Opqepa/Jïqriepi Be boeren baas in eigen huis! Ingezonden Aspirin +++V+1# A JuinPia&lije Verslag van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs Inschrijving Handelsregister Rijkspostspaarbank Nu Is het opletten en on middellijk ingrijpen, diis bij de eerste teekenen direct Aspirin nemen! Voor den politierechter te Alkmaar Het huis der Koningin Zullen de richtprijzen verdwijnen De Azalea U hebt voorrang over de maand Januari 1939. jyiannen. Aanbiedingen kwamen in van- 7 bakkers (4 ben 18 j.), 6 bankwerkers (2 ben. 18 J.), 2 betonwerkers. 1 boekdrukker g bollenarbeiders (6 ben. 18 j.) i wachter, 13 chauffeurs, 3 conciërges 2 electri ciens, 1 granietwerker, 15 grondwerkers 2 in- caseerders, 6 kantoorbedienden, 1 keilner koks (2 ben. 18 j.16 landarbeiders, 2 lett'er- zeters, 2 loodgieters, 10 loopknechts (9 ben 18 j.), 7 matrozen (1 ben. 18 i.) 11 metse laars, 2 monteurs, 1 motordrijver, 6 ODDer- lieden, 1 opzichter, 1 rijwielhersteller ben. 18 j., 1 scheepmaker, 24 schilders (4 ben 18 i 1 schoenmaker ben 18 j„ i smid, ste£: drukker, 1 steenzetter, 1 stoker, 2 straat makers, 1 stucadoor, 1 teekenaar, 1 teller 21 timerlieden (3 ben. 18 j.), 38 transp.arbeid'ers 2 tuinlieden, .63 werklieden (2 ben. 18 j Totaal 290 personen. Aanvragen kwamen in om 2 bankwerkers, 2 betonwerkers, 1 colpor teur, 1 conciërge 1 electricien, 4 grondwer kers, 4 kantoorbedienden, 1 landarbeider 2 loodgieters, 5 loopknechts ben. 18 j., 9 metse laars, 1 motordrijver, 1 opperman, 2 smeden d ben. 18 5 straatmakers, 1 teekenaar, 1 teller, 17 timmerlieden (4 ben 18 j 37 transp.arbeiders, 3 tuinlieden, 44 werklieden (6 ben. 18 j. Totaal 144 personen. Geplaatst werden: 2 bankwerkers, 2 betonvlechters, 1 conciërge 4 grondwerkers, 3 kantoorbedienden, 1 land arbeider, 2 loodgieters, 1 loopknecht ben. 18 j., 7 metselaars, 2 motordrijvers (1 tc Gro ningen), 1 operman, 1 smid, 5 straatmakers 1 teekenaar uit A'dam, 1 teller, 17 timmer lieden (4 ben 18 j.), 37 tranp.arbeiders 3 tüi- lieden, 44 werklieden (4 ben. 18 j.). Totaal 135 personen. Aan het einde der verslagmaand stonden ingeschreven: 10 bakkers (3 ben. 18 j.), 1 bak schipper, 23 bankwerkers (5 ben. 18 j.), 1 boekbinder 62 bollenarbeiders (12 ben. 18 j.), 3 brugwachters 45 chauffeurs, 1 colporteur, 15 conciërges, 1 constructiewerker, 1 controleur, 3 electriciêns (1 ben. 18 j.), 1 granietwerker, 90 grond werkers, 3 huisknechts, 7 incasseerders, 20 kantoorbedienden, 1 kapper, 7 kellners, 6 kleermakers, 4 koks, 1 koperslager, 1 kraan drijver, 113 landarbeiders (1 ben. 18 j.), 9 let terzetters (1 ben. 18 j.), 2 loodgieters, 12 loop knechts (8 ben. 18 j.), 1 machinezetter, 4 ma chinisten, 4 magazijnbedienden, 6 matrozen (2 ben. 18 j.), 11 metselaars, 6 monteurs, 1 motordrijver, 24 opperlieden (1 ben. 18 j.), 1 opzichter, 4 reizigers, 5 scheepsmakers (1 ben. 18 j.), 64 schilders (4 ben .18 j.), 1 schoen maker ben. 18 j., 5 slagers, 4 smeden, 1 steen drukker, 3 steenzetters, 6 stoffeerders, 8 stokers. 2 straatmakers, 158 transp.arbeiders, 13 tuinlieden, 1 verpleger, 1 vertegenwoordiger 5 visschers, 1 voerman, 1 vrachtrijder, 337 werklieden (9 ben. 18 j.), 1 winkelbediende. Totaal 1192. Vrouwen. Aanbiedingen kwamen in van: 2 arrdappelschilsters, 17 dagdienstboden, 19 dagmeisjes, 10 dienstboden, 1 inpakster ben. 18 j., 26 morgenmeisjes (2 lben. 18 j.), 1 noodh. dienstbode, 5 verkoopsters (4 ben. 18 j.), 12 werksters. Totaal 93 personen. Aanvragen kwamen in om 13 dagdienstboden, 6 dagmeisjes, 4 dienst boden intern, 1 hulp i.d. huishouding, 1 in pakster ben. 18 j., 1 meid-huishoudster, 17 morgenmeisjes, 3 noodh. dienstboden, 1 ver koopster, 8 werkster. Totaal 55 personen. Geplaatst werden: 7 dagdienstboden, 5 dagmeisjes, 3 dienst boden inter (1 uit Venlo), 1 inpakster ben. 18 j., 1'3 morgenmeisjes (10 ben. 18 j.), 1 noodhulp dagdienstbode, 1 noodh. dienstbode, 4 werksters. Totaal 35 personen. Aan het einde der verslagmaand stonden ingeschreven: 4 aardappelschilsters, 8 dagmeisjes, 5 dag dienstboden, 4 dienstboden intern, 1 hulp i.d. huishouding, kantoorbedienden (1 ben. 18 j), 14 morgenmeisjes (12 ben. 18 j.), 8 verkoop sters (4 ben. 18 j.), 9 werksters. Totaal 57 personen. van 7 tot 14 Februari 1939. Wijzigingen: Den Helder: Gebr. Leen, Spoorstraat 1719, manufac turen enz.; bestuurswijziging. Eerste Autoslooperij en metaalhndel H. de Jongh, eig. Mw. H. de JonghHart; beper kende bepalingen der volmacht van den ge volmachtigde M. de Jongh gewijzigd. H. de Wit, Brouwerstraat 65—67, winkel in lederwaren enz.; filiaal gevesigd te Den Helder, Sluisdijkstraat 117. J. Graaff, Singel 4, winkel in manufactu ren, rechtsvorm gewijzigd. Texel G. Blom, Oudeschild, Haven 306, handel in kruidenierswaren; overgegaan aan: Mw. de Wed. G. BlomBruin. „Vooruitgang is ons Doel", Groeneplaats 9, bestuurswijziging Wieringen: Mij. tot Uitvoering van Zuiderzeewerken, Den Oever, bestuurswijziging. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Helder. oov, In den loop der maand Jan. 1939 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjes ingelegd 110 022,72 en terugbetaald Derhalve minder ingelegd dan nieuw uitgegeven ie- droeg 84. de interpellatik-kkuyne over de defensie. Batavia. De interpellatie, aa"®eYr^^fp Clyan den heer Kruyne (v.c.), over de defensi Indië, zal 15 Februari worden gehouden. De regeering heeft zich bereid mon de vragen, bij deze interpellatie ges e deling te doen beantwoorden door den ringsgemachtigde voor algemeene z(a*®gj.a)i HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Geachte Redactie, Vergun ook mjj een klein plaatsje in Uw blad. Na lezing van diverse ingezonden stukken hebben we van verschillende kanten de opvat ting van den broodoorlog kunnen hooren, en al gemeen wordt hier de zijde van den kleinen bakker en zijn personeel gekozen, en terecht, maar wat wel opvalt is dit: dat de bakkers in het algemeen, ook „De Volharding" enz., ge durende den geheelen crisistijd practisch nog geen veer hebben gelaten; dat de loonen van het bakkerijpersoneel praktisch altijd aan de crisis aangepast zijn geweest, en dat er nim mer door groote en kleine bakkers gedacht is, dat een groot deel hunner klanten van crisis- loon en -steun den voor crisisprijs moesten be talen. Nu afgezien van de bedoelingen van „De Volharding" in dit geval, wordt het hoog tijd, dat ook de bakkers het Koninklijke woord ter harte neemt: „Draagt elkanders lasten", en de broodprijs verlaagt. Als men er aan twijfelt of dit wel kan, benoeme men een deskundige com missie om dit te onderzoeken. Maar ik vrees, dat de bakkers hier niet aan willen, omdat dan iedereen weet wat kan en wat niet kan, want dat „De Volharding" het monopolie krijgt is niet noodig, maar dat de bakkers en bloc het monopolie hebben, is ook verkeerd. Dus bak kers: aanpassen! „Draagt elkanders lasten". J. v. d. Vlies. Mijnheer de Redacteur, gaarne nog een paar lettertjes aan den heer v. d. Putte, bij voorbaat dank. o, die groenten! Naar aanleiding van het wederschrift van den heer v. d. Putte, wilden wij nog gaarne even van antwoord dienen, en wel het vol gende. De tegenstrijdigheid in Uw stukje komt hier op neer, dat U zich gekrenkt gevoelt, dat wij zeggen, dat U nergens over mee kan praten, en dat is ook wel zeer juist, dat wij dit schreven, wel over het verschil van prijs kunt U meepraten, dat ontdekken ook wij wel. Maar waarom mogen wij geen Langedijker veiling er bij aanhalen, zooals U dat doet over de andijvie van buitenaf 1 cent en hier 3 J 4 cent, en waarom geen Heldersche Veilings- berichten. zoo schrijft U toch! Om de eenvoudige reden werd dit juist door ons gedaan, omdat U dan direct het bewijs bij de hand had, dus troostten w(j ons met deze bewijzen. Want op de veiling, gehouden Dinsdag 7 Febr., bracht hier de gele kool van 8.80 tot 9.30 per 100 kilo op. Vrijdag 10 Febr. was de prijs van 6.80 tot 7.90 de 100 kilo, dus zoo ziet U, dat wij nog niet eens in ons voordeel hebben geschreven. Wilt U hier de bewijzen van, komt U gerust a.s. Vrij dagmorgen; wij zullen U ze voorleggen, om 8 uur begint de veiling in de Van Speijkstraat. Zooals wij vernomen hebben, is U gepension- neerd van de K. M. (als U tenminste de per soon is, die men ons ervoor aanwijst, anders een excuus voor deze woorden). Voor U een schoone taak. Dient U dan het algemeen be lang om het publiek voor te lichten van de hier bestede prijzen. Maar ook U zal het niet pro deo willen doen, evenmin als wij! Ook voor de Heldersche veiling zitten er geen pers pectieven in, aangezien het geen exportvei- ling is- J 4- 1 Maar alvorens U weer een ingezonden stukje plaatst, doet U dan ons een pleizier en komt U eerst even informeeren, wij staan U met alle mogelijke middelen ten dienste, alvorens de redactie te vermoeien met dergelijke stuk jes; het is spijkers zoeken op laag water. Wij voor ons zeggen hierbij basta, en U, mijnheer de redacteur, nogmaals dankend voor de ver leende plaatsruimte. Namens het bestuur der Kleinhan delaren-Ver. „Ons Belang", S. MAKELAAR, Voorzitter. A. DUINKER, Secretaris. de broodoorlog. Geachte Redactie. Naar aanleiding van den „broodoorlog" zij het mij vergund als huisvrouw ook eemge woorden over-genoemd onderwerp te zeggen. Iedere kleine man" zal met mij het geno men initiatief van „De Volharding" hebben toegejuicht. Reeds te lang is in deze ge- isoleerde, industrielooze plaats de levens standaard veel en veel hooger geweest dan in andere plaatsen, als Rotterdam en Amster dam Reeds te lang heeft zelfverzekerd en biina slapend de Heldersche middenstand ge haald wat er te halen was en reeds te lang heeft men een fikschen concurrentiestrijd ont- ^Coricurrentie is noodig, hiervan heeft niet alleen de concurrent voordeel, ook de midden stand zelf. Dan pas zullen ze zien, dat hun bedrijf niet efficiënt werkt en zullen zij ver beteringen aanbrengen die weer werk geven aan derden. Dat aan deze kwestie een schaduwzijde zit, n.1. dat het personeel der kleine bakkerijen de dupe wordt, is te betreuren, doch is m. i. niet noodig. De weloverwogen en zorgvuldig voor bereide plannen van „De Volharding" hadden weloverwogen tegenmaatregelen moeten uit lokken. Eén daarvan, het centraal inkoopen der grondstoffen, is reeds aangegeven door den heer Schoeffelenberger in zijn stukje van 13 Febr. j.1. Andere maatregelen in dezen geest zullen genomen moeten worden om den concurrentiestrijd voort te zetten en zonder verlies te werken, en dus zonder ontslag van personeel of vermindering van salaris. Nu toch velen het Koninklijk woord, ge sproken in de laatste radiorede, aanhalen, waarom kunnen de bakkerspatroons voor- loopig niet een gedeelte van hun winst der ven? Waarom moet als tegenmaatregel het personeel direct gedupeerd worden? Het „draagt elkanders lasten" wordt nu „draagt de baas zijn lasten". En waarom heeft de burgerij al die jaren steeds trouw den vollen broodprijs betaald en zoodoende de lasten van de niet-efficiënt wer kende bedrijven op hun toch zoo zwaar belaste schouders genomen? Richt uw bedrijven in, zoodat ze op volle kracht kunnen werken met zoo weinig moge lijk kosten en bindt den strijd aan; ge zult er plezier in krijgen. D. BokmaMes, Havenplein 9. We hebben deze zaak nu van verschillende kanten laten belichten en sluiten hierover nu de discussie. Uit de verschillende stemmen is ge bleken, dat deze kwestie in het brandpunt van de belangstelling staat. Zoo mogelijk willen we bakkers nog gelegenheid geven aan de hand van cijfers aan te toonen, dat zij voor den nu vastgestelden prijs niet kunnen werken. Wij moeten voorts ageeren tegen de aantij ging, in bovenstaand ingezonden stuk, dat het koopen in Den Helder duurder zou zijn dan elders. Dat is een „goedkoope" bewering, die men moeilijk zal kunnen handhaven aan de hand van de feiten. Den Helder is in zeer vele opzichten voordeelig, voordeeliger zelfs dan de groote plaatsen. Er is hier een vrij sterke con currentie en er is in onze stad een keuze en verscheidenheid, die voor andere steden, grooter dan de onze, niet onderdoet. Red. Heldersche Courant. Den Helder. WAS HIJ EEN GROOTEN BOEREN- LUMMEL? Het was niet vriendelijk van mej. C. H. v. K., wonende te den Helder, om haar schoonzoon zoo maar over de post te zenden een briefkaart, waarop stond: „Je bent een groote boerenlummel". Immers iedereen kon dat lezen! Nee, zegt verd., dat is niet zoo: op het po litiebureau heb ik geen eens gelegenheid gekregen me te verdedigen. De brigadier H. heeft me toegevoegd: „Stinkwijf." Nou, nou; moet ons hier niets wijs ma ken; dat gelooven we niet, zegt mr. Krabbe. Dan moeten we de zaak een week aan houden om de politie te hooren, meent de officier. Aldus beslist ook Mr. Krabbe. De schoonzoon zit in de West en kan dus niet komen, maar schoonmama stelt meer prijs erop met den politieman te meten, dan met haar schoonzoon. De nieuwe kamerheer-ceremonie meester. De nieuwbenoemde kamerheer-ceremonie meester, Philips Jules graaf van Zuylen van Nijevelt werd 11 Augustus 1989 te Wassenaar geboren. Zijn vader was burgemeester van die gemeente en jagermeester van de Konin gin. Na de H.B.S. met vijfjarigen cursus te hebben afgeloopen is hij eenigen tijd werk zaam geweest bij de Rotterdamsche Bankver- eeniging. Voorts werd hij reserve-eerste lui tenant. Op 1 Januari 1927 werd hij benoemd tot kamerjonker van H. M. de Koningin, waarna op 27 Augustus 1936 zijn benoeming tot kamerheer volgde. Graaf van Zuylen van Nijevelt is groot officier in de Orde van Leopoid II van België. de johan de witt heeft vertraging. Batavia, 14 Febr. In verband met een lichte machineschade heeft de „Johan de Witt" een dag vertraging. Het schip zal nu op 14 Februari te Sabang aankomen, op 15 Fe bruari te Lawan, op 16 Februari te Singapore en op 18 Februari te Tandjong-Priok. ALKMAAR HET ELECTRICITEITSPROCES. Alkmaar zou zeer sterk staan. Naar we vernemen, is door de Vereeni- ging van Stroomdistributiebedrijven een werk uitgegeven, waarin het verloop van het tusschen de gemeente Alkmaar en de provincie Noordholland aanhangig proces betreffende de leverantie van electrischen slroom tot op het huidige moment wordt weergegeven. Men vindt daarin o.a. de ge wisselde processtukken opgenomen. Zooals men zich zal herinneren, is dit proces niet alleen voor Alkmaar van belang, doch tevens voor die andere gemeenten, die binnen kor- teren of langeren tijd in dezelfde positie als Alkmaar zullen komen te verkeeren, wanneer hun stroom- leveringscontract met de provincie afloopt. Ook deze gemeenten zullen dan hun con tract niet verlengd zien en hun zal daar door, gelijk Alkmaar, een winstgevend be drijf ontnomen worden. Het zwaartepunt van het gevoerde nroces 'igt daar. dat het betreffend Kon. Besluit bepaalt, dat de stroomdistributiebedrijven aan „iederen gegadigde" moeten leveren. De Rapport overname crisismaatre gelen door de bedrijfsorganisa ties verschenen. OP DENZELFDEN LEEST ALS THANS GESCHOEID, ZONDER HET STAR AMBTELIJKE. Gisteren is bij de algemeene landsdrukkerij verschenen een rapport betreffende overne ming der landbouw-crisismaatregelen door de bedrijfsgenooten. Daar het den minister van economische zaken gewenscht leek. dat de publieke opi nie zich over dit rapport zal kunnen uiten, heeft hij zich tot den economischen raad gewend met het verzoek, hem na overleg met den nijverheidsraad en den midden- standsraad advies uit te brengen. Het ligt in de bedoeling van den minister dat het college over eeni gen tijd overleg zal plegen in zake de overneming van bepaalde rege lingen. In dit overleg, dat dus tel kens over onderdeelen van de land bouw-crisismaatregelen zal hande len. zullen dan mede de organisa ties worden betrekken, die zoowel aan de zijde van den landbouw als aan die van handel en nijverheid op dat speciale gebied haar belangen hebben. DE INHOUD VAN HET RAPPORT. In een uitvoerige inleiding wordt de wen- schelijkheid betoogd, dat de landbouw-crisis maatregelen door de bedrijfsgenooten wor den overgenomen, welk vraagstuk de aan dacht is gaan vragen, toen het langzamer hand duidelijk werd, dat maatregelen ten behoeve van den landbouw voorloopig niet zouden kunnen worden gemist. Thans is de overheid primair en het be drijf secundair. Deze regeling, waarbij de overheid zeer veel van bovenaf vaststelt, moet op den duur leiden tot verstarring, verambtelijking en verslapping der verant woordelijkheid van het bedrijfsleven. De eenige mogelijkheid om deze bezwaren tegen te gaan is, dat de overheid terugtreedt en het georganiseerde bedrijf op den voorgrond wordt gesteld. Wegens het zeer groote aan tal bedrijfsgenooten kan de landbouw even wel niet, zooals vele andere bedrijfstakken, lot, vrijwillige economische samenwerking komen. Door aan organen, die door het be drijfsleven zullen worden gevormd, be paalde bevoegdheden te geven, zal de land bouw in staat worden gesteld, de regeling van het bedrijf zelf in handen te namen en zijn economische positie te versterken. De boer weer zelf verantwoorde lijk. De regeering ziet talrijke voordeelen in. een nieuwe regeling. Het zwaartepunt van de voor den landbouw noodzakelijke maat regelen zal niet meer moeten berusten bij de overheid, die nu eenmaal niet over die krachten beschikt, doch de verantwoorde lijkheid en het risico van het bedrijf zullen wederom meer en meer op het bedrijf zelf moeten worden gelegd. Het zoeken van nieuwe afzetgebieden naast rationaliseering van het bedrijf, die den kostprijs verlaagt, zullen tot de belangrijkste problemen be- hooren, waarvoor het bedrijf zich gesteld zal zien. Voorts zal moeten worden onder zocht, of nieuwe be- en verwerkingsmetho den een oplossing kunnen brengen, b.v. melkwol, aardappelvloW-en, gedroogde bie ten. Wel zal de overheid hierbij van vr lichting moeten dienen en veelal financiee- len steun moeten verleenen om de techni sche mogelijkheden van een nieuwe vin ding te onderzoeken, maar de verbreiding daarvan en de verantwoordelijkheid voor de toepassing moeten bij het bedrijf zelf blij ven. Verder wordt in het rapport uiteengezet, dat aan de leiders van den landbouw vee] hooger eischen worden gesteld dan tot dus verre. Een bedrijf, dat o.a. voor de opmer kenswaardige ontwikkeling van het coopera- tiewezen over uitnemende krachten blijkt te beschikken, is echter ook thans en in de toe komst bekwaam de leiding der landbouw- bedrijfsorganen op zich te nemen, wanneer aan deze organen een basis wordt gegeven, die de mogelijkheid biedt naar bevredigende toestanden te streven. In zeven hoofdstukken worden de grondslagen van een regeling door het georganiseerde bedrijf ontvouwd. Bepleit wordt o.a. het thans verplichte systeem van aansluiting bij bedrijfsorganen aan te hou den, en den opzet in groote lijnen gelijk te houden aan den opzet van den huidigen landbouwcrisisdicnst, n.1. producten-organen voor het geheele land (de huidige centra- len) en provinciale organen, welke met. de uitvoering van onderdeelen kunnen worden belast (de huidige provinciale landbouw crisis organisaties en gewestelijke tarwe-or- ganisaties). Daar het in de bedoeling ligt, de landbouw-crisismaatregelen geleidelijk over te dragen, zal aan een centraal-coördineerend orgaan voorloopig wel geen behoefte be staan. Verder wordt de bevoegdheid der organen besproken, waarin de organisaties der be drijfsgenooten leden zullen zijn. Deze bevoegd heden zullen groot zijn. Vervanging van richtprijzen. Aanbevolen wordt het systeem te vervan gen door een stelsel, waarbij de overheid zoodanige voorwaarden schept, b.v. door heffingen en financieele bijdragen, dat het bedrijf door het nemén van daarop gerichte maatregelen voor zijn producten een prijs kan bereiken, welke gelegen is binnen, na overleg tusschen overheid en bedrijf, vast gestelde ruime prijsgrenzen, Als zoodanige priisgrenzen worden b.v. in het rapport ge- noemr voor rogge en gerst f 7f 9 en voor boter f 1.20—1.60. De minister achter de hand! In een volgend hoofdstuk wordt hef alge meen vernietigingsrecht van den minister behandeld dat deze wegens zijn verantwoor deliikheid uiteraard niet kan ontberen. Ook zal ht om verschillende redenen gewenscht zijn, dat de minister op belangrijke, nauw keurig omschreven punten een goedkeu- ringsrecht zal bezitten. Geschillen zullen door provinciale com missies worden behandeld. Voor de bestraf fing van overtredingen worden onafhanke lijke tnrhtrechtcommissies, zooals ook bij de huidige regeling bestaan, het meest ge wenscht geacht. De vraag ten slotte, of de rechtsgeschillen evenals thans door arbitra ge, dan wel door den gewonen rechter dienen te worden beslecht, wordt in het rapport nog niet definitief beantwoord. gemeente nu noemt zich gegadigde, waarbij de provincie zich verweert door de opvat ting naar voren te brengen, dat slechts di recte verbruikers en geen distributiebedrij ven als .gegadigden' behooren te worden beschouwd. Met uitschakeling der verdere instanties is de zaak onmiddellijk bij den Hoogen Raad aanhangig gemaakt. Naar men ons meedeelt, zou men zelfs in Haarlem van oordeel zijn, dat Alkmaar sterk staat, zoodat het proces voor onze ge meente goede perspectieven biedt. Intusschen kan de uitspraak nog* lang. er wordt zelfs gesproken van jaren op zich laten wachten. In het laatst van Januari en het begin van Feburari verschijnt naast onze zoo gewaar deerde Cyclamen een andere, die ook tot een der mooiste kamerplanten behoort. Het is de ons allen bekende Azalea. Haar vaderland is Japan en China. Wie haar goed bekijkt en haar kleine eenigszins leerachtige bladeren opmeikt, zal het niet verbazen, dat zij be hoort tot de familie der Ericaceeën of Heide- achtigen. Ook de Rhodondendron behoort tot deze familie. De bloeiende Azalea is wel de trots der huisvrouw en z(j verdient dit ten volle. De mooie struikvorm, die zich aan de bovenzijde verbreedt, geeft gelegenheid een groot aantal bloemen voort te bren„en. De opmerkzame waarnemer ziet de kleine knoppen, die zich in den zomer hebben gevormd, verdikken. Hoe verder de tijd voortgaat, des te dikker worden de knoppen en men kan de teere bloemblaadjes er reeds door zien. Langza merhand openen de bloemen zich en krijgt men een kleurenpracht, die ieders oog be koort. Natuurlijk vraagt de zorgzame huis vrouw wat moet men doen om zoo lang mo gelijk van de kleurenpracht te genieten.. Men leze daartoe met aandacht de volgende regels. 1. Zoo mogelijk bespuite men eiken mor gen de plant met een weinig lauw water en wel van onderen uit. 2. Om de veertien dagen geeft men een weinig kunstmest in water opgelost. 3. Is er een bloempje uitgebloeid, dan wordt dit met het vruchtbeginsel (het ver dikte deel onder het bloempje) weggeknipt. Zij behoeft dan geen sappen te gebruiken om voor vruchtvorming te zorgen. Wij heb ben liever, dat zij die voor zich zeiven en voor de nog bloeiende bloemen gebruikt. Is tenslotte na vele weken de bloei gedaan, dan zet men de plant in een koele kamer. Hier laten wij ze een poos rustig staan. Nu is het ook tijd na te gaan, of de plant ook te groot voor de pot is geworden. De plant moet in de pot passen. Van het onderste van het wortelstelsel kan wel iets weggeno men worden. De kluit v.ordt nu een klein half uur gezet in water, waarin verdunde oude koemest is gedaan. De kluit verzadigt zich dan daarmee. Moet een nieuwe pot ge nomen worden, zoo handelt men op dezelfde wijze en vult de pot aan met boschgrond, vermengd met turfmolm en zand. Op den bodem der pot moet men eenige scherfjes leggen. Vocht en lucht kunnen dan gemak kelijk bij de wortels komen. Zijn de nacht vorsten weg, dan zet men de plant met de pot in den grond op een vrij lichte plaats. Een enkelen keer aan men de pot omdraaien, daardoor krijgt men een gelijkmatige ont wikkeling van het bladerenstelsel en de wor tels, die *oor de opening onder in de pot groeien, worden afgerukt. Om de vier weken een beetje gier geven! Is het weer droog en zonnig, dan moet er wel eens besproeid wor den. Zoo wordt de plant'den geheelen zomer buiten gehouden. In September wordt zij uit den grond genomen en op een zonnige plaats in de kamer gezet. Heeft men een open be dekte ruimte (bijv. een open serre), dan kan ze bij wijze van overgang daar eerst staan. Wel moet de zon er op kunnen schijnen. De bloemknop kan men nu al weer voelen. Toch moet de plant lang in de koude kamer blij ven, tot de vorst invalt. Dan komt hij weer in de huiskamer en geraakt tot bloei. A. v. d. L. Indien u op een voorrangs- weg rijdt of bij kndere kruisingen van rechts nadert. Wie denkt, dat hij daarom alleenheerscher is op den weg, krijgt meestal in 't ziekenhuis allen tijd om tot andere (voorzichtiger!) gedach ten te komen!

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7