stadsverfraaiïng onder het mes van de critiek PLOTSELING GASTEN? Een Schotel van AU GASTRO NOME Men ageert tegen de 10.000 voor ver- betering van het Dijkje. - Is een plantsoentje in het Doolhof verantwoord? De R*K+ krijgen hun nieuwe school 1 iii „ftelde'ibclie HioalUeltie" Ühalilielii Üe Boet 40 a 50 Rijwiel plaatjes op Lyceum gestolen Hoe reageert Den Helder op den Broodoorlog \Voensdag 15 Februari 1939 Tweede Blad jSiSimiiimiMiiiüii Een opkomende griep. Brand in de Vroonstraat Het aardige meisje met de groote erfenis Gemeenteraad Voor het eerst in het nieuwe jaar kwam de gemeenteraad gisterenavond in vergadering- bij een, onder voorzitterschap van burgemees ter Ritmeester. Na een besloten zitting van ruim een uur werd de openbare vergadering om kwart over negen geopend. De notulen van de vorige vergadering wer den goedgekeurd. Dankwoord van den heer Steenlage. Bij de ingekomen stukken was allereerst de mededeeling van den heer Steenlage, dat jtiij ontslag neemt als lid van den raad. Vit aller naam meent de voorzitter den heer Steenlage dank te moeten brengen voor wat l.ij in het belang van de gemeen te, als lid van den raad heeft gedaan. Als raadslid had hij groote belangstelling voor het leven in onze stad en op correcte en aangename wijze heeft hij, wat hij te zeg gen had, altijd naar voren gebracht. In zijn nieuwe standplaats, aldus de voorzit ter, wenschen wij hem het beste. De raad onderstreepte deze woorden met een hartelük ppplaus. Bij monde van den heer v. Loo, die met den heer Terra de commissie voor onderzoek van de geloofsbrieven van den plaatsvervanger van den heer Steenlage, den heer k. van Buuren, van Julianadorp, onderzocht had, werd mededeeling gedaan, dat deze geloofs brieven in orde waren bevonden, zoodat er geen bezwaar was den heer K. v. Buuren als raadslid toe te laten. Hamerstukken. Van de ingekomen stukken die voor ken nisgeving werden aangenomen, noemen wij voorts: het besluit van Ged. Staten, van 28 Dec. 1938, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 13 uecember tot het aangaan van een dading met den heer S. Krijnen, in verband met de woningen in de Smidstraat. De beschikking van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarin bepaald, dat school 2 te Huisduinen, tot weder opzegging mag worden in stand gehouden, ook al is het aantal leerlingen minder dan 75. Ter verdere afdoening wordt in handen van B. en W. gesteld, het verzoek van den heer W. Bruin, van Heiloo, om toestem ming voor den verkoop bij afslag, van bloemen en planten op de Zaterdagavond- markt. Aangenomen wordt het voorstel tot het vast stellen van een verordening tot verdeeling van de gemeente in stemdistricten en dat tot wijziging van de verordening tot aanwijzing van stemlokalen. Eveneens wordt z.h.s. aan genomen het voorstel tot verkoop aan den heer J. Kalf van den mede-eigendom van het perceel Vosstraat 9, terwijl afwijzend wordt beschikt op het verzoek van J. v. Scheijen, Boerhaavestraat, inzake verkoop van grond aan deze straat tegen den koopprijs van 7.50 per M-'. Besloten wordt om toe te treden als lid van de vereeniging tot ijsbestrijding in Noord Holland benoorden het Noord zeekanaal „IJsstrijd" tegen een vaste con tributie van 25 gulden per jaar. Aangenomen wordt het voorstel tot over plaatsing van den heer J. Sinjewel, als hoofd jiiiiiiiimiiiiii li jlll nu Gedurende het dat de jaarvergadering vooraf ging, was er maar één onderwerp van ge sprek: Het drukwerk. Hoe kon het ook anders: met haar groote keuze moderne lettersoorten had het verzorgd I van school 2 (Huisduinen) naar school 7 (Weststraat), in verband met de pensionnee- ring van den .heer Heeroma, als hoofd van laatstgenoemde school. Vastgesteld wordt het gemiddeld bedrag, dat over 1938 per leerling is uitgegeven aan be looning van vakonderwijzeres der ULO-school. De vaststelling geschiedt op 18.91 per leerling. Eveneens worden z.h.s. aangenomen: Voorstel tot het vaststellen van de voor schotten, bedoeld in art. 103, 6e lid, en art. lOlbis, 7e lid, der L.D.wet 1920, ten behoeve van de bijzondere scholen, voor het jaar 1939. Voorstel tot het toekennen van vergoeding, ingevolge art. 13 der L. O.wet 1920. Voorstel tot het verleenen van bijdragen aan de besturen der bijzondere bewaarscholen, over 1939. Een nieuwe R.K. school. Aangenomen wordt het voorstel om mede werking te verleenen voor den bouw van een school voor gewoon lager onderwijs aan de Stakman Bossestraat, ten behoeve van de stichting „Het R.K. Onderwijs". Voorts wordt nog aangenomen het voorstel tot het instellen van een ouderraad, gevormd uit de leden der oudercommissiën, die de be voegdheid zal hebben zich tot burgemeester en wethouders of tot den gemeenteraad te wenden met betrekking tot de gemeenschap pelijke belangen der openbare lagere scholen in de gemeente. Besloten werd tot reorganisatie van den machinisten-avondcursus aan de Zeevaart school, die omgezet zal worden van een t wee jarigen cursus van elk 7 maanden in een drie jarigen cursus van elk 8 maanden. Besloten werd voorts tot verkoop van grond te Huisduinen aan den heer M. Gillesse en tot het verleenen van een crediet van 2500 gu'den voor het doen oprichten en inrichten van twee tijdelijke houten gebouwtjes voor de Zeevaart school. Teruggenomen werd het voorstel tot het benoemen van een hoofd van school I, te Ju lianadorp, in verband met het feit, dat de keuring van de candidaten nog niet had plaats gehad. De verbetering van de Dijkstraat. Critiek en waardeering. Het voorstel tot verbetering van de Dijk straat (zie Held. Crt. van Zaterdag), waarmee een bedrag van ruim 10.000 gul den gemoeid zal zijn ondervond nogal wat critiek. De heer Terra (R.K.) vroeg wanneer tot planting van de nieuwe boomen zou worden overgegaan. De tijd daarvoor was nu te laat. Ook zou hij gaarne vernemen waarom het werk niet in werkverschaffing kan worden uit gevoerd. De heer Feenstra Kuiper (Gem. Be lang) is niet erg enthousiast over het voor stel. Hij betreurt, dat daarmee het typische oudé cachet van de Dijkstraat verloren zal gaan, terwijl hij het bedrag van 10.000 gulden zeer hoog vindt. Spr. zou gaarne zien, dat gestreefd werd naar een eenvoudiger en goed- kooper oplossing. De heer Uithol (Nat. Herstel) heeft eveneens op financieele gronden bezwaar tegen het voorstel en zou willen volstaan met het onbestrate gedeelte te doen bestraten. Hij verzoekt de bijlage aan te houden en met een goedkooper project te komen. De heer Boogaard (s.d.a.p.) is namens zijn fractie het college dankbaar, dat het werk niet in werkverschaffing zal worden uitgevoerd. Het is zuiver een onderhoudswerk voor de gemeente. Hij juicht de verbetering toe. De heer Ran (r.k.) is eveneens dankbaar voor de stadsverfraaiing, die door de uitvoe ring van dit werk zal worden verkregen. De heer Me ij er (v.d.) merkt op, dat in de commissie voor publieke werken de verbete ring van de Dijkstraat telkens naar voren is gekomen, maar even zoovele malen werd uitgesteld. Het is nu meer dan noodig en het is slechts te betreuren, dat er niet eerder aan begonnen is. Als dat gebeurd was, was het bedrag nu niet zoo hoog geweest, al blijft het een open vraag of dan niet bij elkaar een even hoog bedrag zou zijn uitgegeven. Wethouder v. d. Vaart (s.d.a.p.) merkt naar aanleiding van de vraag van den heer Terra over de boomplanting op, dat deze boo men natuurlijk in het daarvoor gunstige jaar getijde zullen worden geplant. Het college heeft voorts gemeend, dat dit werk, dat tot het normale onderhouds werk behoort, ook op normale wijze, en dus niet in werkverschaffing, zal moeten worden uitgevoerd. Ook het college is er van overtuigd, dat het bedrag vrij hoog is, maar gedomineerd heeft de vraag, dat de verbetering meer dan noodig was en of de uitvoering financieel mogelijk was Op beide vragen heeft het college beves tigend geantwoord. Met het oog op het ver keer is de verbetering ook noodig. De heer Uithol zegt nog niet overtuigd te zijn en vindt de grootte van het bedrag niet verantwoord, De Voorzitter wijst er op, dat wanneer je met de verandering van dergelijke straten begint, het altijd veel geld kost. Maar... je krijgt waar voor je geld. Deze uitgave is ge motiveerd, terwijl het streven moet zijn, deze werken buiten de werkverschaffing te laten vallen. Het voorstel wordt in stemming gebracht en met 17 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Uithol (Nat. Herstel) en Loesberg en Feenstra Kuiper (Gem. Bel.) Is het Doolhof een plantsoentje waard? De vraag of het Doolhof al of niet een plantsoentje waard was, heeft nogal wat stof doen opwaaien. Het betrof hier den aanleg van een plantsoentje op het open- gekomen terrein, met welken aanleg een bedrag van ongeveer 900 gulden gemoeid zal zijn. De heer Terra (r.k.) zag het nut van den aanleg niet in. Hij meende, dat het gemeente bestuur er veel last van zou krijgen en stelde voor tot den aanleg van een speelplaatsje over te gaan of er een paar huizen neer te zetten. De heer Feenstra Kuiper (gem.-bel.) sluit zich bij den heer Terra aan. Ook hij ver wacht niets dan ellende van een plantsoen in deze buurt. De heer Uithol (Nat. herstel) meent eveneens, dat het Doolhof niet de geëigende plaats is voor verfraaiing van de gemeente met plantsoentjes. De heer Van Loo (v.d.) is een heel andere meening toegedaan en juicht het voorstel van het College toe. Wanneer er een speelplaats gemaakt zou worden, zou het vandalisme toenemen, meent spr. Wij moeten de jeugd opvoeden en haar leeren de beplantingen te ontzien. De bewoners zullen daaraan zeker meehelpen. De heer Mulder (a.r.) heeft met verba zing de critiek gehoord. We moeten deze bij lage zien als een onderdeel van het groote plan de stad te verfraaien. Deze stad is toch reeds gespeend van alle schoon. Spr. heeft weinig steden gezien, die zoo slecht gebouwd zijn als Den Helder. (Protesten van alle kan ten). De heer Mulder hoopt, dat met het aan nemen van deze bijlage een begin is gemaakt met den steeds verderen uitbouw in deze rich ting. Spr. hoopt, dat de ouderen hun verant woordelijkheid zullen'beseffen en dat ook van den kant van de school op het beschermen van planten en bloemen zal worden gewezen. De heer Boogaard (s.d.) onderschrijft wat Mr. Mulder zegt. Hij meent, dat juist deze bewoners den aanleg op prijs zullen stellen. Men vindt hier zelfs geen tuintjes achter de woningen en de bewoners zullen er dan ook zeker voor zorgen, dat het plantsoentje be schermd wordt. De heer Bot (chr.-dem.) zegt voor de bij lage te zullen stemmen, al vreest ook hij, dat een verfraaiing in deze buurten haar ge varen oplevert. De heer Van der Vaart (s.d.) merkt naar aanleiding van de opmerking van den heer Mulder op, dat onze stad moeilijk haar geboorte te verwijten is. En al is het waar, dat onze stad weinig moois bezit wat betreft historische gebouwen, in de laatste 10, 15 jaar is zij uitgegroeid tot een uitstekende woon stad. Er zijn evenwel plekjes, die we betreu ren en één daarvan is het Doolhof. Nu zijn er drie mogelijkheden tot verbetering: het aan leggen van een plantsoen, het aanleggen van een pleintje en het bebouwen. Bij bebouwing zou de verruiming worden opgeofferd, bij het aanleggen van een pleintje is het allereerst de vraag of het goedkooper zou zijn, maar zeker is, dat de last voor de omwonenden zou toenemen, zoodat de dërde oplossing, die van een plantsoentje, als de beste moet worden beschouwd. We hebben niet te klagen over de vernielzucht van de jeugd. En hier ligt dan tevens een cultureele taak, n.1. de jeugd opvoeden in waardeering voor wat schoon is. De heeren Uithol en Feenstra Kui per zeggen niet te zullen tegenstemmen. Nadat de Voorzitter nog een op merking heeft gemaakt, waarin hij te kennen geeft er van overtuigd te zijn, dat de omwonenden zullen meewerken, wordt het voorstel aangenomen, waarbij de heer Terra wenscht aangeteekend te zien, dat hij tegen stemt. De noodslachtplaats in Koegras. Bij het voorstel tot tijdelijke inhuring van de huurovereenkomst van de noódslachtplaats te Koegras, maakt de heer Van der Veer (a.r.) de opmerking, dat de haast van vorig jaar om de slachtplaats naar Den Helder over te plaatsen, toch niet zoo groot geweest biykt te zijn. Spr. zou de noodslachtplaats willen koopen. Hij ziet dat als voordeeliger dan het inhuren. De heer Hoornsman (v.d.) vraagt hoe ver de onderhandelingen gevorderd zijn met de vereeniging in Koegras. Spr. zou er spoed achter willen zetten, zoodat als de noodslacht plaats klaar is, de zaak met de betreffende vereéniging ook in orde is. De Voorzitter wijst op de wensche- lijkheid van een goede noodslachtplaats met een vrijbank in Den Helder. Door verschil lende omstandigheden hebben zich echter wij zigingen voorgedaan in de plannen, zoodat de zaak niet zoo gauw is afgehandeld als men gewild had. Het perceel,- dat we aanvankelijk Mijnhardtjes stuiten haar voortgang. Doos 30 en 50 ct. Uiterst brutaal optreden. Een geval van wel zeldzaam brutalen diefstal heeft gistermorgen plaatsgevon den op het Lyceum, waar ten nadeelen van niet minder dan 40 50 leerlingen, die hun rijwiel in het fietsenhok op de binnenplaats gedeponeerd hadden, het be- lastingmerk ontvreemd werd. Over de wijze waarop deze geraffineerde diefstal heeft plaatsgevonden tast men voor alsnog in het duister, hoewel door de recherche direct een zoo breed mogelijk opgezet onder zoek ingesteld is. De fietensbergplaats van het Lyceum be vindt zich achter de school, aan de zijde van den Dijk dus, en waar de leerlingen op ver schillende tijden van deze bergplaats gebruik moeten maken, geschiedt het meermalen dat zij geopend blijft. Zoo ook gistermorgen. Te omstreeks 10 uur begaf de conciërge der school zich naar het postkantoor en het is gedurende zijn afwezig heid geweest, dat de dief (dieven?) zijn (hun?) slag geslagen heeft. Een jongmensch, dat in het typelokaal aan het werk was, bespeurde op een gegeven moment onraad. Hij zag een onbekend persoon bezig op de binnenplaats en daar hij deze niet vertrouwdee begaf hij zich naar den, toen teruggekeerden conciërge. Het bleek, dat er op de binnenplaats inderdaad bezoek geweest was. Na een vluchtig onderzoek bleek, dat van tal van fietsen het belastingmerk verdwenen was, en nadat de jongens en meisjes zelf in staat waren hun rijwielen na te zien, kwam men tot de conclusie, dat een 40 a 50-tal plaatjes verdwenen waren. Be nevens een der meisjesfietsen. De recherche werd oogenblikkelijk gealar meerd en een onderzoek ingesteld. Vermoede lijk beschikt men over een vrij duidelijk sig nalement. Overigens wijzen de omstandigheden er op, dat hier met overleg te werk gegaan is. Men heeft de fietsen uit de rekken gehaald en daarna met een tang de plaatjes er af ge rukt. De mogelijkheid bestaat dus, dat er meerdere elementen op de binnenplaats aan wezig geweest zijn. Wij spreken de hoop uit, dat het de recherche mogelijk zal zijn de hand op de schuldigen te leggen, opdat Den Helder in den vervolge gespaard moge blijven voor dergelijke uiterst brutale rijwielplunderingen. Gistermiddag 5 uur is brand uitgebro ken in het wasscherijbedrijfje van de fam. Leene in de Vroonstraat, welk perceel aan de achterzijde grenst aan dat van den schoehhandel van den heer H. v. d. Poll. Op een gegeven moment merkte een der om wonenden, dat zich een dikke rook uit het schuurtje, waar door de familie Leene marine- wasch verzorgd werd, kringelde, en oogenblik kelijk maakte hij alarm. De motorbrandspuit was vrijwel direct ter plaatse en zoodoende kon men het vuur, dat hoog oplaaide, nog bij tijds aanvatten. Men slaagde hierin reeds na korten tijd: het vuur doofde en toen na een kwartier ook de dikke rook opgetrokken was, bleek, dat men zich voor de belendende perceelen niet onge rust behoefde te maken. Zij waren er, met de noodige waterschade, zonder molest afgeko men. Het schuurtje was echter finaal leegge- brand. Niets was hieruit te redden geweest. Van de aanwezige autoriteiten noemen wij den burgemeester, den commissaris van politie en den heer Dokter. wilden koopen, wordt nu aangeboden voor een bedrag, dat het bod van het College dicht nabij komt. Als men tot overeenstemming is gekomen, kunnen de plannen nader worden uitgewerkt en dan zal ook de combinatie met de vereeniging in Koegras onder het oog wor den gezien. De school aan de Javastraat. Aangehouden werd het voorstel tot het be palen van de plaats van de nieuwe school voor gewoon lager onderwijs aan de Javastraat en tot het verleenen van een crediet voor den bouw, omdat in een andere gemeente een goedkcopere school was gebouwd. Hiernaar zal een onderzoek worden ingesteld. Rondvraag. De heer Uithol vraagt of er nog iets van komt, dat boerenarbeiders met steun bij de boeren aan het werk gesteld zullen worden. De Voorzitter antwoordt, dat deze week een aanzienlijk aantal aan het werk zal worden gesteld. Donderdag een eerste groep en Maandag de rest. De heer Feenstra Kuiper vraagt of het bestuur van den Ned. Aannemersbond, dat op 21 October een onderhoud met den Burge meester heeft gehad over het z.g. plan-Egner, nog antwoord krijgt. De Voorzitter zegt, dat hij gemeend heeft op reëele wijze met de heeren te kunnen spreken, maar dat bleek niet het geval, want zij hadden een ingezonden stuk in hun zak, om dat na de bespreking in de ki-ant te plaatsen. Bovendien, de zaak is in den Raad uitvoerig behandeld. De heer Bot pleit voor verbetering van den Bonselaarsweg, waarvan de toestand al- lerbedroevends is. De Voorzitter is het volkomen met den heer B. eens, doch dit is een rijksweg en het rijk schijnt den weg goed genoeg te vinden, want reeds meermalen werd door bet gemeen tebestuur op verbetering aangedrongen. Toe gezegd werd, dat opnieuw een verzoek zal worden gedaan. Niets meer aan de orde zijnde, werd de ver gadering te ongeveer half elf gesloten. Neen, lezer, .naak u niet ongerust, we gaan hier geen gezellig „langs de straatje" schrij ven. Er is ir. de wereld rondom ons nog genoeg te doen, er is nog voldoende serieuse kopij voor het opscheppen, dan dat we -ons op deze „meest ernstige plaats" van onze krant zou den bezig houden met een of andere frivole affaire. De titel is ontleend aan een wat ondeugen de uitdrukking, die een onzer groote bladen gebruikte voor generaal Franco, die om zich heenziet een zwerm van aanbidders, die allen even groote moeite doen om de sympathie van den Spaanschen generaal te behouden of die te verwerven. We schreven daarover in ons over zicht van gisteren. 't Is goed beschouwd een weinig belache lijke vertooning. Toen de strijd in Spanje pas aan de gang was werd het optreden van Franco door de heele beschaafde we reld ten scherpste veroordeeld. Men sprak in al zijn berichten over de „rebellen" en de „regeeringspartij". Met de rebellen wer den dan Franco en zijn troepen aangeduid. Men sprak over represailles, men had zijn sympathie aan de zijde van de linksche regeering. Maar toen de strijd eenige maan den duurde, toen waren het geen rebellen meer, doch was de aanduiding, „de partij Franco tegen de regeeringspartij". En toen de strijd werd voortgezet en Franco steeds meer aan de winnende hand kwam, toen matigde zich de critiek steeds meer. Nu Franco uit den strijd als overwinnaar te voorschijn komt, nu is alle onrechtvaar digheid -vergeten, nu dingt men naar de sympathie van den Spaanschen generaal. Want...... er zijn materieele voordeelen te behalen. Verschillende regeeringen haasten zich Franco de jure te erkennen. Anderen trachten langs slinksche streken de voordeelen van deze overwinning in de wacht te sleepen. Het zijn een stel hyena's, die probeeren hoeveel zij kun nen halen van het nog uit alle wonden bloe dende Spanje. Niemand gelooft, dat het verzet van repu blikeinen, die zich in Madrid hebben terugge trokken, nog van eenige beteekenis zal zijn. Negrin zal zelf ook voelen, dat zijn verzet geen enkele verandering kan brengen in de positie van Franco. Hoogsten kan de toch reeds zoo zwaar geteisterde stad opnieuw aan een vuur proef onderworpen worden, want dat schijnt de bedoeling van Franco te zijn ,als Negrin zijn verzet niet opgeeft. Opnieuw kunnen dus kunstwerken vernietigd worden, menschen- levens geofferd, zonder dat er ook maar een een schijn van kans is, dat de republiekeinen nog eenige winst zullen boeken. Het pleit is beslist in Spanje en de coquet- teerende Europeesche mogendheden trachten alleen Franco voor zich te winnen. Want, er is straks geld te halen. Verscheidene menschen blijven den ouden prijs betalen. Gisteren hebben wij, in verband met den heerschenden brood-oorlog, ons oor te luiste ren gelegd bij ee naantal bakkers, en naar hun ervaringen van deze eerste twee dagen gevraagd. Ons bleek daarbij, dat van een massaal ver loop van klanten nog geen sprake is. Wellicht dat dit in de toekomst zal geschieden, thans is het in ieder geval nog niet zoo. Wel vertelden diverse bakkers ons,.dat men klanten heeft die er prijs op stellen den ouden prijs te blijven betalenHet is uiteraard slechts een kleine minderheid, maar het be wijst wel hoezeer men thans in dezen „oor log" medeleeft. Voorts moest door verschil lende bakkers thans meer brood geleverd wor den dan voorheen, zulks in verband met de lage prjjzen. Heden vindt ten raadhuize een bijeen komst plaats van de uit de patroons ge kozen commissie en den burgemeester. Hopenlijk zal dit onderhoud verhelderend werken en kan wellicht bemiddelend wor den opgetreden. Het ware voor alle par tijen beter indien deze affaire zoo spoe dig mogelijk tot het verleden behoorde. Onze vroegere stadgenoote, mej. G. Niessink, thans adjunct-directrice aan de Chr. Huishoud- en Industrieschool te Rotter dam, ontving toezegging van benoeming tot directrice aan de te openen Huishoud- en Industrieschool te Gorinchem. Naar wij vernemen heeft Mej. Niessink echter voor die toezegging bedankt.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5