dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Rome en Berlijn weder verbolgen Duitsche vloot straks 280.000 tori Verkoeling der Britsch- Italiaansche betrekkingen Hct Hongaarsche kabinet afgetreden Duitschland aan den kop der vliegtuigproductie Paus Pius XI bijgezet Japanners trachten de Chineesche kust te beheerschen De „ariseering" van Dantzig Jeugdherbergcenfrale gaat jubileeren KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WOENSDAG 15 FEBRUARI 1939 67e JAARG. No. 8543 Erkenning van Franco door Frankrijk ophanden Frankrijks president de gast van den Engelschen Koning Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTt De Gelderland niet met spoed naar Nederland terug HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg. Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Nu Frankrijk hun vriend Franco wil erkennen, is men boos, terwijl men het vroeger hekelde, dat Frankrijk dat niet wilde. EIGENBELANG, ZEGT DE eransche pers. Zooals verwacht kon worden zijn Rome en Berlijn zeer weinig te spre ken over de toenadering van Frank rijk tot Franco. Bérard, de Fran- sche zaakgelastigde zal zich op nieuw naar Burgos hegeven, thans belast met een oificieele zending. Hij zal Franco persoonlijk ontmoeten. Hoewel het grootste stilzwijgen over de missie van Bérard wordt bewaard neemt men aan, dat deze de officieele erkenning door Frankrijk insluit. De Fransche ministerraad. Bonnet en Daladier hebben de „politiek van aanwezigheid" bepleit, die, „zoowel krachtig als afwisselend moet zijn." Eenige ministers waren van oordeel dat het voorbarig zou zijn onderhandelingen aan te knoopen zoolang de republikeinen nog strijden. Sommigen waren van oordeel dat er tusschen een erkenning de jure, welke te veel zou zijn, en een politiek van negatieve onthouding, plaats is voor een erkenning de facto, welke de Fransche belangen doel treffend zou dienen. Engeland zal wel meegaan. Het Britsche Kabinet zal heden deze rap porten worden voorgelegd, teneinde te kun nen beslissen over de erkenning van Fran co. Men acht het zeker, dat het kabinet zich in beginsel voor erkenning zal uitspreken, doch het aan den minister-president en den minister van buitenlandsche zaken zal over laten, het tijdstip hiervoor te bepalen, het welk zal afhangen van het verzet der link- schen, doch meer nog van de houding van Franco ten opzichte van de eventueele over wonnenen. Over Franco's weinig edelmoedige houding in de laatste dagen is men inmiddels niet zeer gesticht. Rome en Berlijn „onhandig". In het Journal des Debats schrijft de be kende Fransche journalist Pierre Bernus o.a: Opgemerkt zal worden, dat de er gernis van Rome en Berlijn nog al onhandig is. want zij alleen toont, dat Italië en Duitschland zich geen zorgen maken om wat wellicht goed kan zijn voor Spanje, maar uitslui tend om de moglijkheid om van dit land hun instrument te maken. De Italiaansche en Duitsche dagbladen zien in hun ergernis zelfs niet. dat er iets grotesks is in hun tegenspra ken. Vroeger verweten zij den Wes- Aankomst op 21 Maart. De president der Fransche republiek en mevrouw Lebrun, zullen op 21 Maart a.s. in de middaguren aan het Victoria-station te Londen aankomen, waar zij zullen worden vervvelkomd door den Koning en de Konin gin. Koningin Marv zal het nieuwe gebouw van het Institut Francais openen. Woensdag wordt door den Lord Mayor van Londen een noenmaal aangeboden. Op Windsor Castle zullen de Koning en de Koningin een noenmaal aanbieden, terwijl des avonds de Fransch—Britsche vereenigin- gen een receptie zullen houden. In het Po- reign Office zal een maaltijd worden aange boden. De ontvangst in het parlements gebouw. Chamberlain heeft gistermiddag in het La gerhuis medegedeeld vernomen te hebben, dat president Lebrun het aangenaam zal vin den bij zijn a.s. officieel bezoek een bezoek aan het parlementsgebouw te kunnen oren gen. Hij voegde er aan toe, dat de 'eden van heide huizen van het parlement presiden en mevrouw Lebrun zeer zeker een hartelijke ontvangst zullen bereiden. (Applaus.) De gasten zullen op 23 Maart des ochtends °m elf uur in Westminster Hall worden on - hangen. v. Namens de Labour-onpositie sprak Kletcner de meening uit, dat dit nieuws bet Britscne en bet Fransche volk groote voldoening za schenken, daar bet niet alleen wijst op een eerbetoon aan den president, doch op een demonstratie van solidariteit der beide wes- tersche democratieën. terschen mogendheden de rechtsche regeering niet te erkennen. Thans klagen zij in deze erkennig een som ber complot aan". De Paris Soir constateert, dat „bet zenden van een Franschen vertegenwoordiger naar Burgos Rome en Berlijn luicie kreten heeft doen slaken. De fascistische pers. tegelijker tijd stomverbaasd en verontwaardigd, zou ons naar den duivel wenschen. Dat de Ita lianen ons vertrek zoo gaarne willen, is een voortreffelijke reden om te blijven". Ook de andere Fransche bladen wijzen op het zonderlinge feit, dat nu de democratieën zich met een dictator willen verstaan, gehe keld wordt, wat vroegei werd aaneeprezen. Londen is bezorgd. Men verheelt le Londen niet, dat de houding van Italië zekere bezorgdhe den kan rechtvaardigen. Wat er het gevolg van kan zijn, is dat de diplo matie van Ciano, zooals men deze zich thans ziet ontwikkelen, de in de Italiaansch-Britsche overeenkomst opgenomen waarborg, welke beves tigd is door de verplichtingen welke Mussolini jegens Chamberlain heeft aangegaan, dat Italië na den burger oorlog geen territoriale voordeelen of eenigerlei voorrechten in Spanje en de Spaansche bezittingen zal nastre ven. meer dan ooit noodig maakt. Indien de fascistische mogendheid bij deze verplichtingen zou in gebreke blijven, zou de regeling der Spaansche kwestie uiterst moei lijk worden en zouden Frankrijk en Engeland gedwongen worden alle noodige maatregelen te nemen om de vitale belangen te waarbor gen. waarvan zij niet zouden kunnen afzien en de bescherming van hun posities in het westelijk deel der Middellandsche Zee en hun rijksverbindingen te verzekeren". Engelsche stap te Rome. Pers- aanvallen op Frankrijk afge keurd. Schending van het Britsch-ltaliaansche accoord. De Britsche ambassadeur te Rome, Lord Perth, heeft naar United Pres uit betrouw baren bron verneemt, gisteren graaf Ciano ervan op de hoogte gesteld dat Engeland het zenden van Italiaansche versterkingen naar Libye beschouwt als een schending van het Britsch-Italiaansche accoord en bovendien, dat Engeland de aanvallen, die de Italiaan sche pers op Frankrijk richt, niet kan goed keuren. Perth zeide met nadruk, dat deze aanval len op Frankrijk een ongunstigen invloed op de Britsch-Italiaansche betrekkingen moeten hebben. In welingelichte kringen meent men te weten, dat het antwoord van Ciano uiterst koel was en inhield, dat Italië niet anders doet dan zijn troepen in Libye op 60.000 man brengen, wat de normale sterkte is. Deze versterkingen waren volgens Ciano noodig, wijl Frankrijk in Tunis 200.000 man heeft, hetgeen men echter in Engelsche kringen hoogst onwaarschnijlijk acht. Bovendien is men in Britsche kringen de meening toegedaan, dat Italië reeds 60.000 man in Libye heeft en dat het in werkelijk heid het voornemen van Italië is, 'n groo- ter aantal troepen in Afrika te stationnee- ren. Ciano wees tenslotte iedere verantwoorde lijkheid van de perscampagne van de hand en antwoordde, dat die aan Frankrijk te wijten is. Bijzonderheden over de Bismarck Omtrent het slagschip Bismarck, hetwelk zooals wij elders in dit nummer mededee- len gisteren door Hitier te water is gelaten lezen wij in het Hsb. nog de volgende bij zonderheden. De „Bismarck" die een lengte heeft van 241 m, een grootste breedt van 36 m. en een diepgang van 7,9 m. zal worden bewapend met 8 kanonnen van 38.1 c.m. en 12 kanon nen van 15 cm. Evenals in Frankrijk en in Italië heeft men dus het 38,1 cm. geschut gekozen en niet het door de Engelschen aanVcicirdG kaliber van 35.6 (14 incb) of het in Amerika en Rusland gekozen kaliber van 40 6 (16 inch) De Italianen hebben hun keus van 38,1 cm. geschut gemotiveerd door er on te wijzen, dat het voordeel van de grooter uitwerking der 40.6 cm. projectie len niet opweegt tegen de nadeelen van het grooter gewicht van vuurmond en projectie] en van de kleinere vuursnelheid, terwijl an- Uit Boedapest meldt men dat het kabinet Imredy is afgetreden. derzij ds de prestaties van het 35.6 c.m. ge schut te gering werden geacht. Na de „Bismarck" zal Duitschland nog verscheidene slagschepen kunnen bouwen zonder in botsing te komen met het Britsch Duitsche vlootaccoord. De Engelschen beschikken thans over 473.000 ton aan slagschepen. Vijf schepen van 35.000 ton zijn in aanbouw, twee sche pen van omstreeks 40.000 ton zijn geprojec teerd en men verwacht, dat binnenkort nog drie schepen van die tonnage zullen volgen. De Britsche slagvloot zal dan omstreeks 850.000 ton omvatten en Duitschland zou dan gerechtigd zijn 35% daarvan, d.i. 280.000 ton, te bouwen. De Duitsche vloot beschikt thans over 82.000 ton; 70.000 ton is in aanbouw. Met inbegrip van de gepro jecteerde „H" zal dus nog ongeveer 130.000 ton schepen kunnen worden gebouwd. Debatten over het Amerikaanscbe defensieprogramma. 'Bij de opening van de debatten over het defensieprogramma heeft Andrew May, de voorzitter van de militaire commissie uit het huis van afgevaardigden, in het huis de waarschuwing laten hooren, dat de tijd niet ver meer was, dat een overval op de Vereenigde Staten mogelijk zou zijn. Na ge zegd te hebben, dat de Vereenigde Staten, indien zij zouden talmen met het verster ken der landsverdediging, wellicht bij een aanval onvoorbereid zouden zijn, verklaar de May, dat, als Frankrijk en Engeland zou den vallen, zij onvermijdelijk in de macht zouden komen van de dictaturen, die dan in staat zouden zijn haar leger, vloot en luchtstrijdkrachten te mobiliseeren en waar schijnlijk luchtvaartbases zouden kunnen oprichten op het Westelijk halfrond. De afgevaardigde Thomason verklaarde dat Duitschland volgens officieele gegevens een massa-productiecapaciteit had bereikt van 1.200 vliegtuigen per maand. Duitsch land, zoo voegde hij er aan toe, heeft thans 9800 vliegtuigen, Engeland 7100, de Sovjet- Unie 7000, Italië 4000, de Vereenigde Sta ten 3500, Japan 3100 en Frankrijk 2700. De republikein Wardsworth zeide, dat de Vereenigde Staten buitenlandsche militaire actie in het Westelijk halfrond moeten ver hinderen en de veiligheid van het Panama kanaal dienen te verzekeren. In de nabij heid van het kanaal moeten de zee en de lucht door de Vereenigde Staten worden beheerscht, terwijl voorkomen moet worden, dat in Midden- en Zuid-Amernka vijandelij ke steunpunten worden gevormd. Indrukwekkende plechtigheid in de St. pieter. Het stoffelijk overschot van Paus Pius XI rust thans in de crypt van de St. Pieter 't Laatste afscheid der Christenheid is door de hoogste pre laten en een groot aantal hoogge plaatste diplomatieke persoonlijkhe den genomen tijdens de bijzettings- plechtigheid, welke drie uur duurde. Het was een ontroerend oogenblik, toen de kist langzaam verdween in de diepte van de crypt onder de to nen van de gezongen heilige psalmen. Slechts een beperkt aantal personen, on der wie de familie van den Paus, de kardi nalen en bisschoppen het diplomatieke corps, Romeinsche adel en patriciaat, kon den de indrukwekkende plechtigheid bijwo nen. De geheele basiliek baadde in een zee van electrisch licht. Het stoffelijk hulsel van den overleden Paus werd van de doosdbaar in de sacra mentskapel genomen en op de schouders van de draagstoeldragers naar den absis ge bracht, onder het zingen van de psalmen Miserere en In Parradisum. De stoet werd ge vormd door de kanunniken, omringd door leden van de edelgarde en van de Zwitser- sche garde en geëscorteerd dooi toortsdra- gende reguliere geestelijken. Daarop volg den de familieleden van den Paus. prelaten en edellieden van het Pauselijk hof. Bij het passeeren van het stoffelijk hulsel knielden de genoodigden, die op de tribune hadden plaats genomen. Het lichaam van den overleden Paus werd geplaatst tusschen het altaar van de cattedra en dat van de confessio. Nadat de kanselier-notaris van het kapittel van Sint Pieter de acte betreffende de begrafenis had voorgelezen, en rngr. An- tonio Bacci de lijkrede had uitgesproken, verrichtte mgr. Roberto Vicentini, patriarch van Antiochië der Latijnen, de absoute. Het lichaam van Pius XI werd neer gelegd in een cederhouten kist, wel ke met satijn is bekleed. In het dek sel is een kruis van notenhout ge vat. Het gelaat van den overleden Paus werd bedekt met witte zijde. Naast het lichaam werden verschei dene beurzen met gouden medailles, welke elk jaar van zijn pontificaat werden geslagen, neergelegd. Kardinaal Nasalli-Rocca, aartsbisschop van Bologna, dekte, in zijn hoedanigheid van oudste door Pius XI gecreëerden kardi naal, tenslotte het lichaam van den gestor ven Paus met een grooten rooden sluier en legde een in een ijzeren koker gesloten ge zegeld perkament, dat de voornaamste ge beurtenissen uit het pontificaat van Pius XI vermeldt, in de kist. Deze kist werd geslo ten en daarop in een looden kist geplaatst. In het deksel van deze kist zijn een doods hoofd met twee gekruiste beenderen met het wapen van den overleden paus gegrift. Na dat deze kist was dichtgesoldeerd. werd zij op haar beurt in een derde kist van kunstig bewerkt hout gelaten, welke de volledige wa pens van den Paus dragen. Daarop werd de Chineezen op het eiland Hai- nan bieden tegenstand. De Mohammedaansche wereld wil Japan den Heiligen Oorlog ver klaren! BOYCOT VAN JAPANSCHE PRODUCTEN. Volgens een Havas-bericht uit Sjang hai, doet aldaar het gerucht de ronde, dat de Japanners troepen aan land zouden hebben gezet te Ting- hai, de hoofdstad van Tsjoesjan, Ar chipel, ongeveer 140 kilometer ten zuiden van Sjanghai. Tinghai is, naar het Hsbl. meldt, een belang rijke haven voor den internationalen handel. Op deze wijze zouden de Ja panners alle belangrijke punten langs de Chineesche kust willen be zetten. Tegenstand der Hainan. Chineezen op Het Chineesche persbureau meldt, dat zich thans op het eiland Hainan 4000 Ja- pansche militairen bevinden. Japansche vliegtuigen hebben bij de bezetting een be langrijke rol gespeeld. Maandag hebben tien tallen Japansche bommenwerpers de Chi neesche linies bestookt. Zij hebben honder den bommen uitgestrooid. Een Japansch de tachement is ten zuiden van Tsjengmai, waar de Japanners op 10 Februari aan land waren gegaan, in een hinderlaag gevallen. Bij het daarop volgende gevecht werden hon derden Japanners gedood. Uit wraak, aldus de mededeeling van Chineesche zijde, heb ben zij daarop een dorp in de buurt van Tsjengmai na een meedoogenloos bombar dement geheel verwoest. Domei meldt uit Tokio, dat hij de Golf van Samah een detachement Japansche lan dingstroepen is ontscheept. Een uur later bezetten de militairen Samah zelf, terwijl nog later Jangian in bezit is genomen. Samah ligt op 5 k.m. ten westen van Joe- lin, de beste haven van het eiland Hainan. Samah zelf heeft geen goede haven, zooals Joelin, doch het is een centrum voor de zout en vischindustrie. Mohammedaansche steun voor de Chineezen. Te Tsjoengking is volgens een bericht Van de „Ag. Econ. et Fin", een delegatie van Chineesche Mohammedanen teruggekeerd, die een bezoek heeft gebracht aan Britsch- Indië en het Naburige Oosten, tenéinde de situatie aldaar te bestudeeren, alsmede de rol der Mohammedaansche volken in den strijd tegen Japan. De „Dagoen Pau" schrijft naar aanlei ding daarvan, dat „de Mohammedanen in Britsch-Indië en het Naburige Oosten hebben besloten de Japansche producten te boycot ten. De Mohammedaansche organisaties hebben maarschalk Tsjang Kai Sjek een telegram gezonden, waarin wordt verklaard, dat „de Mohamme daansche wereld van plan is Japan den Heiligen Oorlog te verklaren on der het teeken van de Groene Vlag." Japan neemt maatregelen tegen luchtaanvallen. Op 1 April zal in Japan een wet op het bouwen van huizen van kracht worden, waarvan het doei is de groote steden te be schermen tegen vijandelijke luchtaanvallen. Volgens de wet zullen alle houten gehou wen, die na dien datum gebouwd worden, brandvrij gemaakt moeten worden, door mid del van brandvrije verf, muren e.d. Voorts zullen groote gehouwen voorzien moeten zijn van bomvrije ruimten en tegen gas bevei ligde onderkomens, terwijl nieuwe gehou wen in vorm of kleur een camoufleerend uiterlijk moeten hebben. Alle olietanks zul len onder den grond worden gebouwd of voorzien moeten zijn van beveligende appa raten. i Verwachting: Voor het geheele land; Meest matige Zuid- Oostelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken weinig of geen regen, zacht weer. Algemeene vooruitzichten: Be wolkt en zacht weer met weinig of geen neerslag. stoet opnieuw gevormd. Ditmaal namen de kardinalen er aan deel. Onder het zingen van „Ego sum resurrectio et Vita" defileer den zij langs de kist tusschen twee rijen pauselijke garden. Vervolgens daalden de bisschoppen met brandende kaarsen in de hand de trap van de crypt af, waar de kist na een laatste absoute werd neergelaten, na bij het graf van Pius X. Algemeene congregatie bijeen. De algemeene congregatie van kardinalen heeft een commissie gekozen, welke belast is met het onderzoek van de aanspraken van de deelnemers aan het conclaaf en van het personeel van het conclaaf. In sommige buitenlandsche bladen doet het hericht de ronde, dat H. Ms. „Gelderland" met spoed naar Nederland is teruggeroepen. Bij in formatie te bevoegder plaatse te 's-Gravenhage is het Hsbl. gebleken, dat dit bericht te eenenmale eiken grond mist. Intusschen begrijpt men hier te lande wel, hoe het bericht kan zijn ontstaan, al dus het blad. De „Gelderland" is geruimen tijd te Curasao gestationneerd geweest. De „Johan Maurits" heeft op zijn reis naar Cu- raQao, met het doel de „Gelderland" te ver vangen, door stormweer twee dagen vertra ging ondervonden. Daardoor kon de „Gel derland" eerst twee dagen later dan in het reisplan was voorzien, van Curagao ver trekken. Ten einde nu toch binnen schema van het oorspronkelke reisplan in Neder land terug te zijn, werd besloten den ver blijfsduur van de „Gelderland" te San Juan, welke aanvankelijk op drie dagen was ge steld, tot een dag te beperken. De „Gelder land" is dan ook twee dagen eerder van San Juan vertrokken, dan aanvankelijk in de bedoeling lag, en daaruit heeft men in sommige buitenlandsche kringen de volko men ongemotiveerde conclusie getrokken, dat de „Gelderland" met spoed naar het va derland zou zijn geroepen. Daarvan is even wel, zooals gezegd, geen sprake. Brengt voordeelen voor de Pool- sche havenstad Gdynia. Sedert September 1938, toen de Duitsche rassenwetgeving in werking trad, hebben, naar officieel wordt medegedeeld, vijfhon derd Joden de vrije stad verlaten. Verwacht wordt dat vele andere Joden zullen volgen vóór 1 April, welke datum is vastgesteld voor de voltooiing der „ariseering" van het gebied. Men verwacht, dat tegen dien tijd alle handelszaken en panden in Arische han deen zijn overgegaan n dat Joden dan geen wettig beroep meer uitoefenen, uitgezonderd eenige advocaten, die alleen Joden van ad vies mogen dienen. Aan alle Joodsche artsen, twee uitgezon derd. die tot nader datum Joodsche patiën ten mogen behandelen, is de practijkver- gunning ontzegd. Door het systeem van den Joodschen in vloed geleidelijk te weren, worden naar of ficieel gemeld wordt, mogelijke ongunstige economische uitwerkingen vermeden. Aan den anderen kant is een rechtstreeksch gevolg van de anti Joodsche wetgeving in de vrije stad, dat vele Poolsche Joden, in wier handen grootendeels de Poolsche zaad- en houtexporthandel berust, thans gebruik maken van de Poolsche haven Gdynia in plaats van Dantzig. Paaschmaaltijd in de jeugdher bergen. 1 April a.s. viert de Jeugdherberg Cen trale officieel zijn 10-jarig bestaan in het Gebouw der Amst. Mij. voor Jongemannen le Amsterdam. Dit jubileum wordt voor de trekkers herdacht in een trekkersbijeen komst in alle jeugdherbergen op 2>en Paasch dag, waarbij o.m. een Paaschmaaltijd wordt aangeboden en men gemeenschappelijk zal luisteren naar een uitzending van een ra- diospeech van prof. dr. G. A. van Poelje.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1