Jiq,tnda U Het eskader vaart uit voor de OS-Ck PUROL in huis! - een kraan van een Amerikaan! „Das Lied von der Glocke" De aanleg van het nieuwe vliegveld vordert goed Voortreffelijke uitvoering van „Toonkunst De Abonnements voorstelling Hedenavond Marine-Concert Een bonte avond voor de abonné's der Heldersche Radio-centrale Marine-brief uit Indië Zeemacht verliest tegen de Arabieren 7/ Auto te water „Ik wil van jou 'n foto" Wat deed de Bond van Barmhartigheid? Gisterenavond gaf de Heldersche af- deeling van de Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst haar winteruitvoering. De afdeeiing, de directeur en het bestuur, had het oog laten vallen op „Das Lied von der Glocke" van Max Bruch. De tal rijke aanwezigen zullen met dankbare ge voelens de vertolking van Bruch's be langrijke oeuvre hebben ondergaan. Het was een avond van groot vocaal en in strumentaal kunstgenot. Koor, orkest, piano, orgel en vier solisteh, een uitzon dering op de vele muziekuitvoeringen, die in onze stad plaats vinden. Toonkunst's dirigent, de heer Leewens. De heer Leewens, dirigent van het koor, stond zeker voor de zwaarste taak van dezen avond. Onze grijze nestor heeft reeds genoeg lauweren verdiend in zijn geboortestad, zoodat we vol vertrouwen de uitvoering tegemoet zagen. Wij werden niet teleurgesteld in onze hoog gespannen verwachtingen. Natuurlijk vallen er op- en aanmerkingen te maken, maar, wanneer wy weten, dat de gene rale repetitie des middags om 4 uur plaats vond, de eerste ontmoeting tusschen koor, orkest, solisten en dirigent, dan kunnen we be grijpen, dat „de Klok" niet één, twee, drie vol maakt gegeven zou worden. Enkele ongelijke inzetten van het koor vergeven we van harte. Dat het orkest in den beginne geen hoogere eenheid wist te bereiken dan het geval was, aanvaarden we ook volgaarne. Het moet ons echter van het hart, dat enkele malen het maatslaan met den voet het koor en orkest overstemde. Nochtans komt den heer Leewens allen lof toe, voor deze buitengewone prestatie. „Het Lied van de Klok". Wij weten niet, of de tekst hooger grijpt dan de muziek. Wie zou dit durven beweren Schil- ler's tekst is ongeëvenaard, nog niets van de schoonheid noch van de waarheid heeft dit ge dicht ingeboet. Opnieuw wordt dit geniale werk ter hand genomen door de jeugd, die met graagte kennis neemt van den veelzijdig-sym- bolischen inhoud. De ouderen herlezen het, vaak met weemoed. Dat na ruim honderd jaar dit ge dicht nog niet onder het stof ligt geborgen, spreekt voor zichzelf. De compositie moet uit den tekst groeien; zou er uit zulk een verheven tekst dan geen compositie groeien van hoog-muzikale waar de Het huwelijk tusschen woord en toon is het edelste, dat ooit gesloten werd. Welnu, het was een groot voorrecht, getui gen te zyn van de vertolking van dit meester werk. De solisten. Corry Bijster was de sopraan, die met haar klare, zuivere stem haar partij op een onge- Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland' Eiken werkdag van 7—10 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks /an 9—1? en van 13.30 T7 u. Zaterdags van 9— 12 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: „Het leven van Emile Zola". Rialto Spoorstraat half 8: „Robin Hood". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Bierbaron" en „De Koning op non- actief". Heden Casino, 8.30 uur: Vierde Marine Concert. Solist: Jacob van der Woude. Donderdag 16 Februari Casino, 8.15 uur: Feestavond der HRCO. Witte Bioscoop: KFA-voorstelling: „Storm- duivels." „Centraal", Kanaalweg: Filmavond door de Heldersche School- en Werktuinvereeniging. Zaterdag 18 Februari Casino, 8.30 uur: Soirée-dansante Dansinsti tuut „Mouton". Musis Sacrum, 8.00 uur: Uitvoering Speel- tuinvereeniging. (Afd. Oude Helder). Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 769.7 Temperatuur lucht: 5.2 Wind: richting: W.Z.W.; kracht: 3 Licht op: 3 uur 43 min. evenaarde wyze voordroeg. Zy beheerscht haar stem volkomen, weet veel nuances op de juiste plaats aan te brengen, zoodat zij de toehoor ders den geheelen avond wist te boeien. Een enkele keer zouden wij verlangd hebben, dat zij ingetogener had gezongen, maar haar forto sloeg nimmer in ruwheid over. Ans Stroink, alt, was plotseling wegens ziekte verhinderd. Het had heel wat voeten in de aarde om een waardige plaatsvervangster te vinden, maar, het mocht den heer Leewens nog bijtijds gelukken een plaatsvervangster te vinden. Mej. Roos Boelsma zag zich onverwachts op Casino's podium geplaatst. Geheel onvoor bereid. Van deze niet-voorbereiding kon geen der aanwezigeniets bemerken, integendeel, zij zong haar alt-partij op onvolprezen wijze. Haar voordracht getuigde van een zingen-van- binnen-uit. In een duel mochten deze twee solisten een vocaal effect bereiken, dat onder hoorbare stilte door de aanwezigen werd ondergaan. Jan Schipper, tenor. Hilversum. Ook deze solist beschikt over goede geschoolde zang kwaliteiten. Gaarne hadden wij wat meer diepte bij hem geconstateerd. De noten leveren voor dezen zanger niet het minste bezwaar op, maar achter de noten zit het onuitspreke lijke geheim, dat wy bij hem nog niet wisten te ontdekken. Lucien Louman, bas, Haarlem. Reeds eerder mochten wy den bezitter van dezen nobelen bas beoordeelen. „Dem dunkeln Schoos der heilgen Erde, vertrauen wir der Hande Tat..." Met een algeheele beheersching, een devote overgave werd dit gedeelte be heerscht voorgedragen, het sublieme orkest accompagnement verhoogde zeker het muzi kaal effect. „Chanter dans la salie" verstaat deze solist. Zijn pianissimo was tot in de uiterste hoeken der zaal hoorbaar. In het pas torale gedeelte: „Blötènd ziehen heim die Schafe, und die Rinder" was zijn expressie van den allereersten rang. Ook kon hy zyn dramatisch zang-element ten toon spreiden in zijn solo: „Der Meister kann die Form zer- brechen". Het orkest, met z'n rhythmische be geleiding was ook hierin alleszins op dreef. Noemen we nog het Terzet voor de dames solisten met den tenor. „Holder Friede, Süsse Eintracht", een der schiterendste parels aan den kroon van dit verheven meesterwerk. Dit nummer is van een onuitputtelijke schoon heid. Rijk aan melodische wendingen en aan harmonische gangen, Als tusschenspel weeft Bruch hier voor orkest eenige overbekende melodieën in, waardoor hy schittert in den luister der melodie. Het kwartet stond eveneens op hoog peil; vooral voor vier solisten, die niet gewoon zijn samen te werken, is dit een der moeilykste opgaven. Zij pasten zich volkomen harmonisch bij elkaar aan. Behalve het slotkoor, waar zeker het kwar tet en orkest de koorleden inspireerden tot volle overgave, werd ook Chor no. 21 boven allen lof verheven gezongen; „Heil'ge Ord- nung". Voorafgegaan door de sopraan-soliste, volgde het koor. Ook hier komen de innlg- melodische momenten tot hun volle schoon heid. Het karakteristiek koor: „Tausend fleiss'ge Hande regen" werd eveneens be heerscht voorgedragen. Op den achtergrond waren den geheelen avond in touw Mevr. C. W. VelthuijsHuchs- horn, die haar plaats achter den vleugel in nam en de orgelist Feike Asma. Beide accom- pagnateurs kweten zich op onvoorwaardelijk goede wijze van hun niet te onderschatten taak. De dames-solisten werden bloemen aange boden na de pauze. Vóór den aanvang vroeg Ds. H. A. Enklaar even de aandacht. Ten eerste kondigde hy Mej. Roos Boelsma als alt-soliste aan, terwyl hy bovendien een woord van dank bracht aan de dames Kousbroek en Van Toledo, die by voortduring op de repe tities als accompagnatrices waren ingevallen. Dezen dank namens het bestuur deed Ds. En klaar vergezeld gaan van bloemen. Een zwaren vaond heeft de Heldersche af deeiing van de My. tot bev. der Toonkunst achter den rug, maar ongetwijfeld zullen de heer Leewens en zijn koor met groote voldoe ning hierop terugzien. Enkele persstemmen. Het blykt, dat de Nederl. pers inzake het blijspel „Soubrette" van Jaques Deval, het welk volgende week als vierde abonnements voorstelling in Casino gegeven wordt, una niem in haar lof is. Voor ons liggen een 10-tal critieken uit de toonaangevende bla den, waaruit wy allereerst citeeren „De Maasbode"; Na een vry lange afwezigheid hebben wij gisteren het Centraal Tooneel weer in zijn eigen home teruggezien met een opvoering van „Soubrette", het stuk van Jacques Deval, waarvan de première enkele weken geleden in Rotterdam is gegeven. Het is een ver heugend weerzien geweest, want het Cen traal Tooneel heeft ons by dit weerzien ont haald op een van die tintelende blijspel- opvieringen, die het zoo meestelijk weet te enscèneeren. Weramens Buning zegt het als volgt in „De Telegraaf": De groote rol van het stuk is die van het beminnelijke, dappere, verstandige en krom pratende Fransche meisje, en ze kon ge schreven zijn voor Mary Dresselhuys, die ze speelt met zooveel fijnheid en geest, dat men nog na afloop in de Amstelstraat Parijs meent te ruiken. Een prachtige blijspel-oratie. Cees Laseur, vader en zakenman, Péronne Hosang als gemoedelijke en onverstoorbare moeder twee beste menschen in dit wel eens ingewikkelde bestaan Jan Teulings als de wat bruuske zoon, en Cor Hermus als een van zijn sombere en vermakelijke butlers, geven dit lichte en amusante stuk, met Rie Gilhuys en Jan van Ees in kleine rollen wat het noodig heeft aan verve en vaart. Het biedt een avond boeiend tooneel en goed theater, gelyk men dat van het Cen- traal-tooneel gewend is. Bij Brand- en Snijwonden, Pijnlijke Kloven, Ruwe handen en Schrale huid. Geef nooit gevolg aan een verzoek, Hoe vriendelijk ook gesteld. Verzekerd kan je er van zijn, Dat men den vrager kwelt. Daarom, als men eens iets gebruikt, Berg het dan nimmer op. Verzekerd kan je er van zyn, Die na jou komt, vindt strop. Hang nooit de sleutels op hun plaats, Maar werp ze acht'loos neer. Verzekerd kan je er van zijn: Een ander zoekt wel weer. Zet nooit je fiets goed in het rek, Zooals het wezen moet. Verzekerd kan je er van zijn, Dat 'n ander dat wel doet. Heb je je banden opgepompt, Gooi dan de pomp in een der hoeken. Verzekerd kan je er van zijn, Dat 'n ander dan moet zoeken. En wijst men U er soms eens op, Dan toch geen aandacht schenken. Verzekerd kan je er van zijn, Dat z'altijd aan je denken. Ja! denken doen zij wel aan U, Maar dan in kwaden zin. Gy kunt er van verzekerd zyn: Uw houding neemt niet in. Want nonchalant zijn is niet fraai, 't Is achterlijk te noemen. Gy kunt er van verzekerd zijn, Dat niemand U zal roemen. De S.V.P. hier bovenaan, Neem die in Uw gedachten; Dan ergert gij 'n ander niet En er ontstaan geen klachten. Den Helder, 7 Februari 1939. A. van Strfen. EEN DERDE ESCADRON PANTSERWAGENS. Naar we vernemen bestaan er plannen om een derde escadron pantserwagens te Amers foort op te richten. Sinds een jaar is te dezer stede een tweede escadron wagens gelegerd. De nieuwe kazernementen van dit legeronder deel, de Prins Bernhard-kazerne, zullen in Mei gereed zijn. Een nieuwe garage en een logies gebouw zouden voor het derde escadron, dat in oprichting is, achter de bestaande gebou wen op de Vlasakkkers worden gebouwd. NED. VER VAN HUISVROUWEN. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, waarin bovenstaande vereeniging mededeelt, dat thans voor den feestavond op Donderdag a.s. een huisgenoot medegenomen kan worden. Voorts zie men bedoelde adver tentie. Uiterst aantrekkelijk programma. Hedenavond wordt in Casino het vieide Marineconcert door het symphonie-orkest van de Koninklijke Marine Kapel gegeven, een concert, dat in meer dan een opzicht onze belangstelling vraagt. Want behalve dat een tweetal stukken van Von Beethoven uitgevoerd worden, is daar de solist, Jacob van der Woude, de concertmeester van het AVRO-orkest, die in een dezer werken, het vioolconcert, zich solistisch zal doen hooren. Wij laten hieronde, volledigheidshalve, nog eens het geheele programma volgen. Voor de pauze is daar de ouverture „Co- riolan" van Von Beethoven gevolgd door het bekende vioolconcert van denzelfden meester. Na de pauze een tweetal eerste opvoeringen van het orkest en wel van de tweede Sym- phonie in C-dur en „Twee Dansen", beide van Arthur Meulemans. Tenslotte van Massaunet de „Scènes Pit- toresque". Een concert, waarvan men mag verwach ten, dat er de grootst mogelijke belangstel ling voor bestaan zal. Morgenavond vindt in het „Casino" voor de abonné's der Heldersche Radio-Centrale onderneming" een opvoering plaats van de revue „Klankenparade" (na afloop bal). Een uitstekende Revue, waarvan in Amsterdam en elders meerdere opvoeringen zijn gegeven, telkens voor enthousiaste stampvolle zalen. Een keur van artisten werkt aan deze Revue mede (in totaal 24), waarvan wij noemen: Roland Wagter, de snelteekenaar en caricaturist, alom bekend en geprezen, The Hotlars, de Accordeonvirtuozen, die een reeks van jaren triomphen vierden met hun optreden voor Nederlandsche en Buitenland- sche Omroepen, Renée van Eist, de beminde Radio-Star van de AVRO en den Brussel- schen Omroep, de vermaarde dansgroep Les Quatre Femmes Rodrigo, Jan Ganzebord, de man, die het publiek den geheelen avond dol amuseert met zijn uiterst beschaafde humor en de uitstekende R. C. Show-Band, o.l.v. Tonny der Kinderen. Daarby komt nog als verrassing, dat Den Helder de primeur krijgt van het optreden in deze Revue van den nu reeds beroemden 14-jarigen jongens-tenor, Wim Scholte. Soerabaja, 5 Februari 1939. Beste Klaas, In de eerste plaats mijn dank voor je brief uit Den Helder. Het is Zondagmorgen en ik heb zoojuist op myn platje jouw brief en een heele collectie „Juttertjes" doorgelezen, zoo dat ik thans weer geheel met mijn gedachten in Nieuwediep ben. Wat hebben jullie een mooie witte Kerstmis gehad. Je boft anders maar dat je huis zoo dicht bij je werk is, want als je, zooals zoovele collega's tegen woordig doen, in Huisduinen woont, dan is het zoo 's morgens vroeg een koud ritje om aan den „buitenkant' 'te komen. Prinses Beatrix verjaardag viel samen met de „Garebeg besar" zoodat we een geheelen dag vry had den. Het was aan de Oedjoeng natuurlijk vlaggen van top. Maar evenals dat in Holland het geval was kun je in de stad zien dat er ter gelegenheid van de geboorte van onze Prinses en van het regeeringsjubileum heel wat vlaggen zijn aangeschaft, zoodat er nu welhaast geen huis meer is in de Europeesche wijken waar niet gevlagd wordt. Dat geeft natuurlijk een bijzonder feestelijk aanzien aan de stad. Er hebben hier in de afgeloopen week heel wat mutaties onder de verschillende eerste officieren plaats gehad. Luitenant ter zee van Langeveld eerste officier van de M.K.O. werd ziek, luitenant ter zee le kl. Gestel verving hem. Hetzelfde overkwam den eesten officier van Hr. Ms. „De Ruyter", de luitenant ter zee le kl. Pinke, die werd ver vangen door> zijn ranggenoot Lacomblé, die voordien eerste officier op de „Soerabaja" was. De luitenant ter zee le kl. Peereboom Voller kwam in de plaats van den heer La comblé. Ook de eerste officier van de „Soem- ba"werd ziek. Het schip ging met luitenant ter zee Alstede als eerste officier naar zee. Een groot deel van het eskader ging weer uit voor de G.S.O. De eskader-commandant scheepte zich met zyn staf in op Hr. Ms. „Java". Ook de Gili's hebben verandering on dergaan. In de eerste plaats is een groote schyvenloods gekomen en verder zijn er torenhooge bakens voor de afstandmeterij geplaatst. Werkelijk je zult weer eens hier moeten komen om al die nieuwe dingen te bezichtigen. De „Castor" wordt tegenwoordig ook gebruikt om schijven voor het eskader te leggen, hetgeen natuurlijk een ontlasting geeft van het werk van de marine schepen, die anders daarvoor gebruikt moesten wor den. Trouwens, het g.s.s. „Rigel" is vrijwel geheel marineschip geworden, het heeft ook de oorlogskleur en is dus geen „kappel poeti" meer. Dit schip is thans via Tjilatjap naar Batavia, alwaar de Gouverneur-Generaal weer voor een reis embarkeert. De aanleg van het nieuwe vliegveld schiet ook al een eind in de richting. Het terrein ligt op Perak aan dien breeden Singaporeweg, ongeveer 3 km van het centrum de stad verwijderd. Met tram of auto ben je er zoo. Het vliegveld met daarnaast een vlieghaven voor water vliegtuigen moet tegen het eind.van dit jaar gereed zyn en dan zal Soerabaja beschikken over de grootste vlieghaven in Ned.-Indië. Ja! zelfs grooter dan de vlieghaven in Singapore. Een Inlandsche begraafplaats in de buurt van het terrein moet nu ook verdwynen, wat natuurlijk gepaard gaat met de noodige Sla- matans. De Palmenlaan is geheel opnieuw geasfalteerd, het is een lust om er door te rijden nu. Ik denk wel, dat alle doktoren, die daar wonen, wel blij zullen zijn dat al die opbrekery voor hunne huizen nu afgeloopen is. Trouwens, de wegen in de stad zullen nu wel beter blijven, want al het zware verkeer is nu langs den stadsrand om gelegd. Van de Oedjong valt weinig bijzónders te vertellen. Het C.I.B. (centraal inkoopbureau) verzorgt thans den geheelen inwendingen mannemensch (behalve natuulijk de model- kost). Alle vrieskamerartikelen voor de ga melles en inkoopers worden besteld en wor den bij nacht en ontij door een prachtigen bestelauto rondgebracht. Hoofd van het bureau is op het oogenblik de officier van administratie 2e kl. Vigeleyn de Nikiulu. Zeemacht verloor de overgespeelde wedstrijd tegen de Arabieren weer, waardoor de vereeniging een kampioen schap ontging. Op het oogenblik zijn de wedstrijden om het de Ruyterschild weer in vollen gang. Die vormen toch maar altijd een aangename tydpasseering voor den aan den Oedjoeng levenden marine- man. Kom Klaas, de Zondagochtend is weer zoover gevorderd, dat we weer eens aan den aaaenjK zal de „morgendrank" wel eeser Tot :v°ereÏ4 dagend HENK. Hedennacht is de heer W. te pl.m. 4 uur, nabij het Westeinde het stuur van zyn vracht auto plotseling kwijtgeraakt. Hij kwam op den berm terecht en kon den wagen niet meer houden. Deze gleed het Noord-Holl. Kanaal in doch bleef halverwege hangen, motor en ca bine gedeeltelijk in het water. De bestuurder kon door er tijdig uit te springen zichzelf redden. Hij bekwam een ge deeltelijk nat pak en daar hij zijn buik be zeerd had, stelde hy zich onder doktersbehan deling. De vrachtwagen werd later op den weg ge- bracht. Operette met Sylvain Poons. In de Amsterdamsche bladen heeft men 5 waken achtereen de annonces kunnen lezen: „Ik wil van jou 'n foto", de klucht-operette van Waltar Kollo en 5 weken lang heeft het Operettegezelschap „De Hoofdstad", dir. Otto Frohnknecht, met stampvolle zalen een da verend succes geboekt met de opvoering er van in den Holl. Schouwburg. Geen wonder, waar dit gezelschap bestaat uit de allerbeste krachten op dit gebied. Na men als: Sylvain Poons, Sophie Kohier, Jopie Koopman, Kurt Gerron, de onverbeterlijke filmkomiek en verschillende artisten van de Fritz Hirsch-operette. Deze vooraanstaand» krachten, aangevoerd door Louis Metz met zijn orkest, geven er een opvoering van, die in alle deelen „af" is. De vertooning van „Ik wil van jou 'n foto" is een by uitstek amusante en tot in de puntjes verzorgde voorstelling, welke Zondag 19 Febr. in Casino wordt opgevoerd. In het afgeloopen jaar byna 9000 stuks uitgegeven. Wy ontvingen van den Bond van Barm hartigheid een overzichtsstaatje van het aantal stuks kleeding, schoeisel etc. in het afgeloopen jaar. In 1938 werden door den Bond 8770 stuks uitgegeven, Sedert de vier jaar van het bestaan bedroeg het aantal verstrekte kleedingstukken etc. 38.876 stuks. Voorzeker een aantal om respect voor te hebben. Tal van stadgenooten hebben deze verstrek kingen mogelijk gemaakt. Van een bepaalde instantie ontving men 445 stuks nieuwe klee- dingstukken en schoeisel. Het bestuur van den Bond is daar dankbaar voor. Dankbaar voor de medewerking, die het van tal van kanten mocht ontvangen. In het bizonder van den heer administrateur van het Marine Hospitaal door wiens bemiddeling de ontvangen goede" Bevorderd tot luitenant ter zee der le k'" de luitenants ter zee der 2e kl. C. ter Poorten, G. B. Fortuijn, E. H. Vorster, W. van Haat ten, B. C. Mahieu, J. F. van Duim, F. J- o°PS, C. A.J. van Well Groeneveld en van der Ploeg; tot kapitein der mariniers de eerste-luite* nant der mariniers H. O. Romswinckel. Naar mer ons meedeelt is het bericht, dat de officier van adm. le kl. G. J. Jöbses met e „Sibajak" zou repatriëeren, niet juist, 1

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6