rukwerk fe, prebihbeurtm Een brood kost Maandag 11 ct.! van Agenda Zaterdag 11 Februari 1939 Tweede Blad Publiek profiteert van bakkersstrijd Hoe lang zal deze toestand duren? y 9n Boeiende geluksfilm JRath&I>oodeheefvei Verfraaiïng en verbetering van de Dijkstraat Gemberkluiten 35 ct. Ontbijtkoek 18 ct. Fa. GEBR. PRONK Een plantsoentje in het Doolhof Het Marine concert van Woensdag a.s. Voorstel tot reorganisatie van den Machinisten avond-cursus Luthersche Kerk 2),e ut-eek in f^Jiien en ^ardoóieën itïgd om Piet (hood Den Helder Het overlijden van Pius XI Z.H. Paus ^tcuUnUiwujj Wjj geven hieronder een staatje, waar in duidelijk de p rasverandering van liet brood in Den Helder naar voren komt. Hieronder ziet men eerst den normalen prijs, daarna den prijs van de gezamen lijke Heldersche bakkers en dien van de N.V. Broodfabriek „De Volharding", Normaal: waterbrood 17 cent melkbrood 20 cent bruinbrood 17 cent Maandag ingaande. Heldersche bakkers en N.V. „De Volharding: waterbrood 11 cent melkbrood 14 cent bruinbrood 16 cent Zooals onze lezers in het nummer van gis teren hebben kunnen lezen, zal met ingang van Maandag a.s. de brood-strijd in Den Helder •ingezet worden. Een strijd van de N.V. „De .Volharding" eenerzijds, tegen de gezamenlijke Heldersche bakkers anderzijds. Men had ons in staat gesteld de vergadering van j.1. Donderdagavond bij te wonen, en wat daar wel heel duidelijk naar voren kwam is ■het feit, dat beide organisaties, de Heldersche Bakk. Patr. Ver. en de Roomseh Katholieke B. P. V. in hun geheel achter de besturen staan en op het oogenblik vastbesloten zijn idezen strijd tot het bittere einde uit te vechten. Zegt „De Volharding", dat het haar door de ingrijpende verandering in haar bedrijf mogelijk is, den abnormaal lagen prijs te berekenen, de bakkerspatroons wezen er van hun kant op, dat de prijs van een brood ten bedrage van 11 cent, nog een belangrijk stuk onder den kostprijs valt, ■zoodat thans door een 35-tal bedrijven met verlies, zelfs met een zeer ernstig verlies, gewerkt wordt. Het gaat er thans om wie het langst in staat is deze actie vol te houden. Uit den aard der zaak dreigt hier voor de kleinere bedrijven den ondergang, tenzij er spoedig maatregelen ge nomen worden, die tot een compromis tus- schen partijen leiden. Of hierop een redelijke kans bestaat kunnen wij thans, nu alles zich nog in een ontwikkelingsstadium bevindt, niet jbeoordeelen. Men zal zich tot de Overheid wenden, en wellicht dat deze zich geroepen voelt te intervenieeren. Het zou zoowel voor de ge organiseerde bakkers en voor „De Vol harding", doch ook voor de gemeenschap, wenschelijk zijn dat deze toestand zoo spoe dig mogelijk tot het verleden behoort. Want de ondergang der kleine bedrijven Is niet denkbeeldig, en dat deze slechts na deel voor onze stad met zich medebrengt zal voor ieder duidelijk zijn. Voorts is een 100-tal arbeidskrachten in het bakkersbe drijf werkzaam en ook voor een deel hier van bestaat thans een niet denkbeeldig gevaar voor ontslag. Hoe het ook zij, Maandag vangt de brood- strijd aan en het publiek gaat ervan profi- teeren. Het kan zijn brood betrekken voor cent APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de opotheek van de firma Smeets-Snel, Weststraat. Van Maandag 13 Febr. tot 20 Febr. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. draagt altijd het stempel van een bijzondere verzorging .Voor uw familie- en vereenigings- drukwerk dus naar het moderne bedrijf in de Koningstraat I l"l ik. Tienduizenden raenschen gaan week in week uit naar de film en bewon deren er „hun lievelingssterren" als de verpersoonlijking van hun charme- of schoonheidsideaal. Maar hoe met onze eigen „film", waarin we zelf de hoofdrol vervullen en waarvan de wanden onzer woning het telkens weerkeerende achtergrond-motief vormen? Is ons eigen, echt-doorleefde leven 't niet waard, er 'n onovertref baar boeiende geluksfilm van te maken? Wat dacht U van 'n nieuw behang, een R&D behang? De R&D collectie 1939 biedt 'n ongeëvenaarde verscheidenheid der mooiste behang sels, in „Fixa-color" kleuren uitge voerd. De lage prijzen geven geen excuus meer, Uw oud behang te hand haven. Blader de R&D stalenboeken eens door Uw behanger zendt ze U gaarne op zicht en kies zoo'n gezellig R&D behang, zonnig en licht, kunstzinnig en fonkelnieuw! EENIGE FABRIKANTEN: In 1933 is het gedeelte van het „Dijkje", gelegen tusschen den oprit bij het Helden der Zeeplein en de Laan, verbeterd. De toestand, waarin het verdere gedeelte van de Dijkstraat, wat het verhoogde gedeelte betreft, verkeert, behoeft eveneens verbetering. Er is geen be hoorlijke bestrating aanwezig op het gedeelte, dat de verbinding vormt van de Dijkstraat, bij den westelijken oprit naar den zeedijk, met den Dijkweg; de onbestrate gedeelten, welke voorkomen van de Laan tot den zoojuist ge noemden oprit, zijn slechts hier en daar be groeid met gras en dan nog op onoogelijke wijze en de kale plekken vormen, vooral des zomers, hinderlijke stofplaatsen. Verbetering in dit opzicht kan worden verkregen door de bestaande bestrating geheel te herzien en, waar dit noodig blijkt te zyn, uit te breiden. Bovendien zijn van de zijde van de be woners en de belanghebbende huiseige naren reeds meermalen klachten ontvan gen over hinder, welke wordt ondervonden van de op de hooge zijde der Dijkstraat staande oude iepenboomen. Deze boomen, met hun groot gevormde kruinen, maken het inwendige van de woningen aan de Dijkstraat vochtig en donker. Het is daar om gewenscht de boomen te rooien. Naar de meening van B. en W. zou van deze gelegenheid dan tevens gebruik gemaakt moeten worden om ook het aanzien van dit gedeelte van de Dijkstraat te verfraaien, het geen op de volgende wijze kan geschieden. De bestaande keermuur wordt veranderd door het gedeelte van den westelijken oprit tot pl.m. 20 30 meter voorbij het voormalig Raad huis, dat vroeger reeds bij gedeelten is ver nieuwd, tot 0.50 m boven de straat te ver lagen en het oudste gedeelte, over een afstand van ongeveer 100 m, geheel te vernieuwen en eveneens tot een hoogte van 0.50 m op te trekken.- De uitstekende hoeken, welke zich in dit laatste gedeelte bevinden, kunnen dan gelijktijdig worden afgerond. De werkzaam heden aan den keermuur maken het voorts noodig, dat van de bestaande trappen er drie worden vernieuwd en twee vervallen; boven dien moet een geheel nieuwe trap worden ge maakt. De grond van de glooiing moet van de oude boomwortels worden ontdaan, diep gespit en bemest, waarna de bermrand opnieuw wordt beplant met veredelde iepen. Deze boomen groeien pyramidaal op en ontwikkelen een kleinere kruin dan de oude boomen. Tenslotte ware de glooiing als gazon in te richten en daarop beplanting aan te brengen, het geheel af te zetten met laag hekwerk. Op deze wijze wordt dan tevens een aansluitend geheel ver kregen met het gedeelte van het „Dijkje", dat in 1933 is veranderd. De kosten van een en ander zullen, naar ra ming, bedragen: A. werkzaamheden keermuur, aanbrengen nieuwe rollagen, wijzigen en vernieuwen trappen, enz., straatwerk, trottoirbanden, straatkolken, afvoerbuizen, onvoorziene zaken5700 kosten van toezicht 200 alg. bedrijfskosten i 500 6400 Aangezien de bedoeling is het straat werk zooveel mogelijk door eigen personeel te laten verrichten en de loonen dus ten laste van de begroo- tingspost „onderhoud straten en plei nen" kunnen worden gebracht, kan dit bedrag worden verminderd: wegens loonen met 1300 alg. bedr.kosten met 100 1400 5000 B. rooien en planten van boomen, aanleg beplanting, hekwerk, ver voerkosten, gereedschappen, mest, kosten van toezicht, vaklieden, on voorzien 5100 totaal 10100 welk bedrag op den kapitaaldienst der ge- aieentebegrooting 1939 ware te brengen en in tien gelijke termijnen dient te worden betaald. B. en W. verzoeken den Raad het benoo- digde crediet toe te staan. Tel. 284 Keizerstraat 126 Bij raadsbesluit van 5 October 1937 werden de woningen Doolhof nos. 27, 29, 31, 33 en 35 voor de gemeente aangekocht. Twee van deze woningen waren onbewoond; de drie overige zijn door de bewoners geleidelijk ontruimd. Aangezien het niet verantwoord was aan de woningen groote kosten te besteden om deze in beteren staat te brengen, hebben B. en W. daarna het geheel blokje laten afbreken. Op het aldus vrijgekomen terrein is een plant soentje ontworpen, zooals op de bij de stuk ken gevoegde teekening is aangegeven. Vol gens dit plan zal rondom het plantsoentje een tegeltrottoir worden aangelegd, met uitzonde ring van het gedeelte, grenzende aan den muur van de broodfabriek van de N.V. „De Volharding"; door beplanting zal deze muur worden gemaskeerd. In het plantsoentje zal verder heester- en rozenbeplanting worden aangebracht, terwijl het geheel zal worden afgezet door een laag ijzeren hekje. De kosten van een en ander worden als volgt geraamd: aanleg plantsoenf 584 straatwerk225 kosten van toezicht straatwerk 15 alg. bedrijfskosten gemeente-werken 60 Totaal 884 Dit bedrag kan uit den gewonen dienst der begrooting 1939 worden bestreden; de finan- cieele gevolgen zullen, zoo noodig, t.z.t. bij wijzigingsbegrooting worden geregeld. De commissie van bijstand voor de gemeentewer ken en plantsoenen kan zich met het plan ver eenigen. B. en W. verzoeken den Raad aan het voren staande zijn goedkeuring te willen hechten. Iets over Arthur Meulemans. Zooals men reeds in onze krant gele zen heeft, vermeldt het programma van het vierde marineconcert, te geven door de Koninklijke Marinekapel, na de pauze een tweetal nummers van Arthur Meule mans. Het zijn de tweede Symphonie in C-dur en „Twee Dansen", beide in eerste uitvoering bij de Marinekapel. Wat de figuur van Arthur Meulemans be treft, hij werd geboren in 1884 te Aarschot en studeerde aan de Interdiocesane Kerkmuziek- school te Mechelen. Hij stichtte, in opdracht van den bisschop van Luik, te Hasselt een kerkelijke muziekschool, de „Limburgsche Or- gelschool", die heden onder leiding staat van Herman Meulemans, broeder van Arthur. Ar thur werd, bij de oprichting van den Nationa- len Omroep te Brussel, aldaar tot vast dirigent benoemd. Hij is een der vruchtbaarste en tem peramentvolste Vlaamsche toondichters, die zijn gemoed open houdt voor de tijdsevolutie. Zyn opera's „Vikings" en „Adriaan Brouwer" beleêfden tot heden slechts fragmentaire op voeringen. De oratoria „Sacrum Mysterium", „De Zeven Weeën", „De Dochter van Jairus", de legende „Beatrijs", de „Van Veldeke Can tate", zijn orkestrale koorwerken van groot- sche spanning, die de aandacht der critiek op hem vestigden. Zijn orkestraal werk is zeer uitgebreid. Zooals men ziet is Meulemans een belang rijke figuur in de muziekwereld. Ongetwijfeld zal men het op prijs weten te stellen, dat de Marinekapel ons in staat stelt ook in Den Helder kennis te nemen van zijn werk. Overigens vestigen wij er nogmaals de aan dacht op, dat het de concertmeester van het AVRO-orkest, Jacob van de Woude, is, die als viool-solist optreedt.Door hem zal een vertol king gegeven worden van een der mooiste werken van Beethoven, het vioolconcert in D-dur. Voor de pauze wordt nog uitgevoerd, even eens van Beethoven, de ouverture Coriolan. Tenslotte als laatste nummer van dit con cert de „Scènes Pittoresque" van Massenet. Voor dit concert van de Marinekapel zouden wij gaarne zien, dat er de belang stelling voor getoond werd, die het toe komt. Opdat een vol Casino a.s. Woens dagavond genieten kan van een concert, dat op wel bijzonder rijke wijze samenge steld werd. Daarbij komt, dat binnenkort het korps gaat jubileeren. Welnu, toon reeds thans door Uw belangstelling, dat ge beseft, welk een vooraanstaande positie dit korps in de Heldersche gemeenschap inneemt. Zooals bekend is heeft de aan de zeevaart school alhier verbonden avondopleiding voor het voorloopig diploma als machinist, volgens het tegenwoordig geldende leerplan, een duur van twee cursusjaren van elk 7 maanden (de z.g. machinistenavondcursus). Intusschen is in werking getreden de nieuwe wet op de zeevaartdiploma's, waarbij onder scheidene eischen met betrekking tot het be halen van bedoeld diploma zijn gewijzigd. In de eerste plaats heeft deze wijziging be trekking op den leeftijdseisch. De eisch, dat gegadigden voor de toelating tot het examen voor het voorloopig diploma den 18-jarigen leeftijd moeten hebben bereikt, zal vervallen. De bezitters van een getuigschrift eener am bachtsschool kunnen derhalve terstond tot den avondcursus worden toegelaten. Nadat zij den cursus hebben gevolgd, kunnen zij ook onmid dellijk aan het examen deelnemen. Indien zij slagen, zal het diploma eerst worden uitge reikt zoodra de 18-jarige leertijd is bereikt. In de tweede plaats zijn de examen-eischen verzwaard en dit is wel in die mate het geval, dat de tegenwoordige opleidingsduur (2 X 7 maanden) onvoldoende moet worden geacht. De inspecteur van het nijverheidsonder wijs, is van oordeel, dat, evenals elders zal geschieden, de hier gevestigde opleiding zal moeten worden omgezet in een drie jarigen cursus, waaraan gedurende 8 maanden per jaar les wordt gegeven (al- zoo een duur van 3X8 maanden). Met den directeur der zeevaartschool is het college van B. en W. van meening, dat het aanbeveling zal verdienen tot een wijziging in bovenstaanden geest te besluiten. De cursus heeft in onze gemeente geregeld belangstelling genoten en het is te verwachten, dat, evenals in andere plaatsen van ons land het geval is, die belangstelling nog zal toenemen. In deze omstandigheden is naar de meening van het college het gemeentebelang gebaat bij een besluit als bovenbedoeld. Met betrekking tot de kosten merken B. en W. op, dat deze bij invoering van het gewijzig de leerplan zullen stijgen, omdat het cursusjaar langer duurt en omdat ongeveer 2 lesuren per week meer zullen worden gegeven. Deze beide factoren zijn vanzelfsprekend van invloed op de posten salarissen, pensioenverhaal, pensioen kosten, verlichting, verwarming, enz. Volgens de bijgevoegde berekening zijn de meerdere kosten te ramen op rond 200.— per jaar. Uit gaande van de veronderstelling, dat rijkssubsi die zal worden toegekend (zooals dit ook voor den tegenwoordigen cursus het geval is), Zal van dat meerdere 30 pet. komen ten laste der gemeente, dit is 60.Hierbij is er op ge rekend, dat er evenals tot nog toe één klasse wordt gevormd. Neemt het aantal leer lingen zóódanig toe, dat meerdere klassen moe ten worden gevormd, dan zullen de kosten van zelfsprekend in sterkere mate toenemen. B. en W. meenen, dat de meerdere uitgaaf gerechtvaardigd is, wijl daarmede bereikt wordt, dat de machinistenavondcursus zal wor den ingesteld op de nieuwe exameneischen. Zij stellen dan ook voor tot de bovenbedoelde reorganisatie te besluiten, ingaande 1 April 1939, en hen te machtigen een verzoek te rich ten tot den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen om toekenning van rijkssub sidie. Zondagmorgen half elf zal wederom een Jeugddienst plaats vinden in de Luthersche kerk Weezenstraat. In dezen dienst hoopt de predikant, Ds. W. J. F. Meiners voor te gaan met als onderwerp „Lijden, Strijden, Ver blijden." Muzikale medewerking van Mevr. Graaf Kamp en anderen. De dienst is voor iedereen toegankelijk. Zie advertentie in het blad van heden.. Sedert vele jaren kenmerkte de plaat selijke broodbakkerij zich door pais en vrêe. Er was geen wolkje aan het bak kers-firmament en de menschheid be taalde met liefde haar 17 of 18 centen voor een wittebroodje. Zoo had deze toestand nog tot in lengte van dagen kunnen worden bestendigd, ware niet plotseling deze week een brood-revolutie uitgebroken, die alle bakkerskrachten in 't geweer geroepen heeft. Een der gildemeesters is losgebroken. Heeft zich bevrijd van het klemmend en z.i. ondragelijk geworden 17-cents juk en als eerste daad na zijn vrijmaking uit de organisatie daalde de broodprijs met maar liefst niet minder dan 5 cent. Heel bakkend Den Helder staat thans in lichterlaaie en geen wonder, want hier wordt het bak-bedrijf voor een krachtproef gesteld, die het alleen met alle krachten zal kunnen weerstaan. Het publiek vaart er wel bij. Reeds juichen de moeders van de groote ge zinnen, reeds jubelen die gezinnen, die iederen dag zes, acht of tien brooden moeten inslaan voor hun rijkelijk kroost. Maar lezer, juich niet te vroeg, want al rnoogt ge dan iedere week één of meerdere guldens winst in Uw brood potje'kunnen deponeeren, vergeet niet dat het geen zuivere winst is, die deze revolutie U in den schoot werpt. In tegendeel. want als door dezen prijs oorlog een aantal plaatselijke bedrijven naar den kelder gaan, welnu, dan kunt ge er verzekerd van zijn, dat ge dit bin nenkort op Uw belastingpapier zult merken. In dit opzicht kan het aanbe veling verdienen, dat ge inderdaad een broodpotje" instelt. Wie weet hoe het nog te pas komt Overigens mogen wij ook hier een jubelkreet doen hooren over het feit, dat het cadeau-stelsel de brood-wereld uitgebannen wordt: voortaan Zater dagsmiddags geen speculaasjes, geen jodenkoeken, geen kransjes, geen kren tenbolletjes meer gratis toe. Welnu, deze betaalde toegiftjes kunnen wij best missen en het zal slechts de bonafide handel ten goede komen. Waaruit blijkt dat deze affaire, met haar vele slechte kanten, toch uiteindelijk ook weer haar goede zijde heeft. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel. (Bediening van den Heil. Doop). Westerkerk (Helden der Zeeplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark) 's Morgens 9 uur. Ds. Veenhuizen. 's Morgens 10.45 uur. Ds. Veenhuizen 's Avonds 5.30 uur Ds. Tollenaar. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur. Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 uur Ds. Veenhuizen. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uur Ds. Hennephof, van Scheveningen. Donderdag 16 Febr. 's Avonds 7.15 uur, Ds. Hennephof van Scheveningen Chr. Geref. Kerk (Stfeengracht) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. de heer J. Rebel. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing, door den heer J. Rebel. Herst, Evang. Lutli. Gem. (Weezenstraat) 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meiners. Jeugddienst. A.s. Maandagavond 8.15 uur, Bijbellezing, Ds. Meiners. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) 's Morgens 10 uur: Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) Pastoor H. J. Verheij. 10 uur kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds half zes: Ds. J. H. Janssen. Gebouw Middenstraat 117 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 10 uur samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Molenplein. 's Avonds 8 uur, Samenkomst. Leger des Heils 7.30 uur v.m. Bidstond 10 uur v.m. Heiligingsdienst 3.30 uur n.m. Samenkomst 8 uur, Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Chr.stus, Janzendw.str. 8 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10 uur: Ds. M. van Wichen. JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. Zendingsgebouvv „De Ster der Hope". 's Avonds 7 uur de heer Sevensma van Amsterdam. In verband met het overlijden van Z. H. Paus Pius XI woei gisteren van de beide Katholieke Pastories de vlag, met den pauselijken wimpel, halfstok. In den loop van de volgende week zul len verschillende speciale diensten worden ge houden, voorgeschreven door de bisschoppen van Nederland, welke voorschriften in het begin van de volgende week worden verwacht. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat. Iederen Woensdag van 35 uur. Iederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 7—10 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zool. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30 l7 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Het schip der vervloeking" en „Quitte of Dubbel". Bialto, Spoorstraat half 8: „Robin Hood". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Bierbaron" en „De Koning op non- actief". Heden Casino, 9 uur, Soirée Tavenu. Rialto Theater, 3 uur, Filmmiddag Natuur- hist. Museum. Dennenheuvel (Huisduinen), 8 uur, Uitvoe ring „Noorderlicht". Zondag 12 Februari Casino, 3.306 uur en 8 uur: Dansen. Musis Sacrum, 8 uur, 800ste Populaire Soirée. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 772.0 Temperatuur lucht 7.1 Wind, richting Z.W., kracht 4 Licht op 5.34

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5