Onderwijsmoeüijkheden aan de orde Toestand tusschen Japan en Rusland uiterst gespannen HITLER de wereld Paus in de Tweede Kamer herdacht eert Bismark Een milliardenoffer aan Mars Postvlucbten op Indië Minister Patijn bij Lord Halifax Albert Heijn systematisch bestolen in weinig woorden Eerste Kamer Onze Oost De 30 millioen voor Defensie Autobus tegen boom gereden Drie arbeiderswoninqen in de asch gelegd Links dringt aan op verlaging der leerlingenschaal. Aan het begin der Eerste Kamervergade ring hield de voorzitter, mr. AV. L. baron de Vos van Steenwijk, terwijl allen zich van hun zetels verheffen, gistren de volgende rede: Een groote Paus is heengegaan. Na eene 17-.jarige regeering is Pius XI tot hooger leven opgeroepen. Figuur van buitengemeen eruditie, theo loog, philosoof, historicus, jurist, kortom veelzijdig geleerde, diplomaat van voorna me allure en bovendien scherpzinnig staats man, heeft hij. in verzoenenden geest werk zaam, een succesvolle concordataire poli tiek volgende, na moeizame besognes zijn doelwit bereikt: de Romeinsche kwestie op gelost, de volle souvereiniteit van het Va- ticaan alom erkend te zien. Met diepgaanden blik der tijden nood peilende, heeft hij te midden van een ont wrichte menschheid onverflauwd voor het behoud van den vrede geijverd. De Eerste Kamer der Staten-Generaal be- treurti n dien doorluchtigen doode een wijs regeerder en brengt aan de nagedachtenis van dezen zoo waardigen, vastberaden vorst eerbiedige hulde. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. Slotemaker de Brui ne, zegt, dat de regeering zich gaarne aan sluit bij de woorden van waardeering, wel ke de voorzitter wel heeft willen wijden aan den persoon van dei' overleden kerk vorst en aan diens arbeid, een arbeid dien hij zich wel heeft willen getroosten in het belang van vrede en recht. Begrooting van Onderwijs. De Kamer heeft zich voorts bezig gehou den met de begrooting van onderwijs. En kele katholieke leden drongen aan op ver ruiming van onderwijs in de Nederlandsche taal aan gymnasia en verbetering van gym nastiekonderwijs. Sociaal democraten, libe ralen en N.S.B.'ers drongen eendrachtig op verlaging der leerlingeschaal aan De Chr. Historischen verklaarden tegen te zullen stemmen. A'andaag zal hier waarschijnlijk zeer lang over worden doorgeredeneerd. Ook hier te lande een gezegen de herinnering. Staatkundig Gereformeerden verlaten de zdal. VREEMDELINGEN OP POLITIE KE VERGADERINGEN MONDJE DICHT! De Tweede Kamer kwam gistermiddag bijeen onder voorzitterschap van mr. J. R. H. van Schaik. Deze sprak als volgt: „Geachte medeleden. Alvorens tot de eigenlijke werkzaamhe den over te gaan, zult gij met mij een oogenblik willen verwijlen bij het overlij den van Zijne Heiligheid Paus Pius XI. A'ooral in stormachtigo tijden als deze klemmen de oogen der wereld zich vast aan die zeldzame figuren, die als geestelijke vuurtorens veilige steunpunten zijn in de bewogen en zich bedreigd gevoelende men- schelijke samenleving. Een dier helderstra- lende lichtpunten was ongetwijfeld de over leden kerkvorst. Onverschrokken heeft hij aan wie naar hem wilden luisteren, zonder aanzien van welke macht ter aarde ook, op haast elk levensterrein vaste beginselen voorgehouden die hij «putte uit de in hem levende chris telijke waarheden. Bij voortduring de onder geschiktheid van het tijdelijke aan het eeuwige, van 's menschen stoffelijke aan zijn zedelijke belangen in aller harten pren tend en onvermoeid den terugkeer naar Christus predikend, reikte zijn manende en sterkende stem ver buiten de scharen van hen die hem als den Heiligen Vader eer biedigden. Tot op zijn sterfbed heeft hij gebeden, ge streden en geleden voor den vrede in en onder de volken. Het zijn vooral de verzoe nende gevoelens van den oprechten vredes vorst welke weerklank hebben gevonden bij de vredesgezindheid die zoo diep in het Nederlandsche volk verankerd is. De nagedachtenis van deze grooten Paus van universeele werkzaamheid zal ook hier te lande in gezegende herinnering blijven" Minister Goseling antwoordt. De heer Goseling, minister van Justitie, antwoordde als volgt: Mijnheer de voorzitter, U hebt den overleden kerkvorst willen herdenken voornamelijk in zijn werk voor vrede en voor recht. Vooral in dezen tijd is dat van overwegende beteekenis. Geen Ne derlander is er, die niet vurig hoopt dat eenmaal door een betere verstandhouding onder de volken de vrede beter dan tot dus verre zal zijn verzekerd. De regeering kan zich dan ook van har te bij uw herdenkingswoorden aansluiten. Het is vooral om zijn vredeswerk dat de overleden Paus ook bij de regeering in dankbare herinnering zal blijven." Beide redevoeringen werden staande aan hoord. De twee leden der Staatk. Ger. Fractie verlieten tijdens de rede van den voorzitter de zaal. Verder heeft de Kamer zich bezig gehou den met het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 1855 op het recht van vereeni- ging en vergadering. Het werd aangenomen met 50 tegen 38 stemmen. De voorstanders waren de R.K., de A.R. en de C.H. Te voren had minister Goseling een amen dement van den heer Donker s.d.)waar door in 1914 ten deele de wetswijziging zal vervallen, ten deele door een nieuwe wijzi ging zal worden aangevuld en ten deele zal worden gehandhaafd, overgenomen, nadat ook de christelijk-historische fractie zich bij monde van den heer de Geer voor het amendement had verklaard. In 1944 zullen nu natuurlijk behoudens voorafgaande wetswijziging de bepalingen vervallen betreffende de activiteit van vreemdelingen en betreffende de werkzaamheid van Ne derlandsche politieke vereenigingen in het buitenland, alsmede ecnige andere bepa lingen, welke door de voorstellers van het amendement als „crisisbepalingen" werden beschouwd. Een amendement-Donker om de bepaling betreffende de bevoegdheid van de politie tot het betreden van niet-openbare vergade ringen uit het ontwerp te schrappen is in een stemming rechts tegen links verworpen. Eveneens een amendement-Donker om den minister de beslissing te geven over het al of niet mogen spreken van vreemdelingen op vergaderingen, waar de Nederlandsche po litiek wordt behandeld. Door verwerping van dit amendement zal het spreken van vreemdelingen op dergelij ke vergaderingen dus steeds verboden zijn. De Kamer is na aanneming van het wets ontwerp begonnen aan de Surinaamsche begrooting. De Surinaamsche begrooting. De heeren van Lidt de Jeude (lib.) en IJzerman (S.D.) hebben hierover het woord gevoerd. De eerste toonden zich verheugd, dat de minister afwijzend staat tegenover 't z.g. „welvaartsplan", de tweede betreurde dit. De heer IJzerman drong aan op bevor dering van den kleinen landbouw door staatscrediet en noemde vestiging van blanke arbeiders in Suriname omslachtige zelfmoord. Nog enkele leden voerden het woord over minder belangrijke onderdeelen van de be-rooting, waarna de vergadering tot heden 1 uur werd verdaagd. CANDIDATENLIJST CHR. DEM. UNIE IN NOORD-HOLLAND. De candidatenlijst der Christelijk Demo cratische Unie voor de verkiezingen der Provinciale Staten in Noordholland is als volgtsamengesteld J. H. Wolkers, Amsterdam; G. B. Neering, Duivendrecht; B. van der Laan, Amsterdam J. Fris, Zaandam; Chr. A. Alders, Haarlem, C. de A'ries, Bennebroek, J. Wentink, Am sterdam; W. Kamstra, Alkmaar; A. Boer, Beverwijk, G. de Bruin, Amsterdam. Aanvullende begrooting aange nomen. De vlootkostenverdee- ling. De Volksraad heeft, na een kort de bat, met 42 stemmen voor en 5 te gen, de aanvullende begrooting van het departement van oorlog tot een bedrag van f 30.000.000 aangenomen. De raad besloot, met 40 stemmen tegen 9, te adviseeren tot niet-vaststelling van het ontwerp voor een algemeenen maatregel van bestuur inzake de vlootkostenverdee- ling. Tevoren had vice-admiraal Ferwerda, de regeeringsgemachtigde voor marine, het ontwerp in tweeden termijn verdedigd, waarbij hij er op aandrong, dat men deze regeling een goede kans geve, er op wij zend, dat hier geen stelsel wordt opgebouwd voor de eeuwigheid, noch voor reeksen van jaren. Met dit voorstel is bedoeld: het voeren van een reeële politiek, steunende op gezonde en redelijke beginselen. De re geering ziet dan ook geen redelijken grond, welke tot verwerping zou moeten leiden. Verscheidene leden motiveerden hun stem; o.m. werd aangevoerd dat Indië voor Nederland een levensbelang is, doch het tegenovergestelde niet zeker is. Sommigen achtten de regeling onvoldoende en stem den daarom tegen. Nadat het advies tot niet-vaststellen van het ontwerp was aangenomen, nam de Volksraad, naar de N.R.Ct. meldt, met 45 tegen 5 stemmen een motie-van Helsdingen aan, waarbij de regeering wordt uitgenoo- digd het opperbestuur te verzoeken, het on derhavige ontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur terug te nemen en een regeling in een wetsontwerp te belicha men. Engeland zet de tanden op elkaar. Reuter verneemt, dat de regeeriiiK va" daag een witboek zal uitgeven, in:sake het defensieprogramma en de v ooi stelle het te financieren. „„„„„htik Volgens de ramingen op dit zuilen de nationale uitgavenin het komen de begrootingsjaar waarschijnlijk ong een milliard pond sterling bedragen, wa.m van de landsverdediging de helft, dus 5UU millioen, zal opeischen. Het is duidelijk, da het onmogelijk is, zulk een enorm bediag alleen uit de opbrengst der belastingen tc dekken of door gebruik te maken van de be perkte volmachten om te leenen, waarover de regecring op het oogenblik beschikt, r ion verwacht, dat het vandaag te publiceeren witboek den toestand zal verduidelijken en den belasting betalers een denkbeeld zal geven van wat zij onder de volgende begroo ting zullen hebben op te brengen. De publi catie van het witboek zal de volgende weck gevolgd worden door een Lagerhuisdebat over de landsverdediging. JAPAN ZAL .ALAATREGELEN NEMEN. De door de gezamenlijke partijen ingedien de motie betreffende beveiliging der Japan- sche rechten en belangen in Sovjet-Rusland is door den landdag eenstemmig aangeno men. In de motie wordt er op aangedrongen, dat de regeering niets ongedaan zal laten om de belangen en rechten van Japan in Rusland, die, aldus de motie, met vernieti ging bedreigd worden door de toenemende onderdrukking van de zijde van Sovjet-Rus land, vastberaden te verdedigen. De resolutie noemt in het bijzonder de Japansche visch- rechten in de Japansche Zee, de Bering Zee en de Zee van Ochotzk. De toestand tus schen beide landen, aldus vervolgt zij, is thans ongekend gespannen. Er wordt ver der herinnerd aan de Japansche petroleum- en steenkolenconcessies op Noord-Sachalin. Voor de aanneming der motie had Jama- moto, lid der Minseitopartij, haar verdedigd en gezegd, dat de Japansche vischrechten en concessies zijn gekocht met Japansch bloed in de Russisch-Japanschen oorlog en bij de slachting te Nikolajewsk. De Russische re geering is echter voornemens de Japannee- zen van deze rechten te berooven. Foekazawa, afgevaardigde der Siejoekai- partij, dringt er op aan, dat de Japansche regeering Noord-Sachalin zou bezetten als waarborg voor de eerbiediging der Japan sche rechten. Ook de vertegenwoordigers der minderheidsfracties steunden de motie. De minister van Buitenlandsche Zaken, Arita, zeide, dat de regeering geen moeite heeft gespaard om de Japansche belangen in Sovjet-Rusland te behartigen. Onder de bestaande omstandigheden echter zal zij haar krachtsinspanning nog verdubbelen en de noodige tegenmaatregelen nemen. Japansche patrouille beschoten. Er heeft zich aan de AVeStgrens tusschen Mandsjoekwo en de Sovjet Unie een nieuw incident voorgedaan. De autoriteiten van Japan en van Mandsjoekwo zien thans met vergroote waakzaamheid toe. Te Chilalin, aan de rivier Argoen heeft een aantal Sovjet militairen op 12 Febr. des avonds om zeven uur van de overzijde der rivier vuur gegeven op een Japansche pa trouille, terwijl zich op dezelfde plaats Maandagochtend om zeven uur een botsing heeft voorgedaan. Grondlegger voor den nationaal socialistischen eenheidsstaat. Plechtige doop van nieuw slag schip. Bij de tewaterlating te Hamburg van het nieuwe slagschip van 35.000 ton, heeft de Fuehrer en Rijkskanselier, Adolf Hitier, een rede gehouden, waarin hij onder meer zeide, dat op den dag van het aan het bewind komen van het nationaalsocialisme een be gin is gemaakt met het herstel van de Duit- sche weermacht, die het rijk bestaanszeker heid biedt en het de leiding mogelijk moet maken de wettige belangen van het volk met succes te behartigen, Als scherpste in strument van oorlog moet zij den vrede der ware gerechtigheid onder haar hoede ne men en helpen beschermen. Evenwijdig met het herstel van het leger en schepping van een nieuwe luchtmacht heeft zich de bouw van een vloot ontwikkeld, die aan de behoeften van Duitschland voldoet. De te waterlating van dezen eersten reus van een nieuw eskader van 35.000 ton metende slag schepen vindt in het nieuwe Groot-Duitsche rijk plaats. Na een onbeschrijflijke diepe ineenstorting en verval heeft het nationaal socialisme de natie omhoog getrokken en naar geweldige successen op binnen- landsch en buitenlandsch politiek gebied gevoerd. Bismarck. Boven alle mannen, die er aan spraak op kunnen maken pioniers van het nieuwe rijk geweest te zijn, steekt een in geweldige eenzaam heid uit; Bismarck. Het leven van dezen heroieken man is de geschie denis van een periode. De strijd van dezen man voor een nieuw Duitsch rijk, is een strijd tegen alle denk bare binnenlandsche factoren en alle denk baar verzet geweest Liberalen en democra ten hebben Bismarck gehaat, conservatie ven hebben nog in 1867 den koning bezwo ren zich te ontdoen van dezen venverpelij- ken vernieuwer, revolutionnair en verwoes ter van Pruisen. Politieke kerkfiguren heb ben in hem de oprichting van een nieuw, gehaat rijksgezag vermoed en hem daarom met verbeten hardnekkigheid bestreden. Den marxisten scheen hij de bevestiger van een maatschappelijke orde, die er tenslotte toe zou kunnen overgaan, de sociale vraag stukken op te lossen zonder een wereld in brand te steken. Overal hebben zich de nul len tegen het eenige genie van dien tijd verheven. Duitschland bewondert in dezen zeldza- men man gelijkelijk het inzicht, de wijsheid en de geweldige vastbeslotenheid die hem bewaard heeft voor ieder laf ontwijken. Driemaal heeft hem het plichtsbesef het zwaard in de hand gedrukt voor de oplos sing van vraagstukken, die naar zijn hei lige overtuiging niet door meerderheids besluiten geregeld konden worden. Bismarck heeft den grondsteen ge legd voor den nationaal-socialisti- schen eenheidsstaat, want hij heeft den stoot gegeven tot de overwinning der psychologische stam- en lands- vooroordeelen en belangen, Daar, waar zijn strijd zonder resultaat is gebleven, heeft hij moeten falen, omdat hij het instrument miste om een dergelijken strijd tot de laatste consequentie voort te zet ten. Zijn verzet tegen het politiceerende priesterdom van het centrum werd verlamd evenals zijn poging het Marxisme met alle middelen in het Duitsche volk uit te roeien Het Tweede Rijk is geëindigd zooals hij ver moed heeft. Bismarck, wien het Duitsche volk alles te danken heeft, die na langen, langen tijd van smaad en schande den naam van het Duitsche volk weer in hooge achting gebracht heeft, die het keizerrijk macht en sterkte en wereldverbindingen door het ko loniale bezit heeft geschonken, is slecht be loond. A^orsten en dynastieën, politiceerende centrum-priesters en sociaal-democratie, libe ralisme, landsparlementen en rijksdagpar tijen zijn niet meer. Het nationaal socialisme echter heeft in zijn beweging en in de Duit sche volksgemeenschap de geestelijke we reldbeschouwing en de organisatie-elemen ten geschapen, die de vijanden van het rijk eens en voor al kunnen vernietigen. Hitier besloot zijn toespraak met de ver klaring, dat hij het derde en grootste slag schip van de nieuwe vloot geen beteren naam kon geven als dien van dezen grooten Duit- scher. De doop De opperbevelhebber der Marine, admiraal Raeder, dankte den Führer, waarna het op de werf van Blohm en Voss gebouwde slag schip te water werd gelaten. De geheele re geering en de autoriteiten van partij en weer macht waren daarbij tegenwoordig. Het schip werd gedoopt door Dorothee von Loe wenfeld, geboren gravin van Bismarck, klein dochter van den vroegeren rijkskanselier, Aankomst te Nandoe (heenreis) Valk (terugreis) Emoe eenreis) AVielewaal (terugreis) Oehoe (heenreis) Pelikaan (terugreis) Een beleefdheidsbezoek. De Nederlandsche minister van Buiten landsche Zaken, Z.Exc. Mr. J. A. N. Patijn, die thans te Londen vertoeft waar hij heden de onthulling zal bijwonen van het monu ment voor Grotius, heeft gisteravond een be zoek gebracht aan lord Halifax, in diens werkkamer in het Hoogerhuis. Het geldt hier een beleefdheidsbezoek, daar lord Halifax heden eveneens aanwezig zal zijn bij de onthulling van het monument in de Hollandsche kerk. Drie personen ernstig en enkele anderen licht gewond. Gistermiddag om vier uur is een autobus van den dienst Heerenveen—Groningen op den weg van Beetsterzwaag naar Lippen huizen, bij het uitwijken voor een andere autobus, in volle vaart tegen een boom ge reden, welke afknapte. De conductrice werd zeer ernstig gewond, terwijl twee passagiers eveneens ernstige ver wondingen opliepen. De chauffeur van de bus bleef ongedeerd. Van de overige inzitten den liepen enkelen snijwonden van glasscher ven op. De drie ernstig gewonden zijn naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd. Aroor- al de conductrice van de bus is er ernstig aan toe. De autobus werd zwaar beschadigd. Felle brand te Ammerzoden, Gistermiddag omstreeks vier uur heeft in de buurtschap Horenkamp te Ammerzoden een felle brand gewoed, welke drie arbei derswoningen in de asch heeft gelegd. Het vuur is ontstaan in de woning van de familie de Goey. De vlammen sloegen spoedig over naar de aangrenzende wonin gen van de families Dekkers en van Mil. De brandweer van Ammerzoden was na eenigen tijd op de plaats van den brand aanwezig en bestreed het vuur in samen werking met enkele burgers. Niettemin werden alle drie woningen een prooi der vlammen. De inboedels konden voor een gedeelte worden gered. De oorzaak van den brand moet naar alle waarschijnlijk worden gezocht in een lek in den schoorsteen. De schade wordt door ver zekering gedekt. Pakhuisknecht en zijn maat be kennen voor f 3000 aan goede ren te hebben ontvreemd. Te Zaandam is een diefstal van levens middelen ontdekt, gepleegd ten nadeele van de firma Albert Heyn. Eigenlijk betreft het een reeks van diefstallen, die reeds langer dan één jaar aan den gang zijn. Hiervan wordt een 30-jarige pakhuis knecht verdacht, die voor deze diefstallen de gelegenheid had, omdat hij op bepaalde tijden in het bezit was van den sleutel van het pakhuis. AVanncer de gelegenheid zich voordeed, werden dan verschillende goede ren, vnl. zuidvruchten, ter zijde gezet, wel ke door een buiten het bedrijf staande cho coladebewerker uit Zaandam met een bak fiets werden afgehaald. Deze man zorgde ook dat de goederen aan den man kwamen, waarna de buit wei- verdeeld. Een scherp verhoor, Beiden zijn door de politie in arrest ge steld en in het politiebureau te Zaandam ingesloten. Na een scherp verhoor hebben de beide daders een bekentenis afge legd. Volgens verklaringen van den pakhuisknecht zou voor f 3000 goe deren ontvreemd zijn. Men gelooft echter dat het bedrag beduidend hooger is. Het juiste bedrag tracht de firma door het maken van een inventarisatie vast te stellen. De daders hadden hun afzetgebied deele in Amsterdam cn voor een ander in Zaandam bij kleine winkeliers. Een koopman uit Koog aan de Zaan ten deel is, - fxa.11 UC /-rcta.11 lis n^?e^v!'7,la'h'l,I^n;h.elln^ aangehouden Deze ontkent echter iets met de zaak maken te hebben. te Vertrek van Rang. 14 Febr. Athene 14 Febr Basra 14 Febr. Jodhp. 14 Febr. Singap, 14 Febf A'dam 14 pebf •Jodhp. 14 pel^ Ragd. 14 Febr- A'dam 14 Febr. |Napels 14 Febr Band. 14 Febr. jMedan 14 pebr Britsche leening aan Italië? In financieel kringen hecht men geen geloof aan de ge ruchten dat onderhandelingen zouden wor- den gevoerd een leening van 70 millioen pond sterling te verstrekken aan Italië. Geen onrust in Syrië. De Fransche regee ring spreekt officieel tegen, dat zich on- lusten in Syrië zouden hebben voorgedaan. Er zijn slechts eenige betoogingen geweest, waaraan de meerderheid der bevolking niet deelnam. Geen onafhankelijkheidsviering in Littauen. Het directorium voor het Memelgebied heeft bekend gemaakt., dat de Littausche onafhankelijksdag, 14 Februari, slechts is gevierd in de scholen van het Me- melland, waar Littausch wordt gesproken. De bureaux der autonome autoriteiten waren niet, zooals vroeger gesloten. Joden mogen geen fascisten zijn! Volgens de nieuwe bepalingen moet men van ari sche afstamming en Italiaansch staatsbur ger zijn om lid der fascistische partij te kunnen worden. De reis der Italiaansche kruisers. De Ita- liaansche kruisers „Eugenio di Savoia" en „Duca d'Aosta", die talrijke Zuid-Ameri- kaansche havens bezocht hebben, hebben thans, in afwijking van het oorspronkelijke programma, volgens hetwelk zij ook naar Japan zouden gaan, de terugreis naar Ita lië aanvaard. Mexicaansche regeering onteigent weer. - Bij ministerieel decreet is gisteren een ter rein van meer dan 20.000 h.a., eigendom van een Amerikaansche suikermaatschap pij, onteigend. Het terrein zal worden ge bruikt voor het stichten van collectieve boerderijen. Het terrein leverde een goede oogst suikerriet, verleden jaar heeft de maatschappij, welke het terrein bezat, meer dan 500.000 ton uitgevoerd, meer dan 4000 arbeiders vonden hier werk. Opzet bij de Australische boschbranden? - Tijdens het gerechtelijke onderzoek naar de doodsoorzaak van de menschen, die om het leven zijn gekomen tijdens den bosch- brand in Victoria in Januari van dit jaar, heeft de coroner, de gerechtelijke lijkschou wer gezegd, dat het mogelijk is, dat de brand aan opzet is te wijten. Pionier van het Leger des Heils overleden, - Arthur BoothClibbonn, de schoonzoon van den stichter van het Leger des Heils, is in een Londensch ziekenhuis op 83-ja- rigen leeftijd overleden. De overledene heeft het Leger des Heils overgebracht naar het vasteland en is hier commandant ge weest. Frankrijk bestelt bombardeurs. Gemeld wordt, dat Frankrijk een order heeft ge plaatst bij de Glenn Martin Vliegtuigfa brieken te Baltimore voor de levering van 115 tweemotorige bombardeurs. Diploma tieke kringen zeggen, dat een officieele me- dedeeling hierover te Parijs kan worden verwacht. De Zwitsersche verhouding tot Spanje. - Het door den Bondsraad genomen besluit de vertegenwoordiging van Zwitserland bij de Spaansche rechtsche regeering om te zet ten in een legatie, heeft tengevolge, dat de officieele betrekkingen met de Spaansche republikeinsche regeering ophouden te be staan. Dranksmokkelaars, vijanden der Oostzeesta- ten. Verbitterd strijdt de regeering van Finland tegen de machtige dranksmokke- laarsorganisaties. Men hoopt 'n verdrag te kunnen sluiten met Zweden en Estland om gezamenlijk te kunnen optreden. Jonge joden naar Australië. Uit Boeka rest wordt gemeld, dat 150 jonge joden, voor het meerendeel ingenieurs, architec ten en deskundigen op het gebied van we genaanleg, naar Australië vertrekken. Uit Braila zal een nog grooter groep over eeni gen tijd vertrekken. Een deel dezer .jonge lui zal zich bij Pcrth vestigen. I-stanboel een grijze stad. De gemeenteraad heeft, beslist dat alle gebouwen te Istan- boel. de Turksche hoofdstad, in hetzelfde Krijs geschilderd zullen worden, bij wijze van voorzorgsmaatregel tegen luchtaanval' len. Proeven hebben namelijk aangetoond- dat het luchtgevaar daardoor aanzienlijk verminderd zal worden, üe aanvallers zien. slechts een vormlooze massa. „Verlos ons van Chamberlain". Tijdens een rede van den Britschen Lord geheimze gelbewaarder te Glasgow kwam het tot be toogingen. Een groote menigte riep: AAa' pens voor Spanje, verlos ons van Chamber lain! Het Atlantische eskader van de V. S. H°of toevoeging van vier 10.000 ton metende kruisers zal het Atlantische eskader van de V. S. bestaan uit vier slagschepen. Zeven' tien torpedobootjagers, twaalf kruisers en een ravitailleeringsschip. Heel Duitschland aan de appelpap? ï0 Montreal in Canada wordt medegedeel dat Duitschland de geheele opbrengst de Lanadeesche zeeprovincies aan gedroogde appelen van dit seizoen voor onmiddellijk levering heeft opgekocht. Britsche arbeiderspartij over Franco. nationale raad der Britsche arbeiderspartij heeft gisteravond anderhalf uur lang ver gaderd ter bespreking van den toestand Spanje, De raad zou zich tegen iedere c,k mng van Franco verklaard hebben, z0°" tang de wettige regeering nog bestaat,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2