Macht tegen Macht ROODE STER „Het Lied van de Klok' De Centrale Bond van Ziekenfondsen stelt zich achter de Oosterenders Hij is er wèg van! Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden Gouden bruidspaar in de Brouwerstraat Zaterdag 11 Februari 193Q Pc Ziekenfondsstrifd op Texel De «Maatschappij" eischt van de doktoren stipte naleving Derde Blad Burgerlijke Stand van Den Helder Vereeniging tot ijsbestrijding in Noord-Holland benoorden het Noordzee-kanaal Het scherm nog niet gevallen KENT U Dr. E. Hoekstra's Bloedzuiverende Gezond heidspillen De AbonnementS' voorstelling (Van een specialen verslaggever). Het is niet voor het eerst dat een strijd, zooals die zich op het oogenblik in Oosterend heetf ontwikkeld, tusschen de onderlinge fondsen en de maatschap pij tot bevordering van de geneeskunst uitgevochten wordt. Al jarenlang bestaat die strijd. Zoodra de onderlinge fondsen weigeren een contract met genoemde maatschappij te sluiten, worden rancune maatregelen toegepast. Nog nimmer ech ter is de Bond voor Centrale Zieken fondsen daarvoor teruggeweken. Men heeft den strijdbijl altijd opgevat en vaak met succes, We geven hier slechts de meening van be- etuurderen van den Centralen Bond. Een er van, de heer F. de Munnik, spraken we in zijn kantoor te 's-Gravenhage. In Nijmegen hebben we denzelfden strijd gehad, aldus de heer De Munnik, dat is nu eenige maanden geleden. Ook toen weigerden de specialisten hulp, het resultaat is slechts de groei van het ledental van de Onderlinge fondsen geweest, een groei, die niet minder dan 125 procent bedroeg. Doktoren zijn niet allen eens met de Maatschappij. De heer De Munnik meende, dat de specia listen deze houding niet vol zouden houden. En anders zal men van bovenaf moeten in grijpen. Tal van leden van de Maatschappij zijn het met deze maatregelen niet eens, doch zij hebben slechts te bukken, omdat op niet-navolging een zware boete staat. „Waarom bent u gekomen tot de oprich ting van Onderlinge ziekenfondsen?", zoo willen we weten. Die zijn gegroeid uit de arbeidersbeweging. Vroeger waren er verschillende fondsen, de begrafenisondernemer had zijn fonds en... de kastelein, Toen dus de arbeidersbeweging groeide, .ïebben wij deze" organisatie zelf ter hand genomen. Wat wij eischen is slechts de vrjje ont wikkeling van de onderlinge fondsen. Laat de maatschappij-fondsen daarnaast maar rustig blijven bestaan. Verschillen. De onderlinge fondsen hebben als doel- steling geen winsten te maken, doch alles ten goede te doen komen aan de leden. De aangeslotenen betalen een vaste contributie en de doktoren werken tegen een vastgesteld honorarium. Het geld dat overblijft wordt besteed voor verstrekkingen aan de leden, b.v. de levering van brillen of elastieken kousen. Terwijl bovendien een onderling fonds de contributie zoo laag mogelijk en de wei standsgrens zoo hoog mogelijk wil stellen. De Maatschappij tot bevordering der ge neeskunst wil de weistandsgrens echter zoo laag mogelijk gesteld zien, opdat maar niet te veel leden tot de fondsen worden toegela ten. De mogelijkheid bestaat echter, dat iemand met een inkomen van 2000 of 3000 gulden, die een gezin heeft, dat veel met ziekte sukkelt, in het fonds opgenomen moet worden. Die mogelijkheid willen we openlaten. We willen plaatselijk de zaak regelen, en daarvan wil de maatschappij niets weten. Wel zijn we bereid, aldus de heer De Munnik, om in iedere plaats, waar een onderling fonds bestaat, een contract met de Maatschappij af te sluiten, maar dan ook naar onze voorwaarden. 61.000 leden in Den Haag. De voorzitter van de Coöperatie „Volhar ding" te 's-Gravenhage, welk lichaam een eigen ziekenfonds heeft met 61.000 leden, zag de zaak als een prestige kwestie van de doktoren, die geen beambte willen zijn, zij het dan ook tegen een zeer hoog salaris. De „Volharding" heeft een groot aantal doktoren in dienst en het is ten feit, dat tal van jonge artsen trachten een positie te krij gen bij deze coöperatie of een der onderlinge fondsen. Hooge boeten! Wanneer een lid van de Maatschappij bijv. bij de „Volharding" als medicus wordt aan gesteld, wordt hem door de Maatschappij een zeer hooge boete opgelegd, die in de duizen den loopt! ,n de praktijk komt het in derge lijke gevallen natuurlijk er op neer, dat dit hooge bedrag dan door de „Volharding moet Worden voldaan. Een nieuwe artsenvereeniging. Men wist ons hier mee te deelen, dat er een nieuwe landelijke artsenvereeni ging in wording is, die zicli tegenover de Maatschappij tot bevordering van de ge neeskunst zou stellen. De Centrale bond voor Ziekenfondsen, die zich aanvankelijk van het Oosterender fonds had teruggetrokken, omdat moreel uitge maakt was, dat dit onderling fonds een maatschappijfonds was, heeft zich nu ach ter den strijd te Oosterend gezet, omdat Oosterend nu volkomen los van de Maat schappij ter bevordering van de genees kunst is. De secretaris van dezen bond, de heer C. Baaij, is een bekende op Texel. Hij heeft de heele strijd te Oosterend van nabij meege maakt en daar zelf een werkzaam aandeel in gehad. De heer Baaij herhaalt, wat zijn 2e voorzitter in Den Haag ons reeds gezegd had: ,,'t Gaat om het vrije ontwikkelings- recht van de onderlinge ziekenfondsen van alle schakeering. Als de Maatschap pij ter bevordering van de geneeskunst zou aanvaarden, wat door den Bond van Ziekenfondsen wordt aangeboden, dan zou zij de meest mogelijke beveiliging van de rechtspositie van deelnemers krijgen, met eventueele arbitrage door officieele regeeringspersonen. Jitbreiding tot andere dorpen. Oosterend zal zich zeer binnenkort aan- sliuten bij den Centralen Bond. Het reglement zal in Oosterend worden herzien en over heel Texel zulen vergaderingen worden gehouden en leden worden geworven. 't Is geen manier van doen, aldus de heer Baaij, dat de bond in dezen tijd, waarin het vakvereenigingswezen zich tot de hoogte ontwikkeld heeft, waarop het staat, de Maat schappij een soort terreur uitoefent. Wij zul len een weg vinden om de patiënten van Oosterend te helpen, zooals we dien gevon den hebben in alle plaatsen waar de strijd gevoerd werd, en waar specialisten hulp weigerden. Het Oosterender fonds gaat groeien, de nieuwe arts zal het zeker klaren. Het standpunt van de Maatschappij ter bevordering der geneeskunst hopen we in ons nummer van Maandag te belichten. ft In het gebruik zal blijken dat de doel treffendheid van onze installaties blijft. DE VRIES Centrale Verwarming ALKMAAR ROTTERDAM Tel. 3045 Tel. 44504 2 lijnen Toonkunst zingt: „Das Lied der Glocke", van den componist .Max Bruch. Aan de vrienden van „bel canto" is dit werk bekend genoeg. Maar toch hebben S.I te velen deze schepping nooit gehoord. Voor hen: Deze invitatie, en een kort, verklarend woord. Wie het „Lied der Klok" beluistert, hoort een klankrijk levenslied, van geboorte en van sterven, van geluk en van verdriet. 's Mensen groei en bloei en opkomst juicht in feestelijk gezang! Maar na ramp en overlijden klinkt de doodsklok, dof en bang. In het nachtelijke duister rust van d'arbeid mens en dier. Stille vreed' omvat de aarde na het dagelijks vertier. Geen geluidMaar in den hoge waakt de klok en telt elk uur waakt telt en speurt de weerschijn van een vals en dreigend vuur! Brand! Met gretig felle tongen lekt het voort langs haav' en goed, breekt zich baan! Zoekt nieuwe wegen! Laaiend barst een rode gloed! Brand!! door siddering gegrepen, strooit met galmend zwaar geluid d'oude klok zijn bang gebeier over stille straten uit Hij, die moeizaam tracht met wóórden Angst te schildren en Paniek, voelt zich klein en overtroffen door Max Bruch in zijn muziek! Vrees Vertwijfeling Dof berusten Dankbaarheid voor lijfsbehoud Alles in deez' schone schepping boeit Uw aandacht onverflauwd! Toonkunst zingt: „Das Lied der Glocke", Stadgenoten, toont U 't waard, dat voor deze Dinsdagavond geld nóch moeite werd gespaard! Toonkunst noodde vijf solisten, En een eminent orkest! Komt!! Geniet een Feest van Klanken! Toonkunst zingt!! Enop z'n bést! 82'39. C. Prinsen. van 10 Februari 1939. GETROUWD: K. C. Valkenburg en H. C. Meijer. OVERLEDEN: M. JonkerKeijzer, 57 jaar; A. Keizerde Leeuw, 75 jaar. „U bent aan zet!" Maar hij hoort niets, hij merkt niets - hij is een voudig „wèg" van zijn pijpje Roode Ster. Wat een heerlijk aroma, hoe geurig en mild! Zoo smaakt toch alléén maar Niemeijer's Roode Ster! NIEMEIJER'S jZELDZAAM ZACHT ËN' LICHT IN DE PIJP 6, 10 en 13 ct. per hall ons Dampo-verkoudheids-balsem, Pot 50, Doos 30 ct. Dampo-hoestbonbons, Doos 25 ct. Dampo-neusdruppels, Flacon met druppelspuitje 60 ct Het geslacht is nog niet uitge storven Het perceel Brouwerstraat No. 11 is maar een bescheiden huisje, en net zoo bescheiden als dat huisje zijn de bewo ners, vader en moeder Mastemaker, die a.s. Maandag het feit zullen herdenken, dat ze precies een halve eeuw geleden met het huwelijksschip zee kozen. We zijn een half uurtje bij de Mastemakers aangeloopen en we hebben er een praatje gemaakt. De oude heer, met z'n grijs kin baardje, voelde er niet bijster veel voor ,,om- in-de-krant" te komen, en moeder zei: „Wat valt er nou over ons-menschten te schrij ven De interviewer zei ja en neen, maar hield z'n ooren wijd open... Mastemaker wordt 80 in Augustus en moeder is 17. Samen 157 levensjaren. Daar van zijn ze er samen 100 getrouwd, hetgeen in dezen tijd ook tot de zeldzaamheden gaat behooren. In een paar pullen op de tafel staan al wat bloemen. Paarse tulpen, gele crocus- sen en een pot met cyclamen. Hoe mooi zijn die in den winter. Het geeft een feestelijk karakter aan het kleine kamertje, daar aan 1 de Brouwerstraat: ze zijn geschonken door de buren en door de familie. Bewogen leven. Mijndert Mastemaker heeft een bewogen leven achter z'n rug. Die kan meepraten van de zorgen, die het leven meestal voor een mensch in petto heeft. Geboren Urker, kwam hij met z'n zevende jaar naar Nieuwediep, om al gauw bij z'n vader op de visscherij te gaan. En dat is hij blijven doen, tot hij 56 jaar oud was. Hij voer op de schepen van de heeren Van Bruggen en Stoker, maar tot driemaal ver loor hij het schip, waarop hij voer en het zijn drie datums in z'n leven, die er onuitwis baar ingegrift staan. De eerste maal was het de botter HD 3, die in de gronden op een vrak zeilde. In den nacht, bij laag water, is het gebeurd. Des morgens, bij het klimmen van het tij, zonk de botter met alles wat er los en vast op was. De tweede keer was het met de HD 22. Het was hoog noodig dat de schuit op de helling kwam. Den dag dat dit gebeuren moest, was de helling juist bezet en de schipper stelde het een dag uit. Dat werd z'n ongeluk. Het lek in het vaartuig nam plotseling zulke afmetingen aan, dat in uur de boot naar den ke'der ging. Dat gebeurde bij de Haaks, vertelt oude Mastemaker, en het is aan schipper Geert Bakker te danken, dat we ge red werden. Hachelijk avontuur. De derde keer was het voor IJmuiden, bij de z.g. „Toeter". Midden in den nacht zijn we overvaren door een Russisch zeilschip. Dat was in 1914, net toen de oorlog was uit gebroken. Dirk Kooy heeft ons toen nog levend aan wal gebracht, maar het is een nacht geweest, die ik nooit meer heb kunnen vergeten. Ik kon niet zwemmen, maar m'n zoon, die me grijpen kon, toen ik al weg zonk, heeft me drie kwartier boven weten te houden. Ik heb hem wel honderdmaal ge zegd, dat hij me los moest laten en zelf probeeren zich te redden, maar hij wilde er niets van weten. Een halve week hebben we in het ziekenhuis gelegen, want we hadden best water binnen gekregen. Maar we kwa men levend thuis, zij het berooid als een kerkrat. Neen, gelukkig gevaren heeft Mastemaker niet, hoewel hij er alle drie keeren het leven afbracht. Ook dien keer toen hij 5 Septem ber 1884 Klaas Kramer, die nu een paar jaar geleden overleden is, van een zinkend wrak haalde in een beestachtig zwaren storm. Op het nippertje kon hij hem zwemmend red den. Later kreeg hij voor dezen prachtigen daad een getuigschrift, benevens een zilveren sigarenkoker met inscriptie. Nu vaart de oude baas al jaren niet meer. Maar hij is bekend bij iedereen in Jutterland, want hij is een van de populairste verschijnin gen achter den vischwagen, waarmee hij uit venten ging. Ook venten doet hij thans niet meer; breed heeft men het niet, maar van klagen willen ze niet hooren. „We hebben niet zoo veel noodig", zegt moeder Mastemaker, „en als onze kinde ren wat hebben, hebben wij het ook. Men moet tevreden zijn in het leven en dat heb ik al heel vroeg geleerd." Kinderen... kleinkinderen... over- k lei n kinderen. Vader Mastemaker luistert aandachtig mee, en ook de dochter, die min of meer als secre taresse fungeert waar het de jaartallen be treft. Of het Maandag feest wordt...?? Nee, dokter Büchli Fest, een vaste bezoeker van Brouwerstraat no. 11, heeft voorgeschreven, dat ze allebei om uiterlijk half 10 onder de wol moeten. Dat is te begrijpen, want als men op zulk een hoogen leeftijd gekomen is, zijn er natuurlijk verschillende kwaaltjes en beide oudjes moeten zich heel goed ontzien. Moeder heeft ook nog iets te vertellen: ze heeft 10 kin deren gehad, waarvan nog 8 in leven. Een zit er in Amerika en daarvan hooren ze niets. Dan zijn er de kleinkinderen: 23 in totaal, en vooral niet te vergeten de achterkleinkinderen, waarvan er ook zoo'n 13 zijn. En dan te moeder Mastemaker er trots op dat ze nog met 5 zusters in leven is. De zesde is voor kort overleden, zij was 83 jaar. De anderen: 78, 75, 73, 71 en 69 jaar. We hooren nog veel meer aardige dingen in dat kleine, zindelijke huisje aan de Brouwerstraat, met z'n schilderijtjes en het zeilend scheepje aan den wand. Maar we hebben beloofd „er niet niet zooveel van te maken" en we willen ons tegen over zoo'n ouden zeeridder aan ons woord houden. Natuurlijk wordt Maandag a.s. onver getelijk voor het tweetal; al kwam alleen maar die schaar vroolijke klein- en ach terkleinkinderen. i De gemeente treedt toe als lid. Op de begrooting voor het dienstjaar 1939 is onder volgno. 612 een bedrag van 100. als bijdrage aan de Vereeniging tot ijsbestrij ding in Noordholland benoorden het Noord zeekanaal. Deze bijdrage wordt alleen dan ver leend, indien in een ijsperiode de vereeniging kosten maakt voor het openhouden of open breken van het Groot Noordhollandsch kanaal. Zulks is b.v. het geval geweest in December j.1., toen de vereeniging de helft van de kosten van het openbreken van het kanaal van Pur- merend tot Den Helder heeft betaald. Alhoewel de vereeniging voor deze bijdrage zeer erkentelijk is, is het haar noodzakelijk gebleken, dat zij op een bepaald oogenblik over belangrijke bedragen kan beschikken. Zij zou in verband daarmede gaarne zien, dat de gemeente als lid der vereeniging toetrad tegen betaling van een vaste contributie van 25.per jaar. Gezien het groote belang, dat onze ge meente bij een openhouden, onderscheidenlijk openbreken van het Noordhollandsch kanaal in een rjsperiode heeft, stellen B. en W. voor, gerekend met ingang van het jaar 1939, als lid der vereeniging toe te treden tegen een vaste contributie van 25.per jaar. Het zal niet lang meer duren, dat het scherm voor het Spaansche drama voor het laatst zal vallen, daarachter zijn dan de tienduizenden dooden, de verminkte levens, de jonge vrouwen, die zonder man het leven verder zullen gaan, de kinde ren, die zich hup vader door den strijd zagen ontvallen. Een nameloos leed, dat jaren zal voortschrijnen in de harten van duizenden, dat wrok en verbittering zal doen blijven leven tegen de overwinnaars. Het doek valt... De strijders zijn moedeloos, zij wenschen den vrede. Franco is overwinnaar en weet van geen compromis Slechts onvoorwaarde lijke en volkomen overgave eischt generaal Franco. Geen onderhandelingen meer met het roode Spanje. Hij weet, dat het nog slechts een kwestie van eenige dagen, hoogstens eenige weken kan zijn dat alles zich overgeeft, waarvoor zou hij dus onderhandelen? Een internationaal conflict, waarop het roode Spanje nog steeds gehoopt had, omdat dat de toestand in Spanje nog ge heel kon wijzigen, kan ook nu geen red ding meer brengen. Buitenlandsche mo gendheden hebben zich al bij den toestand neergelegd en erkennen de regeering van Franco. Straks worden diplomatieke on derhandelingen aangeknoopt en dan is de Spaansche strijd historie geworden. Evenwel, er is nog veel te regelen. Zoo vroeg de N. R. Crt. dezer'dagen in een over zicht: Wat moet er gebeuren met de Spaansche soldaten op Franschen bodem? Wanneer zul len de Italianen het Iberische schiereiland gaan verlaten? Het zijn de vragen, welke op het oogenblik de publieke meening interessee ren, welke den departementen-veel last bezor gen op het oogenblik, dat het groote publiek met Spanje reeds afgerekend heeft en zich op andere vraagstukken van verder strekken- den omvang heeft gestort. Overigens zijn Je Franschen door de vele vluchtelingen in een moeilijk parket gekomen. De menschelykheid gebood hun deze mis- deelden, die van linksche zijde werden opge jaagd, een liefderijk tehuis te verleenen, maar daarbij kwamen ook vele duizenden militai ren mitsgaders-de geheele regeeringsstaf. Aan linksche zijde had men aanvankelijk nog geloofd, dat men de troepen door Frankrijk weer overzee naar Valencia kon verzenden. Nog afgezien van het feit, of dezen dit zoo bijzonder pp prijs zouden hebben gesteld, als mede van het feit, dat Franco deze transporten met weinig middelen tot een zeer gevaarlijke onderneming kon maken, heeft Rome te Parijs duidelijk laten hooren, dat het dit als inmen ging zou beschouwen, waartegen het met kracht zou optreden. Maar daarmede is het probleem voor de Franschen niet eenvouidger geworden. Zij weten nu wel, wat z% niet kunnen doen, maar nog niet, wat zij wel met deze troepen moeten aanvangen en menige Franschman vreest, dat weet een aanzien lijk contingent linksche Spanjaarden het ge tal der in Frankrijk levende politieke vluch telingen zal komen versterken. Deze pillen zuiveren het bloed van alle onreinheden, regelen de spijsvertering, wek ken de eetlust op en bevorderen de natuur lijke verrichtingen de- lichaams. 90 ct. of 1.56 per doos met gebruiksaanw. Verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen. Vraagt gratis toe zending brochure aan MIJ. HOEKSTRA, Hee rengracht 33, Amsterdam. „Soubrette", fonkelende Comedie, met Laseur en Mary Dresselhuys in de hoofdrollen. Dinsdag 21 Februari vindt de eerstvolgen de abonnementsvoorstelling in Casino plaats en zooals door ons reeds bericht werd, zal op gevoerd worden de drie-bedrijvige comedie van Jaques Deval „Soubrette" en wel door het „Centraal Tooneel". De bezetting van dit stuk, dat ook in Ne derland tot een groot succes uitgroeide, is als volgt: Cees Laseur, Mary Dresselhuys, Péronne Hosang, Jan Teulings, Jan van Ees, Rie Gilhuys, Cor Hermus, Diny Heynes, Sophie Stein en Chris Baay. De regie wordt verzorgd door Jean Remmelts. In een volgend nummer zullen wij eenige persuittreksels laten volgen, dit stuk be treffende. Wij vestigen er echter reeds thans de aandacht op, dat de plaatsbespreking zal geschieden op 20 Februari, den dag voor de uitvoering, van 7 tot 9 uur 's avonds. OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Wintertijd Zon Febr. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 12 7.24 5. 8 0.15 13.00 6.40 18.55 M 13 7.22 5.10 1.25 14.10 7.35 20.05 D 14 7.20 5.11 2.45 15 25 8.45 21.35 W 15 7.17 5.13 4.00 16.35 10.10 22.55 D 16 7.15 5.14 5.20 17.35 11.10 23.55 V 17 7.13 5.16 6.15 18.20 12.00 Z 18 7.11 5.18 7.00 18.55 0.50 12.45

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 9