, maar de lijkverbranding volgens de oude Hindoe-be grippen is toegelaten. Dc lijkverbranding op Bali is een zeer bijzondere plechtigheid, een soort „feest" dat sterke verschillen toont .met de in Britsch-Indië onder de Hindoes gebruikelijke lijkverbranding. In een volgend (slot)-artikel hoop ik daarop terug te komen. J. K. BREDERODE. Ontroerende bewijzen van deel neming. Datum van nieuwe verkiezing nog niet bekend. ZURE CRITIEK UIT DUITSCHLAND. Ontroerende bewijzen van deelne ming uit heel de wereld en uitingen van bewondering voor 's Pausen verheven hoedanigheden, zijn dui delijke bewijzen, dat de wereld een groot man is ontvallen. In talrijke buitenlandsclie pers commentaren komt de eerbied voor den persoon van den overleden op perherder tot uiting. Het stoffclijik overschot van den H. Vader zal heden Zaterdagavond, naar de St. Pieter worden overgebracht. Vandaag wordt een vergadering van de kardinalen gehouden, waarin bepaald zal worden, wanneer de begrafenis zal plaals hebben. Gistermiddag heeft met eenvoudige cere moniën de overbrenging van het stoffelijk overschot des Pausen naar de Sixtijnsche kapel plaats gehad, waar het is opgesteld, omgeven door brandende kaarsen. Twee edelgarden met helmen op het hoofd en ontbloote zwaarden, de bandelieren om- floersd, houden de wacht in gezelschap van twee geheim-kamerheeren in zwarten toog. De Paus is gekleed in een rooden schouder mantel, het hoofd gedekt met een rooden muts met hermelijnen rand. Het gelaat van den ontslapene heeft de gewone uitdrukking van groote gemoedsrust. Dc penitentiers, die bij het lijk waken, bid den in stilte aan den voet. van den baar. Op het hoofdaltaar flakkeren twee groote gele waskaarsen ten teeken van rouw. Do toevloed van rouwdragende geloovi- gen is zoo groot, dat de toegang tot de kapel versperd wordt. Buiten, in den kouden nacht, staat een onafzienbare menigte, waartus- schen zich talrijke geestelijken bevinden, rustig te wachten op het oogenblik, waarop zij toegelaten zal worden voor de laatste hulde aan den Paus. In Italië is hofrouw afgekondigd. Ook Duitschland rouwt. Op de rijkskanselarij is bij het bekend wor den van het overlijden van den Paus de haakkruisvlag halfstok geheschen. De Duitsche bladen schrijven waardeo rend over het werk van den Paus, maar wij zen voor het moerendeel cr op, dat hij in zijn hoogen leeftijd niet meer tot de belang rijke problemen is doorgedrongen. Paus Pius XI, zoo constateert de Lokalanzeiger, heeft helaas geen begrip voor den levens strijd van het Duitsche volk gehad en nooit een objectief, neutraal standpunt tegenover het nationaal-socialisme kunnen vinden. De Angriff het orgaan van Julius Streicher zegt het nog scherper: Opvallende koppen spreken van „Pius XI, paus der niet verwe zenlijkte verwachtingen". Pius XI had groo te plannen, doch de atmosfeer van diploma tieke wraak van het vaticaan is dezelfde gebleven". In het verdere deel van het artikel be- wert het blad, dat de paus sinds <Je schep ping van de as Rome-Berlijn zich steeds meer heeft geplaatst aan de zijde der demo cratische mogendheden; „hij deed het zelfs vaak op uitdagende wijze. Verleden jaar liet hij zich gaan in een wanhopigen strijd tegen het racisme en streefde hij er met alle middelen naar de as te verbreken. Ook daar bij leed hij schipbreuk. De volken ver smaadden de geneesmiddelen uit de pause lijke apotheek voor hun politieke hernieu wing". Ten slotte verklaart dc Angriff, dat het een groot ongeluk zou zijn, indien als op volger van Pius XI, een godsdienstige paus, een „heilige" zou worden gekozen. Maar al te vaak heeft men volgens het blad gezien dat een dergelijke paus slechts het gedweeë instrument is in handen van politieke ele menten of intriganten. Tegenover deze zure Duitsche critiek staat dan de meening van talloozen, die in den Paus voor alles den grooten dienaar van den vrede zien, voor allen, ook die hem be lagen en belasteren! Wijziging van bet programma. Het overlijden van den Paus. In verhand met het overlijden van don Paus wordt het programma van den K.R.O. van heden 11 Februari gewijzigd, terwijl cr bovendien een bijzondere herdenking zal worden ingelascht. Na het weerbericht van 8.15 uur zal de heer de Waart enkele woor den wijden aan het leven van paus Pius XI. Deze herdenking wordt besloten met het Re quiem van Verdi te 8.35, waarna passende muziek volgt tot 11.30, wanneer het gods- diensthalfuurtje wordt gehouden, onder den titel „de rots pan Petrus". Het verdere middagporgramma blijft zoo als aangekondigd, echter met dien verstan de, dat dc kleur van het muzikale program ma zal worden gekozen overeenkomstig het speciale karakter van den herdenkingsdag. De actueele aetherflitsen van 7.358.00 u. zullen fragmenten bevatten van toespraken van den H. Vader zooals die bij verschillen de gelegenheden op de gramofoonplaat wer den vastgelegd. Na de nieuwsberichten te 8.15 uur begint het bijzondere herdenkings programma In omraming van passende mu ziek zullen achtereenvolgens spreken 8.30' u. mgr. P. Globbe, de pauselijke internuntius, van wiens rede een vertaling zal worden ge geven. Te 8.40 spreekt mgr. .T. P. Huibers, bisschop van Haarlem, over Pius XI en de Maria vereering. Te 9.00 uur spreekt prof. dr. Alphons Steger over den paus en dc ka tholieke actie, 9.20 mgr. Th. M. P. Bekkers, .secretaris van den Priester Missiebond in Nederland over de paus en do missie, te 9.35 uur dr. P. Kasteel over den paus en de so ciale actie, te 10-00 pastoor W. Nolet over den paus en het gezinsleven, te 1015 uur pater lcct. J. Dito O.P. over den paus en de radio. Noq sleeds maakt het mond- en klauwzeer slachtoffers. De aantallen sterfgevallen ten gevolge van mond- en klauwzeer hebben in de week 29 Januari t/m 4 Februari bedragen: 11 runde ren, 31 kalveren, 12 varkens en biggen en 1 schaap. Sedert de week 19—26 September 1937 zijn tot dusverre aan deze ziekte bezweken: 6031 runderen, 6752 kalvern, 4829 varkens en biggen, 387 schapen en 85 geiten, 1 In Engeland heeft de regeering aan de burgerbevolking gasmaskers uitgereiKi, welke één gulden kosten. Het Hsb. zich nu af of dit masker wel „vohloende is, daar wij in Nederland toch altijd m*? f 3.50 a f 5 betalen en deze prijs volgens deskundigen niet lager kan zijn. De densche correspondent van het blad zen thans het navolgend loflied op het E g - sche volksgasmasker, dat wij natuurt J geheel voor zijn verantwoording laten. Mijn ervaring met dit gasmasker is ui - sluitend gunstig. En deze ervaring is geba seerd op vele gevarieerde proefnemingen, verricht tijdens de wekenlange opleidings cursus voor lid van de City of London yas- brigade, en een cursus voor opzichter in groote flatgebouw waarin ik woon. Tijdens de cursus voor de locale gasbri- gades worden telkens oefeningen gehou den, waarbij een derde deel van de leden een militair masker draagt, een ander deel een z.g. burgerdienstmasker, en de vest het volksgasmasker. Uw correspondent heeft opzettelijk eiken keer en ander masker opgezet, maar geen enkele maal heeft hij het volksgasmasker kunnen afschudden, al maakte hij nog zulke overdreven bewegin gen, noch heeft hij eenig bezwaar met ademhalen gehad na bijzondere krachtsin spanning bij de voorgeschreven en steeds verzwaarde, vrije- en orde-oefeningen. Dit is trouwens de ervaring van alle andere deelnemers aan die proefnemingen. De schud-bewegingen en «idemhalings- proefnemingen worden tijdens de cursus et telijke malen herhaald in lokalen die gevuld zijn met traan-, long- en neus-irriteerende gassen, in een concentratie welke twee of driemaal zoo krachtig is als in de open lucht onder de ongunstige omstandigheden mogelijk is. Uw correspondent heeft die concentraties telkens op de bekende chemi sche wijze kunnen waarnemen en vergelij ken. Nooit is eenig verschil gebleken tus- schen reacties van dragers van het militaire masker of van het volkgasmasker. JULIANADORP VEREENIGING „V.Z.O.S." TE JULIANA DORP. ALGEMEENE VERGADERING Bovengenoemde vereeniging hield Don derdagavond hare jaarvergadering in hét café ,,'t Centrum" van den heer H. W. Veul. Er waren slechts 12 belangstelenden aan wezig. De voorzitter de heer K. Bregman, heet de aanwezigen welkom, zijn teleurstelling over de geringe opkomst niet onder stoelen of banken stekende. Evenwel zal onze klei ne. kring trachten te handelen in het be lang van onze vereeniging, die (alhoewel veel te weinig bekend) toch reeds zooveel leed bij ziekte, heeft helpen- verzachten. Spr. verzocht den secretaris den heer I. J. Gaakeer Pz., de notulen van de vorige al- gemeene vergadering te willen lezen, welke daarna onveranderd en met dank worden vastgesteld. Meded.eeji.ngen. en. ingekomen stukken zijn er niet. Uit liet jaarverslag over 1938, door den secretaris uitgebracht, blijkt, dat wel de za kelijke gegevens waren opgenomen, doch niet kibbelpartijtjes van dc leden onderling. Dc geheelc historie der vereen, vanaf de oprichting wordt ons beschreven. Het klei ne zaadje is uitgegroeid tot een stevige boom. Het jaar 1938 was gunstig, weinig ziekte, dus ook geen kosten. De Raad van Toezicht controleerde de bescheiden en de kas elk kwartaal. Bestuur Raad van Toezicht, contributie en uitkee- ringen ondergingen geen verandering. Er waren 15 begunstigers en 52 leden op 1 Jan. 1939. waaronder nog 5 vrouwelijke le den. Voor contributie en uitkeering gelden 14 verschillende klassen. Er waren 8 ziekte gevallen met 163 ziektedagen. Het bezit per lid bedraagt f 96.64b!. De ligtent deed in dit jaar geen dienst. Met een opwekking en. een goeden wensch voor het komende jaar, wordt dit 29ste verslag besloten. Niemand wenschte hierop nadere toelicli ling, en met instemming der aanwezigen, bracht de voorzitter den samensteller dank. Rekening en verantwoording over 1938, van den Penningmeester de heer K. Verwer, was in orde bevonden. De Raad van Toe zicht bij monde van A. Speur rapporteert in gunstigen zin en goedkeuring volgt met dank aan den Penn. voor z'n richtig beheer en de R. v. T. voor de gehouden controle. De ontvangsten bedroegen totaal f 5409.79 de totale uitgaven f 5701.51, waaronder het saldo steunfonds groot f 291.72. Door de weinige zieken vermeerderde het bezit met f 5_32.60, hetwelk per 1 Ja. j.1. bedroeg f 5025.50. De vergoedingen over 1939 voor voorzitter Secr. en Penn. worden conform het Bestuursvoorstel weder vastge steld op dezelfde bedragen van het voor gaande jaar. De bestuursverkiezing levert niet veel werk op, want de aftredende leden K. Breg man en H. Ilardebol voor het bestuur en C. Snel voor den Raad en Toezicht werden bij acclamatie herbenoemd en accepteeren dat. Dc rondvraag levert dit op, dat als in het vervolg een lid contributieschuld heeft en hij wordt ziek en komt om uitkeering, dat dit lid dan geweigerd wordt. Het gaat niet aan om te plukken en zijn plichten te ver zaken. Men brengt verder een nieuw lid aan, zooicts moet méér gebeuren. De voorzitter zegt, den heer A. Speur dank voor het be waren van do ligtent, en sluit daarna met eenige goede wenschcn voor het reeds in gegane jaar deze zeer prettige bijeenkomst. W1ER1NGEN EEN KOPEREN JUBILEUM De Ned Herv. Zusterkrina be staat 12A jaar. Gisteravond heeft do Zusterkring haar 12A jarig bestaan herdacht. Voor deze ge legenheid was Ds. Westmeijse van Rotter dam uitgenoodigd te komen spreken Het gekozen onderwerp was „Eert Uw, Vader en Moeder altijd". In een korte pauze wordt tijdens orgpi spel van onze organist den heer P. r™" door dames van de Zusterkring niet. open schaal gecollecteerd. Na deze bijeenkom,! wordt liet feest voortgezet door de zuster, in de Zondagsschool. Hierbij waren tegenwoordig de meest» leden van hét kerkbestuur te H.Hoef-WCs terland en Oosterkim! en Den Oever. Nadat Ds. v. Beek hier liet openingswoord had gesproken, heeft mevr. Ruitenburg-de Jong een overzicht voorgelezen van de werk zaamheden van den kring in deze WA jaar" Hierbij werden de namen in herinnering gebracht van de verschillende besturen in den loop der jaren. Hierna zong niet zelfbegeleiding mej. r C. Bruul het „Onze Vader." De heer O. J. Bosker kerkvoogd en de heer J. Bosker Jzn. ouderling compU®en. teerden de jubilee rende zusters niet dit 1254 jarig bestaan. Ds. Westmeijse en Ds. v Beek voegde hier nog een paar toespraken aan toe. Gezamenlijk wordt gcz. 9(> gezongen, waar. mede het einde van deze keurig geslaagde avond was gekomen. 'ANNA PAULOWNA Holl. Mij. van Landbouw, Nadat de heer Rezelman, afd. voorzitter van de H. M. v. L„ het welkomstwoord had uitgesproken, en zich daarin in het hijzon der had gericht tot de dames-genoodigden den spreker, den heer D. Gcerligs, en den heer Th. de Klerk, ging hij allereerst over tot het uitreiken van het „diploma voor correct ploegen" aan laatstgenoemde. Hij deed dit namens dc commissie van de .ver, „Hollands Noorderkwartier". Een goede, vakkundige opleiding komt zoowel den werkgever als den werkne mer ten goede, merkte de heer Rezelman op, en men zou liet werk der ver. „Hollands Noorderkwartier", die dit diploma verstrekt, kunnen beschouwen als een inleiding tot het Vol'ks-hoogeschool-wcrk. Juist., omdat er nog zoo weinig belangstelling voor is, complimenteerde spr. den hr. de Klerk extra om z'n wilskracht, dit werk wel aan te pak- ken en tot een goed einde te brengen. Na- mens de commissie en alle aanwezigen Ie- liciteerde hij den gediplomeerde met het be haalde succes en verbond daaraan den wensch, dat deze er in z'n verdere loopbaan nog veel genoegen en voordeel van mag hebben. Met een kort woord dankte de heer I)e Klerk voor de tot hem gerichte woorden en verzocht z'n dank ook over te brengen aan de commissie. Hierna kreeg de heer D. Gcerligs het woord, om te vertellen van zijn Amerikaansche reis, waarover reeds eenige artikelen in ons blad verschenen. Met genoegen, maar toch ook met eenigen schroom, had spr, de uit- noodiging der afdeeling aanvaard. Aan de hand van een kaart der Vereenigde Staten en een serie mooie lichtbeelden voerde de heer Geerligs z'n hoorders mee op de door hem gemaakte reis en bevestigde den in druk dien men reeds uit z'n reisverhaal in onze krant had, nl. dat hij z'n tijd uitermate goed had besteed en z'n oogen goed den kost had gegeven. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd geen druk gebruik gemaakt. De heer Rezelman sloot daarop, met den heer Geerligs, namens de aanwezigen te complimenteeren en te danken voor z'n le zing. BREEZAND „VRIENDSCHAP" JUBILEERT. Eind Februari viert de zangvereeniging „Vriendschap" haar 20-jarig bestaan. Een aardige bijkomstigheid bij de viering van dit jubileum is, dat de uitvoering, die de vereeniging dan geeft, behalve door de bekende W'ieringer Concordia-band, opge luisterd wordt door liet optreden van Daan Pool, die zelf ook z'n 20-jarig artisten-jubilé viert. ZONDAG 12 FEBRUARI. Ned. Herv. Gemeente. Anna Paulovvna, voorm. 10.15 uur, "de heer Korndörffer. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Oosterland, 's av. 7.30 uur, Ds. Van Beek, Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, vm. 10 uur, Ds. de Wilde, Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. ALKMAAR, 10 Febr. Kaasmarkt. Aangevoerd 26 stapels, zijnde 38.000 Kg.; Fabrickskaas, kleine 21.—1 Handel matig. ALKMAAR, 10 Febr. Graanmarkt. Aangevoerd totaal 323 H.L. s: 10 II.L. voertarwe 5.50—6.25, 18 H-L. gerst f 7—7.25, idem chev. 7.908.10, 161 haver 6.30—6.90, 59 H.L. boonen, w.o.' bruine 1838 citroen 13-35; duiven 6.75H» I witte 28—32 en tuinboonen 10—15, 20 H.L- j mosterdzaad en 1 H.L. karwijzaad, prijzen j "'Üi R„enotcord, 20 H.L. blauwmaanzaad 30 1; i-*® H.L. erwten, w.o.: groote groene Vn ^rai,wo 38—42 en vale erwten 23. Al'eTsTPer ÏOO K.G. Handel matig. ALKMAAR, 10 Febr Aardappelen 2.60—4.10, appelen 14.50, J>o* r°ïiA hiet'en 1—3.80, gele kool 3.80 —7.10, knolselderie 3.80—8.10, peren 8—11- prei 4.500.50, peterselie 13.—, rabarber 3 —7, selderie 11.8016, schorsenecren 1-50-* o' ?inUltcn 6-5014, uien 2—6, wortelen LT waschwortelen 2—9, witlof I 9—lh idem 6.50—8.50. BROEK OP LANGENDIJK, 11 Febr. voorjoopig bericht: Eigenheimers 3.601 1 c£ r5'50; drielingen 3.30—3.90; grove o nh .ck 6090; nep 3.40—3.60, peen 3.60 -390, A 1—2.10; C 3.90-4, kroten 2.20- f 6 40 6 k°01 /4-20~g-0°! Kclc kool 4.30- NOORDSCHARWOUDE, 11 Febr. ,;r, 4:8&-6-30, drielingen 3.50—4.10, K1'0" ve 4-2°—4.80, peen 3.10—4.10, kleinep een L80 -2 40" kroten 1.10—2.50, roodc kool '•30, gele kool 4.90—6.70

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 16