Tenten op wielen Uta-enicLagAcAe ÏÏliffneüf Jeugdherberg en kampeertrein 'j-emmen Ua&thd Zal de proef van de Ned. Spoorwegen slagen? Wat Wim Wiese er van denkt Paul Kiès spreekt te Anna Paulowna Kampeertreinen voor de trekkers", schreven wij gisteren boven het be richt, waarin wij mededeelden, dat de A ederlandsche Spoorwegen de goederenwagons, welke door de reor ganisatie overbodig zijn geworden, tegen voordeelig tarief beschikbaar willen stellen voor de trekkende jeugd, opdat deze daarin zou kun nen overnachten en al slapende ver voerd worden naar haar vacantie- oorden. En terstond flitste 't door ons hoofd: „Beteekent dit geen con currentie voor de jeugdherbergen Wij besloten, eens bij Wim Wiese, den bekenden Pettemer Jeugdher berg-man, ons licht op, te steken en vonden hem aaarne bereid zijn stand punt ten aanzien van bedoeld kam- peersnufje uiteen te zetten. Aan ons interview willen wij een kleine tqrelichtiiiR laten voorafgaan. Het ligt in de bedoeling van de directie der sporwegen, in den a.s. zomer een proef te nemen met het inrichten van goederen wagons voor kampeertochten. Deze toekom stige „tenten op wielen" zijn twee-assige wa gens, lang zeven meter en breed twee en een 'halve meter met een deur in het midden en voorzien van een goede ventilatie Elke wa gon biedt slaapplaatsen aan 8 jongens of meisjes met respectievelijk twee leiders of leidsters, welke beide laatsten geen reisgeld behoeven te betalen. Het vervoer zal over dag een aanvang nemen, waarvoor een der de klasse wagon wordt aangekoppeld. De reis zal evenwel voor het grootste ge deelte des nachts plaats vinden. Op de plaats van bestemming gekomen, worden de wa gons op een dood spoor op het emplacement geplaatst. Deze halte vormt het centrum van waaruit de deelnemers tochten in de omgeving kunnen ondernemen. Van het sanitair op de stations mag gratis gebruik worden gemaakt. Bagage en fietsen worden kosteloos vervoerd in speciale wa gons, waarin tevens gelegenheid is tot ko ken. De kosten bedragen één cent per kilo meter per persoon en de minimum afstand voor deze reizen is 300 kilometer. Het spoorwegtekort. „De spoorwegen hebben een defi cit en probeeren met alle mogelijke kunstmiddelen dat deficit te dekken" zoo begint de heer Wiese ons vraag- en antwoordenspel in zijn woning te Dirkshorn. „De spoorwegen be geven zich daarbij vaak op een ge bied dat eigenlijk het hunne niet is. Ik heb al eens eerder gelegenheid gehad er op te wijzen, dat bij de extra treinen, die voor de schoolreizen werden ingelegd, bleek dat de kinderen meer in den trein zaten dan van de natuur genotenWij hebben, al dus de heer Wiese, deze laatste manoeuvres van de Spoor al lang zien aankomen, doch bet definitieve plan werd ons ook eerst he den uit de krant bekend." De heer Wiese bevestigt ons vervolgens, dat terzake geen enkel overleg met de Ne- derlandsche Jeugdherberg Centrale ge pleegd is. Een vraag. De kwestie van een eventueele bedreiging \an het Jeugdherbergwezen door deze nieu we logeer- en eetgelegenheden voor onze jonge zwervers, hangt natuurlijk ten nauw ste samen met de vraag, of de gebieden, waar de „kampeertreinen" zullen station- neeren, samenvallen met de terreinen, wel ke door de jeugdherbergen worden be- heerscht. Dies vragen wij, in hoeverre zulks het ge val was. Wij krijgen hierop een zeer illustratief ant- w??j t want de heer Wiese ontvouwt on middellijk een jeugdherberg-plattegrond en we nemen Noord Holland eventjes onder de loupe. 1 exel, Wieringen en Petten vallen automatisch buiten de spoorwegplannen, de jeugdherberg te Schoorl zou topografisch gezien concurrentie van het nieuwe trek kershome kunnen ondervinden de her bergen te Heemskerk, en Haarlem liggen een goedeijid van de spoorlijnen verwijderd. IJmuiden kan als pleisterplaats buiten be schouwing blijven, terwijl Amsterdam en Den Helder uiteraard niet in het geding ko men, daar dergelijke steden natuurlijk geen uitgangspunt voor de natuurliefhebbers vor men. De heer Wiese ziet alleen een mogelijk heid bij de Franschman te Bergen; daar is trouwens dubbelspoor. Ook uit de ligging van de jeugdherbergen in de rest van ons land blijkt, dat de kam peertreinen in het algemeen in heel andere streken zullen stilstaan dan zich de herber gen bevinden; deze hebben meestal de mooi ste plekjes reeds vermeesterd! derhalve ver wacht onze gastheer niet, dat dit instituut schade zal hebben van de trein-bivakken. Trekkers in soorten. Dit is echter niet zijn voornaamste mo tief. Hij stelt een groot vertrouwen in de bestendigheid, het eigen karakter van het Jeugdherbergpubliek. „Je kunt onze jeugd in verschillende groe pen verdeelen", aldus Wim Wiese. „Ten eer ste zij, die „kampeerfahig"zijn, dit soort komt niet in jeugdherbergen. Ten tweede zij, die „concentratiekamp-fahig" zijn, die slaan hun tenten op in de massa-kampen. Doch de Jeugdherbergen hebben hun eigen menschen, gevolg van een na tuurlijke selectie en ik geloof dat dit type menschen zich niet laat vinden voor het spoorweg-experiment. Kijk, ik zal u eens vertellen, wélk soort menschen dat kampeeren in goede renwagons nu leuk vinden. Je hebt nu eenmaal jongelui, die over een volmaakt kampeer-costuum beschik ken, de hypermodernste kampeer- benoodigdheden, een koffergramo- foon, enz. Ze snoepen en rooken den hcelen dag en meenen dat het noo- dig is de wonderlijkste dingen uit te halen. Zulke lui vinden die goede renwagons mooi en zouden ze érg waardeeren Critiek Ons onderhoud heeft hier het karakter ge kregen van critiek op het plan der spoorwe gen én een warm pleidooi voor het stre ven der N.J.C.! Dit was van een enthousiast als onze zegs man ook niet anders te verwachtten. Er is, Politieke beteekenis m.h.n.w.g. ik zou toch wel eens willen weten waar de officieele nieuwsbureaux ons voor hou den. Erg veel bijzonders kan het niet zijn. Nu en dan krijg je berichten in dezen geest geserveerd: „Montagu Norman brengt een bezoek aan Dr. Schacht. Politieke beteekenis moet aan dit bezoek niet worden gehecht. Hij wil slechts aanwezig zijn bij het doopen van Schacht's kleindochtertje". (D.N.B.). „Hermann Göring is uitgenoodigd, aan wezig te zijn op een jachtpartij bij den koning van Joegoslavië. Politieke beteeke nis moet hieraan niet worden gehecht. Göring is dol op reerug met preissel- beeren." (Reuter). Nee nee, heusch niets bijzonders; ze kun nen ons Alles verknollen. We blijven rustig afwachten wat er ver der komt: „De koning en koningin van Engeland brengen een officieel bezoek aan de Ver eende Staten Pol. bet. moet hieraan niet w. gehecht. Hunne Majesteiten zijn verzot op Amerikaansch; en willen S^S e®ntri plaatse zeggen: „We had d*"c:Lll0,.: guys, and we've just come to say „Azana, de President van repub ikemscb Spanje, is in Frankrijk aangekomen. Po. bet. m.h.n.w.g. Hij maakt een s h het Fransche voetbalden zal een m bijwonen in Perpignan". En wees nu niet altijd zoo achterdochtif lezer, maar gelóóf eens wat d agentschappen u meedeelen: „De heer Flandin heeft zich aan e hoofd gesteld van een gr0®P F ch. honderd Kamerleden, die zich de Spaansche groep noemen en d g van Franco willen erkennen. P. De bedoeling is, in Frankrijk de Spaansche stierengevechten en in Spanje Maunce Chevalier populair te maken. i,„as- voorts tusschen de leden der be groepen postzegels worden g bridgewedstrijden worden georgani „President Roosevelt zou in desnullitaire commissie van den Senaat hebbe klaard, dat Amerika's grenzen in Frank rijk liggen. P.b.m.h.n.w.g. De President heeft slechts willen aangeven, dat op Fransche wijze voortaan in Amerika geen invoerrechten hoeven te worden betaald". Dr. Schacht gaat reizen ondernemen naar Oost-Azië en Zuid-Amerika. P.b.m.h. n.w.g. In Oost-Azië gaat hij zich bekwamen in het Mah-jong-spel en in Zuid-Amerika wil hij aanwezig zijn bij den doop van de dochtertjes van directeuren van diverse circulatiebanken". „De Tsjechische minister Chvalkovsky heeft opnieuw een bezoek aan Hitier ge bracht. P.b.m.h.n.w.g. De Führer interes seert zich bijzonder voor buitenlandsche sigarenbandjes en de staatslieden ruilen eens in de maand hun dubbele exemplaren", dat we nooit van hun berichten schrikken, weekend een langdurige bespreking gehad met zijn Franschen collega Gamelin. Pbmh.n.w.g. Zij zijn beiden, als mannen van den ouden stempel, verzot op skat, en daar dit spel in hun eigen kring niet meer wordt gespeeld, komen zij eens in de week zij elkaar om samen met Edouard Daladier, een ouden studievriend, hun krachten te meten. Ook wordt er dan veel gesproken over wederzijdsche liefhebberijen, zooals Saksisch porcelein, Essensch gietwerü, Corsicaansch houtsnijwerk, Italiaansche en Spaansche wijnen, Tunesische dadels en Malta-aardappelen. Zij spreken ook veel over literatuur, o.a. een alleraardigst boekske dat in Duitschland van staatswege aan alle jonggehuwden ten geschenke wordt gegeven en men houdt zich bezig met amusante puzzles, meestal bestaande uit redevoeringen van groote staatslieden". En zoo zorgen de persbureaux er voor, „De Engelsche generaal Gort heeft dit Het eenige gevaar is, dat je van berich ten die n i e t s verdachts hebben, juist wel o-aat schrikken. Zoo is er onlangs een kiezelsteen gevonden op een bakfiets, staande voor het huis van de werkster van den Tsjoegoslavischen gezant en ik ben een weeklang om 6 uur opgestaan om te kijken of de ochtendbladen al mobilisatie aankondigden! aldus de heer Wiese, een principieel ver schil tusschen ons streven en dat der Spoorwegen Wij willen het middel zijn om onze jongens en meisjes het trekken moge lijk te maken, doch de Spoor moet 't van de kilometers hebben! Het zal hun, die per trein trekken, niet mogelijk zijn, langer dan één nacht op een bepaalde plaats te logee- ren, terwijl het onze practijk is, dat men gemeenlijk méér dan één nacht overblijft! En dan, cultuur is niet te vinden langs de spoorlijn De moeilijke leeftijd. Het voornaamste bezwaar, dat de heer Wiese tegen de Wagon-kampeerderij heeft, betreft de leiding. Hiermede valt of staat een gezonde verhouding tuschen de jongens en meisjes, en waar in het nieuwe plan de leeftijdsgrens 19 jaar is. ligt het voor de hand, dat het toezicht op den kam peerders wel in zeer goede handen moet zijn. Wij merken op, dat de Spoorwegen blij kens hun vrijstelling van reiskosten voor de leiders zélf blijkbaar dit goede toezicht wen- schen te bevorderen. Maar er is gebrek aan werkelijk goede lei ders in ons land. repliceert Wim Wiese. Ik zie in dit heele experiment slechts heil voor groepen trekkers uit 'n afgerond maat' schappelijk milieu, m.a.w. voor ook weer zeer bepaalde jeugdorganisaties, doch hier rijst onmiddellijk de vraag: moeten de ei gen tehuizen, waarover organisaties van eenigen omvang toch gemeenlijk beschik ken, niet worden geëxploiteerd?? Het komt den heer Wiese overigens on waarschijnlijk voor, dat de jeugdigS kam peerders die niet in vereenigingsverband staan, gaarne onder „leiding" uitgaan. En de jeugdherberg-vaders en -moeders dan? vragen wij. Wel, die begeven zich niet op het gebied van de jeugdvorming. Daarvoor zijn organi saties genoeg! Onze taak is een heel an rlere. Onze gasten genieten veel vrijheden waarvan wagonbewoners verstoken zullen zijn. Zij kiezen hun eigen route, bezuinigen naar eigen goeddunken, kortom zij trekken zelfstandig! Het kostenprobleem is óók be langrijk, de kilometers per rail, hóe laag ook berekend, komen altijd duurder dan de fiets of de voet „Voor die gevallen, waarin de afstanden niet te befietsen zijn, geloof ik echter wel dat het plan effect zou hebben, bijvoorbeeld voor internationale reizen, besluit de Pette mer jeugdvriend. „Overigens zullen wij moe ten afwachten, wat deze proef uithaalt, doch gezien de technische en principieele bezwa ren, verwacht ik er weinig van." Met deze pessimistische opmerking nog in de ooren, gaan wij naar huis. En terwijl we onze aanteekeningen pers klaar maken, krijgen we 'n visioen van een rustige slaapzaal in een eenzaam gelegen jeugdherberg, waar de trekkers ongestoord liggen te droomen van de vacantiepret, en van Klaas Vaak, die vergeefs probeert een stel woelige jongens en meisjes in een goe derenwagon-boemel-boemel zand in de oogen te strooien. Opening. De heer Jb. Raven, de vergadering openend, waarop de heer Kiès zou spreken, formuleerde z'n grieven te gen de S.D.A.P. in 't algemeen en de S-D.A.P. hier in het bijzonder. Albarda durfde zeggen: Spreek maar niet over sociale hervormingen er is te veel geld noodig voor leger en vloot. Voorman nen der partij doen thans mede aan feesten van het Oranjehuis, terwijl er vroeger nooit eenige neiging toe geweest is. De plaatselijke lijstaanvoerder Keuris stemde voor subsidie voor den Bijz. Vrijwil- ligen landstorm. Verleden jaar wilde spr. geen afdeeling van de Troelstrabeweging stichten, omdat hij het aantal toetredenden te klein achtte, maar hij meent, dat het tijd is, dat er een komt en dat de arbeiders bij de komende verkiezingen zullen toonen te weten wat ze doen. Spr. weerlegde vervolgens een stukje uit het Volksblad, waarin beweerd werd, dat Kiès communist zou zijn. Het T.B.N,-bestuur heeft geconfereerd met verschillende arbei derspartijen, ook met de communisten. Maar vóór de T.B. landelijk vergaderde om het resultaat te bespreken, schreef het Volks blad al: Kiès is communist. Trouwens, wat is er voor laakbaars aan communist te zijn? Zijn communisten geen arbeiders? (Ap plaus). Na een opwekking, de kern der T. B. N. in Noord Holland uit te bouwen, gaf spr. het woord aan Kiés. De heer Kiès deelde z'n rede in twee ge deelten. De Internationale toestand en de T.B.N. en wat in Nederland gebeurt. De internationale toestand. Benesj, president van Tsjecho Slowakije voorspelde, dat '38 een rustig jaar zou zijn. We zijn aan den rand van den afgrond ge bracht, Benesj leeft als banneling elders en zijn land is door het bruine riool overspoeld. Voorspellingen van groote mannen! Charn- berlain, de parapluiman, ziet '39 als rustig jaar. Spr. hoopt dat hij gelijk heeft, maar ziet het als een jaar van verschrikkingen, juist door al dat terugkrabbelen en toege ven, dat 't oorlogsgevaar slechts uitstelt. Slechts één land hield het beginsel van goe de trouw en haar woord hoog in Sept. '38, dat was de Sovjet Unie! In het duister van '38 was één lichtpuntje nl. het feit dat een internationale brigade in Spanje optrad. Proletariërs aller landen hadden goed en bloed veil op de roepstem der solidariteit. Uitvoerig schetste Kiès hoe 1939 als erfe nis drie brandhaarden meekreeg. Ie. In Z.O. Europa ziet Hitier de stichting van een staat Oekraine. Een fantastisch idee, vooral omdat er behalve 33 millioen Russen nog 4.5 millioen Polen wonen. Een vooraanstaand Fransch politicus ziet er slechts een afleidingsmanoeuvre in om W. Europa in slaap te sussen, of om den weg naar de Roemeensche petroleumbronnen te effenen, Een greep naar West Europa zou Nederland kunnen treffen en wel is op goede trouw en ridderlijkheid te genover een kleine staat niet meer te rekenen, daar deze begrippen se dert de komst van het fascisme uit het internationale verkeer zijn weg gevaagd, maar spr. gelooft toch niet dat Duitschland dat zal wagen te doen, omdat het wel weet, dat En geland „geen pistool op de borst" dulden kan. 2e. FrankrijkItalië Het rijke Frankrijk, met z'n geld en ko loniën, de rentenier, wekt uiteraard af gunst bij den „armen imperialist in lom pen", wat Italië is. Frankrijk reageerde eerst spottend op de Italiaansche aspiraties, maar toen de pers van Mussolini het vlammetje aanwakkerde maakte het Fransche sarcasme plaats voor grimmige vastberadenheid. „Onze" arbeiderspers echter schreef: het volksfront is morsdood. 3. Spanje. Mede aan de hand van kaar ten, schetste spr. hoe de Spaansche regee ring Catalonië moest prijsgeven aan de overmacht. Maar de strijd is nog niet geëindigd, al schrijft de arbeiderspers „Het einde na bij", een schrijverij, die de arbeiders moet ontmoedigen. Ér is nog een gebied, zesmaal zoo groot als Nederland, met de hoofdstad Madrid en belangrijke havensteden. Het is op den langen duur niet te houden tegen de verbonden fascistische legers. Maar Vondel zei reeds: „De krijgsman wint al veel, al wint hij niet dan tijd". Mussolini en Hitier hebben geen tijd. Ze moeten voortjagen van avontuur tot avontuur. Weet de regeering in Spanje zoolang stand te houden, tot het hier of daar spaak loopt in Europa, dan zal men Spanje wel willen helpen. Iedere vergadering der T.B. staat daarom in het feeken der hulp aan Spanje zei spr. en wekte op te steunen, opdat men daar den strijd kan blijven volhouden. (De S.D.A.P. teekende de internationale resolu tie tot steun, maar voert die niet uit). De collecte voor Spanje, in de pauze ge houden, bracht f 13.84V2 op. Gemeenteraadsverkiezing. Na de pauze sprak de heer Raven als z'n meening uit, dat in Anna Paulowna, als alle linksche partijen met afzonderlijke lijs ten uit zouden komen, er een raad met rechfsche meerderheid kwam. Daarom zal samenwerking gezocht worden om tot een „volks"lijst te komen. Handelsverdrag ItaliëRusland. De heer Kiès behandelde na de pauze eerst een schriftelijk gestelde vraag: „Hoe denkt ge over 't handelsverdrag tusschen Sovjet- Rusland en Italië." In de arbeiderspers, zei sor. is daarover een verhaal verschenen, dat door de be richtgeving van andere kranten niet wordt gerechtvaardigd. Bestaande regelingen schij nen slechts nader te zijn geregeld. Spreker heeft zooveel vertrouwen in de knappe Rus sische leiders, dat hij gelooft dat, al lijkt de houding wat vreemd, ze toch juist hebben gehandeld. Het eigen land. Sprekend over den toestand in eigen land. merkte spr. op, dat men tegenwoordig zoo vaak van socialisten hoort: ,Ik voel me zoo teleurgesteld". En hij zou willen vra gen: Had je dan verwachtingen van 't ka pitalisme, van Chamberlain of Colijn, is je socialisme op personen gebouwd of op eigen overtuiging? De S.D.A.P. leiders geven neen richtsnoer voor het denken van de massa, alleen ulevel-filosofie als „achter de wolken schijnt toch de zon" en „als eerst de crisis maar voorbij isSpr. heeft altijd gezegd. met te gelooven, dat de crisis van voorbij- gaanden aard was. zooals die altijd van tijd tot tijd voorkwamen. We staan aan de stervenssponde van het kapitalisme, aan de wieg van het socialisme. Als men dat bedenkt, behoeft men niet „te leurgesteld" te zijn. De strijd moet blijven gaan tegen het ka pitalistisch stelsel zelve. „Plannen" van ar beid leiden de aandacht maar af van dien strijd. Het kapitalistisch stelsel kan niet weer uit de moeilijkheden komen en doordat we tusschen dit en het nieuwe leven, ver scherpen overal de verhoudingen; tusschen de Staten, tusschen de groepen, tusschen de menschen onderling. De „renteniers"staten, Engeland, Frankrijk (Nederland is er ook bij te rekenen) staan te genover de imperialistische Staten in lom pen, Duitschland, Italië en Japan. Toch zijn t alle „kapitalistische" staten, maar zij voe len aan den lijve den ondergang van het kapitalisme en de armste staten, het meest. Een tegenstelling dus binnen het kapitalis me. Zoo is er ook een tegenstelling binnen de S.D.A.P. en wel tusschen hen, die het nog zoo kwaad niet hebben (en behoudend zijn), en hen, die een andere houding van hun leider zouden willen zien. Vandaar de „feleurgestelden" die gaan visschen enz. en verloren ziin voor den strijd. In België heeft men geen Kiès-kwestie, maar de tegenstelling VanderveldeSpaak, in Engeland een ver schijnsel als de Troelstra-beweging. In De nemarken en Zweden zal iets dergelijks ko men. De massa mag ja en amen zeggen. Spr. verwijt den leiders der S.D.A.P. hun vervreemding van de massa, het zich opslui ten in kleinburgerlijkheid. Die massa mag alleen ja en amen zeggen, in de arbeiders pers (die de arbeiders betalen, maar geen pers van en voor de arbeiders is), is geen vrije meeningsuiting meer toegestaan en on der de bedriegelijke leuze van E.D.D., drijft men naar rechts. Men ziet nog maar een politieken uitweg: regeeren met de R.K. Staats partij en die maakt daar handig ge bruik van en we zien de S.D.A.P. de gekste bokkesprongen maken, om bij de R-K. Staatspartij in het gevlei te komen. Men vergeet, dat ook een tegenstander veel meer respect heeft voor iemand, die zegt. zoo ben ik en zoo moet je me nemen. De waardigheid van de partij wordt met voe ten getreden, men wordt „van klassestrijdcr tot hoflpverancier". De T. B. wil trachten de sociaal democxi tie te herstellen in den qeest van Pieter Jel- les, wil zijn een rem naar rechts, een brug naar links. De. T. B. komt recht voor haar vriendschap met de Comm. Partij Ned, uit. Niettegenstaande het kameraadschappelijk voorstel van de C.P.N., waardoor aan Kiès practisch een zetel in de Prov. St. van N.- Holland werd aangeboden, meende men ech ter niet met deze partij te moeten samen werken bij de Statenverkiezingen, omdat men er nu geen nut van dacht te hebben. Bij de gemeenteraadsverkiezingen is er door samenwerking misschien wel wat te berei ken. Voor de Prov. Staten komt de T. B. dus met eigen lijsten. Spr. eindigde: Gelooft ge nog met aan de directe komst van het socialisme, maar wel dat de dood van het kapitalisme nabij is, dan zult ge moeten erkennen, dat die dood toch de voorwaarde is voor de komst \an het andere; vergeet niet da. ge geen be klaagde zijt, maar aanklager tegen de ver keerde toestanden in de maatschappij en eischt: de aarde, waarvan is gezegd, dat ze een paradijs is geweest, en die weer een pa radijs moet worden, waarin hoog boven de hoofden de vlag van het socialisme wappert. Het Plan Westhof. Hoe staat ge tegenover het plan Westhof, werd uit de vergadering gevraagd. Spr. antwoordde: Voorzoover het vast staat, (een gedeelte is nog gehuld in slui ers) zal gearbeid moeten worden tegen een loon, gelijk aan den steun van thans, het algemeen loonjieil zal dalen, middenstan ders en kleine boeren zullen 't nog slechter krijgen, 't komt uit Roomsche koker en de SDAP heeft weer neiging 't eigen plan in den steek te laten en mee te gaan met de bourgeoisie. Bestrijdt het! We hebben geen behoefte aan plannen maar aan actie! Afdeeling gesticht. Er was tijdens de pauze gelegenheid schrif telijk mede te deelen of men met de T.B. sympathiseert en ook of men lid wenschte te worden. Na sluifint der vergadering door den heer Raven bleek, dat zich een zoodanig aantal personen had opgegeven, dat hier een af deeling van de Troelstra-beweging wordt ge sticht. OUDESLUIS. SMEDERIJ DOOR HET VUUR VERWOEST. Vannacht om half één werd de Zij per brandweer gealarmeerd voor een brand te Oudesluis, die uitge broken bleek te zijn in de smederij van den heer Pannekeet. Ook al, doordat het met het geven van wa ter niet vlot gino, is men er niet in geslaagd, 't pand te behouden. Het brandde tot den grond af. Dank zij de gunstige windrichting, bleven de belendende perceelen be houden. De heer Pannekeet was verzekerd. NIEUW WERELDRECORD 200 YARDS SCHOOLSLAG. Op een zwemfeest te New York is de jonge Amerikaan Bill Hough er in geslaagd het wereldrecord 200 yards schoolslag met 2.7 ec. te verbeteren. Hij legde den afstand in 2 min. 19,8 sec. af, Het record stond op naam van zijn landgenoot Jack Kastlev, die het op 28 Maart te New Haven vestigde. BONDSELFTAL TEGEN WATFORD. Andriessen niet van de partij. Het bondselftal. dat heden te Rotterdam een oefenwedstrijd speeLt tegen Watford, zal compleet uitkomen, op Andriessen na, die door de Keuzecommissie in verband met een lichte knieblessure wordt teruggehouden. In zijn plaats schuift Stam naar het mid den op en wordt als rechtshalf uitgenoo digd Pelikaan (Longa). PURMEREND, 14 Febr. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 13 par tijen, wegende 17.000 Kg., handel stug, hoog ste prijs 21.3 stapels kleine boerenkaas f 20.1 stapel volvette f 25.225 Kg. bo ter f 1.451.57 per kilo. Runderen, totaal 405 stuks: 170 vette koeien 0009 et. per kilo, stug; 140 gelde koeien f 115175 per stuk, matig; 120 melkkoeien f 180200 per stuk. matig; 29 stieren 4552 ct. per kilo. matig; 23 paar den f 00180 per stuk, matig; 21 vette kal veren 6595 ct. per kilo, 979 nuchtere kal veren; voor de slacht f 7—12, voor de fok 11—18 per stuk. matig; graskalveren f 45 70 per stuk, 272 vette varkens voor de slacht 4547 ct. per kilo, matig; 102 mage re varkens f 22—36 per stuk, matig; 462 biggen f 917 per stuk, matig; 934 scha pen f 22—28 per stuk, matig; 17 bokken f 3 —11 per stuk, matig; kipeieren f 33.30, eendeieren f 3.— per 100 stuks, 3800 oude kippen en hanen 35421/é ct.p er kilo, uit- zonderingsnriis 42Vé47V) et. per kiol, ko nijnen 0.301.50 per stuk. 600 eenden 20 60 et. per stuk, duiven 40 ct. per paar, 6600 N.H. Blauwen 671/.72Vó st. Coöp. Centrale Eierveiling Purmerend. Aanvoer: 50.000 eendeieren 3.15, 80.000 kineiere-t; (15—OR T<g. 3 30—3 35, 63—6', V" 3.20—330. 60—02 Kg. 3.05—3.25, 53—59 K~ 3.05—3.10. 50—57 K«-, 3—3.05, 53—55 Kg. 2 9" —3. 50—52 Kg. 2.80—2.90. BROEK OP LANGENDT.TK. 14 Febr. 10000 kg. uien 4.70—5.10; drielingen 310— 3.00; grove .3 90—1 50: stek 1.10—1.70. 6000 kg. peen 3.604.10; kliene npen 1.701.90- 6S00 kg. kroten 1 60—3.80; 02000 kg. ronde kool 4.407.40: 44000 kc. p-oip kool 4.507,20 SO.OOO ke\ d. wittP kool <505. BROEK OP LANGENDT.TK. 15 Febr. Voorloonig bprieht' uien 310—550; drielin gen 3—370: grove 270480; stek 60—1,30' mn" o-n l5n~17n- R 3304, C. 350: kroten -an coo' /00(?e k0°' 1n-7 gele kool '39—690 rl wiffo !;nnl 1.30—180 NOORnsCTTARWOUDE, 15 Febr. 'Jip™ J90550: drielingen 370—380: grove '60 o30: neen 3450 kleine neen 210240 k("°ten_lJ9—330 roode kool 480—8, gele kool o20—750, De veiling duurt voort.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3